BIJ DE KOPPENSNELLERS VAN SPAKENBURG Haringspleetster is kloek en schelmsch W ildivallen der V eluwe raakten in verval Harderwijks o ude kerktoren speelde rol van beteekenis ar ja is dood Terreinrit te Veenendaal Na eeuwen nog te vinden in het heideland Vergaderplaatsen T egen het wild A.A.V. startte met een nederlaag Quick begon slap A.P.W.C. zette competitie slecht in Maandag 23 September 1946 3 AIS een haring verstand had, zou ze nooit in h, net van een Spakenburgschen visscher zwem men IVant dat beteekent niet alleen, dat zij in ee. rolmops ol bokking incarneert, maar ook dat zij handen valt va ndc harinr/spleeters. Haringspleten een wonderlijk en griezelig beroep, dat U allé- vindt in de Hollaudsciie visscliersdorpen. V hebt allen wel eens een pas getrouwd vrouutj hooien zeggen, dat ze het eng vond visch schoon Ie maken. Zulke nufjes zult U in Spakenburg niet tegen komen Paar is iedere vrouw, iedere man. ieder kind vertrouwd met visch. Jc ruikt er de visch, je glijdt er over uit als je langs de haven loopt, je ziel ze. je eet zeEn zri. ze hebben ze zeil gevangen, ze maken ze schoon, ze marineeren en rooken ze, ze leven er van, ze glijden er alleen niet over uit. OP straat, tegen een achter grond van Pittoresque huisjes staan groote tafels, waar groepjes mannen de buiken der palingen met vlijmscherpe messen opx-in snijden en de ingewanden er uit halen. Een kleine jongen volgt met zijn zakmes het voorbeeld dei- ouderen. Hij werpt met een altijd raken boog de glibberige dieren in een ton; zijn kleine handjes zit ten vol bloed. Hij speelt met pa lingen als stadskinderen met de regenwormen uit hun tuintje achter het huis. Maar nu de haringspleetsters! Haar beroep is niet wreed, want de haring is al dood als zij haar met de kop op een lange houten pen rijgt. Toch lijkt het baantje ons griezelig. We maken een op merking in die geest, wat een ferm antwoord uitlokt. „Giiezeli; kennen we niet", zegt een jonge Spakenburgsche en ..Daar zijn we hiel geen bang voor". Het meisje heeft zich nauwe lijks gebogen over de groote kuip vol versche haringen, ze staat er kloek en forsch bij alleen den blooten rechterarm zwaait ze over het bassin van zoutwater en ijs. Vlug, zeker, met een minimum aan energieverbruik grijpt ze de beestjes om het zilveren lijf. Haring spleten In de linkerhand houdt ze de „spleet" (een houten pen van ruim een meter langt, met de rechter drukt ze de kopkieuw open en rijgt door het aldus ont stane gat de haring op de spleet. Hup. hup, de een na de ander Achttien haringen op een spleet. Duizenden per dag! Dan hangt ze de spleet op een schraag die in het midden van de ruime schuur staat. In een paar minuten tljds komen de schragen vol rijtjes haringen. Mannen in blauwe boezeroen nemen de spleten met vier tege lijk er af. De stokken worden tij dens het transport iets schuin ge houden, waarbij de vischjes tegen elkaar glijden. Dan ziet U eerst goed. hoe zilverig, vet en malsch zij zijn. Het is een gezellige boel daar in de schuur. Een stuk of tien meis jes en vrouwen zijn er aan den gang Zij staan in een lij voor de kuipen Hun handen graaien in de haring, het sop spat rond, vooral wanneer de volgeregen spleten met een flinken zwaai op de schragen terechtkomen. Zonder kop Maak U niet bezorgd over de fraaie kleederdracht der Spaken burgschen. Ze hebben voor deze gelegenheid oude costuums aan getrokken met donkerblauwe en zwarte schouderstukken De be kende gebloemde kappen liggen thuis in de kastdie zijn voor het bezoek aan Amersfoort, het flaneeren door hun