F. fl. TULP Kerstcrêpe Taxidienst Buiteoritten 6 ct. per Kil Amersfoortsche R. K. Spaarbank Kantoorboeken 1 Fa. M. Elzenaar I Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Aaerafoort DE EEMBODE verBChljnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- I middag. De abonnementsprijs bedraagt Één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort I I.JO, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag fngaan I Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voc Amersfoort en Omstreken Vrijdag 14 Dec. 1934 ;fts behoedzaam met uw ye- I dachten, want elke laat een spoor I achter in uwe ziel. Speel niet met den hartstocht, I anders speelt hij spoedig met u. Onze Kerken. De ontmoetingen niet God, in de stra- lende of in de bittere stonden des levens, ,n geen plaats ter wereld gebon- I dén: in het brandende braainbosclt of I op den weg naar Damascus, in den tuin van Milaan, waar een zangerige kin derstem Aiigustiiuis' weifelingen over seint of in Numidie, liet land van zon en sluimer, dat een nieuwen honderd- eerde bidden overal, ten allen weeft de geest Gods en ontsteekt ii' begenadigde zielen vuren van godde- 1 lijke liefde. Doch wij? Wij, in ons dagelijkscln leven van groote en kleine zorgen on w en kind en brood, 0111 eer en po i (Jok voor ons heeft de God dei I luide gezorgd en geen zoekt Hem te- •rgceis in het onvergankelijke bron r stille tabernakelen. Dit is ons unit. ke voorrecht, dit is ons herkenningstee- keti te midden der bedehuizen zonder God en zonder Offer. Het Jodendom kciit sinds de verwoesting van den Tem pel geen offer meer: in de plaats daar van is, naar de leer der Rabbijnen, de- lezing getreden van de Thora, die als een eeuwig-onstilbaar heimwee n; zalig verleden schouwt. En ook Protestantisme neemt de Bijbelpredi- king de eerste plaats in. Doch ónze Godshuizen zijn tempels van gebed er aanbidding, van offer en liefde-maaltijd daarom geuren wierook hier en alk bloemen der seizoenen, daarom bloeit ei de gouden vlam der waskaars en ziji: de edelste gesteenten ons nóg te arnii KANTOORBOEK HANDEL Langcstr. 65 t.o. Krommestr.TEL. 326 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nQverbeld bij geregeld adverteeren Advertentien moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 74 u reeds mate- Het Gezin, In het huisgezin ligt de bron ven. Het is de eerste school, viisch leert denken, de eerste tempel, aar hij leert bidden. Vandaar de pliclr alles te bestrijden wat liet gezinslcvcr i gevaar brengt of verwoest; alles aai: .- moedigen en te steunen, wat zijr mheid, zijn duurzaamheid en zijr ruchtbaarheid bevordert, liet huisgezin komt onmiddellijk u natuur zelf voort. Zijn oorsprong er Miulslag is het huwelijk, dat uit vrije euze wordt aangegaan, onverbreek r Jezus Christus iclke ivat de echtelijke ge il geval hel huwelijk met vruchtbaarheid gezegend wordt ie gemeenschap tusscheii de ouders en de uit het huwelijk gesproten kinderen. De vader is het natuurlijk hoofd van het /in. De moeder deelt in dit gezag en i i.i ontstentenis van den vader is zij ge- iiiepen tot algeheele uitoefening van liet ouderlijk gezag. De behartiging der belangen van liet huisgezin ligt in handen van hel ouder bd: gezag, welks plichten en rechten vóór elke menschel ij ke wet beslaan en als zijnde van hoogere orde, hoven de- ze uitgaan. Deze plichten en rechten vloeien voort uit het doel, dat door tie natuur 'i-l. de echtgenooteii te vercenigen en daardoor liet leven voort ie planten, ti onderhouden en te ontwikkelen, ook u> zedelijke volmaking en te zorgen voo- de instandhouding van liet inensclicbjk geslacht. Politiek. leu katholiek is de politiek er de politieke partij heel wat anders tlaii sociaal-democraat. Zij beheer- l al het denken en streven var den katholiek. Zij vormen slechts on 1 fdeel van een honger doel. En hel in- naiionaal gezag, dal de katholieki reld belieerscht, spreekt