BIJ DEN DOOD VAN KONINGIN EMMA. Schoonmaaktijd! F. A. TULP VRAAGT JflN ZWART Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DEjEEMB0DE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De innementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Cembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 23 Maart 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. BIHQke tar» -n voor handel en nijverheid bq geregeld advertecren Advertentien moeten Dinsdag en Vrfldag vóór 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Zevenen Veertigste Jaargang, No. 102 De spelingen van het lot, de .neutrale' uitdrukking, de beschik kingen der Voorzienigheid, zco belijdt de Christen. hebben het wel en wee van het Nederlandsche volk nauw ver bonden met prinses Emma van Wal deck Pyrmont, gaven haar de hooge taak deel te hebben in de voortzetting van het roemrijke Oranjehuis. En nu is op ieders lippen deze naam. Nu herinnert zich ieder de momenten, dat hij deze vriendelijke verschijning aan schouwde, meestal in de oorden, waar veel leed en pijn Ie verzachten viel, nu gevoelt ieder een gemis, omdal een kenbaar stuk uit ons nationale leven werd weggenomen. Tot het levend houden van de mo narchale gedachte in ons land, heeft deze prinses van vreemden bloede on getwijfeld voortdurend sterke bouw stoffen bijgedragen. 2'j was er voort durend het bewijs voor, dat ware koninklijkheid zich niet voortdurend hoeft te omringen met staatsie en praal, doch dat die hel sterkst wordt gevoed dopr adeldom des harten, welke zich uit in weldoen zonder ophouden en zonder maat. Uit de Staatscourant. Een buitengewone Staatscourant be vat de volgende kennisgeving van hel overlijden van H. M. de Koningin- Moeder .HetheeflQod behaagd mijn beminde Moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen. Het is met diepe droefheid, dat Ik daarvan kennis geef. ik oen overtuigd van aller deelen in mijn smart en die van de mijnen en in het verlies, dat haar overlijden voor het gansche volk zoo hier als overzee beteekent." w.g. WILIIELMINA. Den Haag, den 20 Maart 1934. fn de Tweede Kamer. In de Tweede Kamerzitting deed de Voorzitter mcdedeeling van de vol gende ingekomen Koninklijke Bood schap: .Het heelt God behaagd. Onze be minde Moeder na een korl ziekbed tot zich te roepen. Met diepe droefheid geven Wij u daarvan kennis. Wij zijn overtuigd, dat geheel ons volk deel neemt in de smart, die Ons en de Onzen vervult en hiermede bevelen Wij U in Godes heilige bescherming." W1LHELMINA. 's Oravenhage, 20 Maart 1934. De Voorzitter hield daarna de vol gende rede: .De hoop van heel het land werd niet vervuld. Wat gevreesd werd, dag en nacht, Is over ons geKomcn. Een zware slag treft "-et Vorstelijk Huis. Een zware slag treft ook de natie. Treffelijke gade, wijs bestuurster, in waren koninklijken eenvoud trouwe Moeder, Grootmoeder, vol van teere zorgen voor het beminde kleinkind, zoo zag de natie haar. Zij had haar lief. Wat Zij gegeven heelt aan Nederland, gaf Nederland liaar weer. Zij schonk ons gansch haar hart, ons volk gaf haar het zijne. De weemoed over dit ver scheiden wordl omgloord door den glans der rijke gave, die in haar ge schonken werd. Wij buigen het hoofd en danken God voor wat Hij ons be stemde." Episcopaal schrijven. Dc Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland, aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid Geloovigen. Zaligheid in den Heer. De Koningin-Moeder is overleden. Na de verontrustende berichten der laatste dagen over de ernstige onge