Bij den dood van Arthur v. Schendel De wetenschap kan veel maar niet alles Een terugblik op de actie Jeugd van de Straat" Ned. Baankampioen- schappen 1946 Continuïteit Tamelona Jacob Brouwer Joe Louis is ongenaakbaar Spoedig' invoering eenheidsemmers Een uur muziek 2 Maandag 23 September 1946 Hij had het leven lief en er voer hef telkens opnieuw als een wonder, altijd even mysterieus Cfclt-i' - r.T-.-; ATERDAG was het een week geleden, dat de courant ons liet bericht bracht van Arthur van Schendel's overlijden. En zooals steeds wanneer de dood zijn oogst heeft binnengehaald: eerst het ver lies doet ons volledig beseffen, hoe rijk ons bezit is geweest. In 1896 verscheen als zijn eerste werk het Middeleeuwsche verhaal „Drogon", in 1945 als zijn laatste het episch-Iyrische gedicht ,-De Ne derlanden", waarin hij uiting gat aan zijn liefde voor ons door den oorlog geteisterd land en volk. Daartusschen in ligt de lange reeks van boeken, die hem tot een der grootsten onder onze romanschrij vers hebben gemaakt. Achter de uit gave van „Avonturiers" heeft G. H. 's-Gravesande een bibliographie ge geven van wat tot dien tijd (1936) door Van Schendel geschreven was: de lijst telt tien bladzijden, waarvan bijna de helft in beslag wordt ge nomen door de opgave der boeken. Maar sindsdien is deze onvermoei baar blijven voortwerken; zefls heeft hij zich voor den tweeden keer ver nieuwd zoodat zijn boeken een an dere kleur en sfeer kregen tot hij ons in zijn zwanenzang opnieuw verraste door een geheel anderen kant van zijn kunnen; het vers. De uitgebreidheid van dit oeuvre doet onwillekeurig aan Couperus den ken. die slechts elf jaar ouder was. Èr zijn trouwens meer vereenkom- sten. Bij beiden is er onmiskenbaar de eigen stijl, de gefascineerdheid door de noodlotsidec. de liefde voor Italië de veelzijdigheid die telkens weer een nieuwe richting geeft aan hun kunst, de onafhankelijkheid ten opzichte van de groote literaire stroomingen waardoor het moeilijk wordt hen schematisch in te deelen Daarnaast echter zijn er niet minder kenmerkende verschillen. Tegenover Couperus' prachtlievendheid staat dc sobere eenvoud die Van Schendels werk steeds meer kenmerkt. Terwijl Couperus begon met zijn aandacht te schenken aan zijn onmiddellijke omgeving, om later met de grauw- te van het Noorden af te rekenen en geheel op te gaan in de sfeer van het klassieke Zuiden, vindt men bij Van Schendel juist het omge keerde. Zijn „Een zwerver verliefd" (1904) en ,.Een zwerver verdwaald" (1907) spelen zich af ver van alle vaderlandsche realiteit, in een onbe stemde, met opzet vaag gehouden wereld, waarvan wij vóór alles het negatieve beseffen: dat zij niet de onze is, noch naar plaats, noch naar tijd. Van Schendel's droom leeft „ergens" in 't verre verleden der Middeleeuwen, ..ergens" in het zon nige Italiaansche Zuiden. Met „Het fregatschip johanna Maria" wordt dit echter anders (1930). De droom blijft, maar nestelt zich zooals dr. P. Minderaa dit onlangs raak ty peerde in de realiteit van het -Hollandsche leven. En deze binding blijft dan, ook wanneer Van Schen del met boeken als „De wereld een dansfeest" (193S en „Mijnheer Obe- ron en Mevrouw" (1940) zich weer van een andere zijde kennen doet: fantastischer, speelscher, humoristi- scher, tevens voor velen en ik reken mijzelven onder hen moei lijker aanvaardbaar. ONDANKS de verschillende peri oden. die wij in Van Schen del's werk kunnen onderscheiden, blijft evenwel (evenals bij Couperus) de continuïteit onaangetast. In al zijn boeken herkennen wij de liefde volle aandacht voor het teere ge heim van het verborgen innerlijke leven, die er iets ingekeerds aan geeft dat in dezen vorm alleen eigen is» Eenzelfde continuïteit vinden wij ook terug in den typischcn Van Schendelstijl