F. A. TULP Taxidienst Fa. h. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Laxtgcgrache 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vr^dag- mlddag. De abonnementsprfls bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 26 juli 1935 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Blliqke tarieven voor handel en nijverheid bQ geregeld adverteeren AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrfdag vddr 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 34 Er zijn armen, die niets beziilen dan hun rijkdom. Opvoeding. Aan vele zware eischen moeten op voeders van alle staat en stand voldoen, om christelijke opvoeders te kunnen zijn. Een christelijke opvoeder moet op de eerste plaats opvoeder zijn: chris telijk leven en christelijk handelen onderstelt noodzakelijk een leven handelen volgens de natuurwet. De ernstigste, meest frequente fouten tegen de christelijke opvoeding, zijn fouten tegen de natuurwet. Dat het daardoor meteen fouten worden tegen de christe lijke wet spreekt vanzelf. Maar ook het omgekeerde is waar. Men komt tol die fouten legen van nature zedelijk goed is, ook uil gebrek aan christelijken zin. Iletculti- vecren van het genadeleven in ons, is niet altijd een sterke zijde van ons leven. En hoe zal men dan toch tot de ontplooiing der ware wijsheid in zichzelf kunnen geraken, als de genade in onze ziel maar een kommervol be staan leidt? Zal ons wikkend en wegend wagen in de behandeling der kinder ziel, het juiste ook maar bij benadering kunnen treffen, als we de ons toever trouwde kinderen niet open in de ver trouwende oogen kunnen zien? Als we zeil niet voorbeelden van christelijk, geloovig leven zijn? Aan zeer vele moeilijkheden der op voeding is zonder twijfel mede schuld de noodtoestand dezer tijden, die veel gezinnen tot verbreking van den inni- gen familieband dwingt. Is ook mede schuld de school, met haar nivellecrend eenheidsprogram en eenhcidsexamen, waardoor de jacht op keurig-eenslui- dende en dus weinig zeggende einddi ploma's een der opgedrongen levens handelingen wordt van tallooze kinde ren. Terwijl bovendien de Staat feitelijk vrijwel departementaal, dat is bureau cratisch wordt bestuurd, en daarom ongeschikt is, om pogingen lot diffe rentiatie anders te zien dan als een verwarrend alweer-wat-nicuws, en niet bij machte blijkt te zijn, om een een heid te scheppen, waarin een levende veelheid organisch opgaat. Aan vele moeilijkheden tracht, in de laatste jaren meer met doordachten opzet, het jeugdwerk tegemoet Ie ko men: het geeft leiding aan de jonge levenskunst en het jonge levenswaag stuk, voorzoover die buiten den merk baren invloedssfeer van het gezin en de school gepresteerd moeten worden. Het is een groot geluk, dat men ook die derde natuurlijke sfeer niet meer enkel ziet als angstwekkend gebied van voorbehoeding, maar van votie, blijde, vrijmakende opvoeding. De organisa torische drift van onzen tijd zorgt er hier voorloopig nog wel voor, dat van een te weinig aan machtsbewustzijn bij de geestelijke en leeken-leiders geen sprake zal zijn. En de tot dan toe onaangeroerde, fonkelnieuwe opvoe dingsmiddelen zijn ook voor de jeugd nog aantrekkelijk genoeg, om er nog niet op te zijn uitgekeken en er zich nog ongedwongen blij mee te weten. Maar ons befaamde organiseeren draagt toch ook de kiem der uitholling met zich; zou het geen licht, maar toch duidelijk symptoon van te groot machts bewustzijn kunnen wezen, wanneer men de tucht, zooals die onder pad vinders heerscht, meent te mogen prij zen met de onverholen voldoening, dat „je met die jongens zoo lijn kunt aan vangen wat je wilt". Althans: daérvoor zijn ze geen padvinder geworden. Een fijngevoelig tastvermogen voor de extensief en intensief juiste maat van gezags-uitoefening, onzelfzuchtige lieide, samen met gezond gevoel van eigenwaarde en verantwoordelijkheids besef