<s> Bel dan op No. 42 Cyclostyles Schrijfmachines F. fl. TULP N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort -^DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bylten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 26 Juni 1934 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bfl geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen rijn bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 25 Eigenlijk zijn er maar twee soorten van menschen, die men redelijk noemen kan: zij, die God met liun geheele hart dienen, omdat zij Hem kennen, en zij, die Hem met hun geheele hart zoeken, omdat zij Hem nog niet kennen Binnenland Van het Hof. „Nog geheel vervuld van het verlies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in het moederland als in de Overzeesche Gewesten geleden heeft door het over lijden van de Koningin-Moeder, geven de Koningin en de Prinses Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moeder in het leven en Ün het hart van ontelbaar velen heeft ingenomen en beseffen het groote ge mis, dat Haar ontslapen voor die velen beteekent, De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, ge heel in den geest van de Koningin- Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, ten einde aan allen, voor wie de Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstelling betoond heeft, •dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te vergoeden." In aansluiting met het bovenstaande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de Slichtingen „Oranje Nassau's Oord" en „Koningin Emma Jubileum Fonds" betreft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Commissie van Weldadigheid van Koningin Emma te Baarn te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana verzocht, en bereid gevonden, de lei ding hiervan op Zich te nemen, binnen de grenzen en langs de lijnen die de rKoningin-Moeder Zich had gesteld. Dc nieuwe Autosnelverkeersweg k zal rechtstreek van Baarn naar Hoeve- laken loopen, en worden opgevat als een auto-snelvcrkeersbaanomtrent het tracé van dezen weg is nog niets positiefs te zeggen. Er is een noorde lijk en een zuidelijk project, doch welke Ijjpldezer twee projecten zal worden uit- ^'gevoerd slaat nog niet vast, daar dit verband houdt met den te maken ver bindingsweg naar Nijkerkin verband daarmede is het vermoeden niet on gegrond, dat het noordelijke tracé de voorkeur zal krijgen om economische redenen. Een auto-snelverkeersbaan als boven- bedoeld zal in het algemeen een breedte verkrijgen 'van omstreeks 30 meter, waarop dan worden aangelegd twee banen, ieder van 6 meter breedte, welke van elkaar gescheiden zijn door een eveneens 6 meter breede onverharde strook, welke als een groene berm met haagbeplanting kan worden uitgevoerd. Door deze breede tusschenstrook zal het mogelijk zijn, dat de automobilis- ten '.des avonds ongestoord met groot JR licht zullen kunnen blijven doorrijden 1 zonder gevaar te loopen elkaar te ver blinden. Ook aan den buitenkant van de beide rijbanen zal een berm van ongeveer 6 meier breedte worden ge maakt. Bij den aanleg van den verkeersweg van Baarn naar Hoevelaken zal zeer zeker rekering worden gehouden met de belangen van Amersfoort. Met het I KANTOORBOEKHANDEL Umgestr. 