F. A. TULP N.V. Middenstands-Bank Schrijfmachines Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 2 Kantoor en Drukkerij Laugegracht 28, Amersfoort Dn EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 24 juli 1934 ADVESTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid btj geregeld adverteeren f»!III.1Jn Advertentlén moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur 'gen zfln bezorgd. Telefoon 314 In den morgen Achten Veertigste Jaargang - No. 33 Dekenaat Amersfoort I Z. II. Exc- de Aartsbisschop van 1 Utrecht heeft benoemd lot Deken van het Dekenaat Amersloort.den Zeereerw. l ieer C. Hartman, pastoor der Parochie van den It. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Tot het dekenaat Amersfoort behoo- ren de vier parochies der stad Amers foort en de parochies van Barneveld, Hamersvcld, Harderwijk, Hoogland, Hooglanderveen, Maarn, Nijkerk, Put ten, Nunspeet. Rijsenburg, Soest, Soest- dijk, Soeslcrberg en Zeist. Benevens de volgende RectoratenMoederhuis Zusters O. L. Vrouw, Moederhuis Zus ters St. Jozef, Pensionaat St. Louis, Rijksopvoedingsgesticht en Stichting O. L. Vrouw ter Eem te Amersfoort en de St. luzefkweokschool te Zeist. j. De Zeereerw. Heer C. Hartman was ./Voorheen als kapelaan te Arnhem in - ^bediening en werd vandaar geroepen naar Driebergen om de directie van het Aartsbisschoppelijk Seminarie op Sicli te nemen. In 1920 werd de Zeereerw. Heer Hartman benoemd tot pastoor der Pa rochie van den H. Franciscus Xaverius ais opvolger van den Zeereerw. Heer Pastoor Hoomeman die te Groessen werd benoemd. Deken Hartman is lid van het college Parochi Consultorcs en staat bij het College „Jndices et Minislri Tribunalis" vermeld als: |udex Pro-synodalis. Voorts behoort de HoogEerw. Heer Hartman tot de Librorum Censores of boekenkeurders in het Aartsdiocees Utrecht en is hij lid van de Liturgische Commissie voor het Aartsbisdom. Gelijk wij den rouw hebben gevoeld en meegedragen om het verscheiden van den in de werken des geloofs mor aarzelenden voorganger, wien Over zijn nagedachtenis gesproken bij de lijkbaar, met recht de herinnering opriep aan een trouw dienaar der Kerk, zoo declen wij nu in de blijdschap over een verhelling die tol meer arbeid roept en de voortzetting beleekent een beleidvol bestuur, dat nu krachtig zal waken in tijden waar groote geva ren groote waakzaamheid vragen. En wij weten ons de tolk van de Katholieken van Amersfoort cu omge ving, wanneer wij den Hoogeerw. lieer Deken Hartman hartelijk geliikwenschen met de hooge onderscheiding Item te beurt gevallen. Moge onder zijn dekenaal bestuur, <le parochies van Amersfoort en om- streken door Gods onmisbare» zegen, groeien en bloeien. EU YUIPENHBUDEH ils unMin EU ItllPEMn lis vtijiircidiiu KI YU1PENH0UDEII lit frijt bij iidstr. Grootste sorteering bij; KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 65 t.o. Krommestr. - TEL 326 H. Anna, Patrones der Moeder». Van iemand, die tegenwoordig bi kend is, voor groot gehouden wordt en 't misschien ook wel is, kcnl men heel z'n levensgeschiedenis, voor zo ver die althans in staat is liein ol haar bekend en groot te maken. F» door hetgeen hij eigenlijk 't minst beleekent. is hij juist populair. De onbcnulllgste zotheden schenken hem z'n karakteris tieke trekken, die hem zoo bemind maken iu heel den lande, door heel de beschaafde wereld. Wc zijn er zoo aan gewend geraakt Heen hen voor groot te houden, die 't geluk hebben door journalisten be schreven, door fotografen vereeuwigd