211 KOMEN Hallo! Hallo fieitMvaldtrt, Zanders, Ellebogers. Bergvolk, WIST BE T AL?? Dr. H. Colijn, waarnemend minister van Defensie toefde Maandag hier en bezocht de school voor reserve-offi cieren der cavalerie. Juist nu de gemeenteraad de voor stellen betreffende het sportterrein Birkhoven heeft aanvaard, besluit de voetbalvereniging Quick een eigen terrein te nemen waar men geheel vrij in doen en laten is. Van den heer Boshuizen werd een terrein gehuurd gelegen aan de Dorre- steinschesteeg, achter het korfbalveld .Amersfoort". Wereldapaardag. Wederom heeft een groot aantal spaarders op dezen dag getoond te sympatiseercn met de bedoeling, die aan den Wereldspaardag ten grondslag ligt en daadwerkelijk instemming be tuigd met het streven van de Spaar banken de bevordering van het sparen. Op 't kantoor van de Nutsspaarbank werd f 17.552.40 ingelegd, waarvan f 2.443.22 door 30 nieuw ingeschreven inleggers. Gemeenteraad. Vergadering op Maandag 11 Nov. des avonds om 7 uur, Dinsdag 12 Nov. des middags 2 uur en des avonds om 7 uur en op Woensdag 13 Nov. op de zelfde uren. 1. Ingekomen stukken. 2. Behandeling gemeentebegrooting. 3. Vaststellen nieuwe verordening tot heffing van rechten voor het ge bruik van gemeentegrond. 4. Verordening inrichtingen Handels onderwijs. 5. Verhuring pekellokaal openbaar slachthuis. 6. Dading met de N.V. Nederland- sche Hotel Maatschappij te Amsterdam. 7. Afwijzend advies inzake het weg nemen van de stoep vóór perceel Krommestraat 70. 8. Reclames en ontheffingen belasting Te duur. Enkele Tweede-Kamerleden kunnen zich niet aan den indruk onttrekken, dat vele werkzaamheden tot onderhoud, herstellingen en voorzieningen militaire gebouwen zeer duur zijn. Zoo achtten zij een jaarlijksch on derhoud, vervingen en voorzieningen aan militaire gebouwen te Amersfoort ten bedrage van f92467 zeer hoog. Ook een bedrag van f4000 voor een te Amersfoort te bouwen gelegen heid waarin aardappels zullen worden geschild en gespoeld, kwam deze leden zeer hoog voor. Al maar bekrimpen. Uit overweging van bezuiniging wordt met ingang van 1 Augustus 1936 de sectie Amersfoort van den dienst van weg en werken der Ned. Spoor wegen opgeheven. Donderdag 12 December zal dr. Ph. C. Visser hier ter stede een voor dracht houden in Amicitia over zijn tochten naar de Karakorum. De manufacturier K. B. wiens kei in de Arnbemsche straat op Zondag 24 October geheel uitbrandde en die op vermoeden van brandstichting was aangehouden, werd naar Utrecht over gebracht en na een verhoor door den Officier van Justitie op vrije voeten gesteld. Ruitersport. Door de ruitersportvereeniging „Eem- land" zal Donderdag 14 November in de omgeving een rallye-paper van 25—30 K.M. gehouden worden met tot slot een cross-country van pl.m. 3000 Meter op de „Zielhorst" te Hoogland. De start heeft om 1 uur plaats van de rijschool. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Woensdag 6 November. 11.05—12.20 Londen. 12.20—2,20 Brussel. 2.20—5.35 Londen. 5.35-6,20 Droitwich. 6.20 - 6.50 Keulen 7.00- 800 Oram. Uitz. 8 05—10 Munchet). 10—12 Boedapest. Donderdag 7 November. 11.05—12.20 Londen. 1220-2.1 Brussel. 2.20—5,35 Londen. 5 35—6.20 Droitwich. 6.20—6.50 Munchen. 7.00 —800 Oram. Ultz. 8 00—12 Londen. Vrijdag 8 November. 11.05—12.29 Londen. 12.20—2.20 Brussel. 2.20—5.35 London. 