VLIEGMACHINE BOUWDOOS F. A. TULP SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Allerlei .oor cn Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden ler drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Ittgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 3 Aug. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlfin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen z|Jn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste jaargang - No. 36 MEén rotte appel kan ccn lieele mand (n't bederven. i slecht woord kan de stemming 1 een heel gezelschap bederven. boos mensch kan het geiuk van ti heel gezin bederven. iTt'/i verkeerde gedachte kan het leven n een mensch bederven. pe werkloozensteun In 1935. e circulaire van den Minister van jnnenlandsche Zaken van 27 Juli j.l. htrent de gelden, die in 1935 voor Trkloozenuitkeering beschikbaar zul- p worden gesteld, is een zeer inge- Jkkeld stuk geworden. Wij zullen hier ■t de details van deze voorgestelde teling uiteenzetten, omdat liet des- ■treffende wetsontwerp, waarbij ver tillende belastingwetten moeten wor- fen gewijzigd, nog bij de Kamer moet lorden ingediend, en men eerst daarna volledig overzicht der maatregelen pin hebben. In het algemeen schijnt let echter de bedoeling te zijn, om jen deel der belastinggelden, die tot fiu toe ter beschikking van de gemeen- en stonden, in een werkloosheidsfonds c storten, waaruit de gemeenten uit- Ikeering ontvangen. Het toezicht der Iregeering op de werklooslieidsuitkee- Lringen der gemeenten wordt hierdoor [nog verscherpt. Een der voorwaarden dat de gemeenten bij haar uit-j [gaven naar liet oordeel der regeeringl I voldoende soberheid toonen. In ieder geval is van belastingver laging geen sprake, zullen vermoede lijk diverse belastingen in 1935 ver hoogd moeten worden om aan de finan cieels eiselien ten gevolge der werk verschaffing ie kunnen voldoen. De regeeringscirculaire vermeldt na drukkelijk, dat deze uilgaven noodig zullen zijn naast de bedragen, die uit liet 60-millioen fonds ter beschikking worden gesteld, en naast liet bedrag van f 46 millioen, dat evenals in 1934 rijksmiddelen aan werkloozenuit- keering zal worden besteed, via de gemeentebesturen. Naar onze ineening is deze mededecling van verstrekkende beteekenis. Herhaaldelijk heeft de Regeering be toogd, in navolging van diverse weten schappelijke instellingen, dat het in de tegenwoordige omstandigheden onmo gelijk is om zicli aan voorspellingen van de economische ontwikkeling in de toekomst te wagen. Bij het op maken der begrooting moet men ech ter wel inkomsten en uitgaven voor het volgende jaar schatten. Thans blijkt, dal de Kegecring bij haar schattingen van uiterst pessimistische verwachtin gen uitgaat. Want wat beteekent deze circulaire anders dan dat men voor 1935 een grooter aantal werkloozen verwacht dan er thans zijn? En nie' alleen het aantal zal toenemen, vol gens de niet openlijk uitgesproken verwachtingen der Kegecring, maar ook de weerstandskracht van diegenen, die nu reeds jaren zonder werk zijn, ver mindert. Zulks blijkt wel uit het feit, dal het onderscheid tussclicn werk loozen in crisis- cn andere industrieën in 1935 wordt opgeheven. Men kan thans niet meer van een verschil tus- schen industrieën spreken, die al dan niet den invloed der crisis ondervinden. In tegenstelling met hetgeen in andere landen, zooals in de Vcrcenigdc Staten en Duitschland, is geprobeerd, n.l. om door regeeringsingrijpen het economi sche leven op gang te brengen en daardoor de werkloosheid te bestrijden, ziet men in ons land blijkbaar van dergelijke pogingen af. liet 60-millioen fonds kon als een bescheiden poging in deze