65 to. KrommMtr. TEL 526 begrip „snelverkeersbaan" houdt na tuurlijk ten nauwste verband het zoo veel mogelijk voorkomen van kruisin gen a niveau met andere wegen; het aantal verkeerssnijpunten zal dan ook zoo klein mogelijk dienen te worden, in verband waarmede hier en daar viaducten over de bestaande dwars wegen gemaakt zullen worden. Om het gevaar voor verkeersongevallen op de snijpunten van wegen, waar geen via ducten mogelijk zijn, tot een minimum te beperken, heeft men aldaar verkeers pleinen ontworpen met een middellijn van niet minder dan 70 meter, hier door worden de automobilisten ge dwongen vaart te minderen en steeds rechts om te gaan naar den weg, welke den snelverkeersweg af willen inrijden. Wat den snelverkeersweg zelf betreft, deze wordt in 't algemeen zoo ontworpen, dat er geen scherpe boch- "n voorkomen; iedere bocht heeft straal van minstens 1000 meter, zoodat er slechts sprake is van zeer flauwe bochten. Tot een snelverkeers weg zal men alleen op enkele punten toegang hebben, hetgeen vootkoml, dat de autobestuurders telkens moeten af remmen voor het van zijwegen en -weg getjes komende verkeer. In verband met dezen maatregel moeten parallel wegen worden geprojecteerd, welke naar bepaalde punten leiden, waar men, door middel van een viaduct, onder den snelverkeersweg kan doorgaan om daarna den anderen kant van dezen weg, na het nemen van een goed aan gelegde bocht te kunnen gaan berijden of om het aan de andere zijde van den verkeersweg gelegen terrein ook weer via een parallelweg te kunnen betreden. Bovengenoemde viaducten worden op zoodanige wijze gebouwd, dat de helling van den snelverkeersweg daar ter plaatse slechts 1 50 zal bedragen. Een snelverkeersweg als bovenbedoeld zal absoluut verstoken zijn van rijwiel en wandelpaden, zoodat de automobi listen hier volkomen meester van den weg zijn. GemeenteBnanciën. Jonker, directeur der Ver- eenigingvan Nederlandsche gemeenten, gaf een beschouwing ten beste over den penibelen toestand der gemeente- fiinanciën. Hij toonde aan, hoezeer de belastingdruk in de Nederlansche ge meenten de laatste jaren is verzwaard. In het jaar 1931-1932 waren er nog 600 gemeenten met 40 of minder op centen op de Gemeentefondsbelasting, thans zijn er geen 200 meer, In 1931- 1932 waren er slechts 30 gemeenten, die het maximum van 100 opeenlen op de Gemeentefondsbelasting hieven, het volgend jaar steeg het tot 115, in 1933- 1934 tot 271 en nu, in;i934-1935. over schrijdt het reeds de 400. Er zijn ge meenten, die de laatste 3 jaren zijn gekomen van 10 op 80, van 20 op 100; 't Fraterhuls van Het 1) oude Amersfoort. In een verhandeling over de oudtijds zoo vermaarde Broederschap van Geert Groote en de Fraterhuizen door G. Delprat geschreven, en uitgegeven door het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen te Utrecht in ui 1830, lezen we over den stichter en de stichting van een Fraterhuis te Amersfoort het volgende: Floris Radewijnszoon (Florentius Ra- dewini), geboren te Leerdam omtrent het jaar 1350, had aan de Hoogeschool te Praag zijne wetenschappelijke vor ming en te gelijk het Meesterschap in de vrije kunsten verworven. Een Ka- nunnikaat te Utrecht bezittende, had hij zich aldaar met de woon gevestigd, tot dat de predikatiën van Geert Groote bij Item het verlangen deden ontstaan, oin in nadere verbindtenis te treden met dien godvruchtigen menschen- vriend. Gcrcedelijk ontsloeg hij zich van zijne rijke prebende, en verruilde dezelve tegen het min aanzienlijk ambt van Vikaris der S. Lebuinuskerk te Deventer. Hier ging hij dagelijks met Groote om; en er ontstond tusschen in belden de naauwste vriendschap, Ier vruchten door onderlinge werken ook zijn er, die van 0 op 80 kwamen, ja zelfs heeft een aantal de opcenten van 0 in 1931-1932 moeten opvoeren tot 100 in het thans loopende jaar 1934-1935. Hadden de gemeenten dezen ernsti- gen toestand kunnen vermijden en had den zij ten slotte uit eigen kracht redres kunnen vinden ?Spr. meende dit sterk te moeten betwijfelen. Allereerst wees hij de bewering van de hand, dat de tegenwoordige moeilijkheden niet zou den zijn ontstaan of althans te redres- seeren zouden zijn geweest bij een