Tentoonstelling F. A. TULP Taxidienst Voor PARKER Pennen en Potloden Fa. H. Elzenaar Handel- en Visch- Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langtgracht 28, Amersfoort Sfd(faeM?2DaEhnVerSCh,in.t elken Di,,sda8- en Vrijdag per dr?p m» abonnem.entsprljs bedraagt één gulden oost Ah aanden: bui,en Amersfoort 11.10, franco per Post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Ka'holleke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 9 Oct. 1934 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adv.rleeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 55 Wie hel welzijn stelt vóór den plicht "iel lot onafhankelijkheid in slaat. Natuur, arbeid, kapitaal. Natuur, arbeid en kapitaal zijn de Pr?duc!ie-factoren. ^ij zijn als zoodanig evenwel niet van dezclide orde. De Natuur een vrije gave Gods is een werkelijke productie-factor. God gaf aan den mcnsch de opdracht de aarde en al wat zij bevat te beheerschen. Daardoor kreeg de menscli den plicht opgelegd door zijn arbeid de krachten, door God ter zijner beschikking gesteld, dienstbaar te maken aan zijn levens onderhoud. Sommige gaven der natuur worden na en in verhouding tot haar verbruik door de natuur elve hernieuwd; an dere daarentegen gaan onherroepelijk teloor. De menseh heeft ze daaromjmet wijze gematigdheid te gebruiken. De arbeid geestes- en handen arbeid vormt het aandeel van den menseh in het productie-proces. Beide zijn er op gericht de beschikbare hulp bronnen doelmatig te beheeren niet hel oog op 'smenschen natuurlijke behoeften en op de ontplooiing van zijn meiischeiijk bestaan. Uit den plicht om Ie aibeiden, door God vanaf het begin der Schepping den m tnoch opgelegd, volgt vanzelf het recht ?m te arbeiden. Men moet dat recht 0111 te arbeiden echter niet verwarren met de vrijheid van den arbeid en ook niet met het recht op arbeid. Vrijheid van den arbeid duidt in his- lorischen zin op een staat van zaken, waarbij, onder voorwendsel de persoon lijke vri heid van den arbeider te waar borgen, elke regeling van de:, arbeid vanwege de vakorganisatie of v unvege den Staat is uitgesloten. Een zoodanige staat van zaken is in tegenspraak met de katholieke leer, zooals die door Paus Leo XIII in zijn Encycliek Rerum Novarum is uiteen gezet. Het rcclit op arbeid duidt op een vermeend recht van den werklooze, hierin bestaande, dat hij van den Staat kan eischen, dat deze hem werk en daardoor loon verschaffen. Het is heel zeker plicht der Over heid om met al de haar ten dienste slaande middelen de werkeloosheid en haar gevolgen te bestrijden. Maar uit dien plicht der Overheid kan geens zins worden afgeleid, dat iedere werk looze van den Staat verlangen kan, dat deze hem werk verschafte. De arbeid is niet louter een kracht machine, hij is geen koopwaar, die men koopt en verkoopt en waarover men naar willekeur kan beschikken. „Arbeid", zegt Leo XIII in Rerum No varum, „is iets persoonlijks, want de werkkracht is onafscheidelijk van den persoon van den werkman." Daarom behoort de arbeid behandeld te worden als iets menschelijks, als iels wat noodzakelijk is voor 'smen schen levensonderhoud en dus niet enkel als koopwaar. Het Taytor-systeem tracht langs ver schillende wegen voornamelijk door hel aanbrengen in het werk van een zeker methodisch rythme de arbeids- productie te verhoogen. Hoe aanbeve lingswaardig dat onder menig opzicht nok zijn moge, toch dient daarbij ge waakt tegen elke verkeerde toepassing, waardoor de arbeider tot automaat verlaagd en praktisch beroofd den van het gebruik zijner specifiek mcnschelijke vermogens. Kapitaal is het zakelijk hulpmiddel bij de productie. Naar zijn aard is het kapitaal het product van arbeid in het verleden, dat dienstig jwordt gemankt tot arbeid in de toekomst. Niemand betwist aan het kapitaal zijn reden van bestaan, noch zijn nood wendigheid. liet verschil van meening, dat lusschci) de verschillende Scholen bestaat, betreft de vraag naar den bes ten rechtsvorm privaat-bezit of ge- meenschapsbezit der productie-mid delen. En is het pleit ten gunste var het privaat-bezit beslecht, dan gaat liet er nog om, vast te stellen, welk aandeel bij de winst-verdeeling aan het kapitaal moet worden toegekend. GROOTE SORTEERING Blokken Postpapier Enveloppen Doozen Tariefpost (100 VEL PAPIER EN 100 ENVELOPPEN) f 0.70 I KANTOORBOEK HAMDEL I Lingestr, 65 t.o. Krommestr. TEL 526 Wij trachten dit te bereiken door: 1. het opwekken van ridderlijkheid, naastenliefde en hulpvaardigheid. 