F. fl. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst Buitenrittenéd. per K.M. Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN N.V. Middenstands-Bank SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Amersfoort Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschgnt eiken Dinsdag- en Vrtydag- mlddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag li juni 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertenttén moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 21 Niemand neemt den rang In, dien hij meent te verdienen. De Gemeenteraad. In het algemeen aan men de stelling verkondigen, dat het bestier der ge meenten in Nederland staat op be hoorlijk peil, en dat deze tak van ont wikkeling van ons openbaar leven geen slecht figuur slaat in de vader- landsche cultuur. De overgroote meerderheid der ge meenteraden verricht zonder opzien haar taak, wat pleit voor het gehalte harer samenstelling. In onze kringen groeit meer en meer het verlangen naar een eigen katholieke gemeente-politiek, die wij ook op kleine plaatsen mogelijk achten en die, zon der In een ongezonde vitterij te ont aarden, nochtans steeds haar katholiek karakter handhaaft. Ook hier echter kunnen wij niet be paalde stadia der ontwikkeling over slaan en de groei eener eigen katho lieke politek in de gemeenten vraagt ook een verder verdwijnen der dis harmonie tusschen politieke macht en cultureele kracht. Natuurlijk kan dikwijls op het op treden eener Katholieke tunctie, dik wijls ook op een gemeenteraad critiek worden uitgeoelend. Doch de waar nemer vindt dan meestal in fuutenen hebbelijkheden van een gemeenteraad fouten en hebbelijkheden van onzen volksaard terug. Onze breedsprakig heid. onze zwaarwichtigheid, ons slecht en slordig hanteeren der taal, ons ver velend getwist over kleinigheden zijn 't niet hebbelijkheden van den volks aard, die zich ook in de vertegen woordigende lichamen duen gelden Onze deugden doen 'I ook 't ver langen naar zuiveren eenvoud in het openbare leven, ons weinig .verpoli tiekt" zijn in den persoonlijken om gang, en de goede hartelijkheid van mensch tot mensch, die niet alléén rekent met politieke tegenstanders Ook in de gemeentelijke politiek is 'I moeilijk het eenieder naar den zin temaken. Men beziet de dingen te eenvoudig en heelt geen oog voor het gecom pliceerde der vraagstukken, waarvoor oik Raadsleden voortdurend worden geplaatst. Noodig zijn vertcgenwoordigersdoor- kneed in de praclijk van het plaat selijke levenmannen die het plaat selijk leven in zijne eigenaardigheden en zijn eigen karakter terdege kennen die rekening weten te houden met de schakeeringen in den volksaa.d kortom mannen, bij uitstek geschikt om te zijn .Vredestichters in hunne woonplaatsen" Waar zij bereid gevonden worden om zitting te nemen in de gemeente raden, daar zullen deze bestuurslicha men een zeer behoorlijk peil bereiken. Gemeenteraads verkiezing. Men schrijft ons Bij de laatste verkiezing voor leden van de Provinciale Staten viel ons op, dat er zoo'n groot aantal stemmen blanco werd uitgebracht. Vele hon derden stemmen waren van onwaarde en daarvan vele blanco. Dat is veel. En daar we moeten veronderstellen, dat onder die ongeldig uitgebrachte stemmen er ook waren van Katholie ken. lijkt het ons niet ondienstig even KANTOORBOEKHANDEL Ungntr. 00 t.o. Krommtrtr. TEL. SM Het Vakkundige adres voor kort uiteen te zetten, wat men te doen heeft, om goed te stemmen. Het lijkt ons dan uitgesloten, dat iemand blanco stemt, uit vrees, het niet goed te doen. Vóór den slemdag, 26 Juni a.s., krijgt ieder thuis gestuurd een oproepings- kaart. De kiezer geeft deze kaart aan den voorzitter van het stembureau en ontvangt van dezen het stembiljet. Hij begeeft zich hiermee naar een niet in gebruik genomen stemhokje, neemt den lijd om het stembiljet open te vouwen en rustig te bekijken en zoekt kalm de lijst van de R. K. Staatspartij, dus lijst acht, die begint met den naam van