Reeds in de Zwervers romans treft de rustige en be- heerschtc gang der zinnen, uiterst suggestief en toch van een klar.n eenvoud. Met .,Het fregatschip Jo hanna Maria" wordt de stijl stoer der en strakker en komt Van Schen del tot wat wel zijn kroniekstijl is genoemd een naam die stellig aanvaardbaar is, mits men daarbij elke gedachte aan een dorre opsom ming van feiten laat varen. Wat is toch het geheim van dit Voorname proza, dat nooit nalaat indruk op ons te maken? Is het de rustige rhythmiek der zinnen? De evenwichtige en suggestieve verdec- ling der klanken? De onfeilbare in tuïtie, waarmee telkens, als terloops, juist dat wordt aangeduid waarop het in de eerste plaats aankomt: een kleur, een gebaar, een geluid 1 Het is ongetwijfeld dit alles tezamen en De Londensclie squatters ontruimen thans de door hen bezette flatgebou wen. Twee jeugdige squatters aan het werk onder toezicht van den huisbe waarder. In zijn zwanezang verraste hij ons door een geheel an deren kant van zijn kunnen: het vers Arthur van Schendel dan nog iets meer: de liefde en eer biedige verwondering waarmee de woorden geladen zijn Want dat is het, wat ons op elke bladzijde van Van Schendel treft: dat hij het leven liefheeft en dat hij het telkens op nieuw ervaart als een wonder, lief lijk of donker, maar altijd even mysterieus. Het zou «weinig zin hebben, hier een opsomming te geven van titels en jaartallen uit Van Schendels oeuvre. Zooals dit bij alle groote schrijvers gebeurt, zijn trouwens enkele van zijn werken reeds zoo zeer met zijn naam verbonden, dat zij kunnen volstaan om hem te ty peeren. Bij Shakespeare denkt men allereerst aan Hamlet en Macbeth, bij Goethe aan Faust, bij Vondel aan Gijsbrecht van Aemstel en Lucifer, bij Potgieter aan Florence, bij Cou perus aan Eline Vere en Iskander. Zoo roept de naam Van Schendel in ons onmiddellijk de herinnering op aan de Zwerversromans, aan „Het fregatschip Johanna Maria" en misschien, doch reeds in mindere ma- te, aan „Een Hollandsch drama" en ,.De wereld een dansfeest". Daarmee is niet gezegd dat de overige wer ken van minder beteekenis zijn, al staat uiteraard niet alles daarvan al tijd op hetzelfde hooge peil. Maar het is een bewijs, dat deze boeken zeer velen van ons het sterkst heb ben aangesproken en dat de betee kenis van den schrijver voor ons het meest daarin ligt. ZOO zal ik persoonlijk nooit de ontroering vergeten, waarmee ik als gymnasiast in een bloemlezing (ik meen dat het „De bloeiende bongerd" was) voor het eerst ken nis maakte met het begin van „Een zwerver verliefd". Er ging iets zeld zaam vervoerends uit van de be schrijving van Tamalone's ouder huis en van de eerste symptomen van zijn zwerversdrang. En toen ik eindelijk het boek zelf in handen kreeg welk een verrukking was het toen om mee te leven met Tama lone's fiefde voor de telkens wijken de verten, met zijn verzwegen liefde voor Mcvcna, waarvan hij weet dat zij in de vervulling nooit zoo schoon en kostbaar zou kunnen wezen als in zijn droom.. Eerst veel later heb ik kennis gemaakt met „Een zwer ver verdwaald", maar dc oude be koring was er onmiddellijk weer. Hoe heb ik toen verstaan, dat de eeuwige zwerversnatuur Tamalone slechts tusschen de verten thuis is en dat hij „verdwaalt", wanneer hij meent zich te kunnen binden aan de geordendheid van een huwelijk en een vaste woonplaats. Is hij niet t symbool voor den eeuwigen droomer in ons. die ons jong en gelukkig houdt zoolang wij telkens opnieuw weer bekoord kunnen worden door de verwachting dat het Wonder ons wacht in een nabije verte, maar die „verdwaalt" en erger ons met zich verdorren doet. zoodra wij ver geten dat er nog horizonnen zijn? Ook van „Het fregatschip Johan na Maria" heb ik diep genoten. Men kan dit boek op