F. A. TULP Taxidienst Buitenritten 6 et per K.M. Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegrncht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 28 Juni 1935 ADVERTENT1ÊN 23 cent per regel. Blllflke tarieven voor handel en ngverheld b( geregeld adverteertn Advertentiïn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur Tekfoon 3U In den morgen zQn wzorgd. Negen en Veertigste Jaargang - No. 26 25 laar retraltewerk In het Aartsbisdom. Waarom Retraltenhulzen Na te hebben vermeld, dat het kleine Nederland reeds lal van relraitenhui- i bezit, stelde Dr. Chr. v, Dam in zal moeten worden prijsgegeven. Het aangename mei hel nuttige vereenigend, wordt er tijdens de onlspanninRSuren gelachen en pret gemaakt als menig onzer niet zou kunnen denken. Maar hoe komt het dan toch dal Wij garandeeren de goede werking van eiken bij ona g kochten VULPENHOUDER. WIJ graveeren er gratis Uw naam In, Wij hebben een der allerbeste collecties vi het land. Ome service Is eenlg in Nederland. Het Is daarom voor U voordeelig U VULPENHOUDER te koopen bij KANTOORBOEKHANDEL Langnlr. «8 to. Kremmostr. TEL SM Naar de Retraite. Om zichzelf te verbeteren, moet mi zichzelf kennen, moei men de plooien en schuilhoeken van hel eigen gemoed doorvorschen. De zelfkennis is een der beste be sluiten van een retraite. In de stille alzondering builen het gewoel der rusteloos jagende wereld, keert de menscli in zichzelf. Niet naar buiten, naar wat rondom hem gebeurt staart'zijn oog; geheel zijn aandacht richt zich op het innerlijke. Hij toetst de eiRcn gedachten en daden aan de leer en de daden van Jezus, en tracht zich van zijn geest te doordringen. Het Retraitenhuis is voor velen een echt vredespaleis, waar zij den ziele- Het Katholiek Nederland 1813 1913 zoovele Katholieken, zoowel mannen dc vraag.Waarloe. waarloc dal alle. „s nlet v00, ,e vtotol en gaf dan dit zeer juiste antwoord .Ach, eigenlijk moesten er geen retraitenhuizen noodig zijn. Evenals Kurorten en sanatoria zijn ze massief opgebouwde bewijzen, dat we abnor maal beginnen tc worden. Ze zijn een veelstemmig „inca culpa" van de ontoe reikendheid onzer dagelijksche zorg voor liet éénig noodige, geestelijke welzijn. „Onze tijds- en arbeidsverdeeling deugt niet wij geven er te veel van. wij moeten haast, door den stroom van hel sociale leven meegesleept, er te veel van geven. aan het stoffe lijke. En de weeromstuit laat zich voelen in de behoefte om ten minste nu en dan iets extra's te bezorgen aan het geestelijke, ten einde niet geheel en al het evenwicht tc verliezen. „Het maatschappelijk leven der da gen lijkt er op berekend, ons Katho lieken een minimum van geloof, van liefde en van durf te laten. In dc retraitenhuizen leer! men intiemer gelooven, reiner beminnen, moediger „Waar dal heen moet? Naar een ItOoger, naar hel hoogst bereikbare peil van echt katholiek leven. Niet alleen de tien geboden, maar ook de acht zaligheden in eerc brengen. Niet alleen het: „Laat toekomen Uw rijk'", maar ook het „Uw wil geschiede op aarde zooals In den hemel" van ijdelcn klank tol kloeke daad ve li ften." zijn een geestelijke ontspanning in den vorm eener driedaagsche retraite te houden? Ook hier geldt hel bekende spreekwoord: „onbekend maakt onbe mind". Vraagl men op reballe Ie gaan, dan halen velen de schouders op en ant woorden meestal dat bij hen dc zaak, de betrekking al hun beschikbaren lijd opeischt. Zeker, het kin gebeuren dat enkelen inderdiad geen tijd hebben, maar dat is voor dc meeste