eigen schil derachtige straatjes, haar staan in-de-deur en gaan langs den dijk..des avonds, als de zon weg duikt in het grauwe IJsselmeer Ze dragen bij het haringspleten flinke voorschoten van zeildoek, vet en vuil van 't zeebanket.... hun donker keurs ruikt er naar, maa; op het hoofd dragen zij het klei ne witkanten mutsje. Ze lachen coquet van onder haar volle blon de kuiven, ze zijn meestal knap en vroolijk, zr 'kwetteren lustig door bij 't ra e rijgen van de haringkoppen, otseling krijgen ze in de gaten x&t onze fotograaf een oogje op haar heeftHa Berichten, volgens welke Wal lace een derde partij zou leiden by <je aanstaande verkiezingen, is tegengesproken. Het Spaansche antwoord op de Belgische nota, waarin de regeering van Franco van medeplichtigheid in zake het verdwijnen van D e g r e 11 e uit Spanje wordt beschuldigd, is aan de Belgische regeering overhandigd, ze komen in de krant! „Da's goed, maar dan moeten we allemaal een foto hebben Jacob Muis Wat is 't moeilijk, een echte snapshot te maken! Ze stonden eerst met haar rug naar ons toe ze grepen de haring en zwaaiden de spleet. Nu draaien ze zich ?.ls één vrouw om, torsen de volgere gen pennen voor zich uit en wil len zóó in de krant. Jacob Muis is plotseling tusschen haar in komen staan. Wie is Jacob Muis? De instructeur! Zijn lichtblauwe ge streepte buis steekt fleurig af tegen de donkere kleeren van zijn „leerlingen". Ja van hem, van Jacob Muis hebben ze 't edele lia ringspleten geleerd, „Zoo leer ik dat!" roept hij luidruchtig. „Op neer, op neer!" Zijn stevige duim drukt een zilveren kieuw omhoog „Op!" „Neer!" en de kopje glijdt op den stok.... Hij lacht en begint, in cadans te zingen. ..O-op. nee eer, o-op, nee-eer. Alles scha tert mee. Onze fotograaf leert de meisjes de juiste pose voor de lens, waar hij graag wat langer over doet dan gewoonlijkHet lukt en iedereen is tevreden. We scharrelen tusschen kisten en tonnen door naar buiten, we bekijken nog een paar binnen huisjes, we zien de kleine kinde ren in hun gesteven lange rokjes en antieke hoedjes op de stoepen spelen, we koopen ter herinnering bij een bakker grappige gesuiker de koeken En we ruiken maar steeds visch, zilvergrijze visch, we zien grijze straatjes, grijze gevel tjes, en een grijzen horizon van lucht en zee boven den groenen dijk. Want de zon is er helaas niet bij. Daardoor is het Spaken- burgsch coloriet dezen middag gedempt, ook door de zware don kere sluiers aan de masten dei- schepende taaie vischnetten. waarin de haring verstrikt wordt aleer ze ten prooi valt aan de haringspleetster... L. W. NAAR NEDERLAND OVER- GEBR VCHTE OORLOCS. MISDADIGERS 's-GRAVENHAGE, 20 September In de afgeloopen weken o.a. de navolgende oorlogsmisdadigers door de Netherlands war crimes commis sion naar Nederland overgebracht: Johann Stoever en Edmund Brahm die zich beiden hebben schuldig ge maakt aan verschillende misdrijven in het kamp te Amersfoort. In de Zandheuvels bij Veenendaal heerschte Zaterdagmiddag groote drukte. Motorrijders van veraf en nabij leverend felle strijd in de dooi de motorclub „Veenendaal" georga- niseerden oefenterreinrit. In de 125 cc. ontspon zich al spoedig een mooie strijd tusschen De Waard uit Doorn en Ton Heinemans uit Ter- schuur. Jammer genoeg viel laatst genoemde, juist op het moment dat hij de leiding had, uit door pech. In de 350 cc. kwam De Haas uit Amersfoort op zijn Ariel het eerste binnen. Wayenberg uit Veenendaal moest hier door een val de eerste plaats afstaan. De Haas heeft ook in dezen wedstrijd blijk