verschillende wijze benaderen. Het is gekenschetst '«Is een weemoedig afscheid aan een al lengs verdwijnend, meer poëtisch type van de scheepvaart; het hou ten zeilschip, als de levensroman van een schip; als de kroniek omtreiu leven en werken van den zeilenma ker Jacob Brouwer. Voor mij echter is geen karakteristiek zoo zuiver de typeering. die ik eens ergens vond (ik herinner mij niet meer waar): een liefdesroman zo ider vrouw Want inderdaad, dit is het eigenlijke van dat wonderlijke boek; de teere, langzaam ontluikende maar tenslot te alles beheerschende liefde tus schen Jacob Brouwer en het schip, Een wederzijdsche liefde, want de Johanna Alaria is meer dan enkel ;n Ccliip, zooals ons onder het lezen vanzelf duidelijk wordt; het is een wezen met een eigen ziel. dat op de teedere zorgen van Jacob Brouwer reageert en door zijn handen zich soepeler laat besturen dan door wel ke handen ook De volkomen zelf- verloochende liefde van Talmalone leeft in den zeilenmaker voort zooals er ook in ander opzicht meer ver wantschap tusschen die beiden is dan op het eerste gezicht te verwach ten valt Er is alleen dit groote ver schil dat Brouwer tenslotte het be zit van ziin geliTde verwerft maar enkel om dan samen te wach ten op het slooperswerk van den dood. De schepper van Tamalone en Ja cob Brouwer is van ons heengegaan, maar de door hem tot leven geroe pen gestalten zijn ons in zijn werk gebleven. Wij aanvaarden die erfe nis met eerbied en met dankbaarheid. W. A. P. SMIT Nu na den oorlog zijn we in aanbidding voor het penicilline verzonken, de schimmel die ande re schimmels de ons bekende bacteriën het leven zoo zuur maakt, dat ze hun bedrijf moeten staken. De eerste berichten, na tuurlijk uit Amerika hoewel het, middel ln Oxford in Engeland ontdekt ls waren zoo enthou siast, de publicaties zoo vele, dat over de toch heel nuttige zwavel- verbindlngen niet meer werd ge sproken. Het was penicilline voor en penicilline na. Langzamerhand is er echter wat teekening ln het beeld geko men. Er zijn nu deugdelijke lijs ten uitgewerkt van bacteriën, die zeer, die minder en die on-gevoe- lig voor het middel blijken te zijn. Ook hier dus weer een selectieve werking, gaat men nu ook het penicilline links en rechts gebrui ken. dan zullen de tegenstellingen stellig niet uitblijven. Zoo bleek er bijvoorbeeld geen werking te be staan ten opzichte van den lnflu- enzabacil en de daaraan verwante infectie bij het rheuma. Ook de hardnekkige tuberkelbacil ont trekt zich volkomen. Nieuw en thousiasme laaide op bij de publi catie over een ander middel van hetzelfde soort: het streptomyci- ne. Deze schimmel zou juist daar gebruikt kunnen worden, waar het penicilline te kort schiet. Het is mogelijk, we zulen het moeten afwachten. Tegelijk met de bereiding in Engeland werd ook in het Bioche misch laboratorium in Amster dam een penlcilline-achtige stof gevonden, welke men substantine heeft genoemd. Ook van die stof zullen de eigenschappen weer eenigszins anders blijken te zijn en we wachten met spanning op de nadere gegevens uit de kliniek. Van heel anderen aard en ook niet zoo nieuw is de toepassing van zware metalen in verbindin gen tegen infecties. Kwik, bis muth, arsenicum zijn al oude be kende in de apotheek. Al deze metaalpraeparaten zijn zeer gif tig en blijvende schade aan nie ren of lever is dan ook niet denk beeldig. Even onaangenaam zijn de goudpraeparatcn, die de laatste twintig jaar ln zwang zijn tegen chronisch gewrlchtsrheuma en tegen sommige vormen van tuber culose. Zoolang we niets beters ter beschikking hebben, moeten we er ons mee behelpen, maar een middel, dat nu eens een lee lijken uitslag, dan weer verande ringen in bloed, nieren of lever te weeg brengt, is verre van ideaal. Mocht het streptomycine