F. A. TULP Schrijfmachines Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 mtoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden V drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per pst. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 31 juli 1934 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bl) geregeld acfverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 35 Installatie Pastoor Spitzen. S Vrijdagavond had de plechtige in •tallatie plaats van den nieuwen herder der parochie van O.L.Vrouw, den Z.Eerw •Heer A. W. J. Spitzen door den Hoog Eerw. Deken C. Hartman met assis tentie van de Z.F.erw. Pastoors Sandkuyl feu Hooijman, van de parochie's St. jAnsfridus en St. Henricus. J Te 8 uur kwam Pastoor Spitzen met -Deken Hartman langs een haag van K. J. M'ers, Verkenners en Welpen aan zijn nieuwe parochiekerk. Vooraf gegaan door een stoet van priesters sn koorknapen schreed de nieuwe her- jer zijn parochiekerk binnen, terwijl het versterkte zangkoor het „Veni Creator" ten gehoore bracht. Na het voorlezen van de benoemings brief had de installatie op de gebruike lijke wijze plaats, waarna Deken Hart man een korte predikatie hield. Het is ,,og slechts enkele dagen ge leden, aldus de HoogEerw, Spr,, dat ik vanaf deze plaats woorden van deel neming en troost moest spreken in verband met het overlijden van uw Pastoor, den HoogEerw. Deken Fock. Het moet mij van het hart, dat gij in die dagen van rouw veelvuldig uw gebeden hebt gestort voor uw overleden Herder en dat gij hem op werkelijk waardige en devote wijze ter laatste rustplaats hebt geleid. Maar, parochianen van O. L. Vrouw Hemelvaart, gij hebt weer een nieuwen herder, een die, zooals wij vertrouwen een waardig opvolger zal worden van wijlen den HoogEerw. Heer Fock. Op uwe plichten ten opzichte van den nieuwen herder behoef ik u niet te wijzen, ge zult hem uw trouw en aan hankelijkheid toonen. En gij, nieuwe Pastoor der O. L. Vrouweparochie, wij welen dat gij met leedwezen zijt heen gegaan vanuit Deventer, waar ge aan uwe nieuwe parochie u zeiven geheel hebt gegeven, maar diezelfde ijver zult ge ook geven aan deze parochie, waar ge ook lieide voor zult gaan gevoelen. De plechtig heid weid besloten met een Lof, ge celebreerd door den nieuwen herder iet assistentie van dc pastoors Sand- :uyl en Hooijman. Wij wenschen de larochianen van O. L. Vrouw van harte ;eluk met hun nieuwen herder en hopen lat Pastoor Spitzen lange jaren met 'rucht moge werken in de O. L. Vrouwc- tarochie van Amersfoort. tt« mon ill aiiiMin EEN VUIPENHDUDEII ali •iijnrciiliiu EEN VUIPENHOIIDER als piijs bij widsti. Grootste sorteering bij: I KANTOORBOEKHANDEL Langutr. M to. Krommostr. TEL. 326 vreemde en nieuwe parochie. Ongetwijfeld een groot offer, dat hier werd gebracht. En als wij dan in deze bescheiden regels onzen nieuwen Parochieherder een hartelijk welkom toeroepen, dan bedoelt dat welkom te zijn een toezeg ging van hulp en steun in het zware en verantwoordelijke ambt, dat Z.Eerw. hier zal uitoefenen. Is de herder verantwoordelijk voor aan zijn zorgen toevertrouwde ge- loovigen, anderzijds willen en mogen zij zich niet onttrekken aan de plicht van eerbied en volgzaamheid tegenover hem, die hun, door üod gegeven, leids- ~an is. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze Pastoor de volle maat van zijn gaven en energie onbaatzuchtig aan ons zal geven; wij van onzen kant stellen er prijs op hem onzen steun en ons ge bed te mogen toezeggen. Laten wij deze korte verwelkoming besluiten met de hoop uit te spreken, dal het Z.Eerw. gegeven moge zijn, onder Gods zegen en onder de be scherming der Moeder Maagd, vele jaren met vrucht te arbeiden. PAROCHIAAN. Welkom. Nog dreunt in onze ooren de droeve igalm der doodsklokken, nog zijn niet alle sporen van het versch gedolven graf van onzen Deken z.g. weggewischt. of de H. Kerk, vol zorg voor Hare kinderen, zendt aan de verweesde pa rochie van O. L. Vrouw ten Hemel opneming een nieuwen Herder. Dezelfde klokken, die voor kort droef, maar berustend en hoopvol het „In Paradisum" voor onzen overleden De ken begeleidden, hebben thans de blijde inkomst bejubeld van een priester, die aangewezen door de Kerkelijke over heid, het werk van zijn gestorven voor ganger zal gaan voortzetten. Op het woord van Zijn Hoogw. Exc. den Aartsbisschop heelt onze nieuwe Pastoor, den door hem geploegden en gezaaiden akker te Deventer nog voor den oogst verlaten en zijn intrede gedaan in een voor Z.Eerw. geheel ln- en Uitvoer. Belangrijke feiten zijn in de aller laatste weken de onhoudbaarheid var die economische politiek, welke al haar aandacht wijdt aan de mogelijkheid tot behoud van export naar de landen, waarheen deze tot nu toe in hoofdzaak gericht was, duidelijk komen aantoonen. Vroeger plachten wij naar België meei uit te voeren dan wij uit België in voerden. Sedert ettelijke maanden ech ter is in dezen toestand wijziging ge komen: wij voeren meer in uit België dan wij naar België uitvoeren. Wan neer niettemin in onze import- en ex portcijfers een ietwat betere verhouding is ingetreden dan kan dit worden toe geschreven aan het handelsverdrag met Duitschland, waardoor onze uitvoer- mogelijkheden enigszins verbeterden. Het blijkt echter achteraf dat wij een kat in den zak hebben gekocht. Want: wij hebben óók concessies moeten doen. Wij leven die concessies hec! ge trouw na. Maar wat doet Duitschland Het laat ons heel rustig n porteeren; maar hel betaalt oi Het is met die betaling altijd wel een beetje stroef gegaan. De gelden werden gestort op de Nederlandsche Bank bij de Duitschc Rijksbank. Thans echter loopt ook dit niet meer. „De Nederlander" wijdde er em arti keltje aan, waarvan het slot aldus luidt „Na de verscherpte deviezenmaat- regelcn van den laatsten tijd is echter ook langs dien abnormalen weg geen zekerheid van betaling meer te ver krijgen. „Het spreekt vanzelf, dat onze ex porteurs nu huiverig worden, goederen aan Duitschland te leveren. Uitvoer zonder betalingszekerheid mist zijn doei. Tot het verleenen van een blanco-cre- diet aan Duitsche afnemers bestaat in dezen tijd stellig minder dan ooit reden' „Zóó wordt het handelsverdrag met Duitschland een paskwil. „Voor dc zeer rtëele praestaties onzer z'jds hebben wij gekocht een houten "im." Waarop steeds is gewezen is, dat Duitschland, wegens zijn eigen econo- mischen toestand, gedwongen was onzen uitvoer tegen Ie gaan, wordt nu, zij hel in geheel anderen vorm dan vroeger, gedemonstreerd. Vroeger weer de men onze waren. Thans laat men ze in iets meer toedoch men betaalt niet. Het tweede is nog wel zoo erg als het eerste. Eu intusschen gaat onze giheele tuin bouw ten onder. Naast dit feit het weinig bevredigen de verloop van de onderhandelingen met Engeland. Reeds heeft het gerucht geloopen, dat de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag mislukt wa ren. Officieus is dit tegengesproken. Er is slechts een voorloopigc overeen komst gesloten, er zou „een bevredi gende regeling" in uitzicht zijn. Uit de tot nu toe gepubliceerde bijzonderheden blijkt wel, dat de Engelschc minister van Landbouw niet wil toegeven in zake den invoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten. Het einde zal ook hier wel zijn, dat wij zeer weinig bereiken. Zullen we dan toch maar voortgaan, den Engelschen onze kostelijke boter te leveren voor de helft van den prijs voor ons, Nederlanders, en beneden den kostprijs, zoodat uit Nedenandsche beurzen aan Nederladsche boeren moet worden vergoed, wat de Engelschman te weinig betaalt, om de productie kosten onzer boter te dekken? Alles de hoop ons exportterrein ook voor de