F. A. TULP Taxidienst SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kontoor en Drukkerij Lnngcgracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11,10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 30 juli 1935 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bfl geregeld ar*"" iVrfdaav Teli Advertcntldn moeten Dinsdag en in den morgen zgn bezorgd. Negen en Veertigste Jaargang - No. 35 Pleter Pijpers, Poeet op Puntenburgh. II. Pieter Pijpers Tempe lijdt aan het algemeene gebrek der 18e eeuwsche poëzie, aan gezwollenheid, overdrijving tot het belachelijke toe, overdaad van philosophische bespiegelingen, onware beschrijving van landelijke tafereelen, waarin alles op zijn lieflijkst wordt voorgesteld op de manier van schil derijen van Watteau, waarop herders en schaapjes in kleur en zonlicht baden, naast algemeene dankgebeden voorde Welvaart en den Vrede van hel Vader land. Op zich zelf onschadelijk, maar op den duur door hun dwaasheid ver moeiend en den smaak bedervend. Pijpers ontziet niets en niemand. Alles wordt bedicht, bezongen en be keken. Hij zal: Des Eemstrooms schoonhefn maaien. Waar ons duizend nachtegaaien Op hun veldmuziek onthaalen, Als ik mijne cyther sla. Hij begroet zijne echlgenoole die hij overal bijhaalt met het volgende saluut Welkom, gij, die 'k hartelijk min. Door wier zorg ik zorg verwin, Welkom, in dees kalme slreeken, Zie, mijn vreugdetraanen keken, Op uw hart, o! hartvriendin. Voor lui in de wittebroodsweken was een dergelijke onzin nog vrij ge past,maarvoor een vier en vljfiig-jarigen snuifverkooper met 30 echtgenoot- dienstjaren nog al welletjes. Maar als daarop zijn zangnimf aanspreekt en hij wandelende >aan haar zij. in dcez' oorden op haar snaaren huppelend gaat speelevaaren, raakt hij nog verder van de wijs. Hij spreekt de dichtkurst aan maar ook de dichtlievendcn als eedle geesten, fanddicht schatters, kunstbcvattcrs, en bezingt met ncderigen trots zijn Pun- tenburgh, waar hij In geliefkoosde eenzaamheid O! van 't gansch Heelal vergelen, flier in stilte neergezeten Hun werd rust en lust bereid, Hij gaat nu weldoende rond, prijst de vischkom, den treurwilg, het slingcr- boschje, waar de nachtegaal zingt Hoor! daar zingt de filomcel, Hartbetoverend vliegend orgel, Hoe verruklijk slaat uw gorgel, Zangnimf, sla dien toon eens na. Van het slingerboschje uit vindt hij via den nachtegaal den weg. om de schepping. Gods grootheid 'smenschen nietigheid, het weldoen in Iraaie be woordingen te vieren en daalt dan af tol het jonge kaslanjeboschje en den ouden dag, de torenspits van Amers foort, der voog'lcn zang en den ooie vaar; hij vergeet letterlijk niets. Bonter warreling van beelden laat zicli niet denken, overvoerd als ze is met zwierige en kunstmatige woor denpraal. Hij haalt er zijn gesneuvelden bloe der, den vrede en het kwikstaartje bij en volgt Poot na, die zijn mellekkoeicn in een vochtig dal liet loeien, wanneer hij zegt: Als wij 't groeiend, loeiend vee, blanke melk, in volle schaalen uil gezwollen uiers haaien. Wij garandeeren Onze service is eenlg in Nederland. Hel Is daarom voor U voordeelig Uw VULPENHOUDER te koopen bij KANTOORBOEKHANDEL Ungestr, SS Lo. Krommaitr. - TEL Ï2S Telef. 