i F. fl. TULP Taxidienst N.V. Middenstands-Bank Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 SCHRiJFMACHINELINTEN Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort IE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- liddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden »r drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per jst. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Iitgave van de Katholieke Stichting De gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 29 Jan. 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billlike tarieven voor handel en nijverheid bQ geregeld adverteeren AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrfdag vódr 8 uur Telefoon 314 in den morgen zQn bezorgd. Alleen in tie eenzaamheid gedijen e grootc gedachten en rijpen de groote esluitcn. Binnenland Het afwateringskanaal voc Geldersche Vallei. Over de geschiedenis der waler- oestandcn in de Geldersche Vallei, en gebied van 90 000 H.A. is reeds neermalen geschreven. Van 1817—1933 werden niet minder lan 22 plannen ontworpen tot verbe- ring van de afwatering. Eindelijk is n dan toch overeen gekomen, dat iets gedaan moest worden. Hiertoe heeft wel medegewerkt het Ictt, dat de kwestie over het scheepvaartkanaal Amsterdam-Rijn haar beslag heelt 'ekregen en de aanleg van dit kanaal liet dienstbaar kan worden gemaakt den waterafvoer in de Geldersche Vallei. Bij hel nu in uitvoering komende plan voor een ontwateringskanaai zal 'anat Rhenen tot Amersfoort deGrebbe- .inie worden gevolgd. Dus vanaf de iruinenburger sluis zal de Luntersche ek niet verder gevolgd zal worden, ch vandaar komt een verbinding .chtstreeks op Amersfoort. Vanat Jruinenburg zal de Luntersche Beek onder den naam van Heiligenberger ieek in stand blijven. Het kanaal krijgt onder Woudenberg jn breedte van 13 a 16 Meter op de aterspiegel. Er worden overlaten of luwen gemaakt, bij de Roode Haan, 9de Duiker, de üroffelaarschekade, Pothbrug, Ascliat en benoorden icrsfoort. In totaal zal het kanaal in vakken worden verdeeld, wat het irdeel heeft, dat dus ook voor die schillende deelen een afzonderlijk ;il kan worden bepaald. De vervuiling van het tegenwoordige ikwater, door de vermenging van afvalwater van de E.N.K.A. te Ede de fabrieken te Vcenendaal meent nl te kunnen stuiten, omdat door ter invloeiïng het kanaalwater zoo- lig kan worden| verdund, dat men i de vervuiling geen hinder meer :ft te wachten. De kosten van aanleg van het kanaal •ijii begroot op f 1.455.000 en het aarlijksclt onderhoud op f 13.000. Het aal wordt bekostigd door het Rijk de Provinciën Utrecht en Gclder- nd geheel buiten belanghebbenden Als voordeelen van den aanleg het kanaal zijn o.m. de volgende loeinende Roode Haan vervalt. Üleen als inlaatduiker voor de Wou- ergsche Grift behoudt zij waarde rervuilde water gaat in het ver lig door het kanaalhet peil, waarbij n thans van de natuur afhankelijk kan in overeenstemming worden iracht met de belangen van de streek; lat van water wordt mogelijk, s'oodig zal echter worden de ta iling van waterschappen. Er zulen worden gemaakt vijf water- ihappL'ii en wel ten Noorden van den aperdijk 3, t.w. het gebied der Lun- rsclie Beek ter grootte van i 8000 A., de I leillgenbergerbeek, ter grootte it 7900 II.A. en de Barneveldsche lek, ter grootte van ongeveer 19000 Buiten de kosten van aanleg, geschat f 1.455.000, zal nog naar schatting 2.000.000 noodig zijn voor werken 'oor Luntersche Beek, Heiligenberger peek en Barneveldsche Beek. Dit wordt ichter alles door subsidies gedekt, Aan Zee. Acht en Veertigste Jaargang - No. 87 KANTOORBOEKHANDEL Ungestr. 