H. F. VAN NES Studj8benoodigdheilen voor alle scholen F. fl. TULP WBWB SCHRIJfMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort 2EaEEMIPDE versch'int elken Dinsdag- en Vrijdag- De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 7 Sept. 1934 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en VrQdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 46 Een menseh is maar evenveel waard ols zijn hart waard is. Roman-Lectuur. Roman-lezen is uit den booze, zegt men. liet werkt prikkelend en zenuw- storend; kostbare uren worden er mee 7.ock gemaakt, die nuttig besteed, een kapitaaltje zouden opleveren,dal levens lang rente kon afwerpen; de lust vooi dergelijken arbeid gaat verloren en de echte roman-lezer ot -lezeres vergroot het aantal nietsnutters, wier leven een mislukt bestaan. De soep wordt niet zoo heet ge- gegeten, als ze wordt opgediend, zegt het spreekwoord en gelijk de meeste zaken, draaft men ook in dezen ge weldig door. Stokpaardjes berijders zijn een gevaarlijk soort menschen. Een maal in het zadel, is er geen houden Geen verstandig nicnsch zal beweren dat romanlezen het hoogste is, waar toe de mensch kan komen. Het eerste nummer van het levensprogram moet zijn plichtsbetrachting, godsdienstig, maatschappelijk en huiselijk. Gods dienstig bovenaan in het ware. diep gevoelde dienstbetoon van het schepsel aan den Schepper. Als lid der maatschappij inoet hij er naar streven zijn krachten te besteden om zich te kwijten van de plichten, die de samenleving van hem vraagt, door geineenschappelijken arbeid met anderen het algemeen te dienen, een steentje bij te dragen voor den hech ten opbouw van het gemeenschaps gebouw. Gok in de kleine maatschappij van den huiselijker! kring heeft hij een taak te vervullenmoet men voelen, dat hij er is, voelen dat hij iets doet. Maar die strenge eischen hier ge steld behoeven niet noodzakelijk al zijn uren in beslag te nemen er blijven nog «ogenblikken misschien vele over, die aan ontspanning kunnen wor den gewijd. De boog te strak en te lang gespannen knapt met een knal in twceeii, zoo dat verder gebruik on mogelijk is. Theorie en meer nog praktijk pleiten dus voor gematigde ontspanningsport en lichaamsoefening voor hel lichaam; lektuuren geestesarbeid voorden geest. Als nu roman-lectmir uit den booze is, blijft voor het laatste niet veel incer over dan het bijwonen van lezingen, theater-bezoek en studie. Het gumtige resultaat van een lezing hangt af van de drie factoren: spreker, onderwerp en geschikte gelegenheid, een trio, dat niet altijd in vriendschap harmonieert. Theaterbezoek is nu juist niet altijd veredelend en de vruchten daar genoten, hebben niet zelden een wrangen nasmaak. Men kan dan nog zijn troost gaan zoeken bij de boeken. Voor dergelijke studie is een dosis hersen-capaciteit noodig, waarover iedereen beschikt, afgezien nog van de kale vlakte van voorbereiding, die eerst moet doortrekken, voor men aan de berg komt, waar studie genot wordt. Blijven nog over de dichters. Maar dichters schrijven soms raadselschrift, denken zoo heel anders dan gewone menschenkinderen, dat men spoedig den moed verliest regel na regel door te worstelen oin het enkele graantje op te pikken, dal voedingswaarde den geest bevat. Schakelt men dus den roman uit, dan zit men spoedig vooi een leege tafel, waarvan de verschillende schotels zijn weggedragen; schraalhans wordt keukenmeester en hel geesles-ranlsoen wordt een minimum, dat met honger dreigt. Roman-lezen is dan voor velen een behoefte geworden en alle redeneering er tegen wordt stukgeslagen door de feiten Gymnasiasten van beider kunne