Maar voor een F. A. TULP Allerlei Ryd Veilig Nic. Bovee N.V. Middenstands-Bank H. Elzenaar Bel dan op No. 42 ^!°0r Dfnkke^ Langtgracht 28. Aatcrafooft SfddEiMrSDaEhftVer,ch«nt elk« Dinsdag- en Vrljdag- P'r d^e bedraagt één gulden post. Abonnernen.-n t Amersfoort t l.lO, franco per ftD°nnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave V"n de K*thoUeke Stickling De Bembodc, gevestigd te Amersfoort De Cembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Oct. 1935 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b| geregeld adverteert» Adverlentlïn moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 59 De kunstwaarde van zekere bouw- n.u 'aat iaarin- da< zij veel B'ld gekpst hebben. Binnenland Goede Vulpenhouder Verkiezingen Kamer Koophandel. J" y"6"* met de 2-jaarlijksche ner odlekc aftreding van de helft der leden der Kamer van Koophandel zal voor de Qeldersche Vallei de ver- 6 November'8 h*1*6" °P WoenBda8 Op dien dag kunnen tuasJien 9 er 16 uur ten bireele der Kamer candi- oatenlijsten ingeleverd worden, pet candidaat één lijst, geteekend door tenminste 15 kiezers van de betrokken afdeeling (Qroot- ot Kleinbedrijf), ui! j 'ormulleren hiervoor zijn gratis pij de K. v. K. te Amersfoort te ver krijgen. Elke candldalenlijst moet ver gezeld zijn van een verklaring van den candidaat, dat hij de candldatuur aan vaardt. Dit jaar zijn aan de orde van af treding (herkiesbaar) voor de afdeeling Grootbedrijf de leden H. Cozijnsen Gz. (Harderwijk), Ir. L. B. Huygen en Joh. H. van Lonkhuyzen (Amersfoort) en C, den Ouden (Ede); voor de afdeeling Kleinbedrijf de leden N. v. Os (Doorn), A, v. Rooyen (Ede), G. H. Ruiters (Harderwijk) en F. J. Verwer (Amers foort). Het Hoofdstembureau, door de gem. Amersfoort benoemd, is aldus samen- Êesteld: Jos. J. II. Haan, voorzitier, Ir. Joh. H. Scheurer, G. L. Bunnik en P. Storm Jr. ledenC. Ruitenberg, plaatsverv. voorz., A. Bast, W. A. Wijk en B. van Silfliout, plaatsverv. leden. Woensdag 6 Nov. om 16,15 uur komt het Hoofdslembureau bijeen, om de ingediende candidatenlijsten te onder zoeken. Indien meer candidaten geldig zijn gesteld dan er plaatsen zijn te vervullen, bepaalt het Hoofdstemburcau een dag (binnen een maand na 6 Nov.) waarop lusschen de gestelde candi daten een stemming plaats heeft. Wet op uilverkoopen en Opruimingen. In werking is getreden de wet op de ultverkoopen en opruimingen. Daar mee is liet houden van opruimingen, uilverkoopen, e.d. alleen volgens bij die wet gestelde regelen toelaatbaar. Verkoopen in verband met jaars- of seizoenswisselingan zullen uitsluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Voor deze ver koopen is geen vergunning noodig. Voor alle andere opruimingen en ver- koopingen is toestemming der Kamer van Koophandel noodig; dat geldt dus voor alle opraimingen en uilverkoopen buiten die Iwee genoemde termijnen en ook voor die, welke binnen die termijnen vallen en geen seizoenswis seling betreffen, maar b.v. waterschade, opheffing, enz. Na inzending van de aanvraag ont vangt de aanvrager een kaart, waarop zijn aanvraag vermeld is en welke hij moet hangen aan den ingang van zijn zaak, voor ieder duidelijk leesbaar Acht dagen is dan tijd voor mogelijke bezwaren; daarna beslist de Kamer, in verband met dit alles is het dus zaak, om dc aanvraag tenminste 14 dagen vóór den begindatum der ver koop bij de Kamer in te dienen. Laat men vooral de punten 3 en 4 dadelijk in zijn aanvraag goed aan de Kamer duidelijk maken. Elke aankondiging van een specialen verkoop, die