De €embode 8 voor alle sclioleo F. A. TULP H. F. VAN NES SCHRIJFMACHINELTNTEÜ Fa. H. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 31 Aug. 1934 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertenttên modcn Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 44 Beminnelijke manieren zijn voor veel lieden nis een statiekleed, dol men uit trekt, zoodra men thuis is teruggekeerd. Moet de Middenstan der reclame maken De vraag, of de middenstander clame voor zijn zaak moet maken, zal steeds urgent blijven en steeds met ja moeten worden beantwoord. Toch zal, zoo kunnen wij ons voorstellen, bij menig middenstander de gedachte wel eens gerezen zijn Maar waarvoor maak ik toch al die reclame Werkt die advertentie nu zooveel uit? Wat geeft het, of ik al honderden circulaire: laat verspreiden of groote aanplakbil jetten op een reclamezuil laat plakken De advertentie wordt over het hoofd gezien of zeker niet met de noodige aandacht gelezen. De circulaire wordt half of in het geheel niet gelezen in de prullemand geworpen en aan de reclamezuil loopt de voorbijganger zonder meer voorbij Dit zijn veelal de redeneeringen overleggingen die de middenstander bij zichzelf houdt en waar op zichzelf beschouwd ongetwijfeld een kern van waarheid in zit. Doch de conclusie, die men dan allicht geneigd is te trekken, n.l. dan maar geen reclame, want het helpt toch allemaal niets, moet zonder meer van de hand gewezen worden. Want dat een bepaalde advertentie niet genoeg tot het lezend publiek doordringt of dat een in de bus ge worpen circulaire geen verdere uitwer king heelt, noch de mcnschen zich staan te vergapen voor een reclame zuil. bcteekent volstrekt niet. dat daar mede de waarde van alie reclame tot nul is gereduceerd. Die conclusie is voorbarig en gevaarlijk. Voorbarig, want hel oordeel over een bepaald onderdeel van de reclame mag niet zonder nader onderzoek uil- gebreid worden tot het geheel van de reclame. Dan moeten de dingen eerst eens in grootcr verband bezien worden. En gevaarlijk, omdat een dergelijke conclusie tot handelingen zou leiden, die minder gc>v,,L,on gevolgen zou den kunnen hebben. Want het achter wege laten van elke reclame moet op den duur energie-verslappend werken en dus een nadccligen invloed op de betrokken zaak uitoefenen. Wil men van een reclame eenig succes verwachten, dan moet o.i. aan drie cisclien voldaan zijn 1. Er moet sprake zijn van een reclameplan, waaronder wij verstaan de samenwerking van verschillende reclame-middelen lot één duel. 2. Er'moet in dat reclameplan écn groote lijn te onderkennen vallen. 3. Er moet voortdurende zorg aan de reclame besteed worden, zoodat, als in zoovele gevallen, ook hier ge sproken kan worden van den gesladi- gen droppel, c!ie ten slotte den steen uitholt. Over elk dezer eischen willen wij enkele opmerkingen maken. Om te beginnen moet erop gewezen worden, dat deze drie eisclten de bezwaren tegen de reclame, zooals wij die aan het begin van dit artikel genoemd hebben, wegnemen. Die bezwaren kv/amen juist voort uit liet niet vol doen aan die eischen. Niet, dat alle moeilijkheden weggenomen, doch er worden wapenen in handen gegeven, om die moeilijkheden te bestrijden. liet meest succesvol is zeker op den duur een reclameplan en dan hebben wij nog volstrekt niet het oog op grootsche reclame-campagnes. De doorsnee-middenstander moet nu een maal met bescheiden middelen wer ken. doch dit