KAPELAAN B. VELTIMAN Vrijdag a.s. herdenkt de Weleerw. Heer B. Veltman, kapelaan der parochie van den H. Franciskus Xaverius aan het Zand, den dag, waarop hij, 12'/, jaar geleden, de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Kapelaan Veltman was achtereenvolgens kapelaan van B Compascum in de Drentsche Venen en van Huissen, in de Betuwe. In 1930 werd hij benoemd tot kapelaan der Parochie van den H. Franciscus Xaverius te dezer stede. Hier won hij aller sym pathie door zijn ijvervol streven voor het geestelijk welzijn van allen, voor wie hij in de volle praktijk van hei parochieleven te zorgen kreeg. Naast zielzorg en godsdienst onderwijs, de voor naamste plichten van het H. Priesterambt, zag hij zich belast met de taak var, geestelijk adviseur van cenige patroonsorganisaties in de bouwbedrijven en van de Kath. Voetbalvereeniging. Mede werd hem opgedragen de geestelijke zorg voor de deelnemers aan de Rijwiel-Bedevaart naar Kevelaer. Zoo won de aanstaande Jubilaris in wijden kring, ook buiten de parochie-grenzen, vele vrienden en veieerders. Kapelaan Veltman houdt niet van hulde en eerbetoon, maar hij moge zich ervan overtuigd houden, dat in de Parochie en daar buiten velen hem Vrijdag dankbaar zullen gedenken, de beste wenschen voor een rijk gezegend priesterleven biedend, ttftS Gd - held der bedoeling niet in alles door eenvoud van spel voelbaar was. Met voldoening kan echter op de lustrum-feestavond worden teruggezien. Het was een geslaagde avond met een prettige verkennerssfeer, waarbij de frissche muziek van 't strijkje van den heer Wielaerd niet weinig bijdroeg. Onder de aanwezigen merkten we opde Z.Eerw. heer Pastoor Sandkuyl, Kapelaan Groothuis op wiens schou ders de zorgen der St. Anfridusjeugd- beweging drukken, Kapelaan de Jong, Kapelaan van Boxtel, de adj.-commis- saris van de Verkenners uit 't ajucte- naat 't Gooi, de heer v. d. Brink uit Laren en de adjuncte mej. v. Rossum uit Hilversum. Verder vele dames en heeren leidsters en leiders uit de stad. Nieuwe wegen. Een algeheele verandering in het landschap van den Berg, Zuidelijk deel, zal worden veroorzaakt door den aanleg van den geprojecteerden weg Emmalaannaar het Borneoplein.'t Wordt een der schoonste wegen uit onze omgeving. R, K. Werkliedenver. St. Henricus. De bestuursfunctie^ zijn als volgt verdeeld Voorzitter P. Beaufort, Secre taris W. H. Kloosterman, Penningmees ter J. J. Feilen, 2e Voorzitter J. v. d. Brakel, 2e Secretaris A. J. G. Opijnen, 2e Penningmeester C. v, Empelen, Commissaris C. v. Groenewoudt. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Zondag vierde de afd. Amersfoort van bovengenoemden Bond haar Jaar feest. 's Morgens werd te half 9 de H. Mis bijgewoond in de parochie St. Ansfridus opgedragen voor de leden en overleden leden van de afdeeling, Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel. 's Avonds half 8 werd de feestavond gehouden in „de Valk". In zijn ope ningswoord spoorde de Voorzitter, de heer J. Lubberts, alle aanwezigen aan toch vooral propaganda te maken vi hun zoo noodzakelijke vereeniging. Nadat het lied Roomsche Blijdschap was gezongen werd door het Amers- foorts Tooneelgezelschap Eigen Kring onder regie van den heer C. Pijpers opgevoerd het Amerikaansche klucht spel in drie bedrijven „de Mormoon" Op meesterlijke wijze werden de rol len weergegeven en een gulle lach klonk herhaaldelijk door de zaal. décors waren af. R. K. W.V. Amersfoort. De algemeene leden vergadering op Donderdag 14 Februari a.s. is uitge steld op Donderdag 21 Februari a.s. 