steldheid van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder op Wier behoud de liefde van ieder rechtgeaard Nederlander zoo gaarne bleef hopen - brengt ons de vroege morgen de treurige tijding - welke Ons met ontroering vervult - dat de dood een einde gemaakt heeti aan dit kostbare en gezegende leven Dankbaar herdenken Wij de heerlijke gave, welke de goede God Ons in deze waardige Vorstin heeft geschonken, ag»« hoofd en onze gedachten het eert' uit naar Onze Gefierbiedigde Landsvorstin en de Le den van Haar Koninklijk Huis, die het smartelijkst door dezen dood worden getroffen. Wij troosten ons met de ge dachte, dat Haar werken Haar volgen en Wij bidden, dat de goede God Haar om Haar werken reeds moge hebben beloond. Wij wekken Onze Geestelijkheid en geloovigen op, zich met Ons in gebed te vereenigen voor Haar eeuwige rust en ter verkrijging van Gods krachten troost voor de zwaarbeproefde Konink lijke Familie. Te dien einde bepalen Wij, dat tot op den dag der bijzelling van het stof felijk overschot, na iedere H. Mis door priesters en geloovigen gezamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten illen worden gebeden. Gegeven te Utrecht den 20sten Maart 1934. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN. Bisschop van 's Hertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Data en feiten- 2 Augustus 1858: Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Wal- deck-Pyrmont le Arolsen geboren. 1 October 1878Verloving van Z. M. Koning Willem III der Nederlanden 7 Januari 1879: Huwelijksinzegening op het slot Arolsen. 10 Januari 1879 Eerste begroeting door de Nederlandsche autoriteiten te Oldenzaal. 21 April 1879: Plechtige intocht in de hoofdstad Amsterdam. 31 Augustus 1880: Gebooite van Koningin Wilhelmina. 18 November 1890: Koningin Emma wordt tot Koningin-Regentes geprocla meerd. 23 November 1890: Overlijden van M. Koning Willem III. 31 Augustus 1898: Koningin Wil helmina bereikt den meerderjarigen lecflijd. 5 September 1898 Inhuldiging van Koningin Wilhelmina. 9 Februari 1901Koningin Wilhel mina treedt in het huwelijk met Prins Hendrik van Mcckelenburg. 23 September 1905: Plechtige ont hulling door Koningin Wilhelmina van ecu monument ter herinnering aan het regentschap. 17 Januari 1929: Plechtige herden king van het feit, dat Koningin Emma het Nederlandsch burgerschap verwief. 20 Maart 1934: Koningin Emma overleden. Uit het buitenland. Kastpapier KANTOORBOEKHANDEL Langvstr. 66 t.o. Krornmaitr. TEL SZ6 Wier veelzijdige gaven v hart voor een ieder hebben geschitterd, "oo dikwijls Zij zich in Haar even, zoo rijk aan verdiensten, geplaatst zag voor een nieuwe taak. welke Zij lel kens opnieuw met niet ie evenaren ijver heelt vervuld. In diepen rouw gedom- oeld staan wij thans aan haar sterfbed en van deze Koninklijke Doode gaan I Eenvoud In Kunstuiting. Slreven naar eenvoud is eveneens merkbaar in de moderne schilderkunst. Altijd is eenvoud het kenmerk van groote geesten onder de kunstenaars en van groote kunst geweest. De groot heid rijst of daalt met den eenvoud. Denk slechts aan Giotto, aan Fra Angelico, aan Rembrandt. Vooral in de schilderkunst is tegen woordig het streven naar eenvoud in de voorstelling opzettelijk, soms zelfs geforceerd. Dit laatste komt voort uit innerlijke leegheidwie niets van be lang le zeggen weet gaat gewichtig pralen over techniek en toonen, dat hij mei de laatste technische mode .bij" is. Toch is het algemeen zoeken naar eenvoud in de schilderkunst een zeer goed verschijnsel. Alle afdwaling