behoeft in gecnendeele1 een beletsel te zijn. om ren reclame plan, zij het dan op beperkten schaal, tot uitvoer te brengen, Alle reclame-middelen moeten zoo veel mogelijk samenwerken. De adver tentie. de circulaire, het aanplakbiljet en vooral niet te vergeten de smaak volle etalage moeten tot een zekere eenheid gevormd worden om zoodoende aan de zaak een stevig fundament te verschaffen, waarop gebouwd kan wor den. Want dit ntocl nooit uit het oog verloren worden, meer dan een fun dament kan de reclame nooit leggen. Vanzelf zijn wij hierdoor terecht ge komen bij de tweede, door ons ge formuleerde eisch, n.l. dat in het reclameplan één groote lijn moet te onderkennen zijn. Al zijn de rcclamcmiddelen verschil lend, toch moet de verbruiker zien, dat zij van cene zaak afkomstig zijn. Eerst dan zal liet resultaat bereikt kunnen worden, dal alge: wacht. Die eenheid kan op z verschil- KANTOORBOEKHANDEL Langestr. 69 t.o. Kfcmmestr. - TEL, SM lende manieren bereikt worden, liet kan de eenheid van kleur zijn, het kan hetzelfde .lettertype zijn, dal men steeds weer laat terugkeeren, het kan een kleine teekening zijn, die op elk reclamemiddel weer is terug te vinden. Hoe verschillend de methoden echter ook zijn, toch moet o.i. aan deze eisch wel voldaan zijn. Er mud een band tusschen de reclamemiddelen zijn en die band moet het karakteristieke in de reclame-methode van de betrokken zaak vormen. De laatste eisch n.l van het voort durend zorg besteden aan de reclame spreekt wel voor zich zelf. Er moet sprake zijn van een langzaam, mair zeker doorwerken van de reclame bij het publiek en voortdurend moet als het ware weer nieuwen druk uitge oefend worden, om de reclame haar werking te doen hebben. v. W. Het Saartfebied. Zondag is te Koblenz vanwege het nationaal-socialisme een geweldige piopaganda-betouging gehouden om het Saargebied weer bij Duilschland te doen inlijven. Het Saargcbicd strek! zich 0< St uarts uil tot Rijnpaltz en Westwaarts it Lotharingen 40 K.M. lang en 10 tot 30 K.M. breed. Om dit betrekkelijk kleine stukje grond wordt thans een verwoede strijd gevoerd tusschen Daitschland en Frankrijk. Hel motief daarvoor zal men beter begrijpen, wanneer men weet, dat op dit betrekkelijk kleine stukje zich een van de meest belangrijke kolen- en ijzerertsaüeren van Europa bevinden. De grond hier bezit een kolenrijk- dom van ongeveer 45.400 millioen ton, terwijl in 1913 de opbrengst van dit mijnenbezit ruim 121 millioen Mark bedroeg of ruim 72 millioen gulden. Maar meer nog dan deze financieele opbrengst heelt het bezit van dezen grond waarde in een cventueelen oor- g- Tijdens den wereldoorlog had Duitscltland hier vooral zijn techniscne hulpbronnen en wanneer rond Verdun, Melz en Nancy honderd duizenden menschenlevens geofferd zijn, dan was dit alleen, omdat het bezit van deze estingen den toegang verleende tot het Saargebied. Bij Saarbriicken had ook op 2 Aug. !8~0 hel eerste gevecht plaats in den Fransch-Duitschen oorlog, toen de Franschen direct probeerden vanuit Metz en Nancy liet Saargebied binnen te vallen. Toen in 1919 bij de opstelling van het vredesverdrag van Versailles Frank- ijk het in 1870 aan Duilschland ver- oren gebied van Elzas-Lotharlngen tcrugeischte, liet men in Parijs ook begee ige blikken vallen op het Saar gebied. Maar de oppositie daartegen vooral van President Wilson w.is te sterk en ook Lloyd üeorge laat in zijn memoires duidelijk