Cyclostyles Schrijfmachines F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachines Fa. H. Eizenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort iiu verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; builen Amersfoort f 1.10, franco per post* Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 12 Juni 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 21 Arbeid, Het oude heidendom had de juiste opvatting van arbeid verloren. Het zag in handenarbeid en handenwerk niets dan vernedering, niets dan schande, waarvoor ieder vrij man zich te hoeden had. Slechts slaven en slaven alleen mochten werken. Toen kwam Christus. Van de zonde heeft Hij ons verlost, maar de lijde lijke gevolgen der zonde lijden en werken heeft Hii ons gelaten, op dat wij, in den geest van boele, daar mede den hemel zouden verdienen. Steeds richt Hij onzen blik op den hemel, en de eeuwigheid. Neen, niet gelet op verschil van stand, op ver schil van beroep, op verschil van werk zaamheden. Wat voor een rol ieder Speelt op het levenstooneel, dat ~!heel onverschillig, mits hij zijn rol tchts goed spctc voor de eeu' beid. Door Zijn voorbeeld heeft Christus den arbeid geheiligd. Tot Zijn 110ste jaar was Hij werkzaam in het huisje van Nazareth, werkzaam in de werk plaats des timmermans. Dat waren de alledaagsche, doch zware werkzaam heden, waaruit gewoonlijk het men- sahenleven bestaat. Daar God zeil dit gedaan heeft, moet iedereen het zich tot een eer aanrekenen, zichzclven en zijn huis gezin door arbeid, door moeite en inspanning, in het leven tehouden. Het kruis van den arbeid was on afscheidbaar van den Zaligmaker. Zijn openbaar leven was vol van inspan- nenden arbeid. Als men des avonds de zieken uit den omtrek bij Hem bracht, na een moeilcvollcn dag, neen dan wees Hij ze niet van Zich af! Nooit had Hij rusttijd, er. als Hij eens een weinig wilde uitrusten, dan werd Hij daarin gestoord, maar niet tol Zijn leedwezen. M.nzaam ontving Hij de moeders met hare kleintjes. Toen Hij met Zijne apostelen in de Woestijn wilde uitrusten, van Zijn ver moeienis. vond Hij daar een groule volksmenigte en Hij onderrichtte hen langen tijd. Hij kende geen wetken uit lust of liefhebberij, neen, slechts werken uit plicht. Ongetwijfeld, dat vermoeide ook hem, en Hij gevoelde die vermoeidheid. Niets hield Hem terug van den ar beid, geen bezwaren van wegen ol weder, geen gestrengheid van levens wijze, welke Hij Zichzelf oplegde in veelvuldig vasten en nachtelijk gebed. Uit dien arbeidersstand kous Hij Zijn apostelen deze moesten arbeiders zijn. Met den arbeid Zijner handen verdient de groote apostel zich Zijn levensonderhoud. Twee dingen zijn er. die den arbeid aan de menschclijkc natuur zwaar en lastig maken: vernedering en mi Christus heeft beide willen dragei al hun zwaarte ze diep in Zijne ziel gegrift. Zoo heeft Hij den arbeid we derom in cere hersteld. T. P., S.J I KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 58 t.o. Krommaitr. TEL. 328 Ave Maria, Twee arbeiders stonden op een plein in Hamburg en wachtten op iemand, die hen in hun dienst zou nemen, Daar luidde het Engel des Hoeren. Klaus Karstens nam den hoed af en bad Wees gegroet, Maria. De ander Kaspar Meier bad nietdat was goed, meende hij, voor kinderen en vrouwe Daar trad een heer op Kar en zeideAls ge wilt, kunt ge bij mij werk vinden; ik zal u geven wat billijk is. En Karstens ging mede. Onderweg zeide de heer: Ik kanniethebben.dat zij die mijn brood eten, mij vragen waarom dit, en waarom dat? Zeer