68 to. Krommostr. TEL 826 Schrijfmachines Duplicators Stencit-du'zendstempels NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 de onderhoudskosten komen ten laste van de belanghebbenden Voor de Heiligenberger Beek komt een poldcrlast van f0.52 per H.A. Voor de Grebbe 70 cent, Wageningen 75 ct., Luntersche Beek 35 ct. en de Barne veldsche Beek 9 ct. per H.A. Sterftecijfers. De sterfte beweegt zich in dalende richting. Van 26.56 per 1000 inwoners in de jaren 1840,49 daalde het sterfte cijfer tot 8.75 in 1933; laatstgenoemd cijfer is hef laagste dat ooit werd be reikt. Tegenover het zeer gunstige cijfer van 1932 (8.99 per 1000 inwoners) blijkt dat van 1933 nog mei 0.24 per 1000 inwoners Ie zijn gedaald. De mannensterfte overtreft constant vrouwensterfte, echter blijkt de mannensterfte sterker te zijn gedaald dan de vrouwensterfte. De voornaamste factor van de daling der sterfte is de daling der sterfte van de kinderen beneden hef jaar. Beschouwt met de sterfte naar de onderscheidene doodsoorzaken, dan dal de sterfte aan kanker en ziekten van het hart ieder voor zich 1/7 van het totaal aantal sterfgevallen in 1933 veroorzaken. Per 10.000 der gemiddelde bevolking werd in 1933 een cijfer van 12.45 voor de sterfte aan kanker berekend. De kantce-sterfte blijkt in totaal hooger te zijn bij de vrouw dan bij den man en stijgt met den leeftijd. Aan ziekten van liet hart stierven 1933 1267 personen per 10.000 der gemiddelde bevolking. Er stierven aan deze ziekten meer vrouwen dan mannen. De sterfte aan tuberculose eischte in 1933 de helft minder slachtoffers dan de sterfte aan kanker. Per 10 000 der gemiddelde bevolking stierven aan tuberculose 5 98voor de mannen was het cijler 5.79, voor de vrouwen 6,18. De vrouwensterfte over treft ook hier de mannensterfte. katholieke Kieskring Utrecht. De alfabetische lijst der candidaten lor de Provinciale Staten is sai gesteld als volgt Kieskring Utrecht 1: H. L. Boerrigter, Utrecht W. F. Smits, Utrecht G. H. van Spanje, Utrecht Dr. Th. Strengers, Utrecht F. Twaalfhoven, Utrecht Mr. H. W. de Vink, Utrecht J, H. van de Wurf, Utrecht G. D. Zegers, Utrecht. Kieskring Utrecht II: Mr. J. J. Abbink Spaink, IJsselstein H. C. M. van Beers, Huis ter Heide H. L. Boerrigter, Utrecht J. P. de Brabander, Utrecht H. J. W. v. d. Braken, Maartensdijk Mr. J. A. Bremer, Wijk bij Duurstede J. J. J. Buijs, Zuilen W. J. Essenius, Wilnis i) Hann dacht bij zichzelve: „Wanneer Wilk Bom terugbreng naar den Jden. gebroken man, dan zal ik het isschicn toch nog beleven, wat ik ezicn heb, dien d;ig dat ik met Joost om uitslaaide naar de golven, dan li wellicht de Heer en Heiland zich au mij verlootten, cm mee te varen ons schip. Zoo dacht flann Törpen dan ooit uinvlijk bij zich zelven, zoo hoopte ij van dag lot dag, al besefte hij dan "kniel goed, hoe de lieer met Wilk urn en hem mede den Oceaan over- teken zou, in hel groote zeeschip, op eg naar Siderholt. Zoo stond dan Hann Törpen op ckcren dag voor den rijken boer en eide hem zijn betrekking op. Joost lom zag het aan voor een andere iommc streek van r' jongen man en werd onwillig en barsch. Doch Hann A J. de Goeij, Monlfoort Mr, J. M. M. Hamers, Jutphaas