F. fl. TULP Kerstcrêpe Taxidienst Kantoorboeken 1 Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en VrHdair- middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f l.io, franco ner *ost. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Moederhanden worden nimmer moede en een moederhart raakt nooit leeg. De moeder gaat met het kind door heel hel leven, ook als het reeds ge storven is. Alleen het moederhart is sterk ge noeg, om ook dat te vergeven wat het niet begrijpen kan. De liefde cijfert niet. Mlddenstancls- pcrlkelcn. Vrijdag 21 Dec. 1934 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bfl geregeld adverteeren AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen ijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 76 KANTOORBOEKHANDEL UnjMtr. SS to. Kiommntr.TEL. 326 i. Men kan liet middenstandsprobleem, gelijk elk probleem van verschillende zijden bezien. Men kan theoretisceren over tie groote moeielijkheden. die de onafhankelijke middenstand het hoofd moet bieden, zooals het groot-kapita listische rniddenstandsbedrijf.dc kwestie der vesligingseischen, het cadeaustel sel, het automaatwezen, de winkel sluiting, dc ordening, de verlaging der disiributickosten etc. en men kan de aangelegenheid ook eens bezien vanaf hel standpunt der koopers. In ver schillende artikelen zullen wij af er tui: gaan theoretisceren, wat ongetwij- leid zijn groote nut zal hebben. Hoe dieper de middenstanders de verschil lende kwesties gaan zien, hoe sterker zij in bun strijd zullen komen Ie staan. Het Is echter in dit artikel onze bedoeling u eens nuchter enkele onderwerpen it de praclijk te bezien. Wij willen het over den verkoop den omzet hebben. Deze stagneert door verschillende factoren. In de eerste plaats als ge volg van de nog steeds dalende koop kracht, de toeneiiiiiii, van dc werkloos heid en de neiging van hen, die nog ;r voldoende middelen beschikken i eveneens te bezuinigen. Er vindt een verschuiving plaats van de luxe voorwerpen naar de goedkoopere arti kelen van de duurdere kwalitei- ar de minder goede. Men streeft r bij de producenten en bij de win keliers naar om de prijzen zoo laag itogcl'.'k te stellen en zij. die op Itooge lasten zitten, hebben zich aan de voor waarden aan te passen van hen, wier lasten niet zoodanig zijn opgeschroefd. Werkioozen zoeken naar iets, waaraan kunnen verdienen, betreden het rein van den middenstand en wait er zij daartoe, om de een ot andere reden niet in staat zijn, worden Karwijen worden aangenomen tegen zeer lagen prijshoeveel werkjes sis witten, verven etc. worden niet verricht door menschen, die zulks n ler g:daan hebben en daartoe vergaan. Gestreefd wordt om werk loze intellectueclen aan arbeid tc helpen, het liefst tegen betaling, des- oods voor een schamele vergoeding n als het niet anders kan voor niets, eer dat deprimeerendc „niels- maar wordt voorkomen, e moet de bona-fide winkelier :ich hiertegen verzetten V Zonder wettelijke maatregelen is dit onmogelijk; zonder een groote mate art saamhorigheid kan niets tot stand orden gebracht. De Regeering is niet 'lind voor liet noodzakelijke, in te trijpen, doch het ingrijpen in zulk een vcompliccerd raderwerk verclscht verleg, vcrcischt grondige voorstudie, i vele gevallen is ingrijpen niet Ie humté veel andere even logiselu H-langcn zouden er door worden ge- icltaad. Toch staat de energieke midden- lander niet machteloos. Hij moet in de eerste plaats service :n. Service beteekent niet, dat men alle grillen der afnemers maar laar moet staan. Dat men een kleine icsielling moet bezorgen, waaraan rij na niets verdiend wordt op liet uur, lat door den kooper geefscht wordt stede van rekening te houden met e eigen