Thlen. Men doe nu vooral niets anders dan met het potlood, dat gereed ligt, te kleuren het ééne witte stipje in het zwarte blokje vóór den naam van een der candidaten op onze lijst. Wie iets meer doet, maakt zijn stembiljet on geldig. Heeft men zoo zijn stembiljet inge vuld, dan heeft men het goed gedaan. Maar het kan nog beter. Door na melijk alleen te stemmen op no. één van onze lijst. Dan toch geeft men bovendien duidelijk blijk begrip te hebben van discipline. Door no. één te stemmen geven we kennen niet alleen, dat we Thien gaarne als raadslid willen behouden, maar tevens, dal we accoord gaan met de volgorde, zooals die door de R. K Kiesvcreeniging is vastgesteld, arom is ons advies: stemt op •én van lijst acht. Dat is het ge makkelijkst en ge stemt zoodoende voor alle R. K. candidaten in de volgorde, waarin ze op het stembiljet voorkomen. P. V. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prijs voor oocc LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Levenaleales. t den Voor de eendracht. Kortzichtig is hel verdeelen der Kath. partij in kleine partijtjes; alleen door hun verdeeldheid tellen de Katholieken in vele landen niet mee; zelfs ont ketende zich in katholieke landen meer malen een vervolging. Wij zeggen wel. zon iets in Nederland niet mogelijk zijn, maar in Frankrijk en Spanje dachten de katholieken dat vroeger ook. Anderen zeggen die groepeetin- gen staan op katholieken grondslag en znodra de tegenstanders aan om geloijf komen vinden zij ons tegenovei zich. Een feit blijft dat onder den pai- lementairen regeeringsvorm vee' meer gewicht is te hechten aan één groote politieke partij. ir. dr. O. VRIJMOED. De stilte is de halfzuster aap, gelijk deze werkt ze verfris- schend op vermoeide zenuwen. Wie meester is van het oogenblik is ook meester van het leven. De dood is voor alle plannen, ge sprekken en zaken van het leven, de beste gewetensbestuurder. Erg voor de jeugd, v^anneer ze geen idealen meer heeft; een louter realis tisch gezinde jeugd is verloren. Alles wat de mensch denkt, spreekt t doet heeft iets levends, dat voort- werkt ten goede of ten kwade. Het grootste deel van het leven wordt door velen verkwist door nietsdoen een groot deel, door iets anders te doen, dan ze moesten. Eigenzinnigheid is een kramp van den wil. Qe moet Gods wil nemen en uw eigen wil en dan den hamer van den moed, om beide saam te slaan. Heden ten dage vindt men veel ge hoorzame ouders en weinig gehoor- me kinderen. Wie lijden draagt, torst een kroon. Ge voelt slechts de dorens en ziet de rozen niet. In het geduld ligt een diepe, ener gieke daad; het is de, in het merg der ziel, tot stand gebrachte vereeni- ging van onzen wil met Gods Hij die veel geleden heeft en toch geen medelijden kent, heeft vergeefs geleden. Vreugde geven is de zekerste weg om vreugde te ontvangen. Vreugde is goedkoop, genot moet en dikwijls duur betalen. Er beslaai te veel genot op aarde, daarom is er zoo weinig vreugde. Alle menschen zoeken parels. Eerst als kinderen in het zand, dan tijdens de jeugddagen in de lucht, dan, mannelijken leeftijd op en ten slotte onder de aarde H iofdpijn KiMpi|n£l5"ïïnS Er is wel niemand onder ons, of hg moet, na een oprecht gewetensonder zoek, toegeven, dat hij, op den dag van vandaag, een ander iemand zou zijn geweest, als hij dit of dat boek niet had gelezen. De taal is groot, maar niet hel groot ste, Spreken is van den tijd, zwijgen van de eeuwigheid. Het leven zou veel lichter zijn, als de menschen zelf het niet zwaar maak- Kon. Wilhelminutraat TOT 25 JUNI E.K. Amersfoort voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Litnge dracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bp den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Naar de Stembus Verkiezingen zijn altijd belangrijk, ndat het daatbij nu eenmaal gaat 'er de afvaardiging van personen, die voor een niet gering deel de mede beslissing hebben over de openbare zaak, die tenslotte