zonder angst, geordend zedelijk leven, een richtig gevormd geweten, dat onafhankelijk kan onderscheiden tusschen goed en kwaad, losheid van stands-vooroordeelen, open oog voor het verschil tusschen eerbiedwaardige en benepen traditie's: dat is de natuur lijk-zedelijke bodem, waarop een op voeding naar christelijke wetten ge dijen kan. Q.v.W.,SJ. Wij garandeeren de goede werking van eiken bij or kochten VULPENHOUDER. Wij graveeren er gratis Uw naam In. Wij hebben een der allerbeste collectl het land. Onze service Is eenlg In Nederland. Het Is daarom voor U voordeelt» Uw VULPENHOUDER te koopen bij KANTOORBOEKHANDEL Langastr. «S U. KrommMtr. - TEL Sll Telef. 1093 Tel. 1830 Belangrijk Nieuws Groote PRIJSVERLAGING STADSRITTEN minimum 15 cent Ifiavlmum OS rent Speciale Dagprijzen v NIC. BOVEE Kemp 41 Standplaats naast Hotel Monopole. Qelievc volgens taxi-klok al Ie rekenen U hiermede Uw voordeel doel. Eesluren van R. K. Vcreenigtngen en Instellingen I Denkt eraan, dat VITESSE voor copiurwerk van allerlei aard, he voordeeli gstc adtcs is. Aflevering prompt en netl KON. WILHHLMINASTRAAT 10 Het Katholicisme In Japun. Naar aanleiding van de predikatie die Pater H, J. M. van Straclen, van dc Otde van het Goddelijk Woord, Zondag a s. houden zal in de kerk van den II. Franciscus Xaverius teAmers- tooil, ontvingen wij het navolgende artikel ter plaatsing; Hoe staat het met de kerk Gods in het land van de rijzende zon, in het land. dat zich in korlcn tijd zoo bui tengewoon gemoderniseerd heeft en dat momenteel in het middelpunt der bi - lang-telling staat? De cijfers zijn nog niet hoopvol, want naast pl m. 67 millioen heidenen zijn er slechts 103.000 katholieken, heigeen wel bewijst hoe langzaam en moeizaam de vorderingen gemaakt worden. Maar wat aan de quantiteil mocht ontbteken, vult dc qualiteit zeker aan. want de japansche katholieken :ijn werkelijk 18 karaats-christenen. Zij 'ormen een uitstekende ondergrond waarop voortgebouwd kan worden. Ttouwensdechristelijke ideeCn door dringen steeds meer dc Japansche maat- schapp.j en dat geeft goede hoop op de toekomst. Het oude heidendom begint langzaan maar zeker te sterven. Zoo is de reli gieuze vereering voor den keizer reeds verdwenen en deze is nu slechts iets zuiver formeels. Dc vroegere godsdien stige cultus is thans nog slechts een hofceremonie, iets louter civiels. Dit is onlangs door een ander feil ig opnieuw bevestigd. De studenten van de katholieke uni versiteit te Tokio, hadden geweigerd aan de religieuze ceremoniën in den tempel der gevallenen van den oorlog deel te nemen. Als gevolg van deze gebeurtenis verbood de minister van oorlog aan de Japansche onderdanen hel bezoeken der kalholieke universi teit. Maar de pers van Tokio mengde zich in het geval en nam stelling tegen de regeering. Ten slotte zag de minis- 'er van onderwijs zich gedwongen te •erklaren, dat de voorgeschreven bui gingen voor de graven niet meer et religieuze maniiestatie, doch slechts louter patriottisch gebaar waren. Nog voor 15 jaar zou een dergelijke ver klaring onmogelijk geweest zijn, Inderdaad is de doodstrijd van het Japansche heidendom begonnen. De intellectueele jeugd kecit zich hoe langer hoe meer naar het christen dom. In een der leidende bladen van Osaka kon men onlangs lezen: „Sinds 80 jaren staat Japan onder den invloed van het Westen. Na den materieelen vooruitgang zijn geleidelijk ook de moderne ideeën ons land bin nengedrongen. Het oude geloof en de oude zeden zijn geschokt. Ons volk voelt zich zoo overweldigd, dat het zich wellicht voor de eerste maal in zijn geschiedenis in allen ernst met geloofsvragen bezig houdt en be gint te begrijpen, dal het heil slechts van het geloof kan komen. Wij hebben van Europa de materieele waarden overgenomen, waarom nemen wij nu ook niet de geestelijke schatten over?' De Japansche regeering slaat tegen over het Kalholieke