worden. Allen hebben we iets van die tijd geest te pakken of loopen althans ge vaar, groo' gevaar er mee besmet te worden. Pas', er voor op. Vergeten we nooit dat alleen hij groot is, die groot is voor God. En groot voor God is alleen hij, die is in staat van genade, die bezit dat bovennatuur lijk leven der ziel, onmisbaar om eens tot eeuwig geluk Ie komen. De kleeren maken dus heelemaal den man niet. Hoe broos, vermolmd en vergankelijk overigens die aardsche grootheid is, bleek nog maar kort geleden bij dat klein getal uitverkorenen, dat onze nationale kleuren zou en moest hoog houden. Vorstelijk was hun uitgeleide, plezierig hun reis die verfilmd werd; terwijl zij hun pleziertochtjes maak- in de prachtige omgeving van het Italiaansche Como, doorleefden duizen den hun slapelooze nachten; radio- omroepen hadden ruzie, vochten om de gunst liet groote wereldgebeuren te mogen uitzenden; eu op dien Zondag middag waren straten en wegen een zaam en verlaten, zelfs kerken minder bezet dan anders Bij de terug komst van die groolen: gejoel, gefluit politie en verachting. Weg stand beeld! We meeneten te schrijven over de H. Anna. Wat we van haar weten is slechts weinig. Zij was de echtgenooie van Joachim en moeder van de II. Maagd. Dat weinige is ailes-zeggend. Moeder van de Maagd en Moeder Gods Maria, uit wie Jezus op zoo wonder bare wijze geboren werd. Zonder twijtel was het voor de H. Anna een overgroote eer het meisje te mogen baren, dat God voor groote en heilige dingen bestemd had, maar veel meer strekt 't tiaar tot roem, dat zij haar dochtertje Maria groot bracht in deugd en reinheid, het met haar vrome moederzorgen voorbereidde op dat my sterieuze gebeurende maagdelijke ont vangenis van den Messias en Wereld- redder in Maria's schoot, waarmee de erlossing van alle geslachten der aarde begon. Het heinelsclie, zon-witte glorie- licht dat Maria omgeeft, het bestraalt ook Maria's moeder en de grootmoeder in het Kind Jezus; de H Anna. De H. Anna zij word! geëerd als de patrones der moeders. Moeder-zijn Moederschap! Gezaligd voorrecht der vrouw, de kroon dor vrouw, haar eer, haar grootste eer. Welk een vcugde ook voor 'n moedor haar kind te mogen helpen en groot brengen, dat Gods geschenk God wederom ten geschenke te geven, het in Zijn dienst te doen opgroeien. O moeders moeten lijden en bloeden, zorgen en nachtwaken, schoonheid en leven offeren, dat alles om haar kinderen. En heel haar leven. In zijn gedicht „Als de kinderen groot zijn" zingt Nicolaas Beets van de be- ilte van den vader en echtgenoot om met zijn vrouw heel de wereld rond te reizen, haar vacantic en vieugde te doen genieten, als de kinderen groot zijn. Maar nis dan eindelijk de kinderen groot zijn, dan staan zij rond hun moeder's graf. Maar om een ge zegend graf van een moeder, die ge streden en geleden heeft om haar kin deren. die deze kinderen heeft groot gebracht met haar hartebloed, en ze den veiiigen weg gewezen heeft door 't teven, gelijk zij zelve in en door haar kinderen den weg gevonden heelt naar de volmaakt en liet eeuwig leven, 't Moeder-leven is een offer-leven. En toch, zij gaan door 'I leven zonder voor groot gehouden Ie worden, onge kend misschien wordt zij nog wel gemeden door vrouwen die wel voor groot doorgaan, waar men graag mee te doen heeft, die gezien en geacht zijn in haar omgeving, gezocht avonden en partijtjes, gevraagd reisjes en uitstapjes, zoo niet meden, dan toch misschien nt< hooghartig medelijden bezien door die zelfde vrouwen die de vreugde des