H. J. F, v. Hazendonk, Schalkwijk W. P. H. van Hees. Zuilen O. A. Hendriks, Amersfoort W. van den Hengel, Stoutenburg Ir. P. F. H. Houben, Baarn M. L. Janmaat, Mijdrecht A. Jongerius, Maartensdijk J. J. van Kats, Cabauw C. Knigge, Wilnis Adr. Kok, Zuilen Mr. A. E. Th. Kooien, Amersfoort J. van der Linden, Amersfoort L W. van Loon, Amersfoort V. R. Los, Houten W. Lucassen, De Bilt (U.) Mr. J. H. v. Maarseveen, Utrecht G. J. Noordman, Amersfoort Mejuffr. M. E. Orth, Soestdljk C. A. Roeleveld, Benschop A. P. van Scliaick, Mijnden C. Schalkwijk, Snelrewaard Th. P. Snoek, Abcoude Mr. C. H. J. W. v. Soest, Utrecht A. J. Spiekermann, Amersfoort Dr. Th. Strengers, Utrecht J. G. Suring, Utrecht A. A. van der Werff, Zuilen Jhr. Mr Dr. K. L. C. M I. de Wijker- slooth de Weerdesteijn, Utrecht G. D. Zegers, Utrecht. P. van Zwieten, Vinkeveen. In den kring Utrecht II werden even eens gecandideerd, maar hebben een candidatuur niet aanvaard, W. J. An- driessen. UtrechtB. van Beusekom, Utrecht; A. W. Kromwijk, IJsselstein, A. H. Smulders, Utrecht; G. H.J.van Spanje, UtrechtP. H. J. Steenhoff (aflr.), Baarn J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede; H. J. C. Venings(aflr.), AmersfoortJ. A. Verder. Vleuten Mr. H. W. de Vink, UtrechtFr. van Welie, Utrecht; J. H. v, d. Wurf, Utrecht; E. van der Zanden, De Bilt. Goed besluit. De directie der Spoorwegen heeft verboden, dat zedekwetsende builen- landsclie geïllustreerde bladen open baar aan de stationsboekhandel wor den opgehangen. Ook langs de treinen zal dergelijke lectuur niet meer te verkrijgen zijn daar den Ako's dit niet meer in handen mag worden gegeven. Particuliere liefdadigheid Werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft bij schrijven van 16 Januari j.l. be richt, bereid te zijn de particuliere liefdadigheid ruimere gelegenheid te bieden aan ondersteunde werkloozen hulp te verleenen. Hiertoe kan uiter aard slechts worden overgegaan in hei vertrouwen, dat van particuliere zijde de noodige medewerking zal worden verkregen ter vooikoming van onge- wenschte toestanden. De hulp toch, die wordt verleend, mag er nimmer toe leiden, dat de prik kel tot het zoeken en aanvaarden van werk wordt weggenomen. Met het oog hierop wordt aan de verruiming der regeling als bedoeld de voorwaarde verbonden dat, indien men van parti culiere zijde boven de uitkeeringen volgens de steunregeling aan onder steunde werkloozen hulp wil verleenen, men zich van die zijde hetzij persoon lijk hetzij door tusschenkomst van de ondersteunden terzake in verbinding stelt met Burgemeester en Wethouders. Bij het terzake gevoerde overleg zal het oordeel van Burgemeester en Wei houders omtrent de vraag, of en zoo ja, in hoeverre extra hulp aan een goede werkloozenzorg geen afbreuk •'oei, beslissend zijn. Het kan voorkomen, dat van parti culiere zijde somwijlen in verband met hun bijzondere omstandigheden hulp wordt verleend aan werkende arbeiders. Worden dergelijke personen werkloos en komen zij alsdan in ondersteuning volgens de steunregeling, dan kan deze particuliere steun, indien zij dien blij ven ontvangen, zonder meer bij de bepaling van den steun buiten be schouwing worden gelaten. Voorts vindt geen aftrek op den steun plaats, indien in speciale nood gevallen van andere zijde extra hulp wordt verleend, b.v. bij gebrek aan kleeding en dekking, ziekte van een kind, waarvoor extra melk noodig is