SssrsawJs ir- Maarvoor een F. A. TULP Rijd Veilig Nic. Bovee SPOEO-COPIEEHWERK? Fa. H. Elzenaar Kutoor Drnkkeri< L»°flegracht 26, Amersfoort mL^De^bonnêmfn/ e"fen .Dinwla6- en Vrljdag- per drie maandVn" KW. ïedraaP «ulden Uitgave 4, Katholieke StiekUaj De E^nbofc fltve.tlgd tc Aacrofoort De Gcmbodc Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 20 Sept. 193>^ ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. BIIIQke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dlnadag en Vrjdag vóór 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 50 De grondslag van goede manieren is zelfvertrouwen, Wat Is Esperanto? I. Wal wil Esperanto? Waarvoor Esperanlo? Dil zijn vragen die velen zich stel len, omdat zij over Esperanto hebben hooren praten ol ervan gelezen hebben. Vooral In dezen tijd, nu het winter seizoen weer in aantocht is en de propaganda voor het Esperanto aller- wege gevoerd wordt. i Anderen stellen zich die vragen in, het verband - hoe als goede katholieken zich er legenover te gedragen. In een drie-tal korte artikeltjes willen wc trachten antwoord te geven op die vragen, alsmede aantooner; dat studie van en propaganda vóór het Esperanto, niet in strijd is met de wenschen van onze Kerkelijke Overheden, integendeel geheel in overeenstemming daarmede is en door velen van Hen krachtdadig woord geven op de vraag. Wat is Esperanto? Esperanto is een Au/ptaal. Het onder scheidt zich van de nationale talen (het Engelsch, Fransch, Duitsch enz.) hierin, dat het geen taal van één volk is, zooals het Fransch. dat de natuur- taal van het Fransche volk.hetDuisch van het Duitsche volk, het Engelsch dat va., het Engelsche is, nwar is slechts een taal - een ku"s mo,'Z?. taal die internationaal gebruikt wil worden, dus in het verkeer tusschen deze en alle andere volkeren. 01, om met een voorbeeldje ilius- treeren: wanneer n Franschman een japanner ontmoet, dan spreken dez beiden niet Fransch of Japansch, maar E'5S°bes.aal dan ook de laak van hel Esperanto: mogelijk le iwee of meer personen van verschil lende nationaliteit, zonder eikaars taal .p kennen elkaar toch. en wel ten- vollc. kunnen verslaan door middel van 3SSnd"%b.S»fediIa 'taTdi. groote v°o.d««le» 1».d. i»; „eerd allen dil lelt a1, M «dlï,ï SÏK.Ml, -oor EP p"5. echler is dil..el M« deercn- rip7e taal - een echte elten dl. aid, .01 die studie neerzet ^e5b?asd,maar een wKS^f ftweer op- S,S°nS\«Vl"f dit nog nie'bes|erhts handel, industrie, -SSj&ï'iSf len .o« «a»^ a, biiltenlandeta m iSPSj-jj-ruu.»-: Pole"'ZWEeï Japan, Palesbna. At- Emopat A ffere.1 en-Amolka en oentlnll. Umgay. Australië. werelddeelen wordt in alle Esperanto gebruikt. OP 00^b oo?dee"n dit in de toe- Wat een en voor bande en komsl kan J^menteel moeilijk te indiisine. S'1"'""'. voleind a.likellie een voigi B, p(actische nut Wij uiteen,e VOor de uitbreiding S^S:r«ai"na»all..li«k.» v,"i SUM"' batte gaal. Q ,Ktf wite. eeaa'8- KANTOORBOEKHANDEL Lmi|utr. M to. Krommoctr.TEL 521 Grootste collectie Eenig vakkundig adres Binnenland De Regeering. Dinsdag, de storm-dag, toen het zoogenaamde Oranje-zonnetje schuil ging achter de voortjagende wolken massa's en hevige stormvlagen het Hollandsche landschap teisterden, kwam onze Koningin voor de vertegenwoor digers van haar volk om de zitting der Staten-Oeneraal te openen met een rede, waarin groote zorg voor den gang van 'stands zaken tot uiting kwam. Er is voor eenig optimisme geen enkele reden. Alle lakken van volks welvaart kwijnen en steeds talrijker worden de drommen werkloozen, die zonder eenig uitzicht op plaatsing door de stralen trekken. Alle bezuinigingen die voor en na werden doorgevoerd hebben niet kun nen beletten, dat de armoe toeneemt, dat de reserves worden opgeteerd en dat eenig uitzicht op betere tijden niet aanwezig is. De conclusie, welke na lezing van de Troonrede voor de hand ligt is dezeHet uitgestippelde Regeerings- beleid beweegt zich in oude banen en brengt slechts incidenteel wat nieuws. De gebeurtenissen van Juli j.l. heb ben weinig invloed op de richtlijnen van het landsbestuur uitgeoetend, althans