gegeven rennerscapaciteiten te bezitten. In de 500 cc. werd Timmer uit Soest onbedreigd eerste. Van de start nam hij den kop en stond dezen niet meer af. In de 250 cc. ging Höster uit Woudenberg met de eer strijken. Gerard Brom, Van Amersfoort uit Zeist en Van Kimenade uit Hel mond bonden den strijd aan in de 350 cc. Seniorenklasse. Gerard Brom had een goeden start, doch kreeg moeilijkheden met de gas- schuif van zijn motor, wat hem driekwart ronde kostte. Wel wist hij belangrijk in te loopen, doch hij kon zich niet meer bij de leiding voegen. Dit was trouwens geen wonder, want z&oals Van Kimmennade en Van Amersfoort vochten om de lei ding, hebben wy nog zelden mee gemaakt. Spannend van het begin tot het einde. Van Kimmennade won tenslotte den eersten prijs. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: 125 cc.: 1. De Waard, Doorn; 2. Mispel, Cothen; 3. Van Amersfoort Jr., Zeist; 4. Wikselaar. Rens- oude; 5. Ter Burg, Amersfoort; 6. Blokker, Ede. 250 cc.: 1. Höster, Woudenberg. 350 cc.: 1. De Haas, Amersfoort; 2 W. v. Ginkel. Ederveen; 3. Rob ben, Ede; 4. Wayenberg, Veenen daal. 500 cc.: 1. Timmer, Soest; 2. Kool, Eist; 3. Gijsbertsen, Doorn; 4. Johannes, Driebergen. 350 cc. (Senioren): 1. Van Kim- rnenade. Helmond; 2. Van Amers foort Sr., Zeist; 3. Gerard Brom. Amersfoort. TT EERLIJK ligt de slovende warmte over de heide, de lucht trilt hoven *T den zondigen horweg, die zich in de verte verliest is het blauwe bosch waar een diepe inzinking als een vrijwel rechte vore door het heiland loopt staat de stomp van een vliegden, die in een der laatste winters zijn tol betaalde aan den brandstoffennood en legen dat korte stuk stomp zit. roerloos een kleine hagedis. Evedèszeggen de boeren tegen dit imnia- tuur-krokodilletje, een naam, die ik niet thuis kan brengen. Ik ga even zitten en ont willekeurig volgt, mijn oog de inzinking door de heide Het lijkt een natuurlijke terreinplooi, maar il; weetdat het wat an ders is: werk van menschenhaden! Over een afstand van vele kilometers kan men deze inzinking, die wel wat doet denken aan een droge sloot, vol gen nu eens door de heidan weer door het bosch. hebben EEN grensscheiding? In zeker opzicht wel, maar toch is zij niet met deze bedoeling tot stand gekomen. Eenmaal dat is al en kele eeuwen geleden volgde deze laagte ongeveer de grens van bouw. akkers en bosschen en zij was daar gegraven door de bewoners der West Veluwsche buurtschappen met de bedoeling het grofwild der bos schen te weren van het bouwland rondom de dorpen en de boerderijen. De uitgra\ing is bekend als de Wildwal of Wildgracht. Wallen zijn in het Veluwsche wel meer en zij zijn bijna zonder uitzondering eer biedwaardige herinneringen aan de dagen van weleer. De oude, gewoon lijk in een laagte gelegen boerde rijen, bezitten dikwijls nog de hooge eikewallen, die het erf omringen en oorspronkelijk misschien tegelijk als 'begrenzing en wildkeering dienden. En dan liggen er in de afgelegen heide hier en daar geheimzinnige walletjes in den vorm van een hoef ijzer, die, naar men wil, stammen uit den voorhistorischen tijd. VAN zulk een walletje ,in de Reemster heide (ondêr Otterlo) werd vroeger verteld, dat wijze man nen daar rechtspraken in de open lucht. Ook wijlen Mr. Nairac, in de tweede helft van de vorige eeuw bur gemeester van Barneveld en ama teur-oudheidkundige, vertelt in zijn boekjes over deze geheimzinnige wal len. Hij trof er een aan in de buurt van Bergsham bij Garderen, een cirkelvormige plaats met een toe gang aan de Oostzijde. Bij denzelf den