's avonds 'in de Militaire Vereeniging. HET BESTUUR. K. R. O.-Boys. De K. R. O.-Boys met Tholen en Van Lier komen Zondag 24 Februari in de Markthal. Zij brengen een geheel nieuw programma, 't Succes op andere plaatsen is buitengewoon en hetgeen zij brengen wordt uitbundig geprezen. Voorziet u dus tijdig van kaarten, Vcr- kriigbaar aan onderstaande ad'cssen: Siga eitmagazijn J. A. v rweij, Oude Soesterwug 27, Telefoon 1435; Sigarenmagazijn „Het Centrum". Lan- gestraat 25, Telef. 992: Sigarenmaga zijn J Timmer, Arnhemsciie* C Tuithof, Vermeerstrail 29 Op den Huize 't Regelink te Hen- geloo Geld., is overleden mevrouw C. E. M. Gravin Dumonceau, douairière van H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye, die hier vroeger het bui tengoed Randenbroek bewoonde. Zaterdag zijn door de parochiale afdeeling van de Kath. Werkliedenver- eeniging in de St. Henricusparochie twee beneden-zalen van het parochie huis aan de Paulus Borstraat in gebruik genomen. De aankleeding van het ge heel was keurig. Voorloopig staat er één billard, een tweede zal wel spoe dig volgen. Van de gelegenheid om een kaartje te leggen werd reeds vrij druk gebruik gemaakt. Het bestuur van het Parochiehuis komt een woord van lof de arbeid verricht om deze gelegenheid zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De viering van 't 30-jarig bestaan van de voetbalvereeniging H.V.C., is Zaterdagmiddag ingezet met een zeer druk bezochte receptie in de Valk. Het groote aantal bloemstukken en geschen ken bestaande uit kunstvoorwerpen, medailles enz. toont wel aan, de plaats die H.V.C. inneemt in de Amersfoort- sche sportwereld. Er is een auto, waarvan de bestuur der verblind werd door een tegemoet komende auto, tegen een der afsluit- boomen van den spoorwegovergang aan den Utrechtschenweg gereden. Zoowel de auto als de afsluitboom werden beschadigd. De politie heeft van een en ander procesverbaal opge maakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Burgerlijke Stand, Geboren: Marina Elisabeth, d. v, M, Ennengaen D. v. Swieten Jacobus Petrus Johannes Franciscus, z. v. J. Botterblom en F. J. S. W. van Kalle veen. I OverledenCornelia A. Hama ker, 60 j. Andries Snoep, 76 j., wedn. v. A. C. v. Hoek Riemens. Burgerlijke Stand. GeborenTheodorus, z. v. Langras en A. Bentrop Johanna Maria. d. v. J. Brouwer en A. C. Pitlo IJbeltje, Dijk en IJ. Blom Johanna Maria, d. v. J. J, Lubsen cn D. C. Hof- Bessel Albertus, z. v. B. v. d. en A. J. de Krutjff Gerard Hendrik, z. v. C. H. Bergman en A. J. A. Doosje. OndertrouwdH. J. Blokker en H. P. J. G. de Hair P. v, d. Boven- kamp en C. Brondijk A. Blanke- stijn en A. Koele J. ten Kulve en C. J. Fehring J. A. Geerlings i A. W. Dellemann. Overleden -. W. v. Dam, 77 jr., echt- genoote v. P. Zwart. Bevolking. Loop der bevolking in Januari 1935. M. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Woensdag 13 Februari. 10.40-11.20 Hamburg. 11.20- 2.05 Keulen. 2.055.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.20— 7.35 Leipzig. 7.35—12.20 Droitwich. Donderdag 14 Februari 10.05- 2.05 Keulen. 2.053.20 London Regional. 3.206.00 Deutschlandsender. 6.20J.9.20 Munchen. 9.20—12.20 Droitwich. Vrijdag 15 Februari 11.203.20 Deutschlandsender. 3.20- 5.20 Berlijn. 5.20— 6.20 Droitwich. 6.20— 9.20 München. 9.20-12.20 Droitwich. Zaterdag 16 Februari 10.50- 2.20 Keulen. 