missiewerk in zoo'n hooggecultiveerd land als Japan niet te vergelijken met datgene wat men in Europa gewoonlijk onder .missie" verstaat vrij gunstig. Wat Let zui ver religieuze deel daarvan betreft, houdt zij zich strikt neutraa' maai het sociale en charitatieve werk ziet zij zelfs zeer gaarne en is daarbij ook be hulpzaam. De meest vooraanslaande Japansche leiders staan sympathiek tegenover de Kerk. Als 'n enkel bewijs daarvan moge gelden het woord van den beroemden nationalen leider Uchimura: „ik behoor persoonlijk tot geen en kele kerk, maar indien ik in een kerk trad, dan zou het in de Roomsch Ka tholieke zijn. Zij is de oudste, de best gegrondveste, de volmaaktste Kerk. Zij is niet 'n opkomeling gelijk de piotes- tantsche kerken, zij is de wereldkerk. Diepe wortelen heeft ze geschoten twee duizend-jarige wereldgeschi denis. Het is een wondere eigenschap der Kalholieke Kerk, dat ze zich aan tendering der tijden weet aan te passen en dal ze zich voortdurend ont wikkelt. Vooral echter bewonder ik bij haar, de standvastigheid en gelijkma tigheid in de miSMonccringsinethoden. De verschillende prolestantsche ge lschappen roepen en tieren en maken groot kabaal; de eerbiedwaardige Ka tholieke Kerk zet stil haren weg voort, zooals de aarde zelf sedert oeroude tijden. De Roomsch-Katholickc Kerk is als een edele vrouw. Haar vereering voor de Moeder Gods openbaart het best dit ideaal. Bij haar vindt men niet zoo aanmatigende vrouwengestalten als bij! de protestanten. De „echt-vrouwelijke" vrouw vind ik eerst en vooral tn de Katholieke Kerk Wat de protestanten betrett, staan ze ver beneden de Katholieke Kerk, omdat ze de verecring missen van de Moeder Gods. De Kerk, die de H. Augustinus Zijn moeder noemde, die een H. Franciscus, een Thomas van Aquino heelt .voort gebracht. die Kerk. die den grooten kardinaal Newman tot zich aantrok, is ook heden nog in hooge mate ver eering en bewondering waard. Zou ik het eenmaal noodig oordeeten me bij kerkelijk genootschap aan te sluiten, dan verkoos ik geen van de protes- tantsche sekten, maar wel de eerbied waardige, sterke, wereldwijde Katho lieke Kerk. Maar met dat al zijn de millioenen in Japan nog niet bekeerd^ De arbeid der missionarissen is zeer zwaar. Als in geen andere missie der wereld staan ze tegenover 'n ontzet-! tende overmacht van het heidendom. Het aantal priesters is uiterst gering, het tekort aan gelden is groot en kan niet uit Japan zeil gerequireerd wor den. daar de sociale problemen daar Japansche dumping op de wereld markt wordt slechts mogelijk gemaakt door de ellende van een arbeidersvolk. die weergaloos is. Honderdduizenden en -agmaats honderdduizenden leiden 'n ellendig bestaan in de sloppen der groct-steden. Geen verbeelding is in staat om zich de armoede in de straatjes stegen voor te stellen. De daken, of wat er zoo naar uitziet, zijn scheef getrokken. Gedroogde visschon ben gelen er aan lijnen en flarden theater of bioscoop-affiches en geven aan het geheel een desolaat aspect. De menschen die daar wonen, leven met heel hun gezin van een yen per dag. Mannen, vrouwen en kinderen slapen in ruimten van 4 M3. op elkaar gepakt. Als ontbijt hebben ze 'n hap rijst en een soort soep van sterk ge zouten heet water en als middageten hetzelfde met een sardientje. In alle steegjes en straatjes ziet men tusschen en achter de gordijntjes vrouwen bezig met haar huisarbeid het beschilderen van kinderspeelgoed en van celluloid poppetjes. Ze verdienen yen per dag, ongeveer 15 ceni en dat voor een 14-urigen werkdag. Moge het land van de rijzende zon weldra onder de glorievolle straling komen te staan van die eenige zon der gerechtigheid Christus. Binnenland Het Ministerie. Bij de behandeling der Bezuinigings- welten in de Tweede Kamer heeft Prof. Aalbcrse het standpunt der Kr tholieke Staatspartij aldus geformuleerd 1. Evenwicht in de Rijksbegrooting kan alleen dan werkelijk worden be reikt. wanneer voor het bedrijfsleven door maatregelen van wetgeving en bestuur de weg z >o ver als maar mogelijk is wordt vrijgemaakt om op rendabele basis aan het economisch verkeer deel te nem> n. 2. Alleen door aldui de mogelijkheid te scheppen tot gez o.dmaking van het bedrijfsleven kan ook de toenemende werkloosheid worder gestuit en werk- behoud en werkvern iming wezenlijk worden bevorderd, w .arbij niet slechts economische m3ar vooral ook groot, zedelijke goederen v..n het volk op hel spel staan. 