toekomst te behouden. De feiten toonen steeds duidelijker aan, dat we er met onze politiek tot behoud en uitbreiding van onzen export niet komenomdat bij al onze buren het stelselmatige streven voorzit juist die dingen, die wij het best kunnen exporteeren, in eigen land te gaan voortbrengen. Wordt het roer niet tijdig omgewor- :n in de eenig mogelijke richting, die der imperiale zelfvoorziening, dan zal, zooals De Morgen schrijft, de financi- eele uitputting van ons volk zoover gaan, dat ook deze mogelijkheid die kapitaal-aanwending in Indië vóóron derstelt, niet meer of bijna niet meer aanwezig zal zijn. Binnenland Helpt U ook mede? (Ingezonden.) 't ls al weer bijna een jaar geleden, dat het Mandement van de Nederland sche Bisschoppen verscheen over de Katholieke en neutrale sportbeweging. hl alle kerken were dat op Zondag 6 Aug. 1933 voorgelezen. Zelfs een deel der Kath. pers stond ietwat verwonderd over de buitengewoon krachtdadige wijze, waarop het Episcopaat stelling nam tegenover iedere vorm van neu trale sport, en dc Katholieke sport aan beval. Ik ontleen aan het Mandement slechts deze zinsnede: „Wij vertrouwen, dat dit beroep op U niet vergeefs wordt gedaan en dat al onze Katholieken de handen ineer. zullen slaan, om de katholieke sport beweging in al haar geledingen te bren gen op het peil, waarop zij kan en moet staan." Daar de Bisschoppen in naam van God en onder leiding van den H. Geest hun bisdom besturen, vraagt de Kerk ook terecht van ons kinderlijke ge hoorzaamheid en volgzaamheid. Wel nu, dan ligt er op het gebied der ka tholieken sport jok voor U, wie J ook zijt, een taak te vervullen. Elke erkende katholieke voetbal- of sport-vereeniging heeft de moreele en hnancieele steun van al onze katholieken hard noodig. Immers de groole lijdensgeschiedenis van bijna alle Roomsche voetbal-clubs isgebrek aan belangstelling van dt zijde hunner geloofsgenooten, En dal is een groote onbillijkheid tegen over onze jongens, die toch zoo prin cipieel waren, dat ze zich katholiek organiseerden. Ik wil nu nog niet eens spreken over die katholieken, die wel hun belangstelling en ook hun geld over hebben voor de neutrale voetbal clubs. Zij immers weten heel goed, dat ze ongehoorzaam zijn aan hun Kerke lijke overheid, en zullen daarom op mijn woorden zeker niets uit doen. Maar, geachte lezer, ik veronderstel dat U tot een andere groep parochia- i behoort, die veruit de grootste groep lk bedoel die groote kern van flinke katholieken, die we goddank in elke parochie tellenmenschen. die het op recht meenen met God, met zich zelf met hun evennaasten; menschen, in het verborgen méér goed doen, dan iemand durft vermoeden; maar.... en dat is te betreuren.... zoodra men bij hen aan boord komt met de leus steunt de R. K. Voetbalvereeniging glimlachen en niet begrijpend het hoofd schudden. Ik zeg: „niet be grijpend", want anders steunden vast en zeker. Behoort U lezer, tot die menschen? Welnu, laat het dan nu tot u door dringen, dat de oproep der Nederland sche Bisschoppen ook tot U gericht is. Het gaat immers niet om de voetbal op zich, maar er staan veel hoogere belangen op het spel. Het gaat om de zielen van onze Roomsche jongens. Ging het alleen om de voetbal, dan zou den |we we', tegen onze jongens zeggen „gaat maar naar de neutrale clubs, waar honderdenbetalende enthousiasten langs de lijn staan, daar hebt ge niet te tobben met een leege kas, en daar kunt ge eerst recht voetbal-lauweren oogsten". Maar nu.... spelend in Katholiek ver band, vinden onze jongens zoo weinig steun, zoo weinig belangstelling van de zijde waarvan ze het toch mochten verwachten Geachte lezer, dat is toch een on houdbare toestand niet waar? Zoo kan de katholieke sport haar groote taak niet vervullen. Wilt U ons niet helpen? Door uw belangstelling, door uw fi- nancieelen steun Het is goed besteed, het is apostolaat 't Is ook voor U een zware tijd. En niemand kan geven wat hij niet heeft. Kunt u geen donateur worden, zelfs geen betalend lid, kom dan toch min stens naar de wedstrijden zien en ik ben overtuigd, dat met de nadere ken nismaking uw belangstelling en liefde voor onze Roomsche voetballers zal groeien I B. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Van de gelegenheid om kennis te maken met den nieuw-benoemden Pas toor der parochie van O. L. Vr. Hemel vaart, Zondag geboden van 12 tot 1 uur, werd dru* gebruik gemaakt. Be halve vele parochianen, kwamen ver tegenwoordigers van velerlei Katholieke Vereenigingen en Stichtingen bij den Z.Eerw, Heer Spitzen hun opwachting maken. Vrijdagavond is te dezer stede op jarigen leeftijd overleden de heer S. H. Massa, van 't Havik, die met groote toewijding meer dan 40 jaar lang de brandweer heeft gediend als brandmeester. Hij werd deswege onder scheiden met de zilveren eere-medaille der Orde van Orjnjc Nassau en het kruis van verwenste der Kon. Brand- ser-Vereeriging. Hij was ten bescheiden man, die alle kringen werd geëerd om zijn plichtsbetrachting. Heden werd zijn stoffelijk overschot op het R. K. Kerkhof ter aarde besteld. Amersfoortsche Autobusdienst. Vrijdagavond werd in „Monopole" gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Amersfoortsche Autobusdienst. Het verslag van de directie over den toestand der vennootschap en hare ver richtingen in 1933 werd aangeboden en goedgekeurd. De balans met winst- en verlies rekening werd vastgesteld. Besloten werd de netto-winst ten bedrage van f 194,33 over te schrijven op de nieuwe rekening. De heer J. H. van Lonkhuysen, die als commissaris aftrad, werd herkozen. De „steun". Het is in de laatste raadsvergadering wel duidelijk gebleken, hoe het vraag stuk der steunverlaging voor onze men schen een brandende kwestie is. Het moeilijke is, hoe hier gevoel en ver stand om den voorrang strijden. En nog moeilijker is misschien het diepe wantrouwen, dat velen bezielt, niet tegen Partij of leiders, maar tegen een systeem, dat van de wereld, die zoo schoon kon wezen, een redeloozen warboel maakt en tegen vele oplos singen, die men nu eenmaal niet als de juiste aanvaardt. De heele steunverlaging komt prac tisch hierop neer, dat men getracht heeft een bitter beetje zoo goed mo gelijk te verdeelen. Natuurlijk is dit .beetje" in geld uitgedrukt zeer veel voor het rijk alleen een kleine 50 millioen gulden maar er zijn zooveel duizenden werkloozen. En nog zooveel anderen, die steun behoeven. Door notaris Joh. Knoppers werd geveild de boerenhofstede „isselt" met wei- en bouwland onder de gemeente Soest. Het geheel werd toegewezen aan Wouter van den Hengel te Leüsden voor f20350.-. Nieuwe en Rebuilt, Continental, Remmington.ldial, Erica, Carona Regal, Royal, Underwood Langestraat 84 Te!e». 528 Taxi of auto noodig Amersfoort. Hebt U een Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen N.V'. Ziekte en Ongevallen Verz. Mij. „Nederland", Berkenweg 15. Dir.j. W. A. v. d. Kluit en |hr. j. de Jonge van Zwijnsbergen. Comm. A. H. Mar tens, H. J. C. Wolff en W. v. d. Leek. Chem. fabr. „Juliana" en D. H. Prod, voor de schoen- en lederindustrie, Soe>t, Kolonieweg 17. Eig. Th. Zijlmans. Malson „de Bonneterie", damesmode- art.. Zuidsingel 7. Eig. H. J. v. Veen. Ernst Hanken, handel n ruwe tabak, Borneoplein 15. Eig. E. A. J. Hanken. Gevolm. M. I. M. E. Benthen. F. H. M. Michell, makelaar enz.. Hooglandscheweg 24, verhuisd naar Zuidsingel 47. Begrafenlsondern. „Voor alle Stan den", Hooglandscheweg 24, verhuisd naar Zuidsingel 47. N.I.O.T.R.A., Ned. Ind. Ondern. in tech. rubberart., v. Lenneplaan 17. De mede-eig. G. Spakmar. is eigenares geworden. De eigenaar F. J. Slaap is mede-eig. en gevolm. geworden. F. C. v. d. Weyden, houthandel. Leusderw. 