Kantoorboeken Ordners Kaartsystemen F. A. TULP N.V. Middenstands=Bank Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Bei dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 15 Mèi 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bfl geregeld adverteeren in den morgen zijn bezorgd. Acht en Veertigste Jaargang - No. 13 Een man is in het water gevallen. Confucius gaal voorbij en zegt: Worstel maar voort. Buddlia gaat voorbij en zegtVer ontrust u niet, er is een leven na dit leven. Moliammend gaat voorbij en zegt: Allah's wil geschiede Christus gaat voorbij en zegt Hier is mijn hand. KANTOORBOEKHANDEL De Abdij van Esmond. Prof. Dr. Alphons Steger wees er eens op, dat liet de Benedictijner mon niken zijn die het II. Geloof in ons land hebben verbreid, hetgeen merk waardig is omdat het bekeeringswerk eigenlijk niet tot de taak der Benedic tijnen behoort. Toen in 678 de Etigel- sche Benedictijner Abt Wilfried een reis naai Rome moest maken, dwongen de omstandigheden hem dit via ons land te doen en den tijd, gedurende welken hij hier vertoefde, benutte hij doorliet II.Geloof te prediken. Terug in Engeland zette hij. wat wij thans zouden noemen een .Missieactie" op touw met het gevolg dat in 689 St. Wil- librord en zijn gezellen in ons land kwamen, om er na langen en moei- zamen arbeid in te slagen liet Christen dom, zij het dan nog min of meer aan de oppervlakte, bij de bewoners van ons land ingang te doen vinden. Spr. wees daarna op liet verschil tussclien bijvoorbeeld de Franciscaner orde en de Benedictijnen, bij welke ItttMcn liet familieleven in de abdij maximaal en l.ct contact tusschen de abdijen onderling minimaal is. liet hebben van ten abdij in een be, aald land, heeft voor de Benedictijnen voor namelijk dit belang dat daarmee een centrum wordt gevormd waar het apos tolaat van het gebed en den arbeid wordt beoefend. De Benedictijnen die in ons land kwamen, verrichtten met de kerstening der heidenen dan ook een lijdelijke taak en vele kleine ab- dijnen, die aanvankelijk waren opge richt, verdwenen dan ook na verloop van tijd. Eén bleef er slechts, de Abdij van Egmond. die in de geschiedenis van onze natie zoo'n grooten rol zou gaan spelen. Onder de volgelingen van St. Boni- facius, die in 716 in ons land kwam. bevond zicli de diaken Adalbert, die vermoedelijk verbonden werd aan de Kerk van Heiloo en In 740 stierf. Hij werd begraven aan den voet der duinen. Boven zijn gral werd een kerkje ge bouwd dat via de kerk van Heiloo onder de abdij van Echternach ressor teerde. Herhaaldelijk werd dit kerkje verwoest en weer opgebouwd en uit dien tijd dateert het verhaal dat bij het opgraven van het gebeente van Adal bert een bron ontstond, die thans nog Ie vinden zou zijn in de put van Heiloo. Hel kerkje dat omgeven door een wijden ringmuur, een kerkforl vormde is in 922 in het bezit van de ürav van Holland gekomen en in 956 deed de abdij van Echternach er definitief afstand van. De stichting van de abdij van Eg- mond geschiedde op instigatie van een vrome maagd, die in een visioen van Adalbert liet bevel kreeg zijn gebeente boven aarde te verheffen, hetgeen ge lijk staat met een heiligverklaring. De Graaf van Holland werd voor dit plan gewonnen en op korten afstand van Heiloo werd een klooster gesticht, waar aanvankelijk nonnen het gebeente van Adalbert bewaarden. Door de on rust der lijden verlieten de nonnen al spoedig het klooster, dat daarna werd betrokken door Benedictijnen uit Gent. De abdij van Egmond was gesticht. De verwoesting der Abdij geschiedde in 1575, waarmee een centrum dween van geloof, beschaving en tenscliap niet alleen maar ook de be graafplaats van de graven van Holland. Dit laatste is toch wel een klemmend argument dat de heropbouw der abdij niet alleen een zaak is van de Katho lieken, maar van geheel Nederland. Een herbouwde abdij zal een monu ment worden ter gedachtenis aan de Benedictijnen en onze eerste nationale Staatkundige leiders. Er zijn nog krach tiger argumenten voor den heropbouw. Beneden den