2o. het ontwikkelen van plichts- en verantwoordelijkheidsgevoel, gehoor zaamheid en zelfvertrouwen. 3o. het oefenen van de zintuigen, het verhoogen van lichaamlijke vaar digheid en hygiëne. Wij doen dan ook een beroep op den geheclen jongen, zoowel lichaam als ziel en verschaffen hem principe's, die altijd gelden (geen Zondagmorgen aangelegenheid), en leeren hem ge woonten, die hem voor z'n geheele leven zullen helpen. Een j .:gen (11 17 jaar) die Ver kenner wil worden, inoet de volgende belofte afleggen: Ik beloof, met Gods hulp, op m'n eerewoord, eerlijk te zullen streven. M'n plicht te doen tegenover God, Kerk en Land. ledereen te helpen waar ik kan en de Verkennerswet te gehoorzamen. De Verkennerswet luidt 1. Op de eer van een verkenner :n men vertrouwen. 2. Een verkenner is trouw. 3. Een verkenner heeft tot plicht nuttig te zijn en anderen te helpen. 4. Een verkenner is een vriend voor allen en een broeder voor alle andere verkenners. 5. Een verkenner is ridderlijk. 6. Een verkenner is een dierenvriend. 7. Een verkenner weet opdrachten te gehoorzamen zonder tegenspreken. 8. Een verkenner glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden. 9. Een vetkenner is spaarzaam. 10. Een verkenner is rein in gedach ten, woord en daad. Bovendien moet de jongen, die ver kenner wil worden, de volgende dingen kennen (z.g. derde klas eischcn). De Verkennerswet. Spoorleekens, om een spoor te kun nen volgen (training opmerkings ver mogen). 't Saluut (beleefdheid, orde). Onderscheidingstcekens van de ver schillende rangen. Vlag, hijschen en breken (eerbied aor gezag). Gebruik verkennersstok (handigheid, indingrijkheid). Een zestal knoopen (handigheid), Weten hoe zich te gedragen in de kerk en de tl. Mis kunnen volgen. Voldoet de jongen aan deze eischen, dan wordt hij geïnstalleerd als derde klas verkenner. Zijn ze eenmaal verkenner, dan kun- :n ze verder oefenen voor tweede klas, en daarna voor eerste klas ver kenner, en worden de verschillende eischen steeds uitgebreid en verzwaard. Een voltallige troep bestaat gewoon lijk uit 24 jongens, verdeeld in vier patrouilles va.' 6. Met z.g. patrouille-systeem is voor ons van groot gewicht, en juist door dit systeem wiirden zulke goede resul taten bereikt. De patrouilles hebben liun eigen leider (een van de jongens), een eigen naam (dierennaam), eigen roep, hun eigen hoek in het clubgebouw (hoofd kwartier geheeten) enz. De patrouilles werken zooveel moge lijk zelfstandig en bekampen elkander in onderlinge wedstrijden. Het patrouille-systeem kweektvriend- schap, zelfvertrouwen, en hulpvaardig heid. tiet zou ons te ver voeren om verder hierover uit te weiden, doch willen wij voor de belangstellende lezer verwijzen naar een zeer goed boekje n.l. „Het verkennen in de R. K. parochie" door Vera Ballay. Wij zullen later nog iets zeggen over onze z.g. eerste en tweede klas eischen. G. L. Hel Spel van Verkennen. liet doel van het spel van verkennen De Abdij van Esmond, is onze jongens mede te helpen op voeden tot karaktervolle, flinke staats burgers, '.'n voor ons Katholieken, tevens tot goede Katholieke mannen. Daarnaast streven wij nog naar een goede lichaamlijke ontwikkeling. Door Dom. A. Beekman, Benedictijner Monnik van de St. Paulus Abdij te 7) Oosterhout. Volgens deze Eginonder jaarboeken nu was l'etronella omstreeks 1113 ge- NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PtRS. AUTO'S Hoofdkantoor Kamp 49 huwd met Graaf Floris II, maar 