van het onderwerp, alle overdadige stoffeering met figu- reerende personages, met huizen en boomen, dieren en bloempjes blijft beter v.eg. Het is heel redelijk, dat b.v. op een kruisweg niet meer dan de onmisbare hoofdpersonen zet, daarvoor alle aandacht te vragen, niets uitvoerende lieden, die alleen het tooneel maar vullen en schoone pakjes laten zien, weg laat. Ze staan er maar in den weg leiden de aandacht af. De ouderwetsche anecdotische kruis wegen deden juist als iemand, die honderden dingen lusschen haakjes zegtnaar zoo iemand is niet te luis teren Een schilder, die het ieven ernstig opneemt, vindt tcgenwoordigproblemcn in overvloed, waarover iets te zeggen valt en dat zal hij in oprechtheid en eenvoud doen. Gebrek aan eenvoud is gebrek aan diepte en gebrek aan levensernst. En hoe verhevener de zaak is, waar- er in de voorstelling wordt gespro ken, des le duidelijker openbaart zich dit gebrek. voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 I TELEFOON 1451 Ruwe, Roode, Stukke Handen r snel genezen, Malaise De Koning en de Koningin van Enge land hebben in een persoonlijke bood schap aan Koningin Wilhelmina uiting gegeven aan hun deelneming met het overlijden van de Koningin-Moeder. Te Londen gedenkt men met groote sym pathie het laatste bezoek van Koningin- Moeder Emma aan de Engelsche hoofd stad ter gelegenheid van de tentoon- stelling van Nederlandsche kunst in 1929, waarbij zij door haar innemend optreden vele vrienden verwierf. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder der Nederlanden werden op het Rijksministerie van Buitenland- schc Zaken, op de Rijkskanselarij en op het Rijksdaggebouw te Berlijn de dienstvlaggen halfstok geheschen. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath heeft den Neder- landschen Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. de Graaff een telegram van rouwbeklag gezonden waarin hij hem in hartelijke woorden de deelneming der Rijksregeering betuigde. De begrafenis. Dinsdag heeft te Delft de begrafenis plaats. De lijkkoets zal getrokken worden door 8 paarden. Zij wordt gevolgd door 8 galarijtuigen en 8openlandauers, elk met 2 paarden bespannen. Zij, die met den stoet meegaar, zullen den terugweg naar den Haag per auto afleggen. Omtrent het militaire escorte bij de begrafenis wordt gemeld dat circa 1000 man hieraan zullen deelnemen. De af zetting van den weg zal gedeeltelijk door militairen en gedeeltelijk door politie geschieden. woord in plechtig gesloten concordaten, door zijn heidensche propaganda en tenslotte door zijn strijd tegen gods dienst en beschaving, moest noodzake lijk funeste gevolgen hebben v™r het Duitsche volk, waardoor dit niet alleen in zijn waardeering, maar ook in zijn zaken, groote schade ondervindt. Trouwens, het is ook niet aanneme lijk, dat de meerderheid van het Duit sche volk, hel met deze politiek eens Daar moet een reactie op komen, geen terreur of dictatuur kan dit blijvend onderdrukken, ai ineenen som migen in Duitschland, die blijkbaar van eik psychologisch inzicht ontbloot zijn, dat het wel kan. ln alle gewenachte Llnlaturen Kantoorboek- en Schrijtmachlnehandel Langeitrut 84 Telet 528 Wij leven in zware en beroerde tijden. Met het grootste gemak zeggen en schrijven we het en het is inderdaad in vele opzichten heel erg, zooals economisch leven is aangevreten. Maarhet is toch ook wel een heel beetje mode geworden, om een bedrukt gezicht te zetten en scherp af te geven op de beroerde tijden, welke we door worstelen. Er zijn echter ook zoo nu