en in het groote aantal van andere gelijkbare gevallen, leeft echter de particuliere steun een meer regelmatig karakter, dan zal in het overleg hiervoor bedoeld, nauw gezet dienen te worden nagegaan, of zoodanige hulp niet tot gevolg zal kunnen hebben, dat de arbeidsprikke) wordt weggenomen. Mocht van particuliere zijde, niet tegenstaande Burgemeester en Wet houders zulks ontraden hebben, toch hulp worden verleend, dan zal die hulp voor het volle bedrag van den steun worden afgetrokken. Dit geschiedt ook indien een particuliere instantie bereid mocht zijn om overleg te plegen. In dit verband zij erop gewezen, dat het feit, dat men van particuliere zijde geen overleg met Burgemeester en Wethouders wenscht te plegen, den ondersteunde niet ontheft van den plicht om van alle inkomsten ook van hulp die hij van andere zijde mocht ontvangen mededeeling te doen, Wat aldus voor hulp van par ticuliere zijde geldt, zal uiteraard even zeer gelden voor hulp, welke wordt verstrekt vanwege kerkelijke of andere instellingen van weldadigheid. dat uur echter had hij het niet goed hem in vervulling zou gaan. Hann, die meer op de hoeve. Allen werden hem de klokken der zee had hooren luiden, •ijandig gezind op de boerderij, doch hij droeg alles met een klein lachje op de lippen en zeide nu en dan wel eens luid voor zich heen: lk heb U ook niet begrepen en het is hein ook zoo slecht vergaanDoch juist dat lachje ergerde- hen het meest en de woorden „gek" len „droomer" klonken hem thans meer waar hij ook ook den Heiland mogen aanschou wen en hij hoopte zijner waatd en waardig te worden door de daad, welker uitvoering hij zich had voorgenomen, De eenige, van wien hij afscheid nam meteen gevoel van innigheid, was de pastoor. Hem vertelde nij alles. Ge- ruimen tijd zweeg de priester, nadat Hann gesproken t.ad en zag peinzend door het venster over Joost Burn's i hoeve en over de groote zee. Met zijn i zegen trok Hann Törpen voort, In den nacht voor de afreis sliep Hann in een hotel der havensiad, van waar de groote stoomers vertrekken naar Amerika. Dicht aan dc zee lag voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incassecringen Spaar-deposito's rente 2 pet. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 - Telef 528 hebt U een Taxi of auio noodig Amersfnor, Nieuwe Boeken in de Kath. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. De Gemeenteraad behandelt heden avond nog: Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Overplaatsing onderwijzeres naar de U.L O.-school aan het Schoollaantje. VaststellinggetalleerarenGymnasium Jaarwedden van Burgemeesters, Se- etarissen en Ontvangers in verband met cene vraag van Gedeputeerde Staten. Crediet voor het aanleggen van een openluchttheater in den speeltuin Soesterkwartier door jeugdige werk loozen. Verkoop bouwterrein Dr. Nolenslaan, groot 1520 M2. J. C. Neurdenburg 15500.-. Verhuur loods Hoevelakensche Voet pad aan W. A. Wery. Verkoop boschgrond Soembastraat, groot 300 M2. aan A. Koster f3.per M'. Verleenen van ontheffing van de verordening houdende eischen van dranklokaliteiten ten aanzien van per ceel Puntenburgerlaan 64. Huren „Frisia". Waarborgsommen. Ons wordt medegedeeld, dat in ver band met het voorstel van Burge meester en Wethouders dezer ge meente aan den Raad, betreffende teruggeven van waarborgsommen aan muntgas-verbruikers, velen zich aan de gemeente-bureaux aanmelden om dit bedrag terug te ontvangen. Men maakt er ons vanwege de ge meente opmerkzaam op, dat zoolang de gemeenteraad het bovenbedoeld voorstel tot teruggave der waarborg sommen nog niet heeft aangenomen (het komt in de Raadsvergadering van hedenavond in behandeling) deze waarborgsommen nog niet kunnen worden terugbetaald. Zoodra door den Raad een gunstig besluit is genomen zal nader worden bekend gemaakt waar en wanneer be doelde waarborgsommen worden uit betaald. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel hield hare eerste vergadering in 1935 onder leiding van den heer Van Lonkhuysen, die de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitsprak. Vervolgens hield Ir. H. Lohr, direc teur der Prov. Geld. Electriciteits- Maatschappij een voordracht over Electriciteitsvoorziening en -tarieven in Gelderland. Ir. Lohr wees er op, dat de tarieven voor velen zeer raadsel achtig blijken. Dit geldt vooral voor kleine afnemers, wanneer zij hooren, welke prijzen groote zaken betalen. Het hoofdslembureau voor de ver kiezing van een lid in de vacature, ontstaan door het bedanken van Roes- singh, is als volgt samengesteld J. L. van Nieuwenhuizen, voorzitter; A. Eysink, plaatsvervangend voorzitter dr. Joh. H. Scheuer, H. Dorlas en L. Gast, leden, en J. Stuurop, Th. P, Zijlstta en M. D. J. Oerritsen, plaats vervangende leden. Gemengde zonnebaden 7 De Gebroeders Pesie, exploitanten eener zweminrichting hebben aan den gemeenteraad ontheffing gevraagd van de bepaling in de verordening op de zweminrichtingen waarbij buiten het water mannelijke en vrouwelijke zwe mers gescheiden moeien zijn. Het hun bedoeling de bezoekers van hun inrichting in de gelegenheid testellen gemengde zonnebaden te nemen. stond of ging. Toen de drie maanden van den ter mijn omwaren, verliet Han de hoeve van Joost Born. He! was een hard af scheid voor de anderen, want zij dat zij nu menigen zuren arbeid zou den moeten verrichten, waarmede men „aai mm sinds jaren Hann Törpen had belast,'dat huis. en dal vervulde hen mei een geheimen I Ongeveer te middernacht ontwaakte wrok tegc» hem. En het was een'hij uit zijn sluimering. De zee raasde Bakker. De verlichting van hel woon huis. Benlhem Jutting. Indisch dierenleven. Clarke. Verwarde draden. Dine. The scarab murder case. Electrotechnfek. Handleiding voor het electrisch bedrijf. Hartogh-Snoek. Indeeling en meubi leering van het woonhuis. Cromjongh e.a. Herkennen en keuren van eenige waren. Hessels. Windstilte; verzen. Heusinkveld. Haakpafronen. Kalmijn-Spierenburg. Transparanten. Karmelk en Tekenbroek. De wet op de belasting van de doode hand. Kleeuwens. Flakkeesche schetsen. Kom, lach mee! verklarend okédetnics woordenboek. Laurent. Vivi's reis. Linnebank. Moderne amuscinenlspro- blemen. Looyen- Waschbehandellng. Llibbe. Het groote geheim. Lux. Beethoven. Luyken. Een bloemlezing uitzijn leven. Manger. Wenken voor keukeninrlclulng. Mounier. Verdienen mei ccn kleine winkel in deze tijd. Nauta en Meyer. Boerenbontjes als handwerkmateriaal. Rcvlus Een bloemlezing uit zijn ge dichten. Ridderhof. Hulp in huls. Rusman. Hollanders vliegen. Schendel. Herinneringen van een dom- men jongen. Schröer. Der handen dwang. Teis Pzn. Aolwieke, laand en lu van vrouger. vreugdevol afscheid voor Hann, want hij wist dat hij terug zou keeren en -. zag met van zijn voornemen af hij dan zou hij eenen verlorene medebren- bleef et bij: uit den