1122 weduwe geworden. Haar drie zonen en enkele dochter werden door haar met kloeke hand opgevoed. Een dier zonen is de latere Dirk VI, die waarschijnlijk in 1131 als Graaf is op getreden. De steen, waarop onder de beeltenis is gebeiteld „Dirk bidt, Pc- tronella versiert," zou dus, zoo hij bij het leven der Gravin-moeder zou zijn vervaardigd, dateeren van tusschen de jaren 1122 en 1131 In alle geval kan de steen niet jonger zijn dan 1139. De steensoort wijst verder! uil, dal Wcstfalen de plaats han herkomst i wat waarschijnlijk is, omdat de gemali van Ditk VI een Bentheimsche prinses was. Omdat daar in de 12de eeuw geen belangrijke beeldhouwwerken zijn vervaardigd, wint de veronderstelling veld, dat het tympanon door de mon niken zelf te Egmond is vervaardigd. Het Byzantijnsche karakter van de Petrusfiguur kan voldoende worden verklaard uit de betrekkingen, die Egbert, de Aartsbisschop van Trier, heeft onderhouden met het keizerlijke hof, zoodat het niet onmogelijk is, dat in de abdij kleinkunst in Byzantijnsche stijl aanwezig is geweest, waarop de beeldhouwer zich zal hebben geïnspi reerd. De foutieve schrijfwijze van het Grieksche opschrift kan echter niet als bewijs worden aangevoerd, dat het stuk niet uit Byzantië zelf afkomstig is, omdat een gemengde spelling zelfs tot op het einde van de 11de eeuw nog op munten wordt aangetroffen. In het begin der 19de eeuw bezat men nog een der twee steenen leeuw tjes, die vroeger nevens den hoofd ingang lagen neergevleid en tusschen welke inter Icones recht werd gesproken en belangrijke oorkonden zijn afgekondigd. Dit merkwaardige stuk is met zooveel andere eveneens spoorloos verdwenen. Van de kunstschatten, die zich binnen de abdij door de jaren hebben opge stapeld en die ons een kijk geven op den kunstzin der monniken van latere eeuwen, is een onvolledige lijst opge maakt in het jaar v<5ór de laatste ver woesting. Een andei., wat oudere lijst, bezitten we van den buit, door geuze- knechten van Van Brederode alreeds in 1567 wederrechtelijk toegeëigend en die in handen is gekomen van den drost van Harlingen. We vinden daarin opgesomd zilveren vaatwerken voor de heilige diensten, kruisen, wand tapijten met voo'Stellingen, enkele schilderijen, zilveren vaatwerk vooi tafelgebruik, beelden, gedreven schil den, kostbaar ingebonden handschrif ten evenwel zonder ook maar eenige nadere beschrijving van al die kost baarheden. Binnenland Nieuwe opruiming. Het schijnt vastgesteld, dat binnen kort zal worden overgegaan lol her vatting van het afslachten van rund: teneinde den veestapel te verkleinen eu daardoor de vleesch- en zuivclpo- silie voor de boeren te verbeteren. Of door die afslachting in combi natie met de huidige fokregeling vol doende inperking van de productie zal worden verkregen, staat nog lang niet vast. Vermoedelijk zal men nog verder willen gaan en bepalen, hoeveel melkvee er op iedere boerderij mag worden gehouden, 't Kan ook zijn, dat bepaald zal worden hoeveel liteis of kilo-grammen melk iedere inelk-pro- duccnt mag leveren. Doch als de melk- un niet meer zoo rijkelijk vloeit, dan wel zeker, dat 't den vee houder beter zal gaan? Alles hangt toch af van de prijzen die gemaakt zullen kunnen worden, en die heeft noch de regeering, noch de veehoudei z'n macht. Een andere vraag is 't verder of 't wel toelaatbaar is, dal de voedselpro ductie wordt verminderd nu zoovele, moeilijkheden zich in dc huishoudens voordoen. Geen bederf. Aan de commissie van onderzoek, onder leiding van Dr. Beunier, is n*ar Kantoorboek- en Schrijfmachlnehandel Langestraat 84 Telef. 