136—138, nu Leusderw. 78. H. Hazelaar Zn., aannemer, Schim- melpkade 8; uittr. Eig. H. Hazelaar, de zaak wordt voortgezet door J. Ha zelaar met al? handelsnaam „Aanne mersbedrijf J. Hazelaar." N.V. Hotel de Roskam Nijkerk, uittr. dir. P. J v. Erkuittr. comm. M. A. V. v. Krevelentoetr. dir. Dr. F. W. Westratoetr, comm. Dr. F. v. Lent. Programma van het klokkenspel op Woensdagavond van 8 tot 9 uur. O Heer die daerWilt heden nu treden Gelukkig Vaderland en Merck toch hoe sterek van Velerius Gcdcnck- clanck. Klokk. Roeland van J. Desloop. Ave Verum Corpus en De Herder van J. Worp. De vroolijke jongen v. P. Kallenbach. MarschliedjeIn de zomer uit van R. Hol. Meimorgen van J. Mackenie. Me'morgen en des zomers van Cath. v. Rennes. Dochter Sion wees verheugd v. H.indcl - Het bestuur van de Oudersvcree- niging deelt ons mede dat dc boot naar Marken op a.s. Donderdag ver trekt precies half negen en dat het uur van terugkomst is half negen en niet half acht. Lichtende vlammen. 2) Maar. wat Dinuschka in dc oogen- blikken barer begeestering zag, dat zagen zij, waarvoor zij stond en speelde, niel. Wel waren allen door haar kunst aangegrepen, maar geen heilige vlam lichtte op in Ininnc zielenNeen, na j een korl oogcnblik van begeestering 1 vervielen zij wederom :n den ouden sleur van het dagclijksch leven, er, Dinuschka, die zeer dikwerf in hoogc i kringen verkeerde, gevoelde dat maar '-, al te wel. Zij zag. hoe men haar vleide. ,'inaar zij hoorde bijna de huichelarij in de woorden der menschen, waar- ■achter de afgunst van anderen zich verborg! Zij hoorde de phrase, zij 'h"orde de leugen in deze kringen, zij xag den laster pronken, en de deugd Witleden En Dinuschka, die eerst de wereld zoo weinig kende, leerde haar icderen dag beter kennen. Inden beginne leerde zij de menschen onver- Shillig te behandelen, en dan go- Jnigschalten en dan eindelijk haatte C0 verachtte zij hen! En van toen af aan begon Dinusch ka's roem af te nemen. Zij zag de •/inken niet meer in de zielen der mschen, nóch de gouden vlammen ilcn boven de hoofden harcr toe hoorders En daarom kon zij niel meer spelen gelijk zij eens gespeeld had Haar spel was liet hart gebroken, en de ziel ontnomen! Uiterlijk stond hare kunst nog op dc oude hoogte.maar het was slechts haar viool die zong. en haar hart zong niet meer meeHaar hart zocht en zocht maar Dinuschka wist niet wat het zocht, en was er zielt niet van bewust dat het God was dien zij zocht.... den waren God, tot wien men bidden kan, wijl hij meer is dan hel heelal, en tot wien men de menschen verheffen kan, wijl hij boven hen is, en meer is dan zij De menschen wendden zich af Dinuschka Dmitriewna's kunst. Men haalde de schouders op en meende eerst meewarig en dan onverschillig dal zij de belotle van zuik een schoon begin niet had gehouden. Dc concert zalen waren niet meer zoo gevuld als eersi, wanneer Dinuschka Dmitrlcwna speelde zonder twijfelmen begon Dinuschka Dinitriewna Ie vergeten. Maar Dinuschka was een dapper en sterk meisje. Zij verloor den moed niel, waar anderen den moed hadden ver loren, en waar anderen bezweken waren voor één oogenblik van twijfe ling, daar had Dinuschka eenzelfde vaar weerstaan. Zij had hare viool terzijde gelegd cn was vast besloten, haar geliefkoosd instrument niet meer aan te raken. Maar terug naar hare familie wilde zij niet meer. om daar het brood der ge nade te moeten eten, nadat zij reeds zoo lang op eigen wieken had geleefd. Dinuschka Dinitriewna besloot leerares te worden. Zij wilde een betrekking zoeken op een der Russische dorpen en de kinderen der boeren onderrichten. Zij was er toe bevoegd, cn zij wist vooruil dat zij een oneindige vreugde en geluk zou smaken Ie midden dier kleinen. Na korten tijd had Dinuschka zuik een aanstelling verkregen. In het