F. A. TULP Taxidienst N.V. Middenstands-Bank SCHRIJFMAGHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Xanto itoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 15 Jan. 1935 - ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheld bij geregeld adverteeren Advertentlln moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur in den morgen zfln bezorgd. Teleloon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 83 Als de stilte niet tot u spreekt, is dit een teeken, dat ge geestelijk doof zijt. Vooruitgang en actiteruitgang. De volgende beschouwingen doen overduidelijk zien, dat het niet zoo gemakkelijk zal vallen betere toestan den in ons wereldje te scheppen om zoo de verdwenen welvaart te her winnen. Vier lange oorlogsjaren diende het productie-apparaat van een goed deel der wereld de stelselmatige vernietiging van menschen en goederen, Al sloten de vredesverdragen de tragische pe riode van wapengeweld af, zij openden meteen een tijdvak van nieuwe tragiek. Leefde men niet in de bijna naïeve verwachting, dat de draad, die de wereldoorlog zoo abrupt verbrak, maar behoefde te worden opgenomen, om weer te kunnen voortborduren op het zelfde stramien en aan hetzelfde mo tief, dat de 18de eeuw had ontworpen opgezet, de 19de eeuw had uitge werkt en de 20ste zou hebben te vol tooien Maar daar hadden zoowaar de oorlogsjaren figuren ingeweven, die de geheele opzet radicaal wijzigden I Daar was de rationalisatte, omstreeks de eeuwwisseling door Taylor geïn troduceerd als de leer der maxiinaal- efficiënte organisatie van industrieele bedrijven, maar nu uitgegroeid tot een geheel van methoden van techniek en organisatie, gericht op aanwending van een minimum van inspanning en ma teriaal. Automatiseering, normalisatie, standaardisatie: ze werden tot dwin gende maximes voor wie in de con currentiestrijd het hoofd boven water wilde houden. En al spoedig wees de arbeid aan de loopende band de angsi- Iwekkend oploopende productief orts aan. De ralionalisalie van de doode stof werd op de voet gevolgd door Idie der levendearbeidswetenschap, jpsychotechniek, zelfs charakterologie en graphologie werden tot volijverige dienaren der machtige technocraiie, In de motorenfabriek Deulz produ ceerde in 1927 één arbeider 62 pet. ipieerdan in 1924; een Duitsche Chloor- «lifabriek wist met J/5 van haar per- neel de productie met ','3 te verhoo- cii. Tegenover 80.000 tractors in de er. Stalen in 1913 stonden er 852.000 1921. De Duitsche Kunstzijde-pro- luctie nam in 4 jaar tijds met 171 pel. ue. Wiskott, in zijn studie „Eisen- chaffende und eisenverarbeïlende In- ustrie" vermeldt, dat de Thijssen- ieterij in Hamborn vroeger 75.000 Ion taal voortbracht met 10.000 arbeiders, i '929 weet zij met 9000 arbeiders 70.000 ton staal te produceeren, Ver- clijkt men de Amerikaansche produc- iecapaciteit van 1919 met die van 927, dan valt een toename van bijna II pet. te constateercn, terwijl een jrgelijking der getallen van tewerk gestelde arbeiders in die industrieib; ;n daling van 8 pel, laat zien. Niettemin trof de rationaliseerings- campagne uit productivitcits-oogpunt wonderwel doelde technocratie too- verde een duizelingwekkende opleving !in weinige jaren lijds. „Wie stolz", roept Carl Steuermann uit, „wie stolz und gross steht der 1' Sieger auf der Hflhe seiner Zeiter hat alles bedacht, berechnet, erwogen alles sludiert, kalkuliert, crprobt. Nur 1 eines hal er vergessen dass es in der Logik und Realit.