Einde huiswerk-misère zicht in Woningbouw begint op gang te komen Sterrenregen op 9 October Huishoudschool: bakermat der bekwame huisvrouw 'arja is dood Een probleem dat school en huis samen moeten oplossen W. Noske in Indië Fransche gobelins Spreek, zie en hoor geen kwaad...? Haendels Messias' VAN HET LINNEN VENSTER Zaterdag 5 October 1946 P een der weinig rnooie va- cantiedagen heeft de minis ter van Onderwijs de scholieren \erblijd met zijn besluit, oat voortaan het week-end zonder huiswerk zal zijn. En het ken- merkt dé verandering, die zien m ae opvattingen over het scho <1- le-ven aan hei voltrekken is, dat 'dit besluit kon worden genomen en bij vrijwel alle betrokkenen instemming vindt. Die verandering openbaart zich tevens op andere wijze. Op vei scheidene scholen gaat men er toe over gedurende een deel van den middag het huiswerk op school te laten maken onder lei ding. flan de leeraren. Men ver plaatst de lesuren zooveel moge lijk naar den ochtend en houdt zoodoende althans een aantal middagen of een deel van eiken ruidddag over voor het huiswerk maken, dat moeilijk dien naam kan dragen. Er wordt door de leerlingen in dien middagtijd op school werk verricht, dat anders thuis gedaan had moeten wor den. Meer nog dan de invloed van de Dalton-gedachte heeft hier de nood van den tijd een deugd voortgebracht. Het dicht- opeen wonen in de huizen, de weinige brandstof hebben ertoe geleid, dat het huiswerk tot schoolwerk is geworden. Gebrek aan schoolruimte en ge brek aan schoeisel en fietsen brengen met zich mee, dat er me nigmaal slechts halve dagen school wordt gehouden of slechts enkele dagen na den ochtend schooltijd enkele middaguren op school worden doorgebracht. Dit veroorzaakt onmiddellijk een an dere situatie van het huiswerk. Er komt meer tijd voor beschik baar, zonder dat het bijzonder in omvang toeneemt. Door al deze verschuivingen wordt duidelijk, dat er nieuwe mogelijkheden zijn voor het pro bleem van het huiswerk, dat vroeger zoo zwaar kon drukken en bijna onoplosbaar scheen. En terwijl voorheen de ouders vrijwel geen kans kregen om aan verbetering mee te werken, is het huiswerk thans een pro bleem, dat school en huis samen de baas zullen vvordqn De school immers behoort er naar te streven, dat de daginde ling van de leerlingen ui j' lan ger luidt: 's ochtends schooi, 's middags school, 's avonds huiswerk. Vooral voor de jonge leerlingen valt een dergelijke dagtaak niet te verdedigen. De school zal ervoor dienen te wa ken, dat de gunstige verandering, die we nu zien voltrekken, niet ongedaan wordt gemaakt door verzwaring van het huiswerk. De taak van de ouders is echter van even groot belang. Zij zullen, vooral ten aanzien van de jon gere leerlingen, zorg moeten dra gen, dat het huiswerk over den beschikbaren tijd behoorlijk wordt verdeeld, of, om een nieu we term te gebruiken, wordt „uit gesmeerd". Onvermijdelijk is, dat or dagen zijn met meer en dagen met minder huiswerk. Van kin deren van 12, 13 jaar kan niet worden geëischt, dat zij zelf een redelijke verdeeling van de werk taak tot stand brengen. Nu er wat meer ruimte komt. wordt juist die verdeeling urgent. WANNEER de ouders daar aan leiding geven, is dat op z'n minst van even groote be- teckenis als de maatregelen, die de school neemt ten aanzien van bet huiswerk. Terwijl de school er volstrekt niet van mag uit gaan, dat er tijdens het week end „toch wel oen beetje" kan worden gewerkt, behoeft het voor de ouders geenszins een wet van Meden en Perzen te zijn, dat er gedurende dien tijd geen boek wordt ingekeken. Medewerking van de ouders voorkomt hier ook dwaze klachten, als wel eens wor den geuit bij halve dagen school. Men kan dan 6oms hooren: „Mijn kind heeft veel te weinig huis werk. Geeft U het alstublief wat