richting worden aangezien, maar uit deze regeeringscirculaire blijkt duidelijk genoeg, dal het misschien slechts voldoende is om verderen groei der werkloosheid tegen te gaan, doch dat men verder geen uitwerking ervan verwacht in de richting van stimulee ring van het geheele bedrijfsleven. In derdaad zijn de ervaringen van hei buitenland met deze stimuleering tot nu toe van dien aard geweest, dat de buitengewoon groote moeilijkheden aan dergelijk regeeringsingrijpen verbon den, zeer duidelijk naar voren zijn ge komen. Men kan zich dan ook aan het voorbeeld van anderen spiegelen, echter op tweeërlei manier. Men kan zeggenWij zullen iets dergelijks pro- bceren zonder de fouten van anderei maken, of ging van de gevolgen daarvan, voor zoover zulks financieel in het vermogen der Overheid ligt. Dat wil zeggen, dat men zich voorloopig neerlegt bij de gedeeltelijke stagnatie van het econo mische leven in ons land, dat men trachten wil de geheele bevolking ten minste een uiterst minimaal bestaan te verschaffen op de basis van de ver minderde productie van ons land. Het is Ie hopen, dat bij de behandeling van de desbetreffende ontwerpen in het Parlement niet alleen gevochten zal worden om verdeeling der lasten, maar dat [er pogingen zullen worden aangewend om deze lijdelijkheid te doorbreken door een actieven strijd tegen het monster der werkloosheid. Geeft uw jongens in de vacantie een KANTOORBOCKHANDEL Lingestr, 68 t.o. Krommestr. TEL. 326 I Toestand verbeterd. Europa heeft dagen van gevaarlijke spanning achter den rug. Gelijk vóór 20 jaren de moord van Serajewo een wereldoorlog ontketende, zoo is er thans na den moord op Bondskanselier Dollfuss een ernstige dreiging geweest, dat deze moord op nieuw de wereld in vlam zou zetten. Toen, in 1914, werd het zwaard uit de scheede getrokken om de nationale eer van Oostenrijk. Thans heerschte er in Weenen gelukkig een andere mentaliteit, want anders ware er on getwijfeld een oorlogsverklaring ge zonden naar Duitschland, omdat thans de verantwoordelijkheid van den moord op Dollfuss veel duidelijker is aan te wijzen dan vóór 20 jaren die voor den moord op liet Oostenrijksche kroon- prinsenpaar te Serajewo. Sinds de eerste dagen tia den moord in Oostenrijk is er een belangrijke ont spanning in de verhoudingen inge treden. de eerste plaats danken wij dat aan liet feit, dat de Oostenrijksche regeering den binncnlandschen toe stand meester is cn er geen direct gevaar meer aanwezig schijnt voor pogingen van de nationaal-socialis- ten, óm van Oostenrijk een filiaal van Duitschland ie maken. Ook liet feit, dat de gevechten legen de opstandelingen in de buurt van de Joego-Slavische grens beëindigd zijn, heeft de dreigende oorlogswolken doen afdrijven. Hier toch was liet gevaar ior conflicten zeer groot. Wij kunnen dus zeggen, dat liet directe oorlogsgevaar als gevolg van den sluipmoord in Oostenrijk momen teel verdwenen is. De naaste toekomst blijft echter voor den wereldvrede groote gevaren in den schoot verbergen. Het is 'n feit, dat alle landen tot op de tanden bewapend zijn en zich koorts achtig op een oorlog voorbeieiden. De ingewijden siddeien en beven over het geen zij voelen naderen over de mensch- heid. De offers van 1914-1918 zijn jg niet afschrikwekkend genoeg ge bleken om de mcnsclicn tol bezinning te brengen. Dit is niet te verwonderen, is de mensch niet het meest tegenstrij dige wezen? Hoe kan de wereld dan zonder krasse tegenstellingen zijn? Gebrek en zorgen naast groote weel de zijn slechts te verklaren, omdat de metischen lioovaardig, meedoogenloos, egoïstisch, geldzuchtig, ondankbaar, laagdunkend cn lasteraars zijn, vaak onder den schijn van God-vreezend- heid, doch