Moerdijk is er thans reeds een centrum van gebed, waarvan een geweldig groote invloed ten goede uit gaat, speciaal ook op niet-Katholieken. Het is van het hoogste belang dat ook te Egmond een dergelijk centrum ont staat en als we aan de totstandkoming daarvan medewerken, dan zullen wij de dankbaarheid oogsten van onze tijdgenooten en het nageslacht. I Langcstr. M t.o. Krommutr. TEL SDC Internationaal Leven. De onderlinge afhankelijkheid tus schen de volkeren komt tot uiting in de volgende feiten, welke zich onge heel natuurlijke wijze ontwikkeld heb ben Het bestaan van een internationalen handel Het bestaan van lal van zoogenaamde unies, die een gemeenschappelijk in ternationaal doel beoogen, als de post unie, de unie ter bescherming van den litterairen, den industrieelen en den ar- tisticken eigendom Hel bestaan van particuliere genoot schappen en van bedrijfs-vereenigi..gen of vak-organisaties op internationalen grondslag Internationale bijeenkomsten en con gressen Bovenalinternationale verdragen. Al de genoemde feiten doen duide- ijk uitkomen, dat er tuscchen de vol keren van nature een zekere gemeen schap en bijgevolg een internationaal recht bestaat van ouderen datum en van hoogere beteckenis dan in welke ge sloten overeenkomst ook neergelegd. e aan den Staat een geheel on beperkte souvereiniteit toekent, ontkent daardoor var,zelf het bestaan van het nternationale recht. De souvereiniteit van den Staat vindt :en natuurlijke begrenzing niet alleen n de achting, welke de Staten elkaar onderling verschuldigd zijn vanwege hun waardigheid, hun onafhankelijk heid, den eigendom van hun nationale schallen, a fortiori van hun recht van bestaanmaar ook in de welgezindheid hulpvaard gheid, waartoe zij weer gehouden zijn. aantal varkens, dat in den loop van dit jaar zal worden aangeboden, te ver minderen. Deze levering der biggen moet geschieden nadat het metalen oormerk is aangebracht. In het algemeen zal de levering moe ten geschieden in de week volgende op die, waarop de melaalmerken zijn aangebracht en op de leveringsplaats van den kring waarbinnen het bedrijf van den betrokken varkenshouder is gevestigd. Voor deze biggen zal betaald worden een prijs van f4 per stuk; vermeerderd met 30 ct. als terugbetaling voor het reeds betaalde merkgeld, dus in totaal f4.30 per stuk. De aandacht wordt cr op gevestigd, dat wanneer het in te leveren aantal biggen niet wordt geleverd, de toewij zing van het aantal biggenmerken, dat de betrokken varkenshouder mag laten aanbrengen verminderd wordt met een aantal gelijk aan het aantal biggen dat geleverd had moeten worden. Het in voorraad hebben, vervoeren of verhandelen van rundvee, waarvan het gewicht gelegen is voor wat betreft mannelijk al dan niet gecastreerd rund- I..,r/.|in, fh, fJ t Mn HVt V (1 60 Meter de aanwas uitgebaggerd, hier voor werd ruim 200 M1. verplaatst. Flier- oj Barneveldsche beek. In het benedengedeelte bij de Steenen Brug is 250 M3. grond gebaggerd en ver werkt op de lage gronden langs den Liniedijk. Boven de Kopermolenbrug is 150 M'. gebaggerd en op den kant gelost. Bij de Schammerbrug werd over een lengte van 30 Meter een dam- wand geplaatst. Modderbeek. Ook in de Modderbeek werden meerdere aanwassen verwijderd, ongeveer 200 Meter beneden het Krak- horster Verlaat is de Modderbeek over eene lengte van 6C0 Meter gemiddeld 2 Meter verbreed. Moorsterbeek. Van de uitmonding in de Moflderbeck| tot 1700 Meter stroom opwaarts werden stammen en houtwal len opgeruimd, de taluds onder helling van 1 op 1 gebracht, waardoor de beek met 2 tot 3 Meter is verbreed. Dor deze groote verbetering is het mogelijk geworden bij hooge water standen veel meer water af te voeren, terwijl het vastdrijven van takken en waterplanten niet meer mogelijk is. De aangelande eigenaren hebben allen, zonder uilzondering toegestemd in de opruiming van de stammen en noodig in de verwijdering voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. vee tusschen dc 60 en 200 K G. voor wat betreft vrouwelijk rundvee dc