bcstel-regelingen. Dit is geen service dit is versnippering, ver moeiing van geld en tijd. Zoo graag regt de winkelier„ik kan niet anders doen, want ik zou dien klant niet willen verliezen" maar hij vergeet, dat dit soort buitensporige menschen t«">ch naar een ander gaan, wanneer zij weer tndere nukken hebben. Dc winkelier moet zijn cliënten runnen aanvoelen. Zonder deze eigen- chap is het „middenstander zijn" niet togelijk. De (Hstribuecrcndc midden stander moet voor minstens 50 °A psycholoog zijtt, want hij verkrijgt zijn omzc' niet door betere waar, door lagere prijzen, neen hoofdzakelijk door op Handige wijze mede tc leven met zijn afnemers. Natuurlijk moet hij goede en goedkoope waar hebben, want anders koopt inert er niet. Het is echter niet de hoofdzaak. Geen enkele objectieve beoordeelaar van de distri butieverhoudingen zal niet met volle overtuiging erkennen, dat de waren huizen, de filiaalbedrijven, de produ- ccntenwinkels, ëe coöperaties minstens even goedkoop en in vele gevallen goedkoopcr kunnen offreeren dan de zelfstandige middenstand. Het tegen gestelde denken zou de waarheid ver doezelen zijn, zou gelijk de struisvo gel den kop in het zand steken be- leekenen. Toch heelt de zelfstandige midden stander zijn overwegend deel in het, debiet. Alhoewel geen exacte cijfers bekend zijn, is de omzet bij de kapi taal intensieve bedrijven en bij de coöperaties relatief gering in verge lijking met hetgeen in totaal door de consumenten wordt gekocht. Het Geld. (Ingezonden.) Het gewone spraakgebruik geeft aan woeker een engere beteekenis. En ver staat er onder het nemen van een buitensporig hooge rente of het in rekening brengen van een overmatige provisie bij het vetleenen van voor schotten. Geen doeltreffender middel om den woeker in dezen vorm tegen te gaan dan de oprichting van zooge naamde voorschotbanken. Uitgaande het feit, dat het economisch leven eenmaal niet mogelijk is, zonder dat er voldoende gelegenheid bestaal tot het opnemen van gelden, stellen zij zich ten doel voorschotten tc ver- aan wie daaraan voor de uit oefening van Itun bedrijf beboette hebbenmaar zij laten zich daarbij leiden door den stelregel, dat deze voorschotten behooren te worden ge geven onder voorwaarden, welke in de eerste plaats den geld-opnemer ge rieven en niet, zooals maar al te dik wijls het geval is, aan den geld-gever voordeel bezorgen. In die richting werken de tegen woordig gelukkig veel verspreide cre- diet-instellingen op coöperatieven grondslag. Wockcr-drijven door den Staat valt evenzeer af te keuren als woeker- drijvcn door particulieren. In Vioegere tijden hebben sommige Staatshoofden zich niet ontzien gelteel naar willekeur de waarde van liet geld ie verminderen. Op den dag van vandaag maken zich de Staten, zij liet onder anderen t schuldig aan hetzelfde vergrijp. Zoowel in het een} als in het :tder geval wordt aan de gerech tigheid tekort gedaan. De verwarringen op de geld-markt, welke de inflatie onvermijdelijk met zich brengt, hebben tot noodwendig gevolg eenerzijds allerlei ongemoti veerde winsten en anderzijds allerlei geheel onverdiende verliezen. Er bestaat voor inflatie slechts dan verontschuldiging, wanneer zij door het algemeen welzijn als een uiterste noodzakelijkheid wordt gevorderd. Maar ook zelfs in dat geval behoort de Slaat naar maatregelen om te zien om' sommige verwikkelingen te voor komen en om aan bepaalde categoriën n menschen de schade te vergoeden, Ike zij tegen alle recht in geleden hebben. P. W. Binnenland Spoorwegen. De Ned. Spoorwegen hebben in de eerste acht maanden van 1934 ruim 5'/s millloen minder opgebracht dan in dc overeenkomstige periode van 1933. En dat was al geen gunstig