in de Troonrede valt daarvan weinig te bespeuren. Alles wat gezegd wordt over hand having van "den gouden standaard, industrialisatie, contingenteeringspoli- tiek is oud nieuws. Steun aan de zee scheepvaart, betere aanpassing in liet landbouwbedrijf, hulp aan de visscherij, reeds lang waren bekend de daarom trent ontworpen plannen der Regeering. Ook de aangekondigde hulpmaatregelen tor dtn middenstand hooren daarbij. De Troonrede moet dus teleurstel ling opleveren voor hen, die van het nieuwe Kabinet koerswending verwacht hadden. De zoogenaamde Troonrede noemt enkele nieuwe wettelijke maatregelen, Allereerst wordt aangekondigdGrond wetsherziening (ofschoon ook reeds door het vorige Kabinet beloofd)voorts is van gewicht, dat .met het oog oP de gewijzigdeinternationaletoeslanden" voorstellen zullen worden gedaan „tot het treffen van eenige voorzieningen inzake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk." Dit zou misschien meer ongerustheid wekken als H. M. in het begin Harer rede niet had ge sproken voor het eerst sinds ver scheidene jaren van het ongerept bewaard gebleven vriendschappelijk karakter onzer verhouding tot de andere igendheden. In verband waarmee hoop op vruchtbaar Volkenbondswerk wordt uitgesproken. Verder zal er komen een wel tegen particuliere machtsvorming op het ter rein der overheidstaak. Hiermee wor den natuurlijk maatregelen beoogd tegen politieke partijen, die militair georga niseerde groepen opkweeken. En ten slotte kondigde H. M een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingen vraagstuk. Nieuwe plannen. Uit de Troonrede blijkt dat de re geering bevorderen wil Grondwetsherziening. Verhooging van enkele belastingen. Vervanging van de contingentee- ringsbepalingen. Een nationale industriebank. Beperking der oprichting van nieuwe bedrijven. Vestigingsvoorwaarden ten opzichte van nieuwe winkels. Steun voor zee- en binnenvaart. Verdere inpoldering van het IJsse!-1 meer. Aanvulling van het Werkfonds. Uitbreiding der defensie. Voorkoming der vorming van vrij corpsen. Herziening van het vreemdelingen-1 recht. en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum 15 cent mazlmum 25 cent Builenritten 5 ct. per K.M. Ook '8 nachts geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Stationapl. Controle. In het algemeen kennen onze vee houders de waarde van hun vee niet Slechts een vijfde deel van het melk vee staat onder contróle wat melkgift en vetgehalle der melk betreft. Als een veehouder niet weet hoeveel :n koe „geeft" en ook niet hoe groot het vetgehalte van de melk is, dan weet hij ook niet of die koe haar voer wel waard is. Bovendien heeft de eene koe veel meer voer noodig dan de andere bij gelijke melkopbrengst. Een koe is een melkmachine en een veehouderij is een melk-industrie. En hoe wil een veehouder, een melk- industrieel, nu een bedrijfsrekenlng op maken als hij niet weet hoeveel zijn machines verstoken (kosten van voe dering) en hoeveel de machines pro- duceeren en van welke kwaliteit de producten zijn? Bij de fokcentrale te Roosendaal zijn aangesloten 66 veehouders. Afgesloten werden 496 melklljsten. En wat waren de resultaten? De hoogste melk- en vetopbrengst van de oudere (boven 3 jaar) onder contróle slaande koeien was van Toosje, geb. 17 Januari 1928, nl. 7510 kg. melk 3.85 pet. vet is 289 kg. vet of 327 kg. boter in 331 dagen. De gemiddelde opBrengst der oudere koeien was: 5241 kg. melk, 3.48 pet. vet is 206 kg. boter in 327 dagen. Als laagste opbrengst werden de volgende cijfers genoteerd: 3i76 kg. melk, 2.86 pet. vet is 101 kg. boter. Dit is dus nog niet de hellt van 't gemiddelde nog niet '/3 van de hoogste productie. De hoogste opbrengst van de drie jarigen, de koe Koningin, was 7278 kg. melk, 3.45 pet. vet, is 283 kg. boter in 336 dagen. De gemiddelde opbrengst der 3-jarigen was 4491 kg. melk, 3.48 pet. vet is f76 kg. boter in 330 dagen, De hoogste opbrengst van de 2-jarigen, Isabella, was 5360 kg., 3.34 pet. vet is 202 kg. boter in 320 dagen. De ge middelde opbrengst der 2-jarigen was 3480 kg. melk, 3.54 