uitkomen, dat ook Engeland er toen niet veel voor voelde om Frankrijk door de schenking van dit rijke mijngebied zoo belangrijk te rsterken. Maar men voelde er toch ook niet veel voor om Duilschland deze geweldige oorlogsreserve Ie laten en kwam men tot de oplossing met een lijd van 15 jaar dit Saargebied geheel zelfstandig te verklaren onder proteclora.it van den Volkenbond. Na 15 jaar zou dan de bevolking bij :n referendum zelf beslissen wal ze wilde. Terugkeer naar Duilschland, Frankrijk overgaan, of den ter mijn van het Volkenbondsprotectoraat nog eenige jaren verlengen. Die 15 jaar zijn op 1 Januari a.s. verstreken en de Volkenbond heeft reeds de voorbereidende maatregelen getroffen om het referendum zoo vrij >o eerlijk mogelijk le doen toepas sen. i was er tot ruim een jaar geleden omtrent den uitslag van dit referen dum niet de minste twijfel. De Saar s Duitsch en was Duitsch gebleven, tar door het optreden der Nazi's, oral toen deze een s'erk anti-katho lieke politiek gingen voeren, is deze stemming veranderd. Wat ook wel blijkt uit de tegendemonst atie van Saarlan-I ders welke 60.000 deelnemers telde Want de Saarbevolking is streng katho liek en voell er begrijpelijk weinig! voor om onder anti-kalholieke terreurj te vallen. De heele wereld ziel mei groote span ning den uilslag van de sletnming in Januari a s. tegemoet. Weer feest. Een grappenmaker heeft eens ge zegd, dat de natiouaal-sucialisten bij de afwerking van het a-b-c van hun programma nog steeds niet verder z.jn gekomen dan de f: feuer, feste, fah- :n... Al moet iedereen toegeven, dat de beweging in Duilschland ontegenzeg gelijk heel wat gepresteerd heeft, toeti zit in de grap een kern van waarheid en wel deze; dat de machthebbers in het Derde Rijk uitstekend de kunst staan, om door groote betoogingen feestelijke demonstraties het volk een overwinningsroes te houden en de menschen met muziek en hoempa- geschetter over veel desillusies heen te brengen. De volgende week Dinsdag heeft te Neurenberg weer hal jaarlijksche par tijcongres der N.S.D.A.P. plaats. Wekenlang wordt aan de voorberei ding van dit enorme congres gewerkt en millioenen worden eraan ten koste gelegd. Meer dan 560 ext.a treinen zullen de deelnemers aanvoeren. In totaal zullen het congres deelnemen130.000 politieke leiders, 88.000 S.A.-mannen, 12.000 leden van de S.S.. die aan het défilé zullen deelnemen. 9000 S.S.-man- r de afzetting zullen zor gen, 60.000 Hitler-jongens, 50.000 leden van den arbeidsdienst en tenslotte 120.000 mannelijke en vrouwelijke par- Figenooten. De Fiihrer zal tijdens het congres een keer of zes een rede uitspreken! Type- en Copieeriorichtiog VITESSE KON. WILHHLMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocalie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen Binnenland S. D. A. P. De Sociaal-Democratische Arbeiders- Partij heeft haar 40-jarig bestaan ge vierd. Wij kunnen erkennen, dat de S.D.A.P. die 40 jaren heel wat heeft gedaan tot verbetering der toestanden in de arbeiderswereld. Dat het werken van Troelstra en zijn medewerkers niet meer succes had, is aan verschillende oorzaken le wijten. Als eerste zouden we willen noemen, haar miskenning van den godsdienst. Provinciale Staten van Utrecht. De Prov. Staten van Utrecht kwa- en in buitengewone zitting bijeen, onder presidium van den commissaris der Koningin jhr. mr. dr. Bosch Rid- ;r van Rosenthal. Allereerst weid een