zich ovci politiek ook slechts in zoo verre uil, ah dit hooger doel raaki. Voor di laai '1 tlt-n katholieken hierin vrij hei. Hei lionnle polilieke inter dwingend gezag bestaat tholick dan ook niet. Voor den socialist ogiscli zijn, omdat de po litieke actie in 't middelpunt van af activiteit staal. verscheidenheid van politieke welke zich in verschillende (der de katholieken demolish- een normaal verschijnsel. Maar de Katholieke Staatspartij dan; Is die dan geen abnormaal verschijn- I?, hooren we vragen. Neen, die is geen abnormaal ver schijnsel. De wenschelijkheid en moge lijkheid van één politieke partij zooveel mogelijk katholieken in land, is een product van verschillende omstandigheden, m de historie gegroeid en tot op den huidige» dag bestaand. t Is een kwesbe van opportuniteit, welke de katholieken in ieder land voor zich moeien bezien. Bij welker oplos sing echter steeds gewaakt moet wor den, dat geen inbreuk wordt gedaan op de liooge doeleinden, waarvoor de ka- llioliek zich op deze wereld geplaatst acht. De Kerkelijke Overheid in ieder laad heeft het recht ten deze wakend op te treden en vermaningen of verbo den uit te vaardigen, in zooverre be paalde politieke strevingen de hoogen bestemming van den mensch raken. Last van Uw Zenuwen Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd mei Mijnhardt's Zenuwtabletten luisje 75 cl. Bij A.iolb. en D.-ogisten Een vraagstuk. Op ile wel eens geconstateerde hoo gere wettelijke criminaliteit onder de Katholieken hebben allerlei oorzaken invloed. Afgezien van de oorzaken, die iu liet ras en in de woonplaats (go gebied) gelegen zijn, leggen hier alleen gcschicdkiii.Jige en sociaal- .-conomische oorzaken gewicht in schaal, maar ook zóó banale als het schil in opvatting der vervolgende Aan de cene rechtbank woi kleinigheden vervolgd, aan de am niet. En juist de rechtbanken in groote steden schijnen alle kleinigheden liefst buiten vervolging te hou- terwijl enkele Zuidelijkt banken voor een precies tegenoverge stelde opvatting bekend staan. Hei wijzen naar hoogere criinïnali-1 iciiscijfers der Katholieken, met nan-.- in het Zuiden, is in de hoogste inate on billijk ook uit geschiedkundig oogpunt. Het is van algemeene bekendheid dat armoede een verderfelijke invloed iieeft op het zedelijk leven. En mi is liet een geschiedkundig feit. dat liet Katholieke Zuiden door hel niet - Katholieke Noorden tot armoede en is gebracht, welke vóór minder i eeuw nog in hevige mate in 't Katholieke Zuiden hecrschte. Dit heeft •chad, dit moest hebben een verderfe- ijke- invloed op de criminaliteit in liet Zuiden. Dezen invloed is dat Katho lieke Zuiden men dcnke aan de laat ste publicaties over Oss! nog niet ,c boven. Allerlei erfelijke j gevoelen. ivloc Daarom is het een niet toelaatbaar i verbitterend argument, zicli op de iminaliteitscijfers der Katholieken te beroepen ten betooge. dat er met de afzondering der Katholieken op organi- nriscli gebied, in eigen honden toch li praclische resultaten zijn bereikt! )p de eerste plaats kan de invloed :er afzondering, welke pas in de laat ste tientallen van jaren een meer alge 'hijusel is geworden, th; iet lisclie esultaten cede 'laats is'die hoogere wettelijke crimi naliteit van liet Katholieke Zuiden afgezien van allerlei andere invloeden juist een gevolg van de wijze waarop iel Katholicisme in hei geschiedkundig verleden is- bestreden. Op den duur zal men de zoogenaam de ..afzondering" vier Katli. in hun or ganisaties naar hare praclische resul- jnti-ii moeten be.mrdeelen, ook Op ze delijk terrein. Maar dan zal men zijn oordeel moeten vellen notir de gedra- gingen der „afgesonderden" en niet naar de gedragingen óók van degenen I in hel Katholieke volksdeel, die aan de I ..afzondering" il.w.z. aan .Ie Katholie ke organisaties geen deel willen nemen. l)an alleen zal men juist oordcelen. En in dit opzicht is er riaal