hebben in hun schooltascli altijd nog een plaatsje voor een leesboek en in trein of train wordt óf kattekwaad uit gevoerd óf gelezen. Klerken, typisten, telegrafisten' smullen in een verloren oogenblikje even van het interessante boek, dat ze voorde gelegenheid altijd bij zich hebben. In den huiselijken kring zijn er altijd één of meer te vinden, die geen deel nemen aan het gemeen schappelijk gesprek, maar verkiezer een onderonsje met hun lievelings auteur. Allerwege bestaan bibliotheken, leeszalen en leesgezelschappen; roman- Ickluur neemt in hun boekenlijsten geen geringe plaats in. Ondanks alle theorie verklaart dus de praktijk zich londweg voor roman lectuur. Men kan er veel bezwaren KANTOORBOEKHANDEL I Langestr. 86 t.o. Krommestr. - TEL. 326 tegen inbrengen, gelezen wordt er toch. Men kan het een noodzakelijk kwaad noemen, betzij zoo; in zooverre het dan kwaad is, zal men maatregelen moeten nemen om de slechte gevolgen er van weg te nemen en de handen aan het werk moeten slaan om goede lectuur te leveren; in zooverre het noodzakelijk is, zal men in de feiten moeten berusten en van de nood een deugd maken. Veel wordt er gesproken over de veredelingen verheffing van het g"ede, het Roomsche tooneel. UitstekendMaar voor iedere honderd schouwburgbe zoekers zijn er minstens duizend roman lezers en waarschijnlijk zijn we dichter bij de waarheid, als we de verhouding stellen één op honderd. Onder onze katholieke literatoren komen jonge, frissche krachten de open gevallen plaatsen innemen, schrijvers en schrijfsters met gcvcel, waarnemings vermogen en talent van uitbeelding, zich aanpassend aan de nieuwe eischen van een nieuw geslacht. Wij behoeven de goede romans van andersdenkenden niet te weren: voor zichtigheid is hier het parool, maar. waar kundige leiding vóórgaat, is er ruime keuze uit veel, dat goed is, ook al is het niet specifiek Roomsch. Maar vooral moet de Roomsche roman worden gesteund en aangemoedigd. Hoe rijker onze voorraad, hoe wijder onze keuze, des te minder het gevaar, dat men zich vergrijpen zal aan worm stekige vruchten. Voor het apostolaat van de goede pers ligt hier een breed veld van arbeid open en in de krach tige, vruchtbare wisselwerking tusschen lezend publiek, uitgevers en auteurs ligt de oplossing van het probleem van Roomsche roman-Iectuur. het goed met anderen en tracht alle anderen voor te zijn in het weldoen Degelijke boerenzonen met goeden aanleg en ontwikkeling zullen veel kunnen bijdragen tot het wezenlijk goede in de samenleving. De vijfde deugd is het geduld. Nauwelijks een stand heeft zoozeer het geduld noodig als de boerenstand. Het welslagen van zijn arbeid hangt af van den bodem, van het weer eu van velerlei andere dingen, die hij niet in zijn macht heeft. Daar is geduld voor noodig en dit geduld kan de boer slechts scheppen uit het geloof aan de goddelijke Voor zienigheid, die alles ten goede schikt i richt. De zesde deugd is de matigheid. In de matigheid ligt opgesloten de eenvoud.de spaarzaamheid en de nuch terheid. Ik ken 'n boerenfamilie, die pl.m. 190 jaren lang hare sympathie als de gelijke katholieke boerenfamilie hoog gehouden heeft! Maar in dat huis werd dan ook geen sterken drank aange troffen, was de tafel altijd eenvoudig, de kleeding altijd naar stand, maar eenvoudig. Men was er spaarzaam en weldadig voor den arme. Geen ge lukkige toevallen hebben den rijkdom van het huis bestendigd maar wel hebben dat de matigheid de cjnvoud en de spaarzaamheid gedaanEen boerenhuis hetwelk zich niet op deze fundamenten grondvest zal moeilijk tot welstand komen of anders deze spoedig weer