menschcn geen reden. Wanneer hel er om gaat een uitstapje of een zomerreisje tc maken, dat heel dikwijls wel wat langer duurt dan twee en een halven dag, dan worden niet zooveel bezwaren aangevoerd en wordt alles in 'I werk gesteld om te kunnen gaan. Met dergelijke en tal van andere bedenkingen tracht men zich van de zaak der retraite al tc maken, welke echter alle in de meeste gevallen ge makkelijk zijn te ontzenuwen. Mochten toch in de toekomst vele katholieken van welken rang ot stand zij ook zijn eerstens degenen die in de komende vacantiemaanden over vrij-n lijd hebben Ie beschikken het onbeschrijfelijk nut en de onvergete lijke indrukken van een gesloten re- iraite ondervinden en ook zij zullen eenmaal erkennen dal deze geestelijke ontspanningsdaceo onder de schoonste van 's menschcn leven zijn te rekenen De Retralten. Met wal al beelden hebben, de re- traitanten, die in-gelukkige en over- voldane mensen getracht hun geluk uit te zeggen. Wat al vergelijkingen gebruikte men. Voor den militair was het retraiten huis de kazerne van den Koning der Koningen. Maar daar werd nooit ge kankerd. Integendeel, steeds klopte elk zijn dienst met grote lust. De landbouwer dacht z'n ziel als de vers-doorploegde akker, waarin he zaad geworpen werd door den god delijker] Zaaier. Het was 'n zaad aller fijnst gezift, zodat geen korreltje on kruid er tussen zat. De koopman, de handelsreiziger deed zaken met Onzen Lieven Heer. Nee, het klinkt niet vreemd, dat vrede vinden en het besluit vormen diamantslijper hel retraitenhuis ver den vrede van anderen niet ie versto ren maar te bevorderen, waaruit zij heengaan als menschen van goeden wil, als chrislenen volgens Jezus' be doeling. Geestelijke Ontspanningsoorden, llel staat overal Ie lezen naar Brus sel, naar Noorwegen, naar Zwitserland of, in vromer tint: naar Lourdes, naar Rome, naar |eruzalem. Hel staat overal, maar het staat er niet voor allen. Naar Vught, naar Venlo, naar Seppe, naar Amersfoort, naar de retraite, het is dichterbij en het is voor allen. Aan zoo'n uitstapje naar een der geestelijke ontspanningsoorden, de re traitehuizen, wordt echter, zelfs in de voor sommige zoo lange vacanliepe- riode, veelal niet gedacht. En toch, vooral in onzen haastigen, zenuwach- ligen tijd, waarin dc strijd om het bestaan voortdurend sterker wordt en hart en zinnen bijna geheel met stof felijke dingen bezighouden, is het zoo nuttig en noodig eens een paar daagjes in de nooit genoeg aan te prijzen re traitehuizen door te brengen. Hier krijgen we buiten alle zorg voor het aardsche een heel ander inzicht op al die wcrcldsche dingen en op heel ons leven. Hier gaan we eerst goed inzien, dat wij, menschen, niet het middelpunt zijn waarom zich alles behoorl te be wegen, maar dat wij in ons bestaan^ het doel hebben onzen Schepper te om de parel te NIC. BOVEE Teief. 1093 Tel. 1830 Vraagt prijs voor onza LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor K a m p 4 9 gelijkt met z'n werkplaats. God slijpt daar de ziel tol 'n kostbare diamant. Bij den pollile-man komt Ons Heer inspecteren en surveillerenmaar d° matroos maakt schoon schip, terwijl de voetballer den leider der retraite belorft, voortaan een eminent keeper Satan maakt bij hem geen enkele goal meer. De bloemenminnares is op retraite. Zij schrijft in tiaar dagboek Guido Gezelle na„Mijn hert is als een blomgewas". OF zongen de zusiers het niet bij haar gene-ale communie: „O Hart van Jezus', rode roos In d'eeuwigheid volbloeid Laat me aan