meer op!" Bij onderzoek blijkt dan meestal, dat de leerling na veel vrijen tijd het werk op het nippertje afraffelt öf dat hij zijn vrije uren niet goed weet te be steden. Het laatste is een ernstig geval. Het is toch immers al te gek, dat ouders ons huiswerk zouden komen vragen, omdat nun kind met z'n vrijen tijd geen raad weet! Hifer is het huiswerk pro bleem verkeerd in het probleem van den vrijen tijd en worden de zaken op hun kop gezet. Richtsnoer moet blijven een re delijke verhouding tusschen huis werk en vrijen tijd. Noch de ge dachte: zoo min mogelijk huis werk, noch die van; zoo min mo gelijk vrijen tijd, is bruikbaar. Ouders en docenten moeten deze dingen ernstig overwegen, nu waarschijnlijk in de toekomst een andere groepeefing van de vakken een vermindering van len ouden huiswerkdruk zal jrengen en een andere verdeeling der werkzaamheden tevens ver lichting zal gaan beteekenen. Voor cïe lagere klassen dient te geldon: de dagtaak is met het avondeten afgéloopen. Voor de hoogere klassen waar de zelf studie toeneemt, moet een zelf standige verdeeling van de taken worden bevorderdd. Het is niet erg, dat er eens tijden zijn, waar- n van 's morgens vroeg tot s avonds laat moet worden ge blokt. indien men rnaar zorg uagt. dat de jonge mensch ook andere en zich juist dan steeds verwijdende levenskrin gen naar lichaam cn geest tot zijn recht kan komen. Dr. J. C. Brandt Corstius. Willem Noske, de eerste Neder- laDdsche musicus die na Japans ca pitulatie een tournée maakt door Ned.-Indië, mag zich verheugen een groot succes. Hij geeft vrijwel dag aan dag een concert, soms wel twee of drie! In Tjililitan trad hij in de open lucht op voor een gehoor van 2500 menschen! In Parijs is dezen zomer het eve nement op kunstgebied geweest de tentoonstelling „Het Fransche wand tapijt van do middeleeuwen tot he den." Wij kunnen tot onze vreugde mei den dat deze prachtige gobelins in den loop van deze maani naar Am sterdam verhuizen en van begin No vember tot na de Kerstdagen te zien zullen zijn in het Rijksmuseum! Do llclhobberU van een groot man Tlitlcns zlln bezoek aan do Dplglschp Ardennen be steedde Winston Churchill zlln vrbcn tijd uan het schilderen van een der Iraalc gedeelten van het landschap nabij Dlnant. (PA Italië moet 225 millioen dollar betalen Italië zal 225 millioen dollar aan herstelbetalingen moeten opbrengen, zoo heeft de subcommissie van de conference te Parijs gisteren beslist. Ethiopië krijgt 25 millioen, Grieken land en Joegoslavië beide 100 mil lioen. De woningbouw in ons land begint goed op gang le komen, gelijk blijkt uit de cijfersdie dr ir, Z. v. d. Meer directeur-generaal van de Volks huisvesting op het congres van den Nationalen Woningraad te Am sterdam meedeelde. Op 1 October waren in het. kader van hel bouwplan 1946 9.746 woningen gegund of in uitvoeringterwijl in de komende maan den nog 3.000 in uitvoering worden genomen. Dit beteekent een over schrijding van hfit aantal van 10.000, dat voor 1946 was vastgesteld. De oplossing van het woningpro. Woningraad" de heer L. v. d. Wal bloem wordt wel ernstig gehandicapt door het gebrek aan geschoolde ar. beidskrachten in de bouwvakken. Hun aantal bedroeg vóór den oorlog 160.000, doch is gelaaid tot 130.000. De stichting ..Ratiobouw". reeds in bezettingstijd in het leven geroepen, bestudeert echter voortdurend alle mogelijkheden voor meer rationeel© bouwmethoden, waardoor het tekort aan arbeiders ön hot gebrek aan bouwmaterialen, vooral hout, onder, vangen kunnen worden. Gedurende de eerstkomende jaren zullen voor den woningbouw 500 millioen per jaar noodig zijn, welke grootendeels uit de overheidskassen moeten komen. Tachtig procent van de woningen van he* bouwplan 1940 wordt uitgevoerd als z.g. woning- wetbouw, dus door gemeente en wo- ningbouwvereenigingen. Dr. v. d.