goed, antwoordde Karstens, het is ook mijn gewoonte niet veel te vragen. Zoo kwamen beiden bij een groote suikerfabriek, waar Karstens zijn werk werd aangewezen. Toen hij een jaar lang in dienst den heer hout gekapt en gezaagd had, sprak de heer tot hem: Klaus, ge moet iederen dag zoo'n langen weg maken van de stad naar de fabriek en weer terug, als ge zin hebt, kunt ge met vrouw en kind mijn tuinhuis bewonen. Huur verlang ik niet. En als Klaus een jaar ongeveer in hei tuinhuis gewoond had, zeide hem de heerKlaus, mijn opzichter heeft te lange vingers gehad, en is heengegaan zonder afscheid te nemen. Wilt ge zijn plaats innemen Wederom verliep een jaar, en de oude heer liet midden door zijn groo- ten tuin een muur bouwen, die het huis van Klaus met een groot stuk grond van het overige deel afscheidde. Niemand vroeg hem, waarom hij dat deed. Ook Klaus niet, ofschoon hij nu altijd, als hij uit de fabriek kwam, een omweg moest maken om in zijn huis te komen. De Kaarsen kapel, door Pastoor Holtmann, Kevelaar. Wie de oude Bedevaartplaats. Kcve- laar, bezoekt, zal door belangrijke ver nieuwingen aangenaam verrast worden, die zeker het bezoek aan dit zoo buiten gewone Bedeoord dubbel aantrekkelijk maken. Vooreerst zullen in de Kaarsen kapel, waar de meeste processies haar officieelen Intocht houden de nieuwe ramen opvallen. Vele jaren geleden was men genoodzaakt de oorspronkelijke antieke ruilen om het erg verval voor- loopig te vervangen door gewoon ven sterglas. Langzamerhand waren in plaats daarvan geschilderde ramen gekomen. Deze waren versierd met de wapens der laatste Pausen en van die Bisdom die door hun processits in bij- j zondere betrekkingstonden totKevelaar. Deze wapens werden achtereenvolgens omringd door die van de voornaamste sleden van het bisdom. Zes ramen ontbreken nogdeze wor- :n nu geplaatst door de Kevelaarsche glasschilders Dcrix en Mulders. De lwee boven het zangkoor worden een voudig met randwerk uitgevoerd de andere vier worden rijker bewerkt. In het eerste komt het wapen van onzen nieuwen Bisschop, Clemens August, omgeven door de wapens van Munster, Emmerich, Borken, üoch, Dorsten en Duisburg. Het tweede wordt den Bisschop van Luxcnburg gewijd, Zijn wapen wordt omgeven door die van de 12 dekenaat- plaatsen van het Groothertogdom. Op het 3e raam worden de wapens der Bisschoppen van Roermond en Aken geschilderd eerstens omdat deze bis dommen veel pelgrims naar Kevelaar zenden en verder, omdat het vroeger bij die diocesen behoord heeft. Het vierde raam zal de wapens der Bis schoppen van Trier en Paderborn dra gen daar deze gebieden sedert vele jaren veel opgewekte pelgrims naar Kevelaar sturen. Zonder twijfel wordt door deze ver siering de kaarsenkapel aantrekkelijker, daarenboven krijgen de oude en de nieuwe ramen moderne veniiLtieklep- pen. wat zeer ten gerieve der bede vaartgangers zal zijn. Stellig zal de oude stemmige kaarsen kapel door de nieuwe ramen veel de voter worden. De oude ramen gaven de wijze aan zijn testament stond geschreven Idem, aan Klaus Karstens vermaak ik mijn halven tuin, alles wat aan de andere zijde ligt van den muur, dien ik heb laten bouwen, alsmede het tuin huis, dat daar staat. En wil mijn broe der hem als opzichter houden, dan kan hij er een deur in laten maken. Wil hij liet niet, dan moet hij Item 3000 mark uitbelalen, en hem daar rustig laten wonen. Vraagt Klaus, wal ik niet hoop en niet verwacht, waarom ik hem in dienst heb genomen, dan is het antwoordWijl ik hem het Engel des Heeren zag