Echt Amerikaansch Stad van tegenstellingen Onze zeestrijdkraeliteii Thans nog 82 intemeerings- kampen Doodencel 601 ingewijd - ar.ja is dood Radio-programma ULC1NJ, de merkwaardigste stad van Europa Wijziging in den treinenloop Biografie van Luther Splintertje vertelt uit zijn jeugd' Geen woeimg? Dam scheiden... Onze „vloot" op 1 Juli 1946 eer de Redacteur Maandag 7 October 1946 3 DAAR, waar het bergland van Dalmatië, dat gelijk een machtig bolwerk van rotsen het achterland tegen de zee beschermt, in het Zuiden in lieflijk heuvellandschap verandert, om tenslotte geheel over te gaan in de moerassige vlakte van de Boejana, daar ligt Ul- cinj, het vroegere Dulcigno, de merkwaardigste star van Europa Merkwaardig, omdat hier twee werelden vreedzaam naast elkander leven: het Avondland en het Morgenland Het Morgenland schijnt in het v/esten ten onder te gaan Weliswaar steekt in het rotsachtige heuvellandschap naar de zee toe nog de oude Turksche vesting van Ulcinj tenen den hemel af. maar beneden in de stad. waar een mo dern badhotel is gebouwd, aanvaardt Europa de erfenis van het oude Morgenland. De Albaneesche grens is niet ver. Twee werelden leven vreedzaam naast elkander ONDER Kemal Ataturk werd Turkije gemoderniseerd. In Ulcinj. waar het wemelt van Mo hammedanen. valt niet veel meer te „moderniseeren" aan de Tur ken. Ze zijn oud en vermoeid: zo zullen hier uitsterven met hun zeden en gewoonten, welke in Turkije zijn verboden en afge schaft en door de afstammelingen der oude Turken in Ulcinj ook niet meer worden nageleefd. In Turkije wordt geen sluier meer voor het gezicht gedragen: in Ul cinj bestaat dit nog. Maar wan neer de muezzin van de minaret af de geloovigen tot het gebed op roept, dan geven alleen de oude vrome Turken hieraan gevolg; de jongeren voelen niets voor het gebed. Zeerooversnest Ulcinj was in vroegere tijden een berucht zeerooversnest. Hier werden nog blanke slavinnen verkocht voor de harems Boven, in het gebied van de vestin waart nog de geest rond van de Turksche veroveraars, die hun bolwerk met afwisselend krijgs geluk verdedigden. Thans heerscht in de vestingstad de rust van het graf De huizen lig gen verlaten, uitgestorven. Weer en wind knagen aan de oude mu ren. aan de eeuwenoude wallen, torens, bolwerken, welke den stormloop der Turken weerston den. Jaar in. jaar uit brokkelen de muren af. nu staan alleen nog maar de gmndvesten er Enkele huizen aan den ouden weg naar de nieuwe stad Ulcinj zijn nog be woond. Kinderen, schilderachtig in hun lompen, spelen voor de deuren. Nu en dan. als emi geest, sluipt een zwaargesluierde vrou wengestalte door de smalle straat. In het nieuwe Ulcini heerscht weliswaar bedrijvigheid, maar ook dat bezit een eigenaardig, vreemdsoortig rhvtme. De afstam melingen der vroegere wereldver overaars zijn oude mannen met witte baarden, die voor hun wo ningen of voor een café zitten en met. elkander zwijgen. Zelfs het leven en de kleur, welke de boe rinnen aan bet strnattooneel ver- leenen, de manden op hun hoof den, terwiil de muildieren naast hen voortstappen draagt geen Europeesch karakter. Ouderge woontp wordt iedere tran^actip zonder haast, zonder onrust, afge sloten- iedereen bepft hier tiid Evenals in de Grient is niets hie1 aan tijd gebonden. Haremvensters Door de oude straten van de stad wandelend, vallen de getra liede haremvensters op