isder daad blijken te zijn, wat men er van belooft, dan zou dit een ge weldigen vooruitgang beteekenen In dit artikel is met opzet ge tracht de nieuwe vindingen met wat minder eerbied te behandelen dan men tegenwoordig pleegt te doen. Ze hebben hun verdiensten, zeker. Maar elk middel moet een langen tijd gebruikt zijn voor men er de juiste toepassing van kent. nog langer, voor men er alle scha delijke bijwerkingen van heeft leeren kennen. En pas van een afstand, over twintig jaar bijvoor beeld, kan men het de juiste waardeerlng toekennen in de lan ge rij der reeds bestaande mid delen. Daarom ls het voortijdig publi ceeren over nieuwe vindingen zoo onverstandig. Het brengt vaak hoop in gevallen, waar die hoop op genezing niet gerechtvaardigd is. De wetenschap kan veel, maar kan niet alles. De natuur blijft altijd de sterkste. STADSNIEUWS 99 T N een lijvin rapport komt het A Werkcomité van de actie „Jeugd van de Straat" 1946 tot de conclusie, dat het werk in verhou ding tot 1945 aan inhoud heelt ge wonnen. liet vorig jaar georganiseerd door het Amersfoortsche Jeugd- comité, werd ditmaal dc voorbe reiding en de uitvoering van de actie in handen gelegd van Volks herstel Getoetst aan de ervarin gen opgedaan in 1945. toen de voorbereiding in enkele weken moest geschieden, kon men nu met een deugdelijke organisatie, de jeugd iets zeer bijzonders bie den. Men komt tol de opvatting, dat met groote groepen kinderen iets goeds valt te organiseeren en men releveert de prachtige buitenda- gen, waar niet heel weinig hulp middelen, dc kinderen uren lang bezig zijn gehouden met sport en spel; de knusse uurtjes is bio scoop en zaal. waar films en jeugdprogramma's zijn gegeven; cn de boottocht naar Urk. Een goed begin is het halve werk! De eerste leidersbijeen- konist heeft dit opnieuw beves tigd. De zaal bleek te klein te zijn en gedurende de vacantie- weken heeft men niet het leidere- fekori gekend als in 1945. Onder wijzers hebben ditmaal niet deel genomen. De terreinen Birkhoven, Leus- derweg. Rubensstraat en Lien- dertscheweg hebben zeer goed voldaan. De deelname is buiten ver wachting uitstekend geweest In 1945 bereikte men een gemid delde van 1600 kinderen per week. in 1946 werd dit ongeveer 2100. Een aan het verslag ontleend overzicht geeft een aardig beeld van het bezoek der jeugd aan de verschillende terreinen. Soesterkwartier le week 720; 2e w. S32; 3e w. S64; Terrein totaal: 2116, Kruiskamp en Binnenstad: le week 510; 2e w. 583; 3e w. 632; Tcrein totaal 1725. Leusderkwar- ticr: le week 316; 2e^ w. 388 3e w. 425; Ten cm totaal: 1129. Rubens straat: le week 275; 2c w. 121; 3e w. 355; Terrein totaal 1051. Weck- lotaal: le week 1821; 2e w. 2224. 3e w. 2276; Terrein totaal 6321. Na een dankwoord aan alle me dewerkenden en de rel e veering van de zoo zeer geslaagde slui tingsdag op Birkhoven, waar het om het kampioenschap van Amersfoort ging, zegt de alge meen-leider en samensteller vap het verslag de heer T. Jansen. „Wc mogen onze jeugd niet la ten slenteren op straat, wij mogen ze niet aan haar lot overlaten, maar moeten haar iets voorzetten wat in een andere richting zal stuwen. In het belang van ons ge- heele volk moet er iets gedaan worden voor de jeugd. Wat hier in onze stad gedaan is. kan als een goed begin beschouwd wor den Men mag nu echter niet stil blijven staan De actie „Jeugd van de Straat" moet geperfection- neerd worden en verbeterd, opdat hier een goed opvoedend instituut uit voort zal komen, in het belang van Nederlands Jeugd. De boog ontspannen „De boog kan niet altijd gespan nen zijn. Laat ons daarom na weken en maanden van hard werken voor de verwezelijking van onze idealen enkele uren in gepaste vroolijkheid tezamen zijn" aldus sprak mevr. Gerritsen, die namens de