1093 Tel. 1830 Belangrijk Nieuws Groote PRIJSVERLAGING STADSRITTEN minimum 15 cent maximum 25 cent eclale Dagprijzen voor toertochten. NIC. BOVEE Kamp 41 Standplaats naast Hotel Monopole. Gelieve volgens taxi-klok at Ie rekenen daar U hiermede Uw voordeel doeL Puntenburg had ook een koepel langs den Soesterweg en nu gaat Pij pers daarin ook eens zitten philoso- pheeren Welk een zee van eikentakken (Die 'k weleer zag nederhakken) Ooitt daar stil, maar zeer te onpas Op de wandeling ziet hij den Olie molen. waarbij hij weer tranen laat vloeien voor den overleden eigenaar. Tranen spelen in die 17e eeuwsche dichtkunst een groote rol. De glasblazerij en het oude Issclt met zijn adel, Birkhoven, volgen. Bij Hofslot aan de Eem op 't üel- dersch spreekt hij weer van Een ruime wei vol Koeijen, Die met zwellende uijers loeien. Bij Blijdendaal hoorl hij een heir van bn-chchoraalen alias zangvogels zingen in „blijde daalen". In Soest spreekt hij „den hoogbejaarden toren" aan, die hem het antwoord schuldig blijft. Over de Vorsten is hij slecht te spreken, wal wij best vatten na die bezoeken der Fransche sansculotten en doet hem zuchten: Ninwc, gij zijl vergaan Baby) >n gij zijt gezonken Sion is in bloed verdronken Zou Soestdijkdan blij ven slaan Baarn met zijn Chineeschegebouwen, grotwerk, hooggekuifde boomen, koren akkers, waterstroomen wordt in de hoogte gestoken en men krijgt den raad OGij moogt uw reizen staaken i her vindt ge alles in eert uur Al het schoone der natuur. Pijpers maakt aan de Zuiderzee een buiging voor de stervende Eem met haar water van 'I schoonst kristal. Zij thans in onzen lijd heel wat van natuur veranderd cn zal destijds ook vermndderd zijn geweest, want slaat men de Amerstoortsche gemeente- keningen op, dan vindt men daar aanhoudend posten in, om ze te ont- nddcrcn. Maar dichters zijn niet o nuchter. Wordt vervolgd. -jinnenland Persstem. Koningin en Vaderland, hel Christe lijk Historisch weekblad voor Gelder land, Overijsel en Utrecht onder redactie vai het Tweede-Kamerlid J. R. Snoeck Henkemans, schrijft I let staat va-t, dat het grootste deel der schuld ligt bij de R. K. Tweede- Kamerfractie. Maar ook hel Kabinet gaat niet vrij uit. Het is niet wél te verdedigen, dat de R. K. fractie, die de binnenlandsche en builenlandsche moeilijkheden even goed kenl als ieder ander en die, zoo zij twijfelde, zich kon doen in lichten door de bekwaamstcn van hare geestverwanten, die achtereenvolgens het economisch departement beheer den, zich uitte, als ware het de schuld van het Kabinet, dat nog geen uitweg uit den doolhof werd gevonden. Toon en inhoud van de parlementaire critiek had aan Roemsche zijde anders moeten zijn. Maar het Kabinet, dat zijnerzijds de moeilijkheden kent, waarmede 'n groote volksorganisatie, als de Roomsch Ka tholieke Staatspartij moet worstelen, had zich niet mogen .laten gaan", ge lijk dit op 19 Juli geschiedde in de rede van den president-minister. Het Kabinet had in de gegeven om standigheden zich allereerst moeten richten op hetgeen het belangrijkste was, t.w. de aanvaarding van het aan hangige „Bezuinigingsontwerp". Over „vertrouwen" en over inhoud en vorm het wetsontwerp .Tot verlaging der vaste lasten", had nader kunnen worden gesproken. De tijd en eenige goede wil hadden hier uitnemende diensten kunnen bewijzen. Met het eischen van een verklaring, die de Roomsch Katholieken op dit oogenblik bezwaarlijk konden geven, verbreedde hel Kabinet de kloof en werd hare overbrugging bemoeilijkt. Deze bescheiden critiek zou door het Kabinet kunnen worden bcant- :d met de wijsgeerige opmerking, dat Ministers tenslotte ook .menschen" zijn. Deze opmerking moet in de ge geven omstandigheden worden terug gewezen. Van den mensch. die thans plaats neemt op een ministerszetel, wordt meer dan .het menschelijke" gevraagd. Aan teleurstelling,tegenwerking, mis kenning, ontkomt niemand, die zich waagt op het openbare erf. Echter, hoe grooter verantwoordelijkheid men draagt, des te sterker kiemt de eisch van zellbeheersching. Hier ligt het punt, waar het Kabinet te kort schooi. De dictator behoeft zich van deze zedelijke wet niets aan te