schrijver lezen wij elders: „De opgeworpen wal schijnt als Het edelherteen van de boschbewo- ners die het den mensclxen in de Ve luwsche buurtschappen eertijds danig lastig maakten. zitplaats te hebben gediend; som tijds worden houtskool en steenen werktuigen gevonden. Men wil, dat dit vergaderplaatsen voor dooden- malen geweest zouden zijn of dat er godsdienstige plechtigheden gevierd werden Grafheuvels liggen veelal in de nabijheid ONZE Wildwal is van heel wat jongeren datum en wij weten zijn doel of bestemming haarfijn: de archieven, de oude, vergeelde buurtboeken lichten ons nauwkeurig daarover in. Zoo omstreeks het mid den van de 18e eeuw nog, krioelde het in de Veluwsche bosschen van herten, wilde varkens, reeën om van al het kleinere goed maar te zwijgen. Mijn vriend Willem van de Broek boer en hartstochtelijk jager, hoor ik al snuiven en krachtdadig „Blèn in die dagen de wilde zwijnen der!" zeggen, als ik hem vertel, dat 's nachts tot in de dorpen kwamen en de herten, om zoo te zeggen het gras van je bleekveld kort hielden, Ja dat liep eigenlijk de spuigaten uit! Maar Willem zou er in die da gen niet aan te pas gekomen zyn als jager, dat recht kon een gewoon mensch niet verwerven, dat behoorde aan de hooge heeren. aan den adel en die was zuinig op het wild. Zui niger dan op de gewassen, die de boeren met veel moeite teelden op den onvruchtbaren bodem Op de jaarlijksche buurtspraken kwam die overlast van het wild nog al eens ter tafel en hoewel de aan grenzende buurtschappen dikwijls met elkander overhoop lagen, eens over een stuk bosch, dan weer over een schaapsdrift enzoovoort, ten opzichte van den strijd tegen „s lieven genaedigen Heeren hae- sen" c.a, trokken zij toch één lijn. De buurtmeesters (in zekeren zin de voorgangers van de latere burge meesters) kwamen door een en an der vaak in een moeilyk parket eenerzijds moest men de hooge hee ren wel wat naar de oogen zien, doch anderzijds regende het klachten van de burgers en boeren, wier akkers aan de bosschen grensden. Schoorvoetend werd dan een me morie van klachten opgesteld en in- gediend bij het kwartierbestuur van Veluwen te Arnhem. In zoo'n memo rie lezen wij bv. dat de wilde var kens onduldbare schade toebrengen aan het koren. Landerijen worden meermalen voor den tweeden keer omgeploegd en weer ingezaaid, doch opnieuw geheel door de zwijnen om gewroet. De ruige zwartjassen ko men 's nachts midden in het dorp Ede en de inwoners zijn ten laatste genoodzaakt na het invallen dei- duisternis de wacht te houden bij hun landerijen. Wanneer het zoo bont werd, orga niseerde men enkele malen groote klopjachten en kwam naar ouderge woonte het bevel van de buurtmees ters, dat de huisluiden den Wildwal moesten herstellen. Hieruit volgt, dat deze wal nogal eens in verwaar loosden toestand verkeerde, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit. dat men in tijden van minder overlast niet of niet voldoende omkeek naar deze afzetting. Particulieren mogen tien kippen houden In de maatregelen ten aanzien van het houden van pluimvee is een vereenvoudiging gekomen. Thans mogen particulieren zonder vergun, ning tien stuks pluimvee houden Ook de handbalcompetitie is Zon dag weer begonnen. Het hecrenelf- tal van AAV, dat na eenige jaren af wezigheid weer aan de competie'deel neemt, begon met een 51. neder laag tegen het Bussumsche BHC. De uitslag geeft de verhouding goed weer Het was een rommelige wed strijd, waarin ieder verband ontbrak, zoowel bij AAV als BHC. Reeds na eenige minuten kreeg AAV een goe de