juiste salarispolitiek. De salarissen spelen geen rol van importantie in de gemeentebegrootingen. Het totaal be drag van de salarissen vormde bij een door de vereeniging ingesteld onder zoek, geen 10 pet. van de totaal uit gaven, veelal zelfs minder dan 5 pet. Wat beteekent hier een verder verlagen, als zelfs algeheele schrapping geen uit komst uit moeilijkheden zou bieden? Wat beteekenen die salarisuitgaven voor steunverlaging? Spr. wilde niet beweren, dat bij geen enkele gemeente nog mogelijkheden tot verder gaande besnoeiing op uitgaven zouden bestaan, Maar die mogelijkheden zijn toch zeer beperkt De crisis, met haar exhorbitante uit gaven van steun aan werkloosheid eenerzijds en haar dalende belasting opbrengsten anderzijds dat is de hoofdschuldige. Een bewijs? In 1931 beliepen de werkloosheidsuitgaven voor alle ge meenten tezamen 2.6 pet. van de be lastingopbrengst, in 1932 was dit per centage gestegen tot 11.1. Er zijn ge meenten, waar de uitgaven voor werk- loozenzorg 160—200 pet. van de be lastingopbrengst vergt, er waren er zelfs, waar deze uitgaven 200—300 pet. bedroegen van dat is dus 2 k 3 maal zoo hoog waren als de be lastingopbrengst. In één gemeente be dragen de werkloosheidsuitgaven 838 pet. van de maximum-opbrengst der belastingen I Wie kan het, na deze cijfers, nog voor mogelijk houden, dal de vele kleine en middelgroote gemeenten, maar ook de groote gemeenten, Amsterdam met haar 16 millioen, Rotterdam met haar 22 millioen, Nijmegen met haar 1.3 millioen aan uitgaven voor werkloozen- zorg, deze uitgaven alleen zouden be kostigen Een oplossing van de bestaande moeilijkheden schijnt nog niet nabij. Met den dag wordt klemmender de vraag, of niet eindelijk zal moeten worden overgegaan tot toepassing van het reeds zoo lang met klem door de vereeniging voorgestane denkbeeld, n.l. het dragen van de uitermate zware werkloosheidslasten door de natie als geheel. De lasten kunnen individueel door tal van gemeenten niet meer worden gedragen. Er mag niet langer worden geduld, dat telkens meer deelen der natie verkommeren tengevolge van het feit, dat de natie, de volksgemeen schap in haar geheel finantieel niet ir de juiste mate deelt in de ramp welke bij uitstek die plaatselijke gemeen schappen buiten haar toedoen zoo uitermate zwaar treft. De gemeenten hebben het recht te verwachten, dat het Rijk geen maat regelen neemt, waardoor de moeilijk heden der gemeenten opnieuw worden verzwaard, recht op de verwachting dat. zoo het Rijk een maatregel onver mijdelijk blijft achten, de gemeenten dien maatregel althans tijdig ken nis dragen, recht ten slotte hierop, dat het Rijk niet dan in uiterste noodzaak ingrijpe in de gemeentelijke zelfstan digheid en dan, waar mogelijk, slechts als tijdelijke maatregel. van godsvrucht en liefdadigheid zigt- baar werden. Diep werd hij getroffen op het gezigt van het aantal jonge lieden, aan wie Groote door milde ondersteuning den weg tot onderwijs open stelde. Hij deelde weldra in hunne werkzaamheid. De schrijfkunst bezat hij slechts zeer gebrekkig; hij muntte daarentegen in boekenkennis uit. Hij zag de Handschriften na, bereidde het perkament, dikteerde eigene opstellen en was onvermoeid, om met handen arbeid iets bij te brengen ter onder steuning van behoeftige studenten. Wekelijks gaf hij met hen de opbrengst der vrijwillig opgenomen taak aan Groote over. De aldus verzamelde pen ningen stegen allengs tot eene vrij aan zienlijke som. „Wat belet ons," riep Meester Florentius eenmaal uit, „dat wij en deze klerken van goeden wil de vruchten van onzen arbeid bij elkan der voegen, en ons vereenigen tot een vroom gemeenschappelijk leven". Dit voorstel beviel Groote uitnemend welofschoon zijn doorzigtig