PU ROL C. H. VAN DOORN Electr. PEDICURE-INRICHTING VOETBEHANDELING Systeem Dr. Hinders UTRECHTSCHESTRAAT 9 - TELEF. 219 AMERSFOORT Het herleefde O. L. Vrouwe Gilde van Amersfoort. Reeds vele malen werden in onze Eembode allerlei bizonderheden gepu bliceerd over de aloude devotie tot de H. Maagd en Moeder Gods die oud tijds Amersfoort stempelde tot een bede- vaarts-plaats van beteekenis. Er werd dan gewezen op allerlei merkwaardigheden, als straatnamen, huis-aanduidingen enz., die nog her inneren aan wat vroeger was en leefde. De al-oude Maria-devotie, die zich ook manifesteerde in een plechtige ommegang, heeft in den Reformatie-tijd veel geleden en de eeuwen door bleef nog leven de herinnering aan een schoon verleden, en jaarlijks volgden nog ge slacht na geslacht den ouden bidweg ot in onze dagen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn weder een 70-tal mannen en jongelingen bijeen gekomen om onder leiding van Kap. W. J. de Jong de nachtelijke bedevaart te houden. Te half 2 kwamen de deelnemers bijeen in de O. L. Vrouwekerk aan de Langegracht. Na het zingen van een Maria-lied werden de Kleine,Ge tijden van Maria gebeden. in een korte predikatie zette Kapelaan de Jong uiteen het doel van dit nach telijk samenzijn. Een gedeelte van de nachtrust hebben we willen opofferen om Maria hulde te brengen en te gedenken met wat zegeningen Zij onze oude stad heeft overladen. "i Was in 1444 dat Gods Moeder door middel van een eerzame vrouw te k°nnen gaf dat Zij in Amersfoort bij zonder vereerd wilde worden. Luisterijke processies werden gehouden en van heinde en verre stroomden pelgrims naar onze stad, totdat op een onzalig uur de reformatie aan dezen luister een einde maakte, de reformatie, die zooveel heeft geschonden wat aan geloof en Mariavereering leefde in de middeleeuwen. De uiterlijke luister moest vervallen doch in de harten van velen leefde voort de vereering van en de dankbaarheid tot de Hemel moeder en men volgde in stilte den heiligen bedevaartweg. Thans zijn wij in het nachtelijk uur bijeengekomen om den heiligen weg Gods Moeder ter eer biddend en ingetogen te volgen met als intentie „Voor de bekeering van onze dwalende broeders". Het afleggen van den heiligen weg alleen reeds is een sehoone vereering van Maria, doch het is aan te bevelen gedurende de tocht het Rozenkransgebed te bidden. Laten we dit met vurigheid doen opdat de dwalenden mogen worden terug gevoerd tot den waren schaapstal. Daarna volgde uitstelling van het Allerheiligste Sacrament en een kort; Lof. Met de zegen en het zingen van een lied werd de plechtigheid be sloten. Daarna verliet men de kerk om den ouden bedevaartsweg te volgen. De Bedevaartsweg gaat: Van paro chiekerk O. L. Vr. Hemelvaart Lange gracht, Lieve Vrouwestraat, Lieve Vrouwe Kerkhof, langs de toren, Krankeledenstraat, Langestraat, Var- kensmarkt.Westsingel, 'tZand, Wevers singel, Kamperbinnenpoort. Lange straat, Lieve Vrouwestraat, Lieve Vrouwe Kerkhol, langs de toren, Kran keledenstraat, Langestraat, Kamperbin nenpoort, Kamp. Achter de Kamp, St. Janskerkhof Kleine St. Janstraat, Zuid singel. Varkensmarkt, Langestraat, Krankeledenstraat, Breestraat naar de parochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart. Biddend en ingetogen, zonder een enkel woord te spreken werd boven staande weg gevolgd, geleid door de promotor van deze tocht, Kapelaan de Jong. Hoe schoon toch is onze oude binnenstad met haar singels grachten