disticts- vrouwengroep van de CPN Zaterdag avond in Amicitia den door deze groep georganiseerde feestavond opende. De vroolijke noot heeft inderdaad niet in het afwisselende programma ontbroken. Het werk door het intiem Schouwtooneel uit Bussum geleverd, kan den toets der critiek doorstaan. Ingeleid door mevr. Nelly Rector- Verweij met een gevoelig gezongen „Morgenrood" van Otto de Nobel, volgden de nummers in een verant woord tempo elkander op. Hetspel van Bernard Verwije, Dick Rector en de reeds genoemde zange res in de óén-acter Fieberma.nn was voortreffelijk De creaties „Liften" waren zeer goed getroffen. Twee accordeonisten zorgden voor een muzikale afwisseling. Een, gezel lig bal met medewerking van de Band van Bert Pot besloot deze bij eenkomst. lie.t moment waarop Joe Lows Mottri cl to den beslissenden stoot toe bracht waardoor hij voor de 25ste maal zijn titel van wereld kampioen met succes verdedigde. (Foto per radio overgebracht.) Soest BDC—WOG 2—4 Op het nieuwe terrein van BDC te Soest had de eerste ontmoeting plaats tusschen het le elftal van BDC cn het lste van VVOG uit Harderwijk. Direct werd een flink tempo ingezet. Het spel van de Harderwijkers viel tegen, te meer daar ze dc vorige competitie kampioenskansen hadden en BDC op één na onderaan stond. BDC nam al spoedig de leiding, doch VVOG maak te gelijk (1 1). Zoo bleef het tot de rust. Van beide zijden werd toen flink aangepakt en weer was het BDC dat doelpuntte. Doch de gelijkmaker kwam en zoo spoedig. Een ieder dacht dat dc elftallen dc eer zouden deelen, doch VVOG dacht er anders over. De voor hoede werd krachtig door de half linie gevoed en door het harde werken kon het den stand op 2—4 brengen. Op de terreinritten voor motoren te Norg gehouden, konden de Soester motorrijders weer successen boeken, n.l. in de Juniorenklasse 500 cc 1. J Gons op TMD; idem: 4. Henk van Kooy op Norton: Nieuwelingen 350 cc. 4e Nic. Schuijt op Mattchcr. SEC startte goed De eerste competitiedag zette voor SEC goed in. Alle elftallen zegevierden cn met flinke cijfers. De uitslagen zijn: APWC 1—SEC 1 2—5 (zie verslag); SF.C 2—EMM 2 4—1; SEC 3-Soes- terberg 2 8—0. De strijd om de Nederlandsehe Baan kampioenschappen 1946 der K.N.M.V. is bijzonder groot ge weest. Duizenden bezoekers van het Hilversumsche Sportpark zijn ge tuige geweest hoe twee renners, die het goheele seizoen 1946 de suppre- matie hebben gehad, n.l. Piet van Aartsen en Hartman, in een ener- veerenden strijd er niet in geslaagd zijn een der baankampioenschappen te behalen. In de finale Senioren 350 c.c. be haalde Bisschops het kampioen schap na een nek aan nek race met Piet van Aartsen. In den strijd om den hoogsten titel v. d. Senioren 500 c.c. klasse, welke wedstrijd in drie manches werd verreden, werd P. Maller derde in de eerste, eerste in de tweede en tweede in de derde manche. Piet van Aartsen werd in de eerste manche nummer een, in de tweede manche kreeg hij pech, waardoor hij in de derde manche met een 350 c.c. machine moest starten. Hij wist toch nog eerste te worden. Doordat hij de tweede manche niet heeft uitgereden werd Maller kampioen. De langebaanwed- strijd 350 c.c. werd door Van Aart sen gewonnen na hevigen strijd. Minder interessant was de lange- baan 500 c.c. Wel ontspon zich een felle strijd tusschen Hartman en Van Aartsen. doch juist op het mo ment dat Van Aartsen en Hartman zij aan zij reden, moest laatstge noemde door pech opgeven. Henk Verhoef winnaar in Sportklasse Tijdens de Zondagmiddag te Hil versum gehouden Nederlandsehe Baan kampioenschappen 1946 werd onze stadgenoot Henk Verhoef op Batavus winnaar in de 125 cc. Sport klasse. De wedstrijd werd verreden in twee manches, waarbij Verhoef twee maal als eerste de finish passeerde. Interessant was zijn