verstand voor hevige tegenkanting van dc zijde der Bedelmonniken beducht was. Flo rentius haalde zijnen vriend over, om eene proef te nemen, of men dwaze tegenkanting niet zou kunnen verijde len terwijl Groote door zijnen invloed BERICHTEN UIT AMERSFOORT Aartsbroederschap der H. Familie te Amersfoort. Aanstaande Zondag zal in de Paro chiekerk van O. L. Vrouw ten Hemel opneming het Jaar- of Titelfeest van de Aartsbroederschap der H. Familie worden gevierd. Zooals gebruikelijk, zal het feest ook dit jaar weer worden voorafgegaan door een Triduum, dat door niemand minder dan een onzer grootste kansel redenaars, den ZeerEerw. Heer Henri de Greeve, zal worden geleid. We zijn er van overtuigd, dat dit Triduum een der schoonste zal zijn in de reeks Tridua, die de Aartsbroe derschap in den loop der jaren heeft mogen geven, en we twijfelen er dan ook niet aan, dat katholiek Amersfoort door een groote opkomst van zijn be langstelling blijk zal geven. In de slotplechtigheid van Zondag middag zullen dertig nieuwe leden hun intrede in de Congregatie doen. Mogen zij door trouw de Conferenties, H. Mis sen enz. bij te wonen, zich de eer van hun lidmaatschap waardig toonen. Zijn we er eenerzijds zeker van, da' het Triduum voor de leden rijke vruch ten zal voortbrengen, anderzijds hopen we, dat het voor hen, die er nog steeds maar niet toe konden komen zich voor het lidmaatschap aan te melden, een aansporing moge zijn, eens alle be zwaren opzij te zetten, en gevolg te geven aan den wensch onzer Kerkelijke Overheid en toetreden tot deze gods dienstige Vereeniging. Laten we toch niet wijzer willen zijn dan Pausen en Bisschoppen, zij toch hebben bij herhaling de Aarts broederschap der H. Familie als een godsdienstige organisatie bijluitnemend heid bij alle katholieken aanbevolen. Zonder in het minst iets af te doen van het nut van verschillende andere organisaties, mogen we toch vaststellen, dat de zuiver godsdienstige Vereeni- gingen voor het geloofsleven van zeer groote beteekenis zijn. Moge het aanstaande Triduum aan leiding zijn, dat velen zich als aspirant lid zullen opgeven. De gelegenheid hiertoe zal 's avonds voor de predicatie worden bekend gemaakt. St. Jozef. De R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef houdt eene ledenvergadering op Donderdag 5 Juli, 8 uur, in het Bonds- gebouw. Aan de orde komt dan Bestuursver kiezing (vacature W. v. Koelen). Voorgedragen candidaten: G. Flos, R.Jonckharl.A.LaseurenJ. v. d. Linden. Zondag 8 juli half vier Propaganda- vergadering in het St. Jozefgebouw. Sprekers: jos.Veltmanen H. Brouwer. St. Agnes kweekschool. Geslaagd voor het examen Hand werken G. A. Nienhuis, Zieuwent Heking, LarenH. Heitkamp, Oldenzaal; M. G. Heiligers en G. M. Heiligers, Amsterdam en W. J. M. van voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-ioketten Verail veren van coupons Handelscredieten In casseeringen Spaar-deposito'a rente 3 'It pet. Kesteren, Apeldoorn. Afgewezen geen. De Zonnestraal-collecte bracht op f 589.88. de regering, zoowel als door zijn vermogen, aannam, zoo veel mogelijk, het nieuw ontwerp Ie begunstigen. Florentius vereenigde dus in zijn huis, bij S. Lebuinus kerk gelegen, eenige arme jongelingen: en Geert Groote liet in het huis van zijnen vader behoeftige en, zedige jonge dochters bij elkanrtiï'i ~nen, die met spinnen, weven en M soortgelijk vrouwelijk handwerk mede in onderlinge gemeen schap voortleefden. Het aantal jongelingen, aan welke Groote en Florentius huisvesting toe stonden, groeide sterk aan. Weldra kon het huis van den laatstgemeldc hen niet langer bevatten. Men zag naar nieuwe hulp om; en men trof dezelve bij de inwoners van Deventer aan. De belangelooze bcmoe ingen van Groote en van