mei verloochening van de beginselen der Christelijke naasten liefde. Wat kunnen we van een dergelijke wereld anders verwachten dan dat ze gelijk onze;een dagelijkscli tooneel is van gekuip gecring van plan is - zeggenWij en van gewroet en van strijd unnen op dit gebied niets wezenlijks eigenbelang? oen, want de moeilijkheden zijn hierbij Zoo lang de mensch zóó is, zal het hier altijd wel ccn aardsch tranendal Nederland blijft dus volharden bij'blijven. en tot nu toe gevolgden koers. Geen1 Wat moet de verantwoordelijkheid slrijding der werkloosheid, maar tcni- voor de leiders groot zijn' Type- eo Copieerlnrichtlng VITESSE KON. WILHELMINASTR. [O Gesloten van 6 tot 20 Augustus a.s. Helling op Oliën. Besloten is tot een heffing op oliën welke tot dusver nog waren vrij ge steld. Tevens werd de heffing op dier lijke vetten verlaagd en die op marga rine verhoogd. Er wordt een stille strijd gevoerd tusschen de boter en de margarine. Oorspronkelijk opgezet als een steun- instituut voor de zuivel werkte de crisis zuivel-cenlrale, wellicht onbewust en wellicht ook als consequontie van een onjuiste gedachte, in het voordeel der margarine, Dit werd in dc hand gewerkt door het feit, dat liet zuivelbedrijf een open bedrijf is, door honderdduizenden be oefend en waarvan alle details bekend zijn. Men weet van melk, boter, kaas nagenoeg alie gegevens, terwijl de mar garine-producenten, vooral de super trusts hun bedrijf hebben weten Ie be dekken op zulk een handige wijze, dat slechts de insiders precies weten, waar het zwaartepunt ligt. Daardoor kunnen foutieve denkbeelden blijven bestaan men heeft de overtuiging dat onze ko loniale producten een ruim debouche de margarine- en olieindustrie vin- n dat de winstmarge tot de kleinst mogelijke proporties is teruggedrongen en dat een Regeering in het algemeen belang zou handelen, wanneer zij aan de margarine-industrie geen verdere remmen zou aanleggen. Zij heeft de waangedachte laten bestaan, dat de werkverruiming sterk zou verminderen, wanneer de margarine-industrie verder werd teruggedrongen en men dacht daarbij aan handel, scheepvaart- en havenbeweging. Minister Steenberghe heeft een gat dien bres gescholen. Hij heeft de eerste stap gezet tot een inperking van het margarine-verbruik door de heffing op margarine te verhoogen van f0,24 tot f 0,30 per Kg. wat margarine A be treft (vermengd met boter) en van f 0,32 tot f 0,40 voor onvermengde margarine (B). Wat wil dit zeggen Dat de Mi nister tot de conclusie gekomen is, dat margarine onbillijk bevoorrecht werd ten nadeele van boter en dat aan die onbillijkheid een einde moest worden gemaakt. Wanneer Minister Steenberghe met zijn voorloopige onderzoekingen nog verder gaat en aandringt op een analyse van de vetbeweging in Nederland ge koppeld aan een analyse van de mar garine-industrie, dan zal hij hoogst waarschijnlijk opnieuw tot de overtui ging komen, dat de margarine nog veel en veel verder moet worden terugge drongen. Dat voor ons land de zuivel industrie de melkveehouderij van on eindig groot belang is in verhouding tot die der margarine industrie en dat het een totaal onverstandige economi sche politiek is om te gedoogen, dat zoowat evenveel margarine als boter in ons land verbruikt wordt, terwijl de bolerprijzen kunstmatig naar boven zijn gebracht met niet minder dan 250 pet. Omtrent de kostprijs van margarine is weinig bekend. Men zou deze in 1928 kunnen taxeeren op ten hoogste fC,70: in de laatste jaren zijn nagenoeg alle kostprijsfactoren belangrijk gedaald loonen, grondstoffen etc. (walvischtraan per kilo alleen al van ongeveer f0,23 tot f0,09 of met 60 pet.) zoodat een kostprijs van f 0,30 als hoog