ieder van ons per soonlijk ten zeerste aangaat, al be merken wij dit in normale lijden niet zoo aan den lijve als dit in de laatste jaren het geval is geweest. De te houden verkiezingen ontleenen n speciale belangrijkheid aan het feit, dat we allen in deze tijden dat groote belang van de openbare zaak voor ieder van ons, persoonlijk zoozeer aan den lijve gevoelen. Daarin schuilt aan den eenen kant 'n voordeel, aan den anderen kant een betrokken gevoelen bij de openbare zaak op zichzelf wel de krachtigste aansporing is, om de behartiging dier openbare zaak toe te vertrouwen aar hen, ten aanzien van wie wij de over tuiging koesteren, dat zij daarvoor be rekend zijn. Het nadeel, dat schuilt in een eng zich persoonlijk verbonden gevoelen met de openbare zaak, is ditdat men deze gaat vereenzelvigen met zijn eigen belang en blindelings alles afkeurt en critiseert, waarvan men zelf de na- deelen ondervindt. Dit verschijnsel kwam het rneest voor juist in die krijgen, die zich tot nu toe weinig met de openbare zaak hebben ingelaten en er zelfs groot op gingen, dat zij .niet aan politiek deden", waarbij dit dan placht ver zekerd te worden met een soort supe rieure minachting voor die politiek, van men niets wist en niete wilde weten. Thans bespeuren dezulken, hoeveel waaide er zit in de regels van het oude variété-liedje, dat een uiterst moderne moeder haar baby in slaap laat zingen met strofen, die waarschu wingen inhouden voor zijn toekomstig tevensgedrag, en waarin dan ook wordt gezegd, dat hij aan politiek moet doen „want, doe jij aan politiek niet, dan doet politiek aan jou De velen, die tot nu toe aan geen politiek deden, beginnen in dezen tijd den lijve te gevoelen, dat politiek iuderdaad aan hen doet! En nu zij het beginnen te gevoelen, bespeuren zij, dat de politiek op onaangename wijze aan hen doet. De politiek be lemmert ben in hunne vrijheid, laat zware belastingen betalen en wist tot nn toe niet te voorkomen, dat 't hun niettemin voortdurend slechter gaat En, dan is het vonnis spoedig ge streken dat moet natuurlijk liggen aan hen, die tot nu toe in de openbare lichamen werden afgevaardigd! Aan die afvaardiging hadden deze klagers tot nu toe niet medegewerkt maar, wacht eens even, nu zij het wel gaan doen, nu zullen zij eens groote opruiming gaan houden I Al die tot nu toe gevormde politieke partijen, zijn maar organisaties zonder eenige btteekenis, tenzij dan ten kwade f Zij hebben er niets van terecht ge bracht. Weg er mee. Zij, die tot nu toe met de politiek geen bemoeienis wilden hebben en er zich op beroemden, dat zij er niets mede te maken wilden hebben, zij zullen nu eens alles op pooten zeilen. Gretig luisteren zij naar lieden, die hun met een leegheid, waarvoor de verstandige huivert, komen verkondigen dat zij alles zullen veranderen en ver beteren, en wel door de aanwending een paar slagwoorden, de betrokkenen zelf den waren zin niet verslaan noch kunnen \erklaren. Katholieke kiezers, weest wijzer. Volgt de leiding der Kath. Staats partij en stemt op lijst no. 8, dan werkt ge mede aan de goede samen stelling van een gemeenteraad die het algemeen belang dient 1 R. K. Staatspartij. Woensdagavond om kwart over 8 komen de propagandisten voor de R. K Staatspartij in de R. K. School aan de Breedestraat no. 20 bijeen oir de actie voor de gemeenteraadsverkie zing te bespreken en te regelen. Een dringend beroep op allen die in staat zijn tot hetjverleenen van hulp bij het verkiezingswerk mogen velen bewegen de samenkomst bij te wonen of van hun bereidwilligheid anderzins te getuigen. Het behoud van een Rechtsche raads- meerderheid in een gemeente als Amers foort is van overgroot belang. Daarom mogen uit alle kringen per sonen opkomen om te helpen en te steunen. Het is een algemeen Katholiek be lang, dat de Katholieken goed in den Raad vertegenwoordigd zijn, daarom CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehande! Langestraat 84 Telef. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig dan ook algemeene medewerking dringend noodig. P. V. De maandelijksche Godsdienstoefe ningen voor de R. K. militairen der verschillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op Dinsdag en Woensdag a.s. Dinsdagmiddag half 4 de conferentie i van 6.30—8.30 uur gelegenheid om te biechten. Woensdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en algem. H. Communie. H. J. J. M. yan Straelen, Majoor- Aal moezenier. Het wereldvermaarde Don Kozakken koor „Platoff", dir.Nic.Kostrukoff.dat een tournée doof ons land maakt, zal voor zijn vertrek uit Nederland ook voor een enkel concert naar Amers foort komen en wel op Vrijdag 14 Juni a.s. Het concert zal plaats vinden in .Amicitia". Woensdagavond zal de R. K. Mu ziekvereniging .Wilskracht" in de[mu- ziektent plantsoen Zuid een concert geven. Het volgende programma wordt uit gevoerd: Through Night to Licht, march. Le Roi s'amuse, scène du Bal. Oold und Silber, walzer. Les Saltim- banques. Danse Hongroise no. 6. Py- rame et Thisbé. La Walkure. Voor waarts marsch, potpourri. In den nacht heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot de kan toren van de Vleeschwarenfabrieken Noack. Met medeneming van een geld- trommel, welke in een kast stond, in houdende f2600, waaronder begrepen de salariszakjes van het personeel, zijn de inbrekers verdwenen. De eerste luchtvaart 0 ver het Kanaal in 1785 1 Het vliegwezen heelt zich laatste jaren enorm ontwikkeld. Jaren en jaren lang bleef men zoeken en tasten naar de beste methoden voor den bouw van motor en vliegtuig en 't was bizonder de groote wereldoorlog, die het vliegwezen vooruit stuwde. De Fransche vlieger Louis Bleriol volbracht in 1909 de eer-te tocht per vliegtuig over het Kanaal. Dat gold toen voor een enorme prestatie. Rijke eerbetuigingen vielen den koe nen vlieger zoowel in Engeland als in Frankrijk ten deel. Het is dit jaar 150 jaargeleden.dat twee onvervaarde mannen op een „aërosiatisclic machine" de eerstciucht- vaart over diezelfde zeeëngte volvoer den. Het warende luchtschippers Jean Pierre Blanchard en de Amerikaansche dokter Jeffries. Ziehier eene beschrijving van dien tocht door het luchtruim. Vrijdag 7 Januari 1785 op helderen winterdag reisde Jean Pierre Blanchard. begeleid door Dokter Jef fries, wind noord-noord-west, met zijn ouden ballon, waarmede hij reeds vijf malen was opgestegen, van het fort Douvres n, tien uren i te vullen twee klei ar de Fransche kust af. Te •as men begonnen den ballon onJerlusschen zond ballons uit om de rich- den wind nauwkeurig na te gaan. Het gansche voorbereidings apparaat stond 14 voet ver van den rand der steile rotsdrie kwarlier na iwaalven bevestigde men het bootje aan het den ganschen ballon omge vende netwerk en legde daarin heigeen men zoo al noodig meende te hebben, alsmede eenige zakken zand als ballast. Nu stond de ballon met de twee rei zigers nog maar twee voet rand van den rotswand, op dalzellde romantische punt. zoo schoon door Shakespeare in zijn Koning Lear be schreven. I ure verlangde Blanchard dat de boot zou afstonten het ge wicht ging evenwel de kracht van den ballon te boven en een groot gedeelte van den ballast moest worden uitge worpen. Daarop steeg de ballon lang zaam en majestueus omhoog, vorderde evenwel maar zeer weinig ofschoon nog slechts drie zakken met ballast, ieder slechts tien pond zwaar, over bleven. In een brief aan Sir Banks, den Pre sident van de Koninklijke Academie van weienschappen beschrij t Doktir Jeffries opgetogen het fraaie uitzicht, dat zij loen voor oogen hadden. Het landschap achter Douvres, waarop zij 37 steden en dorpen konden tellen, was beiooverende schoonheid. Van den anderen kant verhieven zich schrik wekkend de rotsen op de Goodwin Sands. Zij vlogen weldra over vele schepen heen en genoten zulk een uit gebreid vergezicht, als zich nog nooit aan een sterfelijk oog had vertoond. De ballon was strak gespannen en tien minuten