eerste optreden in de 250 cc. Juniorenklasse. Hierin startte hij op een 175 cc. machine en werd tweemaal vierde. In het totaal- klassement bezatte hij eveneens de vierde plaats. KWA en FAK deelen de punten KVVA wist het in zijn eersten com petitiewedstrijd niet verder te brengen dan een gelijspel Het sleepte een kostbaar puntje uit 't vuur, waarmee het zeer tevreden mag zijn. FAK wist uit een corner al spoedig te scoren en binnen eenige minuten zelfs den voorsprong te vergrooten tot 2—0. Hierna ging het spel weer gelijk op. doch KVVA liet eenige prachtige kansen voorbij gaan. Na een half uur had van Zuilen meer geluk en bracht den stand op 21. Na de hervatting wist FAK nog eenmaal het doel te vinden en den voor sprong te vergrooten. KVVA pakte hierna energieker aan en wist den 3—1 achterstand in een gelijk spel om te zetten. De wedstrijd had vooral in 't laatste half uur een forsch karakter cn moest regelmatig voor buitenspel en forsch spel onderbroken worden. KVVA II speelde tegen FAK II cn wi.t een 5—0 overwinning te bevech ten. AHHC DAMES DOLVEN HET ONDERSPIT. DE HEEREN ZEGEVIERDEN De Amersfoortsche dames moesten in hun eerste promotieklasse-wedstrijd in Haarlem het onderspit delven tegen HBS. Et werd met 3 invalsters gespeeld en de keeper, mej. Heyligers stond voor 't eerst in 't doel. Toch zat er spirit in 't Amersfoortsche elftal en gelijk spel zou de verhouding beter hebben uitgedrukt. De Haarlemsche backs wa ren van formaat en smoorden menige Amersfoortsche aanval n de kiem. Toch wisten voor de rust mej. v. d. Velde en mej. Siemens en na de rust mej Groenewegen het vijandelijke doel te doorboren. De Haarlemsche voor hoede beschikte over groote schotvaar digheid en scoorde zesmaal, zoodat de (geflatteerde) eindstand 6—3 voor HBS luidt. De heeren brachten het er beter af. Met een 4—3 overwinning keerden zij uit Baarn in de Keistad terug. Spoedig na het begin forceerde Baarn een door braak en de stand werd 1—0 voor de geelzwarten. Maar de rust ging in met 21 voor AHHC, doordat als gevolg van een serie goede aanvallen zoowel Huyer als Korthals Altes scoorden. Na de rust kwam Borren in actie. Hij nam met succes een strafcorner en maakte een glibberige goal na geharrewar voor het Baarnsche doel (4—1). Maar de geelzwarten benutten de resteerende tijd goed, door nog 2 maal te scoren. Al bij al een goede wedstrijd en een verdiende overwinning voor rood-wlt. Brandstoffen voor kantoren enz. In het tüdvak van 23 Sept. t/m 30 Nov a s. geven de bonnen van de W.A.-kaarten, gemerkt „7e periode". „8e periode". „9e pei'.ode" elk recht op het koopen van een eenheid varte brandstoffen, terwijl de bonnen ge merkt 7e periode, 8e periode en 9e periode W.B.-kaarten elk recht geven op het koopen van 5 eenheden vaste brandstoffen. De „grootverbruikers huisbrand" dat zijn zij die van de brandstoffencommissie een inderqi- teitskaart voor het stookseizoen 1948/ 1947 hebben ontvangen zullen zeer binnenkort door den plaatrelijken di- str.butiedienst worden opgeroepen voor het in ontvangst nemen van de bijzondere toewijzing voor 7e t/m 9e periode. ingezonden Medet/'wtino') Goed. goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuin'g licht voor iedereen. Goed, goedkoop e« zuinig licht voor iedereen. oedkoop en zuinig Tuinkalender De azalea's, die tijdens den zomer buiten in den tuin stonden ingegra ven, worden in September weer op gepot en naar binnen gebracht. Men gebruikt hiervoor de bekende azalea- potten, die wat breeder en ondieper zijn dan de gewone bloempotten De azalea's worden in een koele ka. mer gezet en mogen pas in de warmte als eindelijk de bloemknoppen gaan zwellen en kleuren. Indien men ze te vroeg in de warmde brengt, dan is er groote kans, dat de bloei geheel mis lukt. Goed, voor iedere zuinig licht voor iedereen. 