ït seines Systems Abnehiner liir dieselt Roichtum g'bt Hand over hand nam de werkloos heid toe. De industrieele revolutie ha. de arbeiders bij duizenden uit de labile! gestoolen, hen met één slag tot paupers gemaakt, tot ruilkrachtloozen. „Der Segen wurde zutr. PlucheV Toene mende productie Iticr, afnemciAp koop kracht gindsontontkoombaar' daalde het prijzenpeil, naderde en overschreed 'e rentabiliteit het nulpunt. Nog andere nieuwe trekken vertoont liet mistroostige wereldbeeld Onder de leuze „inhalen en vooi bijstreving van het kapitalistische We; ten" zag men de Sovjetrepubliek, zag Japan een ontzagwekkende pro ductiecapaciteit ontwikkelen. Had, met een enkel voorbeeld de beteekeni1 dezeJ wereldmarkt-verschuiving te illustreeren, Japan in 1900 niet meer dan 7171 bedrijven met 388 000 arbei ders, in 1925 telde het 49.161 bedrij ven met 1 808.000 arbeiders. De met de daling van de zilverprijs afnemende koopkracht van China schakelde dit land voor een goed deel als afzetge bied uit. Zoo ontwrichtte de veran derde loop van de goederenstroom dr handelsbalansen der Europcesche sla' en deze, KANTOORBOEKHANDEL Ungettr. M to. KrommMtr. TEL. S24 Schrijfmachines Duplicators Stencil-duizendstempels NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buiteoritten 6 ct. per UI. Vraagt prlji voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 volge van de oorlogs- en herstel- schulden onderging, op hun beurt de betalingsbalansen. Valuta's raakten aan het wankelen ten gevolge daarvan gansche tak ken van handel en industrie, scheep vaart en bankbedrijf. De wanhoop dreef de douanetarieven hooger en hooger, weefde een dicht netwerk van conti- genteeringen rond de grenzen der staten, in naam der autarkie, en ver hoogde de internationale spanningen. Voelbaar waren deze alom, zichtbaar enkel on de begrootingen van uitgaven, de vorm van bewapeningsposten, welke weer nieuwe rivaliteiten wekten. Jaar na jaar werd met grooter moeite en ten koste van steeds ernstiger offers het budgelair evenwicht der landsbe- grootingen verkregen. De economische toestand, waarin ons eigen land verkeert, is niet veel hoopvoller: |het Indexcijfer der uit voerwaarde daalde, het bas'scijfer voor 1929 pari stellend tot: 86 voor 1930 66 voor 1931 43 voor 1932 Even veelzeggend is het indexcijfer der indusfrieele productieuitgaande van de toestand in Juni 1928 niet basiscijjer 100 vindt men voor 1932 het cijfer 58.6. Herinnerd worde ten overvloede het aantal werkloozen in 1932, dat 253.000 bedroeg, terwijl het in 1934, al wijst het cijfer een daling aan, toch nog altijd op 333000 gesteld diendt worden. „En dan nog wacht", aldus w schuwde Prof. C. A. Verrijn Stuart ,dan nog wacht, wegens de onvermij delijk geworden veranderingen i: economi; che wereldstructuur, moeilijke tijd van overgang". Gansche takken van bedrijf als scheepvaart en -bouw dreigen te ver kwijnen, exportindustrieén vinden hetzij door de duurte hunner producten, hetzij door de kunstmatige verkeers- belentmeringen, hetzij door beide, de naar de toch al beperkte wereld markt versperd. Sparen. We vinden het allemaal verbazend prettig wat geld terzijde te leggen te zorgen voor een „appeltje tegen den dorst". Maar door den druk der thans heerschende crisis is het een feit dal ij dikwijls heel erg dorst hebben dat het „appeltje" wei heel kleine p porties aanneemt. Menige huismoeder, die aan den spaarzamen kant is, zai zich al vaker liebbzn afgevraagd met al die belasting hier en daarop, hoe kan ik iels opzij leggen We kunnen nauwelijks de twee eindjes aan elkaar knonpen, laat staan overhoudenJa. er zullen in dezen tijd tallooze gevallen zijn, waarin hel woord „sparen'' als een bespotting en een hoon klinkt. Doch over die gevallen hebben we het nu niet. Die sluiten we beslist buiten. We bedoelen nu slechts de gevallen, waarin nog eenige speiing kan gevonden worden. En dan is het eerste ver- eischtewieden. En nog eens wieden. Dat er veel dingen duur zijn, veel te duur en de beboetten daarentegen met den dag zhn gestegen, zullen weinigen ontkennen de levensstandaard is in derdaad voor veel verbetering vatbaar, Maar dit sluit niet uit, en velen onder u zullen 't bij nader bekijken, tóch met me eens zijn na eerst misschien te hebben legengeuribbeld, eerste vereischte is: dat wij datgene uit onze behoeften verwijderen, wat wij wel als behoefte aanvoelen, maar per tinent zeker niet een onmisbare nood zakelijkheid weren te zijn. Laten we den mo.'d hebben het te bekennenvan wat wij hebben zijn er nog tal van dingen die we kunnen missen, als de offerliefde maar groot