om te oordeelen. \Vant onze afzonderlijke sociale or-: ganisaties zijn er eerder geweest dan! de overige. Welnu: kén het worden ont kend, dat de in haar georganiseerde Katholieke arbeiders veel krachtigei weerstand hebben geboden aan de ver lokkingen der revolutionnaire groepen, dan de niet op godsdienstigen grond slag georganiseerde? Er is een tijd geweest, dat ook de ontwikkeling in ons Katholieke volks deel beneden die van het overige stond. Maar hoe snel hebben wij ingehaald en halen wij in nadat ons gelijke kansen met de overigen waren gegevi Zoo zal liet óók gaan met den invloed van al onze organisaties. En van den anderen kant zullen zij, die niet eengcslolen op den gronslag staan een als onaantastbaar erkende waar heid, geïnterpreteerd door een als on feilbaar up dit terrein erkend gezag, noodwendig en onvermijdelijk steeds verder afglijden. Noodwendig, omdat er voor dezen geen bevredigend antwoord bestaat op de pijnlijke vraag van het „waarom". Waarom zou ik van mijn jeugd niet mogen genieter? Waarom zou ik de neigingen niet mogen volgen, die ik in mijzelf waarneem? Wie heeft het rcchl de neigingen, die ik voel, „verkéérd" :n zijn neigingen of inzichten „goed" te noemen? Deze en tal vaii andere opwerpingen waarmede allerlei wangedrag wordt verdedigd, kunnen niet bevredigend vorden beantwoord en weerlegd op den grondslag der autonomistische levens beschouwing. Thans spreken nog bij velen, bewust of onbewust, Christelijke gevoelens, de Christelijke zedeleer in het volksbe wustzijn doorgedrongen „fatsoensbe grippen". Doch naarmate er steeds meerderen komen, die dit als convent aanvallen en die moeten er komei aar de bron is opgedroogd of afge- ;id waaruit deze opvattingen in olksleven doordringen zal de r rvnn zwakker en zwakker worden e afwijking van liet Christelijke zede-' lijklieidsbcgrip steeds grooter proporties liet kan niet uitblijven of op den duur loet ook de zedelijkheid in c-ngeren, aowei als in tuinieren zin van hen, die ieh in Katholieke organisaties vast klampen aan vaststaande, in hun gods- it verankerde normen, staan boven an hen. die geen nonnen kei Geen bezuiniging ol besparing tenzij ge Uw copieerwerk: LIEDEREN, BESTEKKEN, AGENDA'S, RECLAME. BRIEVEN enz. laat uitvoeren door VITESSE KON. WILHELMINASTRAAT 10 Bezuiniging op Onderwijs. minister van Onderwijs becijfert hoe op onderwijs nog bezuiniging kan reikt worden van circa 10 millioen. Door het vervallen van wachtgelden 2.809.0U0. door werking van reeds ge nomen maatregelen bij liet voorberei dend hooger-, middelbaar- en nijver- heisonderwijs 800.000, bezuiniging op inderwijzersopleiding 1.500.000, verking der verhooging van den toelatiugsleeftijd voor de lagere school 2.758.000. concentratie van openbare ai bijzondere lagere scholen ƒ2.000.000 •li diverse kleinere nog in te vo bezuinigingen i' 333.000. Totaal 10.200.000. Binnenland UITSPRAKEN KANTONGERECHT AMERSFOORT. Dronkenschap: W. S.. Baarn, 3 weck hecht.; G. J. K... Soest, 10 of 5 d.: M. C„ Amersfoort, 6 of 3 d.: II. J. S.. Amersfoort, 5 of 3 d.; I'. v. F... Amersfoort, 12 of 6 d.; A. v. T.. Utrecht, 20 of 10 d. Wapenwet: A. v. E„ Amersfoort, (3 of 3 tl. en verb, wapenstok. Winkelsluitingswet: lï. W., Amers foort 3 of 1 d. IJkwot: G. S., Amersfoort, 1 of I d. en verb. gew. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prijs voor-'onzc LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Te Barneveld venten z.v.: j. B., Alme lo, 2 of 1 d. Te snel rijden in Baarn: M. B. L., Soest, 5 of 3 d.; H. H I. N„ Am sterdam, idem. Idem in Soest: D. L. Sch., Apeldoorn (na verzet) vrijspraak. