VRAAGT Schoonmaaktijd! Kastpapier F. A. TULP m ZWART een speciaalzaak in BEHANGSELPAPIEREN De Behangselbeurs Schoonmaak Fa. H.Eizenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersloort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 6 April 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b? geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 2 Als men hel leven aandurft, worden de meeste schaduwen, die het verdonkeren, vanzelf weggevaagd. Het Gezin. In het huisgezin ligt de bron van liet leven. Het is de eerste school, waar de menscli leert denken, de tempel, waar hij leert bidden. Vandaar de plicht alles tc bestrijden wat lu gezinsleven in gevaar brengt of vei woestalles aan te moedigen en i steunen, wat zijn eenheid, zijn duui zaamheid en zijn vruchtbaarheid be vordert. Het huisgezin komt onmiddellijk de natuur zelf voort. Zijn oorsprong en grondslag is het huwelijk, dat uit vrije keuze wordt aangegaan, onver breekbaar is en door |ezus Christus tot Sacrament verheven werd. Het huisgezin omvat de echtelijke gemeenschap, welke man en vrouw verbindt, alsmede in geval liet huwelijk met vruchtbaarheid gezegend wordt de gemeenschap tusschen de ouders en de uit het huwelijk gespro ten kinderen. De vader is het natuurlijk hoofd van het gezin. De moeder deelt in dit gezag en bij ontstentenis van den vader is zij geroepen lol algeheele uitoefening van hel ouderlijk gezag. De behartiging der belangen van het huisgezin ligt in handen van het ouder lijk gezag, welks plichten en rechten vóór elke mcnschelijke wet bestaan en als zijnde van hooger orde. boven deze uitgaan. Deze plichten en rechten vloeien voort uit het doel, dat door de natuur aan de gezins-gemeenschap is gesteld, n.l. de cchlgenootcn te vereenigen en daardoor het leven voort te planten, te onderhouden en te ontwikkelen, ook tot zedelijke volmaking en te zorgen voor de instandhouding van het men- schelijk geslacht. Hei kind heeft recht op lichamelijke, verstandeliike, zedelijke en godsdiensti ge vorming. Op de ouders rust de ^plicht aan liet kind deze vorming te verstrekken. Bij het vervullen van dien plicht hebben zij recht op de noodigv bescherming. De ouders maken zich aan plichtsverzuim schuldig, als zij hun plichten als opvoeders vcrwaarlonzen of onvoldoende nakomen. Dan schen den zij de rechten van het kind; welke rechten le heiliger zijn, naarmate het kind zdf niet in slaat is ze te doen gelden, liet is de plicht der Overheid de rechten van het kind te beschermen zoowel tegenover de ouders, die slecht zijn, nalatig of niet berekend voor hun taak, alsook tegenover derden, die zich zouden vergrijpen aan den werkdadi- gen invloed der ouders. In den regel zullen de ouders de veelomvattende taak der opvoeding en der verstandelijke ontwikkeling hunner kinderen niet zelf in alle onderdeden kunnen volbrengen. liet is daarom de taak der school de opvoeding door de ouders voort le zetten en de geestelijke vorming voor zoover zulks noodig is aan te vullen. De onderwijzer is derhalve krachtens zijn ambt de gevolmachtigde der ouders. Organisaties van onderwijzers hoe rechtmatig op zich zelf gaan heel zeker haar bevoegdheden te buiten, wanneer zij bij de opvoeding tegen de rechten der ouders ingaan. De rechten der ouders en die der onderwijzers, Welke hen vervangen, zijn niet absoluut. Zij behooren in over eenstemming te zijn met de rechten van de Kerk en van den Staat. De Kerk heelt in zake opvoeding en onderwijs rechten, haar door haar Stichter toebedeeld, toen Hij haar de opdracht gal„Gaat en onderwijst alle Volkeren, leert hen onderhouden al wat Ik u bevolen heb". Overeenkomstig de haar toevei trouwde taak bezit de Kerk het recht alle godsdienstige waarheden tc on derwijzen. Dat recht streki zich even zeer uit lot alle