kans, maur Barneveld schoot 'voor open doel over, Even later loste Nien- borg, nog altijd de oude tactische speler, een hard schot, dat tot cor ner werd verwerkt. Hierna zakte het spel als een kaartenhuis ineen. Hoewel AAV ecnig speloverwicht had, was het toch BHC, die het eer ste doelpuntte (01). Even latei- ontkwam het AAV doel aan een tweede doorboring, doordat de paal redde. Toch was het uitstel van executie. Voor de rust werd de stand tot 30 in het voordeel van BHC opgevoerd. Na de rust wist AAV den achter stand tot 32 terug te brengen. Toen was het weer de beurt van BHC AAV wist nog 2 maal, BHC nog 1 maal te doelpunten, zoodat de einduitslag 54 voor BHC werd. Het is Quick niet gelukt de eerste winstpunten binnen te halen. In een weinig fraaien wedstrijd werd met 4—0 van de Zebra's verloren. Na een aan vankelijk goed begin van de Amers- foorters, verslapte het spel allengs, om ten slotte in wat heen en weer getrap te eindigen. De overwinning van de Hilversummers was volkomen ver diend Dit kwam hoofdzakelijk doordat zij zich beter wisten aan te passen. Reeds eenige minuten na het begin kwamen de Zebra s op gelukkige wijze aan een doelpunt, doordat De Jong den bal tegen het heen van een Hilversum mer schoot, die geheel vrij voor keeper Veer kwam te staan Quick liet zich niet ontmoedigen en met eenige aanval len werd het Zebra-doel in gevaar ge bracht. Jammer was het dat de scheids rechter voor buitenspel affloot, toen Quick de gelijkmaker kon scoren Hier na was het 'met Quick gedaan De Zebra's kwamen in den aanval, wat even voor rust met een doelpunt werd beloond. (0—2. Na de rust was er niet veel verbc tering te bespeuren. De samenhang bij Quick was volkomen zoek. De Zebra s hadden dan ook een beduidend veld- overwicht. De stand werd nog opge voerd tot 4—0. T A flc geschiedenis van Harder- wijk speelde tot het laatst van de ISe eeuw de oudr kerktoren een rol van beteekenis. 't HV/.s een prachtig bouwwerk, opgetrokken in verscheidene verdiepingen, aan de westzijde van de NedHerv. kerk. De geschiet/schrijver zegt met eeni- gen trots dat de toren zelfs hoogcr was dan die van Arnhem en dat op zijn vlakke kruin die door het aan leggen van vuren de scheepvaart tot baken diende, een wagen zich kon omwentelen. Een trap van 330 treden voerde naar het klokkenspel van zware, welluidende klokken. IJ EL A AS. toren en klokken zijn -*• vergaan. Geen klokgelui roept Ie vromen meer op naar het bede huis of geeft stemming aan den rust. dag; geen hoogtij wordt meer inge luid. Op 28 Januari 1797 een Zatei dag morgen. tusschen 8 en 9 uur, ont stond plotseling eon scheur over «Ie hhCle lengte van den toren. De helft stortte met donderend geraas in en de andere helft hleef staan, wiege lend op de fundamenten. De vroede aderen besloten on middellijk tot opruiming en cm die op de logste wijze te doen geschie den, ontboden ze een kanon uit Zwolle, waarvan het vervoer in die dagen met groote moeite over den weg moest plaats hebben. Toen het na eenige dagen was op gesteld aan den KI. Grindweg (thans de Frisialaan) bleken de bedienden geen scherpschutters, want herhaal delijk schoten ze langs het stuk to ren heen tot schrik en schade van de burgerij. In de Oudheidskamer ten Stadhuizc vindt men nog ver schillende kogels ter grootte van een Edammertje, die tijdens het vreed zame bombardement in particuliere w oningen zijn terecht gekomen. Na vele schoten werd ten slotte toch het doel bereikt en stortte de rest van het bouwsel ineen De oorzaak Veel en hefig waren de gedachten wisselingen