commissie be noemd bestaande uit de heeren van Lith de Jende, Reynders, Schorer, Su- ring en Vermooten, welke de eerst volgende vergadering voorstellen moe ten doen inzake de jaarwedde voor de leden der Ged. Stalen. Vervolgens kwam aan de orde hgf Kon. besluit van 27 Juni waarbij de Ged. Staten werden aangemaand, voor 1 December a.s. de salarissen terug brengen le het maximum voor klerk a f2300 op 12100; 2e. het maximum or bode van f 1900 op f1800 3e. het maximum voor typist van f 1300 op fUOO; 4e. het maximum der di plomatoelagen van i 400 op f 3005e. liet minimum voor technisch ambte- vau f 2600 op f 2400 6e. hel mum voor typist van 1800 op f 7407e. de periodieke verhoogingen lor de bovengenoemde rangen dien- crecnkomslig te wijzigen. De heer Suring (R.K.) was van meening, dat de Staten aan dezen aan drang der regeering niet moeten vol doen en stelde voor aan de vermaning der Regeering geen gevolg te geven en in nader overleg met de Regeering te treden onr te bereiken dat de oor spronkelijke salarissen gehandhaafd blijven. Nadat eenige statenleden zich voor of tegen het voorstel der Regeering hadden uitgesproken en na repliek van den heer Suring. werd allereerst het voorstel van de Ged. Staten in stem ming gebracht en verworpen metJ20 Het voorstel Suring werd hierna a.s. aangenomen. Vervolgens was aan de orde het verzoek van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford om eervol ontslag uit zijn ambt van griffier der Staten, in ver band met zijn benoeming tot burge meester van Apeldoorn. Voo, gesteld werd dit eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan de provincie Utrecht bewezen. Nadat de Staten zich hiermede had den vereenigd heeft de voorzitter den scheidenden griffier hartelijk gehuldigd. Vervolgens sprak de heer Knigge nog eenige warme woorden van waar deering, waarna Jhr. Quarles van Ufford met eenige woorden dank bracht. De griffier der Utrechtsche Staten. De voordracht ter benoeming van n nieuwen Griffier der Staten, zulks de vacature ontstaan, door de be noeming van Jhr. Quarles van Ufford tot Burgemeester van Apeldoorn, is samengesteld als volgt; 1. Jhr. Mr. Th. M. van Asch van Wijck, administrateur ter Provinciale Griffie van Noord Holland. 2. F. Kroon, Referendaris Ier Pro- nciale Grilfie van Utrecht. 3. Mr. R. van der Veen, Referendaris ter Provinciale Griffie van Overijsel. De benoeming zal plaats hebben Maandag 17 September a.s. Zuivelgelden. De minister heeft een beslissing ge nomen inzake de besteding van de heffing op melk- en zuivelproducten krachtens de crisisuitvoerwet, welke een bedrag van ongeveer f 12 millioen uitmaakt. Besloten is dit bedrag ter beschikking te houden om een verla ging van den zuivelsteun, te compen- seeren en de gesteunden mogelijk het zelfde bedrag te doen behouden. Voorts zal een millioen direct worden uitge keerd. terwijl een millioen voor het bevorderen van den afzet van melk en zuivelproducten is gereserveerd. Aan het crisiszuivelbureau is vr zocht inzake den grondslag voor de verdeeling van het uit te keeren mil lioen van advies te dienen. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Loopen op bezaaiden grondH. B. zwervend f5 of 6 d dezelfde idem Huis ter Heide idem. lij dronkenschap de orde verstoren M. H. Utrecht f 10 of 4 d. Dronkenschap L. W. B.. Barneveld, f ti of 3 d J. V. Amersfoort, idem W. O. idemA. de N. idemD. Sch. idem. Zich met schietgeweer in hel veld bevinden zonder jachtacieJ. W. B. W. G J. H.H. v. d. J. v. d. G.. allen te Amersfoort, elk f7 of 1 week tuchtschool (of 3 d. h.) met verb, wind buksen en kogeltjes. Te Amersfoort deelnemen aan kaart spel op de openb. straat; J. v. N. A. V.A. M. v. R., V.. allen te Amersfoort, elk f 1 of I week tucht school (of I d. h.) Arbeidswet: J. Sch. Soest 2 maal f 2 of 1 d. CrisiszuivelbesluitII. F. de F., Baarn f 8 of 4 d.v. d. B., Barne- eld, f2 of I d. Crisiszuivelbesluit: H. F. de F„ Baarn, f 8 of 4 d.v. d. B., Barne veld f2 of 1 d. Rustdagbesluit: S. K., Rotterdam f3 Voor Uw Timmer- en Metselwerken Heiligenb.weg 51 - Tel. 1392 Nieuwbouw Verbouw Solied en billijk of 1 d.J. A. R., Rotterdam 50 cent of J d. snel ïjden in Soest: H. C. 0„ aldaar, f 15 of 8 d. Te Barneveld op trottoir rijden T. V., aldaar, f2 of 1 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten M. v. d B., aldaar f 3 of I d. A. W. idem. Te Amersfoort wateren buiten urinoir B. N. de V. aldaar f 1.50 of I d. v. V. idem. Te Amersfoort venten z. v. H. B., zwervend, f2 of 1 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenJ. M. S.. Rotterdam f 15 of 8 d. C. B Haarlem f8 of f4 d. Geen voo.rang verleenen: J. B., Amersfoort f2.50 of 12 d. Auto niet stil houden als veiligheid dit eischt; P. N. Ravenswaay f 15 of 8 d. een bocht niet de rechterzijde houdenP. W. A. B., Rotterdam f 20 of 10 dB, N. Enschede f 15 of 8 d. Ander rijtuig willen passeeren als de ruimte ontbreekt J. H. M. Wapens- eld f 15 of 8 d. Autorijden onder nvloed van alcohol J. F. S. Rijnsburg 5 d. hecht, met zes maanden ontzegging van rijbevoegd heid. Idem met wieirijden R. B. Terschuur f 12 of 6 d.H. A. v. K. Nijkerk idem J. R. Achterveld idem. Onvoldoende sluurtoeslelJ. H. Uechelen f8 of 4 d.G. B. v. K., Garderbroek, idem plus idem voor onvoldoende rem plus f 3 of 1 d. voor niet voldoende geluiddemping. Aanhangwagen niet verlicht: P. D„ Winterswijk f3 of 1 d. Te laat richtingwijzer uitsteken: de B., Soesterberg f30 of 10 d. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinchandel Langestraat 84 - Telef 528 Toen een landarbeider te Honte- nisse bezig was met zand grave, stuitte hij op een menschelijk hoold. De man vond een volledig menschelijk geraamte met de beenen op de borst kas gedrukt en het aangezicht naar beneden gekeerd. Men heeft vastge steld dat het lijk verborgen moet zijn geweest in een houten koffer van on geveer 1 M. lengte. He' gerucht wil, dat men hier te doen „eeft met de stoffelijke resten van zeke J. F., die twintig jaar geleden spoorloos is ver dwenen. in het dorp Kapang, prov. Kosova, vonden eenige spelende kinderen tus schen de steenen een uit den wereld oorlog afkomstige granaat, Spoedig daarop ontplofte dit gevaarlijk stuk speelgoed, waarbij drie kinderen wer den gedood en vier levensgevaarlijk gewond. Een bewoner van het dorp Moutier bij Nancy wilde zijn 7-jarig zoontje voor een kleinigheid bestraffen en stopte hem in een koffer, waar hij den nacht moest doorbrengen. Toen de man den volgenden morgen de koffer opende, trof hij het kind levenloos aan. De toestand van H.M. de Koningin is aanmerkelijk verbeterd. H. M. is voornemens om op 4 Sept. a.s. naar land terug te keeren. De helft van het aantal Diessel- treinen, dat momenteel in dienst is, zal met ingang van 1 Sept. uit het bedrijf worden genomen, om geheel nagekeken te worden. De dienst zal worden voortgezet met stoomtreinen. Vóór 