Uw voet in langer dag Van eeuwig vuur doorgloeid." Het pientere naaistertje of zus, die naar de conteclie gaat, ziet zich in haar retraite geplaatst als in haar atelier, waar het fijne zielekleed van de heilig- makende genade geweven wordt. Een Vincentiaan, die in afzondering was en beslist 'n ijzerfabrikant inoest wezen, vond in 't retraitenhuis de hoog ovens der christelijke charitas. Maar 'n oud-koloniaal kwam er zijn „reuzenzwaai" maken. Het was de H. Alfonsus, met SI. Ig natius en Vincentius a Paulo, de grote bevorderaar van de besloten retraitcn, die eens schreef over 'n retraite „Gelijk de pareloester de dauw van de hemel nauwelijks opgevargen zich aanstonds sluit en naar de diepte daalt jZQ moej Voor den onderwijzer en onderwij zeres is de retraite de vacantle van de ziel. Alles, wat hindert, vermoeit, afleidt, wordt achter gelaten om zich te verkwikken aan de bron van Wijs heid, die de enige, ware wijsheid is, |ohs. |flrgenscn typeert dc retraite als 'n openstaand venster, dat uitzicht ;eeft op dc eeuwigheid. Voor Alban itolz wordt de alzondering 'n manege, omdat elke christen zich als ruiter moet laten aanwerven in 't leger Christi. En waar zal dc ruiter zijn paard. 'I wilde paard van de hartstocht, dres seren en alle commando's doen ver staan? In dc retraites! i even zovele tuinen van Jozef Arimathea liggen de Retraiten huizen uitgestrekt in de bisdommen. Daar geniet elke rclraitant telkens het grote Paasgeluk van Maria Magdalena „Rabboni". Ja Goede Jezus. Gij zijt hel zelf De oude mens sterft af en voor de Christus verrezene ziel slaat Christus zoals zij hem nooit gekend had r.och bemind. Toch blijft 't jammer, dat 't houden in retrrite en 'I regelmatig er aan deelnemen nog lange niet ligt bij de godsdienstige horizon van eiken chris- Werkelijk het schijnt, dat voor ver schillende er geen vervelender mens is dan zij zelf. Ze durven zich niet afzonderen. Ze durven 'ns niet tegen over zich zelf te ga^n staan. De mon daine mens heelt zich zelf niets anders te geven dan verveling en geeuwen. Toch is de ziel van alle cultuur de cultuur van de ziel. Geen nieuw sterk geslacht zonder sterke individuen. Grote, sterke karakters worden ge boren in en door de stilte. Dan kan God spreken. De ziele luistert, denkt na, past op zich zelf toe. De bisschop van Zug zeide daarom tot 20.000 jonge katholieke Zwitsers: „Waardeert de grote school van deugd i karakter de besloten retraite." Professor Gerard Brom gat 't aldus aan„Een meeting in 't Stadion is goed. 'n Stille omgang door Amsterdam beter, 'n Gesloten retraite is het best." Als Paus Pius XI zijn gouden pries terfeest viert en heei de wereld hem eert, overweegt de heilige Vader, wat aan de gelovigen Ie geven als blijk van hun dankbaar meeleven. Toen schonk hij zijn wereldbriet over de besloten retraite. De roep tot de retraite klinkt Rome uit, van Gods plaatsbekleeder. Die roep tot de afzondering komt over den Paus tot ons van Christus zelf uil 't Evangelie. A. BRINKMAN, C.SS.R. nu bijna overal over de geheele wereld de ware vrede zoo in gevaar wordt gebracht? Moet dit voor velen geen aansporing zijn om in grooter getale als voorheen, onze toevlucht tc nemen lot de Consolatrix Afflictorum, tot de Troosteres der bedrukten. De gelegen heid is daar zoo heerlijk en schoon, en vrees voor wanordelijkheden bestaat er niet. alles is er net nog als verle den jaar. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld i wel voor de pelgrims 14.00 en voor de bruidjes beneden 10 jaar f 1.75 en van 10—14 jaar 12.25 en voor hooger leeftijd van bruidjes die in aanmerking komen is de prijs 12.75. Met het oog op dc plechtige processie met het Al lerheiligste, zijn zooveel mogelijk bruid jes gewenscht. Laten velen van de ieden deze schoone gelegenheid niet voorbijgaan, maar hun vacantiedagen daar In het genade-oord gaan doorbrengen. Bestoren van R. K. Vereenlgtagea en Instellingen I Denkt eraan, dat VITESSE voor copieerwerk van allerlei aard, het voordeeligste adres is Aflevering prompt en netl KON. W1LHELM1NASTRAAT 10 Amersfoort Na den slag. .etheerlijken door Hem tc dienen. Iziel zich verdiepen in de eenzaamheid En denkt daarbij nu niet dat in deze om zjch te vormen tot 'n parel voor inrichtingen eene opgewekte stemming God." Broederschap van O. L. Vr. van Kevelaer. Wij zien in het portaal der kerk wederom hangen het biljet van de aan kondiging der processie naar het ge nadeoord van Kevelaer. Dit jaar is zij verschenen in blauwe tint, wat betee- kent, dat dit jaar iets bijzonders gaat gebeuren. De processie viert dit jaar een lus- ..uin, en wel, dat zij voor de 185ste maal Kevelaer gaat bezoeken en dat wordt niet ongemerkt voorbij gegaan. Voor dit jubeljaar is met toestemming van Z. tl. Exc. den Bisschop van Mun ster vergunning verleend, tot het doen houden van een processie met hel H. Sacrament rondom de genadekapel, een voorrecht, dat met uitzondering alleen maar wordt verleend, aan hen die een bijzonder feest herdenken. Wij zien ook op de biljetten aange kondigd de intentie waarvoor deze bedevaart wordt gehouden, en wel om door de voorspraak van Maria, de Koningin van den vrede, den waren vrede onder de volken te verkrijgen. Is er een schooner doel denkbaar, Een gezond verschijnsel|is het :e- er verschil van meening is. Uit de botsing der meeningen wordt het goede geboren. Er waren nu vele on tevredenen in Katholiek Amersfoort. De georganiseerde katholieke kiezers waren ontevreden allereerst omdat ze zich niet sterk genoeg gevoelden, om dat ze zich niet gedragen zagen (al vertrouwden ze het) door de breede die weliswaar één is in looven, maar nog niet één in georga niseerd optreden. En vele ongeorganiseerde kiezers waren ontevreden, omdat de zaken niet liepen, zooals het moest volgens hen, zooals ze het zouden willen, of beter wellicht uitgedrukt: omdat de zaken liepen, zooals zij het niet wilden. Want dit is het eigenaardige van den mensch: wij weten wel allemaal heel precies hoe alles niet moet, maar als we ons zelt geroepen zien voor een taak, dan weten de meesten onzer niet klaar en duidelijk hoe 't dan pre cies wèl moet! Juist in verkiezingsdagen als deze, wanneer ongeorganiseerde kiezers be merken dat alles builen hen om is opgeknapt, groeit de ontevredenheid. Welnu, laten diegenen daarom juist in deze dagen onmiddellijk na den slag besluiten lid der Kath. Kiesver- eeniging te worden, ten einde in 't vervolg déér hun inzicht en dat hunner gelijkgestemden tot uitdrukking te brengen. Wil men iets bereiken van hetgeen men zich voorstelt, dan hebben we ons deugdelijk voor oogen te stellen, dat we niets bereiken door ons afzijdig te houden of door ons te versnipperen. Verdeeldheid speelt ten slotte alleen maar ons aller tegenstanders in de kaart. Willen we onze eigene ziens wijze, die misschien afwijkt van de oogenblikkelijk overhcerschende, gel dend maken, dan hebben de ongeor ganiseerden tot allereerste taak lid te worden van onze kiesverecniging zoo mogelijk met heel hun gezin, met