over de oorzaak van de ramp. Men verweet de stedelijke overheid ilc groote verwaarloozing. Anderen zagen in den torenval het teeken van den ernst der tijden: de laatste jaren had de toren neerge zien op veel ellende. Wel was Har derwijk in 1795. toen de Franschen in het land kwamen, dadelijk on zonder morren tot verandering van regeering overgegaan, maar tocli leefde onder het volk nog de bange herinnering aan hetgeen zich ènkëie jaren geleden aan den voet van den ouden kerktoren had afgespeeld. De felle strijd tusschen Prins, en Staats gezinden, de uit Frankrijk overge waaide begeerte naar volks-souve r<>initeit, die slechts bereikbaar scheen door een vernedering van Stadhouder Willem V. ze hielden liet volk in groote opgewondenheid. Al les wat aan Oranje deed denken moest op last der Franschen verdwy non. Het dragen van Oranje en het zingen \an Oranje-liederen werd als oproerkraaien beschouwd. Bijgeloovige zielen beweerden dat dit alles den toren te veel was en dat het de oorzaak van zijn onder gang was. Tijdens het drfdé bieden schoolkin deren uit Hierden in kleederdracht aan mevrouw Numan bloemen aan, De heer en mevrouw Numan worden feestelijk ingehaald. Tegenover hen de heer Willemsen, voorz. der Oran- je-vereeniging Commissie startgelden is samengesteld In verband met een te treffen rege ling tusschen de K.N.M.V. en den Ne- derlandschen Rcnncrsbond inzake het geven van vergoedingen aan renners in terieinwedstrijden werd indertijd beslo ten hiertoe een commissie in het leven te roepen. De commissie is thans sa- raengestéld Voorzitter is Piet Nortier als neutraal persoon. Voor dc KNMV weiden de heeren Bruinsma en Hunsc (voorzitter KNMV) afgevaardigd, voor den Nederlandschen Rennersbond den hh. Piet van Aartsen en Hartman. Verwacht mag worden dat binnen en kele weken de resultaten van de be sprekingen bekend zullen worden ge maakt. 1-tUlllciON ten verhaal 19 uit het |aar 1946 door Frank Anders Korte inhoud van het vooraf gaande: Met den geheim/innigen dood van Marja. die met een wond onder de linkerborst gevonden wordt, komt men gelijktijdig in de sfeer van het ondergrondsche werk, waarover de/.e roman handelt. De dood van Marja door Drem- mel aan een vriend gemeld, brengt dezen vriend in een nerveuse stern- min. Hij meent, dat de gebeurtenis, waarvan hy de toedracht kent, door zijn medewerkers zal worden ont dekt. Hij ontloopt een ontmoeting met Dremmel en ijlt naar het huis waar Marja is gevonden. Daar ont moet hy zijn vrienden, waarvan Heinsius probeert hem het geheim door een listige ondervraging te ontnemen. In angstwekkende spanning vol gen de gebeurtenissen elkaar op, waarbij men kennis maakt met S.D. overvallen en de gedurfde manier waarop de ondergrondsehe. strijders het den Duitschers moeilijk maken. Een drinkgelag, waarbij men een Duitseher uit het raam werpt, brengt tenslotte den vriend in bui tengewoon moeilijke omstandig heden. Ontkomen lijkt haast on- k overwoog al hoe Ik het pistool kon laten verdwijnen alsmede de lastige papieren, die ik bij me had, toen de ruimte beneden mij, onder het rooster, mijn aandacht trok Be ter nog dan er het wapen ïn te wer pen zou ik er zelf in kunnen verdwij nen. Deze schuilplaats scheen op mij te wachten, want toen ik aan de ijze ren staven rukte gaf het rooster vol doende mee, zoodat ik mij er door kon wringen Het ging weliswaar met een hinderlijk geknars, maar toen het rooster eenmaal boven mijn hoofd lag voelde ik mij toch aanmer kelijk rustiger. Dit alles was sneller in zijn werk gegaan dan zich beschrij