-Meer heeft, goed vertrou wen dat de toepassing van de beste systemen op het gebied der pre-fa- bricated-houses de grootendeels in fabrieken gercedgemaakc huizen belangrijk zal bijdragen den ernsti- gen woningnood binnen de tien ge raamde jaren te doen verdwijnen. Aan krotopruiming kan echter de eerste jaren niet worden godacht. De voorzitter van den „Nationalen Een Amerikaansch marine vliegtuig is gisteravond ten Zuiden van Kopenhagen neergestort. De be manning van drie personen werd ge wond. deelde mede, dat het aantal aange sloten woningbouwverecnigingen van 147 met 133.000 woningen in 1941 opgeloopen is tot 614, die 170.000 wo. ningen exploiteeren. Het Amerikaansche Lockheed-toestel „Truculent Turtle" heeft het lange-afstandsrecord voor vliegtuigen in een non-stopvlucht verbeterd. De politieke commissie voor Italië heeft besloten, dat het vredes verdrag met Italië van kracht zal worden voor dat het eventueel door Joego-Slavië zal zijn geratifi ceerd. STADSNIEUWS Politie-varia Beschermd door het duister van den nacht, sneed een snoodaard met behulp van een glassnijder eeti vierkant in de étalageruit van een juwelier aan den Leus- derweg. Met een steen verwijder de h J vervolgens het zorgvuldig ingesneden vierkant en stak zijn hand begeerig uit naar de ge- etaleerde kleinooden. I-Ielaas nij had niet op een tweede ruit gerekend en stootte dus hand en neus. De ruit ter waarde van f 200. is vernield. Een haastige reiziger< die op het laatste nippertje den trein nog wilde halen. liep. de conductrice negeerende, door de controle. L)at nam ze niet. Zij liep hem achter na en er ontstond een kleine worsteling, waarbij de conduc trice een schop tegen haar been opliep. Ze is dit bij de politie aan gaan geven als mishandeling. Te gen den man werd proces-verbaal opgemaakt en hij mocht tevens den nacht op het bureau door brengen. Haastige spoed is zelden goed Door de spoorwegrecherche is een A.T.O.-chaufïeur aange-iou den, die zich schuldig heeft go- maakt aan diefstal van eenige zondingen. Zilver ambtsjubileum Op 9 October a.s. is- de heer Joh. Ossendrijver 25 jaar bil Je ia P. de Vries te Amersfoort in dienst als metselaar. In den nacht van 9 op 10 October mogelijk ook in den voorafgaanden of den volgenden nacht kan een heftige sterrenregen worden ver wacht. Het uitstralingsgebied d. i. het gebied, waar alle tot deze ster renregen behoorende meteoren of vallende sterren vandaan schijnen te komen ligt in den kop van het sterrenbeeld draak. Dit gebied be vindt zich in den avond hoog boven de Noord-Westelijke horizon. Op den avond van 9 October 1933 was eveneens een prachtige sterren regen te zien. Vele lezers zullen ztch het indrukwekkende schouwspel nog 's Werelds grootste en eerste helicoptère met straalaandrijvingvan de Amerikaansche marinetijdens een proefvlucht te Lambert in St. Louis. De dubbele motoren geven de machine een grootere veilig heid bij het vliegen over ruw terrein, bevolkte gebieden of water Het toestel heeft een kruissnelheid van ruim 160 K.M. per uur. Voor den Zondag Ukent die drie napjes wel, die deze moraal preeken. Merk waardig, dat er juist apen 'voor ge bruikt worden, om dit te demon- streeren. .Maar wanneer ik even na denk, ontdek ik, dat het inderdaad je reinste apenliefde is, die er uit spreekt, zooals uit alles, wat alleen maar moraal is. Om met het laatste te beginnen: hoor geen kwaadzoo bet re cept van: als er schreeuwend on recht gebeurt, loopt ge een straatje om! En heel wat menschen hebben in den bezettingstijd hun schuld ver groot, alleen door niet te hooren. En spreek geen kwaad wanneer er werkelijk niets meer dan kwaad te zeggen valt, moet ik dan mijn mond fiouden of over het mooie weer pra ten? Dat is apnliefde. dat wil