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd la ten: L. F. M., aldaar, 2 of 1 d.; A. C. V. idem. Te Amersfoort met rijwiel over trot toir rijden: C. v. N., aldaar, 50 ct. Links rijden: A. P., Baarn, 2 of 1 d.; E. J. v. d. L. idem; G. v. G., Amers foort, 3 of 1 d. Verboden weg rijden: Cli. A. B., Amersfoort, 2 of I d. Geen rijbewijs toonen: J. Til. J. C., Amsterdam, 1 of 1 d.; R. A. v. d. M., de Bilt, 3 of 1 d.; G. v. R., Amster- Gebrand PUROL bluscht de pijn dam, idem; M. S., Bijsteren (Putten) 5 of 3 d. Geen rood achterlicht: H. G., Wou denberg, 3 of 1 d.: H. B. v. D., Baarn, 2 of 1 d. plus 6 of 3 d. voor ander tekort aan verlichting. Nummer-letter niet behoorlijk ver licht: C. M., Doetinchem, 3 of 1 d.; J. Th. J. C., Amsterdam, idem. Wielrijden zonder licht: W. F. W. Amersfoort, 3 of 1 d.; A. D. idem: C. J. G. idem; J. v. H„ Putten, idem: H. G. K„ Soest, 1.50 of 1 d. Idem zonder bel: A. W. L.. Amers foort, 2 of 1 d. Idem zonder reflector: C. de Amersfoort, ƒ1 of 1 G.A. de J.. Rens- woude, 2 of 1 d. plus idem voor ge- is van reflector. Geen bel of rem: J. v. R., Putten, 1 of 1 d. plus 2 of 1 d. Meer dan 2 wielen voor vervoer op rijwielpad: B., Baarn. vrijspraak. Achteruitrijden zonder voldoende en: C. H., Eemnes. vrijspraak. Niet voldoende uitwijken: R. H Soest, 8 of 4 d.; Sch., Zeist, spraak. Geen voorgang verleencn: M. B. 20 of 8d. Te Amersfoort rooken in garage: M., O. on L.. aldaar, vrijspraak. Kerknieuws AARTSBISDOM UTRECHT. Z.H. de Paus heeft benoemd tot Ka nunnik van het Metropolitaan Kapittel het Aartsbisdom Utrecht den Hoog- V. heer F. A. H. van de Loo, Offi- I van het Aartsbisdom. BERICHTEN UIT AMERSFOORT ONDERZOEK GEMEENTE- REKENING. De commissie voor liet nazien der ge meenterekening (leden de hoeren Spie- kermann, van Lonkhuizen, Huslage) •apporteert onder meer dat zoowel over 1932 als over 1933 de Internationale school voor Wijsbegeerte een deel der ranou tot een bedrag van telkens 400 icllterstallig is gebleven. Het komt de Commissie niet ge .venscht voor. een crcdict langer dni strikt noodig is open te houden, ten- e te voorkomen, dat nader opko- de gewensehte verbeteringen alsnog uit het crediet worden bekostigt' nader mocht blijken, dat alsnog verbete ringen moeten worden aangebracht, dan behoort de beslissing daarover tot bevoegdheid van den Raad, waartoe voorstel van Burgemeester en Wethi ders kan worden overgegaan. Wij ach ten liet daarom gewenscht, dat zoodra de onderhoudstermijnen zijn verstreken bij de eerstvolgende rekening de afslui ting van liet crediet plaats vindt. Bij beschouwing van het gemeentelijk I bouwbureau is de conclusie, le. dat ge- Lid van den Nederlandschen Spaarbankbond. Aangesloten bij het Nederlandsche Spaarbankbureau BREEDESTRAAT 82 - TELEFOON 1783 Rentevergoeding: 36/10% Spaarbusjes gratis in bruikleen verkrijgbaar. WOENSDAG van 7 tot 8 uur Geopend vrijdao ZONDAG van 10 tot 11 uur van 12 tot 1 uur meentelijke woningbouw duurder is dan verec-nigingsbouw, in welk geval aan de laatste de voorkeur zou moeten worden gegeven; 2e. dat de percentages van opslag op aanneningssommen, teeken- loon en toezicht te hoog zijn gesteld. De Commissie acht het gewenscht door samenwerking van bouwbureau en bouw- en woningtoezicht op het aanta ambtenaren te besparen en er voort! naar te streven, de kosten van het bouw toezicht door de ontvangsten te doen opvangen. Het lijkt de Commissie wenschelijk, voor de volgende begrooting te over wegen of bezuiniging is aan te brengen door verschillende aan ambtenaren 'ekte telefoonabonnementen in te 1 n en dan een opgaaf der nog aanwe zige telefonen, zoo voor de gemeente als voor hare bedrijven, over te leggen. Met genoegen heeft de Commissie ge- jnstateerd, dat in 1933 ook bij de Gas fabriek verschillende uitgaven beneden de ramingscijfers zijn gebleven. Hoewel de Commissie dienaangaande geen na der onderzoek heeft ingestelc', meent zij, dat het echter mogelijk zal zijn de loon- post nog eenigermate te verminderen. Door de Commissie is het nieuw in gerichte magazijn van Openbare Wer ken bezichtigd. Van de indeeling daar van heeft zij een goeden indruk gekre gen. in elke gewenscht' Liniateur Kantoorboek- sn Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Te eL 528 ST. VINCENTIUS-BïBLIOTHEEK. Aan liet jaarverslag wordt ontleend dat op alle gebied een flinke vooruit gang was waar te nemen. Het aantal boeken bedroeg op 1 Dec. j.l. 1816, ongerekend de Kath. Illustra ties, Weekblaadjes Roomsche Jeugd en Stuiversmagazijnen. Deze boeke-nvoor- raad bestond uit 1071 boeken voor ouderen. 