528 zake de Varkenscenlrale gebleken dat van fraude of corruptie b, de leiding der Nederlandsche Varkens centrale, met name ook bij den heer van Zwanenberg als Directeur, geen sprake is geweest en dat noch den toenmaligen Minister van Economische Zaken, aan wiens adres in enkele open bare vergaderingen beschuldigingen waren geuit, noch den Regeeringscom- missaris voor de uitvoering van de Crisis- Varkenswet 1932, in dit opzicht iets ter. laste kan worden gelegd. Wat daarentegen de economische en organisatorische werkzaamheden der Varkens-centrale aangaat, meent de Commissie uit haar onderzoek te moc- :n vaststellen, dat ongetwijfeld in dit opzicht door de Centrale fouten zijn begaan. Zoo meent zij te moeten be twijfelen, of de Nederlandsche Var kenscentrale met hare bemoeiing inzake de steun aan de varkenshouderij niet te ver gegaan is, waardoor particuliere belangen wellicht sterker zijn aange tast, dan de behartiging van de aan de Centrale opgedragen belangen strikt genomen had vereischt. Nieuwe Libellen op komst. Er zijn weer nieuwe Libellen in aan tocht, deeltjes in de Libellen-serie (uitgave Bosch en Keuning te Baarn). Het zijn Zending in een veranderde wereld, door Dr. Ir. H. G. van Beusekom. Windstilte, Verzen van W. Hessels. Van Nederlandsche Luilakken, door D. J. van der Ven. Indeeling en meubileering van het woonhuis, door V. Hartog-Snoek. Transparanten. Verzen van jo Kal mijn-Spierenburg. Herkennen en keuren van eenige waren. Jacobus Revius. Een bloemlezing uit zijn gedichten samengesteld en inge leid door L. M. Hagen. Haakpatronen door Riek Heusinkveld. Boerenbont jes als handwerkmateriaal, door J. F. Meijer en S. A. Nauta. Aolwieke. Laand en lu van vrouger, mit magels, deur G. Teis Psn. Flakkeesche schetsen door |.KIeeu- wens. Hulp in huis. Practische wenken voor allen, die hulp in de huishouding m dig hebben, door M. Ridderhof. Indisch dierenleven door T. Benthem Jutting. Wenken voor keukeninrichting, door Hermien Manger. Waschbehandeling, door C. M. E. Looijen. jan Luljkeu. Een bloemlezing uit zijn gedichten samengesteld en ingeleid door M. Kamphuis. Dank voor stank bij dominee, door D. J. van der Ven. Enz. enz. BERICHTE1V I UIT AMERSFOORT Handel- en Vischtentoonstelling 15—20 October. Nog slechts een 10-tal dagen en dt opening van bovengenoemde tentoon stelling zal dan plaats hebben. Deze onderneming geeft blijk van moed en vertrouwen in de toekomst. Zij getuigt van (linke durf in dezen tijd van malaise een tentoonstelling te organiseeten, waarvan wij straks ge tuigen zullen zijn. Moed, durf en vertrouwen in di toekomst zijn de eigenschappen, welke voor het herstel van Handel en Indu strie van zulk een groot belang zijn. En deze Handel en Vischtentoon- sielling zal ons toonen, dat er nog heel wat zakenlui zijn, die deze eigen schappen bezitten. De Exposanten zullen zich inspannen den bezoekers een zoo goed mogelijk overzicht te geven van de artikelc welke zij verkoopen of fabriceeren. Alle mogelijke demonstraties zal men dagelijks kunnen volgen. Voor de kinderen is een specialen dag gereserveerd, n.l. op Woensdag 17 October zal een groote ballon-wed- strijd worden georganiseerd, waaraan 15.20 OCTOBER in de EIERHAL te Amersfoort met medewerking van de Federatie van de Amersloortsche Middenstandsvereenigingen. Maandag 15 OCTOBER 2 uur OFF1CIEELE OPENING mmm ALLE BEDRIJVEN IN WERKING GRATIS Koffie- en Theeuurtje bij de Firma TH. NIEME1JER WOENSDAG 17 OCTOBER 2.30 uur Groote Dureya-Ballonwedstrijd zeer fraaie prijzen verbonden zijn. voor kinderen, DOORLOOPEND MUZIEK Alle bezoekers ontvangen gratis een portie gebakken visch. GRATIS ZEEBANKET Heerlijke HARING, geserveerd op VERKADF.'S TOAST. BV 9 LET OP DE NEGEN's 9 "VB 9 Alle genummerde enlrëe-bewijzen, die eindigen op 9, geven recht op een doos bonbons. 19 geeft recht op een blik sardines, aangeboden door de Vischhandel v.h. OLASTKA Co., Amersfoort. 