levens elders zoeken dan in de kinder- zaaien etc. mechanisch en dit kan in kamer, die de kinderkamer kunnen den modernen lijd ook niet anders, fissen. i omdat men door de machine ook van Evenals van de H. Anna weet men klimatologische factoren minder afhan- ook van moeders niet veel meer te kelijk wordl. vertellen, als dat zij met die en die - getrouwd zijn en zooveel kinderen hebben. In dat weinige, zoo gewone, ligt haar grootheid, die echt, waar, groolsch, verheven en heilig is in tegenstelling met zooveel schijn-groot- lieid, onechtheid en valschheid klater goud. Moeders, bidt de II. Anna om kracht en sterkle, licht en genade bij moederschap. H. Anna help de veie ware moeders en schenk ons nog vele moeders, die moederschap beleven, zooals gij dit gedaan hebt, die zich heiligen door haar moeder-zijn en daardoor zich it maken in 't oog van God. De Industriebank In Limburg. Wij vinden de plannen voor de in dustriebank in Limburg, met alles wat daarbij annex is, van buitengewoongroot belang. Het is typeerend voor de Ne- derlandsche mentaliteit, dat men daar voor niet veel warmer loopt en dat eerder een lauwheid te bemerken is. Men vertrouwt niet op de buitengewoon opbouwenden arbeid, die in het Zuiden des lands wordt verrichtmen heeft zich ingesteld op de gedachte, destijds door den heer Colijn geuit, dat indu- striebanken uitioopen op stroppenban- dat ons bankwezen voldoende geoutilleerd is omiedercredietbevoegde, die crediet noodig heeft, daarvan tegen behoorlijke voorwaarden te voorzien. Het zal ons benieuwen of veel parti culier kapitaal zal toevloeien. Dit alles wijst op twee gebreken. Het eerste gebrek is onvoldoende inzicht ut de economische verhoudingen in ons la>.d en zijn economische toekomst en ten tweede de groote tegenstelling wel ke te onzen bestaat tusschen kapitaal cn arbeid, dit laatste niet bedoeld in de strenge beteekenis, die men er dik wijls aan hecht, namelijk de arbeiders, maar de arbeid in den grootst moge lijken omvang. Kapitaal kan niet ren- deeren, wanneer in een land geen wel vaart bestaat. Rente kan niet worden uitgekeerd, wanneer het bedrijfsleven deze niet verdient en het feit, dat men elk moment plenty publiekrechtelijke fondsen kan koopen, waarvan de rente betaling geen moment gevaar zal loopen, verdoezelt voor den niet-economisch geschoolde liet groote feit, dat ook de staatsrente en die der andere publiek rechtelijke instellingen door het natio nale inkomen moet'worden betaald, zij liet ook indirect door de verschillende soorten belastingen en heffingen. De tweede ge'dachtefout hebben wij in het kort verklaard, rt.l. het feit, dat de kapitaalsdienst moet worden opgebracht door het bedrijfsleven in de ruimste beteekenis van het woord genomen. Ook het inkomen van hen, die niet direct productieven arbeid verrichten, zooals doctoren, onderwij zend personeel, kunstenaars etc., wordt door het bedrijfsleven opgebracht. Het algemeen bedrijfsleven moet dus floreeren. Dit bedrijfsleven wordt echter door niensclicn in werking gezel kan, alhoewel het dikwijls de schijn hoeft, dat de machine het werk in vele gevallen doet, de menscli daarbij niet uitschakelen. Men produceert om den mcnschiieeit de mensch on voldoende koopkracht, dan kan men niet liet produceeren wel uitscheiden. Hoe meer menschen in het productie proces worden ingeschakeld, hoe meer koopkracht er gevormd wordt en hoe minder de werkenden zullen hebben af te staan voor liet noodzakelijk on derbond van den niet-werkende. Zeker, deze steun aan