wereldverloren steppendorp, dat thans haar tehuis zou zijn, was haar naam nog niet doorgedrongen; hier kon zij dus rustig leven en streven voor haar nieuw doel. Thans braken jaren van uiterlijke eenzaamheid voor Dinuschka Dmit- rieuwna aan. Zij zag in dc lente de steppen bloeien, en in den zomer hel gouden koren deinen als een onaf zienbare zee. Zij zag in den herfst het bloedroodc heidetapijt zich strekken over het verre, uitgestiekte landgebied, en in den langen Russischen winter de schier eeuwige sneeuw, die scheen niet te willen wijken, en waardoor de troika's en de sleeën der hoeren met bellengerinkcl heen vlogen, waar des nachts in het besneeuwde woud de wolven hun klagend gehuil aanhieven, overgebracht op de vleugelen van den snerpenden wind Maar Dinuschka Dinitriewna had de kleine boerenkinderen lief, en deze hingen haar „moedertje Dinuschka" aan met kinderlijke dankbaarheid. En zoo overwon zij moedig en dapper de eenzaamheid van haar leven uiterlijk zoo arm aan gebeurtenissen en zij werd alle dagen rijker in de liefde der kleine knapen en meisjes, die zij ouderwees, en opvoedde, en verpleegde als gold het een taak welke haar spe ciaal was opgelegd. En de kinderen brachten haar bloemen in de lente en groote ruikers welriekend heidekruid in den herfst, of zij brachten haar een enkele maal een roodwangige appel ot een heerlijke peeren wanneer Dinuschka Dinitriewna de helle stem metjes en stemmen door elkaar hoorde schetteren, dan was het haar steeds minder zwaar, de stemmen uit de verte te hooren, welke haar zoo dikwijls riepen, en riepen, cn haar niet meer met rust wilden laten, wanneer zij des nachts, door een windhoos opgeschrikt, plotseling ontwaakte uit hare sluime ring. En deze stemmen kwamen van zoo ver, van zoo ver kwamen deze stemmen, dat men dagen achtereen had moeten reizen oin cr te komen! En zij klonken als het luiden der groote klokken op de torens der rijke, schitterende stad van het Westen, en riepen„Kom, gij hebt ons sedert langen tijd niet meer gehoordZij riepen evenals het gewirwar en hel gewoel op de prachtige straten der groote hoofdstad, die Dinuschka Dinit riewna eens had doorkruist en riepen „Kom, gij hebt ons sedert lang reeds niet meer gezienEn zij klonken als het gedempte bruisen van gevulde zalen,,., gelijk het glijden van een lichten tred en het ruischen van zijden klee derenen, „Hoor, Dinuschka," zoo klonk het in haar binnenste, hoort gij niemand liederenen gezangen spelen uit vervlogen dagen?Liederen der steppen cn van het ruischende, brui sonde leven Hoort gij het niet. neen Neen, Dinuschka Dr.itriewna hoorde het nielwijl zij het niet hooren wilde hoorde zij het niet! En wanneer zij na zulke slapelooze nachten, 's mor gens weder voor hare kleinen stond, was al die begoocheling verdwenen. Dan straalde haar uit honderd oogen, die haar legenbiiklen, de bede lege- moei „Zie, om Uwentwille komen wij allen, en komen wij iederen dagOok zij, die anders niet zouden komen, dc droomers en de tragen. die komen, omdat wij U allen zoozeer liel hebben. Blijf bij ons moedertje Dinuschka. blijf bij ons en maak flinke menschen van ons!" Ja, reeds lang verstond „moedertje Dinuschka" de kunst in die kindcr- oogen te lezen. Reeds lang las zij daarin de bede„Maak flinke menschen Zie, wij zijn zoo verlaten, onwetend en zoo armGod weet, of, wanneer gij ons verlaat, weer iemand tot ons komt die ons leercn mag! Blijf, smeeken wij, blijf toen!" En Dinuschka Dmitriewna had reeds sinds lang geheel het dorp rondgezien. Geen huis of geen hut was er, welke zij nog niet bezocht had. Hier had zij een ziek kind te bezoeken, daar ver langde een kranke naar haar. daar weder wilde men gaarne haren raad winnenen voor allen had moedertje Dinuschka een vriendelijk woord en een zonnigen blik] Wordt vervolgd.

De Eembode | 1934 | | pagina 1