Kantoorboeken Ordners Kaartsystemen F. A. TULP VRAAQT JflN ZWART Schoonmaak Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 25, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprys bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 25 Mei 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adverteeren AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen z(n bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 16 Tegen éénmaal dat het u berouwt te hebben gesproken, berouwt het u honderd malen, niet te hebben gezwegen. Tolstoi. De „beschaving" steunt In Zuid-Amerika zijn twee republie ken, Bolivia en Paraguay, beide lid van den Volkenbond, al een paar jaren bloe dig aan het vechten om een veete, die eigenlijk totaal totaal niets om het lijf heeft. Het gaat om een stuk moeras, waar wat zwervende Indianen wonen. Duizenden jonge kerels zijn daar in den bloei van hun leven geofferd onder het mom, dat ze vechten voor hun vader land. De .beschaafde" wereld gaat nu ein- '-«lelijk ernstige pogingen doen om aan dezen oorlog een einde te maken. Men heeft via den Volkenbond gepoogd, dien oorlog te beëindigen, maar dat was blijkbaar niet ernstig gemeend en we moeten nu waarlijk gaan gelooven, dat die pogingen slechts uiterlijke schijn waren Wat toch is het geval Beide landen missen de twee groote elementen, om oorlog te voerengeld en wapenen en munitie. Geld wordt hun verschaft door de groote bankiers, niet uit menschlievendheid, want dat is een artikel, dat de internationale bankwereld niet kent. Neen, men ver schaft zich voor die leeningen goede waarborgen en legt het zoo aan, dat hun de rijkste gebieden van beide lan- den in handen vallen. De misleide men- schen vechten daar dus niet om hun 'dierbaar vaderland, maar om geweten- looze geldmagnaten de beste deelen van hun vaderland in handen te spelen! Met de wapenvoorziening gaat het al evenzoo. Munitie en wapens moeten beide landen uil het buitenland betrek ken en tegen grof geld zijn de buiten- landsche mogendheden daarvoor wel te vinden n.l. landen, waarmede Bolivia en Paraguay heel broederlijk samen werken in den Volkenbond. Te Genèvc is dezer dagen de oorlog opnieuw ter sprake gekomen. De En- gelsche minister Eden stelde voor om een algemeen verbod van wapenuitvoer l naar beide oorlogvoerende landen at te kondigen. Uit Engelschen mond klinkt dat erg verdacht, wantuit een Vol kenbondsrapport is deze zin gelicht „In een paar maanden tijds heeft Groot-Brittannië 6 tanks, 99 machine geweren en 2 millioen patronen aan de eene en 16 millioen patronen aan de andere partij geleverd." Thans, nadat er duizenden doelloos den dood zijn ingejaagd en nadat men - millioenen aan wapenleveringen heeft kunnen verdienen, nu gaat men het middel aangrijpen, om aan den oorlog een einde te maken. Is het voor onze „beschaafde' reld geen schande en is het niet meer dan ergerlijk, dat men dit middel niet terstond heeft toegepast, waardoor deze moordpartij goeddeels voorkomen had kunnen worden? De plutocratie, de te groote macht van hel geld, toont zich hier weer in een afschuwelijkcn vorm, even afschu welijk als het bolsjewisme. I KANTOORBOEKHANDEL Langutr, 66 Lo. Krommestr. TEL 326 van de grootsten van ons volk op het gebied van techniek, wetenschap en kunst niet in de verste verte kunnen halen bij internationale voetbal-over winningen en bij kampioenschappen in remmen en roeien en tennissen... Dat is een ziekte-verschijnsel gewor den, dat zich nimmer zoo ernstig open baarde als thans en dat herinnert