F. A. TULP Mercurius Agenda's voor 1935 Allerlei Taxidienst N.V. Middenstands=Bank SCfjRfJFMACHfNELiNTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Atrersfflorl. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort 2iLEEMn0DELverschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag It Dec. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheld bij geregeld advertecren Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 73 Loop dc gr note vreugde niet Ie hiuinlig nu, anders Irujil ge. aide kleine lilijdschapjes dood.' Het wezen van den Staat. flct begrip Slaat omvat drie onmis bare elementeneen gemeenschap, een grondgebied en een gezag. Als gemeenschap is de Staat én door zijn omvang én door zijn hoogere roe ping onderscheiden van iedere andere menschelijke grocpecring van tijdelijke orde. Hij omvat en beheerscht, zij het binnen bepaalde grenzen, huisgezin, gemeente en alle verdere instellingen, welke bijvoorbeeld haar ontstaan dan ken, hetzij aan de beoefening van een zeilde beroep, hetzij aan de behoefte van onderlingcn steun, hetzij aan de gemeenschappelijke beoefening van algcmccne ontwikkeling, wetenschap en kunst. De Staat is souverein op eigen ter rein in dien zin, dat hij in de tijdelijke orde der dingen van geen hoogere aardsche macht afhankelijk is. Tusschen de Staten onderling gelden evenwel i betrekkingen van wcderzijdschc afhan kelijkheid de regeling dier betrekkin gen heeft te geschieden door rcchts- organen, welke staan boven de ver schillende Staten. Levenslesjes. Wij gaan geblinddoekt tusschen af gronden. maar, gelukkig... we gaan aan Qods hand. Het geloof voert tot hoogere zeker heid dan het verstand, omdat in het geloof een hoogere kracht werkzaam is. De allerlaatste deur in ons hart wordt alleen door God geopend. Wat is het leven? Een vervlogen gisteren, een vluchtend heden en een onzeker morgen. Als alleen zij spraken, die wat te zeggen hebben, werd het heel stil op de wereld. Binnenland Nieuwe plannen. De regeering is voornemens te komen tot voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den teeltijd van 60 jaar hebben bereikt. De regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaar gelden. Naast dezen maatregel is ook advies verzocht over het voorstel om met ingang van I Januari 1935 de verhoo ging van wedden der onderwijzers bij het lager onderwijs ingevolge het be zit van de hoofdakte, de akten voor Fransch. Duitsch, Engelsch en Wis kunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofdakte, die hoofd eener school zijn ol die onder wijzer zijn met z.gn. verplichte hoofd akte en aan de bezitters van de bij akten. die in het betreffende vak derwijs geven. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt de Minister een algchcele salaris herziening bij het L.O. in uitzicht. I Er zijn momenteel ongeveer 2400 onderwijzers op wachtgeld. Kindertoeslag. Zelfs wanneer niet, gelijk thans ongetwijfeld het geval is. de loonen a?n den lagen kant zijn, dan nog valt er voor het toekennen van een kinder toeslag voor de grootcre gezinnen veel te zeggen. Immers, practisch staat het toch dat de levensstandaard van groep arbeiders wordt bepaald door de groote meerderheid, die nu eenmaal bestaat uit ongehuwden en vaders van kleine gezinnen. Volgens de laatste volkstelling had- n nog geen 23 procent van de ge- ons land meer dan Wil men dus aan de groote gezin nen eenzelfden levensstandaard waar borgen, dan zal men hun boven het loon, dat uiteraard alleen rekening houdt met de gemiddelde gezinnen, kindertoeslag moeten toekennen. Crisis-Comité. Koningin heelt 150.000 aan het Nationaal Crisis-Comité geschonken voor klceding en dekking. Electriciteit. In de f'rov. Staten werd gevraagd of de tarieven van de P.U.E.M. niet rlangd kunnen worden, gezien den goeden financieclcn toestand van het t drijf en de groote belangen van de rbruikers. Ann Zee. 1) Aan de duinen van Siderhoit zong de zee haar oude lied. Doch alwic in de dieplen had kunnen luisteren, had daar een gelui gehoord als van doods klokken. In Siderhoit zeggen de mcnschcn, dat de zee dccit in hunne vreugden en in hunnen nood. Wanneer over dorp de tonen der kerkklokken kh ken in hare diepe feestelijke pracht. 