en met haar ranke O.L. Vrouwe Toren en hoe ziet men dit in een wonderheerlijke Meinacht meer dan anders. En onze gedachten gaan terug naar de middeleeuwen met haar rijke Roomsche luister en liet bidden tol God om door Maria's voorspraak de dwalende broeders terug te voeren gaat als het ware vanzelf, door de wijdingsvolle stilte en de pracht van Gods heerlijke natuur. De grootsche nachtelijke omgavg te Amsterdam met tienduizenden deelnemers is telken jare weer in staat diepe indruk Ie maken en ons althans voor enkele uren zoo heel dicht te voeren tot God, tot de God van liefde in Zijn Altaar-Sa-1 crament. Doch ook deze nachtelijke' bedevaart voerde ons door Miria dichter bij God, door de Moeder tot! Haar Goddelijken Zoon Na de Bedevaart kwamen allen weer bijeen in de O. L. Vrouwekerk en werd de H. Mis bijgewoond waaronder allen ter H. Tafel naderden. Na het Evangelie spoorde kapelaan de Jong de aanwezigen aan onder de H. Mis te bidden opdat deze bedevaart moge toenemen en Amersfoort weer worde de plaats van liefde en vereering voor Maria, ons aller Moeder. De ge zangen werden gezamenlijk gezongen en na de H. Mis het lied „Wees ge groet, o Sterre". Na de H. Mis kwamen alle deel nemers bijeen in het gebouw der R, K. Militairen-Vereeniging en was de ge legenheid opengesteld om zich te laten inschrijven als lid van het O. L. Vrouwe Gilde van Amersfoort. Nagenoeg allen lieten zich inschrijven zoodat kan wor den gezegd dat he* Gilde weer is her boren. De minimum contributie was bepaald op 25 cent per jaar. Nu zullen velen zich afvragen hoe het komt dat zij er niets van vernomen hebben door het ontbreken van iedere voorafgaande publiciteit. Vorig jaar is deze nachtelijke bede- vaart ook reeds gehouden door een 20-tal personen zonder dat er eenige publiciteit vooraf of er na aan is ge geven. En ook dit jaar is men in alle stilte door gegaan en is de uitbreiding var het aantal deelnemers alleen een ge volg van mondelinge propaganda ge voerd door de deelnemers van vorig jaar. Men is thans bezig om de goed keuring van het Kerkelijk Gezag te verkrijgen. Is deze goedkeuring ont vangen dan zal ongetwijfeld de nach telijke ommegang, jaarlijks te houden den Zondag vóór Pinksteren, een de votie worden, welke, hopen wij, meer algemeen zal worden. Om tot dit doel te geraken worde hier nog weer een keer herhaald de wonderbaarlijke gebeurtenis van het jaar 1444, gevolgd door talrijke gebeds- verhooringen. waarvan in het archief van de parochie O. L. Vrouw Hemel vaart de oude handschriften worden bewaard. In het jaar 1444, omstreeks Kerstmis, begaf zich een jongedochter Geertjen Arends geheeten. te Nijkerk woonachtig, naar Amersfoort. Haar plan was in het St. Agnes-klooster aldaar haar lev aan God toe te wijden. Onder de voc werpen, die zij bij zich had, bevond zich ook 'n klein, houten Lieve Vrouwe beeldje, met het Kindje Jezus op den arm. Niets bijzonders kenmerkte dit beeldje. Integendeel, het zag er zoo onooglijk uit, dat Geertjen zich zelve afvroeg, wat de Zusters wel zouden zeggen, als zij „soodanig Beeldeken" het klooster bracht en liet zien. Toen zij nu de stad genaderd was, wierp zij met „onbedagtsaemheijd", 't zelve Beeldeken in de waterbeek. Zonder verder na te denken, vervolgde zij haar weg. Tot zoover een zeer een voudige zaak zooals er velen voor komen in het dagelijksche leven. Het was echter de wil der Voor zienigheid. dat de Moeder van onze Heer Jezus Christus op geheel bijzon