pet. vet is 139 kg. boter in 330 dagen. Nemen we de „stal-gemiddelden" tot voorbeeld.danblijkt.dat bij de groote stallen het verschil per koe 84 kg. boter bedraagt, bij de kleinere stallen zelfs 153 kg., wat toch, óók in dezen tijd nog een verschil maakt van onge veer f 100 tot f 150 per koe of per stai van f 1000 tot f 1500. Sterk springt nu wel in 't oog, dat vooral in deze slechte tijden, rationeele fokkerij en melkcontröle niet meer te missen zijn. Vrijwillige Burgerwacht. In hotel „De Pauw" te Baarn had de prijsuitreiking plaats van de drie- daagsche wedstrijden, welke door de kring Amersfoort van Vrijw. Burger wachten op 1, 2 en 3 Augustus j.l. te Baarn werden georganiseerd. De afdeelingen Amersfoort, Achter veld, Baarn, Hoevelaken, Lunteren, Nijkerk, Soest en Stoutenburg, welke aan de wedstrijden hadden deelgeno men, werden door den burgemeester van Baarn toegesproken. Spr. noemde de deelname bijzonder bevredigend: ongeveer 170 schutters hebben om de prijzen gekampt en getoond, dat de Burgerwachten in den kring Amersfoort actief en paraat zijn. Wanneer wij op een alleszins ge slaagden wedstrijd mogen terugzien, aldus spreker, komt naast de Burger wachten, dank toe aan de heeren Hil- horst, v. d. Vlugt, v. Keulen en Tromp, die zich op een bijzondere wijze heb ben gekweten van hun veelzijdige en moeilijke taak. Spr. riep allen een tot weerziens toe op den Burgerwachtdag te Den Haag, die, naar gehoopt wordt, het volgend jaar zal plaats hebbenen waar geen rechtgeaard Burgerwachter, die daartoe in de gelegenheid is, mag ontbreken. Na deze rede weid door de wezigen een driewerf hoera uitgebracht en werd staande het Wilhelmus ge zongen, waarna de Burgemeester van Baarn de prijzen uitreikte. De voorzitter van den kring Amers foort, de heer H, v. d. Vlugt, dankte den burgemeester voor de uitreiking der prijzen, dankte ook de heeren Hll- horst en Van Marle voor het bijeen brengen van de prachtige collectie prijzen. Deze spr. memoreerde nog, waarom de afd. Baarn niet der. eersten corpsprijs had Wfcten te veroveren, hetgeen spr. speet, omdat het de afd. "ïarn zoo van harte gegund was. Ten slotte werd door een der leden van de afd. Hoevelaken, wiens com- 'lant door ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn, dank gebracht voor de prettige verhouding tijdens de wed strijden. Nationaal Crisiscomité. In de week van 2 tot 9 October zal door het Nationaal Crisiscomiié nog éénmaal eenmaal een nationale pro pagandacampagne worden gehouden. Over het geheele land zullen te i bate der plaatselijke comité's inzamelingen worden georganiseerd, ten einde de noodlge middelen te verkrijgen voor de crisissteunverleening in de komende najaars- en wintermaanden. Deze in- zaraelingsweek zal worden ingeleid met eert radio-avond op 1 October a.s,, wafcraan van alle zijden/medewerking zal» worden verleend. De g egronde verwachting bestaat, dat ook Prinses Juliana wederom het obrd tot de luisteraars zal richten. naast een rede van den voorzitter van het Nationaal Crisiscomité, jhr. Val Citters, zal, gezien het succes in voqrgaande jaren, wederom een radio- prijsvraag worden gc.iouden, welke dit jaa?, dank zij veler medewerking door het beschikbaar stellen van fraaie prij zen, bijzonder aantrekkelijk zal worden. Het comité spreekt den wensch uit, dat een ieder zal medewerken om deze laatste propagandawerk tot een succes te doen zün door ruime bijdragen aan de plaatselijke inzamelingen en veel vuldige inzendingen op de radioprijs vraag, teneinde de woorden van H. K. H. Prinses Juliana „Hoe meer u ons geeft, hoe meer wij kunnen doen", ten volfe recht te doen wedervaren. VITESSE helpt U billijk en vlug VRAAGT ?RIJS! 