bidden, waarop de nieuwe moesten bewerkt worden men zal evenwel tot de over tuiging komen, dat sinds de vervaar diging der eerste ramen zich een be-, duidende omkeer in de opvatting der kunst voltrokken heeft. De nieuwe ramen zuilen bewijzen, dal het karakter van het materiaal meer, tot uitdrukking Komt. Men ziet, dat het te doen is om gekleurd glas en niet n een schildering op glas. De eenheid echter van de artistieke werking der geheele kapel heeft daar mee niet geleden, integendeel men za ondervinden.dat eindelijk een volmaak te eenheid is tot - tand gekomen. Doorzitten^ Doos 30 en 60 ct. Weten en Wijsheid. Er is een soort van geleerdheid, die weinig met cultuur en hcclcmaal niets met wijsheid te maken heeft. Geestelijke grootheid is allerminst de resultante van een dosis wetenschap- pelijken ballast en ccn flinke hoeveel heid practischc scholing - neende kennis van namen, begrippen, formules en stellingen staat slechts in ver ver wijderd verband met wat ware bescha- genoemd kan worden, t is daarom, dat critische geesten sedert lang de stijllooze en grove uit wendigheid van onze technologische ontwikkeling zonder innerlijken diep gang veroordcelen. Wat, vragen zij zich af, hebben wij aaneen ontstellend groot feitenmateriaal, zware boekengeleerdheid, veelweterij op allerlei gebied, wanneer al die eru ditie geen verdieping van inzicht, geen groei meebrengt Om ons heen zien we .Barbaren" in de meest perfide vormen gesanctlon- neerd door de olficieele wetenschap, het menschelijk vernuft wordt overal op ergerlijke wijze de slaaf gemaakt liet primitieve instinct, dat vernie tiging en geen opbouw kent helaas, de eeuw der fenomenale uitvindingen ontdekkingen zal wellicht eenmaal eeuw der ontwrichting genoemd worden. En dil is alleen zoo, omdat men ver geet, dat een gerenommeerde techniek slechts in haar betrekkelijkheid begre pen waardevol kan zijn, dat cultuur niet zoozeer „weten" als wel „zijn" beteekent. Kennis, die niet tevens „edele schoon- heidszin, echte heiliging des gemoeds en ware redelijkheid insluit, is van weinig beteekenis voor de verheffing der menschheid. Vandaar dat de groote paedagogen van alle lijden gefulmineerd hebben het doodenhuisje. Ach, wat zou mijn moeder gedaan hebben, als ik veron gelukt was, voegde zij er weenend aan toe. tegen het overmatig kwantum van fei tenmateriaal, dat, onbezield en onbe grepen, de denkdrift van het kind remt, z'n fantasie dooddrukt en z'n roman tisch levensbesef knauwt. Verstandsvergoding zonder mee een uiterst gevaarlijk ding. Veelweterij en gepertectionneerd terialisme gaan dikwijls hand aan hand. T. G. BERICHTEN UIT AlHERgPOORT „Katholiek Amersfoort." Aan de Besturen van alle R. K. Ver- eenigingen te Amersfoort werd het na volgende schrijven gericht: Er heeft zich gevormd een voorloopig comité, tot een mogelijke oprichting van „Katholiek Amersfoort", Dit „Katholiek Amersfoort" zal be oogen; een samenwerking op elk terrein, dat de geheele katholieke bevolking raakt, zooals bijv. sinds jaren met succes werken. „Katholiek Den Haag", „Ka tholiek Amsterdam" en „het Centrum van katholiek sociaal werk" te Deventer. Mogen wij de vrijheid nemen hierbij Uwe vereeniging uit te noodigen een afgevaardigde te willen zenden naar een te beleggen vergadering, tot een definitief comité van oprichting? Het is natuurlijk zeer gewenscht, dat U niet achterblijft bij andere vereeni- gingen. Wij verzoeken U daarom een plaatsvervanger(ster) aan te wijzen, op dat zeker een vertegenwoordiger(ster) aanwezig