Kantoorboeken Ordners Kaartsystemen F. A. TULP VRAAGT JAN ZWART Schoonmaak Fa. li. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 18 Mei 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld «dverteeren AdvertentiBn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Tèleloon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 14 De minst behoeftige is hij, die 't minst begeert. Men bezit alles, wat men verlangt, als zich beperkt tot het noodige. Het bovennatuurlijke leven. De Katholieke Kerk is een volmaakte gemeenschap, zoogoed als de Staat. Haar doel is dc menschheld te voe ren naar de verheven bestemming, waartoe God haar in Zijn gGedheid riep en haar in het bezit te stellen van de bovennatuurlijke goederenin tegenstelling met den Staat, die voor het verschaffen var de tijdelijke goe deren dezer wereld te zorgen heelt. Maar het Katholicisme beperkt zich niet tot de heiliging van eiken mensch afzonderlijk en van het persoonlijke geweten. Het strekt zijn bovennatuur lijke en goddelijke zending ook uit tot het maatschappelijke leven en de open bare instellingen. Wat dikwijls aangeduid wordt met het Maatschappelijk Koningschap van Jezus Christus mag zich niet enkel bepalen tot het plaatsen van Zijn hei ligen Naam als opschrift aan het hoofd van de Grondwet van een land, noch tot het aanbrengen van de beeltenis van zijn heilig Hart op de nationale vlag. Welke verheven gedachte die han delingen ook mogen zijn, zij zijn op zich toch niet meer dan uiterlijkheden. Men kan er hoogstens in zien een uiting van vroomheid, geen krachtbron van echt godsdienstig leven. Dat geldt vooral vooral voor onzen lijd. Laat morgen aan den dag een overheids persoon met krachtige hand er toe dwingen, de wereld zal er weinig door veranderende heerschende onver schilligheid en goddeloosheid zullen er niet door afnemen. Het waarachtig Koningschap van Jezus Christus over de maatschappij bestaat veeleer hierin, dat Zijn heilige Wet van gerechtigheid en liefde tot in alle maatschappelijke geledingen door dringt. Wie in onzen tijd werken en goed werken wil. bestede daaraan zijn kracht en neme die middelen te baat, welke niet alleen in zich lofwaardig zijn. maar welke ook ten volle rekening houden met de geestes-gesteldheid der huidige wereld, met haar zwakheden en met de mogelijkheden, die zij biedt. Daarin ligt geen eerzucht, geen na ijver, en geen aanmatiging; het is louter de volbrenging eener zending, welke onder eerbiediging van de rechtmatige zelfstandigheid der andere lichamen en van den arbeid dezer lichamen op eigen terrein niets anders beoogt dan deze meer en meer te doordringen van den geest van rechtvaardigheid en naastenliefde. Het Katholicisme is derhalve geen polilick stelselmen kan het zien leven, zien groeien en tot vollen bloei komen zoowel in landen met een democrati- schen als in landen met een monar chalen regeerings-vorm. Het is al evenmin een wetenschap pelijk stelsel; het Katholicisme stelt zich evenals de heilige Schrift niet tot doel de vraagstukken op te lossen der menschelijke wetenschap, der natuur-, der schei- en der werktuigkunde. En ten slotte is het ook geen eco nomisch stelsel in den strikten zin des woords. Sinds negentien mers heeft het langs zich zien heen trekken dc meest verschillende stelsels op economisch en sociaal gebiedde slavernij, de lijf-eigenschap,het het gilde-wezen, het toonstelsel. Inde toekomst zal het, wie weet, nog van andere stelsels getuige zijn, welke dan wellicht het hedendaagsche loonstelsel zullen vervangen. Het Katholicisme is een godsdienst. Dat wil zeggen, het ziet in de men- schen, die eerst en vooral dragers zijn van een in zich-zelf gezag hebbend geweten, hun innerlijke en persoonlijke waardigheid, ongeacht de politieke, economische en sociale stelsels, welke hen omringen. Van die mcnschen verkondigt het Katholicisme de oneindige waarde, de heilige vrijheid en de onderlinge ge lijkheid ten overstaan van God. Aan die mcnschen brengt het een tweevoudigen schat; de waarheid door Jezus Christus, zijn goddelijken Stich ter, geopenbaard en de goddelijke ge nade door Hem verworven. Deze menschen, vereenigt het in één groote gemeenschap, welke, KANTOORBOEKHANDEL I Ungutr. 