jaar, want van Jan. tot en met Aug. 1933 was er al een achterstand van bijna 13 millioen tegenover die periode in 1932. Waar moet het op den duur naar toe? Daling. Blijkens de cijfers van liet Centraal Bureau voor de Statistiek moet aan genomen worden, dat het belastbaar inkomen in ons land met ruim 25 pet. is gedaald. De koopkracht van het publiek is gedaald met 25—30 pet. Voor 't buitenland. Nederland geett aan België een cre- et van 100 millioen. Het Handelsblad ziet in deze trans actie het volgende: „De transactie mag als een bewijs worden beschouwd van de krachtige positie, die Nederland uit internatio naal financieel oogpunt inneemt. De deelnemende banken zijn gedurende den looptijd van het crediet van een behoorlijke rente verzekerd, terwijl de positie van den Belgischen franc door deze transactie zal worden versterkt." Zoo is 't hier toch maar altijd ge weest. Of het nu Rusland, Oostenrijk, Duisch- land of België betreft, steeds is er geld voor, ook al blijkt het spoedig een ge vaarlijke uilleenerij. Maar als de Nederlandsche nijver heid geld noodig heeft, kan ze bij de bankiers maar moeljik terecht! Electriciteitstarieven. Billijke electriciteitstarieven vaststel- n is uiterst moeilijk en de resultaten de praktijk zijn soms zeer verrassend. Het komt voor, dat twee menschen, die naast elkaar wonen, in precies een zelfde huis met precies hetzelfde aan tal vertrekken, toch verschillend vast- rechttariel hebben; dit wordt veroor zaakt door het feit, dat men tweeërlei maatstaf heeft voor de berekening het vastrecht; hel stroomverleden en de oppervlakte van het bewoonde perceel. Het is een moeilijk vraagstuk om het eleciriciteitstarief zoo vast te stellen, dat aan alle kanten de billijkheid be tracht wordt, daarvan zal iedereen overtuigd zijn. in Maartensdijk behoeft maar 37, cent per K.W.U. betaald te worden, een straat verder op Utrechtsch grondgebied 5 cent per K.W.U. In de plattelandsdorpen in de pro vincie Utrecht, Willige Langerak en Langbroek, Benschop en Achttien- hoven, betaalt men 3', j cent per K.W.U., bij vastrecht, en in de stad Utrecht, waar nota bene het opwekkingsbedrijf gevestigd is. daar betalen de verbruikers vijf cent per K.W.U. bij vastrecht. Het Gemeentelijke distributiebedrijf maakt daar meer dan een millioen gulden winst per jaar uit de stroom- levering. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per Kil. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 70-752 en 1421. Ook de kunstmatige nevel zal in den komende oorlog veelvuldig worden gebruikt, om de vijandelijke operatiën te doen verminderen en luchtaanvallen onmogelijk te maken. De gassen, welke in den weield- oorlog afzet vonden, worden thans ter verdelging van schadelijke insecten, ter vernieling van ratten en tot ontsmet ting van schepen gebruikt en het be kende traangas dat ook als vulling van handgranaten en geweerpatronen kan worden gebruikt, bewijst, de politie van de meeste landen bij aanvallen op misdadigers, bij gevangenisrevoluties en straatrumoertjes diensten. Geen bezuiniging; of besparing tenzij ge Uw copieerwerk: LIEDEREN, BESTEKKEN, AGENDA'S, RECLAME, BRIEVEN enz. laat uitvoeren door VITESSE KON. W1LHELMINASTRAAT 10 Allerlei Gas in oorlogstijd. In tegenstelling toi de algemeene overtuiging, staan de Amerikaansche gasexperts op het standpunt, dat de chemische oorlogsvoering veel humaner is dan die, waarin de explosieve stof- ii een hoofdrol speelden. Ze beroepen zich daarbij op de sta tistieken van den wereldoorlog en het feit, dal troepen door gassen tijdelijk buiten gevecht kunnen worden gesteld, zonder dat de dood rijken oogst behoeft maken. Verder verklaren zij, dat in een slreek, aarin een gasaanval heeft