houtwallen, tusschen 100 en 170 K G zal slechts l Dat deze verbetering door de boeren zijn toegestaan indien dit in voorraad'van Aschat, die bij geringe neerslag hebben, vervoeren ot verhandelen 1 reeds overlast van water ondervonden. gedekt dooreen identiteitsbewijs. Aan-1 op prijs wordt gesteld, blijkt uit een ankclijk zal dit voorschrift werken door hen geplaatste advertentie, waarin oor wat bclrefi mannelijk al dan niet I zij dank betuigen aan het Heemraad- gecastreerd rundvee van 15 Mei 19341 schap voor de goede verbetering van tot en met 14 Mei 1935 en voor wat de Moorsterbeek. betreft vrouwelijk rundvee van I Juli Oostelijke Singelgracht. Uit het ge- 1934 tot en met 31 Mei 1935. deelte van Monnikendam af tot de uitvoering van deze regeling eerste brug werd 100 M*. grond ge- zal zeer streng de hand worden ge-1 baggerd. houden. Naast strafrechtelijke en tucht-1 Nabij de brug in de Coninckstraat De toestand van het water was, doordat tengevolge van 'den lagen stand van de Rijn geen water van deze rivier kon worden ingelaten, slecht te noemen. Er werden onder meer de volgende vergunningen verleend Aan de gemeente Amersfoort tot leg- ;en van een riool onder de Westelijke iingelgracht door, met nooduitlaat; aan de gemeente Amersfoort tot verbreeden van de voetbrug nabij de Wijersstraat aan de gemeente Amersfoort tot vergrooten van het riool van 40.60 cM. tot 1 Meter rond, uitmondende in de Eem nabij de Geldersche straat. Speciale aanbieding Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef. 528 Binnenland Onnes van Nijenrode. De Amstcrdamsche rechtbank heeft rvrocgde uitspraak gedaan in de zaak Onnes. De rechtbank heeft verdachte ijgesproken. Verdachte Onnes was bij het voor lezen zeer onder den indruk. Een merk waardige samenloop van omstandig heden is het feit, dat verdachte juist verjaardag vierde. Het is voor hem wel een dag van blijdschap geworden! De officier had in zijn requisitoir tegen verdachte wegens oplichting van rerzekerings maatschappijen een ge vangenisstraf geëischt van 2'/, jaar met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis. De heer Onnes heeft 1 jaar en 2 dagen in voorloopige hechtenis door gebracht. 2e Nationale Loterij van Herwonnen Levenskracht. We vernemen, dat de trekking der groote 2e Nationale Loterij van de R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht" t< Utrecht, goedgekeurd bij Ministerieele beschikking d.d. 26 Juli 1933 no. 825, zal plaats hebben op Donderdag 28 juni a.s. Zij die nog niet in het bezit van loten zijn, en toch een kans willen maken op een der groote prijzen, als een landhuis ter waarde van f 5000,— ol een andere van de 2000 waardevolle prijzen, gelieven zich wel te haasten met loten te bestellen aan liet kantoor van „Herwonnen Levenskracht" Drift 12 Utrecht, of bij de lotenverkoopers bijna elke plaats van Nederland, daar nog zeer weinig loten niet verkocht zijn. Veeteelt. De Nederlandsclie Varkenscentrale maakt bekend, dat van alle toornen biggen van vijf en meer stuks de vol gende aantallen aan de Nederlandsche Varkenscentrale zullen moeten worden geleverd. Toom van 5, 6 of 7 biggen 1 big; loom van 8, 9 of 10 biggen 2 biggen; loom van 11, 12 of 13biggen 3 biggen; loom van 14, 15 of 16big gen 4 biggen. Doel van dezen maatregel is, het rechtelijke vervolging, rn' ook gebruik kunnen worden gemaakt van de be voegdheid neergelegd in art. 30 van de Landbouwcrisiswet 1934 volgens het welk geheele of gedeeltelijke uitsluiting van allen steun "mogelijk is bij vast stelling van bedrieglijke handelingen of overtredingen van ministerieele voor schriften, steunende op de Landbouw- 1933. MAISON „MODERNE" - Amersfoort WESTSINGEL 21 - TELEFOON 1706 - LANGESTRAAT 78 DAMESHOEDEN Zag U reeds hoe Moderne het roer radicaal heeft omgegooid Onze bekende aparte modellen en prima kwaliteiten goedkooper dan waar ook. Een bescheiden beurs slaagt in ons filiaal Langestraat 78 reeds voor 95ct. Heemraadschap De Eem. Verschenen is het verslag omtrent den toestand van den Algemeenen Waterstaat