zeggen: liefde tot jezelf. Of men tracht van 't leven een mooi verhaal te maken, óf* men praat het kwade eenvoudig goed. Beide methoden zijn geregeld bc-proefd, en becl wat film-kunst wordt door dc drie traditioneel© aapjes gekenmerkt als een mogelijke levensv lucht. De Bijbel is anders, Warit God is liefde, echte liefde! De Bij bel noemt kwaad kwaad. Zon der eenig voorbehoud. Daar wor den de zonden gestriemd. de vreedzame moraal ontmaskerd, daar wordt Goddank van den j/nensch geen aap gemaakt, geen sa- i tans-caricatuur. De mensch is geval len, verloren, tóch Gods kind. Die mensch wordt aangesproken niet op wat hij geworden is en er nu nog van maken kan, maar op wat hij krach tens Gods bedoelen rnoet zijn. Wan neer Jezus dit aan menschen ver telt, wordt dit een harde leer ge noemd. Hij zag het kwaad en hoorde het, doch sprak het niet, doch droeg het in Zijn eigen lichaam aaD het Kruis. V. D. M. herinneren Op het oogenblik van de grootste activiteit van den regen be ril oeg het aantaj toen enkele hon derden per minuut.Uit onderzoekin gen is gebleken, dat de sterrenregen in relatie staat met een komeet, de komeet giacobini-zinner De materie deeltjes stukjes metaal en steen die het als „vallende ster" bekend staande lichtverschijnsel in onzen dampning teweegbrengen, be .vegen zich voor hun ontmoeting met de aarde in een gesloten oian om de zon, en wel in nagenoeg lezelfd-; baan als de komeet. Omdat de komeet eens in de r::.m 6!4 jaar een omloop om de zon voltooit, mogen we verwach ten, dat ae genoemde materiedeeltjes meteorieten genaamd dit ook doen No 13 jnar hebben zij dus twee maal rondom de zon gewenteld, zoo dat een nieuwe ontmoeting met* de aarde waarschijnlijk is. Er zijn verschillende feiten, die er op dulden, dat de waar te nemen aantallen nu wellicht nog grooter zul len zijn dan in 1933. Het tijdstip van den sterrenregen is niet precies te voorspellen. Het zal waarschijnlijk in den nacht van 9 op 10 October vallen, maar het is evenmin uitgesloten, dat het een dag vroeger of later valt. Een derde mogelijkheid is, dat de sterren regen overdag plaats heeft in dat ge val zullen we er niets van merken Het geheele verschijnsel duurt mis schien slechts enkele uren, misschien langer. Wil men zich geen kans op het zien ervan laten ontglippen, dan moet men terdege op zijn qui vive zijn. Een ieder kan waardevolle waar nemingen van dezen regen doen. Men behoeft slechts de aantallen vallende sterren per minuut te tellen en te noteeren. Dit aantal verandert voort durend. De tellingen leveren dus iedere minuut een afzonderlijk resul taat Het spreekt vanzelf, dat ook meer volledige waarnemingen (b.v. helderheidsschattingen) groote waar de hebben. De aandacht zij er echter op gevestigd, dat de eenvoudigste waarnemingen van belang zijn. Vele wegen liggen open voor doortastende jonge vrouwen /n liet gezin neemt de huisvrouw 'Ie centrale plaats in. Van haar hangt het ordelijk en vlot verloop der huishoudelijke organisatie af. Door het scheppen van een gezellige sfepr in het gezin wordt een gunstige omgeving voor de opvoeding van de kinderen bevorderd. Maar iedere huisvrouw weel, dat ook het goed onderhouden van een huis, het gere geld verstellen van de kleeding, het aanbrengen van passende versiering en het met smaak opdisschen van een wat uitgebreid en maaltijd bij de feestelijke gebeurtenissen in liet ge zin veel-ervaring en kennis van za ken eisc/it. In de meeste gevallen leert de huisvrouw aldoende. En dan spijt het haar vaak, dal zij niet in de gelegenheid geweest is wat meer van het huishouden geleerd te hebben, HOEZEER deze gedachte in de laatste jaren is gaan leven, blijkt bijvoorbeeld uit den groei van de Arnersfoortsche Industrie- en Huishoudschool, die dit jaar meer dan 000 leerlingen