't Valt allijd meel KON. WILHELMINASTRAAT 10 Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Dr. A. J. Boekelman, geneesheer- directeur van het St. Antonius-gasthuis deelde mede, dat de toestand van Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht ongewijzigd is. De aanvallen van benauwdheid heb ben zich niet meer herhaald. Daaren tegen is Monseigneur nog spoedig kortademig en niet in staat tot eenige lichamelijke inspanning, terwijl ook geestelijke arbeid hem zeer snel afmat. Volkomen phychische en lichamelijke rust blijft daarom noodzakelijk. Nieuwe belastingen. De bijzondere heffingen ten bate van het fonds, waarvan de Minister van Financiën de totstandkoming zou willen bevorderen, zijn de navolgende: a. Een heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting. De maatregel zal de bate opleveren van ongeveer f 12.000.000; b. een heffing van 20 opcenten op de rechten van successie van over gang en van schenking. De opbrengst wordt geraamd op f6.800.000; c. Een heffing van 20 opcenten op de evenredige zegelrechten zal opbren gen ongeveer f 1.600.000; d. Een neffing van 20 opcenten op de rechten van registratie, met uitzon dering van het recht, wegens 't ge plaatste kapitaal van naamlooze ven nootschappen enz. zal opbrengen f 2.000.000. e. Een heffing van 20 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting zal opbrengen f 1.800.000. f. Tenslotte zal de regeering met een voorstel tot heffing eener belasting op buitenlandsche pleziereizen komen. De vermoedelijke opbrengst is voor de eerste maal zeer moeilijk te ramen. Voorzichtigheidshalve wordt zij niet hooger gesteld dan f2 millioen. De totale opbrengst dezer nieuwe heffingen beloopt f26.200.000. Komen I deze heffingen tot stand, dan zal de bijdrage van het fonds ten laste van de algemeene middelen kunnen wor den verminderd met f26 200.000. To taal f 118.972.300. Na de volledige doorvoering van alle bovenstaande maatregelen waarbij te allen overvloede de aandacht erop wordt gevestigd, dat een niet onbe langrijk bedrag van de aangegeven besparingen eerst geleidelijk effectief zal worden zal, indien niet opnieuw ongunstige factoren intreden, het be- grootingsevenwicht dan ongeveer zijn I bereikt! 't Is te wenschen I Door onze groote sorteerlnS Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest gesch'zt is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langeitriat 101 Telef. 528 Amersfoort R. K. Werkliedenvereeoiging Parochie St. Henricus. Dinsdagavond had in het Parochie huis aan de Paulus Borstraat een ledenvergadering plaats van de paro- chieele R. K. Werkliedenvereeniging onder leiding van den heer P. de Beaufort, die na een woord van wel kom wees op de slechte opkomst. Voor deze vergadering is het noodweer de oorzaak, doch ook de laatstgehou den vergaderingen waren minder druk bezocht dan we gewend waren. Spr. hoopt dai de Zondag gehouden Arbei dersdag, waar het Soesterkwartier flink was opgekomen, een aansporing moge zijn tot trouw vergaderingbezoek en tot deelneming aan het propaganda werk. De voorgelezen notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat een Billardclub is opgericht met be stuur de heeren v. Vliet, Voorzitter, Deelen, Secretaris en Meijer, Penning meester. A.s. Zondag zal er een kaartconcours worden gehouden te half 8 in de be nedenzaal van het parochiehuis, fnleg- geld 25 cent. Ingekomen was een aansporing voor het boekwerk „Klokken en Sirenen" en voor het boekje over de gewijzigde Ziektewet. De Geestelijk Adviseur PastoorHooy- man hield een interessante causerie over de Credo Pugno-clubs, Credo Pugno was de wapenspreuk van Dr. Schaepman, „ik geloof en daarom strijd ik". Doel van de Credo Pugno-clubs is leekenactie voor het zielzorgwerk Het werk om afgedwaalden terug te voeren tot de Kerk is voor de geeste lijken alleen een te zware taak en daarom heeft de geestelijkheid de hulp noodig van leeken. De Paus wil deze leekenactie over heel de wereld doen beoefenen. De Eerw. Spr. zette uiteen dat Nederland op vereenigingsgebied ver vooruit staat bij andere landen. Leekenapostolaat is zielzorg, dus staat onder leiding van het Episcopaat. In de verschillende standsorganisalie's moeten deze Credo Pugno-clubs wor den opgericht. Credo Pugno-clubs zijn geen propaganda-clubs. De organisatie is parochiaal gedacht onder leiding van den pastoor of van een door hem aangewezen priester. Het le doel van de Credo Pugno- clubs is de leden godsdienstig te vor men en te