1 dan galmde het telkenmale in der oncindigen ziltcn vloed, geheel ge heimzinnig en gansclt in de diepte der golven klonken de huwelijksklokken in het dorp, dan jubelde hel vanalde golvenklaagden de slerklokken, dan kon men hel tusschen de branding hooren snikken en kreunen. Ja. alle mcnschcn op Siderhoit zeiden, dat de zee deelde in hunne vreugde zoowel als in hunnen nood. Doch niemand in Siderhoit verslond de zee en hare gehcimnisvollc stemmen zoo goed als Hann Törpen, wicn men overal den bijnaam van „de droomcr" gaf. Hann Törpen, die heden weder, ge hoorzamend aan eenen wilden drang, dien ouden. wiAfen, onwederstaanbaren drang, welke hem zoo plotseling over viel, uitgevaren was op de onstuimige KANTOORBOEK HAMDEL Langcitr, 65 to. Krommutr. TEL 326 Soest Op de Joor het besli ur der stich ting tot beheer van het Socster natuur bad opgemaakte en goedgekeurde be grooting van het natuurbad voor 1935. wordt een nadeelig saldo geraamd, groot f6000. De onderneming Carlton gaf een hln.-programma in het St. Jozefgebouw, middags 3 uur voor werkloozcn niemand opgekomen. Des avonds r voor arbeiders in werkverschaf- ling waren 5 personen aanwezig. Beide keeren was de toegang kosteloos. Des avonds 8 uur tegen entree waren 16 personen aanwezig. Jammer voor de goede bedoelingen van de ondernemers. Uit den Omtrek Achteveld Ook op de bewaarschool, naai- en breischonl van Huize St. Jozef, scheen St. Nicolaas. waar hij mei juich en gejubel werd ontvangen. Door de kleutertjes werd voorgedragen, waarbij de goede Sint te gast bleef, vervolgens werden de kinderen ge- tracteerd. Eenines Men is begonnen met het scheuren i den polder, om dit als bouwland te gebruiken. De landbouwer van Stou- tenburg die daarmede een aanvang heeft gimaakt, zal daar aardappelen, haver en bieten op verbouwen, over oppervlakte van 700 roe. Zoo zullen dan het volgend jaar in de polder de eerste vruchten verbouwd worden en als de proef slaagt, zal dit ook zeer zeker veel navolging vinden. zee, om te hooren, of zij nog im...„.. immer luidden, die treurige, bange klokken daar onder in den rollenden, igrommenden vloed. En ver. heel ver van liet strand van Siderhoit, danst zijn visschersboot op de golven, dan op, dan af in de holle zeeén, - steeds krachtig bestuurd door den sterken arm en den stalen hand van den jongen man, welke volstrekt niet de arm en de hand van eenen droomcr schenen te zijn. En Hann Törpen buigt zich over den rand van zijn boot, en luistert. Ja. heel duidelijk hoort hij het heden weer... de treurige klokken klinken van uit de zee tot hem op, zoo diep. zoo zwaar, als echte doodsklokken luiden. En Hann Törpen weet: Aan het onheil op Siderhoit zal in lange nog geen einde komen. Want het onheil heeft zijttce intocht I gedaan in Siderhoit. Dezen zomer is ile oogst mislukt, in de herfst is dc I groote dijk doorgebroken, zoodat het j water dagen lang in dc huizen en stallen en op de wegen van Siderhoit gestaan heeft: in den winter is de dood ge komen in de al te langen lijd vochtig I gebleven huizingen en heeft offer op joffer geifischten waarom zouden de klokken in den afgrond der zee Stoutenbur4 Ook de gemeenteraad van Stouten- burg zag zich geplaatst voor finan- cieele moeilijkheden. De hondenbelasting werd verhoogd voor losloopende honden van f I op f4 en voor vastliggende van f 0.50 op f 2. Het aantal opcenten op de hoofd som der grondbelasting op de ge bouwde eigendommen werd gebracht van 40 op 80 en op de ongebouwde eigendommen van 10 op 20 (totale opbrengst f 1600). De opcenten op