en dan fei- n waar le nemen, welke erop wijzen, dat het in bepaalde kringen minder erg is dan het wordt afgeschilderd. Een iweetal berichten in één enkel blad brachten ons dezer dagen op die gedachte. Een gaf ons enkele cijfers omtrent de geweldige belangstelling voor den voetbalmatch Holland— België in het Amsterdamsche stadion. Uit deze cij fers bleek, dat het aantal personen, dat in dezen lijd nog het geld over had om naar Amsterdam te reizen en het in derdaad niet goedkoope entree te be talen, minstens even groot was als an dere jaren. Niet alleen was het aantal plaatsbewijzen nu ook uitverkocht, maar het aantal teleurgestelden, die geen plaats hebben kunnen krijgen, was mo gelijk nog grooter, vooral voor de duur dere rangen. In dit bericht stonden ook eenige cijfers van het aantal personen, dat ditmaal hun auto in het stadion hadden geparkeerd en daaruit bleek, dat het aantal auto's ditmaal ruim 400hooger was, dan het vorige jaar. Nu juist geen bewijs van een groole malaise. Het andere bericht was van geheel anderen aard. Het betreft de opbrengst van de belasting -op de publieke ver makelijkheid in Den Haag. De opbrengst van deze belasting was overdc maand Februari 1934161.02 .,.44 tegen f 57 590.39 in de maand Februari 1933. Over de beide eerste maanden van dit jaar was dc totale opbrengt dezer belasting f 120.633.14 tegen f 116.098.29 het vorige jaar. Waarmede geenszins is bewezen, dat er geen crisis is of dat we de crisis al weer te boven zijn. Oorlotfsiammeren. We vonden een samenvatting van een rede van maarschalk Foch over de verschrikkingen van den oorlog der toekomst. We laten hier zijn oordeel volgen .De komende oorlog za, nog oneindig vreeselijker zijn dan de Wereldoorlog was. liet zal een mechanische oorlog worden, een zuiver wetenschappelijke. Een oorlog der laboraiorie. Giftige gas sen zullen al wat leeft dooden, mensch, dier en plant. Uit de lucht zullen dor pen en steden verwoest worden, heele volken zullen worden uitgeroeid. Ver der zullen ontelbare machtige kanon nen hun projectielen over de strijdende legers uitbraken; granaten zullen ge bruikt worden met een vernielingsver mogen, zooals men dit in den jongsten oorlog niet kendegilgasgranaten zul len ontploffen, en de doodende dampen zullen door de maskers dringen en binnen enkele minuien dood en ver derf maken; uiteenspattende granaten zullen onbluschbaren fosfoor versprei den, die in enkele oogenblikken door het vleesch zal heenbijten; honderden tanks zullen duizenden schoten per mi nuut afvuren; milrailleuses en lichte machinegeweren in de handen van millioenen infanteristen zullen hon derden millioenen schoten per minuut lossen; men zal een trommelvuur be reiken, zoo allesvernielend, dat geen vogel er ongedeerd door kan komen; de hemel zal verduisterd worden door vliegtuigen die een regen van bommen op de aarde zullen doen ne derdalen. Terwijl dit aan de fronten voorvalt zullen daarachter lucht-torpedo's, draadloos bestuurde vliegtuigen en andere radiowonderen hun moordend werk verrichten. Wellicht zullen we ge- electrocuteerd kunnen worden door de lucht die we inademen; zullen we door onzichtbare stralen uit het leven wor den gerukt...." zoo sprak Maarschalk Foch. De Lente komt a daarmee de tijd. om Uw artikelen voor het nieuwe seUoen aan te kondigen; doet ;t door middel van ome reclamebrleven i ge hebt auccea. Verkrijgbaar adresaeniijitea van groepen personen en instellingen In Nederland. VITESSE KON. W1LMELMINASTR. 