Turksche vrouwen, gekleed in grijze zak- achtige. in plooien vallende gewa den, zwarte sluiers voor het ge laat, komen met hun talrijk kroost uit hun woning. Zij hege ven zich naar beneden, naar het strand dat werkelijk idvllisch en vrij van steenen één dc mooiste plekjes is van Dalmatië. Dicht gesluierd, een paraplu bo ven zich. zitten de vrouwen daar en bewaken het vrooliike spel van hun kinderen aan het kalme wa- Met ingang van 7 October zijn in de dienstregeling van de Ncd. Spoorwegen verschillende verbe teringen aangebracht. Aan de ver bindingen met bet Noorden is we derom een sneltreinpaar toege voegd, waarmee de verbinding tusschen Holland en het Noorden via Zwolle wordt gebracht op zes treinenparen op werkdagen en vier op Zondagen. Ingelegd wor den op werkdagen een trein Amersfoort (v. 15.43)—Rotterdam Den Haag; Den HaagRotter damUtrecht (a. 10.36) dagelijks en op werkdagen Utrecht (v. 16.12)Den HaagRotterdam; Utrecht (v. 15.12)Den Haag (a. 16.41)—Rotterdam (a. 16.23) en eveneens dagelijks Den Haag- Rotterdam— Utrecht )a. 20.06) Amsterdam (v. 17.55)—Arnhem wordt versneld waardoor de trein hoewel hij 20 min. later uit Am sterdam vertrekt, 43 minuten eer der te Arnhem aankomt. De trein, welke uit Utrecht ver trekt om 15.44. krijgt in Assen aansluiting naar Groningen. De trein Utrecht (v 10.44)—Apel doorn gaat dagelijks rijden, de trein Utrecht (v. 21.49)—Hilver sum wordt gewijzigd in Utrecht (v 22.19), ten einde in Utrecht aansluitingen te kunnen overne men. Italië moet 225 millioen dollar betalen Italië zal 225 millioen dollar aan herstelbetalingen moeten opbrengen, zoo heeft de subcommissie van de conference te Parijs gisteren beslist. Ethiopië krijgt 25 millioen, Grieken land en Joegoslavië beide 100 mil lioen. ter van de Adriatische Zee. De eenige concessie, welke deze vrouwen doen aan den modernen tijd en aan de hvgiène bestaat hierin, dat zij hun schoenen en kousen uittrekken en angst vallig lettend op hun gezichts sluiers pootje baden liet Oostersche hart van Ul cini slaat nog. Wie de Oriënt zoekt, vindt deze niet in Ankara, maar wel in Ulcinj. De oude Tur- wittken. de celeerde hod ia'- eebte Wijzen uit bet Morgenland zij zitten altijd maar met bun witte tulbanden en witte baarden voor de café's en zwijgen, tot aan hun dood toe Zji zitten daar in afwachting van den oproep tot het gebed, welke de muezzin van de minaret laat schallen. Eigen lijk zijn zij al gestorven deze ouden uit bet Morgenland Nie mand beeft liet bun misschien ooit nog verteld, orn bet snrook;e niet te verstoren dat het Morgen land in Ulcini den bezoeker uit bet Avondland \erhanlt (Universum Press.) De Amerikaansche bases in den Stillen Oceaan President Truman beeft tic vlei voornaamste punten van de Ame- "ikaansche politiek t.a.v militaire jasos in den Stillen Oceaan be kend gemaakt. Deze zijn: 1) De gebieden van Gocam en Saipan vormen de kern van de Ameri kaansche verdediging in het wes telijk deel van den Stillen Oceaan; 2 Secundaire bases zullen op Okinawa. Truk, Eniwetok en Kwadjelinn aangelegd worden: 3) Dc president en de admiraals Towers en Parnell hebben nog geen beslissing genomen over Amerikaansche bases en de Phi- lippijnen; 4) De V S. zijn van plan dc Australische basis Manus ge deeltelijk prijs te geven; 5) In het noordelijk deel van den Stillen Oceaan zullen de V.S. hechte bas ses op Kodiak