de personcelc belasting werden gebracht van 75 op 120 (opbrengst geraamd op f 2820). Het aantal opcenten op de hoofdsom der gemecntefondsbelasting werd bepaald op 55 (opbrengst ge raamd op 1990). Op de hoofdsom der vermogensbelasting zullen geheven worden 40 opcenten (opbrengst ge raamd op f440). Voorts is de veror dening op de keurloonen gewijzigd, als gevolg waarvan o.a. bij een be- drljfsslachting van een rund betaald moet worden f 7 van een varken f 4 terwijl het bedrag van een huisslach- ling verhoogd is tot t 2. Voorts werd besloten tot rangschikking der gemeente de 3e klasse en tot invoering van i straatbelasting voor Achterveld (opbrengst geraamd op f 140), welke belasting geheven wordt ter bestrijding van de kosten der straatverlichting aldaar. De heer G. v. d. Rijt te 'Jden heeft ten gemccntehuize aangifte gedaan van de geboorte van zijn zes-en-twintigste, kind. Een Hongaarsch oorlogsinvalide, vroeger geweermaker, verklaart een uitvinding te hebben gedaan, waardoor het niet meer noodig is, tijdens het fietsen een trapbeweging te maken. De inrichting die hiervoor noodig is, be staat uit een doos met een veer. die onder het zadel wordt bevestigd. De berijder windt het apparaat op, door :h van tijd tot tijd in het zadel op| neer te bewegen. Het rijwiel kan op deze wijze ge durende onbepaaldcn tijd worden voort bewogen. en het is zelfs mogelijk er een snelheid van 65 kilometer per uur mede Ie behalen. Teneinde haar bedrijf aan te passen aan de gewijzigde situatie, heeft de Nederlandsche Handel-Maatschappij besloten tot een ingrijpende reorgani satie over te gaan. Kort samengevat n de voorstellen hierop neer, dat afgeschreven wordt in totaal circa f 60 millioen en andere voorzieningen wor den getroffen ten beloope van f 15 mil lioen. Ter dekking van hel totaalbe drag van f75 millioen wordt voorge steld hel gewone aandeelenkapitaal te reduceeren met 75 pet., dus met f60 millioen en van de reserve f 15 mil lioen af te boeken. Er zijn 21 millioen Katholieken in dc Vercenigde Staten, 17 aartsbisschop pen, 105 bisschoppen, 30.000 priesters, 18 000 kerken en 180 seminaries met 21.000 seminaristen. En aan de Jesu- ieten Universiteit ontvangen meer dan 42.000 jongens een volledige acade mische opleiding van jesuieten. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per UI. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 4 9 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Feest in De Poth. De heer en mevrouw D. F. van Kamp-GijsbertM vierden hun 40-jarig! huwelijksfeest. Deze twee menschen vormen als Vader en Moeder uit de ichting de Armen de Poth aan de Coninckstraat alhier sedert 13 jaren het middelpunt van een wereld apart. Zij staan er als vraagbaak en hulp ir. nood van de bejaarde bewoners der 49 Pothwoningen aan de Coninckstraat. Mr. Dr. M. Tydeman wenschte ais voor zitter-regent den heer en mevrouw var Kamp van harte geluk namens het! regenten-college, waarna de gebruike lijke enveloppe met inhoud aangeboder werd. Onder de autoriteiten, ter receptie was ook de Hoogeerw. i eer Deken C. Hartmar, die het bruidspaar zijn ge- lukwenschen aanbood. Bevolking voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 2 pet. M. V. Tot. Aantal geboorten 46 Aantal overledenen 15 Meer geboren dan overleden 31 Gevestigd 138 Vertrokken 100 Meer gevestigd dan vettrokken 33 Totale vermeerdering 69 Bevolking op 1 Dec. '34 21.684 22.554 44.238, R. K. V.V. ..Amersfoort". R.K.V.V. A'foort—Semper Avanti 5—2 Beide elftallen komen volledig in het veld. Aanstonds is het te zien. dat de Utrechtenaren alles op alles zullen zetten. De eerste aanvallen komen dan ook van Utrecht; maar gelukkig het ge vaar wordt eemgszins bezworen. S. A. komt echter telkens met vernieuwde kracht terug, zoodat de Amersfoorters alle zeilen moeten gaan bijzetten, wil len ze hun doel vrij houdenmaar in ieder geval het lukt. Over het algemeen lijkt in dat eerste gedeelte S. A. sterker. Langzamerhand echter komt Amersfoort rp dreef; en al houdt men dan het spel wat te kort het is duidelijk er zit een doelpunt in de lucht. En zoowaar. Poort weet van een prachtkans even prachtig te profi- teeren en scoort 1—0. Een oogenblik later wordt een cor- t geforceerd. Door een kluwen van spelers gaat de bal ongemerkt de S. A. keeper voorbij, die niets te doen heeft dan achterna kijken 2—0. Denk nu niet dat de S. A.