dere wijze te Amersfoort, zooals op geen andere plaats in Nederland, ver heerlijkt zou worden. En gelijk God zich. ter volvoering van zijn raadsbe sluiten, meestal bedient van uiterst kleine en nietige middelen, zoo wilde Hij ook, dat het werktuig of het middel, om die zoo buitengewone en geheel zeldzame vereering van Maria in het leven te roepen, zou zijn datzelfde kleine, onaanzienlijke, simpele Beel deken. dat Geertjen uit verlegenheid in het water had geworpen. De geschiedenis gaat vuon Omstreeks datzelfde jaar 1444 woonde er te Amersfoort een eerzame vrouw, genaamd Margriete Albert Gijsendoch- ter. Deze vrouw is omtrent Kerstmis door God tot driemaal toe vermaand, dat zij haastig zou gaan buiten de stadspoort aan de gracht, waar het water bevroren was. en dat zij daaruit zou trekken het beeldje van Onze Lieve Vrouw, hetwelk onder het ijs verborgen lag. niet met den stroom afdreef, noch te gronde ging, maar stil en roerloos bleef liggen. Margaretha vertelde dit aan haar Meester, doch deze lachte erom en toen zij er ten tweede male over sprak, geoood hij haar te zwijgen. Toen zij echter ten derde male werd vermaand heeft zij er met niemand over gesproken cn is vol vertrouwen gegaan naar de plaats haar opgegeven. Dit was op 19 December 1444. Zij vond het beeld, nam het uit het water en droeg het eerbiedig naar huis. Zij vertelde er niets van aan haar Meester en stak voor het beeld naar vroom gebruik een kaars aan. Hel wondei lijke was dat de kaars niet scheen op te branden, althans brandde zij drie maal langer dan anders het geval was. Zij sprak er over met haar biecht vader Pater Jan van Schoonhoven, van de orde der Carmelieten, die haar drin gend verzocht het beeldje bij hem thuis te brengen. Dit geschiedde en talrijke wonderlijke gebeurtenissen grepen nu plaats. Pater Jan sprak in den namiddag van het heilig Kerstfeest voor de leden der broederschap in de Mariakapel en verkondigde met volle overtuiging, welk een schat zijn woning thans ver eerde en door wat wondervolle lee- kenen Maria hare wil verklaard had. Dat greep de vergaderde broeders machtig aan en zij boden de kapel aan hef beeld ten zetelplaats. Op St. Ste vensdag van 1444 werd het beeld met ;roote luister in plechtige optocht naar ie O. L. Vrouwekapel gedragen. Dat was de eerste triomf van O. L. Vrouw van Amersfoort. Talrijke wonderen geschiedde en van verre kwamen de pelgrims naar Amersfoort, zoowel van binnen- als buitenland. De Kapel werd spoedig te klein en men bouwde ze uit tot een kruiskerk. Van Bemmel bldz. 132 verhaalt: De nonnen van St, Agnieten Convent binnen deze stad hebben in haar Cronyk ook nog al aangeteekent„Dat in den jaare 1445 ons L. Vrouwe haar open baarde aan Sustcr Geertruyd Willems, oude Procuratrise van den Voorsz. Convente, als dat tot haarder eere (te weten van ons L. Vrouwe) vermits veel Pelgrimsgiften, offerhanden en devotiën men een hoogen schoonen Tooren soude timmeren. Daar na zoude door dit Beeld zo veel mirakelen geschied, en zo een toevloed van menschen ge komen zijn, dat uit derzelver giften en offerhanden, de Kerk een heerlijcken| Tooren, die men noch ziet, gebouwd, en ook eenige Hoeven Lands gekogt zouden wezen." Van Bemmel geeft dan aan dat men kort na 1444 met den bouw van den toren is begonnen, de toren die moést voorstellen het Kind met de Moeder, de toren die nog heden ten dage ge tuigt van de vereering en liefde voor de Hemelkoninginne van onze voor vaderen. En in