5.356.20 Droitwich. 6.20 - 6 50 Keulen. 7—8 Oram. Uitz. 8-9.35 Droitwich. 9.35— 12 Boedapest. Zaterdag 9 November. 11.05 12.20 Londen. 12.20—2.20 Brussel. 2.20—5.35 Londen. 5.35—6.20 Keulen. 6.20—6.50 Diversen. 7—8 Ora- plaatsbewijzen. U geniet van een ge- mol Uil*. 8-9.40 Boedapest. 9.40— notvolle avond en steunt daarmede 10 2b Diversen. 10.25—12 Weenen. I tevens het jeugdwerk. Feestwinkel week „Het Leusder kwartier". Donderdag had de opening plaats van de Feestwinkelweek „het Leusder- kwartier". NqjJat „de heer J. Hanhart den burgemeester "en echtgenoote en de leden van het Eere-Comilé had welkom geheeten werd naar de eere poort gewandeld waar het dochtertje van den heer Hanhart den burgemees ter een schaar aanbood, waarna deze de feestweek opende met het door knippen van het lint, waarna de bur gemeester een woord van waardeering uitte over het daargestetde en allen een succesvolle week toewenschte. Daarna werd een eererit gemaakl met de paardentram, waarop we aantroffen de vroegere conducteur, de heer Lief- hof, die na 23 jaren nog uitstekend met zijn vroegere vak op de hoogte bleek te zijn. Voorop ging de muziek van de Huzaren. Na de rit kwam men bijeen in Café d'Oranjeboom. De heer L. A. A. van Hamersveld, Voorzitter van de F.A.M. dankte voor de ontvangen uitnoodiging en zeide het op bijzonder hoogen prijs te stellen, dat het bestuur contact had gezocht met de Middenstandsvereeni- gingen ter plaatse en sprak den wensch uit, dat er goede samenwerking zal blijven in het belang van een krach- tigen gezonden handeldrijvenden mid denstand hier ter stede. De tram bleek een geweldige attrac tie te zijn en vooral de jeugd maakte een zeer druk gebruik, waarbij zells de politie assistentie moest verleenen. De verlichting en vooral de lichtfon tein op het Borneoplein trok algemeene aandacht. De etalage's zijn over het algemeen bijzonder goed geslaagd en men kan zien dat er de meeste zorg aan besteed is. Zoo zal deze week ver moedelijk duizenden trekken en als er koopers van komen is het doel bereikt. - Burgerlijke Stand. GeborenMartinus, z. van M. A. Keken en M. C. Paschedag. - Willem, z. van W. Romkes en L. H. Rusz. Cornelis Aiend, z. van C. A. Treffers en C. Hendrik* Willem Nicolaas Herman, z. van J. v. d. Berg en I. Velthuis. johanna, d. van C. J. Hommel en M. Hunnik. Wijntje, d. van H. de Roder en D. Verhoef. Jannetje, d. van P. Schraage en B. Hop. Mechteline, d. van G. Mochel en W. J. de Bakker. Klaas Theodorus Jacobus, z. van G. v. Alphen en Th. J. v. Barlingen. Wilhelmina Johanna Hendrika, d. van J. H. Verkerk en W. Wijnveen. Gerardina Hendrika, d. van J. K. Klaver en A. v. Appeldoorn. lohanna joséphie Maria, d. van A. J. Nijenhuis en A. M. Mensink. Gerritje, d. van J. v. d. Geest en G. v. Oven. Stephanus, z. van P. Arlar en M, J. Ising. Adriaan, z. van M. G.Jekelen M. J.PIante. Ondertrouwd: C. Eijkelboom en W. Snijders. J. W. Ising en C Kraanen. A. Walle'rt en S. Meerbeek. J. v. Herwaarden en C. Rijnders. I GetrouwdW. Pie- terse en M. Weesman. G. v. d. Wiel en M. Quint. E. J. Eversen en G. H. Veenendaal. Overleden: Wou ter van Empelen, 7 m. Jan Meijers, 61 j., echtgen. van M. v. Binnendijk. Gouden Jubileum. Woensdag a.s. hopen de Eerwaarde Zusters Maria Suzanna en Maria Willebrorda, beiden van de Congre gatie van „St. Joseph" en werkzaam in het Pension „St. Joseph" alhier hun gouden professiefeest te vieren. Amersfoortsche Kunstkring. De tentoonstelling van Poppen en Marionetten van Harry van Tussen- broeks is voor de Kunstkring een groot succes geweest. Zij werd be zocht door 1435 personen. „Stemmen die niet zwijgen". Ten bate van .Herwonnen Levens kracht" voerde de R. K. Tooneelver- eeriiging „Ons Genoegen" op het tooneelspel „Stemmen dienietzwijgen". Gezien het feit dat „Ons Genoegen" nagenoeg geheel uit nieuwe krachten is samengesteld, is er verdienstelijk spel gegeven. De zaal was nagenoeg geheel gevuld. Zondag a.s. zal een 2e opvoering worden gegeven. Steunt het mooie doel „Herwonnen Levenskracht" door een uitverkochte zaal. Oessin Blanda. Zondagavond werd in „St. Aechten' ipgevoerd het Indisch Tooneelspel ii drie bedrijven van Jan Tromp „Oessin Blanda" door „Euripides". Deze too- neelvereeniging behoed geen krans meer, ze is vanouds bekend. Oessin Blanda echter is van een geheel ander genre en doet de aanwezigen diep ge voelen de strijd tusschen blank en bruin, waarbij nu niet altijd de blanke de mooiste zijde van de medaille blijkt Ie zijn. Het stuk werd vlot en met talent gespeeld en boeide de aanwe zigen. Geheel nieuw decor was ont worpen door den heer K, v. d. Last, zoodat deze eerste winteruitvoering een succes is geworden. Muzikale medewerking verleenden de Wilskracht Boys. Zondagavond heeft een 2e op voering plaats, voorziet U tijdig van Maandag hield de R.K.V.V. Amerv foort in gebouw St. |ozcf haar tweede ledenvergadering van dit seizoen. Voorzitter Oeels opende en gaf de 2e secretaris, den heer A. Geurfsen, gelegenheid de notulen voor te lezen Nadat de 'penningmeester Oantevoort verslag had uitgebracht, verzocht de voorzitter den leden activiteit aan den dag te leggen, door steunende leden en donateurs te werven. Als ieder lid zich inspant, kan veel bereikt worden. In het nieuwe speelseizoen werden acht bestuursvergaderingen gehouden en twee met de Contactcommissie. Mededeeling werd gedaan van een binnenkort te houden Triduum. Tot afgevaardigde voor „Kath. Amersfoort", werd gekozen de heer Geels en de heer de Haan als reserve. Feestavond Propagandaclub R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond had in het parochie huis aan de Paulus Borstraat een feest avond plaats van de propagandaclub van de R. K. Kiesvereeniging. De Voorzitter van de feestcommissie de heer v. d. Linden heette hartelijk welkom de aanwezige raadsleden met hun dames, het bestuur en de propa gandisten met hun huisgenooten. Bij zonder welkom heette Sfar.' Kapt: vtd. Drift, die zich bereid heeft verklaard als kernleidef op te treden. Als eere- gast, aldus Spr. is aanwezig de heer en mevr. Hartings, die van Blerick zijn gekomen om deze avond mede te maken, Mr. Kooien, Voorzitter van de R. K, Kiesvereeniging zeide dat het bestuur van de Kiesvereeniging dankbaar is voor het werk van de propagandisten bij de verkiezingen voor de Prov. St. en Gemeenteraad. Vervolgens dankte Spr. op de eerste plaats den Secretaris van de propagandaclub, de heer Har tings, die de spil is geweest van het werk der propagandaclub. Hij was de man die de propagandisten wist te bezielen en hen met enthousiasme deed werken dag en nacht. Als aandenken aan Amersfoort werd de heer Hartings aangeboden een ets van de Koppel- poort en aan