-mannen ontmoedigd zijn neen Amersfoort jullie kunnen van deze prettige club heel veel goeds leeren als je wilt. Ze zet ten sportief als ze zijn overmoeid door. En hun moeite wordt prachtig beloond, ze krijgen een kans en benutten die 2-1. Na de rust is Amersfoort voortdu rend veel sterker. Geweldig en tactisch ook komen ze opzetten, laat het wat! kort zijn, het is in ieder geval goed voetbal wat we nu te zien krijgen. Berghuis speelt op Poort, en het is in' orde 3 1. Zoo gaat het doorAmersfoort steeds in aanval tegen de actieve S. A.-mannen. Wonder boven wonder redden nog heel dikwijls de overigens slechte backs van S. A. In een onbewaakt oogenblik gaan de Utrechtsche boys er vandoor, maar Koppen die in deze wedstrijd nog veel beter op dreef was, dan we dat anders van hem gewend zijn. geeft geen schijn van kans. Het geluk blijft met Amersfoort, het wordt zelfs 4-1, voordat we er erg in hebben. Nu kan Hassink het niet meer houden en hij voegt het tradi- tioneele vijfde doelpunt bij de andere 5-1. Utrecht is niet dood, ze zwoegen door die jongens, want dat hebben ze gedaan den geheelen wedstrijd door. Ze krijgen dan ook nog een welver diend puntje. Zoo fluit de scheids rechter het einde met 5—2. Een prachtwedstrijd waaruit veel valt leeren. Een bijzonder woord hulde aan keeper Koppen. Hij deed veel en lastig werk en met succes, hij was de ster van het veld. Wedstrijd 2e elftal afgelast. Amersfoort 3. won liefst met 7—0. Laten we maar niet zeggen van wie. Over Amersfoort 4 is het maar het best te zwijgen St. Nicolaas op den Berg. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft St. Nicolaas den Berg bestegen en een bezoek gebracht aan de scholen der CARBON Steeds het beste Kan'oorboek- en Schrijfmachin'handel Langestraat 84 Teief. 528 Hebt U een faxi of auto noodig daar beneden nog steeds en luiden, indien het onheil niet siccus zou blijven voortwoekeren op Sider hoit Hann Törpen, de droomer. had een igenaardig leven achter den rug. Vader en moeder had hij reeds vroeg erloren eenvoudige visscherlieden, die den begaafden jongen man wilden laten sludeeren. Doch Hann Törpen ontliep de school hij hoorde immer, door al de «voorden en vervoegingen en verbuigingen heen, de zee zijner1 geboorteplaats ruischen er. de geheim- nisvolle klokken roepen „Kom terug, Hann. terug naar Siderhoitwil! gij niet van heimwee sterven, dar nu terug!" En wijl Hann Törpen nog niet ster- u wilde, liep hij weg, en keerde terug En thuis gekomen werd hij ontvan gen niet een dracht stokslagen, niet de eerste maar wel de laatste, welke hij van zijnen strengen, ruwen vader ontving. Want kort na Hann's terug keer werd Bernt Törpen, de getrouwe kostwinner der zijnen, door de zee verzwolgen. En in dien nacht, toen zij den ver dronken visscher thuis brachten, had had Hann voor de eerste maal die treurige klokken in de diepte hooren luiden. En sindsdien nog dikwerf genoeg! Toen de moeder stierf en het was niet lang na vaders' dood. Toen Hann bij vreemde lieden kwam en, door het dorp onderhoude.i. voorttrok van huis' tot huis, en dat was niet lang na moeders begrafenis. Toen Hann Törpen bij Joost Bom. den rijksten man op Siderhoit. kwam en van dit oogenblik af geen goed oogenblik meer beleefde.' O Hann hoorde menigmaal weken lang. dag op dag en nacht op nacht de klokken der diepte in bange tonen luiden in dien Ireurigcn tijd. lil