1 Dec. komen de geheel nage keken Diesels weer in dienst, terwijl dan de rest uit den dienst genomen wordt om nagekeken te worden. De zes personen, die te Hilversum zijn gearresteerd, beticht van inbraak in Gooi- en Eemland, worden verdacht van niet minder dan 70 inbraken. Tijdens een diner dat te Stockholm expeditie uit Noord-Siberië. is een vleeschschotel opgediend, bereid uit het vleesch van een mammouth. die de expeditie, welke onder leiding stond van Prof. Lindbergh, bij Taiga in het ijs ingevroren had gevonden. Het vleesch van het dier was voortreffelijk geconserveerd en de expeditie zond een deel ervan naar Stockholm. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat het vleesch nog zeer goed bruikbaar was, waarop tijdens het banket een daaruit bereide schotel aan de gasten werd voorgezet. Mevrouw Wilhelmina Antonetta Paulina Meyer, geboren Mazzuchi, vierde Woensdag haar lOOsten ver jaardag. Zij woont te Nijmegen, St. Annastraat 78 met twee dochters van 77 en 75 jaar. Zij geniet een goede gezondheid, doch is zwak van ge hoor. De !5-jarige v. R. kwam per rijwiel onbesuisd de poort der Gerotabriek te Zeist uitzetten. Op hetzelfde tijdstip passeerde een vrachtauto uit Baarn. Met volle vaart kwam den jongen hier mede in botsing. Zijn fiets werd ge heel verbrijzeld terwijl het slachtoffer eenige meters verder tegen de straat werd gesmakt. Hevig bloedend is de knaap naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Een 15-jarige gy mnasiast te Dord- cht was bezig met hel nemen van scheikundige proeven toen plotseling een geweldige explosie ontstond, welke alle ruiten van het huis deed springen en de woning ernstig beschadigde. De jongen kreeg ernstige wonden aan hoofd en handen en werd in bewus- teioozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Op de veiling te Wijhe zijn de appelen duur verkocht Een landbou wer, wien voor acht dagen f 8000 voor zijn bongerds met appelen werd ge boden, heeft de vruchten nu verkocht f 12.100. Uit alle deelen van ons land waren de fruitkoopers komen op dagen. Een 14-jarig meisje te Deventer woonachtig, wilde op het perron te Den Haag uit een Dieseltrein stappen, welke zich op dai oogenblik juist in beweging zette. Het meisje viel tus schen het perron en den trein, doch door stil le blijven liggen, reed de trein langs haar heen en zij kreeg geen letsel. In de Dolomieten werd een aldaar vertoevende vrouw uit Messina dood geschoten toen zij met haar man een wandeling door het bosch deed. Plot seling kwam een man te voorschijn die twee schoten op de vrouw loste. Zij werd zwaar gewond in een nabij ge legen villa gebracht, waar zij spoedig daarop overleed. Te Livorno is een particuliere auto te water gereden, waarbij zes perso nen den dood vonden. In het dorp Sattoer heeft een zware brand gewoed, waarbij talrijke perso nen om het leven zijn gekomen, zestig personen werden gewond en honder den huizen vernield. Op het meer van Neuchatel zijn door een plotselingen cycloon twee zeiljachten omgeslagen, waarbij twee zeilers verdronken zijn. Te Amsterdam werd iemand ge arresteerd, die bij een winkelier de automaat ledigde. Op hem werden looden rratrijsjes gevonden, waarmee valsche rijwielmerken vervaardigd kun- wordenen inderdaad werden bij gegeven is naar aanleiding van het de huiszoeking op twee fietsen valsché terugkeeren van een wetenschappelijke merken aangetroffen.

De Eembode | 1934 | | pagina 1