den werklooze leidt ook tot verteringen, want anders zou de werklooze tenonder gaan. Doch het behoeft niet te worden bewezen, dat werkend mensch heel wat meer verteren en ook moet verten de werklooze. Men kan echter het groote leger werkloozen niet aan het werk zi wanneer men de industrialisatie bevordert. Voor korten tijd kan men publieke werken entameereneens echter komen die werken gereed wijl er een grens is aan de financiering van die niet onmiddellijk of misschien nimmer prodiiclieven arbeid. De land bouw kan geen voldoende menschen- matcriaal meer opnemeneerder stoot de landbouw menschen af naar gelang de technische perfectionnccring. Koeien worden electrisch gemolken in grooterc bedrijven, die in ons land toch ook voorkomen, gaat hel oogsten, Er bestaat dus groote kans, dat niet alleen het jaarlijksche bevolkings-accres aan het werk moet worden gezet, maar een groote hoeveelheid arbeidskrachten, die op het platteland vrij komen. De eenige weg hiertoe is de industrie. Ziet men dit dan niet in? Ziet men dan niet, dat de stoere initiatiefnemers in het Zuiden den vinger leggen op de wonde plek en dat zij tevens de middelen aanwijzen tot de genezing? Zij geven niet alleen de middelen aan. neen, zij volbrengen ook de daad, zij het in een klein bestek. Maar het is die daad, die nagevolgd moet worden, in elke provincie moeten de handen aan de ploeg worden geslagen alom moeten regionale industriebanken wor den opgericht om ten slotte te komen tot één centraal organisme. Nederland heeft dit noodig, wil het zijn bevolking arbeid gevenwil het dat welvaart weer gaat heerschen, waar nu doffe berusting in de misère de harten ver vult. Maastricht heeft f53.750,— voor de Limburgsche industriebark beschik baar gesteld, Hoensbroek t' 12.000,— en zoo zullen geleidelijk alle Limburg sche gemeenten volgen. De provincie is voorgegaan de gemeenten geven gehoor aan de logische argumenlatie en binnenkort is het woord aan het particulier kapitaalLaat dit woord manmoedig en luid worden gesproken, opdat het algemeen in ons iand zal worden gehoord voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting b{j den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringeti Spaar-deposito's rente 3 pet. nielt er ook een koopkracht mee in heel bepaalde richting. „De nooden van de werkloozen gaan' ook de leden der Kath. Kamerfractie ter harte. Zij wil vragen wat zij in goede trouw mogelijk acht. Maar wij zullen niet uit partijbelang vragen, wat wij zelf niet zouden kunnen en mogen doen, Spr. vraagt het vertrouwen, waarop, naar hij meent, het verleden recht geeft, Nieuwe en Rebuilt, Continental, Remmington.ldfal, Erica,Carona Regal, Royal, Underwood Langestraat 84 Te!ef. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Binnenland Kath. Vereeniging van eigenaren en beheerders van landelijke bezittingen. Het lijkt gewenscht de Eigenaren en Beheerders van Landelijke Bezittingen mede te deelen, dat sinds eenigentijd -- gericht de Katholieke Vereeniging Eigenaren en Beheerders van Lan delijke Bezittingen, gevestigd te 's Her- 'igenbosch. De genoemde Vereeniging heeft na- tens het Nederlandsch Episcopaat de goedkeuring van den Bisschop van 's Hertogenbosch voor het geheeie land mogen ontvangen, terwijl hare Statuten ook de Koninklijke goedkeuring heb ben verkregen. Het blijkt, dat thans op sommige plaatsen gepoogd wordt te komen tot een blijvende of tijdelijke vereeniging van R. K. grondeigenaars, o.m. om de belangen der grondeigenaars betrokken bij het