verliezen. De zevende deugd is de arbeidzaam heid. Er is voor het tijdelijk welslagen niet een angstig jagen en tobben noo dig, maar een gestadig arbeiden, jaar in jaar uit, van 's morgens tot 's avonds. Dat is echt christelijk arbeiden. De jonge boer arbeidde met de rus tige zekerheid, dat hij alles in het werk stelt om zijn plicht zoo goed mogelijk te doen en zorge er voor veel en innig te bidden. Want arbeid gepaard gaande met gebed is als 'n bodem, waarop 'n rijke, ja zeer rijke oogst aan het opkomen is. Wat onzelonge boeren noodig hebben. Zeven deugden zijn er die de Jonge boeren zich moeten eigen maken en dan behoeven wij ons niet ongaust te maken over de toekomst van deze jongemannen. De eerste deugd is de sterkte. De boerenzoon moet niet overmoedig maar ook niet kleinmoedig worden en zoo de wereld inzien. De deugd ligt hier juist tusschen in. .1. de sterkte. In dien zin is sterkte ook deemoedig heid en daarmee ook het tegengestelde van trots! Hij toone deze deugd in den strijd om de vrijheid. Om de gods dienstige, zedelijke en maatschappelijke vrijheid Een oud denker zegt„God gehoorzamen is vrijheid." God niet gehoorzamen en zich tegen Hem verheffen is slavernij en wel de ergste die men zich denken kan! Vrijheid is niet teugelloosheid, maar is stevig vasthouden aan de wet, die in ieders hart gegrift is. De tien ge boden zijn de grondslagen van de zedelijke vrijheid. Onderhoudt ge deze niet wordt ook gij een slaaf van de booze lust Maak geen schulden. Die drukken je op den duur dood. Sterkte is alles wat je beroep betreft. De tweede deugd is de weldadigheid. Ook de jonge boer moet het weten, _.it een boerenhuis 'n huis is waar iedere hongerige 'n stuk brood derdak kan bekomenVan aalmoezen geven wordt men niet armer! Op de velden geeft God u Zijne gaven zonder dat gij zon en regen moet betalen Geef eenieder, die u iets vraagt al is het ook niet veel dan toch min stens iets! Geen arme moge met een gegronde rede tot verbittering uw erf of huis verlaten. De derde deugd is de zuiverheid. Beziet eens een boerenfamilie, waar de wetten in alle gestrengheid onder houden worden. Er heerscht daar vrede, geluk, welvaart eu gezondheid. De vierde deugd is de goedheid. Daar waar men een echt goede katholieke familie aantreft, daar vindt men ook altijd een goed hart. Zij meent Binnenland Bevordering Kleinbedrijven. Langzaam aan begint het inzicht door te breken, dat het klein- en middel groot bedrijf om verschillende redenen krachtige aanmoediging verdient. De maatschappij is heel wat meer gebaat met een groote groep kleine, zelfstandige ondernemingen, dan met rnkele bedrijven van zeer grooten om vang. Want komt er een kink in den kabel van zulk een zeer groote onderneming, dan doen zich onmiddellijk de gevol gen gevoelen voor een aanzienlijk aan tal tewerkgestelden. Wat op zijn beurt weer ernstige nadeelen meesleept voor zaken, die van de koopkracht dier te werkgestelden afhankelijk zijn. Ook in sociaal opzicht is het voor de stabiliteit van de maatschappij een "e onderschatten voordeel, wan de middelmoot wordt gevormd door een groote reeks kleine zelfstan dige ondernemers. Uit statistieken is gebleken, dat jaren geleden reeds in landbouwbedrijven van 2 tot 5 H.A. ongeveer dubbel zoo veel werkkrachten noodig waren dan die met 5 tot 20 H.A. Alleen reeds, omdat de bodem in de eerste plaats moet dienen om zooveel mogelijk menschen een bestaan te ver schaffen, verdient bevordering van het klein boeren- en tuindersbedrijf aan moediging en steun. Dc Nationale Vee- en Paardentcn- toonstelling te Utrecht. Het is bemoedigend in dezen crisis- ,d te