Mevr. Hartings een bloe menhulde gebracht. De propagandaclub mag niet meer zijn een club die eens in de twee jaren bij elkaar komt. De propagandisten moeten geregeld op de hoogte worden gehouden en gelukkig is Kapt. v. d. Drift bereid gevonden om als kern leider op te treden, zoodat de propa gandaclub als kern een belangrijke plaats in zal kunnen nemen en de propagandisten ten alle tijde op de hoogte zullen kunnen zijn. Spr. wekte op tot aansluiting bij de kerngroep en tot trouwe lezer van het Orgaan van de Katholieke Staatspartij: „De Op- marsch". De kernleider Kapt. v. d. Drilt spr/k een kort woord over de kernvorming. In de Opmarsch staat ter geruststelling vermeldt, dat de kernen geen reglemen ten hebben, geen bestuur, geen con tributie, geen kas, geen begrooting. Aan degenen die tot de kern toetreden moeten toch wel een paar eischen ge steld worden. Elke maand wordt een kernbrochure uitgegeven die voor 5 ct. beschikbaar wordt gesteld. Zij die zich aansluiten moeten die brochure aanschaffen en ijverig bestudeeren. De geheele kern neemt aan de besprekingen deel over de uitgekomen brochure, zoodat ijve rige bestudeering gewenscht is. leder kernlid dient de Opmarsch te lezen, ook verdient het aanbeveling 't Maand blad te lezen. Niet alleen zij die zich aansluiten bij de kerngroep worden verwacht op de bijeenkomsten, doch ook zal het goed zijn wanneer de Raadsleden zooveel mogelijk deze bij eenkomst bijwonen. De eerste bijeen komst zal worden gehouden 21 of 22 November op een nader aan te geven plaats in het centrum der stad. Spr. hoopte dat de kern zal mogen werken in het belang van de R. K. Staatspartij en van de afd. Amersfoort in het bij zonder. De heer j v. d. Linden, Voorzitter van de R. K. Raadsfractie, dankte voor de ontvangen uitnoodiging voor bij woning van deze feestelijke bijeen komst en sprak zijn vreugde uit over de totstandkoming van de kerngroep. Spr. spoorde aan nu reeds te gaan werken voor de verkiezingen van de 2e Kamer in 1937, opdat het aantal stemmen uitgebracht op de R. K. S. P. zoo groot mogelijk worde, de R. K. S. P. die nog is de steun voor de democratie en die in het belang de democratie durft aanvaarden de sequentie van offers, welke gebracht moeten worden. Moge het werk van de kernleider slagen, opdat de leden van de kerngroep uit zullen kunnen trekken naar de huisgezinnen om hun propaganda doelbewust te gaan voeren. De heer Kruijver wist de aanwezi gen weer te vermaken me! zijn liedjes er. voordrachten, terwijl ook bijzonder in den smaak viel het leekenspel „Het verraad van de luidspreker" en de „Dubbele serenade" van de gebroeders Laseur. Onvermoeid was hel strijkje van Kapelaan C. Bachg in de weer om de stemming er in te houden. Na een dankwoord van den voor zitter van de feestcommissie werd de avond besloten met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen". Heere's Taxi-Bedrijf Hof 12 - Telefoon 1418 NIEUWE LUXE RUIME WA VOOR BUITENRITTEN 6 cent per KJ Raadpleeg deze Korte agenda. DAGELIJKS geopend de Kath. Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat no. 24. Kosteloos toe gankelijk voor alle personen boven 18 jaar. Het Museum Flehité aan den West singel (uitgenomen des Zondags). Katholieke Spaarbank. Zitting Woens dag van 7—8 uur, Vrijdag van IC tot 11 uur, Zondag van 12 tot 1 uur, DONDERDAO 7 November. 