ven laat. Ik had gehandeld naar de ingeving van het oogenblik en dat was juist op tijd, want ik had nauwe lijks gelegenheid om een houding te vinden in de enge ruimte, loon er reeds voetstappen klonken. De Duit schers kwamen. Nu was het nog maar een kwestig van geluk. Toen ik over de eerste opwinding heen was merkte ik hoe weinig ge riefelijk het hier onder de straat was. Rechtop kon ïk niet ctaan en de gron^ was bedekt met zeker een handbreedte water, zoodat lk er niet veel voor voelde om te gaan zitten. Bovendien wilde ik dieper bukken dan misschien noodzakelijk was, om- dnj ik vreesde dat. wanneer ik recht op stond, mijn haar boven het roos ter zou steken Ik kon natuurlyk pro- beeren om de ramen van het souster, rain, waarnaast ik '•tond, te forcee- ren. Maar ik had daarvoor geen ge reedschap en zelfs, wanneer het gelukken zou. kwamen er ongetwij feld meer moeilnkheden dan ».k nu te verwerken had. Ik zou in een vreemd en donker huis staan en waarschijn lijk minder veilig dan op deze plaats waar men mij niet licht zou zoeken Ik vergat echter, dat mijn toestand langzamerhand zoo geworden was, dat ik evenveel behoefte had aan vei ligheid als aan lichamelijke verzor- ging: eten. warmte en slaap. Tenslotte had >k geen begi-.p meer van den tijd Het kon een kwartier zijn. dat de Britten vlogen, doch ook reeds enkele uren Het zal duizenden zoo vergaan zijn. in concentratiekam pen en gevangenissen, eenzamen zoo als ik. dat zij in verzet kwamen tegen hun lot, wanneer zij de motoren hoorden van de vliegtuigen, die hoog in de vrije lucht, naar huis keerden. In den zomer van 1940 brachten wij nachten op het duin door om den •strijd van een enkelen vermetelen Engelschman tegen de Duitsche zoek. lichten en afweerbatterijen te volgen, Opgetogen waren wij dan wanneer een lichtkogel aan een parachute werd neergelaten en aan onze gestal ten kolossale schaduwen gaf en wij voorspelden elkaar opgewonden, dat hier binnen vier dagen een bom zou vallen. Dat was romantiek voor ons, die lange witte vingers, waarmee de zoeklichten den donkeren hemel af tastten. het vuurwerk van de licht, spoorminutie en het wttte vlekje, dat in de stralenbundels verscheen, wan neer de vlieger gevangen werd en wij vurig wenrchten. dat hij zou ontsnap pen. Nu komt er niet langer een een zame vlieger over: zij komen bij hon derden. overdag en in de nacht en er zij geen batterijen meer aan de kust en de zoeklichten werden reeds lang geleden weggehaald Op de aarde is het stil. wanneer zij naderen en de laatste galm van de sirene versterft. Wij zijn aan hun genade overgeleverd. Wij ballen de vuisten: het is het sym bool van kracht, dat monotone ge brom der honderden en du'.zenden motoren, het is de overwinning en de vrijheid, zoo dichtbij en toch zoo ver af Zoover af ook, toen ik eensklaps weer waakzaam werd door voetstap pen. die om den hoek kwamen en snel naderden Duitsche laarzen; twee zag jk er in een flits voorbij gaan, toen één on den rand van het rooster trapte en de andere zich precies bo ven mijn hoofd plantte, Zij stonden stM voor het huis. mijn laatste veste. Diese Strasse noch, hoorde ik een van de belagers zeggen_ /erfluch; noch mal, zej den ander. Toen belden zij. zoo hard als Duit sche soldaten aan Nederlandsche wo ningen doen (Wordt vervolgd) De nieuwe tijd verlangt een nieu wen toren Üp voorstel van burgemeester Kempers, riep de Gemeenteraad een Torenfonds in het leven, waarin ie der jaar uit de gewone middelen een bijdrage wordt géstort. Eenmaal hoopt men 'n nieuwen toren te zien verrijzen, schooner