dienst wilde hij-gen. Vreugde zou met hem binnentre- Iredcn. Idun en alle klokken der zee zouden ar wilt ge heen, Hann?" vroeg'luiden en... ja, Hann Törpen wist ook loost Boni hem. Hann zweeg. Sinds'welke geheime hartewensch dan voor een zware storm was opgestoken. Hann stond op en kleedde zich aan. Hij opende het venster en zag naar buiten in den diepdonkeren nacht. Hol en akelig zwaar brulde de zee. gespannen aandacht luisterde hij donker: maar hij hoorde geen klokken luiden^in den vloed. Daar ginds op Siderholt was dat anders. Daar, hoor! Van uit de zee klonk :n noodsignaal! Daar builen was een schip in groot gevaar en reddingsnood hoe duidelijk bemerkte Hann aan die ras op elkaar volgende noodsigna len, dat daar in den storm, den nevel en het golvengeloci een vreeselijk drama zich af ging spelen. De jonge zeeman hield het geen oogenblik meer in zijne kamer uit. Vlug gleed hij het hotel uit, de buitenlucht in naar bene- 'ii, aan den havenmuur. Daar lagen de reddingsbootcn welke op en afvlogen in de hooggaande zeeën. Eenige mannen stonden er bij, doch geen enkele waagde het, eene boot los te maken. Het was krankzinnig, uit te varen in dien schuimenden stortvloed, welke daar raasdel Wilde men het getal van hen, die stierven daar ginds, nog vergrooten? Wilde men het getal der weduwen en weezen aan land nog vermeerderen? Daar sprong Hann Törpen in boot. „Ga weg vreemdeling!" riep een der mannen hem toe. Maar zijn stem klonk hoog boven de golven uit. „Vreemdeling of niet, daar ginds sterven zij, als wij niet komen!" En zij kwamen de helden! Door veertien krachtige armen gestuwd, schoot de boot in den vloed. Op vloog zij tot den sterrenloozen hemel, en neder daalde zij in de kokende diepte! En rond hen heen brulde en kreunde de zee gelijk een gewond roofdier. Thans kon men het duidelijk onder scheiden; daar, zooals een afgetakeld schip langzaam voorfdobbert. en niet ver vandaar een tweede... doch dat was op het punt in de diepte te ver zinken. Gillende hulproepen, een ang stig geschrei van menschen in doods angst dringen tot de wakkere mannen doorl Thans vliegt de reddingsboot recht op het zinkende schip toe. De mannen gelooven stellig er het leven bij in tc zullen schieten van overspanning. Doch zij werken er zich door heenNu leg gen zij aande eerste die aan boord van het zinkend schip springt is Hann Törpen. Redt mannen! RedtI De ande ren kunnen u niet helpen, die hebben genoeg met zichzelf te doenRedt u, mannen, redt! De eerste aan boord is Hann Törpen. Op hem vliegen zij toe, vrouwen, kin deren. Daar treft een ontzetlende kreet zijn oor, een kreet als van een plot seling door krankzinnigheid getroffene „Hann!" klinkt het, „Hann!'?En in het donker komt Hann iets voor de voeten gerold... Hann herkent een mannen- gestalte hij buigt zich om den on machtige op te vangen... springt doodsbleek terug... buigt zich nog eens, en lacht dan en weent en schreit en juicht tegelijk midden in storm en doodsgevaar: „Wilk, o Wilk.,, heb ik je werkelijk? Wilk, Ik wil je terug brengen naar Siderholt 1" Doch Wilk Bom hoort het niet meer. Hij is in onmacht gevallen, en in droom staait hij op groene weiden, cn roode klavervelden, en naar het rijpe gouden graan en koren op zijne geboorteplaats Siderholt. Siderholt dat zijnen dapper sten zoon heeft uitgezonden om W.lk Born te halen. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1935 | | pagina 1