20.15 uur in „Sl. Aeghten". Lezing met lichtbeelden door Mevr. Sfeljger- Asperslagh. ZONDAG 10 November. Half 8 in St. Aechten, uitvoering van „Oessin Blanda" door Euripides. DINSDAG 12 November. Kwart over 8, in het Valkje voor leden der R. K. Middenstandsver. en hunne huisgenooten, rede door den Weleerw. heer Kapelaan Van Leeuwen over de jonge middenstand. Daarna optreden van Henri't Sas en echtgenoote. DINSDAG 19 November. 14.30 uur in het gebouw van de R. K. Spaarbank aan de Breestraat. Lezing door Mevr. A. van Wage- ningen—Salomons. MAANDAG 9 December Half negen vergadering van Katholiek Amersfoort in Princesse. DINSDAG 10 Decembea Kwart over 8 ledenvergadering van de Kath. Middenstandsvereeniging in Restaurant „Princes". Spreker Bach over: wetgeving en midden stand. KATHOLIEK AMERSFOORT. (Cultureele Groep.) Uitvoeringen in het Grand-Theatre. 22 November. Nieuw Schouwtooneel. Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. 17 Januari 1936. De Vereenigde Haag- sche Spelers, Pierre Balledux. Groote Kans". 30 April. N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging. A. van Dalsum en A. Defresne. „Circus Knie". net auteursrecht van den Inhoud dezer Offlcleele Kerkelijke Mededeellngcn wordt verzekerd overeenkomBtlR de Auteurswet 1912. Het overnemen van alle onderstaande Offlcleele Kerkelijke Mededcellngen In andere bladen, wordt uitdrukkelijk verbodenkrachlens art. 15, eerste lid van de Auteurswet. Dit betreft ook het overnemen met bronvermelding Uit den Omtrek Burgerlijke Stand. Geboren: Sophia Aartje, d. v. A. Veldhuizen en Blom johannes. z. F. Oosterhuis en H. J. W. C. Sloot- man Jacobus Pieter, z. v. J. Kalden- bach en A. K. Bosse Hendrikus Antonius, z. v. L. J. Swart en M! Ot- gaar Maria Erna, d. v. F. C. Hijns- sen en B. 'sJacob. Ondertrouwd: J. Nobels en A. Werkhoven. Over leden A. van Ingen. 58 jr., wed. J. Boerhaven. Hamersveld De Raad der gemeente Leusden vergaderde onder leiding van den Burgemeesterde heer Van Daatselaar was afwezig wegens ziekte. De gemeentebegrooting 1936 werd aangenomen. Aan R. Kamerbeek werd eervol ont slag verleend als tolgaarder. Met algemeene stemmen werd G. Monsma herbenoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op hetLagei Onderwijs. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden herbenoemd E. J. Schreuder. A. R Reinsma, E. v. d. Hengel, B. H. Hen- driksen en J. van Loenen. De vergoeding voor den cursus Bij zonder Vervolgonderwijs werd vastge steld, evenals de vergoeding over 1933 en het voorschot over 1935 voor de bijzondere scholen. Hoogland Onder leiding van den heer Flos vergaderde de R. K. Werkliedenver- eeniging St. Jozef. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dit jaar geen afgevaardigde naar den Bondsdag te zenden. Mede gedeeld werd een schema voor ont wikkelingsavonden tijdens den winter. De geestelijke adviseur, kapl. van Vee nendaal, zeide medewerking toe. Door bedanken van den Secretaris E. Kaas moest een nieuw bestuurslid worden gekozen. De heer Ossendrijver werd benoemd- De heer H. Eggenkamp vroeg meer actie voor den lotenverkoop ten bate van „Hulp in Nood". Hooglander veen Omdat de Jonge Boerenbond 12'/j jaar heeft bestaan, wordt voor de leden en degenen die zich tot heden nog niet aangesloten hebben bij deze onmisbare Vereeniging, een triduum gegeven door den Zeereerw. Heer H. J. Broere, pas toor alhier, op 5, 6 en 7 November. Op Donderdag a.s. wordt voor deze Amersfoort. PAROCHIEKERK ST. ANSFRIDUS |acob Catslaan no. 26b Pastoor: Deken P. J. M. Sandkuyl, Postgiro no. 93297. Jacob Catslaan no. 28, Telefoon 553 WOENSDAG Half 10 gezongen Huwelijksmis. ZATERDAO Van 4 fot hslf 9 biechthooren' 7 uur Lof met Rozenhoedje. Dagelijks de H, Missen om half 8 en 8.10 PAROCHIEKERK ST. FRANCISCUS XAVERIUS. 