dien treurigen tijd? Ach wat zeg ik! Was niet de gehcele levensloop voor Hann Törpen als één ijzeren ketting, welks schakels ellende heetten, en welks slotting diepe minachting was? Was er hier ot daar iets wat niemand rrichten wilde, dan klonk het alle kanten, in den hol en in de schuur, en op den dorschvloer en akkerveld: „Hann Törpen moet het maar doen!" Gold het eenen weg, welke voor' allen te ver of te stoffig, ot te oneffen of te vermoeiend was dan zeiden zij lachend: „HannTörpen mag dien weg afleggen St. Ansfridusparochie. Monseigneur was in gezelschap der Hollandsche bis schoppen aan boord van de Flandria van het Eucharistisch Congres terug gekeerd, wat rust genomen, om daarna zijn taak van geven, prijzen, berispen, enz. onder grote belangstellingder jeugd eer te vervullen. Vlaamsche Avond Voor de Vereenigingen, aangeslo'en bij de „Culturecle groep" van „Kv.h. Amersfoort" zal op 13 December .s 's avonds 8 uur, in het intieme Vcr- eenigingszaaltje, behorende tot de St. Ansfriduskerk. Tollenslaan, een veel belovende avond worden gehouden, waarop Dr. K. Heijnderiks, oud-hoog leraar aan de Gentsche Hoogesch' ol en oud-gemeente-secrctaris, zal spreken over „de strijd der Vlamingen om hun Vlaamsch recht", afgewisseld met zang door zijn dochter Mej. Lieve Heijti- deticks. Kostelooze Woensdag 12 December om 3 uur ai. gelegenheid tot kostelooze inen ting in het gebouw aan de Weslsingel 45. Gewenscht is trouwboekje ol ge boortebewijs mede te brengen. Uw wensch Jt wcrkelükheiwanneer gij .Zij"-Ctéme vaste plaats op Uw toilettatcl geetl. De me en frischheid van Uw teint zal dan stoutste verwachtingen overtreffen. a-j'.M van 20-30 -45 en 75 cent. Had men hier ot daar eene schuld ai zich at te schuiven dan heette het „Dat heeft Hann Törpen gedaan!" En voor iedere schuld schenen Hann Tör- pen's schouders breed genoeg, at waren zij dan ook smal genoeg van den snel len groei en het vele hongerlijden. En zoo droegen reeds in zij ïen jon genstijd. Hann Törpcn's schouders een zwaar kruis, het kruis eener vreugde- looze jeugd Dat alles ligt thans reeds ver achter Hann Törpen. Eenmaal toch braken betere dagen voor hem aan. Dat ge beurde op zekeren dag. toen de pastoor! Hann Törpen bij zich liet roepen. klokken der zee luiden! En, mijnheer pastoor, die riepen immer en immer door „Laat het. laat het!" „Hebt gij de klokken der zee hooren luiden, Hann?" had de pastoor hem toen gevraagd- En op de naïeve manier zijner on- •ervalschte natuur had Hann Törpen den menschlievenden man verteld van de klokken der zee. die steeds zoo treuiig, geheel zijn leven door, hadden geluid. De pastoor zag, dat in Hann een dichterlijke ziel woonde, te klein om hare vervolmaking na te streven, te groot om deze dichterlijken aanleg te doen verloren gaan. En zoo kwam zich zoo goedig met hem onderhield!Ihet dat hij den jongen een ganschen „Hann!" sprak hij lot den toenmaalsarm vol boeken meega! ach, en vijftienjarigen jongen, „je antwoordenzoo overgelukkig verliet Hann Tötpen op de Catechismusles bevatten mij zeer I toen het huis. goed! Het was wel een onbezonnen domheid, Hann, dat gij toen van de studie zijl weggeloopen, zeg mij, zoudt gij nog niet eens willen beginnen?" Doch Hann Törpen schudde het blonde hootd. „Neen mijnheer pastoor", sprak hij, „daar heb ik geen hersens voor! ik zou de zee wederom zingen en luiden hooren gelijk vroeger, in de stad. tusschen al die vreemde woorden door! Steeds toch hoorde ik daar de dien dag af aan begonnen Hann Torpen s gelukkigere dagen. Of, be:rr gezegd: gelukkiger nachten 1 Dan. wanneer de steeds vermoeiende i dikwerf genoeg pijnlijke dagtaak - richt was, dan lag Hann Törpen op den vloer zijner dakkamer, wijl hij sti noch tafel bezat, en las in zijne b<>. ken, bij het flikkerende licht van een stompje kaars, daar hij ook gecm lamp had. Wordt vervolgd. I

De Eembode | 1934 | | pagina 1