plaats ge had, geen groote verwoestingen worden aangebracht cn de normale toestanden veel sneller terugkeeren dan in een gebied dat door zwaar artillerievuur is geteisterd. Inderdaad hadden volgens de be- schikbare statieken van de 1.009,938 gasvergifilgingsgcvallen in don wereld oorlog er slechts 78.396 of 7.7 pet. doodelijkcn afloop. Rusland werd in dit opzicht het zwaarst getroffen. Onder de troepen van dit land deden zich 475.340 ver- giftigingsgevallen voor, waarvan 56.000 inct doodelijken afloop. Vervolgens komt Frankrijk met van de 190.000 vergiltigingsgevallen 3000 met doodelijken afloop. Daarna volgt Engeland met 180.983 vergiftigingen cn 6052 dooden, Duitsch- land met 78.663 vergiftigiiigsgcvallen, waarvan 2280 met doodelijken afloop, Italië met respectievelijk de cijfers 133.000 en 4627 en de Ver. Staten met Uit den Omtrek Hamersveld Onder leiding van den heer O. van Eijden kwam de Katholieke Kiezers- vereeniging bijeen. Bij de candidaatstelling voor de groslijst voor de Provinciale Staten werden aangewezen de heeren: 1. W. v. d. Hengel, 2. Baron van Wij- kerslooth, 3. mr. Bremer, 4. mr. Koo ien, 5. mr. Hamers, 6. Hazendonk. Vervolgens ging de vergadering ac- coord met 't voorstel, om de contri butie van 10.35 per 2 jaar te verhoo- gen tot f 0.40, omdat het bedrag dat afgedragen moet worden ook ver hoogd is. Een voorstel van den heer Joh. Her der, om te trachten meer leden op de vergadering en een opgewekter ver- eentgingsleven te krijgen werd be sproken, De voorzitter acht het van groot belang bij de komende stemming eens gezindheid te betrachten en niet maar lukraak op een of ander nummer te stemmen. Van de ongeveer 300 leden waren slechts 16 opgekomen. Veel belang stelling in de politiek is er blijkbaar nog niet. Hoogland De leden der „Coöp. Zuivelfabriek Hoogland hielden jaarvergadering. De lieer A. Brouwer, voorzitter opende met den Christelijken groet en belichte den toestand der vereeniging in ver band met dc tijdsomstandigheden. In algemeen kan gezegd worden, dat _j vereeniging er goed voorstaat. De aanvoer der hoeveelheid melk was grooler dan 't vorige jaar. waardoor de bedrijfsonkosten niet veel hooger ste gen, maar wei kon daardoor de uitbe taling op betrekkelijk goed peil ge schieden. Voorts werd herdacht het overlijden van het Bestuut-lid. Gerard Schimmel, die zulk een steun voor de vereeniging was geweest, alsook dat van W. v. d. Burgwal, oud-bestuurslid. De drie af tredende bestuursleden P. Hilhorst, S. Smink en H. v. d. Burgwal werden herkozen. In de vacature G. Schimmel werd gekozen G. v. d. Berg. In de commissie van toezicht werden de af tredende leden H. v. d. Grootevheen en J. v. d. Wolfshaar herkozen. In de plaats van G. v. d. Berg, die bestuurs lid werd is op voorstel van 't bestuur T. Kok gekozen. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd hel altredende lid T. Schoonderbeek herbenoemd. De heer Gudde, de actieve Directeur der Coö peratie gaf een uitgebreid verslag over het afgeloopen jaar. Hij herinnerde aan 't feest, gehouden bij de herdenking van het 25-jarig bestaan, sprak over de toen jubileerende bestuursleden, waarvan een, G. Schimmel zoo spoedig daarna is overleden. Hij sprak verder waardeerende woorden over den afge storvene. 