ïsa - Maar voor een Goede Vulpenhouder F. A. TULP Ryd Veilig Nic. Bovee N.V. Middenstands-Bank H. Elzenaar Bel dan op No. 42 mlddtoM^Dj(J'rïch|],>l eiken Dinsdag- en VrVdae- W d* maanden taltenïni !fdriWBt één Ru'den flevesögd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 Nov. 1935 ADVERTENTIÊN 29 cent per regel. .Blllflke tarieven voor handel en ^verheid b» geregeld adverteeren Advertenttën moeten Dinsdag en yH|dag vóór 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Telefoon 314 J, TT m rnnZJ m Om r,n en toertwat duurzaam- Is üJZL T dtn mensch- heef' de Het erfdeel der vaderen. voS, !eh0u?e1 d00r Dr- de Boer, SorelauT. K" 0udersvereen. i». S?. gon met de vraagZijn kos'elHkhvM voldoende bewust van de koj'eHjkhe'd van dat Erfdeel der Va- aeren, dat ons ten deel is eevalien- ons Katholiek Oeloof? 8 h„Pr:,w.aa V0J'g jaar in Westwoud en da?,r hel gra' van Noyens, van den man, die als historicus onschat- u2L f"8!.en verwierf voor Katho- hek Nederland. Hij was 't, die voor 't eerst weer geopenbaard heeft, dat achter t witsel van de Protestanlsche kerken nog het katholieke verleden schuilde. Hij was 't, die aan de katho Heken duidelijk maakte, wat de Paus sprak bij 'I Herstel van de Bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland In 1853: De katholieken van Nederland zijn niet van vandaag of gisteren. Hij, en anderen met hem, waren er weer trots op, dat ze Katholiek waren. Dat is nu 100 jaar geleden, En die 100 jaar zijn voor de kath. geweest een tijd van strijd. Die strijd ligt nog zoo kort achter ons. Pas ongeveer midden vorige eeuw kregen we ons eerste kath. dagblad De Tijd. in diezelfde tijd onder Koning Willem II 't herstel der vrijheid van Orden en Congregaties. Onze trots, de eigen katholieke school, door de over heid bekostigd, dateert pas van de laatste 10-tallen jaren. En hoe is 't nu? Reeds steken ons de broodkruimels. Velen zijn vergeten, wat er gestreden is door menschen als Nuyens. Nog in 1777 schreef Van de Spieghel in allen ernst, dat !n de mogelijkheid voorzien moest worden, om zich van de katholieken als van gevaarlijke in gezetenen te ondoen. De katholieken hadden geen politieke rechten. Neder land was een missieland, de kath. een vertrapt en uitgezogen volk. En nu we kunnen er zijn. Zelfs een spelling strijd kan in Nederland niet meer uit gevochten worden zonder ons, merkte spr. geestig op. De Franciscaan Qer- lach Royen en de jezuiet v. Oinniken moeten eraan te pas komen. En een minister, die deze twee bij elkaar krijgt, wordt zelf ook katholiek! Nu zijn we iets. Onze lagere school heeft de openbare overvleugeld, ons middelbaar onderwijs kan de vergelij king met de rest doorstaan en in onze Alma Mater te Nijmegen is 't katholieke licht geplaatst op de katheder der hoogleeraren. Maar onze overwinning is geen over winning alleen van leiders en groote mannen. Zeker, we zijn trots op die mannen, zooals een Alberdingk Thijm, mgr. Smits, dr. Schaepman en zooveel anderen, zij waren de oversten van het leger, zij wekten de moed en de geest drift; het leger zelf, dat was 't Room- sche volk, de kleine luyden, die hun centen en dubbeltjes offerden, maar vooral hun gebed, de honderdduizen den die geleefd hebben in verdrukking en armoede, maar ondanks alles hun geloof hebben bewaard. We zijn gegroeid wat betreft invloed, we groeien ook in aantal. Om ons heen is langzamerhand afgestorven, door eeuwen Reformatie, wat er nog leefde aan Christelijke ideeën, aan eerbied voor de Godheid, voor het leven en voor het kind. Spr. toont met voor beelden aan, dat het Katholieke volks deel procentsgewijze snel toeneemt. Dorpen in Noord-Holland, waar vroeger de protestanten ver in de meerderheid waren, zijn nu overwegend katholiek. in 1930 waren 33 pet. der Neder- landers 54 tol 64 |a«r kalBoM maar van de kinderen van 4 ot 14 jaar ;:„'«™42P5i.k»ihoii«k.»op»4i Negen en Veertigste Jaargang - No. 63 kantoorboekmahdelI UngMtr, M lo. Krommntr. TEL. SM Grootste collectie Eer.lg vakkundig adres oogenblik zijn van de kinderen van 1 tot 7 jaar 48 pet. katholiek. Nederland wordt katholiek. Rondom