doenlijk. Want wat in het eenc huis houden weer wèl mogelijk is, is het niet in een ander. Men kan slechts enkele algemeene regels aanduiden die dan op ieder individueel geval moeten worden toegepast. genoeg is en het egoïsme maar heel .klein. Algemeene regels hiervoor te de wijziging die het'geven die voor ieder huishouden gel- internationaal kapitaalverkeer (enge- denü en bindend zouden zijn, is on- Banken. De heer van Oss, hoofdredacteui van de Haagsche Post en directeur var een Bank, leverde een scherpe critiek op de wijze van crediet-verleening door de Nederlandsche banken: „Er moet, en zal ook wel, in de naaste toekomst een einde worden gemaakt aan de onbeperkte bevoegdheden onzer banken op het gebied van crediet. Afgezien van de ernstige misbruiken, die van deze bevoegdheden worden gemaakt, zooals het voortrekken van vriendjes, soms voor ongehoorde be dragen, en van de volslagen afwezig heid van besef der verantwoordelijk heden van directies jegens de gemeen schap bij het toezeggen van crediet, hebben de meeste bankdirecties, in land en elders, volgens den heer Os, klaar bewezen, dat zij niet bekwaam zijn dezen machtigen prijs- en con junctuur-regelenden factor behoorlijk te beheeren. In goede tijden gaan zij te ver door te veel crediet te geven, waardoor zij ongezonde opblazing be vorderen; en wanneer slechte tijden in zicht komen, mede als gevolg van hun eigen slecht ageeren, gaan zij te ver door plotselinge inkrimping var credieten, en door onthouding van ere- dieten, die zij gerust zouden mogen verleenen omdat zij alleszins gezond en rechtvaardig zijn. Juist i.i deze da gen, nu de banken niet hun middelen teitelijk geen raad weten, zou de toe stand aanmerkelijk kunnen worden verlicht door met intelligentie verleende welgelundeerde credietenmaar zij zijn vrijwel niet te krijgen voor den gewo nen man die geen bijzondere relaties heeft, alleen maar een gezonde crediet- waardige onderneming. Bij duizenden tellen wij vooral de kleinere zaken lieden die lijden, omdat door paniek bevangen banken verleende credieten noodeloos hebben ingekrompen of ge heel ingetrokken. Het is niet denkbaar dat zulke toe standen kunnen blijven voortbestaan. Men mag de directies niet langer de macht laten, credieten van tientallen illioenen toe te kennen aan den een, die hen misbruikt of riskeert, en kleine credieten te ontzeggen aan duizenden anderen, die er voor zichzelf en de samenleving eer. hoogst nuttig en voorzichtig gebruik van zouden maken. Wij mogen het haar niet overlaten op het eenc oogenblik door roekeloos leenen hoogconjunctuur of wilde spe culaties in de hand te werken, om hei andere oogenblik, door schrik bevan gen, de credieten plotseling in te krim pen en een paniek te bevorderen die een malaise inleidt. Crediet moet den geregeld en gecontroleerd, evenals antwezen en uitgifte van geldpapier n zeer vaste regels zijn gebonden. „Wij moeten een met zorg en zaak kennis ineengezette controle op het bankwezen hebben, van hoogstaande lieden, die geheel buiten het bank wezen staan, maar het nochtans gron dig kennen. En wij moeten, als het kan, ook terug van de minsterinsiel- lingen, die de soms hooggeprezen „bankconcentratic" ons bracht, van nstellingen beheerd door feitelijk aan niemand verantwoordelijke colleges van directeuren en commissarissen, naar kleinere banken, zooveel mogelijk par ticuliere, beh.crd door lieden, die in hun zaak hun eigen financieele huid wagen, en hun eigen persoonlijke pres tige riskeeren, wanneer zij dingen doen die strijdig zijn met het algemeen be lang en met de algemeene opvattingen omtrent recht en onrecht." Deze beschouwingen zijn ook van belang in verband met de stichting van ïndustriebanken, welke zeer urgent is geworden door de averechtsche po litiek van het Nederlandsche bank wezen, Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht, Ik voel mij gedrongen openlijk dank te brengen aan Gods Voorzienigheid, die mij heeft willen behouden, om, zoodra en zoolang het Hem behaagt, de opgelegde werkzaamheden