Maart 1446 werd reeds bepaald.dat de Zondag voor Pinkste ren „vrouwenvaertsdag" zou zijn. In plechtige processie werd dan het beeld rondgedragen, het was een feest aan alle inwoners deelnamen. Op „Vrouwenvaertsdag" en zeven volgende dagen schonk de regeering vrijgeleide allen, slechts enkele uitge zonderd, mochten die week de stad vrij in- en uiigaan. Bij duizenden stroomden dan de vreemdelingen de veste binnen, om toeschouwers of deelnemers der plech tige processie te zijn. Heerlijkheid er luister, slechts daarvan sprak gedurende een eeuw de geschiedenis van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort. De hervorming bracht een ommekeer i in 1579 was het niet mogelijk de plechtige processie te doen plaatsvin den. Bij de beeldenstorm is echter het beeldje niet in handen geraakt van het gepeupel, de Kerkmeesters hadden het in veiligheid gebracht. Kwamen de pelgrims niet meer in groote getale en kon de processie in het openbaar niet worden gehouden, de devotie bleef in het hart voortleven en in stilte volgde velen biddend den roemrijken weg. Het beeldje is thans in het bezit van de Oud Katholieken, het Is geheel vergaan en de stof wordt in ecu zakje bewaard. De oude Lieve Vrouwekérk bestaat niet meer, maar wat wel gebleven, dat is een groot vertrouwen op Gods barmhartigheid door de spraak van Maria, onze Moeder. In de commissie, belast met het afnemen van de examens voor de hoofd akte L. O. te Utrecht zijn benoemd tot voorzitter L. W. van Loon en tot leden H. O. B. Blijdenstijn en E. Kruithof Zuster dr. G. Wilbrink, alhier. Er werd op den Hof tijdens en de automarkt een proef genomen met een zeer sterke lamp voor verlichting van het marktterrein. De lamp was opgesteld aan een magi rusladder. De proef Is geslaagd, zoodat wellicht de Hof verlicht zal worden door een vijf tal sterke schijnwerpers, hetgeen de markien op Woensdag en Zaterdag ten goede zal komen. Kamer van Koophandel, Door bemiddeling der Kamer is een ruimere openstelling van het telefoon kantoor Woudenberg verkregen. Het. bestuur doet verslag van het pleidooi voor den Raad van State inzake de „verkeersregeling" te Amersfoort. De Kamer besluit tot mede-onderteekening van een adres der Kamers aan den Minister van Econ. Zaken, inzake het tijdig inwinnen van adviezen der K.v.K. door provincie en gemeenten bij weiten en verordeningen, handel en nijverheid rakende. Voor den Districtsdag wordt Ede aangewezen cn als datum Dinsdag 18 September. Als onderwerp ter behan deling komt de vraag, op welke wijze door cursussen en dergelijke voorlich ting, de kwaliteit der ondernemingen in het district is op te voeren. In den namiddag zal dan een uitstapje ge maakt worden. Een klacht over de uitschakeling var den vrijen handel ten bate der Coöpe raties bij de Aardappel-centrale krijgt het bestuur ter onderzoek. Een voor- loopig verslag wordt gedaan over hel onderzoek naar mogelijkheden ter op lossing van het vraagstuk der onbe waakte overwegen. Voorts bespreekt de Kamer nog weer eens de spoorlijn Nijkerk-Ede. Inzake een eigenaardig optreden van den Rcgeeringscommissaris voor de pluimveeteelt, ir. Tukker, zal de Kamér zich wenden tot den Minister. Op de Barchmann Wuijtierslaan kwam een auto in botsing met een motor. De motor werd beschadigd. De duo-rijdsh'r bekwam bloedende ver wondingen aan belde beenen en werd door een geneesheer verbonden. In voorbereiding is een regeling, die beoogt de thans genoten en toe komstige