wijsgcerige, historische en sociale vraagstukken in en voor zooverre deze verband houden met de waarheden der geloofs- en zedeleer. Ten aanzien der overige takken var wetenschap heeft zij evenveel rech als wie ook hetzij enkeling of vei- eeniging - om aan anderen mee ti deelen, wat overeenkomstig de waar heid is. Met dat doel mag zij scholen oprichten zoowel voor lager en mid delbaar alsook voor honger onderwijs. Voor wal liet onderwijs belrett, ge geven door personen niet door haai aangesteld, heelt zij bovendien hel recht zich de zekerheid te verschaffen, dat het onderwijs in de leervakken, welke met geloof en zeden samenhan gen en ook zelfs het onderricht in de profane wetenschappen niet indruisclieu tegen de godsdienstige waarheden, waarvan zij de bewaarsler is. Wijl de Staat het algemeen welzijn tijdelijke zaken beoogen moet, kan mag hij niet onverschillig staan tegenover de opvoeding en het onder wijs zijner burgers. In zake het onderwijs heeft hij even zeer den plicht als het recht bescher mend en toeziend op te treden, Hij moet er voor zorgen niet het minst door het steunen van het particulier initiatief dat ten gerieve der ouders, overal in voldoende mate scholen aan wezig zijn. Ook het ambacht heeft belang bij de vorming zijner toekomstige leden. Het heeft de bevoegdheid mede te werken aan hun technische en vak kundige opleiding en moet die bevoegd heid uitoefenen in samenwerking met vereenigingen, welke zich wijden aan de christelijke opvoeding der jeugd. M- KANTOORBOEKHANDEL Langestr, 66 t.o. Krommestr. - TEL J26 I voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 TELEFOON 1451 Belastingcijfers. Gemiddeld vermogen per aangeslagene. f?§ -?§ É- 8 2 Almelo 149 139 109 Amersfoort 90 83 67 \mstL7dain 117 113 87 Apeldoorn 64 62 51 \rniiem 103 100 75 Delft 73 73 61 Deventer 74 72 62 Jordrecht 103 96 74 •de 66 60 48 Eindhoven 91 89 74 s Gravenhage 133 131 96 jroningen 76 76 64 Haarlem 86 83 65 teerlen 53 56 49 s Hertogenbosch 86 82 64 lilversum 142 135 95 .eeuwarden 70 72 62 „eiden 75 80 66 Maastricht 61 62 55 Nijmegen 88 86 67 {otterdam 117 115 98 Jtrecht 91 88 71 Zaandam 75 70 61 Zwolle 70 68 59 Gemiddeld inkomen per aangeslagene. .8 P 8 8 Almelo 2497 2362 1973 Amersfoort 2532 2532 2441 Amsterdam 2518 2493 2308 Apeldoorn 21211 2140 2083 Arnhem 2524 2513 2414 Delfi 2230 2249 2206 Deventer 2179 2416 2153 Dordrecht 2339 2342 2311 Ede 1963 1957 1852 Eindhoven 2099 2119 2153 's Gravenhage 3040 3058 2814 Groningen 2430 2427 2318 Haarlem 2490 2472 2357 Heerlen 1975 2013 2042 's 1 lertogenbosch 2381 2393 2311 Hilversum 3347 3279 2991 Leeuwarden 2388 2428 2345 Leiden 2211 2196 2144 Maastricht 2076 2101 2129 Nijmegen 2708 2650 2486 Rotterdam 2471 2464 2391 Utrecht 2406 2447 2364 Zaandam 2122 2090 2026 Zwolle 2284 2276 2283 Kerknieuws. Het Heilig Jaar. Z. H. de Paus heelt een brief uitge vaardigd, welke begint met de woor den „Quod Superiore Anno", waardoor de H. Vader alle katholieken van de geheele wereld alsnog in de gelegen heid stelt, den jubilc-aflaat van het II. Jaar te verdienen. Niet alle katholieken konden in afgeloopen jaar naar de Eeuwige Stad reizen, om er de aan het Anno Sanclo verbonden geestelijke gunsten te erlan gen, weshalve de Vader der christen heid den katholieken het verdienen van den juhilé-aflaat in eigen land moge lijk maken wil, en wel van a.s. Zondag 8 April af tot 28 April 1935. De Paus noodigt de geloovigen uit, gansch bijzonder te bidden tot eer herstel voor de beleedigingen, God aangedaan door de goddeloozen cn militante atheïsten Tot dat doel zal ook, op een nader te bepalen datum in de St. Pieter een plechtige dienst van eerherstel gehouden worden. De brief vermeldt vervolgens in bij zonderheden de voorwaarden voor het verdienen van den aflaat, en de bij zondere