1 goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed. goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen Nu de gelegenheid zich voor doet oni binnen niet al te langen tijd een groot aantal (18.000) een- heidsemmers aan te koopen, ligt liet in het voornemen van B. en W.t voor de uitgifte van de em mers aan de ingezetenen een re geling te ontwerpen, welke er op gericht is, dat de emmers van de gemeente kunnen worden gekocht voor den prijs van f 5.voor de eerste en f 7.50 voor dc.i tweedon en volgenden emmer. In verban met de hiervoren reeds aangestip te omstandigheid dat zeer velen tot het aanschaffen van nieuwe vuilnisemmers of -bakken zullen wenschen over te gaan en dat de prijs daarvan hij den particulie ren handel stellig belangrijk hoo- ger zal zijn dan f 5.lijken B. cn W deze regeling, mede door haar eenvoud en of de financieele consequenties, verre de voorkeur te verdienen hoven dc uitgifte van cle emmers in huur of in bruik leen. Met de belangen van on- en minvermogenden zal daarbij in voldoende mate rekening worden gehouden. Op grond van het vorenstaan de stellen B. en W. aan den raad Uit het politierapport Er is aangifte gedaan van diefstal van 16 rijwielbinnen- en buitenban den, 30 kg. groene zeep en een mo torrijwiel. Vijf minderjarige Amsterdamsche jongens, die naar Amersfoort waren komen liften, zijn door de politie naar hun ouderlijke woning gebracht. Een zeventienjarige jongeman, die zich schuldig had gemaakt aan be dreiging met een Canadeesche brow ning, geladen met 6 patronen, is in gesloten. „De verkochte grootvader" Nadat do Amersfoortsche Too- neelvereeniging ODS (Ontspan ning door spel) 10 jaren lang slechts „onder ons" gespeeld had, trad zij nu Zaterdag voor het eerst met het spel „De verkochte Groot vader in het openbaar op. Dit de buut werd voor de medewerken den tot een mooi succes. De groote zaal van St. Aachten was goed bezet. De opvoering was, afgezien van enkele stijfheden in het begin, verdienstelijk. Zeer goed zelfs speelden de grootvader. Eva Haslings en Ludo. Dc uitspraak whs l)ii allen goed cn duidelijk. Het stuk was verstandig gekozen, want het speelt in volkskringen, verlangt dus niets ongewoons van de spelenden, die zich zoodoende gemakkelijk in hun rollen kun nen inleven. Uitvoering „Der Messias" door de A.O.V. Op Vrijdag 4 October a.s. geeft de Amersfoortsche Oratorium Ver- eeniging in de St. Joriskerk in sa menwerking met het koor der maat. schappij tot bevordering der Toon kunst en het U.S.O., een uitvoering van „Der Messias". Het geheel staat onder leiding van den heer Adr. C. Schuurman. De netto opbrengst komt ten goede aan de Stichting 1940—'45. Men kan niet. anders dan Drs. Leopold als directeur-promotor van een reeks concerten op de RH BS feliciteeren met deze onderne ming, na Vrijdagmiddag het eer ste concert te hebben meege maakt. De le solo-cellist van liet Rotterdamsch Philharmonisch or kest, Johan Gütlich, speelde na een uitstekende, paedago- giseh verantwoorde toelichting voor de twee laagste klassen klei nere stukken van Willem de Fesch, Fauré, Nin en Popper, en werd daarbij soepel en volgzaam begeleid door Mevr. StrengPic- lers. Voor de oudere leerlingen besprak hii de moeilijke sonate vorm met als voorbeeld de heer lijk-zangerige Arpeggione-sonate van Schubert; met de gave ver tolking van dit werk toonden de twee uitvoerenden zich ras-mu zikanten, een indruk, die beves tigd werd bij de auditie van de twee „echte" cello-stukken van Gaspar Cassadó: „Lamento ai Boabdil" (waarbij wel bleek ge tuige de ietwat onrustige zaal - dat men met verklaringen niet te ver mag gaan) en vooral het be kende „Requiebros". Al met al een veelbelovend begin! H M.S. voor op de begrooting \an den