trekken; hij beschikt, ook bij vergissingen, het wapen van het geweld. De stitutioneele bewindsman, wien slechts de wapenen van overtuiging en samen binding ten dienste staan, kan deze wet niet straffeloos overtreden. Het Ministerie. Prof. Aalberse heeft aan H. M. de Koningin verzocht hem te willen ver oorloven de vorming van een parle mentair kabinet op de breedst moge lijke basis niet te aanvaarden, omdat hij na bespreking met de voorzitters de Kamerfracties de overtuiging had gekregen geen voldoende over eenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis. Devaluatie. DeVlaamsch-Kathoiitrke .Standaard" schrijft o a.: „Wij, die in België lot tweemaal toe de nadeelen van de devalutie hebben gekend, en de gevolgen van de laatste devaluatie thans aan den lijve gevoelen, en dit nog meer zullen voelen binnen afzienbaren tijd „ais d.- lichten van de tentoonstelling gedoofd zullen zijn" wij zien met spanning een beslissing van de Nederlandsche regeering lege- moer. Devaluatie is e.n kwaad, een ontzaglijk kwaad." Eerste Kamer. Tot. leden van de Eerste Kamer zijn door de Provinciale b.uten gekozen: R. K. StaatspartijP. S. Serrarens, G. C. D. J. Kropman, mr. F. I. J. Janssen, Jhr. Mr. G. A. H. Micbiels van Kesse- nich, mr. C. H. A. Janssen de Limpens, A. C. de Bruyn, W. M. van Lanschot, P. W. de Jong, A. N. Fleskens, A. F. O. van Sasse van Ysselt, H M. J Blom- jous. S. D. A. P.Mevr. W. C. B. Pothuis- Smit, H. Polak J. J. Vorrink, S. de la Bella, P. Moltmakcr, C.-H. UnieR. Pollema, ter Haarjr., jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. A.-R. Partij: Dr. W. de Vlugt, Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck. V.-D. BondProf. dr. D. van Emb- :n. N.S B.Mr. A. J. van Vessem, M. V. E. H. J. M. graal de Marchant cl Ausem- bourg. Vrijheidsbond: S. van den Berghjr. Provinciale Staten van Utrecht De Provinciale Staten van Utrecht verleenden een subsidie van f4000 de restauratie van de kerk te Renswoude en f3350 voor restauratie an den toren der gemeente Vleuten De stad Utrecht gaat over tot de uitvoering van groote plannen voor tunnel-aanleg ten behoeve van betere verkeerstoestanden. Gedeputeerde Staten der provincie Ulrecht willen de uitvoering van dit plaatselijk werk steunen met een sub sidie van f 100.000.— heer Spiekermann steunde deze voorstellen in het volle vertrouwen, dat men ook andere gemeenten, als b.v. Amersfoort op dezelfde wijze wil steunen als daartoe het verzoek zal worden gedaan. De heer van Hasselt (N.S.B.) onder steunt het betoog Spiekermann inzake de belangen van andere gemeenten, speciaal Amersfoort. De heer van Spanje zegt nu wel, dat deze voordracht geen precedent mag scheppen, maar als Amersfoort eens met zulk een verzoek komt, zal men zich toch zeker op Utrecht mogen beroepen. De voordracht is aangenomen met 39 tegen 2 stemmen. Onderwijs. Eind 1934 dus na de opheffing van honderden openbare scholen, had het openbaar lager onderwijs met 410.592 leerlingen 3085 scholen. Elke open bare school heeft dus een gemiddeld aantal leerlingen van 133. Op dezelfde datum had het bijzon der onderwijs 765.161 leerlingen met 4432 scholen. Het gemiddelde aantal leerlingen was dus hier 173 Op dezelfde teldatum telde het Ka tholiek lager onderwijs in ons land 448.597 leerlingen met 2375 scholen. Niettegenstaande het katholiek onder wijs dus ruim 38000 leerlingen meer telde dan het openbare, had het toch 710 scholen minder. Op dezelfde grondslag als het open baar onderwijs hadden wij 3373 scholen mogen hebben. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrl]fmschinehandel Langestraat 84 Telef. 525 Amersfoort Hebt U een Taxi of auto noodijt .A mersf ooft. jubileum. 