vestigen. De Nachtwacht gerestaureerd In maandenlange afzondering heeft de restaurateur van het Rijksmu seum de Nachtwacht aan een schoonmaak onderworpen. Hij heefi de vernislaag die steeds ondoorzich tiger werd en den bruinen toon aan het werk gaf voor een groot deel verwijderd en de Nachtwacht is. zooals een der persvertegenwoordi gers die gelegenheid kregen het werk te zien, het uitdrukt vol dag licht gekomen. Het lijkt een volkomen nieuw schilderij. De kapitein tot nog toe in goudgeel gekleed is nu roomwit, evenals het meisje, terwijl achter haar een tweede meisie in 't blauw duidelijk zichtbaar is. De détails spreken veel levendiger en de figu ren staan veel meer los van elkaar Van de zijde van het Directoraat- Generaal voor Bijzondere Rechtsple ging wordt het volgende overzicht verstrekt van de kampen, die In het tijdvak van 1 October 1945 tot 1 Oc tober 1946 werden opgeheven. Het totale aantal opgeheven kampen be draagt 48. terwijl het aantal van thans nog in gebruikzijnde kampen 82 is. Hieronder bevinden zich een 7-tal kampen in Zuid-Limburg, die zullen worden opgehevèn zoodra de nieuwe mijnwer.eeiskampen klaar zijn geko men. Verder ligt het in de bedoeling om nog een 20 a 25-tal kampen bin nen afzienbaren tijd te liquideeren. Een aantal daarvan is inmiddels per 1 October 1946 in liquidatie gegaan. Het aantal kampen heeft nooit hoo- ger gelegen dan 100 De kampen, die werden opgeheven waren voor een groot deel kazernes, die terugegc ven moet: en worden aan het M n sif-rie van Oorlog en die per kazerne gemiddeld ruimte boden aan 1000 2000 man. Hiervoor in de plaats zijn door het Ministerie van Oorlog in ruil gegeven een aantal for ten, die gemiddeld slechts ruimte bie den voor 200 300 man per fort. Hieronder vallen o.a.: de Van Heutz- kazerne te Kampen, de Harskamp, de v. Nassau-kazerne te Harderwijk. Een aantal kampen werd terugge geven aan den oorspionkelijken eige naar. I}e voor tuchtscholen en dergelijke gingen weer over in handen van de gewone Justitie, terwijl scholen, nood ziekenhuizen enz hun oorspronkelijke bestemming terugkregen. In de afgeloopen maanden werden de volgende kampen opgeheven: Juli 1946: Jeugdgevangenis te Zut- phen; Tuchtschool Berg en Dalsche- weg te Nijmegen; Loodsen KNSM Levantkade te Amsterdam; .,De Beer" te Rozenburg (15 Aug '46 weder in gebruik genomen voor vreemdelingen die ten spoedigste aan den Vreemdelin gendienst worden overgegeven;ULO school te Middelburg. Augustus 1946- Harskamp; Kazerne Koudenhorn te Haarlem; Noodzieken huis, Bankastraat te Rotterdam. September 1946; Laan 1914 te Amersfoort; Westerweg te Alkmaar; „De Kruisberg" te Doetinchem; Stads park te Groningen; Vliegveld Twen- the, Enschede; Barak D. Bergweg, Rotterdam; Steyl. Hedenmorgen is de doodencel 601, blijvend monument ter nagedachte nis van allen, die in bezettingstijd hun leven gaven voor den vrijheids strijd, onder groote belangstelling van autoriteiten en nabestaanden van hen die vielen, ingewijd. De mi nisters Beel en Van Maarseveen en de particuliere secretaresse van H.M. de Koningin, mej. Geldens, woonden de plechtigheid bij. De oud-gevangenispredikant ds. G. Bos, die zoovelen in hun moei lijkste uren heeft bijgestaan, her dacht de slachtoffers van het Geu zenproces, „Vrij Nederland", de „Oranjewacht", den Ordedienst, in lichtingendienst, de z.g. Stjjkelorga nisatie en de onnoembaar vele an deren, die achter de open luikjes het uur van hun executie afwacht ten. „Zij hebben de Duitschers nooit gehaat, met de N.S.B.