2.20— 4.50 Droitwich. 4.50— 6.20 Boedapest. 6.20— 9.30 London Regional. 9.30—10.55 Boedapest. Wijziging voorbehouden. Uit den Omtrek Hooglanderveen Tooneelvereeniging. De tweede op voering van het blijspel „Het Kostbare Leven" is gisteren ook weer geslaagd, Bij het begin van dezen vroolijken avond wist onze Pastoor H. J. Broere door zijn begeesterend woord het pu bliek in een opgewekte stemming te brengen. Het deed hem een groot ge noegen, dat de zaal wederom bezet was. De spelers kweten zich ook nu weer in hun laak op onberispelijke wijze. Het publiek was dan ook zeer voldaan over het voorgedragen spel. Met een tot weerziens en welgemeend dank woord aan spelers en de leden van het strijkorkest, besloot de Pastoor deze gezellige avond. Hoevelaken Er botste een autobus van den Veluw- schen Autodienst nabij den Hoogenweg, bij het passeeren van een wagen, tegen een hem tegemoet komende veeaulo, die juist slipte. Op de Rijksstraatweg bij den Koedijk, nabij de grens onzer gemeente, had een aanrijding plaats. Doordat vrachtauto onder het voorbijrijden voldoende naar links uitweek, werd een bakfiets, beladen met melkbussen, bestuurd door M. uit Amersfoort, gereden. Raadpleetf deze korte agenda. DAGELIJKS geopend de Kath. Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat no. 24. Kosteloos toe gankelijk voor alle personen boven 18 jaar. Het Museum Flehité aan den West singel (uilgenomen des Zondags). Katholieke Spaarbank. Zitting Woens dag van 7-8 uur, Vrijdag van IC tot 11 uur, Zondag van 12 tot 1 uur. DINSDAG 12 Febr. Geloof en Wetenschap Jaarvergade ring „Princess", 8'/4 uur. DONDERDAG 14 Febr. R. K. Oudersver. Jaarvergadering Monopole, 8 uur. ZATERDAG 16 Febr. Kath. Grafische Bond. Feestverga- dering St. Jozef, half 9. ZONDAG 17 Febr. in St. Aechten aan het Zand, 's avonds 8 uur, feestavond der Katholieke Voetbalvereeniging Amersfoort. Tooneelclub Jonge Werkman St. Hen ricus. Uitv. Parochiehuis 7i DINSDAG 19 Febr. Vocaal Concert. Dameskoor Bel Canto 8'/, uur De Valk. ZATERDAG 23 Maart. Aanvang H. Missie in de parochie St. Franc. Xav. en O. L. Vrouw. Op de markt: 148.000 eieren f 2.50— 3.40eenden eieren f2.20—2.40; 9 biggen! 10—12; 113 runderen kalfkoeien f140—175; kalfvaarzen f60—120; vet vee lekw. f 0.19—0.28 p.p., 2e kw. 16—19 ct. p.p., vette koeien f 165—185 40 kalveren mestkalveren f7—10. Renswoude Onder groote belangstelling van de zijde der parochianen is het nieuwe R. K. kerkgebouw aan de spoorlijn te De Klomp—Veenendaal onder Rens woude in gebruik genomen. i de inzegenings-plechtigheden werd de eerste plechtige Hoogmis in de nieuwe kerk opgedragen door den pastoor der parochie, den Zeereerw. Heer W. H. Droger. Onder de vroeg mis waren reeds vele parochianen tot de H. Tafel genaderd. Een plechtig Lof besloot dezen dag. De kerk pastorie zijn gebouwd door aannen M. Th. v. d. Voorn uit Utrecht naar een ontwerp van den heer Nic. An- driessen, architect te Hilversum. Soest Ook Soest gaat nu profiteeren van belasting-verhooging en wel a. verhooging personeele belasting tot 160 opcenten b. heffing van 40 opcenten op ver mogensbelasting; c. verplaatsing gemeentefondsbelas ting van de tweede naar de derde klasse d. verhooging gemeentefondsbelas ting tot 55 opcenten e. verhooging van de straatbelasting tot 6 pet. van de belastbare opbrengst. Bovendien zullen B. en W. voor stellen over te gaan tot verhooging van de secretarie-leges, waarvan een meerdere opbrengst wordt geraamd van rond f800. Tot. Aantal geboorten Aantal overledenen 21 17 38 Meer geb. dan overl. 