herbergt, verdeeld over acht verschillende opleidingen. Wie voor het^ eer.st dc Arnersfoortsche school binnen stapt, staat verbaasd over de ver scheidenheid van leerlingen, «lie hij in de vak- en theorielokalen aantreft. Ilier staan de 12- cn 13- jarigen druk bezig met het koken, dan vindt U een groep meisjes van 16 jaar en ouder die inge wijd wórdt in de geheimen van de warenkennis; een lokaal verder de jonge vrouwen van 20 jaar, die zich voorbereiden voor hun taal al9 leerares. Drie groepen Tevcoi heerscht de opvatting, dat de huishoudschool alleen maar voor hulp in de huishou ding opleidt. In de school onder scheidt men echter drie groepen: de primaire, dosecondaire cn de tertiaire opleidingsgroep. Het grootste deel van de meis jes volgt de twee-jarige primaire opleiding. Het zijn de 12- en 13- jarigen die zoo van de lagere school komen en voorbereid wor den voor hot huishoudelijk werk. in het gezin. Zij krijgen les in koken huishoudelijk werk. in de nanldvakken en een deel van den lijd wordt besteed aan de algemeene ontwikkeling. Na deze twee jaar kunnen zii als hulp in de huishouding gaan werken, doch velen gaan mee naar de hoogere afdeeling. Kleuterklas In de secondaire opleiding ne men de huishoudkundigen dc voornaamste plaats in. Deze meis jes kunnen na hun opleiding van twee jaar, die vooraf gegaan is door een ULO-opleiding. hun werkkring vinden in inrichtingen of zich verder bekwamen in an dere vakken bijvoorbeeld als ver pleegster. De theoretische vakken vormen het voornaamste deel van het onderwijs. De meisjes leeren niet alleen huishoudelijke werk zaamheden, maar zij ontvangen ook inzicht In eenvoudige organi satie en administratie en leeren zelfstandig inkoopen doen. In de ze afdeeling vinden we ook de op leiding voor kinderverzorgstcr en voorleidster in de kindertehuizen. Binnenkort zal annex de Arners foortsche Huishoudschool een kleuterklas geopend worden om de leerlingen eenige practische er varing te laten opdoen. Op het oogenblik werken zij in de kleu terscholen In de stad. helpen op het consultatiebureau van zuige lingen-zorg en gaan met de ver pleegsters de ..wijk" in. De tertiaire opleiding omvat tenslotte de aanstaande leerares- sen bij het nijverheidsonderwijs Op het ormnngrijke lesrooster Ingóznndon \U"leilucling\ 20 JAAR RAMBLERS! [feuilleton i verhaal uit het jaar 1945 door Frank Anders np ot een tweede salvo kwam het niet. want de overgebleven Duit. schcr,. waren plotseling van het Pad afgezwenkt en hadden de veiligheid van de grafzerken opgezocht. Dit scheen een succes voor ons. maar de toestand was onaangenaam geworden. Wij beheerschten immers n'.et langer dezen strategisch gunstigen hoek. Op enkele tientallen meters waren nu ook Duntscher in het labyrinth van graven en als hun strijdlust niet be koeld was door de. drie slachtoffers, zou er een soort guerilla ontdaan van vier of vijf voortkruipende Duit- schers, in den rug gedekt door hun eigen menschen. tegen drie gewapen. den aan onzen kant. Wie de derde was kon ik niet vermoeden Misschien Berend, hoewel ik mij niet herinne ren kon, dat hij ooit een wapen rijk geweest was Of Heinsius? Neen hij zeker niet. want er was slecht ge schoten door dien derde. En men kon welhaast niet missen op dezen af stand Toen schoot mij plotseling te binnen, dat er tweemaal vlak naast mij een kogel was ingeslagen. Stellig niet van een geweer; liet geluid was anders, het moest d'e derde revolver geweest zijn. want bet was juist toen ik boven den rand uitkeek en aan legde langs het lichaam van den doo- den officier Ik kreeg het onaangena me gevoel, dat die schoten misschien voor mij bedoeld waren en toen ik goed keek zag.ik inderdaad een klein rond gat in de militaire broek boven mijn hoofd. Wij hadden een vijand in den rug. En dat