pachtvraagstuk te bepleiten. Het Bestuur van de vereeniging is echter van oordeel, dat verdeeldheid geen gunstige resultaten zal kunnen a'werpen, en dat slechts met eensge zindheid en samenwerking iets goeds kan worden bereikt. Het doet dan ook een beroep op alle R. K. Grondeigenaars en rent meesters om als lid tot deze organisatie toe te treden en verzoekt belangheb benden geen afzonderlijke actie te voeren doch de pogingen, ondernomen door het bestuur, te ondersteunen. De Vereeniging is een algemeene voor geheel het land. Namens de R. K Vereeniging van Eigenaren en Beheerders van Landelijke Bezitiingen. Mr. F. M. A HAFFMANS, Helden (L.) Voorzitter, jhr. Mr. R. A. v. RIJCKEVORSEL, Maastricht Secretaris. W e rkloozc nsteun. Op de Hartij-raadsvergadering der Katholieke Staatspartij heeft Prof. Aal- berse gezegd „Men zal moeten komen met wet telijke maatregelen om de huren te verlagen. „De Katholieke Kamerfractie heeft uit haar midden noemd onder voorzitterschap van den lieer Engels, oin heel de steunregeling met alle klachten en beschouwingen nderzoeken en er over te rappor- tceren aan de fractie, die dan zul na gaan, welke maatregelen moeten wor den genome». „Altijd blijft de vraag van het finan cieel mogelijke. Wij moeten die vraag eerlijk bezien. Men zie het stijgend aantal noodlijdende gemeenten! de grens der belastingen schijnt bereikt. In Brussel wonen al 8000 Nederlanders Zij betalen er minder dan de helft der belastingen van hier. Men kan dat af keuren. Spr. doet het ook. Maar men moet met het feil rekening houden. Men vergete ook niet de economische Zondagavond had in den tuin van St. Aechten een Oudersavond plaats van de verkenners en welpen der pa rochie St. Franciscus Xaverius. In zijn openingswoord schetste Aal moezenier Kap. van Boxtel de beteeke nis van het werken der verkenners, die door het verkennersspel worden gevormd tot jongens van karakter met een diep godsdienstig geloof. Het ver- kennerswerk heeft den bijzonderen zegen ontvangen van Z. H. dei. Paus, terwijl pas geleden in den Haag Mgr. Aengenent het kamp heeft bezocht en zijn tevredenheid betuigde met dit jeugdwerk. De Verkenners en welpen willen hedenavond iets van hun spel laten zien aan de ouders en ook aan de donateurs en donatrices, wier steun de jeugdbeweging zoo hard noodig heelt en waardoor ze dan ook hun dankbaarheid willen toonen. Bijzonder werd welkom geheeten den nieuwbenoemden Deken van Amers foort, Pastoor C. Hartman, waarna de verkenners en welpen op hun eigen luidruchtige manier de aanwezigen wel - kom heeten. Vervolgens werden diverse lichaams oefeningen vertoond door verkenners, daarna steroefeningen van de welpen en een demonstratie in touw- en lasso- werpen. Met een kampvuur werd de avond besloten. Vele aanwezigen volg den met genoegen het gedemonstreerde. In de scholen van de Zusters van O. L. Vrouw aan de Muurhuizen, Pau- lus Borstraat en Tollenslaan, had een tentoonstelling plaats van alle mogelijk fröbel-, naai-, borduur-, haak- en brei werk. Het bezoek aan de verschillende scholen was buitengewoon. Het ten toongestelde gaf te zien het werk van de kleinste kleuters van de Fröbel scholen, met onuitputtelijk geduld van de Eerw. Zusters daar gesteld en van de leerlingen der verschillende klassen. De verscheidenheid van artikelen was zeer groot. Naast meer luxe- en kunst- :rk nam ook een belangrijke plaats het naaiwerk, schorten, jurkjes enz zoodat we mogen veronderstellen dat de toekomstige huisvrouwen allen met naald en draad den weg zullen