voor tweeën bemerkte men een daling zoodat men ballast moest uit werpen. om weder te stijgen. Nu had den zij één derde van den weg afge legd en konden het fort Douvres niet meer duidelijk onderscheiden- ',Een weinig later bemeikten zij dat zijsnel daalden en ontdeden zij zich daarom van allen ballast en wierpen ook, om dat dit alles nog niet voldoende hielp, een pak boeken over boord om de boot nog meer te verlichten, daarop stegen zij weder en hadden nu de helft van den afstand afgelegd. Het stijgen van hef kwik in den barometer toonde kwartier na tweeën aan dat men weder om daalde, waardoor zij zich genood zaakt zagen de overige boeken in zee te werpen. tweeën hadden zij drie vierden van den afstand achter zich en kregen nu een verrukkelijk uit zicht op de Fransche kust. De onderste pool van den ballon was echter hetzij door verlies, hetzij door het dichter worden van het ontvlambare gas, zoo in elkaar verschrompeld, dat de beide reizigers voortdurend daalden en even als Tantalus niet wisten, of zij het schoone land, dat voor hen lag zouden bereiken. „Wij wierpen toen", zegt dr. Jeffries, „onze laatste flesschen weg, die in den val een stroom, als van rook, ruischend uitstieten en zoodra zij in het water te richt kwamen, hoorden en gevoelden wij een goed merkbaren stool aan onze boot en aan den ballon, niet konden uitleggen, maar meenden aan de ontlading van electrischen stroom te moeten toe schrijven." Daarop wierpen zij anker en touw werk weg en terwijl niettegenstaande dit alles de ballon toch bleef dalen, ontdeden zij zich van de zware win- terkleederen, die eveneens in zee te recht kwamen en bonden zich zeiven aan de touwen vast, die van den ring waaraan de boot bevestigd was afhin gen, met het oogmerk om in den hoog- sten nood de boot van den ballon af tenDr. Jeffries, greep zelfs een tak en hield daardoor de vaart tegen. De klep van den ballon werd nu geopend en het gas drong hoorbaar naar builen binnen eenige|oogenblikken kwamen ze behouden aan land tusschen twee boomen die evenwel daartoe de noodige plaats over lieten. Zij hadden een overtocht durven bestaan, waarvan het aandenken tot het verste nageslacht zou bewaard blijven. Daags daarop werd dit feit te Calais feestelijk gevierd aan Blanchard werd in een gouden doos het burgerrecht der si ad aangeboden, het bestuur van Calais schreef aan het ministerie ten einde de noodige volmacht te bekomen om den ballon aan te koopen en dien tot een altijddurend aandenken in een der kerken op te hangen en het be te snijden. Zij bevonden evenwel tot hun genoegen dat zij wederom stegen. Zij waren nog ongeveer 4 mijlen van de Fransche kust verwijded en vlogen er snel naar toe. De vrees was nu spoedig verdwenen Frankrijk toonde zien ieder oogenblik schooner; uitge breider en duidelijker; zij konden reeds Calais en Iwintig andere steden en dorpen duidelijk onderscheiden. Hunne voorspoedige vaart en de gedachte dat zij de twee eersten waren die met zulk een buitengewoon vaartuig over het Engelsche Kanaal voeren, lieten hun geen tijd om er aan ie denken dat zij zich van hunne bovenkleedden hadden ontdaan. Juist te 3 uren voeren zij over de hoogte tusschen Cap blanc en Calais en het is merkwaardig dat de ballon, zoodra die zich boven land bevond, hooge mate steeg en een heerlijken boog beschreef. Hij steeg toen hooger dan gedurende de gansche reis over zee. Doch ook de wind slak op en voerde hen een weinig uit den koers. De reizigers deden nu de kurken-vesten uit, die zij uit voorzorg hadden aangetrokken en thans niet meer noodig hadden. Eindelijk daalden zij dicht tot den I jaarlijks, bodem, zoodat zij de toppen van de Eenige dagen later kreeg Blanchard I boomen in het bosch van Guines raak-1 eene uitnoodiging om voor Koning Dat gedenkteeken werd werkelijk opgericht en de ballon werd in de hoofdkerk van Calais gedeponeerd. Men had dien aangekocht voor 3000 francs plus een lijfrente van 600 francs

De Eembode | 1935 | | pagina 1