-ers hadden zij medelijden. Hun strijd ging te gen dictatuur, knechting en tyran- nie". „Dat is alles wat wjj nog voor hen kunnen doen: hen door onze liefde en onze gedachten voor altijd aan de vergetelheid ontrukken n trachten, hun prachtige voorbeeld te volgen," zei mevrouw B. Boon v. d Starre, die de inwijdingsrede hield. Daarna opende mevrouw A. M. C. Baronnesse van Lynden v. d. Bosch, wier vader ook ten )f- fer viel aan den overweldiger, de deur van cel 601. „De Postfanfare en „Die Haghe Sanghers" speelden en zongen treurmuziek. De Amsterdamsche hoogleeraar prof. d r. W. J. Kooiman, be. kend als predikant van de Maarten Lutherkerk in Amsterdam heeft een biografie, gewijd aan Maarten L u t h e r. Doctor der Heilige Schrift en Reformator der Kerk. welke ver schenen is bij de Uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam. Ei be stond op dat gebied in ons land wei nig bruikbaars of het was uitver kocht De schrijver heeft bij zijn arbeid ooral aan jonge menschen gedacht het boek bestond uit de stof. wel ke hij op zi.jn catechisatie behandel de maar ook anderen zullen het graag lezen en gebruiken. Het is po- nulair in den goeden zin van het woord, geeft niet te veel franje, en leert den grooten hervormer ook uit ijn eigen werk on brieven kennen. Laat boeken uw vrienden zijn I S een boek niet te immers geen tooneel Gedeeltelijk werden vergelijken met een en film, behalve dan ze in eigen gebouw, goeden vriend? Ja, datgene, wat door de achter slot en grendel, ongetwijfeld, en ve- bezettende macht was bewaard, gedeeltelijk len hebben inderdaad goedgekeurd, doch waren ze ondorgedo- loor weinig menschen ken. Helaa* ging ook reapprecieerd werd. een aantal aan den bezetter verloren. Was het dan een onder, dal velen zich Nu de bevrijding is wendden tot de Open- gekomen, is de Lees bare Leeszaal cn Bi- zaa] Weer vrij in haar door W MeuMijk 160. Ik werd eerst warm en toen koud van schrik! Knars was niet zoo dom als ik dacht, hij had de auto, die steeds volgde, opgemerkt en wilde nu zien of dat toevallig was of ntctKnots kreeg bevel hard te rijden en Knars hield de zwarte auto in het oog. In snelle vaart vloog de auto over den weg en ik voelde mijn hart rikketikken en durfde niet om zien. ..Wat een onzin", zei ik: ..Wie zou ons nu in Amerika achtervolgen, niemand kent ons hier!" Maar Knars luisterde met „Wat doettie?" vroeg Knots, over het stuur ge bogen. ,,Die kar volgt ons!" gromde Knars. „Hij rijdt nu ook hard, dat is verdacht. We moeten dien achtervolger kwijt raken, ik vertrouw hem niet Rij straks 's van het pad af. Knots. We zullen hem voorbij laten rijden, daar voorbij die bocht opgelet'" Knots gaf vol gas en slingerde plotseling het stuurrad om zoodat wc van den weg zwenkten en stilstonden met een ruk in het bosch. Knots zette den motor af en toen hoorden we het gezoem in de verte al van de zwarte auto. De auto waar Bob- belman en baron Adriaan in zaten Amersfoortsche jongen in Londen (slot) Veel belangstelling voor Holland j^ONDEN is een stad van tegen- E DG WARE ROAD, vormt de grens tusschen de boeken tot hun vrien den gemaakt. In de oorlogsjaren werd er zelfs méér ge lezen dan ooit te vo ren. Moeilijkheden ge durende dezen tijd in werk