10 Duitschland. Binnenland Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Te Barneveld wielrijdend een paard geleiden: G. R. aldaar f3 of 1 d. Te Amersfoort een paard onbeheerd laten: H. G. v. K. aldaar f3 of 1 d., J. W. v. H. idem. Bij plaatsing van goederen op markt terrein te Amersfoort zich niet naar politiebevel gedragen: I. de G. aldaar 16 of 3 d. DronkenschapA. v. d. Sch. Utrecht f 12 of 6 d. Melkbesluit (vuil in melk)H. A. S. Barneveld f20 ot 10 d.; A. v. B. Bar- neveld 112 of 6 d., J. C. S. Garder broek f 12 of 6 d. plus f50 of 25 d. voor water in de melk. Te Amersloort vleesch in mand ver >eren niet op zindelijke wijze inge wikkeld: v. E. aldaar 13 of 1 d. Wielrijdend verblindend licht voeren: J. R. Soest f3 of 1 d. Niet behoorlijk uitwijken: R. v. D. Hoevelaken f4 of 2 d., J. H. Spaken burg f5 of 3 d. Auto besturen onder invloed van alcohol: B. Z. Amersfoort f50of25d. en ontzegging rijbevoegdh. voor 3 m. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen met rijwiel: J. M. H. Voort huizen f3 of l d. Nummer-letter niet verlicht: G. v. I. Doorn f2 of 1 d. Wielrijden zonder lichtA. v. E. Bar neveld f3 of 1 d., P. A. H. Soest f4 of 2 d„ J. O. H. Zwolle idem. Wielrijden zonder bel of reflector: v. B. Amersfoort f 2 of 1 d., P. M. idem, T. Th. v. d. H. Hamersveld id., T. S. Zwolle 13 of 1 d., J.B. Alkmaar f2 of 1 d. Verboden weg rijden: V. Amers foort fl of I d., J. C. I., idem, H.M. v. d. B. idem, A. te K. idem, H. J. id., M. K. Nijkerk idem, A. v. d. B. Soest 13 of 1 d. Met motorrijtuig over rijwielpad: J. A. v. E. Amsterdam f5 of 2 d. Geen rij- of nummerbewijs toonen: J. B. Amsterdam f3 of 1 d., E.B.De venter idem, W. V. Velsen idem, J. v. A. Leersum idem, D. G. Tilburg ld., E. v. d. B. Amersfoort idem, E. K. Bar neveld idem, H. v. L Zeist f5 of 2 d., P. D. de L. Barneve'd f2 of I d. Geen voldoende remmenj. K. Zeist f5 of 2 d„ Th. B. Hilversum idem, J. T. Ermelo idem. Onvoldoende autoverlichting: O. S. Nijkerk f3 of 1 d. Als wielrijder geen gevolg geven aan politiebevelA. S. Amersfoort f 5 of 2 d. geven aan de uitnoodiging om de zegen van God over dit gebouw af le smeken. In dit gebouw, aldus spr. worden twee liefdewerken van de St. Vincentius- vereeniging ondergebracht, n.l. de K. St. Vincentius-Blbliotheek en de afdeeling kleeding en ligging. De bibliotheek verschaft goede Ka tholieke lectuur aa.i de bezochte ge zinnen. De afdeeling kleeding en lig ging heelt als taak de armen te voor zien van kleeding, dekking en schoeisel, waarvoor de eer Willenborg met zijn staf steeds oruk in de weer is. Het gebouw aan de Lieve Vrouwestraat werd reeds lang te bekrompen, tot we eindelijk dit gebouw kregen tegen een zeer matige prijs zonder een cent op zak. Met een betrouwen op God hebben we toch besloten tot aankoop en we danken het R. K. Armbestuur voer de ondervonden finantieelen steun. Beneden is de bibliotheek ingericht en bove.i geheel voor kleeding, enz. Er is nu een aparte afdeeling voor mannen, jongens, vrouwen en kinderen en zelfs voor de vrouwen een aparte paskamer. De aldeeling kleeding en ligging verdient de volle sympathie van de St. Vincentius-vereeniging en een woord van lof en dank komt toe aan den President van dit liefdewerk, de beer F. Willenborg en zijn beide zoo j voor de totstandkoming van dit geheel. Na deze woorden van den heer Kroes verrichtte de Hoog Eerw. Heer Deken Fock de wijdingsplechtigheid, waarna Deken Fock de volgende toespraak hield Ik wensch U van harte geluk met de inrichting van dit St. Vincentius- huis, waarin ondergebracht de Sint Vincentius-bibliotheek en