F. A. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst Buitearitten 6 ct. per Ol. Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN SCHRIJFMACHiNELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Juni 1935 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bfl geregeld adverteeren Ad verten tién moeten Dinsdag en Vrfldag vóór 8 uur in den morgen x(n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 23 Wie over zichzelven een afkeurend oordeel uitspreekt, verwacht tegenspraak. Vrede. Menigeen zal in de laatste maanden bij het lezen der nieuwsbladen met diepen weemoed gedacht hebben aan het majestueus paleis, dat in onze residentiestad prijkt. Door verlangen naar den algemeenen wereldvrede geïnspireerd, zou het aan alle volken der aarde den vrede op menschwaardige wijze verzekeren. Niet langer zouden de vèrdragende kanon nen duizenden menschenlevcns weg maaien en de moordende kogels huis gezinnen verweezen; niet langer zou de vernielende kracht de waarborg zijn van het recht en de bloedige strijd het middel om den vrede te vestigen. De menschheid scheen zich bewust te zijn geworden, dat zij verstandelijk is. Aan het dier kan men hel niet euvel duiden, dat hel van zich albijt en afstoot; doch de mensch heelt zijn rede en als redelijk mensch kin en moet hij door beleidvol overleg den vrede verzeke ren ol herstellen. Het was dan ook een heerlijk, echt mensch waardig ideaal, dooredelegevers opgevat, om tot bestendiging van den algemeenen vrede hun giften bij te dragen. Geen schatten kunnen Ie kost baar, geen moeite kon te groot zijn om dat te verwezenlijken. Maar welk een contrast met de werkelijkheid Toen men het vredes paleis had afgewerkt en opgesierd, bulderden ras in Europa de kanonnen, vielen de menschen bij duizenden op het slagveld, door kogel, bajonet en gas afgemaakt. Weemoedige gedachten doet dit snijdend contrast bij ons oprijzen. Zal de wereldvrede dan een ideaal moeten blijven Een wonder wezen is de mensch. Als bij een a jtomobielongeluk een enkele, bij een spoortreinbotsing een tiental, bij een schipbreuk eenige honderden menschenlevens omkomen dan weeklaagt heel de werelddan daagt men de betrokkenen voor de rechtbank om naar hun schuld of na latigheid te onderzoeken; dan zint men op middelen en belegt vergaderingen en maakt alle mogelijke kunstvaardig heid dienstbaar om dergelijke rampen te voorkomen. Dat is goed en noodig en prijzenswaardig. Doch ziehier weer het contrast. Duizenden en duizender werden naar het slagveld gevoerd waar de verminking of de dood hen wacht. Weggemaaid werden ze door de mitrailleuse als het koren door de zeis en in dorpen en steden klaagden de weduwen en weezen. Laat het medelijden zich toonen bij de rampen die enkelen treffenlaat men de grootste zorg aanwenden om ze te voorkomen, dat is edel en schoon Doch waarom dan niet alle middelen beproefd, als het een algemeen belang geldt Waarom niet het redelijk men- schenverstand gebruikt om te verhin deren, dat duizenden van de krachtig ste en noodigste jonge mannen uit het volk den dood worden tegemoet ge zonden Een wonder wezen is de mensch. Men heelt met den bouw van liet vredespaleis gespot en 't leende er zich toe gelijk ieder contrast. Doch veeleer moest men de ernstige waarheid, die zich hier openbaarde ter harte nemen. Geen steenen gebou1 met de allerbeste bedoelingen en d mildste gaven opgetrokken kan den vrede verzekeren geen besprekingen beraadslagingen alleen kunnen hem waarborgen de mensch moet zelf ver anderen, zelf beter worden. Het