't Bestuur had gemeend, de waardeering van al het werk ooor hem voorde vereeniging gedaan, niet beter tot uiting te brengen dan in overleg met dc familie, een portret van den overledene, haar aan te bicden. De 5adering toonde door applaus hier- c instemming. Ook de heer W. v d. Burgwal, oud-bestuurslid, die on langs is overleden, werd herdacht. De directeur gaf verder een beschouwing over den toestand van de botermarkt en gaf daarbij toelichtingen in verband met het bedrijf alhier. De Roomijs- distributie was wegens den koelen zomer niet zoo gunstig geweest, als 't vorig jaar, maar uit het verslag bleek toch, dat er voordeelig was gewerkt. Zondag zal buiten de kerk op Langenoord en Hooglanderveen gecol lecteerd worden voor „Hulp in Nood". Onnoodig aan te sporen een offertje te geven voor hen, die in deze tijden daaraan zoo'n groote behoefte hebben. De bejaarde M. Sm. kwam binnens buis te struikelen. Zij kreeg een ga pende wonde in haar gelaat welke door den geneesheer moest worden gehecht. Mr. Jan Bremer, notaris te Wijk bij Duurstede,oud-Hooglander, en aspirant candidaat voor de Provinciale Staten hield voor de leden der Kath. Kies vereniging een politieke rede. Hij wees op de doelstelling van een kiesvereeniging als staatkundige groep, die op den grondslag van recht en orde tot voornaamste taak heeft de leden te brengen tot belangstelling de zaken van staatsbestuur en regee- ringsbestel en die jammer genoeg vaak een te groot deel van haar aandacht wijdt aan plaatselijke belangen. De spreker besprak vervolgens de nieuwe tijdgeest in de staatkunde, n.l. de Dic tatuur, het Nationaal Socialisme en het Staatsabsoluusme, zooals dit zich in verschillende landen heeft ontwikkeld kwam dan tot de volgende con clusies De alom optredende politieke crisis, leidende naar de dictatuur, wordt ten onrechte verbonden aan den eco- nomischen crisis. Het is absoluut on juist om de algemeene verarming en de werkloosheid te wijten aan eenigen regeeringsvorm. De dictatuur is in be ginsel als regeeringsvorm niet af te keuren, zooals geen enkele regeerings vorm dat is. Alleen de tijd en omstan digheden bepalen de wenschelijkheid van dien vorm. Men mag als regel wel aannemen, dat het een zwak volk is dat den sterken man noodig heeft. In Nederland is de dictatuur in strijd met den volks tard en voorts onnoodig. Zij is daarbij ongewenscht, omdat wij al te zeer in 't Duitsche vaarwater dreigen te komen. 't Duitsch Nationaal Socialisme is een bedreiging voor den Christelijken Godsdienst en voor de vrijheid van Godsdienst. De groote beteekenis van de een heid der Katholieken op staatkundig terrein werd aangetoond. De sterke positie van de R. K. Staatspartij is geen doelj maar slechts middel om in nederig besef van de ontoereikend heid van alle menschenwerk, Vader land en Kerk op de beste wijze te dienen. De voorzitter dankt spreker en hoopt hem nog meerdere malen hier te zien optreden. Op de candidatenlijst voor de Prov. Staten werden geplaatstA. J. de Goey (Montfoort)W. v. d. Hengel (Achter veld); C. Knigge (Wilnis); J. Steenhoff (Baarn); J. Bremer (Wijkbij Duurstede); Mr. Kooien (Amersfoort); Mr. v. Maar- seveen (Utr.) en J. v. d. Linden (Amers foort). Bij de rondvraag werden verschil lende vragen gesteld over de politiek in de gemeente, o.m. het niet eens zijn met de genomen raadsbesluiten; het niet-aandacht schenken aan de steunverleening en het plaatsen van werkioozen in werkverschaffing. .'iadat door den voorzitter de onder scheidene vragen naar best vermogen waren beantwoord, werd de vergade ring met den christelijken groet ge sloten. Utrecht, J. v. d. Linden, Amersfoort, Mr. v. Maarseveen, Utrecht, C. A. Rc'eveid, Benschop. Bij de rondvraag gaf de heer Flos een overzicht van het werk, dat de arbeidersvereniging gedaan had, om van het Gemeentebestuur een redelij ken steun te ontvangen en hoe de Raad steeds daar tegenover had ge staan. Hij meende, dat 't op den weg der vereeniging was, om mee te hel pen daarin verbetering te brengen. De voorzitter zeide, dat 't Bestuur zal overwegen, wat in dezen te doen. Het Bestuur is verder bereid, de wen- schen van alle leden te aanhooren