de afdeeling kleeding en ligging. Ik wensch U geluk dat deze twee afdeelingen van het St. Vincentius- liefdewerk in dit huis zoo ruim onder dak heeft gevonden. Deze twee liefde werken toch staan no. 1 van het liefde werk van St. Vincentius en werken zoowel voor de geestelijke als de stoffelijke nood der armen. Ik wensch U toe dat ge bezield met de geest van St. Vincentius lange jaren moge werken voor de katholieke armen. Die taak is niet alleen stoffelijk doch ook geestelijk voor het heil der zielen. Door dit werk is het uw taak deze menschen nader te brengen tot God, waardoor ge ook U zeiven nader zult brengen tot God. De heer Willenborg tracht dank aan den HoogEerw. Heer Deken, aan het R. K. Armbestuur en aan den bloemist Kortbeek en deelde vervolgens mede dat het gebouw voor ieder ter bezich tiging zal zijn opengesteld den 2den Paaschdag van na de Hoogmis tot 2 uur i van 4—6 uur. Daarna had de bezichtiging van het gebouw plaats waarbij bleek hoe hard een grooter gebouw noodig was. Een en ander is nu overzichtelijk geplaatst, heigeen het werken zeer zeker zal veraangenamen. De llaliaansche minister-president en dictator Mussolini ontpopt zich meer en meer als een tacticus en staatsman van buitengewone kwaliteiten. Hij heelt het nu toch maar weer klaar gespeeld, om Italië, Oostenrijk en Hon garije samen te brengen en tusschen deze staten een zeer belangrijke econo mische en politieke overeenkomst sluiten. Zoo gaarne had Duitschland deze taak vervuld, maar door «n weinigjMHsche Inwijdillg opening van het nieuwe St. Vincentiushuis. BERICHTEN UIT AMERSFOORT pol itiek'cnldoor grof optreden, waardoor de Duitsche staatkunde zich altijd heeft gekenmerkt, maar die nu onder het Hitlerregime meer hoogtij viert dan ooit, is dit volkomen mislukt. Berlijn heeft hier een volkome nederlaag te boeken gekregen, wellicht de grootste nederlaag van de Duitsche diplomatie in tientallen jaren. De haat, welke het Duitsche regiem in een jaar lijd, vrijwel over de geheele beschaafde wereld, zich op den hals heeftgehaald, door zijn even belachelijke als domme rassenwaan-politiek, door in z^n eere- Dinsdagmiddag had in tegenwoor digheid van de Eerw. geestelijken der stad, nagenoeg alle leden van de St. I Het Roode Kruis houdt Jaarverga- Vincentius-vereeniging en leden van dering in .De Vergulde Zwaan" op het R. K. Armbestuur de plechtige Vrijdag 23 Maart des avonds Mode Show Apparaat bij Mantelmagazijn „De Adelaar" Mantelmagazijn „De Adelaar" Varkens- markt 9 heeft in één zijner étalages een Mode Schow-Apparaat opgesteld, dat op vernuftige wijze de nieuwste Parijsche en Weensche modellen der voorjaarsmode voor dames toont. Deze expositie trekt veler aandacht, vooral 's avonds wanneer de sterke verlichting de collectie nog beter doet uitkomen. Mej. Wilh. Smit herdenkt heden den dag dat zij voor 12'/s jaar bij de Familie Weerhorst in dienst trad. inwijding plaats van het nieuwe Vincentiushuis aan de Krommestraat door den HoogEerw. Heer Deken L. A. F. X. Fock. De heer Herman Kroes, President van den Bijzonderen Raad, heette alle aanwezigen van harte welkom en dankte in het bijzonder de HoogEerw. Denen dat hij wel heeft willen gevolg De Agenda vermeldt onder meer: jaar verslag. Bestuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van J. P. Dumont (penningm.) en W. C. Groenhuijsen, de heer Penningmeester heelt zich her kiesbaar gesteld terwijl de heer Groen huijsen dit niet meer wenscht. Aan wijzing afgevaardigde(n) naar de Alg. Vergadering.

De Eembode | 1934 | | pagina 1