woord, dat voor twintig eeuwen aan de wereld de vredeboodschap bracht, moet wor den begrepen Vrede den menschen, die van goeden wil zijn. Zelf het goede willen en daadwerke lijk willen, is het eerst noodige. De mensch moet niet beginnen met aan anderen de vordering te stellen goed te zijn. Dat begreep zelfs een oud chineesch wijsgeer die sprak; „Eerst moet men zelf beter worden en dan anderen beter maken". En een zijner tijdgenooten zeide het nog schooner: „Wie goed en edel is, voor hem ben ik goedzou ik niet evenzeer goed zijn voor hem, die struikelt en valt? Zie, dat is echte goedheid van hart. Jegens dengene, die oprecht en trouw is, ben ik oprecht en trouw; zou ik, tegen hem die onoprecht is, en het niet goed en eerlijk meent, trouweloos kunnen handelen?" Wat die oude wijsgeeren spraken, heeft Jezus veel heerlijker en krachti ger aan de wereld verkondigd en voor de wereld gedaan. Jezus zeide ons: Wat ziet gij den KANTOORBOEKHANDEL I Langutr, 68 te. Krommntr, TeL 376 St Vakkundige adres voor splinter in het oog van uw broeder en den balk in uw eigen oog ziet gij niet V Of hoe zegt gij lot uw broeder; Laat mij den splinter uit uw oog ver wijderen en zie, er is een balk in uw eigen oog Huichelaar, verwijder eerst den balk uit uw eigen oog, dan kunt gij trachten den splinter uit het oog van uw broeder te verwijderen. Jezus leerde ons: „Gij hebt gehoord, dat gezegd is: Uw naaste zult gij bemin nen en uw vijand halen. Maar ik zeg bemint uwe vijanden, doel wel aan degenenen die u haten en bidt voor v vervolgers en lasteraars". Jezus stelde als hoogste eisch de christelijke naastenliefde zooals Hijzelf ze leerde en beoefende. Is het den mensch ernst om den vrede op de wereld Ie bestendigen, dan moet hij zijn verstand, die edele Godsgave, laten leiden door de wel der naastenliefde, de hoogsle en eerste van Jezus Christus, doen op den achter grond treden om het breede terrein voor de naastenliefde open Ie laten. Daar moeten offers gebracht worden door allen en voor alten. De mensch moet den goeden wil hebben om eerst zich zelf te verbeteren. Levenslesles. Wilt ge weten, of ge God bemint, ondervraag dan niet alleen uw hart, aar vooral uw werken. De vleierij is de eenige valsche munt, welke steeds in omloop blijft. I men de deur geoper.d zien, dan dient men te voren aan te bellen, dat is, wil men van God genaden beko men, dan moet er eerst gebeden worden Zijt ge aambeeld, oefen geduldzijt ge hamer, sla recht en goed. Voortoopig is de dochter der Gemak zucht en de moeder der Wanorde. God verlaat den mensch niet, tenzij Hij éérst door den mensch wordt ver- NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Ir. W. L. C. Brunings, Directeur der N.V. P.U.EM, Ir. M. H. Damme, Di recteur Werkspoor, Ir. W. Hupke», Hoofdingenieur Spoorwegen, Bilthoven, J. P. Korthals Alles, Directeur der Phoenix Brouwerijen Amersfoort, Prof. Kruyt, Hoogleetaar in de Chemie, Utrecht, H. v. Lonkhuizen, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken, A. S. de Muinck Keizer, Directeur Slaallabrieken te BillhovenProf. Dr. L. S. Ornstein, Hoogleeraar Physica, Utrecht. Seminarie Apeldoorn. In Juli zai het nieuwe seminare, dat te Apeldoorn wordt gebouwd, te bezichtigen zijn onder leiding. De rond gang duurt minstens twee uur. Voor heeren geestelijken op Maandag 15 en 22 |uli en op Donderdag 11 en 18 Juli. telkens om 3 uur in den namiddag. Voor leeken zal er gelegenheid be staan op Zaterdag 13 en 20 Juli er op Zondag 14 en 21 lull, des namid dags om 3 uur tegen één gulden entree. /tan de ouders der studenten zal later een uitnoodiging worden gezon den, tevens ter bezichtiging van hun geschenk. Royaal voor stad Utrecht. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen aan de Provinciale Staten voor aan de gemeente Utrecht ten behoeve van de werken tot verbetering van de spoorwegtoestanden binnen die ge meente eene bijdrage uit de provinciale kas van f 100 000 te verleenen, uit Ie betalen in vijl gelijke jaariijksche ter mijnen, voor het eerst in het jaar 1936. Verlies. In 1934 bedroeg het verlies op de spoorwegen ongeveer 32 millinen gul den. Dit bedrag moet door het Rijk uit belastinggelden worden bijbetaald. In 1933 was het verlies ruim 28 millioen. Van Hentz. Het op het Olympiaplein te Amster- im verrezen monument, gewijd aan generaal Joannes Benedictus van Heulsz, is in tegenwoordigheid van ongeveer twee duizend genoodigden door de Koningin, die vergezeld was van Prin ses Juliana, onthuld. Het was eer plechtigheid, die, mede door de be langwekkende herdenkingsrede van der minister-president Colijn. op allen die haar van nabij gadesloegen, grooten indruk heelt gemaakt. 939 stemmen, Chr. Arbeiderspartij 136 stemmen, Anti Rev. Partij 1050 stem men, Gemeentebelang 129 stemmen, Chr. Historische 433 stemmen, Kath. Dem. Partij 552 stemmen, Socslerberg's Belang 321 stemmen, Gemeenschaps belang 133 stemmer.. Vrijzinnig Demo cratische Bond 34 stemmen en Alge meen Gemeentebelang 340 stemmen. De Vrijheidsbond krijgt 2 zetels (in 1931 met Vrijz. Dem. gecombineerd als Algemeen Gemeentebelang 4 zetels); R. K, Staatspartij 4 zetels (in 1931 5 zetels); S.D.A.P. 2 zetels (in 1931 2 zetels)Anti Rev. Partij 3 zetels (in 1931 2 zetels)Chr. Hist. Unie I zetel (in 1931 I zetel); Kalh Dem. Partij 2 zetels (in 1931 niet deelgenomen); Algemeen Gemeentebelang 1 zetel. De verliezen zijn dus I zetel voor de R. K Staatspartij, I zetel voor de combinatie Algemeen Gemeentebelang Vrijheidsbond en Vrijz. Democraten, die nu tezamen 3 zetels bezetten, 1 zetel voor de Chr. Arbeiderspartij. Daartegenover staan de winsten der Kath. Dem. Partij, die voor de eerste maal aan de verkiezing deelnam en 2 zetels veroverde, terwijl de Anti Revo lutionairen hun aantal vertegenwoor digers in den raad van 2 tot 3 zagen stijgen. In de nieuwen raad krijgen zitting W. H. C. Doorman en H. J. Gasille (Vrijheidsbond); A. P. Hilhorst, J. J. D. van den Berg, H. J. Hom en H. van Klooster (R. K. Staatspartij)J. Nooder en A. de Nies (S.D.A.P.)A. Endendijk, D. A, de Bruijn en H. Zijlstra (Anti Rev Partij)M. Hornsveld (Chr. hist. Unie), J. van Breukelen en M. C. Thijssen (Kath. Dem. Partij); J. v. d. Veen (Algemeen Gemeentebelang). De heeren J. Stroband, C J. v. Dam, H. Th- van den Berg, J. S. van Duren, P. van den Breemer, K. Lodeesen, A. Mulder, G. J. Grootewal keeren niet in den raad terug. De heeren W. H. C. Doorman, A. P. Hilhorst, J. J. D. van den Berg, H. J. Hom, H. Zijlstra, J. van Breukelen, M. C. Thijssen en J. van der Veen zijn nieuwe raadsleden. W'ilhelminastraat TOT 25 JUNI E K. Binnenland Electriciteit. Op initiatief van de Provinciale Utrechtsche Electriciterts Maatschappij 's een Commissie van Advies voor de toepassingva.i electriciteit in uen ruimst mogelijken zin ir. het leven geroepen, welke een dezer dagen ten kantore der P.U.E M. haar constitutioneerende vergadering heeft gehouden. Deze commissie, waarin verschillende voorainstaande industrieelen en eenige hoogleeraren der Universiteit hebben zitting genomen, heeft een autonoom karakter en stelt zich ten