van het Heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien over het jaar 1933. Het jaar 1933 is volgens waarne mingen een van de droogste jaren ge weest met een regenval van 635 mM. Slechts in 1911 en 1921 werd deze geringe neerslag overtroffen met onder scheidenlijk 614 en 514 mM., terwijl in 1927 een regenval van 975 mM. werd waargenomen en in 1930 van 947 mM. Vooral December is een zeer droogc maand geweest. Door deze voor den waterafvoer gunstige weersomstandigheden had de waterafvoer een zeer geregeld verloop kwamen bijna geen hooge standen voor. De verontreiniging van het water van de Luntersche beek was door den geringen afvoer weder duidelijk waar 'men en hebben de omwonenden genoemde beek, van de Stads grachten en buitensingels van Amers foort en van de Eem tot voorbij Baarn daarvan veel hinder ondervonden. Voor zooveel mogelijk werden de beken in eigen beheer met de bagger machine uitgebaggerd. Op verschillende plaatsen werden damwanden aangebracht ter voorkoming van verzakken van de taluds. In aansluiting op de in 1931 ge plaatste beschoeiing is in de boch beneden de Roode Brug een damwand ter lengte van 30 Meter aangebracht, de daartegenover ontstane aanwassen afgegraven. Beneden de uitmonding van de Leus- is 200 M3. zand en puin opgehaald. De taluds van beton boven de Sto- neysluis bij de Groote Koppel te Amersfoort zijn gedeeltelijk vernieuwd en voor zoover noodig voorzien van eene 6 mM. bewapening. Westelijke Singelgracht. Tusschen Monnikendam en de brug in de Hen drik van Viandenstraat werd 300 M3. bagger opgehaald. Bij de voetbrug aan de Wijersstraat is ruim 30 M3. puin en oud ijzer op gehaald. De snijding van waterplanten van de verschillende beken heeft na aan besteding tweemaal plaats gevonden. De jaarlijksche schouw over de Eem werd gehouden op Zaterdag 2 Sept. De kameraar verrichtte de peilingen. De gewone jaarlijksche snijding van waterplanten var. de Eem van Amers foort tot de Mcim benoefde ook dit jaar niet te geschieden. Door opstuwenden Noord-Westen wind was de waterstand bij den mond van de Eem 0.12 Meter hooger dan bij Amersfoort, daarentegen was in 1932 bij de schouw de stand bij de mond 0.13 Mr. lager dan bij Amersfoort. De waterstand van het IJsselmeer was bij Nijkerk om ongeveer 11.30 uur voorm. 0.01 Meter boven N.A.P., bij Kornwerderzand 0 35 Meter beneden N.A.P. In het nieuw gegraven gedeelte voorbij Hoogerhorst was de kade tot een Meter achter de beschoeiing weggeslagenhet gedeelte, dat voorzien is van bazaltbrokken. verkeert nog !- goeden staat. Tot ver voorbij Coelhorst werd een zeer sterke vervuiling van het water waargenomen. Kwamen in vorige jaren bij enkele bochten van de Luntersche beek nog waterstanden voor van 2 Meter en meer, bij deze schouw is gebleken, dat tot de Bruineburger Sluis al deze zoogenaamde kolken zijn dichtgeslibt de bocht en er nerS>ens meer dan 0.50 Meter diepte werd gepeild. Óp meerdere plaatsen belemmert overhangend hout een goeden afvoer, terwijl bij de Roffelaarsluis weder een dam is ontstaan die meer dan de helft BERICHTEN UIT AMERSFOORT Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Succes. Het Dames-zangkoor Animato van het Patronaat der St. Henricus-parochie behaalde op het te Zevenaar gehouden Zangconcours een 1ste prijs met 335 punten in dejle afd. Het St.jElisabeth's Ziekenhuis kwam 't bezit van een keurige radio-instal latie. De radiotechniek had hier vele bezwaren te overwinnen. Handelsregister. Ingeschreven W de Smalen, fotograaf, Muurhui zen 25, Amersfoort; omgezet in „de Smalen, fotograaf, N.V." N.V. Mij. voor Textielindustrie v.h. Roesingh Zn. Veenendaal, Kerke- k 141145, uittr. Dir.: W. Roessingh. Levensverzekering-Mij. opgericht door „Ons Belang", Utr.weg 13, Amers foort. Toetr. Proc.h. E. H. C. Wijk. P. J. van Heugten Co., Muurhui zen 61—63. Uittr. Venn.; Schoenmaker. De bij de viering van het gouden eeuwleest der gemeente-reiniging op gevoerde revue zal Donderdag nog maals worden gespeeld in de Markthal. Waar de eerste opvoering velen