424 jongensboeken en 321 meisjesboeken. Gedurende het jaar werd de biblio theek uitgebreid met 493 nieuwe boe ken, voornamelijk jeugdlectuur. Het aantal lezers beliep 183. Totaal werden uitgeleend 5556 boeken. De vooruitzichten zijn gunstig. Het aantal lezers beweegt zich in opgaande lijn. Voor bijzonderheden wat betreft de leesvoorwaarden, verwijzen wij naar een dit nummer voorkomende advertentie. R.K. OUDERSVERENIGING. Maandag 17 Dec. vergadert deze Vereniging 's avonds te 8.15 uur in Lunchroom Princess, Utr.straat. Als spreker zal optreden de Zeereerw. i'cr Pastoor Spitzen met het onder- ;rp: „De opvoeding in Christelijke geest", een onderwerp, dat zeker alle katholieke ouders belang moet inboe-i men. Om ook niet-leden de gelegenheid te ;ven deze rede te hooren, stelt het Be- nur deze vergadering gratis toeganke lijk voor niet-leden (gehuwden), ver- rouwend, dat veie ouders met hen ■an mening, dat men op T gebied van de opvoeding der kinderen nooit vol leerd is en dat een opwekkend en on-| derrichtend woord van bevoegde zijde can stichten er toe zullen besluiten, deze vergadering van ouders bij te wonen. HET BESTUUR. GEMEENTERAAD, rgadering op Vrijdag 21 December 1934. om 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Raadscomniis- 3. Benoeming leden onderwijscom missies. 4. Benoeming onderwijzeres hand werken U.L.O.-schooh 5. Vaststelling nieuwe Bouwverorde ning. 6. Ontheffing Verordening drank- vergunningen perceel Kortegracht 20. 7. Vaststelling verordening ex artiki 223, alinea 3, Gemeentewet. 8. Verstrekken van geldlecningcn aan de Stichtingen V.l.O.S. en St. Ansfridus, teneinde het deze stichtingen mogelijk te maken de bedragen der waarborgsom men te verlagen. 9. Maken van een waterzuiveringsin stallatie op het terrein van de gemeen te-reiniging. 10. Rioleering Arnhemscheweg. 11. Aanleggen weg vanaf het Bor- neoplein naar Utrechtscheweg en Em- inalaan. 12. Rooien van boomen. 13. Wijziging Verordening technisch beheer Dienst Bouw- en Woningtoe zicht. 14. Advies Bredi-ro's Bouwbedrijf te Utrecht, houdende verzoek om goedkeu ring vcr>r het aanleggen van straten tusschen den Soesterweg en de Punten- burgerltten. 15. Aanleggen boschvijver op een ter rein naast Birkhoven, voor werkver schaffing. 16. Regeling salarissen en loonen ge- meentepersoneel. 17. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening 1933. 18. Wijziging gemeentebegroting 1934. 19. Verkoop bouwterrein Prins Fre- derikiaan 3500 M-. aan Mej. J. H. de Petit voor 15.000.—. 20. Verkoop aan Volkers en Greve van bouwterrein Irisstraat 461 M-. .oor 2400.—. 21. Verlaging pachtsommen gemeen te-eigendommen. 22. Verhuur kiosk Stationsplein aan W. Peper. 23. Verhuring loods Hoevelakenscne ,-oetpad aan W. A. Wery. 24. Huurprijzen voor terreinen be stemd tot opslagplaats, aan de Kleine Koppel. 25. Wijziging verhuur van grond Barchman Wuytierslaan aan A.L.T.A. 26. Schadevergoeding aan J. H. le Ferre wegens vernieling grasgewas aan den Randenbroekerweg. 27. Overname strookje grond Leus- derweg. Pastoor Heumann's Geneesmiddelen verkrijgbaar bij het Depot: L. MULLER, Apo'heeK In.sterdam C 378 Kalverslr. 199 Tel. 44674. Postgiro 58639 Het groote Pastoor Heumann-Bock 345 b'adzljden, 150 afbeeld., ontvangt gratis en franco ieder lezer, <t>e zijn adres inzendt aan L. HEUMANN G Co, Staatkade 4 Amsterdam C 378 Gilim al ta sdicrtiDmdiigk scbrittl RON L>c 9eheel kosteloore loezen- 00,1 ding van een Pastoor Heumann Straat en huisnummer

De Eembode | 1934 | | pagina 1