pensioenen van de spoorweg ambtenaren, op den grondslag te bren gen van de verminderde salarisnormen. Vermindering van 19 pet. van de bedragen der bezoldiging voor de be rekening van het pensioen in aanmer king komende, overeenkomstig de voor het in werking dezer Pensioenwet vastgestelde pensioenbedrag voorzoo- ver dit betrekking heeft op de tijd vakken, liggende tusschen 30 Juni 1922 "1 I Januari 1924. Vermindering met II pet bezoldigingsbedragen, voor zoover be trekking hebbende op de periode van 31 December 1923 tot 1 April 1933. Vermindering met 4 pet. van de salarisbedragen, bepaald voor het tijd vak 31 Maart 1933 tot 1 Mei 1934. Het bekende Hotel-Café-Restaurant ,De Zwaan" annex Bar aan de Utr. straat werd hedenmiddag geveild door Not. te Leuken en in massa toegewezen aan T.T.T. Calon q.q. voor f46.600.—. De Katholieke Oudersvereeniging vergaderde onder leiding van den heer G. A. Luycx. Deze gaf een uiteenzet ting van hetgeen is verricht om te komen tot oprichting van een bureau voor kraamhulp. Aan het bestuur van het Ziekenfonds is een schrijven gericht waarin verzocht is de salarisgrens voor het lidmaatschap te brengen op f3000 voor een gezin met 3 kinderen en meer. Voordat Kapelaan van Leeuwen zijl toespraak hield, werd vooraf een dank woord gericht tot onzen populairen Kapelaan voor zijn bereidwilligheid. De R, K. Oudersvereeniging, aldus Kap. van Leeuwen, is een vereeniging die de volle sympathie moet hebben van alle Priesters, daar het Katholiek gezin de grondpeilers vormt van de Kerk. Het doel van de R. K. Bond voor Groote Gezinnen is de verdediging van de grondslagen waarop het Christelijk huwelijk rust en de Christelijke opvoe ding van de kinderen. De tegenwoor dige tijd heeft met idealen afgedaan. Bij al de werkelijkheid die ons omringd, blijven wij Katholieken behouden onze idealen. Ons zorgen is niet alleen voor tijdelijk gewin, doch wij heffen ons op naar boven. Een mensch heeft in. zijn leven te zorgen dat er een zon schijnt van idealen, dan is het leven waard geleefd te worden. En ook het Christelijk hu welijk moet zijn idealen bezitten. God heeft door de verhelfing van het huwe lijk tot Sacrament, een zon van genade er over doen dalen. Ge hebt op uw huwelijksdag de laak gekregen om elkander te heiligen, elkander te helpen bij de verdieping van het geloofsleven en deze verdieping van geloofsleven weer te doen overstralen in uw kinderen. Dat is hel zonnige ideaal van heel uw verhouding en geeft een krans bovennatuurlijke schoonheid. Wij zijn niet blind voor voor de werkelijkheid, doch in het Christelijk huwelijk blijft het ideaal. De taak der Christelijke ouders de kinderen is als een Priestertaak, de zielen der kinderen als tempels van God te bewaren, de kinderen door eigen voorbeeld den weg ten Hemel te wijzen. Laat u vooral in dezen tijd niet te veel vermaterialiseeren, ziet uw ideaal en weest elkanders steun. Zorgt dat ideaal in het huwelijksleven blijft, man en vrouw elkander heiligend en van deze overloed te schenken aan uwe kinderen. De kinder-uilstapjes voor de a.s. vacantie zullen door het bestuur wor den uitgewerkt. Besloten werd in het najaar een fancy- fair of ander lolletje te organiseeren wat baten op kan leveren voor de kas van tiet Moederfonds. Een commissie van voorbereiding werd daartoe be noemd. Bij de rondvraag werd Ier sprake gebracht de zwemgelcgenheid en werd medegedeeld dat de mogelijkheid be staat dat bij Pesie speciale tijden wor den beschikbaar gesteld apart voor onze Katholieke jongens en meisjes. Burgerlijke Stand. 