65 l.o. Krommeitr. TEL 526 zijn beginselen en zijn heilige zedeleer. Zoo zijn roeping vervullend, vraagt het Katholicisme aan elke eeuw, die voorbijtrekt, niet naar den vorm, wel ken zij kiest bij het staatsbestuur, niet naar haar economische stelsels, niet naar de ordening van het gezins-leven, noch naar de betrekkingen op inter nationaal gebiedzijn vraag aan haar is, of de instellingen, welke zij ver kozen heeft, niet indruischen tegen het gebod van rechtvaardigheid en naasten liefde. Zoo en niet anders is de ware op vatting van het Katholicisme. Mie natuurlijke en bovennaluuslijke gemeenschappen, welke boven ter sprake kwamen, hebben elk voor zich haar eigen rechtsfeer en zijn lot in zekeren zin zelfstandig. Maar wijl zij te doen hebben met dezelfde menschen, moe ten zij elkander over en weer trachten te verstaan, onderlinge betrekkingen aanknoopen en eikaars heerschappij op eigen terrein erkennen, opdat de menschen, haar leden, des te gemak kelijker hun tweevoudige bestemming bereiken. Het huisgezin heeft zijn rechten, de Staat heeft zijn rechten, het bedrijf heeft zijn rechten, de Volkerenbond heeft zijn rechten, de Kerk heeft haar rechtenmaar al die rechten vragen om wederzijdsche eerbiediging. Waaruit volgt: a. Al wat oneenigheid uitlokt onderlingen strijd tusschen deze ge meenschappen, is verkeerd zooals ook verkeerd js. al wat de trekking heeft de eenc met de andere te ver- b. Al wat er op neerkomt, dal de eene gemeenschap doet als bestond voor haar de andere niet en dus scheiding te weeg brengt, kan slechts geduld worden als een door omstan digheden van plaats en tijd opgedron gen noodzakelijkheidmet andere woorden als een geringer kwaad. c. Al wat haar wil bijeenbrengen en tot onderlinge samenwerking leidt, is normaal en voortreffelijk. Zoo gaat de mensch naar God door Jezus Christus met rustigen en zekeren tred hij wordt gevoerd en geleid naar zijn eeuwige bestemming door de bovennatuurlijke gemeenschap, de Kerk, en vindt meteen op den weg daarheen den steun van de natuurlijke, door het Katholicisme herstelde en veredelde gemeenschappenhuisgezin, bedrijf, Staat en Volkerenbond. Zoo wordt ten volle verwezenlijkt het woord van den heiligen Paulus: Alles behoort aan U. Gij echter behoort aan Christus en Christus aan God. voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 TELEFOON 1451 vestigd worden, zijn de volgende .Gelijktijdige en wederkeerige lindering van bewapening volgens nader vast te stellen regelen en waar borgen, waarbij als maatstof dient ge nomen de behoefte in eiken Staat aan bewapening tot handhaving van de openbare orde." b. Instelling van een Scheidsgerecht Igens nader overeen te komen rege lingen en vaststelling van dwangmaat regelen te nemen tegen een Staat, die zou weigeren, hetzij opkomende moeic- lijkhedcn van internationalen aard aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, hetzij zich bij een zoo danige uitspraak neer te leggen". (Be- nedictus XV, nota van 1 Aug. 1917). Binnenland Provinciale Staten van Utrecht. De Zomerzitting der Provinciale Staten zal worden gehouden op Dins dag 19 Juni a.s. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. VITESSE Type- en Copieerinrichling KON. WILHELMINASTR. 10 Het Adri s voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijst en van diverse groepen Oorloii en vrede. Een oorlog is slechts dan rechtvaar- g, wanneer hij de macht plaatst in den dienst van het recht. n oorlog rechtvaardig kunnen zijn, dan moet er rechts-schennis aan vooraf zijn gegaan, welke door geen ander middel te herstellen valt. Verder is noodig, wil een oorlog rechtvaardig zijn, dat hij het gestelde doel, dat zijn rechtvaardiging inhoudt, namelijk het van de geschondene rechts-orde, ook werkelijk kan bereiken. Nog dient als eisch gesteld, dat ook bij oorlogvoeren gematigdheid worde I betracht. Elke