't Zand no. 29 PastoorW. A. J. M. Oostveen. 't Zand no. 31. Telefoon 730. DONDERDAG Feestdag van den H. Willibrordus, Patroon van het Aartsbisdom. 10 uur gezongen H. Mis voor Bruide- S)m en Bruid. ien dag zal te 9 uur de H. Communie worden uitgereikt. VRIJDAG Te 8 uur H. Mis voor de levende en en overleden leden van het Genoot schap van het H. Hart.t 's Middags gelegenheid om te biechten voor de jongens van de 5de, 6de en 7de schoolklassen. ZATERDAG Van half 4—half gelegenheid^ om te biechten. 7 uur Lof met Rozenhoedje.' A.s. Zondag collecte voor het Semi narie te Apeldoorn. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en PAROCHIEKERK ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZATERDAG Om half 12 voorbereiding voor het 4de leerjaar. Des nam. Biechthooren van 4—9 uur. Dagelijks de H. Missen om 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIEKf RK O. L. VROUW HEMELVAART Langegracht no. 36 Pastoor: A. W. J. Spitzen. Langegracht no. 37. Telef. 1450. ^Avonds^kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. DONDERDAG 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG 4-9 Biechthooren. Dagelijks de H. Missen om 7,8 en 9 uur. Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor G. Rentlnck. Telefoon no, 20. In de week de H.H. Missen c 8 uur. Hamersveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor H. J. Croonen. TelefoonHamersveld No. 4. DONDERDAG. - Half 7 Lof. ZATERDAG Biechthooren om 3. 4, 5, 6 en 7 uur. In de week de H. Mis om half 8. Hoogland PAROCHIE ST. MARTINUS. Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. DONDERDAG; Half 8 Isle H. Mis. Kwart over 8 2c H. Mis. VRIJDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwart over 8 2e H, Mis. 9 en 10 uur catechismus op de schol ZATERDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. Biechthooren van 3—6 uur. 6 uur Lof met Rozenhoedje. Hooglanderveen PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor: H. J. Broere. Burgemeester van Tuyllstraat DONDERDAG Feestdag v. d. H, Wiltibrord. ZATERDAG 4—8 gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof. Deze week de H. Mis om 8 uur. gelegenheid een feestavond georgani seerd voor leden en genoodigden. waarin de Zeereerw. Heer Elbersen, kringadviseur te 't Goy, een spreek beurt zal vervullen. Zouden er nog jongelieden zijn, die niet aan den wensch van den Herder der Parochie zullen gevolg geven n.l. aansluiten bij den Jonge Boerenbond. Nljkerk - Op de markt 61.000 eieren f4.90-5.25; jonge hennen f 32.