7 Augustus viert de Eerw. Zuster M. Aquino, hoold der R. K. Meisjes school aan de Muurhuizen haar zilveren professiefeest. Omdat op dien dag we gens de .vacantie, de schoolkinderen onmogelijk haar een passende huldi ging zouden kunnen bereiden, had deze op 25 Juli reeds plaats. De dag kon niet beter begonnen worden dan met een H. Mis tot intentie van de Feestvierende. Deze H. opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor Spitzen aan een feestelijk ver sierd altaar, werd bijgewoond door alle1 leerlingen, terwijl bijna allen tot de H. Tafel naderden. Aan den ingang van de school ston- m om negen uur heel veel kleine, schattige bruidjes uit de fröbelschool de Eerw. Feestelinge op te wachten, om haar de versierde school binnen te leiden. Alleraardigst werd er door de kleine jongens en meisjes gedeclameerd en gezongen, zeer tot genoegen van Jubilaresse. Om tien uur waren de trappen, die ïar de leerschool leiden, bezet met confetti-strooiende bruidjes. Voorafge gaan door deze kleuters, schreed de Jubilaresse door een dubbele haag van met bouquetjes getooide bruidjes naar de zeer smaakvol versierde leslokalen. Groene palmen vormden de achter grond (belangeloos had de heer Kort beek deze versiering laten aanbrengen) terwijl meer als twintig bloemstukken, het ecne nog fraaier dan het andere, getuigden van de liefde en hoogachting, die men Zuster M. Aquino toedraagt. De Eerw. Algemeene Overste, de Eerw. Zuster Overste, alsook de Gees telijkheid van de beide stadsparochies en vele genoodigden schaarden zich om de Zilveren Bruid. Eenc der leer lingen van de hoogste klasse, heette uit naam van de dames onderwijzeressen en leerlingen, de ZeerEerw. Heeren, de Eerw. Zusters en genoodigden, maar vooral de Feestelinge zcl; van harte welkom, en bood haar een door de leerlingen vervaardigd uitgebreid pro gramma aan. Na het welkomstlied van alle leer lingen kwamen de klassen beurtelings hun hulde betuigen. Daar waren zil veren vlaggetjes zwaaiende kleinen; muzikantjes, rozenstrooiende meisjes, fruitverkoopstertjes, onder bloemenbo- gen dansende meisjes; een prinsesje dat den toren, waarin zij gevangen zaL— afbrak om de Jubilaresse een lauwer krans Ie kunnen overhandigenkabou ters, engelen en danseresjes die zil veren sterren hechtten aan de kroon der Feestelinge. En al deze nummertjes werden keurig en gracieus voorgedra gen, zonder fouten en met verheerlijkte gezichtjes. Daarna werd de gelukwcnsch aan Sr. M. Aquino, personeel en leerlingen voorgelezen, namens den Weled. Gestr. Heer van Loon, Inspecteur L.O. Door zijn Lourdesreis verhinderd persoonlijk hulde en lof te brengen, was Z.Ed. toch den geest hier tegenwoordig. Daar was nog een berg telegrammen en brieven en gelukwenschen teveel om op te noemen. Het hoogtepunt van het feest was de aanbieding van het cadeau der geheele school door de leerlingen der zevende klas. Wekenlang hadden de kinderen trouw hun centen opgespaard en het resultaat was dan ook, dat een keurig ameublement voor de spreekkamer(ver- vaardigd door de firma Bosman) kon worden aangeboden. Met een reusachtig enthousiasme zongen alle kinderen op de wijs van Het verraad van Carzaro. Het is bekend, dat het Oostenrijksch- ilongnarsche leger, hoe betrouwba: |>L-lieroepso!ficierscorps mocht wev den geacht, uit te veelzijdige elementen bestond dan dat op de volkomen van dit leger in alle geledingen kon worden gemaakt. De zgn. Tsje chische legioenen, allen uit Bohemen, zijn op een gegeven oogenblik en massa naar den Russischen vijand overgeloopen, en hebben diens legei versterkt. Weliswaar werd zooveel mogelijk vermeden groote eenheden van Slavischen landaard te vormen, maar bij den omvang van