zien, dat het |bestuur van de Nationale Vee- en Paardententoonstel- ling te Utrecht het heelt aangedurfd, toch ook dit jaar de gewone tentoon stelling met Concours-hippique te hou den en wel op 12 September en nog meer, dat de veefokkers, veemesters en veehandelaren er toch ook nu zullen uitkomen met keur-collecties vee, zoo dat deze tentoonstelling, die tevens het karakter heeft van veebeurs, immers er wordt steeds veel vee verkocht, in be langrijkheid niet bij de vorige behoeft achter te staan. De afdeeling rundvee zal in aantal en kwaliteit belangrijk zijn. De Prov. Utrechtsche bond van fokvereenigingen houdt zijn fokveedag op de tentoon stelling. De tentoonstelling heeft dit jaar een bijzonder karakter door den nationalen varkensfokdag,dien de Groot-Yorkshire Stamboeken organiseeren. De groote varkenshal op het Veemarkt-terrein zal geheel gevuld zijn met fok- en slacht- varkens. De afdeelingen slacht- en handels vee zullen weer zeer ruim worden be zet en onder de inzending paarden zal de rubriek hengsten met afstammelin gen iets nieuws en attractiefs zijn. Het concours hippique met springconcours heeft als bijzondere attractie de vossen jacht. Voor het eerst zullen voorts te Utrecht landelijke rijvereenigingen uitkomen, niet alleen uit de provincie, doch ook uit Noord- en Zuid-Holland en Gelder land. W erkloosheidszorgen. Tegen het regeeringsbeleid op het punt van de steunverlaging koestert men de ernstige bedenking, dat de nationale ramp der crisis-werkloosheid nog steeds gezien wordt primair als een zaak de gemeenten betreffende. Met dit standpunt is voor elke ge meente, waarin de nationale ramp der crisiswerkloosheid zich voordoet, een toestand geschapen, die onhoudbaar is. In een aantal gemeenten d.w.z. door een aantal Nederlanders, worden t.a.v. de crisis-werkloosheid de lasten van der. dag ten volle gedragen, terwijl in andere gemeenten van dienzelfden nationalen last een te klein deel wordt genomen. Het standpunt moet zijn, dat de las ten der crisiswerkloosheid op de eerste plaats door het Rijk op zijn schouders moeten worden genomen, waarna een aanvullende taak voor de gemeenten kan overblijven. Daardoor wordt de last der crisiswerkloosheid over alle Nederlanders gelijkelijk verdeeld. Niet te duur. Financieel Overheidsbeheer" becij fert, dat de administratie-kosten der verschillende crisis-regelingen te zanten weir.'g meer dan 2'/a pet. van het be drag der geheele begrooting ad ruim f 162 millioen vormen. „Men bedenke hierbij, dat de vor ming van het legertje van crisisperso- neel tot vermindering van de werkloos heid heeft bijgedragen. Bij verschillende crisiskantoren hebben vele menschen, tegen bescheiden salaris, een werkkring gevonden, terwijl zij anders aan de publieke liefdadigheid zouden zijn prijs gegeven, „Uiteraard mag de crisisdienst geen object van werkverschaffing worden. Maar het voordeel voor onze samen leving. dat een aantal door de crisis getroffen personen (in den regel geen handarbeiders) op deze wijze konden worden te werk gesteld, mag toch ook niet worden onderschat. de beoordeeltng van het per centage der administratiekosten van het Landbouw-crisisfonds moet in het oog worden gehouden, dat administratie en controle loopen over een bedrag van meer dan f 160 millioen aan ontvang sten en uitgaven." Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. DronkenschapW. v. d. W. Baarn f 10 of 4 d., K. C. v. d. H. Amersfoort f 8 of 4 d.. f'. v. d. Sell, idem, C. Amersfoort f 10 of 4 d. Bij verrichting aan den openb. weg oorbijgangers niet waarschuwenG. S. Amersfoort f5 of 2 d. Spoorwegreglement: H. J. H. f 1 of 1 d. Loopen op verboden grondJ. K. Amersfoort f 3 of 1 d. plus f 15 of 6 voor lijm bij zich hebben. LeerplichtwetH. v. V. Garderbroek f5 of 2 d. Crisisrundveebesluit: H. C. v, D Hoog land f 15 of 6 d„ B. v. B. Wouden berg f25 of 10 d. Vuurwapen voorhanden hebben z. v.: G. G. Renswoude f25 of 10 d. CrisisgraanbesluitA. v. d. K. Gar deren f 15 of 6 d„ R. v. d. K. idem. In verlofsloealiteit na sluitingsuur: v. W. Amersfoort f3 of 1 d., P. Sch. idem, Th. S. idem. Links rijdenG. Sch. Amersfoort f20 of 8 d., J. A. P. Baarn idem, R. D. Veenendaal f 15 of 6 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: W. A. V. Zeist f5 of 2 d. Niet behoorlijk uitwijken: P. Sch. Putten f5 of 2 d. Verboden weg berijden M. E. J. L. Bussum f I of 1 d. Niet stilhouden als de veiligheid dit eischtJ. A. S. Utrecht f 10 of 4 d. Autorijden zonder goede hoorn: G. Voor Uw Timmer- en Metselwerken Heiligenb.weg 51 - Tel. 1392 Nieuwbouw Verbouw 0 Solied en billijk d. B. Soest f3 of 2 d. Laten rijden met niet ingeschreven autoJ. H. B. Enschede f 5 of 2 d. Nummer-letter niet voldoende ver licht: H. M. Wageningen f2 of 1 d., N. S. Ouderkerk 'dem. Onvoldoende autoverlichting: W. M. v. d. N. Apeldoorn f5 of 2 d„ A. "E. J. D. Baarn 2 maal f5 of 2d. plus f2 of 1 d. voor gemis van spiegel. Geen spiegel: A. W. P. A. H. B; neveld f3 of I d., M. E. Amersfoort idem, K. E. L. v. K. Heerlen idem, M. H. Bussum idem. E. L. L. O. Baarn f5 of 2 d., J. P. Zeist f3 of 1 d. plus idem voor geen rijbewijs. Geen rijbewijs toonenC. H. H. v. Hilversum f 5 of 2 d., N. J. Gorin- chem idemH. v. d. K. Apeldoorn een maand tuchtschool plus f60 of 4 w. tuchtsch. voor niet stilhouden opvor dering der politie. Onvoldoende remmen|: C. J. v. G. Rotterdam f5 of 2 d. Wielrijden zonder lichtC. A. de B. Aerdenhout f2 of 1 d., W. D. Gar derbroek f 3 of 1 d., H. de J. Spaken burg idem, W. v. d. W. Baarn idem, B. N. Soest idem, J. G. N. M. Amster dam idem. Wielrijden zonder reflector: C. v. W. Baarn f2 of I d. Drankwet (sterke drank verkoopen op publieken verkoop)J. M. Amers foort vrijspraak als niet zijnde de wet- k aansprakelijke. ieen nummerbewijsv. D. Hilver sum f 10 of 4 d. plus f5 of 2d. voor onvoldoende remmen en stuur plus vernietiging van den auto wegens ge vaar voor de publieke veiligheid, Type- eu Cop ie er inrichting VITESSE KON. WILHELM1NASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie' reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen BERICHTEN UIT AMERSFOORT Rioleering. Amersfoort krijgt nu ook zijn „under ground" en wel in den vorm van een riolenstelsel, dat al het vuile water dat CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachfnehandel Langestraat 84 - Telef. 528 argeloozen bezoeker allerlei monsters van ruw- en gezuiverd rioolwater laten zien, hun neuzen met welbehagen bo ven de monsterglazen houden, alsof de inhoud daarvan de een of andere Bourgonje" is. Na de voorzuivering wordt het water aan een biologische reiniging onder worpen, waarbij de natuur dus weer een handje meehelpt. Dit biologisch proces berust op ongeveer hetzelfde principe als het bekende verhaal van de twee muizen die net zoolang met elkaar vochten, totdat alleen nog de twee staartjes op het slagveld achter bleven als de stomme getuigen van een heroïschen tweekamp. Zooals de mui zen elkaar opaten, zoo laat men de bacillen of hoe die microscopisch kleine diertjes nog meer mogen heeten, elkander oppeuzelen, net zoolang tot dat er maar weinig overlevenden meer zijn, die dan op 'n ingenieuze manier uit het water worden verwijderd. Het bezinksel wordt in hermetisch gesloten en verwarmde