aan den lijd van de vermolming van het Romeinsche rijk, toen het publiek slechts vroeg om „brood en spelen". De zucht naar bevrediging van het pu bliek, dat sensatie vraagt, een bevre diging, waarnaar bladen en geschriften met alle middelen streven, heeft hier groote schuld. De dagbladen drukken intervieuws af met spelers van het Ned. elftal en er verschijnen brochures in massa-op- laag, waarin precies beschreven staat hoe deze helden hun dag doorbrengen, wat ze voor den kost doen en of ze getrouwd zijn of verloofd. Zagen we nog dezei dagen niet in de Pers ook in de Katholieke een foto van het wereldschokkend gebeuren, dat een van de elf helden zich verloofd had En hebben de bladen ons niet van dag tot dag op de hoogte gehouden, waar de helden vertoefden vóór hun afreis naar Italië? Bioscoop-gevaar. Op de a s. Centrale Raadsvergadering in den R.K. Bond voor Groote Gezin nen komt het volgende voorstel v Het hoofdbestuur wordt opgedragen et de ten dienste staande middelen te ijveren voor de sluiting van de bios copen voor personen beneden den leef tijd van 18 jaren. In de toelichting wordt o.m. gezegd Het valt niet te ontkennen, dat het meerendeel der films welke in de bios copen worden vertoond, verderfelijk in werken op het gemoed der jeugdige bezoekers. Andere organen, vooral het Zuiden des lands, zijn reeds bezig actie te voeren, om te komen tot een algeheel verbod voor het bezoeken der bioscopen door personen beneden den leeftijd van 18 jaar. We kunnen het met dit standpunt volmaakt eens zijn. Nederlandsche heldert. We hebben er zoo'n idee van, dat wanneer er een nationale prijsvraag werd uitgeschreven om uit te maken wie de populairste man in Nederland is geen enkel kunstenaar of geleerdi of filantroop of held eenige kans zoi maken. Duizenden en wellicht hon derdduizenden stemmen zouden inge leverd worden voorBakhuys of Ventc of Van der Meulen, de sterren van het Nederlandsche voetbalelftal. Men versla ons goed! Wij hebben niets tegen de voetbalsport als danig, integendeel; wij kennen i middel tot lichamelijke vorming en ontwikkeling en als middel lot ont spanning groote waarde aan toe, te meer daar we in een goede beoefening ook geestelijke voordeelen zien, maar men is thans op een ontstellende wijze bezig, om elk begrip van waardeschat ting onderste boven le gooien bij de groote massa, die wel den indruk moet krijgen, dat er niets heerlijkers en voornamere bestaat, dan mee te mogen voetballen in de beste elf van Neder land; dat de eer van ons land niet beter gediend kan worden dan doordat ons elftal den leeren bal vaker tusschen twee palen door kan jagen dan het nationaal elftal van een ander land; dat respect afdwingende prestaties VITESSE Type- en Copieerinrichting KON. WILHELM1NASTR. 10 Het Adres voor Uw circu'aires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen liefde en het lijden. Het is absoluut noodzakelijk om te kunnen troosten, dat wij 'n groote naastenliefde hebben. Wanneer we geen liefde hebben, kun- :n wij het lijden van een ander niet begrijpen, en bijgevolg ook niet troos ten. De tweede leeraar is het lijdenhet lijden brengt in eigen hart 'n bron van erbarmen en hulpvaardigheid voo deren. Omdat wij weten wat lijden is, gaat ook onze gedachte en ons erbarmen uit naar het lijden van anderen. .Vij willen van anderen wegnemen, wat wij bij onszelf willen verwijderen: het lijden, juist omdat wij de zwaarte er van beseffen. Erbarming, medelijden met een ander is een groote gave, die het lijden ons geeft. Lijden leert troosten. Troosten bestaat niet in beleefdheden i 'n woordenschat, maar in mee leven uit liefde en besef. Binnenland Jonge Middenstand. Zondag 22 Juli zal de K. J. M. V. van 't gehecle Aartsbisdom haar Bonds dag houden in Hilversum. De dag zal worden begonnen met plechtige H. Mis in de Kapel der K. Kweekschool. Na 'n grooten de- monstratietocht door de gemeente volgt een meeting op een terrein aan den 's Gravenlandschen weg. Door de too- neelclub wordt een openluchtspel op gevoerd. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: F. P. Voorschoten f6 of 3 d., W. v. d. H. Baarn idem, K. Soest idem, A. H. R. idem, d. H. Nijkerk idem, H. de J., Spakenburg idem, P. B. Amsterdam f20 of 10 d„ A. v. d. Sch. Utrecht f 12 of 6 d., A. v. M. Deventer 3 d. hecht., H. ten H. Amersfoort 14 d. hecht., W. S. Baarn idem. Spakenburg voor uw Schilder en Behangwerk ook eens pnjs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 TELEFOON 1451 BERICHTEN UIT AMERSFOORT kenburg f5 of 2 d. Geen rijbewijs toonenA. I. V. Hil- irsum f3 of 1 d. Wielrijdend zich aan auto vasthou den: W. B. Amsterdam f4 of 2 d., J. M. L. H. Amersfoort f2 of I d. Allerlei Op de groentenveiling te Venlo zijn, tengevolge van de stopzetting van den invoer van sla in Duitschland, van de 2500 kisten sla, welke waren aange voerd, 2300 kisten naar de mestvaalt gebracht. Men kon het minimum-bod van 50 cent per 100 stuks niet krijgen. Uit Shreveport (Am.) wordt gemeldt, dat een Amerikaansch legervliegtuig tegen een telefoonlijn is gevlogen. Het toestel stortte omlaag, de beide inzit tenden kwamen om het leven. Nabij San Antonio zijn twee legervliegtuigen op 1000 M. hoogte legen elkander ge botst. Een van de vliegers kon zich door middel van zijn parachute redden de andere kwam om het leven. Troosten. Er zijn veel menschen, die troost noodig hebben, maar weinig, die troost kunnen geven. De kunst van troosten bestaat niet in enkele beleefdheidsvormen, en niet afhankelijk van 'n grooten woor denschat. Neen, vaak wordt meer getroost door zwijgen dan door spreken. Troosten is geen kwestie van woor den, maar van het hart. Er zijn zoo veel menschen, die aan het ziekbed, bij overlijden of andere groote smart door hun woorden nog meer droefheid in plaats van troost brengen. Wilt ge weten, waarin het wezen van het troosten ligt? 't ls bijna te teer om het te kunnen uitdrukken en men moet 'n fijnvoelend hart hebben om te begrijpen, wat wij noodgedwongen in koude woorden moeten zeggen om ons te doen verstaan. Troosten is mede- voelen, mede-lijden met het leed van 'n ander. Wanneer de lijdende, de zieke, de bedroefde voelt, dat de trooster deelt, mede-voelt, mede-leeft in zijn smart, dan is hij getroost. Vandaar dat voor de kunst van troosten twee leeraars zijn n.l.de 3 d„ f5 of 2 d.- IJkwet: j. v. d. B. Naarden 3 maal 50 cent—I d. plus verb., J. v. V., Amersfoort 7 maal idem plus verb. Vleeschkeuringswet: W. M. Garde ren f 15 of 6 d. Trekhonden wet: H. v. d. P. Nijkerk (3 of 2 d- plus f2 of 1 d. Crisispluimveebesluit: J. G. S. Nij kerk f 10 of 5 d Crisiszuivelbesluit: G. J. K. Soest f 12 of 6 d., A. B. Amersfoort f3 of 1 d. Vleesk.verord. Amersfoort: T.Th.v. aldaar f3 of t d. Winkelsluitingswet: H. P. G. Barne- veld f2 oi 1 d., J. v. D. Amersfoort (3 of 1 d. Voorwerp op openb. weg onverlicht laten: W. v. K. Bussum f5 of 2 d. K. D. Baarn f5 of 3 d. Als opgeroepen getuige niet ver schijnen: A. C. K. Amersfoort f7.50 of 3 d. Als opkooper voorwerpen inruilen uit handen van kinderenE. H. Amers foort f 10 