den indruk kan geven KANTOORBOEKHANDEL UnflMtr, OS to. Krommwtr. - TEL 926 Grootste collectie Eenig vakkundig adres maanden duren. Een uitverkoop bovendien alleen gehouden worden bij opheffing der zaak of het staken van den verkoop van een bepaalde soort goederen in een zaak. neenfopruiming of uitverkoop, valt ónder de wet. Seizoens- e. d. oprui mingen mogen alleen onder de be namingen geschieden van: „jaar -. balaiisopruimlng of „invenlansop- ["uiming", „balansopruiming" of „in ventarisopruiming". Een opruiming mag hoogstens een maand, een uitverkoop hoogstens drie Italië en Abesaynië. Dr. Joh. Ude, professor aan de Uni citeit te Graz in Oostenrijk, richtte een open brief lot Mussolini waarin een vernietigend oordeel over diens aanval op het Abessynse Volk. Aan dit schrijven, in het orgaan Vredes-Actie" opgenomen, ontlenen, we het volgende „Gij, heer Duce, leider van een 60 miljoenenvolk, ik slechts dood gewoon hogeschoolleraar, eenvoudig Katholiek Priester. En niettegenstaan de dit moet ik U voor de gehele wereld openlijk ter verantwoording roepen wegens uw houding tegenover Abes sinië. Mijn geweten verplicht me daar toe. Ik moet u openlijk voor de ge hele wereld een „non licet" („hel is niet geoorloofd") in hel gezicht slin geren, of gij het graag hoort of niet Wat gij ten aanzien van Abessinië var plan zljt, is zedelijk niet geoorloofd, is een misdaad, een misdaad niet alleen tegenover Abessiniü, doch ook een misdaad tegenover uw eigen volk, ja- zelfs tegenover dc gehele wereld. Uw raadgever bij deze onderneming het moet zonde.- omwegen gezegd worden is de hoogmoedswaanzin, een verkeerd uitgelopen zeltverhetfing, het is een walgelijk heidens imperia lisme, dat slechts terug Ie vinden is bij de vroegere romeinse caesaren. Zonder aan de verschrikkelijke ge volgen te denken, zonder zelfs met uw oogleden te knipperen, werpt gij de brandfakkel van de oorlog in deze wereld. De verschrikkelijke lering dc voorgaande oorlog, schijnt i zijn voorbij gegaan, zonder één enkel spoor na te laten I Gij bereidt op ge mene manier een rooftocht voor, om een meerdere duizenden jaren bestaand rijk te onderdrukken, om het Abes- sijnse volk eenvoudig met ruw geweld zijn bodem en bodemschatten te ont nemen, krachtens de stelling, dat de sterkere het recht aan zijn zijde heeft en dat den staatsman eenvoudig alles geoorloofd is in het „belang" van zijn volk. Gij zijt werkelijk een zeer goed geschoeide leerling van uw landsman Machiavelli. Indien gij nog de eenvoudige t het volk waart, die gij eens ge- j eest zijt, dan zoudt ge, gelijk ik vele anderen met mij, de oorlog v achten. Doch nu. omdat ge „Duce Mussolini" zijt, vindt ge het vanzelf sprekend, het zwaard te trekken er bloed te vergieten. Gij beveelt een voudig. Denkt gij er nooit aan, dat een veel grotere dan gij, die u een maal ter verantwoording zal roepen, dat de „Leider" van alle mensen, dat Kristus eenmaal het geweldige twoord gesproken heeft: „Allen die het zwaard zullen door het zwaard ver gaan." Of gelooft gij misschien als Duce in een bijzondere positie te ver keren, omdat gij hier nog over vele honderdduizenden soldaten en moderne massamoord-werktuigen be schikt? Ik zeg juist: hier nog! Want denkt gij er ook nooit aan, dat het blad van heden, morgen zich kan draaien, jazelfs draaien moét. Heeft uw volk reeds niel 'n keer, voor nog niet al te lange lijd, bij een soortgelijk avontuur in Afrika aan het kortste eind getrokken? Geloof me, God laat niet met zich spotten, zelfs niet door een Ducel Of