ontwikkelen, ook op sociaal en politiek terrein; hoofdzaak blijft- godsdienst om daarna als leekenaposte- len uit te gaan naar de Katholieken die hun plichten verwaarloozen, ver-1 volgens om actie te voeren binnen het gebied van de parochie. Spr. was voor contact tusschen de verschillende clubs. Ook moeten de leden werken aan de erlijke actie van de R. K. Werklie denvereeniging. In Utrecht zal een Instituut van Vorming en Actie komen. Dit Instituut zal schema's uitgeven voor ontwikke lingswerken zal de Centrale worden van de Credo Pugno-clubs. De leden moeten regelmatig bijeen komsten houden om het persoonlijk godsdienstig leven te verdiepen. De leden van de Credo Pugno-clubs moe ten zich aansluiten bij de zuiver godsdienstige vereeniging in de parochie. Dat men van leeken gebruik I maakt voor zielzorg is niet nieuw, dat zijn werk voortzette ander de menschen. Later is zulks verslapt. Op heden is het echter een tijd dat de Priesters het niet meer af kunnen. De actie komt van Rome en de Paus wil deze actie over heel de wereld doen voeren. Keuze en toetreding van de leden be rust bij de geestelijke leiders, wat in de meeste gevallen zal zijn de geeste lijke leider van de Standsorganisatie. Dit is natuurlijk omdat het werk ziel zorg is. Voor hier tot oprichting kan worden overgegaan moet eerst overleg plaats hebben met de Katholieke Werker6 en de Geestelijk Adviseur van de Kath. Werkers. Wanneer oprichting van de Credo Pugno-club daar is hoopte de Eerw. Spr. niet tevergeefs een beroep te doen bij de leden. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat de Herwonnen Levenskrachtfilm zal worden vertoond op 13 en 14 October a.s. in „De Valk". Hier de Vrolijke Achtdaagse Sint Aechten. Hallo, hallo. Ga je mee zeg? Waarheen? Niet gehoord van de „Vrolijke Acht daagse". Wel van gehoord. Niks bijzonders natuurlijk, 'n Gewone fancy fair. Wat zeg je I Niks bijzonders.Je kletst. Ik zal je niet vermoeien met alles op te noemen, maar luister even: Home trainer. Draaimolen voor 40, zegge 40 personen, Kegelbaan. Noodlanding met vliegmachines. Hqroscoop trekken. Electrisch vissen. Hoedenrace voor dames. Notenmand. Ja, dat is heel wat. Valt me mee. Tenminste niet zo alledaags. En prachtprijzen zeg. En moeten we erjde hele avond op 'n droogje zitten. Ben je gek, er is van alles. Bier, thee, koffie, chocola. Je houdt van olie bollen hé. Die zijn er ook. Nee dank je, geef mij maar wafels. Best, ook te krijgen. Nou, wanneer is de Vrolijke Acht- igse. Volgende week Zaterdag, opening, 's avonds om 8 uur en dan verderlde hele week, met'n knal-sluiting Zondag 6 October. Komt slecht uit man. De hele week bezet. Tot over m'n oren in 't werk. Toe joh, maak je 'n paar avondjes vrij. Ja maar.... nee,'1 gaat absoluut niet. Kerel, je zult er van opfrissen, zo'n paar avondjes er tussen uit. Ik zal nog wel 'ns zien. Nou. je komt hé. Hallo, vooruit, toe dan maar. Je zult er geen spijt van hebben. Ned. Roode Kruis. De jaarlijksche collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt gehouden Zaterdag 21 September. De collectanten komen langs de hui zen. Men legge zijn gave, groot of klein, gereed. Plaatselijk Crisis-Comité. Het plaatselijk crisis-comité alhier deelt ons mede, dat de jaarlijksche collecte voor den komenden winter is vastgesteld op Woensdag 2 October a.s. Voor deze inzameling zijn nog 20 collectanten of collectrices bover. 16 jaar noodig. Zij, die zich voor dit mooie doel willen beschikbaarstellen, worden verzocht dit vóór 26 September schrif telijk te willen doen aan het secreta riaat van het Plaatselijk Crisis Comité, Muurhuizen 106 alhier. Tot klerk van de afdeeling Bevol king ter gemeente-secretarie alhier is benoemd de heer A. Renckers, ambte naar ter secretarie der gemeente Baarn. De schietvereniging Prins Hendrik vierde in haar clubgebouw aan de Stovestraat haar 30-jarig bestaan. Na een welkomstwoord van den voorzitter der feestcommissie, den heer H. A. Vierdag, gaf de voorzitter der jubiteerende vereeniging. de heer Jac. van Eist, een overzicht, van de voor-

De Eembode | 1935 | | pagina 1