of 4 d. Valschen naam opgeven: A. J. Amers foort f 12 of 6 d. Dronken zijnde gevaarlijke handeling verrichten: A. K. zwervend f 12of6d. Loopen op verboden grond S. B. Lunjeren f3 of 1 d., G. v. D. idem, Amersfoort idem, A. v. d H. idem, M. R. A. L. H. zwervend idem, V. Amersfoort f 1 of f d.. M. M. Amersfoort 12 of 1 d. Te Amersfoort wateren buiten uri- >ir: G. Sch. aldaar f3 of 1 d. Te Amersfoort zich te laat in ver lofslokaliteit als bezoeker bevinden: J. T. aldaar f 10 of 4 d. Te Baarn venten z. v.: J. W. F. Amersfoort f2 of 1 d. Idem te Amersfoort: J. v. d. V. Voorthuizen f2 of 1 d., H. v. d. G. Spakenburg idem, W. F. v. A. aldaar idem. Te Amersfoort standplaats z. v.A. v. d. B. aldaar f 1 of 1 Niet behoorlijk uitwijken: C. v. Arnhem f 15 of 8 d., J. R. Barneveld f 10 of 5 d. en toewijzing f30 scha- vergoeding. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: H. v. O. Leersum f 15 of 8 d„ C. F. Amersfoort f8 of 4 d., J. Amsterdam f 10 of 5 d„ A. C. Soest idem, H. O. Hilversum f40 of 20 d.. J. W. Soest f3 of 1 d. Wielrijden onder invloed van alco hol: L. I. Putten f20 of 10 d„ R. v A. Soest idem. Wielrijden zonder lichtH. K. Spa- Op het Kallaosi-meer is een pas sagiersschip gestrand en onmiddellijk gezonken. Het aantal slachtoffers be draagt meer dan dertig- Onder de dooden bevinden zich drie kinderen. Het ongeluk ontstond door het ver schuiven van de deklast, tengevolge van een verkeerde manoeuvre, waar door het schip kenterde. In Vera Cruz heeft een farmer zijn vrouw aan een boom gebonden en verbrand. De omwonenden hebben daarop den man aan denzelfden boom gebonden en op gelijke wijze om het leven gebracht. In het Bosnische Sandjak woedt een epidemie van vlektyphus, welke reeds honderden slachtoffers heeft geëischt. In een aantal dorpen zijn in elk huis drie of vier ziektegevallen. De Raad van Lichtenvoorde heelt in de voorwaarden voor de te openen bad- en zweminrichting de bepaling opgenomen, dat de Raadsleden vrijen toegang hebben. Op het station Pforzheim heeft een rangeerende locomotief een binnen komenden personentrein in de flank gereden. Daarbij werden drie perso nenwagens losgerukt. Door de botsing werden zeven reizigers gedood zwaar gewond. Henry Ford heeft zich weer eens optimistisch over den economischen toestand uitgelaten. Hij zeide„Ik zie in den huidigen toestand niets ver keerds. De omstandigheden in het zakenleven zijn beter geworden en ik verwacht een aanhouding van het herstel." Velen zijn het met Ford niet Naar aanleiding van het adres van den Christen Vrouwenbond betreffende een open zwemgelegenheid aan den Randenbroekerweg en in verband met het besluit de verhuring van weiland aan den Randenbroekerweg aan S. R. den Ouden niet in behandeling te ne men, alvorens bepalingen op de open bare bad- en zwemgelegenheden zijn vastgesteld, hebben B. en W. een ontwerp aangeboden. In het ontwerp staat voorop, dat geen bad- of zwem inrichting mag worden geëxploiteerd Voor Kastpapier naar Kantoorboekhandel Langestraat «4 Tetef. 