zij, aangezien naar aller mee* ning groote belangen in de toek" op het spel staan. Ook wanneer U niet accoord zoudt kunnen gaan met het idee of er onverschillig tegenoverstaat, gelieve U toch deze bijeenkomst niet te verzuimen, opdat wij weten waaraan ons te houden. Uw vereeniging bir.dt zich dus tot niets meer, dan deel te nemen tot de mogelijke oprichting en vervolgens tot benoeming van een permanent lid. Het volledig comité zal zich dan een uit voerend bestuur kiezen. Finantieele gevolgen van Uw toe stemming zijn nog niet te verwachten, omdat „Katholiek Amersfoort" daartoe eerst een afzonderlijke vergadering zal moeten beleggen. De Hoogeerw. heer Deken Fock heeft niet alleen zijn volledige instemming betuigd, maar juicht zelfs dit plan zeer toe I voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 8pet. Ten einde geen tijd te verliezen voor het winterseizoen, heeft het voorloopig comité vastgesteld om op Maandag 18 Juni a.s. te kwart over 8 bijeen te komen zooals boven bedoeld, in de bovenzaal van Restaurant Princess, Utrechtschestr. Het zal U duidelijk zijn, dal wil ons plan volledig slagen, er niet een enkele vereeniging zich afzijdig raag houden. Bovenstaande circulaire is verzonden aan de besturen van R. K. Vereeni- gingen te Amersfoort. Mocht er onver hoopt een bestuur zijn, dat geen uit- noodiging ontvangen heeft, dan wordt dit bestuur verzocht dit schrijven als invitatie te beschouwen. Gemeenteraad. Agenda vergadering Dinsdag 19 Juni. 1. Installatie Mej. E. M. van Ha- mersveld. 2. Ingekomen stukken. 3. Herstemming over het voorstel- wart c.s. tot wijziging van artikel 7b ub d van de verordening tot wijziging van de Algcmeene Politieverordening (voorschriften openbare zwem- en bad inrichtingen). 4. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van Raadscommissies. 5. Herziening van de instructies van den Directeur van het Slachthuis en den Keurings-veearts. 6. Crediet voor het doortrekken van de Tulpstraat. 7. Beroep tegen de beslissing van Gedep. Staten betreffende de vaststel ling van den uitgaven-factor ter bere kening van de Rijksuitkeering. 8. Voorstel gronden, bestemd voor plantsoen, uit het grondbedrijf te nemen. 9. Aangaan geldleening. 10. Wijzig.ng gemeente-begrooting Nieuwe en Rebuilt, Continental, Remmington, (dial, Erica, Carona Regal, Royal, Underwood. Langestraat 84 - Telef- 528 Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabtetlen gébruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Den 7den Mei 1868 had in Berlijn een groote zeepziederij een hevige ontploffing plaats, waardoor zes men- schen gedood en zeventien zwaar ver wond werden. In den avond van den zelfden dag legde een meisje, terwijl de tranen haar uit de oogen stroomden, een bloemruiker voor hetMaria-allaar de nabijzijnde kerk. Men vroeg haar, waarom zij schreide. Dezen morgen, zoo antwoordde hij, wasjik door mijne meesteres naar de zeepfabriek gezon den, waar de groote ontploffing plaats had. Op den weg daarheen ging ik langs de kerk, en ik kreeg de gedachte Ga naar binnen en bid een Wees ge groet, want ge zult van avond wel geen tijd hebben om naar de Meimaand oefening te gaan. Ik ging naar binnen en bad een Wees gegroet. Dan begaf ik mij op weg naar de zeepfabriek. Op het oogen- blik, dat ik liet gebouw was genaderd had de ontploffing plaats. Had ik liet Wees gegroet niet gebeden in de kerk, zoo was ik juist op het oogenbiik van het ongeluk in de fabriek geweest en Twee broertjes waren aan het spelen de nabijheid van Weitra in