te her vatten, en dan langs dezen weg harteliji: te danken alle priesters, religieuzen, geloovigen en vrienden van mijn Aartsbisdom en daarbuiten voor hunne gebeden en blijken van medeleven tijdens mijn ziekte, alsmede in de dagen van Kerstmis en Nieuwjaar. Ik wil hieraan toevoegen de belofte, dat ik door en in mijne H.H. Missen en gebeden hen alien met groote dank baarheid zal herdenken bij God, opdat Hij aan een ieder van hen, wat zij deden als aan Hem gedaan, moge ver gelden. Utrecht, 10 januari 1935. f J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Binnenland Bevolking. Men herinnert een ieder aan hun verplichting om steeds tijdig ter ge meentesecretarie aangifte doen vooi het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden ge- tan le. wanneer men de gemeente gaat verlaten; alsdan moet een getuigsch ift van woonplaatsverandering (verhuis- biljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd; 2e. wanneer men zich in de gemeente vestigdalsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsver andering (verhuisbiljet), afgegeven de vorige woonplaats 3e. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- of werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 2 pet. Verdeelen. Thans zai een aanvang worden ge maakt met de uitkeering van een totaal bedrag ad f 1,000.000 aan de produ centen van boter en kaas. Voor de producenten van deze artikelen zullen respectievelijk ter beschikking worden gesteld f605.766.31 en f394.233.69 behoudens een geringe vermindering voor de aan de verdeeling verbonden isten. Muziek. Van de abonnementsconcerten van het Utrechtsch Stedelijk Orchest CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijimachinehandel Langestraat 84 Telef. 528 de tweede helft van dit seizoen ook halve abonnementen verkrijgbaar zijn, die dus het volgende aantrekkelijke programma bevatten 16 JanuariSolist Nicolai Orloff, piaeo23 Januari H'.t Concertgebouw Orkest, o.l.v. Ed. van Beinum 30 Jan.: 5e Symphonie van Bruckner6 Febr. Solist Maurice Maréchal, violoncel; 13 Febr.Dir. W. v. Otterloo, Solist Fr Lang, piano20 Febr.Dirigent Piere Monteux, Solist J. Oellers; 27 Febr.Solist Adolf Busch, viool6 Maart: Solist H. v. Wezel, piano; 13 Maart: Soliste Berthe Seroen, zang; 27 MaartSolisten Mr. et Madame Rob, Casadesus, piano10 AprilHet Concertgebouw Orkest o.l.v. Willem Mengelberg30 AprilDerde sym phonie van Mahler. Rijksmuseum. Met ingang van Maandag 14 Januari zal eiken Maandag, 's middags 2 uur, een rondgang worden gehouden onder leiding van de conservatrice Mej. Dr. A. E. C. v. d. Looy v. d. Leeuw. Daarbij zal telkens een gedeelte der verzamelingen worden beschouwd en toegelicht. Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort. BERICHTEN UIT AMERSFOORT St. Vincentius Tentoonstelling en Loterij. De vereeniging van den H. Vincen tius a Paulo te dezer stede maakt be kend, dat de tentoonstelling van de prijzen voor de verloting ten bate van de door haar bezochte gezinnen en overige liefdewerken, zal worden ge houden op Dinsdag 22 Januari a s. van half 10 tot hall 5 en van half 8 tot half 10 en op Woensdag 23 Januari a s. van hall 10 tot half 5, in het ge bouw van de R. K. Spaarbank aan de Breestraat bij de Langegracht. De toegang is vrij. De verloting der fraaie prijzen, w.o. oen ingelijste ets van een bekende kun stenaar, eet-, ontbijt- en theeserviezen, rookgarnituur. met de hand bewerkte salonkussens, „Kelim"-kleedjes, ont- bijtlakens met vingerdoekjes en verdere fraaie handwerken, zal plaats hebben op Woensdag voornoemd, aanvangende half 3, ten overstaan van Notaris te Leuken in voormeld bankgebouw. De prijzen kunnen worden afgehaald op Donderdag 24 Januari a s. van 2— half 5 en Vrijdag 25 Januari a s. 9—12 en van 2—5 uur. I De loterij-commissie hoopt op een druk bezoek van deze tentoonstelling, Distributie. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari a.s. een aanvang worden gemaakt Het gehakt in blik moet aan de consumenten verkocht worden voor 35 cent per bus Aan de Nederland sche Veehouderij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden betaald Tengevolge van de groote hoeveelheid vet, welke zich in de bussen bevindt, bedraagt de inhoud daarvan iets min der dan 1 KG. Minister Kalff. De Ingenieur A. Kalff, minister van Waterstaat, is op 64-jarigen leef tijd te Wassenaar, na een korte onge steldheid overleden. Minister Kalff was vroeger een der hoogste spoorweg autoriteiten van den lande. Steun. Bij het begrootingsdebat over de steunverleening in de Tweede Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine den heer Aalberse toegezegd, dat de particuliere liefdadigheid „ruimere arm slag" zou worden gegeven en dat dien aangaande per circulaire nadere voor-- j-, schriften aan de gemeentebesturen, die b'i welke gelegenheid nog een beperkt met de uitvoering van de steunregeling aantal loten verkrijgbaar is. ziin belast, zouden worden gegeven. Deze circulaire zal dezer dagen aan de gemeenten worden toegezonden, De hoofdinhoud komt. naar het „Volks blad" zegt te weten, hierop neer, dat de particuliere liefdadigheid voortaan, indien zij een ondersteunde incidenteel in geld of natura hulp wil bieden, daarover in overleg moet treden met de plaatselijke organen der steunver leening- Giften, die aldus met voor kennis van en in overeenstemming met deze autoriteiten worden verstrekt, zullen niet van het steunbedrag wor den afgetrokken. Tevens doet zij een beroep op de edelmoedigheid van de ingezetenen die door het schenken van prijzen willen medewerken, de armoede zooveel mo gelijk te lenigen en verziekt beleefd deze te willen doen bezorgen op Don derdag 17 januari en Vrijdag 18 |a- nuari a.s. lusschen 9—5 uur aan voor meld gebouw, waarvoor zij reeds bij voorbaat dank zegt. Muziek. De Amersfoortsche Muziekvereni ging zai op 20 Februari in de Markthal een populair concert geven. Wandelsport. Er is op voorstel van het Katholiek Utrechtsch Athletiek Comité, een Wan delsport Comité gevormd voor het rayon Gooi- en Eemland, waardoor het mogelijk wordt de wandelsport in Katholiek verband te beoefenen. Geestelijk adviseur van het comité is de Weleerw. Heer Kapelaan van Straelen. Kweekschool. Wanneer Minister Marchants plannen inzake de onderwijzers-opleiding wor den aanvaard, is het niet onwaarschijn lijk dat de hier gevestigde Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen wordt opgeheven. De Burgemeester is verhinderd op Woensdag 16 Januari spreekuur te houden. Geslaagd te Utrecht voor het di ploma Boekhouden Mercurius, onze stadgenooten de heeren: A. v. d. Veen, A. v. Dijk, A. Geurtsen, L. Rooke en j. Nieuwenhuizen, allen opgeleid door den heer K. A. Groenhuysen, leeraar boekh. M.O., alhier. Handelsregister. Ingeschreven Fa. Byenhof, Stationsstraat 41, Eig. K. A. H. Byenhof, kaas, koffie en thee. Winkel mij. „Selecta" N.V. (i.e.). Dir. W. v. Spankeren, Voltastraat 8. Expl. v. filialen in choc. enz. Café „de PosthoornKortegracht 20. Uittr. eig. J. v. Sceik. Toetr. eig. M. Buistuigen. Electr. Metaalwarenfabr. Amsvorde, Bloemendaalschestr. 33. Toetr. mede- eigen. N. Klaasse Bos. Uitgevers-Reclame-Annoncenbureau „Effectief", v. Oldenbarnev.laan 6. Opgeheven. Fa. J. Berends, Varkensmarkt 7. e venn. J. J. Berends is uitgetreden. De zaak wordt voortgezet als eenig 'genaar, Drog. „de Vijzel", Soesterweg 275. Uitlr. gevolm. C. W. Ridderhof. Mosterman Co. N.V., J. v. Olden- b.velllaan 28. Toetr. proc.h. J, M. L. Mosterman v. Wijngaarden. Verkeer. Door de goede zorgen van den A.N. .B. is op de splitsing van den Utrechtschenstraatweg en de Prins Frederiklaan in deze gemeente een éénarmige wegwijzer geplaatst met het opschrift Utrecht, Zeist. Hierdoor zul len veel vergissingen voorkomen wor den, van ter plaatse onbekenden, die. uit de stad komende eenigszins rechts hielden, in plaats van links. V olksuni versi teit We vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie voorkomende in dit nummer, betreffende de inschrij ving voor de cursussen van onze Volksuniversiteit.

De Eembode | 1935 | | pagina 1