Schoot- F. fl. TULP Taxidienst Nic. Bovee N.V. Middenstands-Bank SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 r en Drnkherfl Langegracht 28, Amersfoort mL«Mn0DEi,Ver'cl,'nl elken Dinsda8- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden D^t Ah^n3". "1, buitln Amer8foort'-'0, franco per post. Abonnementen kunnen elken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Sept. 1935 ADVERTENTlEN 29 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adverteeren AdvertentlBn moeten Dinsdag en Vrijdag nóór 8 uur in den morgen z(n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 47 Gaarne zou menig schrijver zich kort cn bondig uitdrukken, maar daartoe is zijn familie te groot en zijn honora rium te klein. Levenslesjes. Wanneer wij in betrekking lot ons zelf niet moeten overdrijven, veel meer is dat onze plicht tegenover andere mtnschen. Ouders, leeraars, overheden, moeten, ook al hebben ze nog zooveel liefde en ijver voor hel welzijn hunner onderhoorlgen, zich nooit ertoe laten brengen, om alles af te keuren, te straffen en te onderdrukken. De rnenschelijkc natuur is eenmaal zoo aangelegd, dat ze onophoudelijke berisping, eeuwigdurend vitten, vooral echter al te dikwijls herhaalde bestraf fing, niet kan uitstaan. Wie dat nu toch wil beproeven, vermindert zijn eigen gezag en staat bij degenen, die aan zijn leiding zijn toevertrouwd, be kend als een man van trotsch karakter. Bij de werken van christelijke naas tenliefde moet men zich in het bijzon voor deze fout wachten. Wel is niet te loochenen, dat men in ver- eenigingen van liefdadigheid men hoeft niet door een vergrootglas te zien, van dichtbij kan het met bloot oog goed genoeg gezien worden heel veel kleingeestigheden, lichtge raaktheden, ijverzucht en zelfzucht vindt. Men kan heel dikwijls zeggen: de een heeft een goede daad verricht met een bedoeling, die tamelijk naar menschelijke zwakheid riekt, de andere doet zoo veel, omdat hij inwendig ijdel isvooral bemerkt men heel veel nalatigheden en ziet men veel, dat eerder of beter kan gedaan worden en heelemaal niet of heel onvolmaakt ge schiedt. Wi. men, in plaats van dat alles stilletjes aan te zien en voor zich te houden, het aan de groote klok hangen, dan maakt men door deze overdrijving het werk der medeleden tot een ondragelijken last. terwijl men toch de liefde voor de goede zaak door geduld, zachtheid, vriendelijke welwillendheid en wederkeerige in schikkelijkheid verhoogen moei. ïinnenland Luchtbescherming. Donderdag 3 October zal in een deel i der provincie Utncht een oefening in de luchtbescherming worden gehouden, waarbij betrokken zijn de gemeenten, gelegen ten oosten van Maartensdijk, Utrechten Houten. Ook Scherpenzeel, hoewel gelegen in Gelderland, valt onder I deze oefening. Door den Commissaris der Koningin in Utrecht en door generaal Prins wer den dienaangaande inlichtingen ver strekt. De uitvoering der maatregelen voor I de oefening is ten olie gelaten aan de I burgemeesters aan wie de organisatie der luchtbescherming is opgedragen. Het zal geen kijkspel worden en men wil niet in het oostelijk deel van I het Sticht een grooie menigte bijeen en strooinen. Er zal niets Ie zien zijn - de oefening is alleen bedoeld als oefening voor de organisatie welke de burgemeesters ter beschikking hebben, in tijden van luchlgevaar. liet is ongev, ^nscht om een paniek- item ting te kwt.ken zulks is ook n liet geheel niet nondig. Maar tiet is loeit wel zeer wenschWijk, dal in ons land, evenals in andere I inden het vraagstuk der luchtbescherming goed wordt bezien