Cyclostyles Schrijfmachines F. A. TULP Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 •ntoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- ^ag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden ^drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. _ve van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 3 Juli 1934 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Blltqke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag v<Mr 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 27 wanneer de menschen bang zijn r de waarheid, dan is er overvloedig te vreezen, dat de waarheid legen 9 is. 1 *tFraterhuis van het oude Amersfoort. ■j zond daartoe drie Broeders uit ter. Zij vergaderden eerst bui- r Kamperpooi t bij de slads vesten ongeschikte plaats, die het Broe- Is meermalen aan plundering en r jéedlgingen van het zwervend krijgs- blootstelde. Gedeeltelijk werd op :uden van Burgemeestercn van "foort hunne vergadering ver- naar Zoest, alwaar dezelve een t van Reguliere Kanunniken 3)gedeeltelijk week zij bin- s'ad. I liir werd in 1403 een nieuw klooster opgebouwd. Aan hel hoold. van hetzelve stond Willem llen- drlkscn. Hij was een boezemvriend van 'tl Radewijns. Deze beschrijft liern jne brieven, als een ijverig en nichtig menschenvricnd. Zijne be- (nbeid in het wereldlijk en keike- -gt verschafte hem destijds veel 1 ""s leeraar der jeugd won hij de c liefde zijner stadgenooten, uitvaart in t4!4 met veel van rouw bijwoonden. De waa.over hij liet bewind comt mij echter voor, niet veel gemaakt te hebben gedurende eeuw; wellicht wegens de van twee talrijk bezochte gen, die van Deventer en Zwolle, raterhuis werd afgebroken in n in 1453 getrokken bij het St. "oster, in welks kerk men open- isssn hield, en alwaar zich „een voor de Broeders en meer gemakken" bevonden. Waar lijk werkte het klooster Mariënhof, en meent, door Gerard Groote ht, mede tot het onderhoud van leerlingen. Buiten 10 Priesters, 'zelve woonachtig, onderhield het leeken en twee kostgangers. Er e Pauselijke brieven voorhan- irin de Broedervergadering van Irsfoort goedgekeurd worut, De 3 van Calixtus lil (van 1456 schrijft Broeders voor, om zich op het voor beeld van de huizen van Munster en lKeulen te regelen. De andere van den Pausclijken legaat Honorius, gegeven Ie Brussel den 10 Januari 1469, kent hun de macht toe, om Kerkelijke diensten uit te oefenen en om in ge- eeeuschap van goederen te blijven ven: doch in geen van belde stuk ken vindt men iels omtrent de opvoe- I ding der jeugd. Een van de geleerde i'".discipelen van Hegius, Petrus Mon- ^us of van den Bergh,3) werd Rector school omtrent het jaar 1500. In hoeverre de Broeders zijne pogingen ondersteunden, blijkt niet volleddig. Zeker is liet, dal zij bij den Kerkvoogd «•an Utrecht in 1529 onder zware ver- ienking van ketterij lagen. In bloei- nd van dat jaar werden de Broe- uit hun konvent verjaagd, en se plaats ingenomen door de KStelijken van het klooster Vredcn- "-el van Utrecht, hetwelk door krijgs eden afgeloopen en in 1528 verbrand i as. De St. Janskerk bleef niettemin n gerieve der stadsjeugd openen nieuwe inwoners schijnen niet ge- „el de zorg voor de letteren te heb- -n vaarwel gezegd. Het klooster Ma- ënhof nam in inkomsten zeer toe. I KANTOORBOEKHANDEL Lzngestr. 