vrouw, zoons en dochters ten einde doorgevoerd te krijgen wat zij beoogen. De stuurlui aan wal hebben altijd ongelijk. Betweters zijn er genoeg in 't leven. We moeten mannen en vrouwen hebben van de daad, die onze politieke beweging jong, krachtig, breed, stu wend leven weten te geven. Het bestuur der Kath. Staatspartij stond voor een zware taak. Met de kleine maar beproefde schaar van pro pagandisten heelt het veel en goed werk gedaan onder aanvoering van hun wakkeren leider. Zij verdienen allen Ie samen den hartelijkcn dank van Roomsch Amers foort voor hun moeizaam pogen. Om naar een schoone Katholieke toekomst uit te groeien, hebben wij noodig niet alleen goeden wil, maar ook de daad-kracht van allen. Daaraan ontbrak in deze campagne weer zeer veel aan. Het schijnt soms wel ot we eerst weer eens stevig in de verdrukking moeten komen, voor het inzicht in eenheid van streven en handelen onder ons gemeen goed worden kan P. V. Dc GeaKenteraadaverkicxisgen. De gekozenen: Kath. Staatspartij J. Thlen, aftr. van der Linden, atlr. A. J. Spieker- mann, aftr. O. J. Noordman. atlr. G. A. Luycx. P. Beaufort. Kath. Democraten: L. Waterloo. Anti-RevolutionairenMr. L. Stadig, aftr. P. Graal, atlr. Drs. J. C. D. Smei- ik. Christ. HistorischenH. van Galen Last. attr. Jan van Nieuwenhuizen. H. Benninga. Amersf. Belang: O. van Tellingen, Ir. Vrijzinnig Democraten: C. Ruiten berg. altr. Vrijheidsbond: W. van Oent, atlr. Ir. Bakker. Sociaal Democraten: B. Noordewier, atlr. J. W. Polder, aftr. H. G. Huslage, attr. H. Smit. H. Kroon. S. Brussen— Hemminga. A. A. Meijer. In den nieuwen Raad keeren niet terug de aftredende ledenC! W. C. G. Hehenkamp. J. Zwart Mej, v. Hamers- veld. Dr. Eggink. Ant, Holkamp. J. de Mots. Dr. van Nieuwenhuizen, Door onze grooti sorteering Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en In ae prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Telel. 528 Aaa de schcldendca I Nu de slemdag is afgcloopen moge hier als slot nog de volgende beschou wing haar plaats vinden. Zij die straks scheiden gaan. na, de _jn lang, een ander korter, het ge meentebelang in den Raad te hebben gediend als lid der Katholieke fractie, mogen de overtuiging hebben, dat hun werk voor de gemeenschap wordt gewaardeerd door de zeer velen onder onze Roomsche medeburgers, die weten hoe moeilijk vaak de taak is en hoeveel tijd het vergt zich met alle aan de orde komende zaken vertrouwd te maken. Aan minderwaardige critiek heeft het niet ontbroken. Zij deerde echter niet- Opbouwende critiek, getuigend van mede-leven en begrijpen van de moeilijkheid der op te lossen vraag stukken, werd steeds dankbaar aan vaard. Dat men niet altijd eigen inzicht direct prijs gaf en behoorlijk reken schap van eigen meening aflegde, is als een verdienste aan te merken. Bij vraagstukken het beginsel rakend, was en bleef men steeds eensgezind, zooals het ook behoorl. Daarom dank aan hen die scheiden gaan na trouwe plichtsvervulling.^ R- K. Coop. Vereeniging Helpt Elkander. Op 1 Juli as. zal de Coöperatie „Helpt Elkander" U.A. haar 25-jarig beslaan herdenken Daartoe zal op Zondag 30 Juni te 10.30 een H. Mis van Dankbaarheid worden opgedragen ip de Kerk van den H. Franclscus Xaverius op 't Zand, Maandag 1 Juli 's avonds te 7.30 groote Feestavond in het gebouw Sint Jozef. Als feestredenaar zal optreden den heer H. Brouwer uit Hilversum, die ook voor 25 jaar de oprichting bewerkstelligde. De avond zal worden opgeluisterd door het strijkorkest van de muzlekvereeniging