17 27 44 Gevestigd 105 113 218 Vertrokken 93 102 195 Meer of minder ge vest. dan vertr. +12 +11 +23 Totale vermeerder. of vermindering +29 +38 +67 Bevolk. 1 Febr."35 21716 22634 44350 Jonge Werkman Par. St. Henricus. Zondagavond v oerde de Tooneelclub 43; van de |onge Werkman, parochie St. Ph. Henricus, voor een tjokvolle Willigenborg, Vermeerslraai .0.8; Fr. het Parochiehuis op het blijspe LetSCherr, Kapelwt-g 25, u. Hen-.bedrijven „Hij knapt het op". Het stuk driks, Edisonstraat 44; M. A. v. d. werd vlot gespeeld en er is hartelijk Berg, St. Bonifaciusstr. 27; W. Hage- mans. Seringstraat 51 H. Nieuwen- dijk, Hooglandscheweg 9Boekhandel voorh. Lorijn, 't Zand 2. Te Hoogland bijH. J. Kreijne a. d. Ham cn Wed. J. v. Hees, Zevenhuizerslraat. Prijzen der plaatsen 78 ct. en f 1.20. Plaalsbespreken op den dag der uit voering van 12—2 uur in de gemeente lijke Markthal. gelachen. De rollen waren in goede handen en het kapwerk was buiten gewoon goed verzorgd. Zondag heeft een 2e opvoering plaats en wij wen schen regisseur Kruijver en zijn spe lers wederom een volle zaal. De avond werd opgeluisterd met muziek van hel strijkje onder leiding van Kapelaan C. Bachg. Deze muziek verdient meerde belangstelling van het publiek. Nijkerk Het ongeveer 300 H.A. groote land goed Slichtenhorst, onder Nijkerk, toe- behoorende aan P. v. Leeuwen Boom kamp, is aangemerkt als een landgoed, als bedoeld bij artikel 1 der Natuur- schoonwet. Het is behalve gedurende den jachttijd (15 October—1 Januari) opengesteld voorleden van den Kon. A.N.W.B., de Vereeniging tot Behoud Natuurmonumenten, het Utrechtse!) Geldersch Landschap, de Natuur historische Vereeniging en Vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer te Nijkerk en Putten en aangrenzende gemeenten. Toegangskaarten zijn gratis verkrijgbaar bij den eigenaar, Huize De Neude, Nijkerk. De crisis-rundvee-centrale heeftop de veemarkt 133 koeien overgenomen hiervan werden er 105 in klasse A en klasse B ingedeeld. Op Maandag 25 Febr. kunnen wederom runderen in de gevraagde soorten geleverd worden. - Zondagavond slipte tengevolge van de gladheid van den weg nabij Salen- tein een auto, waarin een reiziger uit Utrecht en een luitenant waren gezeten. De wagen reed in een sloot en sloeg over den kop. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met den takelwagen werd de auto op den weg gezet. De 75-jarige J. W. Aarts, wonende in den Stokhoek te Michielsgestel, is dood in zijn woning gevonden. De oude man. die reeds vele jaren steun trok, werd in verwaarloosden toestand aangetroffen. Men vond in zijn woning een bedrag van f3000. Te Gargellen in Vorarlberg (Oosten rijk) heeft een lawine twee huizen verwoest, waarin zich zeven personen bevondenvijf werden gedood, een wordt vermist. dan 25 kippen te houden. Dtre e?JeribBerc!kenP,dafde ptulm- van Oost-Tracië te AdrianopelK een plan ontworpen voor de kolonisa i 350.000 Mohammedaansche vluchte lingen uit Rdemenië. Bulgarije. Joego slavië en de Krim, in Tracie. Men hoopt in drie jaar tijds huizen en werkgelegenheid voor 350.000 kolo nisten gevonden te hebben. an. 15, eerste lid van -. bctrelt ook het overnemen met bron veimeldliii Ingezonden (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie) Onze R. K. Middenstand. Achter de wolken schijnt toch de Thans een dubbel