weten. De vele bezoekers zullen zeker de erluiging meenemen dat het Katho liek onderwijs in onze stad op hoog peil staat. Zaterdag en Zondag had in „Sint Aechten" een tentoonstelling plaats van werkstukjes op velerlei gebied, vervaar digd door leden van de K.J.C. en Ver kenners. Iedere club verzorgde zijn eigen stand. De timmerclub kwam flink voor den dag met goed afgewerkte boekenkasten, een scnitterende radio- kast, bioemtafeltjes en vele schemer lampjes van geheel eigen ontwerp en oorspronkelijke vorm. De boekbinders club toonde vele fraaie banden. De verkenners kwamen uit met een stand lederbewerking en maakten ten bate van eigen beweging goede zaken. De huisvlijtstand gaf velerlei nuttige voorwerpen door de jongens in hun vrije uren thuis vervaardigd. De belang stelling voor deze expositie was groot en ze toonde ten duidelijkste dat Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, gevolgen van de belastingen. Men ver- met ijver en vlijt is gearbeid. Nabetrachting. Nu onze Hoogeerw. Deken, onder pieuze belangstelling van vele honder den grafwaarts is gedragen, moge ik hier uiting geven aan de in breede lagen van ons Katholieke voik levende er kentelijkheid voor al hetgeen de Eerw. heeren Kapelaans der O. L. Vrouwe Parochie in de voorbije dagen hebben gedaan. Katholiek Amersfoort, in 't bijzonder de parochianen van O. L. Vrouw, voel den behoefte om hun eerbied en hoog achting aan hun overleden Deken te betuigen, en het is de groote verdienste van de parochieele Geestelijkheid, volop gelegenheid gegeven te hebben om aan de eereplicht tegenover den Hoogeerw. overledene te hebben kunnen voldoen. De talrijke H.H. Communieën, het drukke bezoekder godsdienstoefeningen het défilé en tenslotte de waardige begrafenis, zijn tezamen één groote manifestatie geworden van eerbied en liefde voor het Kerkelijk gezag; te dezer stede zoo lange jaren waardig door den hoogen overledene vertegen woordigd. De uitvaart van den eenvoudige» Deken is eenlgrootsche slot-apotheose geworden van een lang leven, rijk aan verdiensten voor God, Kerk en volk. Parochiaan. Bij Kon. Besluit is een wijziging gebracht in de ambtsgebieden van de Raden van Arbeid. Daarbij worden met ingang van 1 Jan. 1935 opgeheven de Raden van Arbeid te Brielle, Hee renveen, Deventer. Tiel en Tilburg. Bij het eindexamen R.H.B.S. met 5-j. cursus, slaagden voor afdeeling A mej. M. Hammelburg en de heeren G. J. Assink en J. Velema. Afgewezen twee candidalen. De heer L. van den Ham slaagde het diploma A, Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit. Het voornemen bestaat hier een vereeniging van oud-leerlingen der Ambachtschool te stichten. Handelsregister. Bij het Handelsregister is ingeschreven Fa Timmerman en Mol, Autohandel, Bakkerweg 3, Soest. Venn.G. G. Tim mermans. A. Mol. „N I.O.T.A.", Ned. lnd. Onderneming van Tech. Rubberart., v. Lenneplaan 17, Eig. F. Slaap, mede-eig. G. Spakman. lnd. Onderneming „Merwede". labr. van Waschmachines enz. Verl. Postweg 81, Venn. H. J. Putman, W. P. Ardon. P. Smink, Zaadhandel, Kamp 78, Eig, P. H. Smink. L, Voskuil, Boekhandel, G. v. Stellingwerfslraat 93, verhuisd naar Soesterweg 149. „De Betuwe", Boter. Kaas enz. Ulr, straat 32, Uittr. Eig.P. I. Bastiaanse, toelr. eig. R. Teienzfy. Fa. G. J. v. Amerongen Co druk kerij, v. Persijnstraat 23. omgezet in; N.V. Drukkerij v.h, G. J, v. Amerongen en Co. Dir. G. J. v. Amerongen, D. v. Amerongen. Comm. Ir. A. G. Gevick, J. v. Amerongen, R H. Groll Cramer. Jm-

De Eembode | 1934 | | pagina 1