doel belang rijke vraagstukken, die zicli op het gebied der energie-voorziening in de provincie Utrecht voordoen, te bestu- deeren en hierover advies uit te bren gen. Als zoodanige vraagstukken zullen worden beschouwd de eleclricileitsta- rieven, de mogelijkheden van nieuwe electriciteits-toepassingen, zooals de electrowarmle, het vraagstuk der lichting op technisch en economisch gebied in verband met de vestiging van nieuwe industrieën in de provincie Ulrecht en alle andere vraagslukken die hel gebied der openbare energie voorziening in deze provincie raken. Het voorzitterschap der commissie wordt vervuld door F. H. Fentenervan Vlissingen.lCommiss. der N.V. P.U.E.M. Voorts hebben o.a. zitting genomen Uit den Omtrek Amersfoort Hoogland Burgerlijke s'and. GeborenTneodorus Antonius, tn A. v Eijden en A. v. d. Hengel. Jacobus Hendrik, z. van G. Voor burg en A. M. Kuijer. Annelje Hil- legonda, d. van W. v. d. Beek en A, de Vries. Cornells Marinus, z. van C. v. Hamersveld en M. H. v. d. Berg. GehuwdVreekamp en J v. d. Broek. W. IJ. Tolboom en M. Kaas. Leusden Burgerlijke stand. GeborenPeter, z. van H. C ter Maaten en H. Schothorst. Cornetis, den Ouden en M. Steenbeek. De gemeenteraad hield een korte vergadering waarin eenige besluiten werden genomen betreffende de afwik keling van den dienst 1934. Verschil lende belastingposten moesten worden oninbaar verklaard. Stoutenburg Burgerlijke stand. Overleden: A. W. Verhoef, 53 jr. echlg. van M. A. Kuijvers. In zijn laatst gehouden zitting ver werkte de gemeenteraad eenige finan- cieele besluiten van administratieven aard. Het kohier van de hondenbelas ting werd voor 1935 vastgesteld op f468. Soest De gemeenteraadsverkiezing had tot resultaat, dat werden uitgebracht op den Vrijheidsbond 901 stemmen, Comm. stembus te Partij Holland 112 stemmen, R. K. Katholieke kiezers stemmen op Slaatsparlij 1507 stemmen, S.D.A.P.IL1JST No. 8. P. V. Naar de Stembus! De bezwaren tegen het stemmen op de S.D.A.P. behoeven voor Katholieken niet breed te worden uitgemeten. Ze weten, dat deze partij tot de verboden vereenigingen behoort. Ze kennen haar verkeerden filosohschen grondslag, die vanden godsdienst „privaatzaak" maakt. Ze schrikken terug voor haar histo risch materialisme eri haar klassen- strijdleer. In Quadragesimo Anno staat het nog eens kort en bondig uitgedrukt„Al bevat hel socialisme evena's alle dwa lingen een ol ander elemeftt van heid (wat de Pausen nooit ontkend hebben), het is nochtans gebaseerd op eigen maatschappijleer, rare Christendom niet te gen is. Religieus socialisme, christelijk socialisme, zijn uitdrukkingen, die een tegenspraak insluiten: het is onmoge lijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socialist in den waren zin van het woord." Het Socialisme worstelt om Klaar heid te vinden ten aanzien van thans sterk op den voorgrond gedrongen elementen in het volksbewustzijn. We weten nog volstrekt niet zeker wat we aan de S.D.A.P. hebben op vele pun ten, al duiden verschillende verschijn selen erop, dat ze niet ongeroerd en hardleersch is gebleven voorde nieuwe stroomingen, welke zich hebben baan gebroken.! We doen niet mee aan „het misse lijke schoppen van de N.S.B. en ver wante reactionnaire groepen tegen de Arbeidersbeweging", zooals Professor Oerretson dat onlangs uitdrukte. Maar men blijve toch ook verre van iedere neiging, om haar bij de komende De Gemeenteraads verkiezing. Personenstrijd onder de Katholieken blijve verre. Des te zuiverder, des te sterker gaat het om het beginsel en de