66 t.o, Krommettr. TEL. S26 de invoering der Hervormde leer vervielen deszclfs bezittingen aan de stad, en het gebouw werd lot een weeshuis bestemd. Weinig valt er dus in het algemeen te verhalen van de Broeders van Amersfoortmen trekkc echter hieruit geen nadeelig begrip omtrent den lelterkundigen loestand van Amersfoort gedurende den loop der XVIe eeuw. Petrus Montanus had tot opvolgers in 1522 Gerard Lislrius, leerling van Hegius, Arnold de Nuits of N'ovesius, Petrus Apherdianus of van Aferden en Christophorus Vladerack of Vladerac- cus (wiens zoon tot de Bioeders be hoorde). Ch. Vladerack heeft een zon derling tafereel opgehangen van den oortgang der verlichting in Amersfoort e zijnen lijd. Onzeker toch is het, hoe veel of hoe weinig de Broederschap hem behulpzaam geweest zijmaar ongetwijfeld geelt het zonderling ver haal van Viaderaccus eenige verpoozing te midden van ons kroniekachtig be richt. Deze Viaderaccus dan vermeldt eene opdracht aan den Magistraat, geplaatst voor zijne Polyonyma Cicero- niana4) de zorg der regeering met uitbundigen lof. Zes onderwijzers ont vingen eene ruime bezoldiging. Bevrijd van alle stadslasten gaven zij zich on bekommerd aan de letteroefeningen over. Door de instelling van prijzen en be looningen ten behoeve der leergierige jeugd was de kennis der Latijnsche iaat in 1550 zoo algemeen geworden, dat de geringste ambachtsman uit Amersfoort dezelve verstond en sprak. Al degenen, die zich op den koop handel toeleiden, verstonden hei Grieksch. De jonge dochters en de dienstmaagden zongen gewoonlijk Latiinsche liederen. Men hoorde die taal alom op de stratenCicero had zich verheugd over de zuiverheid en netheid der uitdrukking; en zoo groot was de zucht der ouders (vervolgt hij in dezelfde opdracht) voor vermeerde ring van kennis bij hun kroost, dal tijdens eene overstrooming, die tol aan de vesten van Amersfoort doordrong, de inwoners de hulp van vee, hetwelk buiten de stad graasde, liever dan dat zij één enkele dag hunne kinderen daartoe van de school zouden hebben opgeroepen. Meer andere vreemde, soms belache lijke, bijzonderheden treft men in dil stuk aan, wiens inhoud, hoe buiten sporig ook, eene niel onbelangrijke bijdrage verschaft tot de kennis van den geest der tijden en den opmerke- lijken voortgang der letteren in ons Vaderland. Ullruject. T. I. p. 164. Te Soest sticht ten de Broeders een gewoon klooster van Reguliere Kanunniken, hetwelk door Maarten van Rossum uitgeplun derd en van deszelfs inwoners beroofd werd. A. Matthaei Analecta, T. I. p. 116.; Petrus Montanus (van den Berg), geboortig uit 'sHeerenbcrg omtrent het midden der XVe eeuw (overl, in 1507), door nauwe vriendschap met Erasmus verbonden Hij zond eenige werkjes over de regelen der Profodie in het licht, en is onderwijzer geweest te Nijmegen, te Alkmaar, te Zwolle en te Amersfoort. Vladerack, de natuurlijke zoon i) den Heer van Geffen uit het aan zienlijk geslacht der Vladerackken in Noord-Holland, was geboortig uit Gef- fen bij 'sHertogenbosch. In weerwil van al de genoegens zijner Amers- foortsche inwoning, is iiij, in 1559, naar 'sHertogenbosch als Rector der Scholen vertrokken. Deze drie Broeders waren Andreas n Attendoorn, Joh. de Lemego Nikolaas van Arpel. Zie v. Bemmel, a.p. blz. 180. J) Van Heussen, Hist. Episcopat. ,Het Moederschap ln het Roomsche Familieleven." Door dichters en kunstenaars in proza en poëzie, in muziek en schilderij is reeds dikwijls de heiligheid van het Moederschap bezongen. De Moeder is de zon van het huis meer nog ze is de ziel. de op voedster, de leermeesteresse. Het zoet ste werk der Roomsche Moeder is uii liefde zich zelf te vergeten en aan haar man en bovenal aan haar kinderen haar arbeid te wijden. Helaas, in de ruwe werkelijkheid des levens wordt het ideaal beeld der Moeder dikwijls slechts onvolkomen bereikt. Onze vrouwelijke jeugd moet in een andere en betere richting worden ge vormd dan tegenwoordig dikwijls het geval is. Een der ergate fouten van onzen tijd is het dooden van den voor het Moederschap. Om de hooge verdiensten van het Moederschap te erkennen en te huldi gen, moeten we, op voorbeeld