gelooft gij soms, dat gij een recht vaardige afweer-oorlog voert? Geloofl gij een rechtvaardige oorzaak te heb ben om in het gebied van Abessinië met wapengeweld binnen te vallen en het arme Abessijnse volk met bommen en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum IS cent maulmum 2s cent Buitenrltten 5 ct. per K.M. Ook 'a nachts geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Stationspl. te gaan bestoken? Dat gij bij deze onderneming de mannen van uw volk! en ook onze duitse stamgenoten in Zuid-Tirol met honderdduizenden prijs geeft aan het ongewone, verstikkende klimaat van Abessinië en zó reeds hun gezondheid en leven in gevaar brengt, roept bij u schijnbaar niet het kleinste gewetensbezwaar op. Gij persoonlijk blijft thuis in het veilige achterland en zult uzelf zeker niet in de voorste rijen van uw soldaten wagen zoals het eigenlijk een eerlijk en oprecht leider betaamt. Wanneer gij nu nog zegt, dat gij een oorlog voert om het „wilde" volk der Abe. siniërs, waar nog slaver nij heerst de kristelijk-europese cultuur te brengen en voor alles om voor uw overbevolkt land nieuwe bodem en va levensmogelijkheden de schep pen, dan moet ik daarop antwoorden zelfs gij, of gij een Kristen zijt en als zodanig leeft of niet, gij zelf zult daar aan nauwelijks in ernst geloven, da! men een kristelijkc kuituur met machine geweren, kanonnen en gifgasbommen kan verbreiden. Slechts iemand, die zijn zinnen niet meer bij elkaar heeft, zou daar in ernst aan kunnen geloven. En wanneer zich nu in eens het kris- telijk Europa druk maakt over de sla vernij in Abessinië zekerde slavernij als een misdaad te veroordelen ware het beter dat het kristelijk Europa Italië niet uitgezonderd! eens in eigen huis rondkeek en iel te vergelijken misdadige sla vernij van het geldkapitaal en de daar mee gepaard gaande verschrikkelijke uitbuiting van miljoenen en nog eens miljoenen arbeidende mensen en dt verschrikkelijke werkloosheid opruim de. Hier ligt een dankbaar arbeidsveld voor u, heer Duce. Wanneer gij ech ter meent, dat de overbevolking van Italië u gebiedt met wapengeweld Abes sinië te onderwerpen, omdat het u zo uitkomt, zo moet ik u tot antwoord geven (anderen hebben het vóór mij reeds gezegd, doch ik moet het her halen): Italië is geenzins overbevolkt. Gij heer Duce hebt veel meer verzuimd of niet begrepen, door een goede han delspolitiek, waart, e in de eerste plaats een goede geldpolitiek behoort, uw eeconomisch op hoger peil te brengen. Gij hebt als aanhanger van de goud valuta en als vertegenwoordiger van het kapitalistische handelssysteem uw land daarheen gevoerd, waar het heden is aangeland. Daarom lijkt u zelfs het verschrikkelijke avontuur van een on zekere oorlog als het „minste kwaad" in verhouding tot de door deflatie in elkaar stortende handel van uw land, welke gij niet bij machte zijt te over meesteren. Uw volk zal toch nog een maal rekenschap van u vragen. Ziet gij zelf niet reeds met schrik, dat gij door uw oorlogsavontuur de handel van uw volk aan de inflatie overlevert, zelfs overleveren móet. Of weet gij werkelijk niet, dat 'n oorlog heden ten dage slechts met overlevering van de valuta aan de inflatie mogelijk is? En wat toch een inflatie betekent voor volk, herinneren wij allen ons levandig. Hopenlijk kunt ge u nog het schrikbewind voorstellen van de inflatie?! Welke grond wilt en kunt ge dus nog aanvoeren om uw oorlogsonder neming als een „rechtvaardige" oorlog aan de wereld voor te stellen Indien ge geen andere gronden hebt, dan