de troepen uit de Slavische gebieden van den Donau Monarchie viel onmogelijk te vermijden, dat compagniën, somtijds wel regimenten geheel uit deze Slavi sche elementen bestonden, veelal door eigen otficicieren, reserve officieren in den regel, werden aan-| gevoerd. Zoo was het ook bij Carzaro, een dorpje in de onmiddellijke omge-| ving van Bo-go, destijds nog naar liet Duilsch Burgen geheeten, een 25 K.M.1 ten Oosten van Trient verwijderd, waar de sleutel lag van den weg, die de' Italianen naar deze stad zou voeren en zoodoende de heerschappij zou' geven over geheel het Zuidelijk Tirol. Geen sterker stelling dan deze groote en krachtige eenheden waren daar samengebracht en het voorgeschoven dorp Carzaro was met sterke batterijen op de omliggende hoogte gemaakt tot een bijkans onneembare stelling. Twee jaien lang beproefden de Italianen met opoffering van ontelbare nienschcn- levcns, hier door te dringen, doch telkens tevergeefs. Totdat omstreeks begin September 1917, toen dus de oorlog, wreeder in dit gebergte nog dan elders, reeds twie jaren duurde van een der Italiaansche spionnen, die een positie had in hel Regeeringsgebouw te Triest, een draad- looze inededeeling werd ontvangen, dat binnenkort een Slavisch officier, Pivko genaamd, zich met de Italianen in verbinding zou stellen teneinde den doorbraak mogelijk te maken. Een paar dagen later volgde de mededeeling, dat een boodschapper zich met de voorste Italiaansche liniën op een aangewezen punt in verbinding zou stellen, een uitermate gevaarlijk jwerk, omdat, teneinde voor elke ver rassing gevrijwaard te zijn, order was had mede te deelen. Hij wilde slechts spreken jegens een hooggeplaaist offi cier en in elk geval niet in hel bijzijn der soldaten, die dan ook werden ver- vijdeid. De man bleek een onder- ilficier, Tsjech, die met den genoemden luitenant Pivko het verraad had ont worpen. De noodige plannen werden beraamd m mogelijk te maken, een tusschenpersoon in de lialiaan- sche liniën zou worden toegelaten. Men zette een z.g.n. overval opeen Oostenrijksche patrouille, door dezen tusschenpersoon geleid, ineen, en zoo werd een Tsjechisch vaandrig krijgs gevangen gemaakt. Na twee dagen wist hij te ontsnappen, en bracht toen aan Luitenant Pivko alle noodige in lichtingen. Hetgeen tengevolge had, dat op den bewuslcn avond, op de minuut precies, deze luitenant zich tegenover de Italianen bevond, teiwijl zijn eigen troependeel hem op insptclie langs de voorposten dacht. Hij beantwoordde geheel aan de van een geweldigen slag toe te brengen. Zijn plannen waren met groote zorg uitgewerkt. Hij bracht de meest nauw keurige details over dc Oostenrijksche opstelling mede; wanneer deze toto- grafisch werden vermenigvuldigd, zou ieder betrokken officier bij een overval in het bezit daarvan kunnen zijn. Teneinde het oprukken in g aantal van de Italiaansche troepen gelijk te maken, zou hij de wacht, die door zijn compagnie werd betrokken, opium in de koffie gooien zij zouden zoodoende allen slapen en de Italianen gezegde, dat een beroemd Romein eens aan den ondergang van Cartage wijdde. Het noodige werd gedaan. Een groote macht van stormtroepen infanterie, wielrijders, sappeurs en pioniers wer den voor den overval samengebracht. Reserves stonden zoo dicht nabij ge reed als men het durfde wagen zonder de aandacht van den vijand te trekken. Zwijgend, de schoenen omwikkeld, teneinde elk noodeloos geluid te ver mijden, rukten dc eerste compagnieën Bergsaglieri op. Bij de Oostenrijksche konden veilig binnenrukken, cn zouden, wacht gekomen, vonden zij deze sla- gegeven op ieder die naderde, zclts.hem gekoesterde verwachtingen. Be- met de handen omhoog, te