moet wor den aangemerkt. Voegt men hierbij een winstmarge voor den kleinhandel van 30 pet. dus 0,10 en een heffing van 30 cent en neemt men verder in aan merking, dat de margarine met 25 pet. zuivere boter moet worden gemengd, dan zou men tot een kleinhandelsprijs moeten komen van circa f Ivoor de eerste soort. De botermenging brengt den kostprijs der margarine weliswaar een stuk naar boven, maar liet versterkt de positie van de margarine. Indien het menggebod zou worden verlaten en indien de margarine krachtig zou worden gecontingenteerd, dan zou de boter weer een plaats in het Neder- landsclie verbruik kunnen gaan inne men zouden de melkveehouders daar wél bij varen, terwijl de heffing belangrijk zou kunnen worden vermin derd. En de inkomsten ten bate van ons nationale inkomen zouden er door stijgen. Na twintig Jaar. In de Morgen schreef Quaeritur: Twintig jaar geleden, ledereen denkt er nu aan terug. De Duitscher denkt aan zijn geestdrift voor de militaire wandeling naar Parijs, die toen begon. Een moderne oorlog kon niet lang duren. Een maand, twee maanden, dan was het wel gebeurd. De kaart van Europa zou netjes veranderd zijn met voldoende ruimte voor het Deutschtum. De laffe gedegenereerde Franschen hadden voorgoed hun les gehad en konden hun dwaze superioriteitswanen wel voorgoed opgeven. De Franschman denkt aan zijn vaste voornemen, om den Düilschers nu eens flink mores te leeren. On les aura. Dan zou het Pruisendom in Duitsch land wel vernietigd zijn. Wellicht viel het Rijk uiteen. Hiermede zou de vrede in Europa voorgoed gevestigd zijn. Dit werd de allerlaatste oorlog, immers een oorlog tegen den oorlog. De Engelschman denkt aan zijn aarzeling, om het eigen zwaard in de balans te werpen. Aan zijn veront-, waardiging om het geschonden België en den krijgslust, die hem deswege beving. Hij moest de beschaving red den. Hij zou het wel klaar spelen in den kortst mogelijken tijd. De Rus denkt aan Vadertje Tsaar, die toen nog leefde en waarvoor hij te velde trok. Moest hij iets veroveren of redden Hij wist het niet. Marcheeren as hem gezegd, hij deed het. De Belg denkt aan zijn ontzetting en woede, toen men hem vertelde, dat de Duitschers de grens van zijn land hadden overschreden. Waaraan had hij dat verdiend? Hoe kon men hem van zijn gemoedelijke leven zoo weg rukken in de grimmigheid van den staalregen En de Nederlander? Die denkt aan de mobilisatie, aan hamsteren, aan broodkaarten, aan oorlogswinst. Twintig jaren verder. De Duitscher is gedesillusioneerd en de Franschman en de Engelschman en de Rus. Nie mand kreeg wat hij hoopte en allen kregen wat ze nie' hoopten. De be schaving is weer ui een hoek gedreven en de noodsprong in den oorlogs afgrond wordt in allen ernst bediscus sieerd. Ja zelfs hooren we een katho liek politicus, door een reeks van ver gissingen omhoog gevallen op een leidenden post in het Duitsche Rijk, verkondigen, dat het pacifisme doem waardig is, wijl het den dood op het slagveld als iets onnatuurlijks voorstelt „De oorlog is voor den man wat het moederschap is voor de vrouw" Nog eens twintig jaren verder. Waar zullen we dan staan met Europa? Hoe verkrijg ik die fraaie wandkaart? De aanschouwelijke TOERISTEN KAART VAN NEDERLAND, (lormuat: 58 X 86 cm.) aangeboden door da Fa. Tonnema Cl* gratis afgegeven bij aan koop van één busje KING -pepermunt (netto Inhoud 2'/i on») a 50 cents. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 - Telef- 528 Binnenland Kiesrecht, is een vaststaand feit, dat de versnippering van de volksvertegen woordiging door het steeds toenemen van het aantal daarin vertegenwoor digde partijtjes het ernstige werk in die lichamen steeds moeilijker wordt. Jarenlang is er al gesmeekt, dat men in dien treurigen toestand een einde m maken. Zoo zijn er momenteel niet minder in zes „partijen" van één man Tweede Kamer. Allerlei middelen, om het euvel weg te werken, zijn in den loop der jaren 'oorgesteld. Eindelijk komt nu minister De Wilde met een radicaal voorstelpartijen, die niet "minstens drie zetels verwerven, komen niet voor vertegenwoordiging in aanmerking. Het verdient krachtige toejuiching, it men op deze wijze paal en perk gaat stellen aan het euvel der kleine partijtjes. Men zal nu wel komen aandragen met vele bezwaren, zoo onder andere met liet verwijt, dat de maatregel botst met liet begrip „evenredige vertegen woordiging". Toch is dat onjuist, immers, het begrip evenredige ver tegenwoordig. ng moeten we zien in het kader van het parlementaire stelsel. Die evenredige vertegenwoordiging is niet ingevoerd, om het parlementaire stelsel te ondermijnen, maar .0 goed mogelijk Ie maken. Welnu, juist terwillc van dit laatste, moet men het beginsel der evenredig heid met rede en gezond verstand toe passen, en daar leek het tot niet veel op. Ook hier voerde de uiterste quentie tot den duivel. De eisch welke de minister nu stelt aan de kleine partijen, dat zij mins tens drie zetels moeten behalen om op een vertegenwoordiging in het parle ment aanspraak te kunnen maken, is in het algemeen belang volkomen te motiveeren. Want de practijk heeft nu toch wel afdoende geleerd, dat vooral in ons land, een stelsel, waarbij elk groepje, dat éénmaal de kiesdeeler kan halen, recht krijgt op een zetel in het parlement, hel parlementaire stelsel absoluut kapot maakt. Onbillijk tegenover de kleine partijen is deze regeling ook niet. Dit zou alleen het geval zijn, indien de parlementaire vertegenwoordiging noodzakelijk was om een kleine partij tot ontwikkeling te brengen. Het te genover gestelde is echter misschien nog eerder het geval Een kleine politieke groep beschikt over tal van andere middelen om aan hang onder de kiezers te krijgen. En er is toch werkelijk uit een oogpunt van billijkheid niets tegen, dat deze partij eerst tracht onder de kiezers werkelijk eenige aanhang van beteekenis te krij gen, alvorens aan het parlementaire werk deel Ie nemen. Want dit staat toch ook vast, dat een eenling in het parlement niet an ders dan getuigen kan, (al zijn er na tuurlijk op dezen regel in onze parle mentaire geschiedenis ook enkele uil zonderingen geweest) maar dat voor hem elk practisch werk, op het terrein van een staatkundigen opbouw is uit gesloten. Dat minister De Wilde daarnaast nu ook een borgstelling vraagt, lijkt ons zeer gelukkig. Bescheidenheid en zelf kennis is nooit een karaktertrek van v opkomende politieke partijen geweest. En ook nu nog zouden ze on gestoord aan de verkiezingsactie mee doen, zich inbeeldende, dat zij wel drie zetels zouden bemachtigen. Nu ze in elke kieskring f250 moeten storten we hebben er in ons land 18 zoodat ze een bedrag van f4500 kwijt zouden zijn, indien ze geen drie zetels verover den, zal het zelfvertrouwen wel een eenigszins beperkter afmeting aanne men. De eisch omtrent minstens drie zetels geldt alleen voor de Tweede Kamer. Laten we hopenalleen voorloopig want ook in vele Staten en Gemeente raden werkt het euvel der kleine par tijtjes en ook daar schept het erge wantoestanden. Te Ameland is vermoedelijk door [hooibroei brand uilgebroken in de [schuur van F. de Jong te Nes. De [brand sloeg over naar de woning. De beide gebouwen brandden tot den grond toe af. Te Hilversum is de 42-jarige be woner van een perceel in de Haven- idwarsstraat op het plaatsje achter zijn [woning in aanraking gekomen met eenige stalen