bepalingen voor de Ooster- sche Kerk, de missielanden, de zee- reizenden en de zieken. Binnenland Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Jachtwet: G. K. O. Barneveld 2maal (f 10 of 2 w..htschool), E. W. Amers loort f 15 of 5 d. met verb. Dronkenschap: H. v. d. P. Dord recht f6 of 3 d., C. de G.Amersfoort f 10 of 4 d„ M. P. idem, J. W. V. Amers foort f25 of 10 d., A. v. d. Sch. id. (3 vonnissen) f 6 of 3 d., f 10 of 4 d., (15 of 6 d. CrisisvarkenswetJ. H. G. Barneveld f 15 of 8 d„ S. J v. W. Barneveld f 12 ol 6 d. met verb., Th. v. d. H. Kal- lenbroek (8 of 4 d. met verb., H. V. Achterveld f5 of 2 d., G. v. K. Bar neveld f2 of I d., N. v. d. B. Barne veld f5 of 2 d. Wet op de Geneeskunde: J. G. O. Amersfoort f25 of 12 d. Vleeschkeuringswef H. H. Voort huizen f 10 of 4 d„ E. v. E, Lunteren 130 of 16 d. Rustdagbesluit; L. J. D. v. i Amsterdam 13 of 1 d. Vuurwapenwet: J. F. Amsterdam f40 of 10 d. met verb. Utr. Prov. Wegenreglement: I.G.J. Heelsttm f5 of 2 d. Hiermede stellen wjj de geachte inwoners van Amersfoort en omstreken ervan in kennis, dat wij in het pand Utrechtschestraat 3a te Amersfoort hebben geopend. Wjj hebben eene keuze van ca. 1500 soorten der meest courante papieren in voorraad. U slaagt beslist bjj ons in den prjjs, di^ U dacht te besteden. Dcsgewenseht hebangen wjj Uw kamers tegen redeljjken prjjs. Onze behangers leveren prima werk. Staalboeken zenden wjj U gaarne gratis zonder verplichting op zicht. Beleefd aanbevelend, Utrechtschestraat 3a Telefoon 1608 Amersfoort Ziet onze étalage Ziet onze étalage Wielrijden zonder bel: J. L- Soes- terberg f2 of 1 d. Wielrijden zonder reflector: W. v d. S. Baarn f 2 of 1 d., H. E. Amers foort f3 of I d.' Wielrijden zonder licht: G. A. R. Molenaarsgraaf f3 of I d„ B. H. K. Amersfoort idem, M. de G. idem. Nummer-letter niet aangebracht: T. W. Baarn f 2 of I d., A. A. K. Hilver sum f5 of 2 d., W. D. Garderbroek idem plus f 10 of 4 d. voor gemis van rijbewijs. Autorijden zonder rijbewijsA. v. O Ederveen f 40 o( 4 weken tuchtschool. De Lente komt daarmee de tijd, om Uw artikelen voor hel nieuwe seizoen aan te kondigendoet :t door middel van onze reclamebrieven Verkrijgbaar adressenlijsten van groepen personen en Instellingen in Nederland. VITESSE KON, WILHELMINASTR. I Voor Kastpapier naar Kantoorboekhandel Langestraat 84 Tetef. 528 De gevaarlijke groei-theorie. Laten we ons niet intimideeren laten door den wijsvinger van een bewust of onbewust conservatisme, dat altijd maar waarschuwtalles moet groeien Het moet groeien, heel zeker dat weet de verstandige landman óók. maar dat neemt niet weg, dat hij de spa in den grond steekt en het zaad uitstrooit en het onkruid wegwiedt en den bodem kunstmatig bemest. Het moet groeien, dat v nijvere Westlander óók, maar dat belet niet, dat Itij maanden lang voordat de natuur alléén ze tot rijpheid zou heb ben gebracht, z'n ronde tomaten er z'n fiissche aardbeien en z'n donker blauwe druiven als vol-rijpe vruchten z'n kassen heeft hangen. Het moet groeien, maar wat een sterke hand en een ijzeren wil ook in dit zicht op het gebied van politiek economie vermogen, dat hebben tot verbazing en gedeeltelijk tot ontzetting van heel de wereld ieder volgens zijn eigen inzicht, Rusland en Italië bewezen, Zij die in de niets-zeggende leuzt vanhet moet groeien, een reden mee- nen te vinden om het maar te laten groeien of om het zelfs verkeerd laten groeien, vergelen dat God in de handen der menschcn de kostbare kracht heeft gelegd om de dingen te doen groeien, en wij katholieken zouden tegenover ons geweten en de geselti dcnls van heel ons Nederlandsche vi ons niet kunnen verantwoorden, wan neer we, desnoods los van het verle den. met liet oog alléén gericht op dc toekomst, niet al onze krachten inspan nen om de