-«04 schrammen f 23— 30; 64 biggen f 11-14; 1 varken f50; 282 runderen kalfkoeien f130—160; kalfvaarzen f70—120; vet vee lekw. 17—26 2e kw. 14—17 ct. p. pond vette koeien f130—170; 25 nuchtere kalveren f 3-5.50. Leusden Geboren Eva Rozina, d. v. A. Seke- ris en B. Boevé. Brandina Christina, d. v. H. Apeldoorn en C. Motanban, Overleden J. Voskuilen, 85 jr„ echt genoot van O. v. d, Pol. Soest De maatregelen tot bezuiniging op gemeentelijke uitgaven behelzen o.m. het intrekken van verschillende sub sidies en bovendien een salarisverla ging voor het gemeente-personeel van ongeveer 5 pet. Burgemeester en Wethouders heb ben den raad aangeboden de gemeente- begrooling voor 1936. Hieruit blijkt, dat de gemeentebegrooting slechts slui tend is door het sterk verhoogen van belastingen, het aanvragen van een extra-bijdrage van het Rijk uit het Werkloosheidsubsidiefonds cn het treffen van bezuinigingen van vêrslrek- kenden aard Op de begrooting van hel natuur bad voor 1936 wordt een nadeelig saldo geraamd groot f 4.500. J ontwerp-gemeentebegrooting nadeelig saldo voor het natuurbad 1936 geraamd op f6000. Stoutenburg GeborenTheodorus Petrus, J. A. van den Hengel en H. M. van den Hengel. Wilhelmus Hendrikus, z. van J. Voskuilen en A. van Hamers veld. Binnenland De tragedie der zwijnen. Nu de huisslachtingen weer begin nen, zoo lazen we in de Nijk. Ct., kan 't misschien zijn nut hebben eens duidelijk uiteen te zetten, wat er alzoo gebeuren moet, om wettelijk gerechtigd te zijn een varken te houden en een varken te slachten. Een en ander is niet gering Komt een varken ter wereld, dan moet daarvan te bestemder plaatse aangifte worden gedaan, Ten bewijze, dat het in den „burgerlijken sland" is opgenomen, ontvangt het: le. een metalen plaatje in het oor. waarbij een gal in het oor wordt geknipt2e. met een zeer fijn gepunte tang worden het dier bovendien een drietal letters In het oor geknipt, die met inkt inge smeerd worden. Een en ander is voor het dier verre van pijnloos. Wellicht krijgt het. ecnige weken oud zijnde, bovendien nog een kram door den neus, Als vergoeding voor al het ondergane leed wordt het flink op voer gezet, en laat men het met rust. Aangezien echter de leeftijd van een varken zeer beperkt is. duurt het in den regel niet zoo héél lang, ot men bemoeit zich al weer met hem en maakt toebereidselen voor de slachting. Dan vervoegi de eigenaar zich eerst bij den ambtenaar van den varkens- burgerlijken stand, of te wel van de Varkens-Centrale, ontvangt van deze eenige papieren („extract geboorte register") een betaalt 35 cent Met deze papieren begeeft hij zich naar het ge meentehuis van de gemeente zijner inwoning. In het onderhavige geval heelt de gemeente ten aanzien van den vleeschkeuringsdienst een overeen komst met een naburige gemeente, weshalve de eigenaar zich vervolgens bij den ontvanger dezer gemeente moet vervoegen om het verelschle keurloon .i f 1.50. ol meer of minder, al naar gelang van de geldende tarie- ^^•voidocn. Vervolgens stelt hij het hoofd van den keuringsdienst met jde toekomst van zijn varken in kennis Deze vervoegt zich een der vojgende dagen bij hem, om het dier .bij even te keuren. Bij goedkeuring krijgt I weer een „gcvoelio" merk- zi',n oor' 'cn bewljte, dat het „ten doode is opgcschrevfln.'M 'rrlrh|0r)u dC "f*"» die t,e eXCCUtie rh n« ^naals beRcel' he eigenaar diens^ Ff i bureau van den keurings dienst. Een keurmeester komt, die op de verschillende lichaamsdeeleno hel heha"!?Sr pcl drukl cn Pas na deze ah vn„ h? maR de eiRenaar het di» C"S""P»" S«Kh»l b.- len0"™!,'"?1 l0™a"Mlen tt ver»ul- ,Cr" weHizK0fferJhc' varken bedoelen J» om iraraasa-fis

De Eembode | 1935 | | pagina 2