moest een van de aanwezigen bij de begrafenis geweest zijn. Ik voelde, dat mijn handen klam werden Ik besefte np eerst, hoe ho peloos dit alles was Toen sprong er iemand naast mij. Het was Berend. Hij keek mij met wilde oogen aan en sprak gejaagd: ..Waar blijf je? Ruurd zit te sprin gen om je Hij heeft nog maar twee patronen". ,,Drie" zei ik om mijn stem te hoo ren. Twee of drie, we moeten direct terug". „Goed", zei ik, ..ik heb veertien pa tronen bij me. dat kunoen ook veer. t?en Duitschers zijn. Maar wees voor zichtig. want achter ons zit nog een scherpschutter' Ik waarschuwde hem niet met een sprong over het pad te gaan. maar plat over den grond te kruipen Ik ging voor Wij war er bijna, toen Berend riep: „Jan Willem! Ik moet nog naar hem toe". „Blijf hier", snauwde ik, „hij is dood" Maar Berend keek toch nog om en die aarzeling werd hem noodlottig. Een kogel trof hem en hij sprong met een schreeuw op. Meteen kreeg hij een kogel 'n het achterhoofd Er was niets aan te doen, ik moest door. Langs de nu welhaast vertrouw de rij graven voortkruipende zag ik juist nog juffrouw Bliester, die weg gedoken achter haar grooten steen, haar paraplu had opgestoken. Ruurd vond ik op dezelfde plaats Ik vertelde hem van Berend, terwijl hij voor zich uit bleef turen Ik kon daarom ziin gezicht niet zien maar zijn handen bleven rustig. Ik ze», ook. dat ik van achteren beschoten was Toen keerde Ruurd zich om Hij had ziin besluit genomen. ..Wij gaan weg" zei hii. ..het heeft geen zin hier langer te blijven. Wie zouden wij nog moeten verdedigen9 Jan Willem en Berend zijn er niet meer. Heincius en mijn broer zullen allang verdwenen ziin Ik geloof niet. dat er anderen zijn d'.e wat te vree zen hebben van de S D Laten we meteen gaan Het oogenblik was gunstig De Duitschers. die nu ook tusschen de graven waren, zouden zich veel lans zamer vooruit werken, in terrein, dat voor hen niemandsland was. dan wij ons achteruit konden bewegen. Wij lieten juffrouw Blies'er en den dominee in de frontl'.nie achter Maar zij konden niet weten, dat de Duit schers het eerst op hen zouden stui- tén. (Wordt vervolgd) vinden we behalve de practijk vakken ook vakken als psycholo gie en paedagogiek. Vernieuwing Na deze opsomming moet U wel den indruk krijgen, dat de organi satie van deze school met haar ruim 30 leeraressëïi en leeraren aronder enkele dokters hèêi wat arbeid en beleid vereischt. Maar met dit alles acht de school haar taak nog niet beëindigd O- durende de dagehiksche lesuren maken ook de meisjes van het 7<le en 8ste leerjaar en van de meisjes TJLO aan het Plantsoen gebruik van de school. Tn de avonduren go\en de leeraressen voor de huis vrouwen uit Amersfoort e.en aan tal cursussen in koken, verstellen en costuumnaaien. En dit jaar krijgen ook de leerlingen van het pas gevestigde opleidingscentrum voor maatschappelijke werksters „Middeloo" to Amersfoort in de Industrie- en Huishoudschool hun practische -lessen. We ziin verre van volledig ge weest met dit overzicht van het werk van de Arnersfoortsche Huishoudschool, maar toch geeft het voorafgaande een beeld van de vele mogelijkheden die dit on derwijs voor meisjes biedt. Ten slotte. denkt U niet. dat hii zoo'n groote organisatie het onderwijs zelf in het gedrang komt. Het te gendeel blijkt wel uit de ernstige poging tot vernieuwing, die dit jaar onder leiding van een dor leeraressen mej. Boele van Hens- broek met de jongste meisjes groep genomen wordt. ALS er nog twijfel mochten hebben bestaan over de ar tistieke voordeelen van een fusie van Opatorium-Vereeniging met Toonkunst, mag men wel ver wachten. dat deze door de stra lende uitvoering van „Der Mes sias" uit den weg zijn geruimd. Het koor, dat in de „Messias" als in haast geen ander oratorium ebt grootste aandeel