3. In een krachtd .Jig streven om het aldus omschreven -loei te bereiken zou doelmatig paste i een complex van sluitende maatregelen, waardoor over de geheele lijn kosten en prijzen zoo ver en zoo spo.dig als mogelijk is worden gebracht op een niveau, waarop de mogelijkheid van deelne ming aan het economisch verkeer, nationaal en internationaal, kan wor den behouden en die deelneming daad werkelijk wordt gestimuleerd. 4. Het Kabinet heeft de totstand koming van zulk een complex van maatregelen tot dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af en gaat voort op den weg van reguleerend ingrijpen in het aanpassingsproces, deels rem mend, deels stimuleerend. 5. Door deze houding van het Kabi net wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds kleiner om door middel van een complex van sluitende maatrege len verlichting te brengen voorstaats en volkshuishouding, terwijl anderzijds de drang steeds krachtiger zal worden naar maatregelen op monetair gebied als hulpmiddel in het noodzakelijk aanpassingsproces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het Kabinet om door op zichzelf onontbeerlijke verlaging van de open bare uitgaven evenwicht in de Rijks begrooting te bereiken noch de voor nemens ten aanzien van verder door gevoerde industrialisatie, hoe nood zakelijk deze op zich zelf ook zijn, gedragen worden door een geloof en een vertrouwen als thans door het Kabinet van ons gevraagd. De prac- tische conclusie hieruit is deze, dat wanneer de door de Regeering ge vraagde motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid waarvan dat op sociaal en economisch gebied thans het voornaamste onderdeel is wordt voorgesteld en in stemming gebracht, wij daaraan onzen steun niet zullen kunnen geven. Minister Colijn, die zijn beleid ver dedigde, wenschte dat de Katholieke fractie zou uitspreken vertrouwen in het door hem te voeren bestuursbeleid. De aanhoudende critiek op de regee- ringsvoorstellen en besluiten, was hij blijkbaar moe. Daarbij had hij de onvriendelijkheid, de katholieken in den hoek te duwen met sociaal-democraten, communisten en enkele losloopende leden, zooals hij zich uitdrukte. Behalve dat dit tact loos was tegenover de Katholieke fractie was het zakelijk volstrekt onjuist. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om vertrouwen gevraagd als aan de Katholieken en ook dc laatsten alleen hebben dan ook bij monde van hun president op die uitdrukkelijke vraag ontkennend geantwoord. Kort daarna heelt minister Colijn. naar aanleiding van de verklaring van Prof. Aalberse, dat de Kalholieke tractie tegen een eventueel voorgestelde en stemming gebrachte motie van ver trouwen zou stemmen, verzocht de beraadslaging over het bezuiniging?- ontwerp ie schorsen, opdat het Kabi- ne zich zou kunnen beraden. N ar a..nl id ng van deze verkl iriug doo M nistcr Colijn lanens het Kabi net .fg.legd, wordt r t rvoorkombg van al.e misverstand de aandacht op gevesiigd, dat het Kabinet niet als af getreden beschouwd mag worden. Het Kabinet blijfl nog in tunctie en er verandert zoolang het zijn verant woordelijkheid draagt, niets aan hel regeeringsbeleid. Dit betreft ook het regeeringsbeleld t.o.v. onze munt. Ook te dezen aanzien blijft het Kabinet- Colijn op zijn post en met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie hul digt het onveranderd het oude stand punt. Hieruit kan tevens worden ai- geleid. dat hel Kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maat regelen zal nemen om den gulden tegen directe of indirecte aanvallen, in wel ken vorm dan ook, te beschermen. Huurverlaging. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren, bereiken de Re geering herhaaldelijk berichten, waaruit blijkt, dat tal van huiseigenaren in de meening verkeeren als zouden door de voorgestelde maatregelen de wo- ninghuren, welke al reeds een aan zienlijke vermindering hebben onder gaan nogmaals met 20 pet. verlaagd moeten worden. Ter voorkoming van misverstanden zij er echter op gewezen, dat, juist om te vermijden, dat de huren die gedurende de laatste jaren reeds ver laagd zijn nogmaals, thans door een van boven af opgelegde verlaging, ge troffen zouden worden, het ontwerp als uitgangspunt heeft gekozen het huurpeil van het jaar 1931. Alle ver lagingen, welke sedert I Januari 1931 hebben plaats gevonden, zullen dus bij de thans voorgenomen 20 pet. ver laging meetellen. Een ander veel voorkomend punt van misverstand is, dat een huiseige naar, die in het verleden nimmer zijn huren heelt opgeslagen, thans door de voorgestelde regeling gedwongen zou worden zijn huren met 20 pet. te ver lagen. Ook dit is niet juist, daar een huiseigenaar onder dergelijke omstan digheden aan de betrokken ambtelijke instantie inspecteur der belastingen of kantonrechter aannemelijk zal kunnen maken, dat het huurpeil anno 1931 in zijn geval niet als een „juiste" maatstaf kan gelden hetgeen den in specteur of kantonrechter de bevoegd heid geeft om, indien daartoe termen zijn, een andere, in dit geval hoogere, huurwaarde vast te stellen. Het is dus mogelijk, dat in dergelijke gevallen aan den huiseigenaar géén of een lagere huurverlaging dan 20 pet. zal worden opgelegd. V oOcshuishoudi ng Het is onjuist te veronderstellen, dat den boer goed zou kunnen gaan, _.s 't den niel-boer niet eveneens goed gaat. Als 't het niet-boersche deel van de bevolking goed gaat, dan gaat 't den boeren ook goed, als zij ten minste uit hun bedrijf weten te halen wat er uit te halen is, wat niet van alle boeren kan gezegd worden. Volgens de beroepstelling waren ii 1930 van de 10 Nederlanders er werkzaam in de industrie, 2 in handel en verkeer. 2 in den landbouw in andere bedrijven. Het vijfde deel van ons volk werkt alzoo in den landbouw. En nu we voor een zeer groot deel onze buitenlandsche klanten kwijt zijn, blijkt uit de veihouding van 1 4. van hoe groote beteekeiis de welvaart der niet-landbouwers voor de boeren is. Als die welvaart nog verder zakt en ze daalt regelmatig zitten de boeren al heel gauw heelemaal op „zwart zaad". Tien jaar geleden, in 1925, bracht de Edammer kaas 40 -j- nog gemid deld 55.6 cent per pond op, thans is 't al mooi ais er 13 14 cent wordt ontvangen. De kaas is dus 75 pet. gedaald. Met de volvette Goudsche kaas staat het precies zoo. Voor eerste kwaliteit wordt door de boeren op de kaasmarkt ontvangen 15 a 17 cent per pond. Bijzonder gunstig waren de jaren ..j den oorlog. Zoo werd in 1919 ge middeld 71 cent voor de Edammers per pond ontvangen. Door de gunstige prijzen, die aan hielden tot 1930 werd de veestapel sterk uitgebreid. En al kon er geen nieuw land bij genomen worden wel kon er worden bijgevoeid in de wei, wat dan ook ruim gebeurde. De melk stroom zwelde. Omdat er nog al geld op de boer derij kwam, gingen vcG pachters er toe over hun bedrijf Ic koopen. Hypotheek was te verkrijgen onder zeer gemakkelijke voorwaarden Maar nu zijn de lijden veranderd, doch de hypotheken bicven, en zi;ten die nieuwe eigenaars in zorgen. Federatie Sobriëtas. Op Donderdag 15 Augustus, feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, zal te Den Bosch wederom een Natio nale Sobriëlasdag worden gehouden. De groote vergadering, die zal wor den gehouden in het Concertgebouw en aanvangt om twaalf uur, zal o.a. worden bijgewoond door Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Herto genbosch, die ook Eere-Voorzitter heeft langestraat 84 Tele». 