528 zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders en dat de exploitatie geschiedt onder enkele te stellen voor waarden en dat de detailpunten wor den geregeld door Burgemeester en Wethouders. Onder meer is in het ontwerp neergelegd de voorwaarden, dat gemengde zonnebaden ni t zijn toegelaten en dat Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid krijgen vrijstelling te geven. Voorts heeft de exploitant er te zorgen, dat in de inrichting niets geschiedt in strijd met de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid. Bij het niet in acht nemen van de regelen, in het belang daarvan gesteld, kunnen Burgemeester en Wethouders de vergunning intrekken. Verleden jaar is door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangedron gen op het nemen van maatregelen «er bestrijding van de ziekte van Weil. Door den Minister wordt in overweging gegeven de bepaling op te nemen dat het verboden is een zweminrichting te exploiteeren zonder vergunning van het gemeentebestuur. Aan de te verleenen vergunning kunnen dan voorwaarden worden verbonden. Daar het voorgestelde ontwerp hier mede geheel in overeenstemming is, kunnen de voorwaarden door Burge meester en Wethouders worden vast gesteld welke in hoofdzaak hierop neerkomen, dat de gebouwen zoodanig moeten zijn geconstrueerd, dat de rat ten, welke de dragers zijn van d« ziektekiem daaronder niet kunnen nestelen en dat het lokaas voor de ratten, n.l. voedselresten niet anders de inrichtingen achterblijft dan in daarvoor bestemde, aan bepaalde voorwaarden voldoende bakken. >te bepalingen luiden het terrein, bestemd voor vrouwen, geen mannen ophouden. De exploitant moet ter goedkeuring aan Burgemeester en Wethouders overleggen een dienst regeling, op welke dienstregeling moe ten zijn aangegeven tijdvakken, ge durende welke elke sexe gelegenheid heeft tot afzonderlijk zwemmen of baden. De bepalingen omtrent de sexe gel den niet voor kinderen onder geleide beneden den leeftijd van 9 jaar. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor den verga dering van Dinsdagavond. 29. Wijziging Reglement Gymnasium. 30. Gemeenschappelijke regeling be treffende de toelating van kindreen uit Hoogland tot de openbare scholen te Amersfoort. 31. Wijziging van de Verordening regelende pensionneering Wethouders. 32. Vaststelling minimum-huren voor gemeentewoningen. 33. Verordening regelende de voor waarden voor de levering van gas. 34. Beëindiging van de overeenkomst met de Allgemeine Ofen-und Gaswerks- baugesellschaft te Hannover (A.O.O.) betreffende het onderhoud der gas- ovens. 35. Crisissteun aan werkloozen. 36. Verbetering van het gedeelte van de Barchman Wuylierslaan vanaf de Vlasakkers tot hótel Birkhoven. Raadsbesluit door de Kroon vernietigd, ij Koninklijk besluit is het besluit van onzen gemeenteraad, tot gesloten verklaring van verschillende straten in onze gemeente voor motorrijtuigen en rijwielen in eene of beide richtingen, op formeele gronden nietig verklaard. Hierbij gold de volgende overweging: dat bij het bestreden besluit toepas sing is gegeven aan artikel 8 van het motor- en rijwielreglement; dat zoo danig besluit krachtens het bepaalde in art. 9 derde lid van voornoemd reglement met redenen moet zijn om kleed; dat het bestreden besluit niet kan geacht worden met redenen om kleed te zijn, aangezien immers daarin als volgt: Behoudens vergunning vjn Bnrge- limi „„„5„ meester en Wethouders is het vet00* niet worden vermeld de reden waarom den een openbare zwem- of een I het be|ang Van de vrijheid en veilig- openbare badinrichting te exploiteeren I hej(j van het verkeer de geslotenver- of gelegenheid te geven tot zwemmen klarjng eischt dat mitsdien het bestre- of baden in het openbaar. Deze ver-|den besluit is genomen in strijd met gunning kan slechts worden verleend - - -- onder de voorwaarden, in deze veror dening genoemd. Aan elke vergunning is stilzwijgend de voorwaarde verbonden, dat is of wordt voldaan aan de volgende eischen: De zwem- of badinrichting moet zoodanig