schieten, schikte over een groote mate van Intel- Bepaalde maatregelen werden dus ge- ligentie, koelbloedigheid, energie, en nomen teneinde zulks tegenover den heett het volle vertrouwen van zijn bedoelden persoon te voorkomen, en chefs. Aldus had de Italiaansche bood- de betreffende leider van den Italiaan- schen verkenningsdienst ging zelf voor een paar dagen naar het bewuste punt. Zijn wachten was niet vergeefs, want op den tweeden avond bracht men hem een Oostenrijksch soldaat, die teekenen gegeven had, dat hij iets bijzonders schapper uit Triest bericht, en aldus toonde zich deze luitenant, in hetda- gelijksch leven als leeraar verbonden aan het Gymnasium te Laibach, had hij een gloeiende haat jegens alles Oostenrijker was en gloeide van langen om aan het Oostenrijksche leger voordal zij opgemerkt werden, reeds in hel bezit van de voornaamste stel lingen zijn. Op het oogenblik dat zij «te wacht zouden bereiken zouden Pivko en een negental hunner meest betrouwbare makkers zich bij de Fa- lianen voegen, teneinde hen als gidsen te dienen en hen door hun persoon zekerheid te geven. Aldus was het plan beraamd, dat, naar men wederzijds hoopte, zonder slag ot stoot de on neembare stelling van Carzaro in han den der Italianen zou brengen. Zij waren daarmede nog niet in Borge, noch minder in Trient, ma3r, indien zijn krachtig doorlasten en de noodige voorbereidingen troffen, zou den zij een bijkans eenige kans heb ben om zich van Zuid-Tirol meester te maken. Al mijn gedachten gaan er naar uit om Oostenrijk te vernietigen, aldus wijzigde Pivko een weinig het pende, de opium had gewerkt. Een eind verder stonden luitenant Pivko en zijn vrienden gereid Wel werd hier en daar een schot vernomen, maar reeds drongen de Italianen over de brug in het dorp Carzaro; ook daar sliepen de posten, en wie ontwaakte werd neergeslagen. Nu trok men op tegen de batterijen, maar in de on- middelijke nabijheid daarvan, hoorde men Duitsche commando's. Nog waren de eerste stukken niet bereikt of reeds zette de artillerie een oorverdoovend salve in. De batterijen op de andere heuvels namen het over, en de voor uitgedrongen Italianen bevonden zich in een gevaarlijken kring. Hun stormen was vergeefs; de vijand bleek inmid dels ontwaakt, en sloeg dezen storm af, gelijk hij het voorgaande had ge daan. Het werd een verwoede strijd, hier en daar van man tegen man, honderden, duizenden verloren de Italianen, en in den vroegen ochtend moesten zij met groote verliezen aan gevallenen en aan gevangenen, af trekken. Is het wonder, dat de Berg saglieri, die de zwaarste verliezen hadden geleden, twee der Oostenrijk sche overloopcrs aangrepen en in hun woede, voordat de officieren iets kon den doen, aan de boomen ophingen. Hoe werd het verraad ontdekt? Hoorde men het van den Bosnlschen officier, die onder luitenant Pivko diende, dan valt het te wijten aan tc gering volume opium dat werd toege diend. 01 valt het te wijten aan het feit, dat enkele soldaten van de wacht tegen de toegediende opium bestand bleken, cn het eerste alarm verspreid hebben. Nauwelijks waren de Italianen op de brug ot reeds werden dc Oosten rijksche batterijen cn reserves ge waarschuwd. Elke nacht vreesde men een overval, de consignes waren streng; de voorbereidende maatregelen vol ledig. Zoo kostte het niet veel moeite om dc Italianen, al waren zij reeds een eind doorgedrongen, terug te wer pen. Het dorp Carzano mocht een oogenblik in handen van de Italianen komen, het gng niet daardom, maar het ging om de batterijen op de heu velen, die den verderen weg naar Borge beheerschten. Een daar ontdekte men het verraad, voordat het te laat wasl

De Eembode | 1935 | | pagina 1