heeft in de verklanking van de partituur, heeft zich op een uitstekende wij- zo van deze moeilijke taak ge kweten. En da t Adriaan C. Schuurman de juiste man is voor het leiderschap, heeft hij met de ze uitvoering ten volle bewezen. Hij had het geheel vast in han den en wist na kleine weifelin gen in t begin zijn intenties even zuiver op 't orkest over te bren gen als op 't koor, zoodat er de juiste verhoudingen tusschen in- suurnentale en vocale klanken ontstonden. Over 't algemeen mag men zijn frissche tempi juist noe men, ofschoon een enkele keer ietwat meer matigheid als tegen pool het geheel had doen winnen. In ieder geval was deze uitvoe- r;ng gespeend van de gebruike lijke romantiek, een voor de Ilaendel-renaissance voornaam ding. Van de solisten beviel 't beste Ankie van Wiekevoort-Cromme- !in vooral in de aria „Ich weiss, ciuss mein Erlöser Lebct". Guus Hoekmnn's bas bezit bij alle stem- cupaciteilen nog niet voldoende buigzaamheid, om steeds te blij ven boeien. Een nog grootere con centratie zal op den duur zeker de uitstekende momenten perma nent doen worden. Ook Mevr. Fecnstra—Krap zong met haar kloek altgeluid nog te veel de enkele noten, waardoor baar voordracht wat droog bleef De tenor VViebe Duaeger kwam er gelukkig na een weinig fortuin lijk begin beter in, ofschoon mij persoonlijk bet tiabre van zijn stom minder ligt. Met het U.S.O. al9 orkestralen ah tergrond werd het een prach tige uitvoering in de geheel be zette St. Joriskerk voor een au ditorium, dat gaarne men kon tiet voelen met een daverend aj-plaue van zijn dankbaarheid had getuigd. Hansch Scheifes. Politie heeft goede schutters De Arnersfoortsche politie nam onder leiding van de E A P.S.V., xmet twee vijftallen deel aan de van y tot 14 September te Was senaar gehouden politic-schiet wedstrijden. In de eere-coi pswedstrijd K. S< O. wisten de vijftallen de 2e en d" 7e plaats te bezetten. Wanneer wij hierbij bedenken, dat het Wassenaarsche corps, dat eerste wérd, met vijf vijftallen deelnam en een gelijk punten aantal boek te, kan men de resultaten voof. Amersfoort goed noemen. Ook bij het pistoolschieten loonden ue Amersfoorters zich ware meesters. In den wedstrijd corps-pistool plaatste de E.A.P.Si V. zich 7e, terwijl Dcrksen zich op de vaste haan-pistool respectieve lijk de 6en cn den 4en prijs wist te veroveren. Tafeltenniswedstrijden In de Sportzaal van de N.V. Han dels-Mij v.h. Joh. v. d. Meiden werd Donderdagavond een riendschappe- lijke tafeltenniswedstrijd gespeeld tusschen het personeel van v. d. Meiden en leden van de Ver. Rijks Ambtenaren Utrecht en Amersfoort, De leden van de V. R. A. Utrecht bleken overwegend sterker te zijn. Er werd met drie teams gespeeld. De eerste twee teams hebben ieder achttien partijen enkel en twee par tijen dubbel spel, er wijl he 3e team achttien partijen enkel spel heeft ge* speeld. De totale uitslag luidd: V.R.A, Utrecht 52 p., V.R.A. A'foort 31 p.f v d. Meiden 4 p. Inzet winterprogram Z.U.T. De Wandelsportvereeniging Z. U. T. houdt als inzet voor het wmterprogra'mma Zondag 6 Oc tober een vereenigingstocht. Het ligt in dc bedoeling een winter- eerie van zes tochen te houden. Eiken eersten Zondag van de ko* mende maand wordt een wande ling gemaakt, waarvoor aan dé deelnemers in het a.s. voorjaar een herinnering beschikbaar zal worden gesteld, Als laatste tocht buiten de stad zul Z.U.T. Zondag 20 October a.s. deelnemen aan den herfsttocht van „De Kievit" te Bussum. In verband met het vergevor derde seizoen werd besloten niet deel te nemen aan de marschen, die op 12 en 13 October in Pup- merend worden gehouden. Wedstrijdprogramma Het wedstrijdprogramma, dat tot 1 December a.s. voor H.V.CU werd vastgesteld, ziet er als volgt uil: 6 October Zeeburgia—H.V.C. 13 October H.V.C.