op het recht gebaseerde rege- Balle ling der internationale verhoudingen grenzen "heen, alle landen, alle rassenmoet zich tot doel stellen het algemeen en alle naties omvat. welzijn der volkeren-gemeenschap en En ten slotte wil het niet alleen de'bijgevolg den vrede, individuen maar tevens alle mensche- De grondslagen, waarop een recht- lljke gemeenschappen doordringen van vaardige en duurzame vrede moet ge- DlDoorziitenjj Doos 30 en 60ct. rv< Uit den Omtrek Achteveld De Eerw. Zuster Sabina die voor tenige dagen geleden te Doetinchem in het ziekenhuis werd opgenomen, is overleden. Onze dorpsgenoot E. v. D. deed bij de politie aangifte dat zijn rijwiel was ontvreemd. Barncveld Burgerlijke stand. GeborenAlijda, d. v. J. v. Veldhui zen en A. v. d. Brink Elisabeth, d. v. W. Drogt en B. Staal Janna, d. v. R. v. d. Steeg en W. Brunekreeft Willempje Alberta, d. v. A. Mulder en W. v. Hunenstijn Hendrika Gerritje, d. v. G. J. v. d. Brink en G. v. d. Brink Johan, z. v. A. v. d. Top en G. W. Mastenbroek, i Ondertrouwd: G. Ro- sendal en N. Hol J- Cornelissen en M. Mulder. GehuwdH. v. Galen en G. G. v. d. Pol. als collectant was aangesteld, met als belooning een zeker percentage van de ontvangst. De bus, bij den man in be slag genomen, had een inhoud van ongeveer f 14, in twee uur tijds bijeen gezameld. Onder Denekamp, reed de burge meester tegen een boom. De auto sloeg om en vloog in brand. De burgemeester overleed. Te Enschede is een gemeentearbei der bij de Electriciteitswerken, in aan raking gekomen met een olieschakelaar en gedood. Een bedrag van f3.500.000 wordt door de regeering uit het landbouw crisisfonds beschikbaar gesteld voor de credietverleening aan door de stichting erkende boomkweekers. Met ingang van 1 Augustus zullen bij de Staatsmijnen te Heerlen 200 mijn werkers die den 60-jarigen leeftijd be reikt hebben, worden ontslagen. Volgens een verklaring van den rechter Vaught te Jefferson zijn er in de Vereen. Staten ca. 400.000 bandieten, die jaarlijks 13.000.000.000 dollar scha de veroorzaken. Eemnes Burgerlijke stand. GeborenWijnandus Albertus, z. J. E. v. Wegen en J. M. Gieskens. Hoogland De stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap De Drie Sluizen, ver gaderen op Donderdag 31 Mei des avonds half acht (zomertijd) ten huize van Caféhouder G. Schimmel. De voorjaarsschouw van de ge meente. zal gevoerd worden op Woens dag 30 Mei 1934; van het Waterschap de Malensluis 30 Mei; van het Wa terschap De Drie Sluizen 31 Mei en het Waterschap Coelhorst 1 Juni. Niet goed uitwijkenJ. M. R. Amers foort f 1,50 of 1 d., A. C. van de E. Hoogland f 10 of 5 d. CrisiszuivelbesluitR. v. A. Soest f5 of 2 d., Th. T. Soesterberg f10 of 5 d., W. v. E. Barneveld f 15 of 8 d., C. van E. Soest f3 of 1 d. Wielrijden zonder licht: N. H. L. Amersfoort f2 of 1 d„ D. v.d.K.Nij- kerkerveen f3 of 1 d., W. J. K. idem, A. v. d. H. Voorthuizen idem, A. G. Barneveld idem. Geen rij- of nummerbewijs toonen: H. J. W. Deventer f3 of 1 d.. R. A. V. Amersfoort idem, L. Sch. idem, J. Th. A. v. d. B. Soest f5 of 2 d., J. B. Amsterdam idem. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd la ten J. de G. aldaar 50 cent of 1 d„ M. aldaar f3 of 1 d. Dronkenschap: H. W. Soest f 12 of d., G. v. D. Amersfoort f6 of 3 d., J. W. Soest idem, J. D. M. zwervend idem, A. v. d. Sch. Utrecht f 12 of 6 dezelfde idem. Te snel rijden in Woudenberg: K. J. H. Capelle a. d. ljsel f8 of 4 i' W. A. F. Amersfoort f 10 of 4 d., M. H. H. Bloemendaal f 15 of 6 d. Zich aan auto vasthoudenJ. Ph. Hilversum f5 of 2 d. Te Baarn te langen last vervoeren met ■ijwielCh. de K. Bussum f 3 of 1 d. Onvoldoende remmenW. B. Laren f5 of 2 d., P. Sch. Baarn f 25 of 12 d. Wielrijden zonder reflector A. C. N. Amersfoort f2 of 1 d. Verboden weg berijden: Th. Utrecht f3 of 1 d., J. R. Nijkerk idem. In bocht niet de rechterzijde houden met rijwielH. B. Baarn f 3 of 1 M. P. idem. Te Amersfoort muziekuitvoering ge ven z. v.: F. H. D. Amsterdam f2 of 1 dag. Te Amersfoort op het trottoir rijden: P. J. G. L. aldaar f2 of I d. Te Amersfoort venten z. v.: C. G. H. Maarssen f2 of I d- Onvoldoende remmen P T. B. Rot terdam f5 of 2 d., B. v. d. B. Baarn f 10 of 5 d. plus idem voor ontbreken van rijbewijs. Te Amersfoort met mechaniek toestei muziekmaken z. v.: N. G. in 't V. Amsterdam f2 of 1 d. Linkerzijde berijdenA. v. H. Zwolle f45 of 20 d„ A. P. Amersfoort f 12 of 6 dagen. IVlJkerk Burgerlijke stand. Geboren|ohanna, d. v. M. Loo- zenoord en J. H. Kas Woutertje Jacoba, d. v. H. Ruitenbeek en J. v. d. Bunt Aalbertje, d. v. G. v. Beek en H. Haverkamp Alijda, d. v. A. Pijpers en A. v. Veldhuizen Hendrikje, d. F. Bouwmeester en A. Blankestijn Tonia Gerda, d. v. H. Gijtenbeek en H. Dijkhuizen. Tijdens autoraces, in Fontainebleau is een wagen, bestuurd door Erich Loro, in het publiek gereden. Zes doo- den, vele werden gewond. Een vrouw werd het hoofd afgereden. Te Plevna zijn 14 kantoren en tal rijke woonhuizen tot den grond toe afgebrand. In een der kelders bevond zich een opslagplaats met ontplofbare stoffen, die in de lucht vloog. Zes per sonen werden zwaar gewond, een hun ner overleed kort daarna, 14 brand weerlieden kregen rookvergiftiging. Meer dan (00 gezinnen zijn dakloos. Een zandstorm teistert sedert eenige dagen de Vereen. Staten. De storm heeft, naar ruwe schatting, zeker 300 millioen ton stof meegevoerd. De stof wolken, die overal doordringen, brengen voor mensch en dier veel ongemak met zich mede. De schade aan den graanoogst wordt geschat op 20 mil lioen bushels, die verloren zullen zijn. Tengevolge van zware regens, die overstroomingen veroorzaakten in de eeuwenoude stad Tiberias aan het meer van Tiberias (Palestina) vonden vele personen den dood en werd groote schade aangericht. Twintig dooden zijn te voorschijn gehaald. Soest B i het nemen van de bocht, ter hoogte van de Vosseveldlaan in Birkstraat, sloeg een luxe auto uit Deventer om, met het gevolg dat de inzittenden verwondingen opliepen. Een kreeg een hersenschudding, terwijl de chauffeur zelf ongedeerd bleef. Door schoolbestuur, personeel der school en kinderen, werd het 121/,- jarig bestaan der Mariaschool alhier op feestelijke wijze herdacht. Tevens is dit het koperen jubileum der aan genoemde school verbonden leerkrach ten, t.w. J. H. Pieper, hoofd der school, G. van Schalkwijk, P. C. Couwen- bergen mej. M. J. E. Orth, gevierd, KING-pepermunt is het beste dagelijksche middel ter opwek- aing en verkwikking. Voor Kastpapier naar Kantoorboekhandel Langestraat 84 Telef. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT De regenten van het St. Antonius- Gasthuis te Utrecht besloten tot uit breiding. Lijders aan besmettelijke ziek ten konden tot nog toe niet worden opgenomen, zij waren op de barakken van het Stads- en Academisch Zieken huis aangewezen, terwijl tot nog toe geen aparte afdeeling was ingeruimd om kinderen te verplegen. Op het open terrein aan de Oostzijde van 't Zieken huis zullen nu een kinderpaviljoen en isolatie-gebouw worden bij gebouwd. Door deze uitbreiding is het mogelijk, om in de naaste toekomst alle lijders aan besmettelijke ziekten in dit Katholieke Ziekenhuis op te nemen in een geheel vrijstaand en volkomen geïsoleerd gebouw. Te Bussum is een Amsterdammer aangehouden, die langs de huizen col lecteerde, naar hij voorgaf voor de werkverschaffing van blinden. Bij on derzoek bleek, dat hij door eenige per sonen, die met een liefdadige instelling of blindenzorg niet te maken hadden, In de eerstkomende vergadering van den gemeenteraad, vermoedelijk op Dinsdag 29 Mei, zal de heer Van der Linden, gekozen in de vacature wijlen S. Kraan, zitting nemen, na de ver- eischte eeden te hebben afgelegd. In diezelfde vergadering zullen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, mej. Van Hamersveld, (vacature wijlen W. van Koelen) worden onder zocht, waarna zij in de Juni-vergade- ring zal zitting nemen. Dat de werkloozenzorg nog steeds, en voortdurend, groote financieele offers vergt, moge blijken uit de mededeeling, dat in de afgeloopen week