en de regeling daartoe zoo goed mogelijk wordt getroffen. In de gemeenten der provincie Utrecht is men op grondslag van den in 1931 aan de burgemeesters verstrekten „Lei draad Luchtbeschermingsdienst" be gonnen inet het orgauiseeren van een dergelijken dienst of de voorbereidin- gi n daarvoor. Natuurlijk is het noodig, dat die gemeentelijke organisaties door practische oefeningen worden beproefd. De oefening op 3 October zal be- beslaan uit een middag- en een avond- oefening. Daarbij wordt medewerking verleend[door de diieclie der P.T.T. die den zakelijken omroep (radio-Scheve- ningen) ter beschikking stelt en door de luehtvaartafdeiling te Soc-sterbcg, terwijl door de lichlleverende bedrijven door de Ned. Spoorwegen en door ham en autobusondernemitigen wordt mede gewerkt inzondeiheid bij het tot stand brengen van de verduistering tijdens de avondoefening. Zoouoende komt de oefening meer tot haar recht, dan wan- ïeer elke gemeente afzonderlijk oefent. Er bestaat in ons land een lucht-, wachtdienst welke, indien noodig, be zet wordt door personeel van den vrij- voor ALLE Inrichtingen van onderwijs te dezer stede KANTOORBOEKHANDEL Ungutr. SS i.o. Krommestr. TEL 326 willigen landstorm. Deze luchtwacht dienst heeft posten langs de grenzen en langs de kust, en beschikt over een speciaal telefoonnet, waarmee be richten kunnen worden getelefoneerd over aankomst van vliegtuigen, naar het hoofdkantoor te den Haag, dat dan onmiddellijk deze berichten kan doorgeven per radio. Op deze wijze kunnen de luchtbeschermingsdiensten in de verschillende plaatsen precies volgen, de route welke de vliegtuigen nemen, om als het noodig is liet alarmsignaal te geven. Nu wordt 3 October door radio Scheveningen, op gezette tijden omgeroepen, dat er vliegtuigen zijn gesignaleerd en de posten in de oostelijke gemeenten der provincie Utrecht kunnen dan op hun kaart de route nagaan. De luchtwacht dienst is dus niet zelf in werking, maar alles is in scène gezet alsof hij wel erkte. De middagoefening op 3 October duurt van 16.40 tot 17.40 uur. Door radio-Scheveningen worden van 16.40 af de berichten betreffende het over schrijden van de grens en het pas- seeren van verschillende luchtwacht- posten door vijandelijke luchtstrijd krachten aan de hoofden van den lucht beschermingsdienst in de gemeenten meegedeeld, die in verband daarmede, zoodra hun zulks noodig voorkomt, het signaal „luchtalarm" doen geven door middel van sirenes, stoomfluiten, claxonneereude auto's, of motorrijwie len enz. enz. Bij een werkelijken lucht aanval is dit een teeken voor de be- ilking om zich in veiligheid te stellen. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden in de gemeenten van ons gewest een proet heeft plaatsgevonden van hei geven van het signaal lucht alarm om na te gaan ot dit signaal voldoende tot zijn recht kwam. de gemeenten die een organisatie den luchtbeschermingsdienst heb ben, wordt bij de oefening aangenomen, aiïtal bommen gevallen zijn, Ie hulpdiensten in werking komen tot het vervoeren en behande- gaszieken en gewonden, het verrichten van opruimingen en her stellingen, het blusschen van branden enz. De organisatie hiervan is ook wee.