van het buitenland, aansturen op een „Dag der Moeder", een feestdag, dien we demon stratief vieren moeten, •e echter leven in een maat schappij, die kinderschuw is, daaraan dragen allen schuld, die er toe mede werken om het groote gezin niet vol doende te steunen, tegen te werken en openlijk of op geniepige wijze te ver nederen. Groote mannen, mannen van betee- kenis op allerlei gebied, zijn juist uit de groote gezinnen voortgekomen. „Weg met het familiegeluk", roept men van alle kanten, maar het familie geluk laat zich niet verwoesten, zoo lang we Moeders hebben, die de ware levensvreugde kennen. Moederliefde en Moedertrouw geven aan het kleine aardsche geluk haar wijding. De Encycliek „Casti Connubii" stelt zich in het algemeen te doel een scherpe bestrijding te geven van de tegenwoor dige opvattingen over het huwelijk. Ze richt zich in tiet bijzonder tot onze Moeders, vooral waar er op gewezen wordt, dat het huwelijk is een zielen- verbond en dat een der weldaden van het huwelijk is de kinderzegen. De ware Roomsche Moeder roept niet om de emancipatie der vrouw, het haar Moederliefde en Moedertrouw te kort doen. Een uitstekend behoedmiddel, om als man en vrouw staande te blijven in dezen tijd van moreele verwording, is omringd te zijn door vele kinderen. Gezin en Christelijke Kunst." Het gezin, al heet het katholiek, heefr, praclich tenminste, daarom nog geen^kathoüeke cultuur. Toch heeft het Katholicisme daar voor altijd de middelen gehad. He} schoonste middel is de religieuze kunst. Veel wat als religieuze kunst wordt aangeboden, is het allerminst, omdat het louter imitatie en meestal slechte 'italic is, terwijl het religieuze te ge voelig en soms onwaar blijkt. Al is het goede-oude goed, het goede-nieuwe is beter, immers meer in overeenstemming met het eigentijd- sche levensrhythme en de eigentijdsche vormbehoeften van het volk in reli gieus- en algemeen cultureel opzicht. Religieuze kunst is vooral dienende, sociale kunst, moet in het algemeen dus, zij het ook na uitleg, door het volk worden aangevoeld en begrepen, gelijk de waarheden van het geloof zelf, waarvan religieuze kunst de artis tieke verklaring behoort te zijn. De prijs van religieuze huiskunst mag en behoeft in het algemeen niet hoog te zijn. Kerk, school en huisgezin werken in dezen tijd samen, om te geraken tot een Katholieke cultuur, ook door ware religieuze kunst. gemeente Eemnes 85, te Blaricum 52, te Laren 36, te Hilversum 30, te Soest 18, te Baarn 15, te Huizen 10 en te Bussum 6 belanghebbenden, tezamen derhalve 252 personen; de andere 75 wonen in 37 andere gemeenten. Voor het indienen van een verzoek door de eigenaren van en rechtheb benden op de perceelen, betrokken bij de ruilverkaveling, vereischt de wet van het totaal aantal eigenaren, bier dus 82. Dit verzoek laat de onderteekenaren geheel vrij bij een latere beslissing. Tot ruilverkaveling wordt alleen be sloten door de meerderheid, hier dus ten minste 164, van hen die bij het kadaster bekend staan als eigenaren van of rechthebbenden op de perceelen, gelegen in de te verkavelen opper vlakte. Bovendien moeten de perceelen van die meerderheid in kadastrale grootte meer dan de helft van de ge- heele te verkavelen oppervlakte be dragen, hier dus pl.m. 1000 H.A. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de plannen inzake de ruilverkaveling eerst dan verwezenlijkt kunnen worden, wanneer in de naaste omgeving daar toe een vrij algemeene belangstelling bestaat. Binnenland Wjrkloozens teun Den lsten Juli werden de nieuwe, door den ministervansocialezaken vast gestelde ondersteuningstarieven werlcraozen ingevoerd.' De grondslagen van deze tarieven zijn voor de ge huwden f 1.50 lager geworden, voor de ongehuwden f 1 en de kindertoe slag is voor alle groepen op 11.35 gebracht, terwijl hij tot nog toe vooi de uitgetrokken georganiseerde werk- loozen f 1.50 bedroeg. Verder is het maximum der onder steuning van de georganiseerde werk- loozen, dat in bepaalde omstandig heden f22,50 kon bedragen voor alle gevallen op f21 gesteld en is in tabellen naar de gezinsgrootte en naar het normale loon van gezinshoofd voor elk gezin het bedrag vastgesteld, waar boven de ondersteuning niet kan gaan. Deze laatste maatregel zal voor groote gezinnen, welker kostwinner voor zijn werkloosheid een laag loon verdiende, een verhooging van de tot nu toe verstrekte ondersteuning kun nen meebrengen; over het algemeen zullen de wijzigingen echter een ver mindering van de ondersteuning der werkloozen beteekenen, Ruilverkaveling Eemnes. In verband met de verkavelingsplan nen kunnen wij mededeelen, dat een telling van de bij dit plan betrokken belanghebbenden heeft uitgewezen, dat hun aantal in totaal bedraagt 327. Van dit aantal zijn woonachtig in de Nieuwe en Rebuilt, Continental, Remmington,ldlal,Erica,Carona Regal, Royal, Underwood Langeatraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort BERICHTEN UIT AMERSFOORT Drie schooljongens werden betrapt terwijl zij in een leegstaand perceel, waarvan zij eerst eenige ruiten hadden vernield, baldadigheden pleegden door er een vuurtje te stoken. De Vereeniging voor Kleuteronder wijs koos tot penningmeester de heer van Daal. Er werd besloten de school aan de Beekensteinsche laan te huren, zoodat met 55 leerlingen is begonnen met het kleuteronderwijs. Na de va- cantie verwacht men dat dit aantal tot 100 zal stijgen. De school is berekend op een maximum van 135. Tot hoofd der kleuterschool werd benoemd raej. Molenaar en tot onderwijzeressen de dames Koops, van 't [acht en Hellemans. Vrijdagavond werd de propaganda- optocht van den Bond voor Lichame lijke Opvoeding gehouden. Voorop ging de muziekvereeniging Hegeraat, waarna de volgende vereenigingen kwamen: Jahn, Z.U.T., Jonge Kracht, St. Huber- tus, Wilhelmina met het tamboer- en pijperscorps Juliana, D.O.T.O., Arb. Sportbond, Leusderkwartier met mond orgelclub en Excelsior. De belangstelling langs den weg was zeer groot. Voor het uitvoeren van de Sanitair installatie met bijkomende werken aan de uitbreiding van de stichting „Zon en Schild", was laagste inschrijver G. Visman, Bilthoven f7570. Vrijdag 13 Juli des morgensten 10 uur precies, zal op het terrein van de Wagenwerkplaats der Spoorwegen aan den Soesterweg te Amersfoort, worden verkocht een eiken-, grenen-en vuren afbraak, afkomstig van spoorwagens enz. alles aanwezig op het terrein voornoemd. Burgemeester en Wethouders over wegende, dat het belang van de vrij heid en veiligheid van het verkeer dit vereischt, besloten voor het berij den voor voertuigen en handkarren gesloten te verklaren de Windsieeg vanaf de Groenmarkt in de richting den Hof. Burgemeester en Wethouders over wegende, dat de Windsteeg aan de zijde van den Hof, over een afstand van 7 Meter een breedte heeft van ongeveer 2.50 M., dat tengevolge daarvan herhaaldelijk in die steeg op stoppingen van het verkeer plaats hebben, dat het uitzicht op den Hof komende uit de Windsteeg, slecht is, besloten voor het berijden voor alle motorrijtuigengesloten te verklaren de Windsteeg vanaf de Groenmarkt in de richting van den Hof. Waarschuwing. De Burgemeester brengt ter kennis, dat op de schietbanen der Leusden- sche heide schietoefeningen zullen worden gehouden met scherpe palro- :n op de volgende dagen en uren 2 Juli e.k. van 21.00—23.30; 3 Juli e.k. van 20.30—24.00; 5 Juli e.k. van 21.00—2400; en 6 Juli e.k. van 21.00—24.00. Het onveilige terrein zal door vlaggen worden aangegeven op dezelfde punten als zuks reeds plaats heeft bij schiet oefeningen overdag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge legenheid heeft het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. Programma voor de Carrillon-be- speling op Woensdagavond van 8 tot 9 uur. Entreé-lied van R. Wagner. Het liedje van den Beijaardier van E. Hullebroek. Dars, van J. J. Ruigrok. Tinneke van Heulen en Marleentje, van C. Hullebroek. 