aan steun geld werd uitgekeerd f4023.13 en voor werkverschaffing f942.60, ofwel totaal f4965.73. In 1930 behoefde in totaal slechts f 145.95 in dezelfde week te worden uitbetaald. In de op 23 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, zal o.m. in behandeling komen een voorstel tot ontbinding der maatschappij. Ten overstaan van notaris Klaassen werden geveild: perc. I, winkelhuis aan de Albert Cuypstraat 26, opgehou den voor f4200; perc. 2, winkelhuis daarnaast no. 28, alsvoren f4200. De week van 4 tot 9 Juni zal „verkeersweek" zijn. Zosters O. L. Vrouw. Ontroerende plechtigheid had plaats in de kapel der Zusters van O L. Vrouw aan den Zuidsingel. De Eerwaarde Moeder M. Oda, die in Oost-Java de missie der Zusters bestuurt, keert na 'n half jaar verlof weer naar haar missiestatie terug en zal vergezeld worden van 5 jeugdige zusters, waarvan 3 geprofeste met namen Zuster M. Borromeo, Zuster M. Annunciade, Zuster M. Petra en twee NovicenZuster M. Myriam en Zuster M. Gijsberdina, deze beide vooral bestemd ter versterking van het in Mei 1934 te Probolinggo opgerichte noviciaat. 'n Plechtig Lof had plaats, waar onder de Hoogeerw. Pater C. Verbeek uit Oss in een krachtig woord het vuur van zielenijver aanwakkerde in die edelmoedige harten door de liefde Gods reeds ontstoken. Hedenmiddag vertrokken de missio narissen. Tot Rotterdam werden zij vergezeld van de Zeereerw. Algemeene Overste en van de Novicen-Meesteres, vanwaar zij de reis met de Lloyd Rapide tot Marseille en dan met de „Baloeran" verder naar Soerabaia maken. In 1926 werd deze missie door de Congregatie der Zusters van O. L. Vr. begonnen en heden vertrok de zevende versterking nadien. De Oogst is groot, te gering nog steeds het aantal werk lieden! Moge God haar reis en haar arbeid zegenen, en mogen velen het voorbeeld van die groote zielen volgen. Zandbergen. Onder belangstelling uit alle kringen heeft „Zandbergen", maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin, te Amersfoort haar 60-jarig bestaansfeest herdacht. Een groot aantal genoodig- den was daartoe verzameld in „Het Treekerbergje" aan den Leusderweg, een der vier tehuizen van de stichting. Onder hen bevonden zich de minister van Binnenlandsche Zaken, vergezeld van den secretaris-generaal, de burge meester van Amersfoort, de oud-direc teur jhr. W. A. Ortt, terwijl het rijk met bloemen versierde zaal gevuld was met afgevaardigden van allerlei orga nisaties. De voorzitter van de maatschappij, ds. J. D. van Calcar, heeft de aanwe zigen verwelkomd en de herdenking geopend met een rede, waarin hij den ontwikkelingsgang van Zandbergen schetste en memoreerde, dat het in den loop der jaren 2000 kinderen van alle gezindten en van alle standen heeft grootgebracht en gevormd tot nuttige burgers in de maatschappij. Hierna was het woord aan Minister de Wilde, die herinnerde aan de op richting van Zandbergen, aan het werk van ds. M. W. Scheltema, die zoo lang de ziel is geweest van de stichting. Hij deelde mede, dat H. M. de Ko ningin den voorzitter van het bestuur, ds. D. van Calcar, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nog tal van sprekers hebben Zand bergen eu zijn bestuur hulde gebracht, waarna velen uit de aanwezigen van de geboden gelegenheid gebruik maak ten, de inrichting te bezichtigen. Een der princiepen van de inrichting is, bij de opneming van kinderen geen onderscheid te maken naar stand of religie. Maar wordt voor een kind een godsdienstlooze of anti-religieuse op voeding geéischt, dan is cr op Zand bergen voor hem geen plaats. Dit princiep wordt ook doorgevoerd een tweeden grondregel, de gezins verpleging. De kinderen worden zoo veel mogelijk uitbesteed bij menschen van gelijk milieu, van gelijken gods dienst en meestal in de streek, waar de kinderen vandaan komen. Daarom gaan de Katholieke kinderen veel naar Brabant en Limburg. Zoo waren in 1930 van de 296 verpleegden 134 Katholiek. In 1931 bedroeg dit aantal op 273 verpleegden 120. in 1932 op 213, 98.

De Eembode | 1934 | | pagina 1