putten gebracht, waar het uitrot. De verwarming ge schiedt met rioolgas, dat in de putten zelf gewonnen wordt en daarna weer gebruikt om de putten te verwarmen. In zekeren zin kan men hier dus spre ken van een perpetuum mobile. Het uitgerotte slib wordt netjes op z.g. slibvelden geperst, waar het opdroogt en verandert in een soort tuinaarde die reukloos is. De 820 M3. slib die per dag wordt gedistilleerd uit de 8400 M3. rioolwater, wordt door deze bewerking veranderd in 20 M3. droge „tuinaarde", 2000 M\ brandbaar rioolgas en verder helder water. Wanneer het rioolwater is gezuiverd en gereed is om teruggepompt te wor den naar de stadsgrachten, hedraagt de verontreiniging nog slechts 3'/j pet. Ter toelichting diene, dat het water reeds bij een gehalte van 5 pet. on schadelijk is en dat gewoon drinkwater voor ongeveer één procent verontrei nigd is. Straks zal men ook in Amersfoort eer zoogenaamde voorzuivering van rioolwater gaan toepassen door het stichten van een voorzuivetings-instal- dwijnen opneemt en wegvoert. Bijna niemand denkt er aan, dat het niet alleen een probleem is hoe wij a?" twa,« k™.en' latie, later te completeeren met een ald_at ,wa!fr'?a' ^e_I nazuiverings-inrichting. Het gezuiverde weer kwijt raken. Daarvoor hebben we 't is 'n waarheid als 'n koe riolen noodig, maar met riolen alleen komen we er toch niet, want de riolen moeten al 't vuil, dat ze toegevoerd krijgen, toch ook weer ergens kunnen laten. In dit opzicht is Amersfoort aan gewezen op de Eem. In het buitenland gebruikt iedere stedeling per dag gemiddeld 2004 600 L. water, wat rijkelijk veel is. In Amsterdam bedraagt het water gebruik gemiddeld honderd liter per persoon en per dag Amsterdam-West is nog zuiniger. Daar bedraagt de hoe veelheid rioolwater slechts zestig liter per persoon en per etmaal. Voor het zuiveringsproces van dit sterk verontreinigd water is een heel fabriekscomplex noodig. Dit bevindt zich aan het einde van den Sloter- dijkermeerweg, een kwartiertje gaans voorbij den Hoofdweg. Het rioolwater wordt daar in groote, tien meter diepe pulten gepompt, waar het tot stilstand komt, zoodat in enkele uren tijds de meest bezinkbare stoffen naar den bo dem zakken. Het water is dan al heel wat hel derder geworden, hoewel het ook dan nog een geur verspreidt, die met den besten wil ter wereld niet welriekend genoemd kan worden. Hetgeen niet wegneemt dat de ingenieurs, die de leiding bij dit werk hebben en die den nazuiverings-inrichting. Het gezuiverde rioolwater kan dan in de Eem afge voerd worden. De Zusters der Congregatie van St. Jozef te Amersfoort, hebben in de Bilt een nieuwen werkkring geopend in een R. K. Fröbelschool in hetVer- eenigingsgebouw aan den Groen van Prinstererweg. Heel wat eeuwen zijn er over het dorp heengegaan, sinds de laatste religieuzen de wijk namen uit de Bilt. De kronieken vermelden de laatste kloosterlingen omstreeks 1580. Thans is er vreugde over den terug keer. die zich uitte in een feestelijke ontvangst der Eerw. Zusters. De Rijksinspectie voor de Drank wet zond een controleur naar Amers foort en met bijstand van de stedelijke politie is het gelukt een paar drankwet overtreders te achterhalen. Bij een hunner is 100 L. drank in beslag genomen. In een ander geval werd drank ontdekt in een niet ge opende mand, die van buiten was ge zonden. De geleidebrief kon niet wor den getoond, Een wlelrijdster kwam op de Var- kensmarkt in aanraking met een vracht auto. Hierbij liep zij een letsel aan haar been op, zoodat zij per ziekenauto van garage Nefkens naar het zieken huis moest worden vervoerd.

De Eembode | 1934 | | pagina 1