2 Cabaretliedjes, van P. Wierls. Holland, van Ramshorsl. Steeds Vrooiijk en Avondzang, van lz. Hoek. Eindexamen Handelsavondschool. Geslaagd C. Berculo, J. v. d. Berg, Johanna Bruins, Geertruida Hazelaar, Catharina de Keijzer, G. Kuiper, J. Oudshoorn. A. Roos, W. C. Rijntjes, A. Schiedon. Th. Timmerman, J. v. d. Werf, Margje Wijnands, Annie v. d. Hoeden. Afgewezen 8 candidates He* Kruis van den Paus. lp ligt Aventijnsche Klooster te Santa ia bij Rome, leefde eens een jonge n nik, llildebrand geheeten. Rijk aan gaafdheden, rijk aan deugden, was e jonge ordesman een sieraad van zijn klooster en een lichtend voorbeeld -pr zijne broeders. Dikwerf, wanneer "ebrand in den kruisgang van het eiligdom of in den kloostertuin wan- "elde, zag de Abt van het Klooster urige vonken zweven om het hoold ji den jongen man en een blinken den lichtkrans de ernstig lieflijke trek ken van Hildebrand omgeven. In stilte zegende hij dan den jeugdigen monnik en bad: i,Heer, behoud hem en laat hem tot eer strekken aan Uwe H. Kerk!" - Toen men in het Klooster Sancta Maria op den Aventijnsche heuvel de tijd gekomen achtte, om Hildebrand, voor zijne verdere opvoeding in de ereld te zenden, liet de Abt hem op --ren dag bij zich ontbieden en sprak hem „Mijn broeder, wij hebben ^ten en goedgevonden dat gij voor iiigen tijd de vreedzame stad zult "aten, die U tot heden herbergde Wij willen U toevertrouwen aan de hoede en vrome zorgen van eerbied waardige mannen, wier roem thans reeds verspreid is door de geheele wereld. Gij zult de Alpen overtrekken,, en uwe schreden richten naar het land van Bourgondië en daar, in klooster van Clugny zal men U op-j nemennaar het voorbeeld dier vrome en geleerde mannen, zult gij opgroeien, Hildebrand, om eens een sterke zuil te worden in komende dagen, wanneer God U noodig heelt en roept!" Dee moedig knielde Hildebrand voor den Abt neder, die de broeder was zijner moeder, en daarom door een dubbelen band aan hem gehecht was. Daar werd de slem van den Abt mild en zacht. Zegenend legde hij de hand op het voorhoofd van hem die daar voor hem neder knielde en ging voort: „Hilde brand, mijn zoon, niets kan ik U mee geven dan mijn zegen en mijn gebed. Doch tot onderpand dat beiden U begeleiden, neem deze mijne kleine, laatste gave aanEu de Abt maakte van een zilveren ketting, welken hij uit een oud bruin kastje nam, een smetteloos klei i zwart kruis los, met beeld van den Lijdenden Christus in wit ivoor hel was een eenvoudig stuk werk doch een wonderbare u tdrukking van kwelling en boven natuurlijke overgeving was in de trek ken van den Heiland neergelegd, Hildebrand nam het kleine kastje en het kruis, en luisterde, steeds in stilte nedergeknield, naar de woorden, welke de Abt tot hem richtte. ..Hildebrand", zoo luidden deze met ernst gesproken woorden, „het is een heilig kleinood wat gij hier ontvangt! Mij heett het iemand gegeven, wien ik alles dank wat ik ben, een heilige man, die mij in den dienst van God heeft opgevoed. En die vertelde mij. door hoeveel vrome handen het kleine kruis reeds gegaan was, lot het in zijne handen kwam, Een wonderbare gave is dil kruis voor hein die hel bezit in iedere levensaangeiegenheid geeft het aan hem, die er voor neerknielt