- overgelaten aan de burgemeesters der betrokken gemeenten, Wanneer de vliegtuigen worden geacht de gemeente te hebben verlaten, worden de klokken geluid, ten teckcn, dat het „luchtalarm geëindigd" is, en dat de bevolking iiaar schuilplaatsen verlaten kan. De hulpdiensten werken door tot hun taak geëindigd is. De avondoefening heeft plaats van ?0.30 tot 21,30. Te 20 30 treedt in lie gemeenten de „verduistering" in; aan "alle inwoners wordt verzocht Ie teen licht uit woningen en gebouwen kan stralen. De straatver- "cinlng wordt gedoold, met uitzonde ring van die lampen die voor het ver keer absoluut noodig zijn en die ge blauwd of afgedekt worden („beperkte verlichting"). Deze wijze van verlichting zal in ulogftijd de gebruikelijke zijn; aan genomen wordt dus, bij de oefening, dat deze beperkte verlichting er regel matig is. Stations en spoortre.nen ne- aan de verduistering deel evenals andere openbare middelen van vervoer, aulo's, motor- cn rijwielen zijn verzocht de lampen 'met blauw papier af te dekken. De aandacht van autobestuurders, motorrijders enz. wordt reeds nu erop gevestigd, dat het zeer gevaariijk zal zij i om op het uur van de oefening in de betrokken streek Ie rijden, omdat lageroegalle straatverlichting gedoofd 5, en bovendien de auto's met afgedekt iclit rijden. Met het oog op de veilig heid van het verkeer wordt daarom dringend aangeraden om als men niet per sé in Je betrokken streek zijn moet op dat oogenblik liever te wachten tot de oefening afgeloopen zal zijn. Des avonds wordt dan ook weder een heeft ztyn prijzen sterk VERLAAGD BUITEN-RITTEN VASTE PRIJZEN STADSRITTEN minimum 15 cent maximum 25 cent Standplaats naast Hotel Monopole. KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 het loon- en salarispeil der gemeenten met 5 pCt., omdat de bezuinigings maatregelen der regeering een gelijke verlaging voor het Rljksp .rsoneel ver oorzaken. luchtaanval verondersteld als des mid dags, waarbij het hoofd van den lucht beschermingsdienst het signaal „lucht alarm" doet geven, waarbij een aantal bominslagen wordt aangenomen, en de hulpdiensten in actie komen. Op het signaal „luchtalarm" worden ook de weinige lampen die nog brandende waren, gedoofd. Ook dit geschiedt in oorlogstijd werkelijk als luchtgevaar aanwezig is. Het spreekt vanzelf dat de verduis tering niet kan slagen zonder de mede werking van de geheele bevolking. Da3rom is de medewerking noodig speciaal van winkeliers, opdat deze ervoor zorgen, dat uit hun winkels geen licht uitstrale, voor bewoners van për- ceelen dat zij ervoor zorgdragen, dat de gordijnen voor hun vensters goed gesloten zijn enz. De oefening die gehouden zal wor den, zal de bevolking van een groot deel van de provincie Utrecht het be grip bijbrengen, dat zij van tevoren reeds op de hoogte moet zijn op welke wijze zij zich kan beveiligen tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Wij hopen daarom, dat ellen in de betrokken streek zullen medewerken aan het slagen van deze oefening. De Opbrengst. De Centrale Propaganda-v~oramissie verzond aan de instellingen, die mis deelde kinderen verzorgen,deopbrengsl de postzegels, briefkaarten kalenders, welke van 10 December lot 10 Januari j.l. werden verkocht, gekeerd werd aan 21 instellingen achterlijken samen f 12.133.84. Aan 78 tellingen voor zieken en zwakken (vacantiekolonies) samen f27.044.57. Aan 238 instellingen voor verwaar loosden samen f76.296.37. Aan 12 instellingen voor doofstommen,blinden, gebrekkigen samen f6.661.67. Aan 349 instellingen in totaal f 122.116.45. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voorde Geldersche Vallei werd bepaald dat de verkiezingen der leden voor grootbe drijf en kleinbedrijf zullen worden gehouden op Woensdag 6 November. Door een ingezetene van Harderwijk waren bezwaren ingebracht tegen het voorkomen op de caididatenlijst van de heeren Cozijnsen, v. Lonkhuyzen en Kok. Dit bezwaar is niet ontvan kelijk verklaard. De regeering had de Kamer van Koophandel geadviseerd, de bevrach tingscommissie op te heffen. Hiertegen n verschillende bezwaren inge diend. Besloten werd, deze commissie te handhaven. De leden Gerritsen (Amersfoort), Herder (Harderwijk), Meijer (Rhenen), en Volienhoven (Amersfoort) werden herbenoemdtot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren Boeschoten (Amersfoort), Groen (Har derwijk), D. Vliek (Amersfoort en De Graaf (Nijkerk). Pluimveehouders. Het bestuur van de Ned. Pluimvee Federatie deelt mede, dat de omstan digheden thans zoodanig zijn, dat aar de bedrijven der pluimveehouders voor het grootste gedeelte kleine boeren in de zandstreken door de graanrechten en andere monopolieheffingen op door de pluimveehouderij gebruikte voeder artikelen een ontzaglijke belasting ten bedrage van circa f 18 000.000 per jaar wordt opgelegd om als steungelden te dienen voor de graan en andere akker bouwgewassen verbouwende boeren, die veelal grootcre bedrijven hebben. De in groote soberheid levende, veelal arme boeren-pluimvcehouders betalen mee voor een goed*deel van den steun, aan de over het algemeen beter gesitueerde bouwboeren. De pluimveehouderij is in houdbaren toestand gekomen. Het be stuur verzoekt hulp in nood. Loonsverlaging. De Minister van Binnenlandsche Zaken stuurt aan op een verlaging van Amersfoort R. K- Voetbalvereen. „Amersfoort" Vrijdagavond werd in St. Aechten dejlgemeene jaarvergadering gehouden van de R. K. Voetbalver. „Amersfoort" onder leiding van den heer G. C. A. J. M. Geels, waarn. voorzitter, die de aanwezigen van harte welkom heette in het bijzonder de leden van de con tact-commissie. Medegedeeld werd dat de sinds kort afgetreden voorzitter, de heer P. J. van Helsdingen, een zwaar verlies heeft geleden door het overlijden van zijn echtgenoote. Door den gees telijk adviseur werd een kort gebed gestort voor de zielerust van de over ledene. Na behandeling van eenige ingekomen stukken werd tot verkiezing overgegaan van een voorzitter en werd gekozen de heer G. C. A. M. Geels. De heer Geels nam de benoeming aan, doch vroeg aller medewerking, opdat hij er in zal slagen de vereeni- ging op hooger peil te brengen, niet alleen op voetbalgebied, doch ook op godsdienstig gebied. De geestelijke adviseur Kapelaan B. Veltman wenschte de heer Geels van harte geluk met zijn benoeming met nagenoeg algemeene stemmen, hetgeen wat beloofd voor de toekomst. Z.Eerw. hoopte dat de voorzitter en het bestuur er in zal slagen een werkelijk Katho lieke Vereeniging daar te stellen. De begrooting 19351936 werd vast gesteld op f 600 Inkomsten en uitgaven. Tot leden van de Elftal-commissie werden benoemd de heeren A. J. van Blaricum, E. G. Hilhorst en R. Wes- terlaak. Daarna werd door de voorzitter de vraag beantwoord, welk doel beoogt het nieuwe bestuur? Het bestuur wil de vereeniging groot maken in de goede zin des woords. 't Moet echter zijn een R. K. Voetbalvereniging. Voetbalsucces komt voor het bestuur op de 2e plaats. Hoofddoel is dat allen goede Katholieke menschen worden. Spr. rekende erop dat op Zondag 15 September allen aanwezig zullen zijn om half 8 in de Kapel van Pension St. |oseph aan de Weverssingel ter bijwoning van de H. Mis met alge- gene H. Communie. Het bestuur zal in het najaar een triduum doen geven voor de leden. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld G. C. A. J. M. Geels, voor zitter H. N. de Haan, secretaris-pen- ningmeester; H. J. v. Campen, vice- vo rzitler; A. Geurtsen, 2e secretaris en W. A. Gantevoort, 2e Penning meester. Voorts de heeren E. G. Hil horst, P. Rigter, J. A. v. d. Wakker en R- Westerlaak. De voorzitter deelde mede dat de Vereeniging in niéuwe banen is geleid wat in hoofdzaak te danken is aan het werk en de gedachten van heer de Haan, waarvoor we allen dank baar zijn. De leden betalen in de reiskosten 25 cent, wanneer met den trein wordt gereisd moeten anderen het volle tarief betalen, wotdt per autobus gereisd dan kunnen anderen mee voor 25 ct. oor zoover er plaatsen over zijn, Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. Gezinsuitgavenonderzoek het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in de- Haag. Gezinnen uit 's-Hertogenbosch, Alk aar, Amersfoort, Harlingen, Leeuwar den, Groningen, Veendam, Meppel, Nijmegen, Hilversum en Leiden kun nen zich voor het onderzoek opgeven. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd eenige maanden gele den begonnen met een onderzoek naar de uitgaven van gezinnen in verschil lende gemeenten. Het onderzoek be oogt inzicht te verkrijgen in het ver bruik van gezinnen van verschillenden voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. welstand, Meer dan 300 gezinnen heb ben hebben zich destijds als deelne- ers opgegeven. Het Bureau is thans in de gelegen heid het onderzoek uit te breiden tot eenige andere plaatsen, t.w. 'sHerto- genbosch, Alkmaar, Amersfoort, Har lingen, Leeuwarden, Groningen, Veen- dam, Meppel, Nijmegen, Hilversum en Leiden. Het is de bedoeling aan de gezinnen, die bereid zijn mede te werken, te verzoeken één jaar lang alle uitgaven, die zij doen, vanaf Zaterdag 28 Sep tember 1935 te noteeren in huishoud boekjes, die door het Bureau beschik baar worden gesteld. Waartoe een gezinsuitgavenonder zoek o.m. dient. De over een vol jaar verzamelde gegevens zullen o.m. de basisvormen voor de berekening van z.g. duurte- cijfers. Deze duurtecijfers duiden aan de wisselende koopkracht van het geld, dat de gezinnen gebruiken om hun levensonderhoud te betalenzij geven dus weer de verhouding tusschen de voor eenzei ide hoeveelheid goederen en diensten berekende geldbedragen op verschillende tijdstippen, waarbij dan wordt uitgegaan van het voor één dezer tijdstippen berekende bedrag, dat gelijk 100 gesteld wordt. Om duurtecijfers te kunnen berekenen moet men echter eerst beschikken over de resultaten van het gezinsuitgavenon derzoek, waaruit men allé uitgaven der gezinnen benevens het geldbedrag voor de totale kosten van levensonderhoud der gezinnen leert kennen. Er rest dan nog regelmatig na te gaan, welke ver anderingen dit totale geldbedrag in den loop der Jaren ondergaat tenge volge van prijsveranderingen. Het te ver voeren uitvoerig te beschrijven op welke wijze dit géfchiedt. Volstaan moge worden met de opmerking, dat het Bureau de prijsveranderingen elk artikel geregeld zal moeten opne- en daartoe inlichtingen zal moe ten inwinnen in de winkels en maga zijnen, waarin de gezinnen plegen te koopen. Deze duurtecijfers zijn als objectieve maatstaf voor het meten van de koopkracht der loonen van groote beteekenis, o.a. bij loononderhande lingen tusschen werkgevers en werk nemers. Belangrijk is het gezinsuitgaven- onderzoek voorts, omdat daaruit voor lal van artikelen van dagelijksch levens onderhoud kan blijken, in welke mate tot welke bedragen die artiken door in het onderzoek betrokken gezin nen werden gekochtdoor omrekening op de geheele bevolking kan vervol gens het totale verbruik van glk dier artikelen op globale wijze worden berekend. Zulke verbruiksaanwijzingen zijn voor de verkoop- en productie- politiek van handel