zijnen vriend vonden zulken algemeenen bijval, dat velen zich op gewekt gevoelden, om de scholieren van Florentius huisvesting en voedsel te geven. Elk eenigzins welgesteld bur ger beijverde zich hierin om strijd. Sommige ingezetenen en daaronder vele handwerkslieden namen tot acht en meer jongelingen bij zich op. Groote zag slechts het begin van dit goede werk. Hij vermaakte bij uitersten wil zijne gansche boekverzameling aan de K. J. M. in de St. Henricoaparochie. Zondag had in de St. Henricuspa- rochie de plechtige installatie plaats van de eerste K. J. M.'ers, 23 in getal. Vooraf hadden eenige maanden van ernstig werken plaats en gaf de direc teur, kapelaan JA. Vernooij.een triduum. Zondagmorgen naderden allen ter H. Tafel en had na de H. Mis van half 9 een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het Patronaatsgebouw aan de Paulus Borstraat. Onder het Lof te 6 uur had de plech tige installatie plaats. Vooraf hield de directeur een toe spraak waarin hij er op wees dat de genen die zoo aanstonds de plechtige eed van trouw zullen afleggen aan Christus-Koning en aan Koningin Maria heden in goede gesteltenis verkeeren. Doch morgen begint weer het gewone leven, en denk dan iederen morgen aan deze plechtige installatie en zoek kracht dien eed getrouw te blijven in het H. Sacrament des Altaars. De ouders werden geluk gewenscht en aangespoord om mede te werken met geestelijkheid en leidsters. Na zegening van de vlaggen werd _i eed plechtig afgelegd met de hand op het vaandel, hetwelx een diepen indruk maakte op de aanwezigen. Na het Lof werd de plechtigheid besloten met het zingen van het in stallatielied. Daarna had een feestavond plaats waar allereerst de directeur een woord van gelukwensch sprak tot de nieuwe K.J. M.'ers. de eerste van de parochie. Ook de hoofdleidster, mej. jonker, feliciteerde de K. J. M.'ers en sprak de hoop uit dat allen trouw zullen blijven. De avond werd gevuld met tooneel- stukjes, reidar.sjes en er werd dapper gezongen. De noodige tractatie's ver hoogde de gezelligheid. De leidsters werd dank gebracht voor het vele werk door hen verricht. Opening Tentoonstelling Amersf. Kunstenaarsgilde. Zaterdagmiddag werd in de Catnere van de Celzusters van de Stichting de Armen de Poth de eerste tentoonstel ling van het Amersf. Kunstenaarsgilde geopend. De heer Hendriks heette de aanwe zigen welkom in het bijzonder burge meester van Randwijck en de wethou ders Thien en Noordewier. De groote belangstelling deed spr. het beste ver wachten voor de toekomst van het Nieuwe en Rebuilt, Continental, Remmington,ldial,Erica,Caroni Regal, Royal, Underwood Langestraat 84 Telel. 528 Hebt l) een Taxi of auto noodig Amersfoort, Gilde. Mevr. Bolk werd dank gebracht voor haar ijver en kreeg bloemen. De burgemeester opende daarna met een korte toespraak de expositie. Geëxposeerd zijn werken van Jaap Veenendaal, Albert Fiks, Piet Scheer der, Mia Bake, Dirk de Leur, Gerard D. J. Bos. Joh. Hendriks-Del- Edlth Pijpers en Weijerboscii. Er zullen dezen zomer bij voldoende deelname van Amersfoort uit autotoch- worden georganiseerd in samen werking met Leguit's Autobusonder neming. Er zijn drie verschillende routes vastgesteld. De eerste route is Leusderheide, Woudenberg, Ede, Wa- geningen, Rhenen, (Ouwehand's Dieren park), Amerongen, Doorn, Zeist, Huis ter Heide, Soesterberg, Amersfoort. De tweede: Amersfoort, Soest, Baarn, Hilversum, Bussum.Muiderberg(strand) terug groote weg tot Soestdijk, Bilt- hoven (Natuurbad), de Bilt, Amersfoort. De derdeVoorthuizen, Garderen, (Uddelermeer), Apeldoorn, Elspeet, Nunspeet, Harderwijk (IJsselmeer), Putten, Nijkerk, Amersfoort. Dit is het eerste uitgewerkte pian m eene commissie, welke zich ten doel