amuseerde, mag worden verwacht, dat de nu aangekondigde zeer veel publiek zal trekken, ook al omdat de bate is voor de Tuberculose-bestrijding. R. K. V. V. „Amersfoort' Amersfoort l speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen H.M.S. uit Utrecht. Direct na den aftrap vertoont zich reeds een snel op en neer golvend spel, waarbij „Amersfoort" steeds in den aanval is, welke echter na ruim 'n kwartier wordt beloond, en „Amers foort" de leiding neemt. Hierop komt H.M.S. er beter in, en trekken dan ook steeds ten aanval welke echter niets oplevert. Zoo wordt eenige tijd heen en weer gespeeld en trekt ten laatste „Amersfoort" weer ten aanval. „Amers foort" gaat met 2—0 voorsprong de rust in. H.M.S. werkte hard om de achterstand te verkleinen hetwelk werd beloond door mooi samenspel. Hassing gaf „Amersfoort" tenslotte wederom de leiding, zoodat „Amers foort" deze wedstrijd 4—2 won. Concert door Wilskracht. In de jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders van de Middenstandsbank werden de Balans en Verlies- en Winstrekening, benevens het .verslag over 1933 met algemeene steramen goedgekeurd. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van H. Noorman en Ds. J. Visser, werden met algemeene stemmen als commissarissen gekozen, Ir. J. Ph. Korthals-Altes, en K. M. B. Batenburg, candidaat-notaris. In den avond is een 60-jarige vrouw, die zonder uit te kijken, den Ouden Soesterweg overstak, door een motor rijwiel gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding werd het slachtoffer per ziekenauto van garage Nefkens naar het St. Elisabeth's Zieken huis vervoerd. De Emmabloem-collecte heeft in totaal f925.04 opgebracht. De Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken vergaderde onder leiding ,n den heer J. Th. Tommei. In de ontstane vacatures werden tot bestuursleden gekozen: Mej. A. J. J. Lok en de heeren J. v. Wijk en A. Takken. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering in den Bosch werd aan gewezen de heer J. Th. Tommel. Besloten werd vervolgens tot het aanschaffen van meer verbandsmate- riaal, terwijl ook dezen zomer onder goede leiding regelmatig zal worden geoefend. Lessen in „Eerste Hulp bij Onge lukken" werden gegeven door de dok toren N. v. Nieuwenhuizen, H. J. Koik en 1. v. d. Helm. Dit jaar deden 15 leden met gunstig gevolg examen, waaronder 6 dames. Aanbesteed werd het verven van militaire gebouwen en werken alhier. De raming was f t0520.—Laagte in schrijver de Vaal alhier voor f8786.— Nog werd aanbesteed het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken in de legerplaats te Soes- terberg. Raming f 19.420.—. Laagste inschrijver de Goede te Soesterberg f 16.722.—. Wii herinneren aan het Concert Programma van liet concert, te geven heden'avond aanvangende 8 uur, te Woensdagavond 16 Mei a.s. des avonds n he, Wilskracht-Concours- 8 uur in de muziektent, Plantsoengordel |^,r„e:n aa„ den Kruiskamp. door de broekerwetering is over een lengte van [van de beek volkomen afsluit. Soesterkwartier. 1. Wilskracht-Marsch, Wakelkamp. 2. Die Beide Blinden, Ouverture. E. H. Mehul. 3. „Le Trésor" Introduction et Suite de Valse, Joh. Straus, 4. „Guiseppe Verdi" Fantasie. arr. H. Bohne. 5. Rucphens Feestmarsch, J. R. van der Glas. 6 Myriam, Ouverture, E. Ooudefroy. 7. Simples Plaisirs, Fantasie varies pour clarinette, G. Gadenne. 8. Carmen, Fantasie sur I' Opéra de Bizet. arr. M. J. H. Kessels. 9. Finale. Amersfoortsche Muziekvereeniging. Na afloop is er bioscoopvoorstelling. Burgemeester en Wethouders, over wegende, dat het belang van de vrij heid en veiligheid van het verkeer dit vereischt besloten voor het bereiden in beide richtingen voor rijwielen ge sloten te verklaren het niet bestrate gedeelte van het Plantsoen gelegen tusschen Kamp en Coninckstraat. Ook werd besloten voor het berijden in beide richtingen voor voertuigen en handkarren gesloten te verklaren het niet bestrate gedeelte van het Plantsoen gelegen tusschen Kamp cn Coninckstr.

De Eembode | 1934 | | pagina 1