—Spartaan. 20 October R.C.H.—H.V.C. 27 October H.V.C.—Kennemers. 3 November W.F.C. —H.V.C. 10 November H.V.C.West Fri- sia. 17 November A.F.C.—H.V.C. 24 November H.V.C.Alknu Boijs. 1 December HilversumH.V.G* Supportersvereniging H.V.C. ÏI.V.C. supporters hebben een vereeniging opgericht. Het voor- loopig bestuur werd als volgt sa mengesteld: A. Bokhorst, voorzitter;x J. W. v. d. Bosch. Puntenbi.rgerlian T4, secretaris; H. Kamerbeek, pen ningmeester. De vereeniging stelt zich ten doel: 'lste. Voor haar leden ger» gi lde en goedkoope reisgelegenheid te verzorgen hij uitwedstrijden van H.V.C. 2de De rnoreele en sportieve op voeding van het Arnersfoortsche publiek te bevorderen bij de wed strijden. 3de. Bij uitwedstrijden zooveel mogelijk het Il.V.C.-elflal aan te moedigen. Gevonden voorwerpen Zakje koffie. Zilveren ring. Por- temonnaie. Padvindersriem. Tasch pantoffels Damesjasje. Doosje met sigaren. Blauw kindervestje. Koffer tje met kleeding. Doosje met sol deersel Zakmes. Kinderjasje Enve loppe met foto's. Kerkboek. Bril. Handdoek. Kussensloop met wasch- goed. Honden. Wit kindersokje. Da meshandschoen. GRAND. Een adembenemen de Georgë Formby-film, zie bun de conclusie van een product u t filmland, dat door zijn zotte si tuaties het altijd weer verlossen de Formby-liedje en rhythmis'-b getokkel van de ukelele de toe schouwers tot geestdrift wekt. ui dit geval van motorduivel no. 1. Formby neemt ons ditmaal mee naar het mooie eiland „Man" waar dc groote T T races wei den verreden. Wat zouden w<4 eigenlijk verder vertollen! U be grijpt het al. George krijgt weel een bewonderaarster, waarvoor hi) in deze Film op den motor kruipt. Als oen pijl uit een boog soli iet George over de wegen, noemt baricades en kraakt z jn rivalen. Kortom het ontbreekt niet aan spanning. En als men op het laatste oogenblik den strijd nog verloren waant, bereikt hij tochGenoeg, genoeg! U weet het nu wel George wint dc races cn voor de zoo'eelste maal ook de harten van het film lieven deel der Amerfooi tsclie burgerij. In „Grand" knetteren de zp week de motoren! CITY „Nachtboot naar Dublin" is een serisationeele film van recen ten datum Het gegeven behelst na melijk een geschiedenis rond atoom geheimen. Dit actueele gegeven .s goed uitgewerkt De film, waarin Robert Newton de hoofdrol speek, is een aaneenschakeling van dc meest spannende detective-scènes Er wordt rijkelijk met revolvers ge dreigd en ook aan dooden ontbreekt het niet. Het begint al, wanneer een agent van den militairen inlichtin gendienst over de railing van de nachtboot „gewipt" wordt. De vriend en collega van het slachtof fer treedt "bij den dader in dienst, trouwt en passant tegen zijn wil met een Oostenrijksche refugée en loopt tenslotte in den val. Maar ook ditmaal komt het geluk niet te laat, zoodat men voldaan huiswaarts gaat. REMBRANDT Joe Brown is de eeuwige pechvogel in de gei\j^ - •hamige film. Al zijn ongelukken en ongelukjes accepteert hij echter op een wijze, die den toeschouwer doet .-schateren. Vooraf gaat „Bliksem flits", waarin het aan spanning niet ontbreekt. Ver. voor Huismuziek De .veiecniging voor Huismu ziek opent Maandag 14 October a te acht uur in het gebouw w.n de Vereeniging van Vrijz. Urn-vormden een reeks van con certen. die zij dezen winter hoopt I- kunnen orga niseeren. Het en-de concert zal worden ver zorgd door mej. 1 Kromvel, pia- i'o aievr. L. Schroder, alt en den hem- W, de Zoete, viool en alt- v upV Uitgevoerd worden werken an ii-lin'. Mozart. Bach en F'.i alims Benoemingen B'i K.B. is benoemd mi plaat^ver- vangend voorzitter van de Vierde Kamer in het tribunaal voor het ar rondissement Utrecht mr. M. E. Fok- kema en tot lid de heer K. Coolen, beiden te Amersfoort. I

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2