is sterven uit socialisme, liberalisme, protestantisme. Spr. zegt, dat dit feit ons niet mag verheugen, want het is te duur betaaldmet stelselmatige zon den tegen de natuur, bedreven op ont zaglijke schaal in 't niet katholieke gedeelte van Nederland. Men heeft stelselmatig afgerekend met de zegen •"in het leven. De regeeringen in Duilschland, En geland, Zweden, Italië, Frankrijk zien dit als een groot gevaar. Economen zien erin een der groote oorzaken van de crisis. Men houdt alleen nog rekening met 't persoonlijk belang van ieder mensch. Spr. zegt, dat hij hier vanavond niet gekomen is om 't Neo-Malthusianisme te bestrijden, maar wel zou hij erop willen aandringen te strijden tegen een in deze tijd ook in onze kringen 'op tredend gebrek aan eerbied, aan kies heid ten opzichte van kinderzegen, ten opzichte van het groote gezin. 't Echtelijke leven heeft een drempel, die niemand 't recht heeft te over schrijden, ook de armbezoeker niet. Spr. toont met voorbeelden aan, dat deze laatste toevoeging reden heeft. We moeten ook geen verkeerd mede lijden hebben met een groot gezin. Niemand kent de toekomst. Lindberg had één kind en wist niet wat het te wachten stond, evenmin als een arme huisvader het weet van zijn negen of tien. Het leven is waard geleefd te wor den voor iedereen. Maar wij katholie ken weten bovendien, dat dit leven slechts een sprong is naar de eeuwig heid. Het is nu voor velen een moeilijke tijd. En we leven te midden van het kwaad. Van het kwaad, dat de rijken der oudheid de ondergang heeft ge bracht: Egypte, Athene, Rome; dat Frankrijk aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Men kan moede worden, zich mee laten gaan met de stroom van het kwaad, maar men kan ook: grijpen naar de middelen, die in ons weer vertrouwen aankweeken in een betere toekomst. Menschelijke middelen, zoo als katholieke organisatie, waar we elkaar tot steun zijn, maar vooral: bovennatuurlijke middelen, de beleving van ons Geloof, 't dikwijls ontvangen der H.H. Sacramenten, Christus' Bloed laten stroomen over onze zielen. En leg dan uw oor te luisteren op den grond, zegt spr., en ge zult hooren de trippelende tred van scharen Room- sche kindertjes, en de dreunende schre den van legers van Roomsche mannen en vrouwen in de toekomst. 'IBIJTl li l[VtN 1210 OPBtUEN VOOR Hervormingsdag. In de geschiedenisboekjes leerden we 't: „Aan den vooravond van Aller heiligen plakte Luther aan de deur der slotkerk te Wittenberg zijn 95 stellin gen aan". En ieder jaar zien we het ook in ons land op dien vooravond gebeuren, d3t onze Protestantsche broe ders bizondere kerkdiensten houden, om de breuk van den grooten Her vormer met Rome te vieren in eerbied en dankbaarheid. De gewetens verlost, het Evangelie gezuiverd, het oorspronkelijke Christen dom teruggewonnen uit de Papistische overwoekeringen, zie, zoo stellen onze Protestantsche broeders zich dat voor. Helaas, wij moeten dat anders zien. De verloste gewetens staan nu voor de keuze van een radelooze veelheid van sectes als gevolg van de Kerk hervorming: binnen het Protestantisme, ja zelfs binnen de eigen Hervormde Kerk in o-.s land leven er. die het Evangelie „zuiverden" van zijn goddelijk kenmerk en den Christus, Die zichzelf herhaaldel'jktotZonnGods uitriep, degradeerden tot een verheven mensch, slechts een plaats waardig en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum IS cenl Buitenrltten 5 ct. per K.M. Ook 'a nacht» geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaat» naast Hotel Monopole, Statlonspl. naast Plato, Boeddha, Seneca en Mo- hamed. Wat er bij al deze versplinte ringen van het „oorspronkelijk Chris tendom" overblijft, het depositum fidel, ons door de Openbaring Gods ver strekt, zullen we maar niet diep onder zoeken. Doch de verjaardag van deze droe vige gebeurtenis moet ons meer zijn dan een gedenkdag aan de kortzichtig heid, het misverstand van de Kerk hervormers. Tevens dient gedacht te worden aan de groote schuld van geloofsgenooten uit vroeger eeuwen, die op Christus' erfdeel het onkruid van misbruiken en wereldschheid