en huisèUjke bliotheek. Muurhuizen boekenkeuze. Een deel omstandigheden ver oorzaakten een vlucht uit het dagelijksche leven en de behoefte zich in een andere geestelijke wereld te vergeten. Op cultureel gebied was er weinig, 9? Neen immers, daar Van de nieuw aange- was voor ieder nog lec- -0chte boeken zijn «He, tuur te verkrijgen, welke betrekking heb- hoewel vele bekende ben op den oorlogs boeken uit de circu- un bezettingstijd, Im- latie werden genomen. rners, rjeze tijd mag Wat gebeurde er en zal niet vergeten met deze werken? worden. Vele Amerikanen hebben ge amuseerd en geïnteresseerd de berichten gevolgd over het op- treden der squatters in Londen. Dat in Engeland deelen der be volking zichzelf hielpen aan een oplossing uit den woningnood, vmden de Amerikanen uiterst belangwekkend, al zullen zij er niet over denken dit voorbeeld te volgen. Hiervoor is men in dit land. dat zich zoozeer op zijn de mocratische vrijheid voorstaat, te zeer getrouw aan de wet. Spon tane of zelfs revolutionnaire be wegingen ziet men hier liever er gens anders. Men leest er graag over. maar is ten opzichte van de overheid te gehoorzaam, om iets dergelijks ook maar in overwe ging te nemen. De Amerikaansche woningnood is ten hemel schreiend. De orga nisaties van veteranen loopen storm tegen het parlement en de burgemeesters het helpt alle maal niets. Millioenen, letterlijk millioenen menschen zijn zonder woning. Wat doen de Amerikanen Jan als zij niet in opstand ko men? Hoe uit dit volk zich, als het ziet. dat zijn frontstrijders on rechtvaardig worden behandeld, als het lijdt op sociaal gebied, diep geschokt is, omdat zoovelen geen dak boven het hoofd heb ben? Om te beginnen meldde het „Federal Security Agency", da> in 1945 in Amerika 502.000 huwe lijken ontbonden zijn. Dat is 25 meer dan in 1944. Op iedere drie huwelijken in Amerika viel in 1945 één echtscheiding. Dat is zelfs in het land van de vele echt scheidingen nog niet voorgeko men. Letterlijk duizenden solda- tenhuwelijken zijn tengevolge van den woningnood verbroken. De deskundigen geven de schuld hiervan aan het samenleven met schoonouders, het verspreid le ven van huisgezinnen of ook wel het teveel op elkaar leven in noodwoningen. Waar de En- gelschman zijn recht, dat hem wordt onthouden, langs illegalen weg zoekt, daar verbreekt de Amerikaan de huwelijksbanden, als hij geen menschwaardig be staan kan leiden. Of Enkele dagen geleden was in ac drukste verkeersstraten van Amerika en misschien wel ter we reld, tusschen de Fifth Avenue en de 42nd Street, een paartje te zien, dat met het mooiste weer onder twee geweldige paraplu's liep te wandelen. Op deze para plu's stond te lezen; „Dit is het eenige dak. dat wij hebben" en „Hoe lang moeten wij nog onder een paraplu leven?" en „Veteraan cn echtgenoote zoeken dringend onderkomen". Deze twee bewezen echte Amerikanen te zijn en be reikten datgene, wat ze wilden. Ze verschenen niet meer met hun paraplu's. Want dc „New York Herald Tri bune' bevatte dezer dagen een ad vertentie, die als volgt luidde: „Een der beknedstc firma's van Amerika nas ondoordacht genoeg mij als haar vertegenwoordiger naar New York te zenden. Ik wil geen onfatsoenlijk leven leiden. Ik ben ren gentleman van de oude school, volgens oude tradities opgevoed heb dertig jaar hard gewerkt en me altijd voorgesteld hierdoor een ge zellig