11 Mei. Geboren: Gerardus Corne lls, z. v. G. C. Hienekamp en A. Niekerk Albert, z. v. C. v. Oost- stroom en J. G. Steffers Matthijs Adrianus Johannes, z. v. I). Meester en H. M. Hoenderop. Overleden: Oeta Dina Leinweber, oud 87 jaar, weduwe van C. v. d. Zoo de Jong Antonius Lok, oud 66 j., echtg. v. J. J. v. Uxem. 12 Mei. GeborenCornelia Anna Bernardina, d. v. Sluis en B. L. Nieberg. Overleden Neeltje Voskui len, oud 61 jaar, cchtgen. van W. Tol boom Mélanle Léontlnc Raux, oud jaar, weduwe van C. R. Brunnarius Johanna Francoisc de Haan, oud 81 jaar, weduwe van B. van Ruijvcn Hermanus Lodewijk Smits, oud 50 jaar, echtgen. van M. J. C. Amsen. 14 Mei. Geboren Gerardus, z. v. J.R.G. Evers en M. Hammer Lou- rentius Albertus, z. v. K. Mossel en E. A. M. Konter Thomas Adriaan, v. T. de Jonge en A. J. J. Lammers Steven, z. v. P. W. Haverlach en E. van Asch Lucia, d. v. G. H. J. H. Veldkamp en L. L. Schlinkerl Gerrit Hendrik, z. v. H. Bildcrbeek cn oud 68 jaar, echtgen- van H. J. van Beijnum Hendrikje de Vente, oud jaar, echtgen. van C. J. Flos. Uit den Omtrek Eemnes G. de Jong uit Muiderberg stond met z'n auto nabij de Kerkstraat. Op hetzelfde moment dat de J. van achter z'n wagen kwam, werd hij gegrepen door 'n auto, komende ait Baarn. De J. liep een hoofdwonde op, klaagde over z'n been en werd met z'n eigen auto naar huis gebracht. Hamers veld Bij den landbouwer H. v. d. H. ont- I stond in de keuken een begin van I i«u. ve. "7- /"r" brand, door het omstooten van een 2e kw. f 0.14-f °.17, vitte koeien pot vet. Door een Minimax bleef de fl45-fl80. 38 michtcrii kalveréh j. it1.» ,„nc L» vi>rpn t h f tb. s.c kalveren Annot. Overleden:JohannesLobbezoo Soeslerbertf i de te Rhenen gehouden wedstrijd voor fanfare korpsen behaalde de R.K. Muziekvereniging „St. Jozef directeur, directeur W. Wakelkamp. in de 3e afdeeling een 2c prijs met 297 punten, terwijl zij in den marschwedstrijd een 2de prijs behaalde. Nükerk De Stopplaats Appel is opgeheven, i— Op de markt: 1 360.000 eieren, extra groote f2.75, gewone 12-f 2.50eendeneieren f 2.25 -f2.50. 4 schrammen f 15f 22. 92 biggen f8f 11. 180 runderen: kalf- koeien f 155-1180, kalfvaarzen f60— f 140, vet vee Ie kw. f017—f 0.24, jJUi VCl. lyuui CCII brand tot de keuken beperkt. Hoogland Burgerlijke stand. Geboren: Gijsbertus Antonius, z. G. v. d. Hoven en J. Voskuilen Pe- tronella Wierdina, d. v. P. v. d. Akker en J. de Haan Maria Joanna, d. v, M. J. Tomassen en J. Sandbrink. Overleden: Hendrikus J. Smink, 12d. Hooglanderveen Het Wit-Gele-Kruis houdt Vrijdag avond a.s. zijn Algemeene Vergadering om 8 uur op 't Houtenveen. Trouwe opkomst der leden wordt verwacht. De Emmabloem-collectie, welke ge houden is in de St. Joseph-parochie, heeft f36.38 opgebracht. Soest Voor de alhier zullen door het Utrechts Land bouw Genootschap onder leiding var den heer A. J, van Lierop te Hoeve laken, twee melkcursussen worden ge geven, op het bedrijf van de land bouwers W. Wantenaar, Birktstraat 73 en bij v. d. Breemer, Zwarteweg 3, waar reeds de eerste lessen al zijn gegeven. Burgerlijke Stand. GeborenPaula Carla, d. van I'. C H. Scholz en M J. Hooftman. Ce cilia Maria Everarda, d. van L. C. de Bruin en M. de Kruijf. Gerrit Jan. z. van C. Ruitenberg en M. .Spoor. - Gerritje, d. van J. Brons en E. Over- eem. W. uter Gijsbertus, z. van G. v. d. Bedum en C. v. Loenen. Mar garetha