en te overwegen. Over het lid zijn van het Bestuur door een raadslid werd gezegd, met deze aangelegenheid maar te wachten ot na de verkiezingen. in elke gewenschte Llniateur Kantoorboek- en Schrijfmachlnehandel Langestraat 84 Te 528 Soest De heer W. v. d. Hengel, wonende te Achteveld, c.s. hebben de gemeente Soest aansprakelijk gesteld voor de schade voor hen voortgevloeid uit den brand, welke op 12 April 1933 in het z.g. Monnikenbosch heeft gewoed en welke brand werd veroorzaakt door een handeling van een tewerkgestelde bij de gemeentelijke werkverschaffing. Alhoewel blijkens ingewonnen rechts kundig advies in het onderhavige ge val geen aanleiding bestaat de aan sprakelijkheid der gemeente te aan vaarden, komt het Burg. en Weth. toch billijk voor, dat aan de betrokken eige naren een schadevergoeding wordt toe gekend. Zij stellen voor aan W. van Hengel toe te kennen een bedrag, groot f 132; J. Wantenaar f228 en C. Wantenaar bedragen van f 157.58, f50.40, f 138.60 en f 112.39. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Op tweeden Kerstdag en Zondag 30 December wordt op Leo's Oord een tentoonstelling gehouden van de werkstukken door cie Missie-naaikring vervaardigd, toegang is Ivrij, aan de tentoonstelling zijn verschillende at tracties verbonden zoowel grooten als voor de kleinen. De expositie is geopend's Morgens i de Vroegmis en na de Hoogmis, 's middags van 2 uur tol aan 't Lof i 's avonds na 't Lof. De opbrengst is geheel ten bate van de Missie. R. K. Kiesvereeniging. De leden werden uitgenoodigd voor een vergadering op Donderdag 27 De cember a.s., kwart na acht, in de R.K. Spaarbank, Breedestraat. Wegens van verschillende zijden ge rezen bezwaren omtrent de candiüaats- stelling voor de Prov. Staten op de vorige vergadering, acht het bestuur het wenschelijk de leden alsnog in de gelegenheid te stellen deze candidaats- stelling desgewenscht te herzien en eventueel nieuwe candidaten aan te wijzen op deze vergadering. De jaarvergadering zal worden ge houden op 24 januari a.s. De leden worden verzocht er bij verhuizing om te willen denken hun veranderd adres aan het bestuur op te geven, men kan begrijpen, da er veler lei moeilijkheden kunnen ontstaan, in dien het adres der leden niet bekend is. Fr zijn propaganda-circitlaires rond- gegeven aan niet-aangesloten katho lieken, teneinde hen te bewegen lid de R- K. Staatspartij 'e worden. Zooals bekend, mogen slechts die leden straks aan de stemming voor de gros lijst deelnemen, die vóór 31 Dec. van het jaar als lid zijn ingeschreven. Aan gezien er het volgenoa jaar twee ver kiezingen zullen plaats hebben, is het van belang, zooveel mogelijk leden in de Kiesvereeniging ingeschreven te hebben. Het bestuur reker.t er op, dat de komende vergadering goed bezet zal zijn en zij meer led"n mag begroeten dan gewoonlijk het gevat is. Zaterdagmiddag zal de heropening plaats hebben van het clubg.bmw in den speeltuin Leusderkwartivr. De verbouwing is uitgevoerd door jeug- Hooglanderveen - - - Ook Katholieke Kieivereeniging kwam in vergadering bijeen. Voorzitter t gadering bijeen, was de heer G. v. Dijk. Het overleden lid, wijlen de heer G. Schimmel werd dankbaar herdacht. Met goedvinden van de vergadering werden candidaat gesteld voor de Prov. Staten A. J. de Goeij, Montfoort, W. v. d. Hengel, Achterveld, C. Knigge, Wilnis, J. Steenhoff Baarn, L. Suring commissie voor ontwikkeling en j spanning voor werkioozen, Aan den brigadier van politie hoo- gerbeets is door den commissaris van politie het verguld zilveren ktuis voor 30 jaren trouwen dienst ui gcrelkt. De commissaris roemde Hoogcrbeets om zijn dienstijver en zijn correct op treden.

De Eembode | 1934 | | pagina 1