tehuis, hier en daar een goede borrel en nu en /Ion een behoorlijke, biefstuk f.e Verdienenalsmede het recht bij gelegenheid naar den schouwburg, de rennen of een sport wedstrijd te gaan. Nu ben ik in Ne.w Natuurlijk kunnen niet alle Amerikanen zonder woning gaan scheiden, want dit kost geld. Ook zijn ze niet allemaal in staat om „stunts" te bedenken, die uit komst brengen. Ad verteeren? Ad vertenties zijn uit den tijd, nie mand gelooft meer in een goed re sultaat van een advertentie voor woonruimte. Niemand? Ook dat is niet waar. York, heb kind noch kraai en ik wil, als het moet, van al mijn levenswen- schen afzien, maar ik zou wel vier muien willen hebben, die ik mijn eigen kan noemen, gemeubileerd of ongemeubileerd, ergens een plekje voor mezelf. Weel U er een?" Ziedaar de tekst van een ad vertentie om een woning anno 1946 in Amerika (Universum Press). stellingen. Men ziet er de praeh tigste paleizen en de armoedigste krotten soms vlak bij elkaar. Men rijdt er in moderne bussen, maar ook in hopeloos ouderwetse taxi's en trams. Men heef. er gas-, maar ook electrische verlichting bijvoorbeeld. e- raeente Paddinglon. de Borough of Paddihglon en de Forougli of Ma- rylebone. Het eene gedeelte der straat is gemeente Paddington. het andere gemeente Marvlebone. Pad dington stelt zich tevreden met gas. lantaarns en Marvlebone heeft elec. trisehe straatverlichting, zoo'lat het eene trottoir met gas en het andere met elektriciteit wordt verlicht. Men ziet er blank en bruin in bon- wafreling door de hoofdstraten flaneeren. Arabieren en Britsch-In- diërs in nationale kleederdracht ver. bazen den Engelschman evenmin als het grappige schnenpoetsertje in Oxforistreet, dat vijftig cent rekent voor een mooi glansje op de schoe nen. Nog altijd zijn er in Engeland veel vreemdelingen van allerlei na ties. Zij genieten ook nu nog de gast vrijheid van het Engclsche volk. Maar geen enkele buitenlander is er zoo geliefd als de Dutchman, de Hol lander. Vraag het aan dc menschen in Richmond en vraag t' aan de in woners van Brentwood, waar de Hollandsche kazernes zijn. Zij zullen u uitnoodigen eens op een avond langs te komen. Tien togen een. dat er dan een Hollandsche soldaat bij het Engelsche gezin is. die vertelt van dat mooie land waar hij van laan komt. Hollandsche soldaten De Hollandsche soldaten in Enge land zitten krap in hun geld, maar veel wordt hun vergoed door de gast vrijheid en de hartelijkheid van het Engelsche gezin. Wij. Amersfoort, sche jongens en meisjes die als lid van de zwemclub „Neptunus" te gast waren bij leden vaai de Willesden Swimming Club, stonden 's avonds niet zwemmen van het vele eten. dat men voor ons opgespaard had. Wij. hadden maar een kik te geven, of alles stond voor ons klaar. Wanneer er onder de onzen waren, die geen geld hadden we mochten maar één Pond Sterling mee naar Enge land nemen, dan werd er op een of andere manier geld gekregen. Wij hebben daar in Engeland niet gesla pen in luxueuze hotels met roltrap pen en liften en badkamers cn we reden er niet rond in prachtige au. tn's. integendeel wij logeerden bij doodgewone burgemcnschen. die net zooveel zorgen hadden als onze vaders en moeders. We moesten vaak slapen in een stoel of in een kermisbed op den grond, maar we hebben meer plezier in de trip ge had, dan iemand anders mogelijker wijs kan hebben Arnhem-herdenking Nu