Neder- Oostenrijk, de een was acht de ander vier jaar oud. Zij speelden aan den oever eener beek dicht bij een water molen. Het liep tegen het middaguur, toen de kleinste der twee in het waUr viel. De oudste bemerkte het gevaar en sprong om zijn broertje te redden in het water. Het l.ind was in groot gevaar, want het werd door het on stuimige water meegesleept naar het waterrad van den molen, die in vollen gang was. De oudste had den jongste gegrepen, maar de sterke stroom nam beiden mede in zijn vaart en pijlsnel vlogen zij naar het rad, dat hen wel dra zou verpletteren. Niemand hoorde hun angstgeschrei. Reeds naderden zij het rad, reeds dreigPeen der spaken den arm van den oudste te grijpen, als plotseling het rad en de molen slil staan. Het middaguur heeft ge slagen, het Ave Maria heeft geluid, en biddend liet hoofd ontbloot treedt de molenaar naar buiten en ziet tot zijn verbazing beide kinderen in het water liggen door den stroom tegen het rad van den molen aangedrukt. Eenige oogenblikken later stonden zij veilig aan den oever. Kort daarna stierf de oude heer, en i lag nu mijn lijk waarschijnlijk ook in den, en de voorzitter van de rechtbank sprak: Haal een biechtvader voor hem. Daarmede was het doodvonnis uitge sproken. Onverschrokken vernam Za vala het oordeel en vroeg slechts: Wanneer? De rechter antwoorddeEen voor het Engel des Heeren. De avond daalde, en Don Zavala werd ter dood geleid. Een groote menigte had zich verzameld om den dapperen Carlist te zien sterven. Een peleton soldaten stond gereed wachtend op het bevel van den officier. Legt aan, klonk het commando; en zeven ge weren richtten zich op het hart van Zavala. De officier opent den mond om te commandeerenVuur! Maar, daar klinken de eerste tonen van het Ave Maria. De geweren zinken, sol daten en officieren, en de ter dood veroordeelde en geheel de menigte, allen knielen neder om het Engel des Heeren te bidden. En als de klokken zwegen, en Don Zavala zich oprichtte om opnieuw het doodelijk schot af te wachten, daar kwam een ruiter in vollen draf aangerend, wuivend met een witten doek: Genade! Genade' Hef geschiedde in Spanje tijdens den Carlistenoorlog. Don Carlos was overwonnen en zijn trouwe aanhanger Don Zavala was gevangen genomen. Reeds een half uur na zijn gevangen neming stond hij voor den krijgsraad. Een korte beraadslaging werd gehou In een groote stad in het zuiden van Duitschland werd naast een oud ge bouw een nieuw opgetrokken. Meer dere arbeiders waren bezig om den grond uit te graven voor den diepen kelder van het gebouw, Het sloeg twaalf uur en allen klommen naar boven om te huis het wel verdiende rustuur te genieten. De opzichter ver zocht één hunner nog even in de diepte te willen afdalen om daar een instrument te halen, dat er was blijven liggen. Op dit oogenbiik luidde het Engel des Heeren. De man was bereid aan het verlangen van den opzichter te voldoen, maar eerst knielde hij neder Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. 1933 en 1934. 11. Verhuring grond Monnikenpad aan N. W. J. Speelman. 12. Verhuring perceel Soesterweg 201 aan A. van Beek. 13. Verkoop aan j. G. Overeemvan bouwterrein aan de J. Bosboomstraat groot pl.m. 555 MJ. voor 13400.—. 14. Verkoop aan j. Pot van bouw terrein aan de Albert Hahnstraat, groot pl.m. 795 M'. voor f 6500. 15. Reclame schoolgeld. 