weelderig hadden laten opgroeien. hn dat roept ons tevens op tot over peinzingen omtrent de juiste beteeke- nis van Christus' belofte inzake bijstand aan Zijn Kerk door alle eeuwen heen. Deze belofte garandeert niet den on- gerepten bloei, de door niets te rem men uitbreiding van het geloof over heel de wereld, ongeacht de mate onzer medewerking. Slechts mogen we ervan verzekerd zijn, dat altijd de groote geloofschat ongerept zal worden gedragen door alle eeuwen, dat er altijd een instantie is, die ons de zuivere waarheid leert, maar niet dat zwakke, erfzondige men schen, lidmaten van het lichaam, niets kunnen bederven en verknoeien, nim mer de gewetens in verwarring bren gen en de dwaling een schijn van gelijk geven. Het tekort, dat zich in de dagen voor en tijdens de Kerkhervorming bizonder opmerkelijk manifesteerde, is iets van alle tijden geweest en zal ook in de toekomst steeds min of meer tot uitdrukking komen. Het is nu eenmaal zóó, dat we hier op aarde een strijdende Kerk vormen. Deze strijd kent geen wapenstilstanden of vredesonderhandelingen. Altijd is er de booze begeerlijkheid, de hoogmoed, die individu en kerkelijke gemeenschap belaagt. Nooit mogen we ons wiegen in den waan, dat we er zijn, want al tijd blijft het Rijk Gods op deze aarde onvoltooid. Binnenland R. K. Vredesbond in Nederland. Bij een herdenking. Menschen, die eerlijk en zonderbij bedoelingen voor het principe ijveren In plaats van bloedig wapengeweld, de zedelijke Rechtspraak, bij landen- conflicten, werken toch voor een goede, Gode-welgevallige zaak. De eenige bedoeling dezer menschen is, dat men ophoudt met den wreeden, dommen oorlog, met het barbaarsche geweld, dat nooit rechtvaardigheid waarborgt. Dit geweld, dat niet meer thuis hoortjn onzen tijd, zal moe.en verdwijnen, evenals vroeger de lijf straffen, de oorlogen tusschen steden en gemeenten, de slavernij, enz. Het is voor velen moeilijk aan dit ideaal te gelooven, bij al het gecom pliceerde en tegenstrijdige, dat leeft in de wereld, ook bij het huidige oorlogsgedoe. Het featst genoemde bedroevende feit moet helaas weer worden geconstateerd. Maar zie, bij al dit droevige, doet zich iets nieuws en goed belovends voor. De verschillende staatslieden uit vele landen hebben er met nadruk op gewezen, dat er thans van een geheel nieuwen weg in de wereldhistorie sprake iseen collectieve actie, neer komende op gezamenlijke maatregelen tegen een land, dat zich niet hield aan de Volkenbondsafspraken, dat toch ten strijde trok en als de aanvallende partij werd aangewezen. Voor den eersten keer wordt dus een ernstige poging aangewend van internationale samenwerking en be scherming, waardoor men wil trachten de wereld te redden van een zekeren ondergang. Of die poging slagen zal, lullen we moeten afwachten. Ze is echter zeer goed bedoeld en heeft de Instemming van verreweg de meeste menschen. Zij die dit eerlijk pogen verdacht maken of tegenwerken han delen o.i. verkeerd. We moeten het Ïeunen. Er is volgens vele staatslieden :en andere weg meer mogelijk, j De verschillende vredesvereenigln- En in alle landen, die te dikwijls niet idoende worden begrepen, mogen «vreden zijn over den gang van zaken, (ie een weinig licht aan den donkeren jorizon brengt, een schuchter begin, jat dankbaar moet worden aanvaard, lij zien hun gestadig werken daarmede beloond. Tot die vredesvereeniglngen behoort ook de Katholieke Vredesbond in Ne- frland, die op 10 November a.s. in n Bosch zijn tien-jarig bestaan op isllge wijze hoopt te herdenken, te opginnen met een H. Mis om half-12 itt de St. jan, te beëindigen met een propaganda-vergaderlng om drie uur in het Casino. Het zij ons, van Redactiewege, hier vtrgund, allen, die met den Vredes- arbeld instemmen, daartoe uit te noo- dlgen. Zij ook de nlet-katholieken zijn van harte welkom. Namens den R. K. Vredesbond in Nederland, KO DE HAAN, Actie-secretaris. N. S. B. De nationaal-socialistische beweging is noch nationaal, noch socialistisch maakt alleen beweging. Mr. Marchant. De Spoorwegen. Enorm is er door de Spoorwegen de laatste jaren