Reinigingsdienst voor 1947 een be drag van 72.000,— ten laste van den gewonen dienst beschikbaar te stellen voor den aankoop en distributie van eenheidsemmers. Tegenover deze uitgaaf staan de ontvangsten, voortvloeiende uit den verkoop van cle emmers aan de ingezetenen, welke naar B. en W. verwachten, zoodanig zullen zijn. dat deze verstrekking van emmers voor de gemeente geen kosten zal meebrengen. Werk van Jacq. Niels: N het werk van den kunstschil der Jacques Mels zijn drie dingen stérk te onderkennen aldus dr. Tr. A. M. Scheurs die Zaterdag middag de expositie van schilderden van dezen kunstenaar in d'Oude Lan- ceern opende. Daar is dan die groote eenvoud, het zeer kinderlijke, waarvan allé kleur, alle rijkdom en sprankels in dit werk te vinden zijn. Het is het werk van de boodschap, de verkondiging. Hij roept de men- schen op om toch een anderen weg te hetreden. Het is een profetie van de glorie van den Schepper. Zijn werk heeft een onbeperkte gezichts- einder, waarin de dankbaarheid de bron Ls voor de vertelsels die daar in ztfn vastgelegd. Zoo heeft het somberste doek toch altijd de span ning van kleur en vorm. Het is geen cadeau zonder meer aldus di\ Schreurs dat de kunstenaar ons biedt. Het werk vereischt een diepe beschouwing. Tenslotte gaf spr. de aanwezigen den raad vooral den tijd te riemen één doek grondig te bertu. deeren, waardoor men de bedoelin gen en het innerlijk van den kun stenaar het beste kan benaderen. R.V.A. nam afscheid van vijf collega's Het is nog wel wat vroeg in liet seizoen om reeds met feestavonden te beginnen, maar nu vijf collega's einde dezer maand ter vervulling van luin dienstplicht naar Indonesië ver trekken wilden de leden van de sport en ontspanningsvereniging van Ambtenaren van den Raad van Ar beid te Amersfoort hun een gezelli ge en vroolijke herinnering meege geven. De vertrekkende heeren van Plateringen, Rozeboom, Boeyenga, v. Minnen en Sijnders werden toege sproken door den heer G. H Makel, voorzitter van de ARVA. Daarna voerde de chef de bureau de lieer A. A. Stöfsel mede namens den vvaarn. voorzitter van den Raad van Arbeid het woord. Vervolgens wera een vroolijk en gevarieerd program ma afgeweerkf door leden v2n het personeel. Mevr. Dini Smit en mej', Ciska Honingh zongen eenige liede* ren, de heeren van Plateirngen, piano en Veeman, accordeon verzorgde?) liet muzikale gedleelte. De heerefi Lenstra en Bouman deden eenige voordrachten en leden van de too- neelgroep voerden vroolijke schets jes op. Het geheel stond onder lea ding van den heer Coos v. d. Velde» die tevens als conferancier optrad. Tusschen de nummers door was er gelegenheid tot het maken van een dansje. Tevens vond de prijsuitrei king plaats van het door de tennis- clug georganiseerde tournooi. Win naars werden bij de dames beginne lingen mej. R. Bijhof, gevorderden mej. M v d. Heyden, bij de heeren beginnelingen L. Fritz en gevorder den H. v. d. Schoof. Z.U.T. wint diploma In de tijdens de Zaterdag en Zondag gehouden wandeltochten van de SGWB behaalde de Amers foortsche wandelsportvereeniging „Zonder Uitvaller Terug" een di ploma met de vermelding „goed." Succes voor „Trekvogels" Ter gelegenheid van het 121/'|- jai'ig bestaan van de SGWB wer den op 21 en 22 September té Utrecht de door de SGWB georga niseerde wandeltochten gehouden. „Trekvogels" wisten over beide dagen den eersten prijs te beha len met het hoogste aantal pun ten. Deze prijs bestaat uit een fraai diploma met de vermelding „Uitmuntend" Burgerlijke Stand Geboren: Maria Christina Corne lia. d.v. W. J. J. van der Mee en Chr M. Peters; Tette, z.v H. de Jong en J. A. Kroes; Wilhelniina, d.v H. Keken en J. van Wageningen. Gehuwd: A. Oostema en A. van der Toom.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2