stelt den pensiongasten tijdens hun verblijf in onze stad iets te bieden. De verschillende routes zullen afwis selend iederen Zaterdag worden ge reden tot 1 September e.k. Broeders. Florentius en Joan nes van de Gronde, opzigter van het door Groote gestichte Maagdenhuis, werden tot Boekbewaarders aangesteld, met uitdrukkclijken last, om in het uit- leenen van boeken behoedzaam, doch onbekrompen, te werk te gaan. Behalve de woning van Florentius. die tot het houden der schole bestemd bleef, werd er eene tweede tot verblijf der Broeders in de Engestraal opgerigt. Spoedig wa& ook hier de ruimte le bekrompen.'De vrome oefeningen en het belangeloos onderwijs der Broeders wekten reeds dermate de aandacht op, dat hun in het jaar 1391 door vrouwe Zwcdera, weduwe van Ridder Johan, Heer van Runen, in ruiling tegen hun klein gebouw, eene aanzienlijke woning in de Pontstegelestraat overgegeven wierd. In weerwil van Florentius standvas- tigen wil, om aan de stichting van zijn overledenen vriend eene duurzame ge daante te geven, scheen de naauwelijks opkomende Broederschap weldra te zullen uit één gaan. Er ontstond op eens eene besmettelijke ziekte in hel nieuwe huis, die tien broeders naar het graf sleepte. In het jaar 1398 werd het verzwakt overblijfsel der Broederschap met de herhaling van deze ramp bc- Sproetenverdelger, Zeg mij Uw naam I Mijn naam SPROETENBEZITTER, is en blijft: SPRUTOL waarschijnlijk met oogmerk, om de Broederschap tot andere plaatsen uit le strekken. Hij droeg aan verscheidene leerlingen den last op, om zich elders met het onderwijs der jeugd te belas ten en vrome oefeningen daar te stel len. Den uitslag dier pogingen zullen wij in de volgende afdeelingen ver melden, en nu beginnen met de ge schiedenis der stichting binnen dc stad Amersfoort. dreigd. Eene hevige pestziekte woedde destijds door gansch Overijssel. Binnen l Zwolle stierven er dagelijks meer dan t 50 menschenalom verliet men de 1 sleden, ten einde in het vrije veld, zoo r men meende, veiliger schuilplaats te t zoeken. De nog overig zijnde broeders 1 wenschten vooral Florentius in het leven te behouden. Zij verzochten hem r de stad te verlaten, met achterlating s der zieken, en eenigen hunner, die nog I geheel van de besmetting vrij schenen, mede te nemen. Florentius gaf gehoor aan hunnen broederlijken aandrang, en week met eenige broeders naar Amers- i foort. Een aantal scholieren volgden daar hunnen Meester en werden met veel liefde door de ingezetenen der stad opgenomen. Naauwelijks echter f was de besmetting eenigzins geweken, 1 of Florentius keerde terug tot zijn vorig a verblijf. De school werd wederom I plegtig den 13 November van hetzelfde c jaar geopend, en een aantal oudere, t en ook zeer jonge leerlingen zetteden 1 met dubbelen ijver hunne oefeningen onder Florentius voort. 1 Van toen af nam de inrigting meer- r dere vastheid en uitgebreidheid aan. Gedurende zijn verblijf te Amersfoort had Florentius verscheidene togten door Abr. van Bemmel, Beschrijving der Holland en Gelderland ondernomen ;lstad Amersfoort, D. 1. bl. 430. Fraterhuls te Amersfoort. De zucht van Floris Radewijnsz. tot uitbreiding van de stichting van Gerard Groote bepaalde zich niet tot Deventer en Zwolle. Reeds vroeg en wel in L~88, was hij tot hetzelfde einde in Amers foort werkzaam. Toen reeds ontstond het S. jansklooster, waarvan de stichting aan Floris wordt toegeschreven, en hetwelk een schoolvoogd aan den Raad der stad voorstelde en met bezoldiging voorzag.Meer opzettelijk echter nam Floris in 1395 voor. eene vergadering Priesters en Klerken, op het voor beeld van het Devenlersche huis. bin nen Amersfoort tot stand te brengen. (Wordt vervolgd,)

De Eembode | 1934 | | pagina 1