Maria, d. van C. Rietveld eu E. Broek. OndertrouwdA. Th. J Semper en M. W. Groenestein. W. Oostenbrugge en G. v. d. Brink. C. M. de Jong en G. P. M- v. Ileng- stum. M. A. Edelbroek cn H. A, v. Woerkum. A. E. v. Kempen en A, R. H. Nollen. J. Dcketh en K 11. Freisheim. GehuwdJ. C. Vennc- man en A. G. Pronk. W. B. Briels- man en M. D. Broerze. Overleden Jacobus Groenintwoud, 84 j., wedn. van A. Koot. Aalt van Woudenberg, 82 j„ wedn. van A, Lam. Carel Osse- baar, 66 j., echtg, van S, Jansen. - Johannes Hermanus Thole, 69 j,, echtg. van E. A. M. Frijllnk. I iq;> |OU, JO IIUtlliclK „ai v-i vi» mestkalvercn 18 f 16. slachtkalveren f 1 —f4. 43 schapen: lammeren f5—f8. Allerlei Het Amcrikaanschc ministerie van luchtvaart heeft opdracht gegeven tot den bouw van 80 groote bombarde- mcntvlicgtuigen. De 13-jarige D. te Wassenaar zag een rat over het erf loopen, welk dier hij trachtte te dooden door het een klap te geven met de kolf van een buks. Hij scheen echter niet te weten, dat dit wapen geladen was. Door den schok ging de buks ai en de kogel drong den jongen in zijn bulk. Door (usschcnkomsf van Prinses luliana werd het Nationaal Crisis-Co mité dezer dagen verblijd met een be langrijke gift van 125.000 van een gever, welke onbekend wenschle te blijvenj Te Pelzerswold (Gr.) is de 17 jarige zoon van den gemeente-secretaris te Roden, toen hij per tram uit Groningen huiswaarts keerde, doordat hij te ver overhel trambalcon hing. met zijn hoofd tegen een boom geslagen, uit de tram g'.vallen cn gedood. De landbouwer Steegs te Helden- Evcrlovondtzijnanderhalt-jarig zoontje voor zijn woning dood op den weg liggen. Het kind bleek door een voer tuig, waarschijnlijk ecu kar, te zijn overreden. Dr. Willem Mengelberg, de bekende dirigent van het Concertgebouw-orkest, is benoemd tot Groot-officier in de orde van Oranje Nassau Te Bristol wandelde iemand een juwclicrswlnkcl binnen om wat goud te verkoopen. De bediende, die het moest wegen, lette een oogcribllk niet op, en op liclzclldc moment had de bezoeker een staaf goud ter waarde van 500 pond sterling gegrepen eu onder zijn jas verborgen. Daarna nam hij de betaling voor zijn goud in ontvangst en wan delde kalm naar buiten. "/I is een schat in huis/ Retraiten in het St. Alfonsushuis te Amersfoort Zaterdag 19—22 (Pinksteren) Mannen en jongcl. v K Vrijdag Dinsdag Zaterdag Dinsdag 12-16 Zaterdag 16—19 Dinsdag 19-22 Vrijdag Dinsdag 22- JUN1 I -4 Juni. Jonge m 5—8 Gehuwuc vroii' 9—12 Gereserveerd. Gehuwde Dames, verg. 115. Gereserveerd. H. K. Politiebond Sl. Michari, verg, f 0.50 JULI Zaterdag Dinsdag Zaterdag Dinsdag Zaterdag Dinsdag Vrijdag Maandag Zaterdag 30 Juni—3 Juli. Heeren Middenstand, verg I iu 3-6 Juli. Gehuwde vrouwen, verg. f 6,50 7—10 Hccren Vlnceulianen, verg. 110. - - 10 13 Gch, Dames Middenstand, verg. Mo. !i~in Dames Mlddenainnd, vcrj-.i ic 17—20 Meisjes, verg. f650. 20—23 Gereserveerd. Jonge Middenstanders, verg. (7.50, K.J.V. (leden en aspiranten), verg. 11 AUQUSTUS 28-31 Woensdag 1-4 Aug. K.J.V. (leidster* -n leden), verg. 1650 Zaterdag 4-7 Jonge Werkman, verg. 1650. Donderdag 9—12 Hccren Handelsreizigers, verg. I iu Zondag 12—15 Jongens (16 cn 17 Jaar), verg. 16';., Zaterdag 18-21 Mannen cn jongemannen, verg. li; v> Dinsdag 21—24 Heeren Middenstand, verg. MO /ala.Sii. f. 'Hl M..1- 'U* Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie v Rctrailenhuls. fel. mersfoorl 303. Postcheque cn giro no.u

De Eembode | 1934 | | pagina 2