69 geeft rechl op een blik zalm, aangeboden door dezelfde firma. Voorts ontvangt elke 25ste bezoeker(ster) een schitterend pakket DURYEA Pudding. Dagelijks geopend van 1.30—5.30 uur en van 7.30-10.30 uur, behalve Vrijdag 19 October, geopend om 9 uur des morgens. Enlrée-prljs 25 et. - Entrée-prljs 25 ct. Waar krijgt U zooveel voor zuo weioig geld eer fraaie prijzen zijn verbonden. Drie orkest-vereenigingen, n.l. de K. Muziekvereeniging „Wilskracht", e Arbeiders Muziekvereeniging „H.J. Hegeraat" en de „Amersfoortsche Mu ziekvereeniging" zullen op 15, 16 en 17 October een groote muzikale rond gang door de stad maken om de opening der tentoonstelling aan te kondigen. Men lette speciaal op de groote an- mces van 12 en 16 October, die het programma der geheele tenloonstelling zullen bevatten. Zwemmen en baden. De bepalingen vastgesteld voor het baden en zwemmen in deze gemeente, door den gemeenteraad reeds in juni j.l. vastgesteld, werden eerst dezer dagen door goedkeuring van kracht. Winkelsluiting. Verruiming van Zondagsverkoop is alleen aannemelijk, als daardoor zeer ernstig nadeel in zaken kan worden voorkomen. Dat blijkt nu slechts voor enkele categorieën van winkels en daar voor nog lang niet in alle plaatsen het geval te zijn. De volksgewoonten blijken zich al goed aan te passen aan 't gesloten blijven der winkels op Zon dag. En dat is verheugend voor het groote goed der Zondagsrust, waarvan ook dc middenstanders zooveel moge lijk moeien kunnen piofiteeren. )e voorgestelde nieuwe bouw ordening zal Maandagavond in de af- deelingen van den gemeenteraad worden behandeld. In den kring van Katholiek Amersfoort is een cultureele groep gevormd onder leiding van Dr.F.C. Iluvgen. G. Krijnen.' J. Sciioeumakcr en de dames Noord- man-Gommers en Cecilia Loots. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, De Inspecteur van Politie A. Lose- koot, heelt om gezondheidsredenen eer vol ontslag gevraagd en verkregen. De Zaterdag gehouden Roode Kruis- collecte heeft een bedrag van f544.09 opgebracht. Door wciwil'endheid der Firma's Houbaers Sigarenfabriek en Meursings Koekfabriek werd de commissie in staat gesteld de collectanten eenige versnaperingen aan te bieden voor hun dc artikelen belangloos werk. De uil. alsmede een I smaakvolle versiering door de bloemis- terij Hendriksen, werden eveneens de Afdeeling gratis aangeboden. De Zondag gehouden bloempjes verkoop aan de vier parochiekerken ten bate van het Mgr. Mutsaers-Oord bracht een totaalbedrag op van f 186.84s In de St. Joriskerk zal Vrijdag 19 October een openbare orgelbespeling worden gegeven door Gerrit van den Burg. Daarbij wordt medewerking ver leend door het Amersfoort's Mannen koor en den fluitist Piet van den Hurk uit Utrecht. De opbrengst komt ten bate van .Kinderzorg". - Aanbesteed werd het aanieggen van het laatste gedeelte Tulpstraat. Laagste inschrijving was: Gebr. Vos f2700. Uitloting. Burgemeester en Wethouders deelden mede, dat de jaarlijksche uitloting van Obligatiën van geldleeningen door deze gemeente aangegaan, zal plaats heb ben op 6 November om 2 uur ten Gemeentehuize. Piano-recital H. Kander—Velden. Vrijdagavond gaf de blinde pianist Hugo Kander—Velden in de kleine zaal van Amicitia een concert, dat goed ge slaagd mag genoemd worden. Het is alleen te betreuren, dat zoo weinigen ie hun belangstelling blijk gaven. Het spel van dezen pianist is inder daad uitstekend. Men staat verbaasd over het techniscli raffinement van dezen kunstenaar, wanneer men daarbij re kening houdt met het feit. dat hij reeds op vijfjarige leeftijd volslagen blind was: en men kan niet anders dan be wondering hebben voor de volharding, waarmede hij z'n muzikale studies hci.it doorgezet en een dergelijke hougte heeft weten te bereiken. Van dit al -- - meen menschclijk oogpunt bezien, weegt men dan een zekere gelijkma tigheid in het spel niet zoo zwaar. Want ondanks de technische vaardig heid is het spei tamelijk vlak door c :i tekort aan crescendo's en decrescendo's, waardoor het Af zacht Af hard wordt, mede hierdoor ontstaateengebreka.nl poëtiseerend element, wat natuurlijk bij Schubert en Chopin het meest ge mist werd. De pianist had een zeer dankbaar gehoor, en vooral na de klankvol" Carnaval-suite van Schumann was het applaus zeer nadrukkelijk. Met dc Rigoletto-parafrase van Liszt en een toegiftje besloot Kander—Velden deze mooie avond. G. J.

De Eembode | 1934 | | pagina 1