Wilskracht ter wijl verdere medewerking zai worden verleend door het bekende Tooneel- spelers-pasr Tula en Johan Schmidt— di Vista. Opgevoerd zal worden o.a. „Johan" een transfortnatle-comedle van Lldt de Jeude. Oeslaagd le Utrecht voor het Dt- Clorna boekhouden van de Veren. v. eerarenjin het Boekhouden onze stad genoten de heren A. Middelhoven en W. Drijfhout, beide opgeleid door den heer K. A. Groenhuijsen, leeraar Boek houden M.O. alhier. De Burgemeester la verhinderd Zaterdag a.s. spreekuur te houden. Natnarwaardceriag. „Wat zoue die jonges motte met die busse bij d'r", vroeg de eene man den ander, terwijl hij keek naar een groepje jongens die, met een paar planten bussen bij zich een Fraler volgden. „Weet ik 't, misschien wel meikevers schudde" antwoordde de ander een beetje afwezig. Onbewust van deze tweespraak wandelde het groepje rustig voort, een leerzamen morgen tegemoet... Naast hun bestemming, der men- schenkinderen te vormen tot Gods dienstige en nuttige leden der samen leving maken de eerwaarde Fraters ook studie van alles wat de natuur ons biedt meer in- tut bizonder van de zeldr mheden waarbij de verschil- lendt jnderdee;en zooals vogels, In secten, planten, ieder een spccialen aanhanger hebben. Er zijn moeilijke kinderen zelfs lastige er zijn ook ouders, die op z'n zachtst gesproken, moeilijk zijn. Maar al ben je ook ingewijde In de geheimen van de vaak teere kwestie's, het opvoedingsvraagstuk betreffende, de eerwaarde Frater-Directeur, Aquino, spreekt daarover niet veel. Hoogstens komt er in zijn bruine oogen eens een glimp die zegt... „nou ja"... als men het heeft over die .zwarigheden". Het Is zijn roeping Maar prettig kan men pralen met hem over die andere kinderen waar van hij er vele verzameld heeft. Eigen handig heeft hij ze gehaald van veen- en kleistreken, uit bosch en hei, van berm en waterkant, ja, waar niet al. En hij heeft ze „thuis", in de stad, een plaatsje gegeven en een bodem overeenkomstig hunne natuur. On wennig zijn ze niet geworden deze wilde kinderen der natuur ze gedijen. Noch moeilijk, noch lastig zijn ze, de kinderen van Flora. Zóó artistiek zijn ze echter geplaatst dat ze den geheelen tuin vullen opvallen van de grootste tot het kleinste in het midden, een rots partij gelijk waar, op het laagste deel, de veenbewoners zich vermeien, Dc wetenschappelijke namen daar dweept hij niet mee de gewone Hollandsche benaming acht hij voor de belangstellende voldoende. Rondom, langs den buitenkant, trelt men de meer opgaande planten aan. Als hoorde hij tusschen al die „vreemdelingen" thuis, staat daar heet trotsch een kogeldistel, een cultuurproduct maar, een vondeling! Een likje baas-achtig doet Salomonszegel aan terwijl een bosje gele-dovenetel heel nederig daarnaast huist. Veel meer soorten trelt men er aan studieobjecten, die getuigen van ernstig speuren in het veld. Voorwerpen die een hooge natuur- waardoering aan het licht brengen. En de eerwaarde medebroeders, die hun speciale lak van studie niet zoo dui delijk kunnen demonstreeren, zij trach ten zooveel mogelijk hunne leerlingen met oog en oor te doen opnemen het vele mooie cn zienswaardlge dat Gods vrije natuur ons biedt en te waardee- ren geeft. En we mogen de ouders ge lukkig prijzen die hunne kinderen aan zulke leiders kunnen toevertrouwen. Natuurstudie bekoort hel hart en be schaaft. En bovenal is waar de uit spraak van een bejaard geestelijke „Natuurwaardeeren is Ood beminnen". Juni 1935.

De Eembode | 1935 | | pagina 1