528 Door onze groote sorteering Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt Is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL willen worden van den dag en voor nemens is de vergadering toe te spre ken. De groote rede van den dag zal worden uitgesproken door de Z.Eerw. Heer H. de Greeve uit Haarlem. On derwerp Sobriëtas in de huidige tijds omstandigheden en geeslesstroomingen. Des middags is er gelegenheid tot ge- dachtenwisselingen de dag wordt be sloten met een Pontificaal Lof in de Sint Jansbasiliek, dat uiterlijk om vijf it zal zijn afgeloopen. Nadere inlichtingen verstrekt het Uitvoerend Comité. Verversstraat 30, Den Bosch. Uitstel van Bezuiniging. Nu het bezuinigings-ontwerp niet verder behandeld wordt, zullen de be grootingen moeten worden ingediend zonder rekening te houden met het bezuinigingsontwerp. Devaluatie Boter. Van de Nederlandsche boterproductie wordt uitgevoerd: naar Engeland 17 millioen kg. 36 ct.naar Frankrijk 1 mill. kg. a 45 ct.naar België 3 mill. kg. a 45 ct. en naar Duitschland 15 mill. kg. a 93 ct. per kg.tezamen 37 mill. kg. A 60 ct. per kg. is f22 millioen. In het binnenland is verbruikt 49 mill. kg. 140 cl. per kg. of f68 mill. Totaal productie: 86mill. kg. met een totale opbrengst van f90 millioen. Terwijl de Nederlandsche consument f 1.40 per kg. moest betalen, betaalde het buitenland gemiddeld 60 ct. per kg. Wat het buitenland te weinig opbracht, moest het binnenland door middel van heffingen e.d. betalen. Zou Nederland met de werelddevaluatie zijn meege gaan, zoo schrijft een deskundige in De Maasbode, dan zou de opbrengst van een gelijken boterexport 14 mill, gulden hooger zijn geweest. Men had dan zonder gevaar voor de totaal-op brengst van f90 millioen, de hellingen voor het binnenland met f 14 millioen kunnen verminderen. De Nederlandsche consument wordt dus thans beperkt en betaalt, wat aan het buitenland cadeau gedaan wordt. Dit geld, eenmaal be sleed, kan niet meer vour andere pro ducten worden uitgegeven en is voor productieve werkverschaffing en voor het bedrijfsleven verloren. Terwijl door een en ander Nederland nu in het bui tenland den naam krijgt van dumper. Rijwielbelastingplaatjes. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Financiën, de bevoegdheid verleend dadelijk na het constateeren van het feil, dat zonder belastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingmerk is gereden, den over treder in de gelegenheid te stellen de boete te voldoen. Deze regeling l'eedt in werking met ingang van 8 Aug. Bij de wet is tegen de genoemde overtredingen een door de belasting administratie op te leggen boete van f5.— bedreigd. Genoemde wet heeft tevens den minister van Financiën ge machtigd de boele ad f 5.— te (doen) verminderen in bepaalde gevallen. Amersfoort Re'nier van den Vlasakker, de actieve en toegewijde secretaris der R. K Organisatie van Geineente-perso- neel is op 47-jarigen leeftijd na een langdurig lijden overleden. Van de Vlasakkei werd in zijn kringen gewaardeerd als een trouw kameraad. Voor zijn organisatie presteerde hij veel 20 jaren lang bestuurslid waarvan 15 jaren secretaris. De gemeente-bedrijven verliezen in hem een trouw en nauwgezet dienaar. Moge de goede God de nabestaanden troosten en hem de eeuwige rust in vrede schenken. Van het rijksopvoedingsgesticht zijn vier jongens gevlucht. Een week eerder waren acht verpleegden ont snapt. Eén van hen werd in Amsterdam aangehouden en teruggebracht. Een Zondagavond alhier ontvreemde auto is aan de grens bij Ootmarsum door de marechaussee aldaar gevonden. De auto had een aanrijding gehad.

De Eembode | 1935 | | pagina 1