die, welke boven zijn aangevoerd, dan is uw oorlog tegen Abessinië eenvoudig als een gemene rooftocht te bestem pelen, Gij zoudt toch zo prachtig de werk loosheid en de nood in uw zogenaamd overbevolkt Italië kunnen opheffen en er zou tot grote verwondering van geheel de wereld geen overbevolking Italië meer te vinden zijn, wanneer gij in plaats van oorlogsredevoeringen te houden en uw volk te bewapenen, u meer met de geld- en bodemreform volgens de krislelijke gemeenschaps- leer bezig hield. Zeer zeker zoudt gij daardoor de woede van de heren kapitalisten u op de hals halen, maar wanneer gij werkelijk die „sterke Duce" zijt, die overal gevierd wordt, degene, wien door niemand de waarheid in het gezicht gezegd wordt, dan zult juist gij uw wilskracht kunnen aanwenden jtot verwerkelijking van deze hoge Idealen en ge zult zien, dat ge daarmee uw volk werkelijk van de economische ondergang zult redden, zonder Abes sinië te moeten bestelen, zoals denkt. De feiten zullen binnen kort tussen u en mij beslissen: wie gelijk heeft. 01 gij gelijk hebt, wanneer gij de oorlog wilt, ofik gelijk heb. wanneer ik u tegenover de gehele wereld durf te zeggen, dat gij door uw optreden ten opzichte van Abessinië een zware misdaad tegenover uw eigen volk, een zware misdaad tegenover Abessinië en éen zware misdaad tegenover dc gehele wereld begaat. Wanneer Ik ongelijk mocht hebben, zo moogt gij of een $nder mij dat Ieren inzien en ik zal Met nalaten, een gedaan onrecht weer goed te maken voor dezelfde brede openbaarheid. Amersfoort Gemeenteraad. Vergadering Dinsdag 29 October des avonds om zeven uur. Ingekomen stukken. Benoeming leden schattingscommis sie Rijksiiikorastenbelasting. Opdracht van lessen in Staatsinrich ting en Staathuishoudkunde aan de Han delsdagschool aan leeraar Dr. Ronhaar. Voorstel om aan Ds. Visser eervol ontslag te verleenen als curator van het Gymnasium. Voorstel om Ds. Visser eervol ont slag te verleenen als Secretaris-pen ningmeester van het Burger Weeshuis. Adres van het Kerk- en Schoolbe stuur St. Ansfridus om gelden voor aanschaffen van leermiddelen. Regeling rechtstoestand Commissaris van Politie. -Overeenkomst met „de Lichtenberg" Ziekenhuis, betreffende de inrichting van een barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Verlenging van het contract betref fende het verleenen van specialistische hulp aan voor rekening der gemeente irpleegde patiënten. Exploitatie sportterrein Birkhoven. Wijziging gemeentebegroofing 1935. Voorstel om over te nemen om niet, van de Jonge en Lammers een strook grond aan de Fred. v. Blankenh.straat. Voorstel om over te nemen om niet van H v. Keulen een strook grond aan de St. Agathastraat. Overeenkomst van ruiling met de familie Sanders betreffende perceelen aan de Kamperbinnenpoort, in verband met de res.auratie. Verhuring van boerderijen in de Birkt. Verhuring grond aan het Hoevela- kensche voetpad aan de N.V. Wed. Stadiander en Middelhoven te Zaandam. Verhuring boerderij nabij den Leus- derweg aan de Wed. T. van Beek. Verkoop aan de provincie Utrecht van grond, onder Hoogland en Amersfoort. Verkoop bouwterrein aandeEmma- laan, groot pl.m, 1000 MJ. voor f6300 aan Klijnstra. Verkoop fabrieksterrein aan de Gro ningerstraat aan W. v. Haselen Phz, q.q. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur. Katholiek Amersfoort. Het winter-programma derCultureele Groep van de Centrale „Kath. Amers foort" gaf aan als eerste avond een filmvoorstelling in het Grand-Théatre, waar de rolprent De Eeuwige Droom werd vertoond. Dr. Huygen sprak het openingswoord en bracht dank voor de bereikte resul taten verkregen door den noesten ijver van den heer en mevr. Posthouwer, die den veelomvattenden voorberei dingsarbeid niet schroomden. Na deze filmavond komen nog sen drietal tooneelavonden waarvoor men alsnog zich als abonné kan opgeven Vooreen zeer gering bedrag kan men deze drie werkelijk kunslvolle avonden meemaken. Na een zeer uitgebreid bijprogram ma werd vertoond de hoofdfilm „De eeuwige Droom". Deze film doet vooral zien de oneindige grootheid van Gods scheppende almacht in de natuur en de kleinheid daartegenover van den mensch, die om het bezit van wat goud, deze natuur tracht te trotseeren. Het spei van de twee hoofdpersonen, Jacques Balmat en Maria was buiten gewoon boeiend. Jacques Balmat, de man die voor goud de woestheid der elementen trot- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lan^c Gracht do. 4 - Telefoon do. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den tuin- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito'a rente 3 pet. seerde en zelfs zijn liefde voor Maria op den achtergrond stelde. Na zijn plechtige belofte den Mont Blanc niet ■neer te zullen bestijgen, laat hij zich toch overhalen, niettegenstaande het leit dat een kleine geboren moest worden. Het gelukt hem als eerste de Mont Blanc-top te bereiken, doch dan luiden de doodsklokken en Jacques lmat denkt aan Maria zijn vrouw snelt terug om zijn kind gestorven te vinden. Dan pas beseft Jacques dat boven goud gesteld moe', worden de liefde van en voor zijn vrouw en hij werpt het ontvangen goud van zich. Ontroerend stil was vooral dit moment. De film was rijk aan natuurtatereelen en tevens spelmomenten. Onnatuurlijk leek het moment van de snelle afda ling onder het luiden der doodsklok ken. Geheel alleen in vliegensvlugge vaart naar'beneden, daarbij in ijzing wekkende diepten vallend en toen weer voortloopend op het einddoel aan. We gelooven echter wei dat het be stuur van de Cullureele Groep een goede keuze heeft gedaan met deze film en dat de aanwezigen alleszins voldaan huiswaarts zijn gegaan. Moge meerdere zich nog opgeven voor de komende tooneelavonden. Boodschappendienst per telefoon. Met ingang van 1 November a.s. zal voor het telefoonnet Amersfoort een z.g. telefoon-boodschappendienst wor den ingesteld, waaraan iedere abonné van dat net kan deelnemen. Doel hiervan is: Bij afwezigheid of verhindering van abonné's, ingevolge opdracht, voor hen bestemde mededeelingen op te nemen, en door te geven (per telefoon, per telegram of per post). Soort van opdrachten: De volgende opdrachten kunnen aan :n B. D. worden opgegeven: A. Naam en telefoonnummers van oproepers en oproeptijd te noteeren en daarvan op een bepaalden tijd dan wel na oproep van B. D. door den op drachtgever hetzij per telefoon, per telegram, of per brief opgaaf te doen aan den opdrachtgever. Wenscht de oproeper van zijn kant een boodschap voor den opdrachtgever op te geven, dan wordt dit, behalve in geval C (hieronder), als een opdracht van hem (oproeper) beschouwd. B. Aan alle ot wel aan bepaalde op roepers op te geven waar de opdracht gever bereikt kan worden c.q. onder welk telefoonnummer en wanneer hij eer aanwezig is. C. Korte mededeelingen te noteeren, e voor den opdrachtgever bestemd .n en hem deze, al naar zijn op dracht, per telefoon, telegram of brief te doen toekomen. D. Aan alle of wel aan bepaalde oproepers of aan opgegeven telefoni sche aangesloten personen een telefo nische