en nijverheid van groot belang. Ook kan een deel van het in den op van een vol jaar verzamelde materiaal voor onderzoekingen op |het gebied van de voedingswaarde van 'cl te onderschatten beteekenis zijn. Alle hier genoemde doeleinden maken het gezinsuitgavenonderzoek :en werk van groote sociale en economische beteekenis, terwijl de ge zinnen, die hieraan hun medewerking verleenen, arbeid verrichten, die ver boven het individueele belang uitgaat, omdat hij geschiedt in het belang van de geheele volksgemeenschap. Geheimhouding tegenover derden verzekerd. De medewerkende gezinnen kunnen ervan verzekerd zijn, dat ten aanzien van de door hen verstrekte gegevens door het Bureau volstrekte geheim houding tegenover derden (Belastingen, enz.) in acht genomen wordt. De gezinnen, die zich tot medewer king bereid verklaren, ontvangen tegen den tijd, dat het onderzoek aanvangt, van het Bureau de noodige stukken (huishoudboekjes en aanwijzingen voor de invulling der boekjes). Het Centraal Bureau voor de Sta- CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en SchrljfmachinEhandei Langestraat 101 - Telof- 628 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort tisti k zal het zeer op prijs stellen, indien gezinnen, die in dit onderzoek belang stellen en daaraan hun mede werking willen verleenen (normaal samengestelde gezinnen; geen gezinnen met kostgangers), zich alsnog vóór 16 September a.s. aan het Bureau, Oost* duinlaan 2 te 's-Gravenhage opgeven. Donderdagavond zal in „Concordia" de openi'ig plaats vinden van ae nieuwe vzrgader- en bioscoopzaal, ter gelegenheid waarvan hel filmspel „De Faam" een keur van films vertoont. De bestuursverkiezing van de Ver eeniging van Christelijke werkgevers en groo'handelaren in Nederland, welke hier bjeenkwam had het volgende resultaat: Jurriën Veldkamp uit Gro ningen en R. Kamslra uit Rotterdam weraen herkozen. In de bestaande vacature werd gekozen J. H. van Lonk- huijzen te Amersfoort. RADIO-CENTRALE. Buiienlandsch Programma. Woensdag 11 Sept. 11.05-12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel. 2.20— 5.20 Londen. 5.20-6.50 Keulen. 7-8 Gram. Uitz. A. B. C. 810 Londen. 10-12 Keulen. Donderdag 12 Sept. 11.05—12.20 Londen. 12.20-2.Brussel. 2 20— 4.50 Londen. 5.20—6.50 Keulen. 7—8 Gram. Uitz. A. R. C. 8—lu Droitwich. 10—12. Londen. Vrijdag 13 Sepl. 11.05-12.20 Lon den. 12.20—2.20 Brussel. 2,20-6.20 Droitwich. 620-6.50 Diversen. 7—8 Gram. 8—12 Londen, Zaterdag 14 Sept. 11 05-12,20 Lon den. 1220—2.20 Brussel. 2.20-6.20 Droitwich. 6.20-6,50 Keulen. 7—8 Gram. 8—12 Londen. W erk ver ruiming De werkloosheid blijft in onze ge meente nog voortdurend in verontrus- tende mate welvaart en welstand der ingezetenen aantasten en vernietigen. Pogingen om in dien noodstand eenige verbetering te brengen, stuiten veelal af op financieele bezwaren. De inkomsten der gemeente zijn niet toe reikend om rente en aflossing te dra gen van de kapitalen, welke voor een eenigszins beduidende werkverruiming worden gevorderd. Daarom komt de vraag op, waarom het Rijk en de Provincie niet wat meer spoed betrachten met het in uitvoering doen brengen van de voor Amersfoort en omgevii g zoo belangrijke werk- objecten ali rijkswegenplan en kanaal- aanleg Geloersche Vallei. Met het R'ikswegenplan is men al doende van 1928 af, en nog weet men niet hoe of wat. Allerlei plannen wer den voor en na gepresenteerd, doch het resultaat ervan in den vorin van aanpakken, bleef jammer genoeg uit. Ook de uitvoering der Vallei-kanaal plannen blijft maar uit.

De Eembode | 1935 | | pagina 1