doorvoering daarvanMaar, zeker in een stad als Amersfoort met de machtige invloeden van andere zijden, kan van de doorvoering alleen iets terecht komen bij hechte eenheid. Ik ben niet gewoon Katholieken „als zoo danig" te beoordeelen, nog veel min der te veroordeelen. Maar ik zeg het wel onbeschroomd, dat men in Amers foort een onverantwoordelijke politieke roekeloosheid begaat door zijn stem te onthouden aan lijst no. 8. Ik kan begrijpen, dat er bezwaren zijn van verschillenden aard met be trekking tot het gemeentebeleid, ook voor den Katholiek. Maar die zullen zeker niet worden weggenomen, of zelfs maar verminderd, wanneer men door zijn stem anderer invloed zou vergrooten, of wat op hetzelfde neerkomt de eenheid zou ver breken. Want wij Katholieken hebben, ook op het gebied der gemeentepolitiek, onze eigen beginselen, wenschen en verlangens, welker verwezenlijking van het hoogste belang is, niet alleen, ja niet zoozeer voor ons, maar voor onze stad. Evenals in de landspolitiek gaat het ook hier weer niet om een politiek alleen voor ons Katholiek volksdeel, maar om een politiek, om een beleid doortrokken van onze levens-en wereld beschouwing, zooveel dat in ons ver mogen is. Op deze wijze en in dat groote verband moet de stembusstrijd worden beschouwd. Daarom alle Katholieke stemmen op lijst no. 8: de Katholieken lijst. P. V. Naar da Stembus. Elke afscheiding van Katholieken van hun ééne, groote politieke organisatie: de Katholieke Staatspartij, ook al blijft het een zeer bescheiden terug trekken, is een bedenkelijk verschijnsel. Vooral in dezen tijdl Onze samenleving verkeert in eene zeer belangrijke overgangsperiode, waarin zich de vormen van een maatschappij gaan ontwikkelen. Onze Katholieke invloed op de voor bereiding der nieuwe ordening moet sterk zijn. Sterk zijn we alleen wan neer wij één zijn, ook op politiek ter rein. Verbreken van eenheid is ver spilling van kracht. De praktijk leerde afdoende dat kleine afgescheiden groepen niets kunnen bereiken, in de partij blijvend, kan ieder zijn invloed doen gelden en zijn inzicht doen blijken, want onze partij is een democratisch-geordende partij die steeds reageert op elk goed perspectief. De wensch van het Doorluchtig Episcopaat is dat er eenheid zij onder Ons. Wij hopen, dat het met Katholiek Nederland nooit zóó ver zal komen, dat het weigert een bisschoppelijke aanwijzing te volgen, alleen reeds om dat het slechts een wensch is. Dan ware de juiste verhouding de juiste mentaliteit zoek; dan w onze kracht voor een groot deel ge broken. Luisteren we daarom nog even den gezagvollen en conscientieuzen theoloog, Mgr. van Noort, deken van Amsterdam „De spreuk: „de wensch van den Bisschop is voor den oprechten Katho liek een bevel", is naar de letter niet juist; immers wie zich ook naar den meest ernstigen wensch niet schikt, staat niet schuldig aan ongehoorzaam heid maar naar den geest is die spreuk wel juist: wie zonder zeer bijzondere eden den nadrukkelijken wensch van :ijn Bisschop langs zich heen laat gaan, openbaart een gezindheid, die den ;oeden Katholiek niet past." Mgr. Aengenent verklaa de: „dat het getuigt van eigenwijsheid en gevaar lijke kortzichtigheid, als de geloovigen de wenschen van de bisschoppen ne- geeren cn hun eigen inzicht volgen. De verantwoordelijkheid, die zij daar mede op zich laden, is zeer zwaar. En zij mogen dan al bekend staan als goede katholieken en al hun katholieke plichten vervullen, als zij de wenschen van de bisschoppen in dit opzicht niet nakomen, dan is het met hun katholi citeit toch niet in orde." Mgr. Diepen, de bisschop van Den Bosch schreef „Het ligt niet op den weg van kerkelijke Overheden de politieke diensten van een partij als zoodanig te beoordeelen. Ook pleegt de Kerk de geloovigen niet zonder meer tot een CR BON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachine handel lindestraat 84 Telef. 