mededeeling van den opdracht gever over te brengen. Tarieven Voor elke opdracht is steeds f 0.15 per tijdvak van 7 dagen verschuldigd. Men kan zich voorts opgeven als aste opdrachtgever bij den B. D. Hiervoor is per half jaar f2.40 en per jaar f4.80 verschuldigd. Boven dit bedrag is te betalen: Voor geval A: noleeren en doorge- :n van den naam, telefoonnummer i tijd f002'/j per oproeper. Voor geval B: voor elke gedane mededeeling f 0.02Va- Voor geval Cvoor elke genoteerde aan den opdrachtgever doorgege ven boodschap van pl.m. 30 woorden f 0.20. Voor geval Dvoor elke genoteerde i aan oproeper(s) of aangesloten per sonen doorgegeven mededeeling van pl.m. 30 woorden f0.20. In voorkomende gevallen worden deze vergoedingen verhoogd met de normale kosten van gesprekken, tele grammen of briefport. Opdrachten uit de openbare spreekcellen moeten bij Wij hebben alles, wal U voor uw kantoor noodig hebt Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Imersfnor: vooruitbetaling in de incasseerappara ten worden voldaan. Voor de andere opdrachtgevers ge schiedt de verrekening der kosten op dezelfde wijze als voor abonnement telefoon en gesprekicosten. Ds. J. Visser. Men schrijft ons: Den ten November as. zal ds. J. Visser, hoofd-directeur van het Rijks opvoedingsgesticht, zijn functie neer leggen. De regeering heeft zijn onge- meene verdiensten willen erkennen, door hem op te nemen in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De onder scheiding werd den directeur uitge reikt door den secretaris-generaal van justitie, mr. J. P. de Meijere. In samen werking met dezen hoofdambtenaar, die voor het onder hem ressorteerend dienstvak van het Rijkstucht- en Op voedingswezen steeds een warme be langstelling aan den dag legde, is het directeur Visser gegeven geweest, het Rijksopvoedingswezen tot volle ont plooiing te brengen. Al moest tenge volge van den crisis-nood veel besnoeid en bezuinigd worden, de aanleg is ge bleven en deze wacht slechts op gun stiger tijdsgewricht om de opvoedings kansen der misdeelde jeugd weer zoo groot mogelijk te maken. Den schei denden directeur mag een woord van erkentelijkheid niet worden onthouden, te minder, omdat hij er steeds volledig naar streefde de godsdienstig-zedelijke leiding der katholieke pupillen waar mogelijk te bevorderen, Desamenwer king met de beide R. K. rectoren, aan het gesticht achtereenvolgens verbon den, werd dan ook steeds door een goede harmonie gekenmerkt. Burgerweeshuis. Door ds. J. Visser werd afscheid ge- >men in het College van Regenten i Regentessen van het Burgerwees huis, waar hij tal van jaren het secre tariaat en het penningmeesterschap heeft vervuld. Na de toespraak van dr. Schreuder, voorzitter van het College, bood deze als aandenken een hangklok aan. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandelde in hooger beroep de straf zaken tegen eenige beklaagden uit de buurt van Amersfoort, die door de Utrechtsche Rechtbank tot gevangenis straf waren veroordeeld. Het eerst diende de zaak betreffende den diefstal bij Noach's vleeschwaren- fabrieken te Amersfoort, uiteen brand kast werden f2570, ongeveer 730 Bel gische francs en een aantal statisliek- ;els buit gemaakt. 7e 43-jarige koopman A. J. R. en de 24-jarige koopman C. B. zijn hier voor d^or de Rechtbank te Utrecht beiden tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal eisclite beves tiging van de Utrechtsche vonnissen, dus opnieuw veroordeeling van de ver dachten tot 4 jaar gevangenisstraf.

De Eembode | 1935 | | pagina 1