moet gezegd worden lat Hol land in het middelpunt der belang stelling smid Londen was in de da gen dat wij er waren, vol met mili tairen en oud.militairen, die bij Arn. hem gevochten hadden en naar Lon den waren gekomen om daar de her denking van dit drama mede te ma ken. De kranten stonden vol met ["Feuilleton Êen verhaal uit het iaar I94i 31 door Frank Ander* J\/ï ijn jasje heb ik met nieer aange- -LV-L trokken Ik stak het opgerold '.n mijn broekriem op mijn rug. zoo dat ik er bij het voortkruipen geen hinder van had. De grond was al zoo nat geworden, dat wij er al gauw on toonbaar uitzagen, met modderspat ten in het gezicht en vette aarde kle vend tusschen onze vingers. Het was verbazingwekkend zoo ge makkelijk het ging en de gedachte, dat wij op weg waren naar veiligheid en rust was op zichzelf reeds een be vrijding Ik vroeg mij ook af, waarom wij Met eerder tot den terugtocht be sloten hadden Berend was er mis schien nog goed door gekomen. Wij zagen verscheidene menschen, die wij niet kenden, maar die bij de begrafenis geweest waren Zij zaten als angstige vogels tegen de zerken aangedrukt, enkele samen, anderen alleen. En er waren die ineenkrom pen, wanneer wij om den hoek kwa men Niemand maakte zelfs maar een beweging om ons te volgen, zoo ver lamd van schrik schenen zij Ook de drip doodgravers zagen wij. Zij hurk ten op een, met kettingen omspannen steen, wellicht meenen, aan die ket tingen een versperring te hebben, waardoor geen onverlaat hen kon na deren Toch stak de langste van de drie zijn handen op. toen Ruurd na derbij kwam de revolver nog steeds in zijn rechterhand houdend. „Niet schieten!" jammerde hij „denk aan mijn viouw en Kinderen" Een van zijn collega's snauwde nem af: „Jan, schei uit. je ziei toch. dat het geen mof is". Maar toen zag hij de revolver on vercchrtkt gingen ook zijn handen omhoog „Heeremetije". stotterde hij nog, maar wij waren al voorbij. Wij door kruisten dezen hoek van Je begraaf plaats in hoogstens vijf minuten Maar toen wij aan het einde gekomen waren wachtte ons een verrassing Wij lagen nu tegenover den muur. die de achterzijde van het terrein om ringde. Onder den muur waren geen graven meer; wel was er een pad, ongeveer twee possen breed, dat naar den achteruitgang van de begraaf plaats leidde.Wij konden, liggend tus. schen de laatste zerken, juist de poort zien. En wat wij daar zagen, was met opwekkend Er lagen drie S. S.-ers in stelling. Tegen eiken pilaar één ge hurkt, met het geweer in aanslag op d0 knieën De derde lag achter een licht machinegeweer, waarmee hij juist ons pad bestreek Het was duidelijk, dat de heele hoek, waarin wij waren, goed was af gezet. Ik dacht erover mijn pistool weg te werpen beter nog het te begraven en dan rusl'.g naar voien te komen, de handen omhoog Ten slotte waren de meeste belangstellen den voor Maria's begrafenis volko men arcelnozen. Maar ik verwierp aanstonds dit plan, de man, die mij in m us bn- v Hen schieten daar van was ik nu wel overtuigd - zou mU in pik geval verraden Ik wr-' n'e of Ruurd oök dergelijke overv gingen had, maar te velen waren er van getuiae gewee-t, da» hij den oTfi. cier dooddoes. Hii moest in elk geval weg En het besluit dat hii inmiddels genomen had. wees er op dat hij er ook zoo>over dacht Fluisterend zettn h'i uiteen, dat wij de wacht aan de poort buiten geveeht moesten s'e"rn en dan