drooglijnen, welke door 'een defect aan de electrische geleiding van het perceel naar het schuurtje onder stroom stonden. De man was op slag dood. Te Wageningen is bij een kort onweder de 60-jarige landbouwer C. Vermeer, die op zijn akker achtereen roggeschelf voor den regen schuilde door den bliksem getroffen en gedood. De minister van Financiën vraagt bij de administratie der directe belas tingen adjunct-accountants in tijdelij- ken dienst. Aanmelding voor deze betrekking kan geschieden tot 25 Aug. Voorts kunnen ten behoeve van de Omzetbelasting aan de inspecties der invoerrechten en accijnzen in tijdelijken dienst werkzaam worden gesteld man nelijke Nederlanders, niet ouder dan 40 jaar. Aanmelding dient te geschie den vóór 25 Augustus bij adres op zegel aan den minister van Financiën. Officieel wordt medegedeeld, dat een viertal leiders der graancenlrale voor Leningrad en omstreken veroor deeld zijn om gefusileerd te worden wegens dieftal van graan. Het ligt in de bedoeling van mi nister Steenberghe een algemeen ver- botiwverbod van den Bravo-aardappel voorden oogst 1935 uit te vaardigen. In de haven van Conslanza is een watervliegtuig van een hoogte van 250 meter neergestort. Twee officieren en de mecano kwamen om het leven. reeds geruimen lijd in verschillende plaatsen zich aan tal van winkeldief stallen schuldig maakten. Zij deden in allerlei zaken ruime bestellingen, ter'» bezorging aan een gefingeerd adres, I waarbij werd getracht ook wat te vra gen, waarvoor de winkelier zich even moest verwijderen. Tijdens diens korte afwezigheid werden dan eenige voor de hand liggende artikelen indetasch gestopt, waarna de terugkeer van den winkelier rustig werd afgewacht, die gewoonlijk niet eens merkte dat hij iets kwijt was. Het gelukte de dames aan te houden, terwijl ze wat in de tasschen hadden. Bij onderzoek bleek, dat het tweetal er van Utrecht uit per fiets op uit gingen en overeenkomstige diefstallen pleegden te Utrecht, Amers foort, Bussum en Zeist. In een wasfabriek van Koster te te Aalst is brand uitgebroken. De ge heele fabriek brandde uit. Bij het blusschingswerk kreeg een der brand weerlieden een brandend sluk van de goot in 't gezicht. Hij liep daarbij een zeer ernstige verwonding op. Waar schijnlijk zal hij 't licht uit zijn oogen moeten misschen. Een collega viel in 't donker in een put. Door het uit elkaar springen van dorschmachine zijn bij Mort zes meti schen om het leven gekomen. Het te dorschen graan raakte in brand, waar door ook stallen en een woonhuis aan getast werden. Bij Molecalen te Hatlem Is een autobus uit Den Haag. waarin ruim 40 meisjes zaten, in een sloot gereden. Zes meisjes werden ernstig gewond. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van Horsting te Steenderen. Het perceel brandde totaal uit. Koning Leopold en Koning Astrid van België hebben een bezoek ge bracht aan het vliegveld Schiphol Het koninklijk echtpaar arriveerde met hun jongste spruit te Schiphol, om van daaruit naar Zweden te vertrekken. De koning legde groote belangstelling aan den dag voor de lndië-vliegtuigen. Toen een inwoner van Rotterdam, die met zijn echtgenoote logeert in een hotel ie Vlissingen, op zijn kamer kwam, bleek, dat daar diefstal was gepleegd. Het echtpaar vermiste drie halskettin gen, bezet met brillanten en een platine- speld met twee groote en twee kleine brillanten, alles te zamen een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 10.000. Het totaal aantal dooden, gevallen tengevolge van de gevechten in Wee nen, bedraagt aan de zijde van de regeering 78. Het aantal nationaal- socialistische rebellen dat gevallen is wordt op 300 geschat.

De Eembode | 1934 | | pagina 1