en naar zijne stille spraak luistert troost, indien hij troost noodig heeft, en raad indien hij raad noodig heeft! Neem dit kruis met U de wereld in, Hildebrand, bewaar het goed, acht het hoog en houd dikwerf heilige twee spraken met Hem, zoo dikwijls de menschelijke wijsheid van uwen geest en de menschelijke kracht uwer ziel versagen willen de Gektuisigde zal U niet op laten staan, indien gij dee moedig biddend voor hem waart neder geknield, zonder licht en kracht ri geven I En thans ontvang mijnen zegen Hildebrand; ik zegen U in den naam van God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geesl I" Nog eenmaal sloot de Abt den jongeling vaderlijk inde arinen, dan boog Hildebrand en icn volgenden morgen reisde hij af naar Clugny, als kostbaar bezit het kleine kruis van zijn Oom, den Abt, medevoerend. Jaren gingen voorbij. In de stilte zijner kloostercel, in ijverige studie en in ernstige overpeinzing rijpte Hilde brand tot een man. Meer dan eens had de monnik te Clugny gelegenheid, geheime twee spraken te houden met zijn kruis- Ook hem bezocht de verleider doch daar Hildebrand, van zijn prilste jeugd af, geleerd had de stemmen des vleesches te overheerschen en zijn lichaam te tuchtigen, zocht de vorst der hel een wonderbare stelling op in zijnen geest, waar hij hem zou kunnen aanvallen. Op zekeren nacht de sterren fon kelden en straalden door het kleine venster der cel in l ildebrand's oogen lag de monnik slapeloos op zijn leger. Onzichtbaar trad dan de ver leider tot hem toe. hij, een zee van troost en zoetheid, die hem onttrok aan alles wat rondom hem nog bestond. Een korte wijle duurde dat, dan scheen een stem uit de verte langzaam op Hildebrand toe te zweven en steeds nader bij te komenen thans sprak die stem woorden, welke duidelijk te verstaan waren. En deze woorden luidden Wie mijn Leerling zijn wil, hij neme zijn kruis op en volge MijHilde brand luisterde naar deze woorden. Hij dronk ze, als waren zij versterkende, levendmakende wijn. Hij laafde zich er mede, als waren zij een kostelijke drank voor een vermoeid en verhon gerd man. En intusschen gingen uren voorbij. Toen de biddende monnik zich op hief, was het reeds morgen. De klok ken van Clugny's toren riepen voor den ochtenddienst, toen Hildebrand zijne cel verliet. Over zijne trekken lag de vrede des hemels. Hildebrand werd geroepen aan het koninklijk hof van Hendrik III. Hij zag KoningJHendrlk sterven en reikte hem Hildebrand," zoo fluisterde aarom zijt gij in deze eenzam* opgesloten? Bezit gij geen buitenge wone geestesgaven, om iets anders te kunnen zijn dan gij zijt? Zoudt gij niet als ridder, in het glanzende har nas uit kunnen rijden, de wijde wereld in om U heldenroem en lauwerkransen te veroveren Zouden zich de vorsten en koningen niet verheugen, indien gij hun uwe diensten aanbood-gij die zoo rijk zijt aan geest en bekwaam heid, gij, die zulk een geweldigen wil bezit, gij, die niet zijt geboren r- - dienen maar om te heerschen?' Zoo fluisterde de booze tot de ziel van den eenzaam wakenden monnik. En zijn woorden klonken betooverend en begeesterend. Hildebrand echter bad maar de bekoorder week niet Hij geeselde zicli - maar de verzoe ker ging voort hem te kwellen! Opeens viel hem de gedachte aan het kastje met het kruisbeeld, als een straal van hemelsche verlichting, te binnen. Hij stond op, begaf zich naar het kastje, en opende het. Dan nam hij het kruis en knielde er biddend voor neder. Met beide handen onder het hoofd, zijn kruis over, hetwelk de koning met zette Hildebrand zich neder, in heilige kussen bedekte in zijn stervensnood, overweging verzonken. Daar was het hem, als verkeerde hij langzaam in Wordt vervolgd.

De Eembode | 1934 | | pagina 1