nog dan de oude. Dan zal in de verre toekomst de ge schiedschrijver vertellen dat. na don tweeden wereldoorlog aan do boor» den van het IJselmeer een toren vei rees als symbool van de nimmer ver sagende energie van het Nederland'-» sche volk APWC is de nieuwe competitie met een nederlaag begonnen en het heeft dit hoofdzakelijk aan eigen fouten te danken. SEC was niet ster ker, doch vertoonde een frisch open spel, waaraan de achterhoede van APWC de handen vol had De thuis club stelde daar een kort spelletje tegenover, dat geregeld op het back- stel doodliep. Vooral de voorhoed® speelde te peuterig en te langzaam^ SEC verdiende de overwinning ten volle, hoewel het niet sterker was. In den aanvang was APWC iets meer in den aanval en heeft na 10 min. bijna geluk als rechtsback do Rooy achterover kopt. Na een hevig heen en weer getrap voor het APWG doel werd de bal uit een kluwen spei Iers onhoudbaar ingeschoten. SE<^ verhoogde het tempo en wist door fraai open spel door de achterhoede der Amersfoorters te breken, waar na Klompenhouwer ten tweede male onhoudbaar inschoot. APWC werd hierdoor wakker ge schud en na een voorzet van Over- eem doelpuntte midvoor van Empe- len, door den bal ineens uit de lucht in te trappen. Rust 12. APWC bleef in het korte spel vol harden en dit strafte SEC af. Post maakte er na tactisch naar binnen spelen van Klompenhouwer 13 van. Nog scheen alles niet verloren, want van Empelen doelpuntte spoedig na goed doorzetten van Mossing. Doch APWC had hiermede al haar kruit verschoten en SEC wist door doel punten van Reyerse en Post de over winning veilig te stellen. H.V.C. speelde vriendschappelijk In een werkelijk vriendschappelijk gespeelden wedstrijd heeft HVC kans gezien de Haagsche 2de klasser BMT een 42 nederlaag toe te brengen. Na een kwartier nam HVC door W. Kraak de leiding, doch spoedig lag de gelijkmaker achter Brits, die zich nu en dan weer eens aan te ver uit* loopen bezondigde. Schriever wisj voor rust HVC nog de leiding te her* geven. Circa 8 minuten na de hervatting liep Brits uit, kreeg den bal niet goed vast en wederom prykten er twee gelijke cijfers op het scorebord. Na goed aangeven van Schrie.ver doel- pöntte Cesar prachtig. Vlak voor het einde loste Schriever plotseling 3 meter buiten het strafschopgebied een hard schot dat den keeper ver- rastte 42. Uitblinkers in dezen wed stryd waren De Gans en Malestein. Amersfoort wint met dubbele cijfers In Aalsmeer Amersfoort heeft in een vrij een- toonigen wedstrijd in Aalsmeer Olym- pia een 100 nederlaag toegebracht. De Amersfoorters lieten in de eer ste helft prachtige staaltjes van com binatiespel zien. Alle aanvallen wer ing met die van Olympia, lign met die van Olympia. Hadden de Olympianen iets meer systeem gebracht in hun spel, dan zou Amersfoort ongetwijfeld een nog grooter overwinning hebben behaald doch de Amersfoorters konden de juiste afweer tegen dit systeem niét vinden. In een wedstrijd, waarin de ge moederen danig in beweging werden gebracht, hebben de Amersfoortsche dames een verdiende 32 overwin ning behaald. Dat deze strijd in een minder pret- tigen geest werd gespeeld vond zijn oorzaak in het feit dat de scheid-s rechter er rekening mede hield, dat WVGV voor het eerst aan de com petitie deelnam en daardoor ver schillende dingen door de vingers zag Door het doortastend optreden van de Amersfoortsche voorhoede werd niettemin de wedstrijd verdiend met 32 gewonnen na met rust met 10 te hebben achter gestaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3