bezuinigd. Tusschen 1921 en 1934 daalden de exploitatie kosten van 194 tot 104 millioen, dat met 90 millioen of ongeveer de helft. Het personeelsaantal liep in die jaren van 51.000 man terug op 35.000 man, terwijl ook het wagenpark en de locomotieven-voorraad sterk werden uitgedund. Regeeringsplannen. Een voorstel tot verhooging vai voor het werkfonds uitgetrokken bedrag zal worden ingediend. Grootere bedragen voor werkverrui ming ter verbetering van den toestand in het bedrijfsleven in verband met de voorgenomen bevordering der industria lisatie zullen beschikbaar worden ge steld. De regeering is voornemens kracht- dadigen steun te verleenen aan uit te zenden particuliere handelsmissies. Van een verdere behandeling van het wetsontwerp tot het heffen van een crisisinkomstenbelasting heeft de regeering afgezien. Een voorstel tot een vrijgezellenbe lasting of een verhooging van bestaan de belastingen voor vrijgezellen ligt niet in het voornemen der regeering. Omtrent den vorm van een belasting op buitenlandsche pleizierreisjes heeft de regeering zich thans een concreet goed overwogen denkbeeld gevormd. De regeering heeft besloten voor stellen tot verbetering van 's Lands- defensie aanhangig te maken. Een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt ter verruiming van de werkgelegenheid voor manne lijke arbeiders eenige beperkende be palingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwe lijke arbeidskrachten is aanhangig ge maakt. Amersfoort De Gemeentebegrooting. Uit het verslag van de afdeelings- vergaderingen van den gemeenteraad blijkt, dat door een brief van den Minister van Binnenl. Zaken, welke is binnengekomen een maand nè den datum, voor welken B en W. de be grooting moeten indienen, de gemeente wederom in moeilijke Bnancleele om standigheden zal geraken. Immers, deze brief bevat uitsluitend mededeelingen ten behoeve van de raming van de gewone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds op de begrooting voor 1936, welke begrooting reeds een maand geleden was opgemaakt en ingediend 1 En deze mededeelingen beduiden dat de geraamde ontvangsten voor 1936 met f29.635.20 verlaagd moeten wor den I Om deze vermindering van In komsten op te vangen willen B. en W. middelen zoeken, doch tevens willen zij tegemoet komen aan het verzoek van de Hotel-, Café en Restau ranthouders om hun perceelen voor de voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telethon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incaaaeeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. personeele belasting gelijk te stellen met winkels, waarmede een bedrag van rond f7000 gemoeid is, zoodat dekking gezocht moet worden voor 136.635.20. B. en W. hebben f5000 gevonden door een salarisherziening, welke nader in het georganiseerd over leg zal worden behandeld. Voorlskan nog verminderd worden de post van onderhoud van straten en pleinen met (4000, onderhoud plantsoenen met f 800, onderhoud schoolgebouwen mei f 1200, bezuiniging op de handels school en den handelsavondcursus met ongeveer (2000, terwijl de post der wachtgelders Phoenix Brouwerij ad f 1300 geheel kan worden ingetrokken. Er blijft dan nog een tekort over van f22.397.86. Om dit tekort te overbrut gen ziet het college van B. en v geen anderen uitweg dan verhooging van de opcenten op de hoofdsom uc- personeele belasting door versterking van de bestaande progressie en wel zoodanig, dat tenslotte op de hoogste raamt de opbrengst hiervan op f22.500. Op het Vondelplein bemerkte iemand dat in zijn woning tijdens zijn afwezig heid was ingebroken. Een aantal zil veren voorwerpen zijn ontvreemd. Kamer van Koophandel- In verband met het feit, dat in de Kamer van Koophandel en Fabrieken geen vertegenwoordiger zit van de bouwbedrijven, hebben bouwpatroons- vereenigingen besloten voor de komende verkiezing van leden der Kamer van Koophandel voor de afdeeling Klein bedrijf als candidaat te stellen W. v. Gent. R. K. Vrouwenbond. Donderdag 7 November zal Mevr. Steyger—Asperslag te 8 uur in St. Aecbten een lezing met lichtbeelden houden over de H, Elisabeth van Hon garije in verband met de Christelijke .haritas. Op Dinsdag 12 November geeft de Droste's Cacao- en Chocoladetabrieken N.V. te Haarlem een filmvoorstelling te 2.30 uur in het Grand Theatre aan de Snouckaertlaan. Dinsdag 19 November zal Mevr. v. Wageningen—Salemons te half 3 in het gebouw van de R. K. Spaarbank aan de Breestraat een lezing houden over „De invloed van lectuur op het leven der vrouw". R. K. Spaarbank. Overzicht October 1935. Inlagen (4437.55. Aantal posten van Inlagen 104. Terugbetalingen f9408.29. Aantal posten van terugbet. 