welkom. Allereerst aan den heer Hamersveld als onze nieuwe Voorzitter. Deze ver kiezing heeft een weinig strijd gekost, maar zonder strijd geen succes en de uiteindelijke verkiezing is er te eervoller De heer Hamersveld was kort lid van onze vereeniging en dus bij velen betrekkelijk nog een onbekende. Actief had hij nimmer deelgenomen. Enkele leden echter, die hem meer van nabij kenden, brachten zijn naam op den voorgrond en tot hiertoe voor velen verborgen persoonlijke eigenschappen kwamen hierbij aan "t licht. Hij bleek heusch geen onbekende op organisatiegebied te zijn, integen deel hij had meermalen bewezen o.a in een verkeerskwestie, te kunnen op treden, standvastig doorzetten en suc ces boeken. Trouwens achteraf is gebleken, dat de lieer Hamersveld de functie niet ambieerde, maar de steeds van meerdere zijden op hem uitge- oefenden aandrang stelde hem tenslotte voor een beslissing en liet mag voor beide partijen met eere worden ver meld, dat de lieer Hamersveld, pas na een ernstig onderzoek zijn „fiat" gal. De heer Hamersv eld heeft zich eerst overtuigd en terecht, wat „de Hanze" was, hoe ze werkte, wal haar program was, en welke reeds de bereikte resul taten waren. Hij bleek niet zijn persoon en zijn tijd le willen geven voor een nuttelooze beweging. Maar toen de resultaten van dal onderzoek, hij be kende liet zelf. zijn verwachtingen overtrof, toen tneende hij niet langer le mogen weigeren en gal zijn definitief jawoord bij een cventueelc benoeming. Bedriegen de voortcckcncu niet, dan eenen wij de Hanze met dezen uit slag te mogen felicitccrcn, Zeker de heer Hamersveld, moei zich nog ge heel inwerken, maar iemand, die in zaken en organisatie getoond heeft, tot devies le hebben Willen is kannen". daarbij de hulp van hel resteerende bestuur ten volle heelt, vuur zoo iemand dat geen heksentoer. Zijn entrez as kort maar krachtig. „OYm .c i vele ii kerkelijke o ien8ten. Ameraloort. PAROCHIEKERK ST. FRANCISCUS XAVERIUS. 't Zand ito. 29 Pastoor: Deken C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZATERDAG r Lof. Van hall 4 lot half 10 gelegenheid om te biechten. Dagelijks de H.H. Missen om 7. 8 en PAROCHIEKERK O. L. VROUW HEMELVAART Langegracht no. 36 Pastoor: A. W. J. Spitzen. Langcgraclit no 37. Telef. 1450. WOENSDAG 's Avonds kwart over 8 Congregatie van dc H. Familie der vrouwen. DONDERDAG 7 uur Lof. ZATERDAG 4-9 uur Blcchllmoren. Dagelijks dc II. Missen om 7, 8 en 9 uur, PAROCHIEKERK ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. II. Ilooyman. Manillas Withoosslraal no 34. Telefoon 1158. ZATERDAG Om half 12 5de leerjaar, Blcchlhoorcn van 4 to Dagelijks de H. Mi* reiding voor li l'AROC!lit KERK ST. ANSFRIDUS. Jacob Catsu.an no. 26b Pastoor. I'. J. M. Sandkuyl, acob Cats laan no. 28, Telef* ZATERDAG 4 tot half 9 bicchthoorei - Lof iii.t Rozenhoedje. 553 j VRIJD. éillerlei ZATERDAG De Engelsche legerbegrooting voor het komende begrootingsjaar April 1935—Mei 1936 zal ongeveer .0 lioen pond hooger zijn dan van afgeloopen jaar. Deze verhooging wordt niet veroorzaakt door vergrooting van het leger, doch door vermeerdering van materieel, vooral motorvoertuigen, alsmede moderniseering van de lucht bescherming. Ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zal zich persoonlijk niet schikbaar stellen als candidaat de a s. verkiezingen van de Prov. Staten. Hij gaat daarbij van het standpunt uit, dat hij in de beweging zelf belangrij ker werk kan doen, dan door deel te nemen aan de werkzaamheden gewestelijk bestuur. De commissaris van politie te Wa- geningen heeft in arrest doen accountant en boekhouder aldaar ter zake van oplichting voor een bedrag van pl.m. f8000 ten nadeele van hel filiaal van een bankverecniging aldaar. De oplichtingen zijn gepleegd in den loop van het vorige jaar en wel door middel van quitanties, valschelijk onder tekende documenten van de bank, voor wie de accountant de admini stratie voerde. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Volgens een bericht in de „Tel." is eerlang een regeeringsmaatregel te verwachten, waarbij het den boeren met meer dan 20 H.A. bouwland ver- I boden zal worden, een grooter aantal ik tvoncn de benoeming wam,in: "et 2uo'n kapitein aan boord I Middenstandsschip gerust van steken. Mijnh Hamersveld, met de hem ming tot Voorzitter is U geworüe: mijn directen chef. ik hoop met l op dezelfde prettige cn gemoedelijke!'"" samenwerking te mogen rekenen, als1, ondervonden mei uw voorganger dc:i heer Hehenkamp. Onze R.K. Midden- f. X i standsvereeniging zal er des te beiert!. 's bij varen. Een tweede hartelijk welk' de heer Luycx. Dat was een minder onbekende, en was daan wonder, een ernstig sollicitant ook naar het Voorzitterschap. De stemuitslag was 29—21, de lieer Luycx bleek du- wel een degelijke concurrent. De Middenstanders zijn echter dien avond buitengewoon poëtisch gewei want toen de heer v. d. Heuvel, periodiek aftrad, geen herbenoeming wensciue te aanvaarden, toen maakten direct van de aangeboden gelegen heid gebruik, en promoveerden i' heer Luycx bij eerste stemming to. bestuurslid. Dat was du» die avond 2 vliegen in één klap. Maar *t is nog veel mooier, immers bij den heer Hamersveld is wel eens de aanmerking gemaakt, gevoelt hij zich wel vol doende Middenstander en dan wordt indirect bedoeld winkelier. Daar tegenover is toen gezegd, dat is juist goed, wij krijgen dan iemand die boven alles staat, en die dus niet die onderlinge concurentiebelangeri en belangetjes in 't oog houdt, maar de groote lijnen van de Middenst.aclie kan volgen. Met de verkiezing van mijnh. Luycx dat alles echter ook weer volmaakt aangevuld, als eigenaar van een van ouds gevestigde winkelzaak, slaat de heer Luycx, dagelijks mei beide beenen in hei volle middenstandsleven. Hij voel' en kent dus, de moeilijkheden op dit gebied, hij kon ze dus mee naar voren brengen en in gezamenlijke actie ze trachten le verbeteren. De heer Luycx heelt reeds' zitting meerdere besturen en colleges, hij heeft dus een vol archief van onder vindingen en inlichtingen en het bleek reeds direct in ons Bestuurs-navcrga- deringtje, dat men er gaarne gebruik wil maken en de heer Luycx ze graag wil geven. Conclusie. Dinsdag "m u.« goede dag voor Hooitlund 'AROCHIE ST. MAKTINUS. Pastt W. S. J. de Jong. Kerkiaan. Tel. 3. WOENSDAG Halt 8 II Mis. 11. Mis. iiechismusop de scholen, lloogiiindcrveen PAROCHIE ST. JOZEF. I'aMoor: H. J. Broere. Tuyllstraat. II. Mis Nijkerk 'AROCHIE ST. CATHARINA. PWttor: R. B. Flip». Holkersiraat. Tel. 98 ZATERDAG Oe'cgenheid om te biechten van half 3 In de week de H. Mis om half 8. Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. 5 Febr. 1935 de Ainersf. Hanze. B. A. VAN GASTEL, Secr. HtiiTierKveld PAROCHIE ST. JOZEF. r,.'i' iSl0"r Croonen, cietoonHamersveld No 4 DONDERDAG 6 uur Lol. ZATERDAG Gelegenheid In de v te biechten c k Je II. Mis om ha

De Eembode | 1935 | | pagina 2