528 hebt 1) een Taxi of auto noodig Amersfoort der groote geestelijke belangen, die bij deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische verhou dingen en den tegenwoordigen toestand in ons land, U op te wekken tot hechte eenheid ook op staatkundig gebied. Wij waarschuwen U daarom tegen de on vermijdelijke gevaren zoowel van het verbreken der katholieke eenheid als het zich groepeeren tot neutrale bonden en partijen." iedere katholiek, die dit goed over- eegt, zal zijn plicht kennen- Wie zijn stem geeft aan een dissidente katholieke partij breekt de eenheid. Hij breekt onze kracht, op een tijd stip, dat deze meer dan ooit onge schokt moet blijven. Want de Rechtsche Raadsmeerder- heid loopt gevaar, wanneer de Katho lieken niet eensgezind blijven. P. V. Wie geeft een auto? Op den dag der stemming voor den Gemeenteraad heeft het bestuur der Kath. Staatspartij gaarne de beschik king over een aantal auto's, om da?' mede hel ter stembus gaan van vel mogelijk te maken of te vergemakk. Zij die hun wagen daarvoor willer. beschikbaar stellen gedurende den ge- heelen dag of voor bepaalde uren, gelieven zich te melden bij de be stuursleden Mr. Kooien, Utrechtsche- weg 17, Tel. 1109; Hartings, Regge- straat 14; J. van Wandelen, R. K. School, Beedestraat 20; A. van der Linden, Kruiskamp 18; J. van den Heuvel, Rembrandtstraat 1G. A. Hendriks, Edisonstraat 44. Liedewerk Oud Papier. Men schrijft ons: Onze afdeeling heeft circa 30 jaren bij vele ingezetenen der gemeente het oud papier doen weg halen, en het bestuur zorgde zooveel mogelijk allen ter wille te zijn om op tijd dit aan huis te doen. Over 1934 bedroeg het kwantum 65.000 K.O. Door de slechte tijden is de prijs van dit papier erg gedaald, zoodat het haast niet mogelijk was onze knecht zelfs een klein loon te geven. Nu is echter de afname zoo goed als stop gezet en is ons door de Centrale ver- eeniging te Utrecht opgedragen, onze werkzaamheden tijdelijk stop te zetten op 15 Juni. Het oud papier wordt dus door ons na dien datum niet meer opgehaald. Het bestuur brengt hiermede dank aan alten die het papier gedurende die jaren voor ons hebben bewaard en verzoeken vriendelijk om, wanneer na eenigen tijd de werkzaamheden kunnen worden hervat, zij weer op U allen kan rekenen. Onze knecht, P. Verhaar, welke door is moet worden ontslagen, zal het papier voor eigen rekening bij U op halen, om in het onderhoud van zijn groot gezin te voorzien, en verzoeken wij U riit aan hem te geven. Bood schappen tot afhalen bij hemAchter de Kamp 53. Het Bestuur. Amersfoort, 14 Juni 1935. Avond-carillon. Woensdagavond van 8—9 uur zal de beiaardier S. van Kalveen op de O. L. Vrouwe-toren doen hooren de volgende liederen: Marsch voor carillon. Een liedje van de zee. Naar zee. De kabels los. De Ruiter. Een draaiersjongen. Het haantje van den toren. Het liedje van den beiaardier. Klein-getijden. De reddings boot. Een Holl. jongen op het water. Dochter Sions, wees verheugd. ae geloovigen mei zonaer meer ioi een bepaalde staatkundige organisatie te De postbeambte Hardesmeets her verplichten. Al wat Wij doen is, in [dacht zijn 25-jarig ambtsjubileum.

De Eembode | 1935 | | pagina 1