63. Nieuwe boekjes 2. Afbetaalde boekjes 1. Amersfoort I—Olympia 1 1—2. Direct na aftrap werd een vlugge partij voetbal ten beste gegeven met aanvallen aan weerskanten. Na 20 min. geeft Bogers prachtig voor en W. de Graaf is er bij om deze kans te be- mtten (1—0). Enkele aanvallen van beide kanten liepen op niets uit en rust kwam met stand 1—0. Na rust was 'I direct te bemerken dat de toestand scherp stond en 't was scheidsrechter Luylen die door beslissingen deze toestand nog ver scherpte. 't Was dan ook al en toe geen voetballen meer en meerdere spelers hadden 't veld uitgezonden moeten worden, zoowel van Amersfoort als van Olympla. Olympia wist twee maal het Amcrsfoortsche doel te vin en eind kwam met een 2—1 over winning van Olympia. 't Was geen aangenamen en sportleven wedstrijd. Zaterdag 9 November a.s. wordt eCgecollecteerdt en bate van de Amers- loortsche Llghallen. Wij hebben alles, wat U voor uw kantoor noodig hebt Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Wiener Süngerknaben. Door radio, gramofoon en wereld pers is de faam der Wiener Sacngcr- knaben met breeden vleugelslag over de wereld verbreid. Geen wonder, dat bij hun optreden alhier het Orand Theatre nagenoeg uitverkocht was. En dat ook hier het publiek zich gaarne en voetstoots gewonnen gaf, behoeft feitelijk geen vermelding. Men kent dit koortje even goed als z'n eigen kerkkoor. Toch is het merkwaardig zoo'n concert tl| te wonen, eens de werkelijkheid tc hooren naast de tech nische weergave, cn om eens kennis te nemen van de verrichtingen van den leider, die een kinderkoor tot een zóó wereldvermaard en tot in de finesses geperfectioneerd Instituut heelt weten te maken. En degene, die, zooals wij, uit directe nabijheid weet wat er ge- ëischt wordt om een jongenskoor op te leiden, zal verbaasd gestaan hebben over de meer dan sobere directie van Leopold Emmer. Alleen hieruit zou men kunnen vermoeden, wat cr ge presteerd moet worden door degenen, die zich met de ontwikkeling van deze begaafde zangertjes bezig houden. Dat deze kinderen ook het normale lager onderwijs genieten naast hun muzikale eruditie, wordt veelal ver geten. Anderzijds was de reactie van het publiek op de geestelijke zangen een zeer merkwaardige belevenisbeter gezegd: er was bijna geen reactie, wat toch erg beschamend isniet voor voor de Saengerknaben zij gaven een zang die engelachtig was, al kan men over stijlopvatting nog van meening verschillen, maar beschamend voor het publiek, dat deze kunst uit het gouden tijdperk der kerkmuziek (O. de Lasso, Vittoria, Gallus) niet genoeg weet te waardeeren. „Herr und Madame Denis" de snaak- sclie operette van Offenbach ging er in als koek. En terecht. De jongens brengen dit luchtig niemendalletje op de planken met ccn entrain en frlssche schalksheid, ccn volleerd operagezel schap waardig. Een scène als b.v. hel drinkgelag zal niemand spoedig vergeten: het was Af In alle opzichten. De volksliedjes vormden wederom dc clux van den avondhet is onver schillig wat ze zingen, alles is vol maakt van samenzang, van een geraf fineerdheid en oorspronkelijkheid, die steeds opnieuw boeit en verrukt. Zij blijken ook onvermoeibaar, want iederen avond opnieuw hetzelfde, of nagenoeg hetzelfde zingen, brengt zoo gauw sleur en slordigheid mede, maar men bespeurt cr niets van. Een ovatie aan de bus deed zien, dat ook hier de Wiener Saengerknaben aller harten hebben gewonnen 1 Het was inderdaad een avond van zeld zame schoonheid. O. J.

De Eembode | 1935 | | pagina 1