zijn ingericht, dat het uit en aankleeden en het vertoeven buiten het water niet zichtbaar is vanaf de Te Hoensbroek is de 25-jarige Van Lanschot, die boter over de grens probeerde te smokkelen en aan de sommatie om te stoppen, niet voldeed, door rijksambtenaren doodgeschoten. Op den Stalbergweg te Venlo is het twee-jarig dochtertje van den heer O. in het gezicht gebeten door een losloopenden hond. Het gezicht van het kind werd onherkenbaar verminkt. Toestand zorgwekkend. Drie bandieten, van wie één op Dillinger zou hebben geleken, hebben te Flint een overval gepleegd op een spaarbank. Met machinepistolen inti mideerden zij cliënten en personeel. Zij roofden ongeveer 33.000 dollars. Nabij Tsjifoe is het stoomschip „Santin" in een storm geraakt en ver gaan. De geheele bemanning, bestaande uit 41 koppen, is verdronken. Op last der regeering van Nieuw- Zeeland zijn dit jaar ongeveer 10.000' herten afgemaakt. Onmetelijke kudden van deze dieren zijn een bedreiging geworden voor het land. kamertjes zulks ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders aanwezig zijn. Voor ieder persoon moet een kleed kamertje aanwezig zijn in een voor elke sexe afgescheiden afdeeling. Door Burgemeester en Wethouders kan wor den toegestaan, dat van grootere kleed ruimten, mits gescheiden naar de sexen. door meer personen tegelijk gebruik wordt gemaakt. In de nabijheid der kleedkamertjes moeten behoorlijk afsluitbare, zinde lijke en voor de sexen gescheiden privaten en urinoirs aanwezig zijn. Voor het verblijven in de zwem badinrichting buiten het water moet het voor dat verblijf gebruikte terrein ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders behoorlijk worden afge scheiden in twee gedeelten, één voor mannen en één voor vrouwen. Door Burgemeester en Wethouders kan|van deze bepaling ontheffing worden ver leend eventueel onder door hen te stellen voorwaarden. De exploitant moet er voor zorg dragen, dat de bezoekers zich niet uit- of aankleeden anders dan in de daar voor bestemde kleedkamertjes en wel ieder afzonderlijk. De exploitant moet er voor zorg dragen. dat zich op het gedeelte van het terrein, bestemd voor artikel 9, derde lid Rijwielreglement. Woensdagavond bracht de Amers- foortsche Muziekvereeniging een sere nade aan het echtpaar Reems in de Lieve Vrouwestraat, dat zijn gouden huwelijksteest herdacht en meteen het 50-jarig bestaan der zaak vierde. De ten bate van het Plaatselijk Drankweer-Comité gehouden bloem- jesverkoor heelt f 128.52 opgebracht. - Voor het ambt van koste: in de St. Joriskerk der Ned. Hervormde Ge meente, zijn 58 sollicitanten. De Utr. Prov. Motorwielrijdersciub organiseert Zondag 27 Mei a.s. een motorwedstrijd waaraan is verbonden het terreinkampioenschap der provincie Utrecht. De route loopt geheel door het militaire terrein, genaamd de Leus- derheide, te Oud-Leusden bij Amers foort. Het terrein stelt nergens onrede lijke eischen aan de rijders, noch aan de machines. Onze stadgenoot, Luitenant Pahud de Mortanges, heelt onder 73 deelne mers de Military te Wiesbaden ge wonnen. De speeltuinvereeniging „Het Leus- derkwartier" houdt een Tentoonstelling van voorwerpen, welke in den afge- loopen winter op de verschillende clubs zijn vervaardigd, op Zaterdag 26 Mei van 5-11 uur n.m., Maandag 28 en Dinsdag 29 Mei van 7-10 uur n.m., in het Clubgebouw der Speeltuinvereeni ging aan het Monnikenpad achter de wagenmakerij van üebr. de Vries. geen v en op.het gedeelte van van „Zandbergen" alhier.

De Eembode | 1934 | | pagina 1