16. Ortheffingen en reclame straat- en rioolbelasting. Dr. F. C. Huygen heeft zijne be noeming tot lid van het bestuur van de ambachtschool aangenomen. Bij 't eind-examen Gymnasium slaag den voor diploma A: de heer C. M. Batenburg en de dames j. Bientjes, A. L. Cremer, A. N. Hijmans en A. D. M. Nolst Trenité. Van de leerlingen der Rijkskweek school voor onderwijs, slaagden de leerlingen: M. J. van der Linden, J. Nagelsmid, J. C. Quint, allen Amers foort; Y. Luttik, Nijkerk en H. Strul- ving, Zeist. om het Engel des Heeren te bidden. En terwijl hij bidt, daar stort eensklaps de zijmuur van het oude gebouw in een en valt met donderend geraas in den uitgegraven kelder. Op zijn weg naar huis ging de arbeider de St. Jans- kerk, waarlangs zijn weg hem leidde, Linnen om de Moeder Gods voor zijn behoud te danken. Den 21 sten November 1858 legde de prolestantsche godgeleerde Dr. Hugo Lammer in 3raunsberg de katho lieke geloofsbelijdenis af. Spoedig daarop werd hij priester, daarna pro fessor der theologie in Breslau. Op zekeren dag, hij was toen nng prote stant, las hij in een der werken van Alban Stolz de volgende woorden: „Zie, gij protestant, gij bespeurt mis schien nog in uw hart een zwakke neiging om Maria te eeren. Het is u aangeboren, en een erfstuk, en dat gij ontvangen hebt van uw voorouders, die 400 jaar geleder, zoo trouw en innig de Moeder Gods vereerden. En als gij er over nadenkt, dan is het u alsof gij een oud lied hoordet, dat u in uwe jeugd is voorgezongen. Doe u zeiven geweld aan, en gelijk Sam son de boeien der Philistijnen, zoo verbreek gij de vooroordeelen die u omknellen. Bid iederen dag een Wees gegroet, doe het slechts een maand lang, en gij zult de kracht ervan rtpruinripn" Ik volurip dien raad. dervinden", ik volgde dien raad, schrijft Dr. Lammer, en weldra weken de vooroordeelen. Ik klopte aan de deur der Katholieke Kerk, en het was mij gemakkelijk om op geheel hare leer een blijja en amen te zeggen, De boschwachter van Wehrheim in Hessen had gemerkt, dat een strooper in zijne bosschen jacht maakte op hazen en herten, en men zeide hem, dat Robert de zoon van dei. dorps smid de schuldige was. Toen zwoer de bosrhwachter dat hij den wilddief, waar hij hem in de bosschen zou aan treffen zou neerschieten. Als dit aan Robert werd overgebracht, deed ook hij de eed, dat hij den boschwachter zoodra hij hem in het bosch ontmoette, den kogel zou geven. Op een Zondag middag was Robert het bosch ingegaan en zag op een kleine grasrijke weide te midden van het woud versche spo ren van een hert. Hij zocht zich een goede schuilplaats om het dier af te wachten dat tegen zonsondergang waarschijnlijk naar de weide zou komen, Maar ziet, daar komt ook de bosch wachter uit het woud en zoekt naar de sporen op de weide. Een duivelsche vreugde bezielt den wilddiefhij richt zijn geweer, en wacht op de nadering van den man, die geen onheil vermoedt. Maar op eens blijft de boschwachter staan: zijn pijp is uitgegaan. Hij be proeft haar weer aan te steken, wat hem eerst na veel pogingen gelukt. Hij gaat weer verder, Robert houdt zijn geweer vlak op zijn borst gericht. „Nu zijt ge er aan", zoo denkt hij bij zich zeiven, „nog vijf schreden en geen God kan U meer helpen." Daar luidt het Engel des Heeren. De boschwachter blijft staan, ontbloot het hoold, neemt den pijp uit den mond en knielt neer om te bidden. En het gezicht van den biddenden man treft het hart van den jongen strooper, nu beseft hij welk een gruwelijke misdaad hij op het punt stond te begaan. Hij wacht, totdat de boschwachter is heengegaan en dan keert hij naar huis terug, vast besloten voortaan als een eerlijk man te zullen leven.

De Eembode | 1934 | | pagina 1