verhoudingen zoo te doen groeien, dat de volkshuishouding weer bewoonbaar wordt voor eiken menscli van goeden wil. Een korporaal der bereden politie te Harderwijk kreeg een aanval van krankzinnigheid. De man greep een geladen revolver en richte deze op zijn vrouw. Zij wist bijtijds het huis te ver laten om zich bij buren in veiligheid te stellen. Toen later de commandant gewaar schuwd was cn de woning binnendrong, had de ongelukkige de gaskraan los gedraaid en lag stervende op den grond. Door kunstmatige ademhaling toe te passen gelukte het echter de levens geesten weer op te wekken. 800 personen zijn verdronken door dat een vloot van 300 visschersschepen bij een orkaan onder de Oostkust in Zuid-China, vergaan is. In een textielfabriek te Lodz is ge durende den werktijd een brand uit gebroken, welke zich zeer snel uit breidde. De arbeiders werden door een paniek bevangenzij moesten door de brandweer uit het brandende ge bouw gehaald worden. Twee arbeiders werden krankzinnig en zijn waarschijn lijk in de vlammen omgekomen. De eigenaar der fabriek gooide zich uit wanhoop in de vlammen. Een noodlottig ongeluk heeft plaats ijehad in een steengroeve te Seilles bij Andenne. prov. Luik). Door het ontijdig ontploffen van een lading dynamiet werden eenige arbeiders onder de neerkomende rotsblokken bedolven. Vier werklieden zijn gedood, terwijl de vijfde in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis is overgebracht. Tengevolge van een mijnontplotfing te Dipton in Durham zijn drie mijn- Winkelverordening Soest: T. R. al- werkers gedood en twee gewond, daar f3 of 1 d. Arbeidswet: J. N. Ch. v. E. Amers foort tl of 1 d,, G. W. S. Amersfoort f7.50 oi 4 d., J. v. d. H. 2 maal f5 of 2 d., H. v. d. W. Amersfoort 2 maal f 10 of 5 d. Leerplichtwet: W. W. Barneveld f8 of 4 d., A, v. d. K. Amersfoort f 2 of I d. Over spoorweg lijden: M. P. G. Amersfoort 15 of 2d. Opgave valschen naam: j. A. V. zwervend (20 of 10 d. Melkbesluit: P. B. Soest f 10 of 5 d. Te Baarn biljetten aanplakken zv.: H. B. aldaar 15 of 2 d., N. B. idem. Te Baarn venten z. v.: J. C. Am sterdam 12 of 1 d. Te snel rijden in Soest: A. v. d. B. den Haag f 12 ol 6 d. Idem in Baarn: W. V. Zeist f5 of d., L. F. Amsterdam idem, G. A. v. R. Hoogland f4 of 2 d. Idem in Maarn: P. C. Sch. Zwolle f 10 of 4 d„ F. C- C. W. Woudenberg f 8 of 4 d. Auro rijden: H. J. v. R. Soest f 10 of 4 d., A. A. de K. Soest f 20 of 10 d. Zich aan auto vasthoudenC. de J. de Bilt f4 of 2 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd la ten B. H. K. aldaar f 2 of 1 d., Sch. aldaar 50 cent of 1 d. Geen spiegelJ. v. K. Woudenberg f5 of 2 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: A. A. B. A'foort f 12 ol 6d. Geen rood achterlicht: R. A. H. v. E. Amsterdam f2 of I d. Onvoldoende autoverlichtingR. M. Zeist 13 of t d., H. R. Deventer id. Onvoldoende remmenL. W. J. te K. Hoogland f 5 ol 2 d., C. J, K. Apel doorn id.. M. G. G. Bitssum idem, G. v. d. T. Barneveld idem, H. H. Baarn idem, j. A. de Bilt f 10 of 4 d. Door surveilleerende kommiezen is te Vaals de 19-jarige K. met een schot in de borst gevonden. De kogel bleek dwars door de borst te zijn gegaan en daarna een arm verwond le hebben. Te Leeuwarden is de lö-jarige C. Hutting, toen hij een riem om een schijf wilde leggen, met een ladder utigegleden. De jongen greep naar de as, doch op dat oogenblik knapte de riem en sloeg den jongen om hef lichaam. Hij werd levensgevaarlijk ge wond. Het 12-jarig zoontje van Hckkert onder de gemeente Wijhe, had de 16- jarige Zandbergen op bezoek. Samen klommen ze op de hooiklamp, waarbij de jongste het ongeluk had door het hooigat te vallen, van een hoogte van 9 Meter. Hij trok in zijn val zijn speel makker mee. Beiden storten op de deel. de jongste kreeg een zware hersen schudding; de oudste liep minder ernstige verwondingen op. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Nieuwe Boeken. Nieuwe boeken irt de Katholieke open bare leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat le Amersfoort. H. Blink. Wis- en natuurkundige aard rijkskunde. W. L. Boldingh-Goemans, De Moeder. E. Blieken, Die Musik des Rokokos und der Klassik. E. Claes, Kobeke. W. Elsschot, Kaas. Lars Eskeland, Ma visite a Therese Neumann. J. Godefray, Het terrarium, de beplan- ling van het natte en droge deel en zijne bewoners. Haas, Die Musik des Barocks. Marie Halt, Histoire d'un petit homme. Handwerkvreugd. E. Hartog, Het zeilen. W. Heinitz, Instrumentenkunde. R. Lachmann, Die Musik der Ausser- europaischen Natur- und Kulturvölker E. Leseur, Dagboek en gedachten. De Maistre, Oeuvres complètes. P. Panoff, Die Altslavische Volks- und Kirchenmusik. A. Retzbach, Het herstel der maatschap pelijke orde volgens de encycliek „Quadragesimo Anno". A. Roothaert, Chinesche hand-wassching Rijpma en F. G. Schuringa, Neder landsche spraakkunst C. Sachs, Die Musik der Antike. Seegers, Verzorging, voeding en huisvesting van den hond. R. J. de Stoppelaar, Wuivende wieken, J. v. d. Woude, Straat Magellanes. Burgerlijke Stand. 31 Maart. Geboren: Albertus Dirk, z. v. D. W. A. v. Appelen en I. Snoek Hendrika Helena, d. v. P. J v. Heugten en H. H. v, Westerlaak. OverledenPieter van Veen, 56 jr., echtg. van C. M. v. Havighorst. 3 April. Geboren: Josef Henricus Maria, z. v. W. B. Leeuwenkamp en E. Eeker Willem, z. v. R. de Neeling en W. B. C. Jagtenberg Hendrik, L. Gros en J. Kremer Hendrika Maria, d. v. J. Verhoef en E. C. Tommei Gerrit Henricus, z. v. G. Mossink er. \L M. H. v. Munster Gerarda Willibrorda Johanna Maria, d. v. J. P. Lichthart en W. J. F. Witmond. Over leden: Hermanus Raterink, 76 jr., wed. v G. J. Wolsink Wilhelmina Jansen, 27 jr.. echtg. v.J. Blankespoor. 4 April. Geboren Jansje, d. v. M. j. v. Achterberg en C. Verhaar Elisa beth Geertruida Margaretha, d. v. D. J. Smit en M. Hovestad. Gehuwd: W. G. M. Spronk en B. M. L. Jansen P. Vossegat en J. A. M. Gerritsen M. H. v. de Wakker en G. H. Litjens L. Mosterd en J. Doorne kamp M. v. Effrink en E. Timmer man M. A. v. Keken en M. C. Paschedag G, L. v. der Zee en E. Schievelt A. Jans en W. H. v. d. Heuvel C. H Vcndrik en N. Papen- huijzen. 1 Overleden: Wilhelmus de Vries, 8 mnd. Jan Lijnsveld, 4 mnd. Egbert Hogewind, 47 jr., echtg. v. A. v. der Sluijs Veer. 5 April. Geboren: Robert, z. v. I. B. A. Rouwhorst en M. v. Hengel. I Ondertrouwd: C. Terschegget en G. Poort D. v. Ginkel en J. G. v. Dijkhuizen C. A. G. Steijlen en J. M. Verschuur W. v. der Linden en C. M. v. Doorn G. Visser en R. M. dc Jager. GehuwdH. Frijlink en G. Klinge J. v. Barlingen en P. v. Silfhout. Overleden: Maria Baggus, 82 jr., wed. v. W. den Broeder Johanna D. Drees, 85 jr., wed. v. H. de Hoog. ..Behangselbeurs" is de naam van de nieuwe zaak, welke gevestigd is Utrechtschestraat 3a. Men kan er elk gewenscht dessin op het gebied van behangselpapier koopen, terwijl dc firma tevens aan huis komt behangen. Een bijzonder geslaagde étalage loont u. welke groote keuze er in behang is. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie, voorkomende in dit nummer. In een villa aan de Steven v. d. Hagcnlaan. is tijdens afwezigheid der rs ingebroken. Door de inbrekers is een groot bedrag aan sieraden en een kleine som gclds buit gemaakt. Het laatste abonnementsconcert van den Amcrsfoortschen Kunstkring, dat werd uitgesteld, zal nu plaats hebben op Vrijdag 27 April in Amici'ia. Inplaats van de Société des Instru ments anciens, zal dan optreden het concertgebouw-trio, bestaande uit Louis Zimmermann. vioolMarix Loevensoho, cello: Stephan Bcrgmann, piano.

De Eembode | 1934 | | pagina 1