meteen over den muu' - pen, wat met een 'linken nanlm-> v moeiliik zou zijn Wjf ineen nu no- ver van de drie S S ers af en kronpn daarom naderbij Wij hadder een breede zerk voor ons, waarin geb«'- teld was: „Quo usque tandem" tot hoelang nog. Ik kon mij niei meer herinneren welke van Cicero*' redevoeringen te gen den rebel Catalina mei deze zelf- i de drie woorden begonnen en vroeg mij af of deze symboliek nu wel spe ciaal voor ons op di? oogenbl'k was uitgezocht. Ruurd stootte mii aan: .Laat mij je pistool eens zien". Ik gaf het hem (Wordt vervolgd) verhalen over Arnhem cn Holland en in ie voorprogramma's van de bios. conen werden tal van films over Hol land gedraaid Alles in de geest van Marken en Volendam overigens, boertjes op klompen en ophaalbrug getjes. Zelfs in Den Haag liet men Zeeuwen wonen! Voor de film „Theirs is the Glo- rv", het relaas van den slag om Arnhem, bestond veel belangstelling. Voornamelijk Airbornetroopen en Hollanders vormden in 'ie eerste da gen liet bioscooppubliek en elke keer als de verpleegster tusschen al het. Engclsch door zei „Dokter, mag ik nog een spuitje geven" klonken echt Hollandsche opmerkingen door de donkere zaal! Over Engeland en over Londen zou ik nog veel kunnen vertellen, bijvoorbeeld over de eigenaardige make.up der vrouwen, over t' meis ie. dat in den ondergrondschen trein haar beenen poederde, over de prachtige „help your self" restau rants enzoovoort, maar dat zou te ver voeren. Wij zullen onze trip naar Engeland niet spoedig vergeten en wij hopen allemaal, dat wij eens de gelegenheid krijgen Londen nog be. ter te leeren kennen. DINSDAG HILVERSUM I. 301 5 M.8.15 Van Alkmaar begon de victorie! 9.00 Carillonmuziek; 9.15 Morgenwijding; 10.35 Fluitrecital; 11.30 Operettemu ziek (gr.); 11.45 Familiebericht uit Indië; 12.00 Dc feestelijke herdenking te Alkmaar. 13.15 De gioote Bloemen tentoonstelling te Utrecht: 13.20 Vau deville-orkest; 14.20 Pauline Marcelle piano; 15.15 15 Minuien Hawaiian- klankcn; 15.30 Werken v.Ravel. 16,30 Vroohjke marschen (gr.); 17 00 Ne- derlandsch beste pianisten spreken en spelen voor de jeugd; 17.30 „Dc Sky- masters"; 18.15 „The Skymasters"; 18.30 Pogr voor de Ned. Strijdkrach- ;en; 19.05 Zdzislas Ladomirsk"., piano; 20.15 A V.R.O.'s bonte Dinsdagavond trein. 21.30 „Dc kleine Misdaad" 23.15 24.00 ,,De camera loopt". HILVERSUM II. 415.5 M. 8.15 „Pluk den dag" (gr.); 9.05 „Pluk den dag" (verv) (gr.); 11.00 Pianorecital; 12.30 Lunchconcert; 13.15 Lunchcon cert door het pianoduo André da RaaffJacques Schutte; 14.00 Hart- velt-kwartet; 1-1 30 Scarlatiana. 15.00 Vioolrecital; 16 45 Hedendaagsche Nc_ derlandsch© Kamermuziek; 17.15 „Uit Nederlandsch Glorietijdperk"; 17.45 Dinermuziek 18.30 Dinermuziek (ver volg). 20.15 Omroepkamerorkest 21.00 Omroepkamerorkest (vervolg); 21.30 Koninklijke Zangvereeniging „Venlo- na", 22.50 Myra Hess. piano; 23.00 Lichte orkestmuziek (gr.) Bijzondere correspondentie f?EN escortevliegdckschip,, twee kruisers twee in aanbouw), zes torpe- Es dobootjagers, acht kanonneerbootcn en escortcurs (een wordt in ge reedheid gebracht), negen onderzeebooten, dertig mijnenvegers, zes hulp- mijnenvegers en escortcursdrie mijnenvegers, twee mot or-tor pc do- booten. zes patrouillebooten, een en vijftig hulpvaartuigen, drie opnemingsvaartuigen en tien depótschepen: ziedaar een samen vatting van onze zeesr,lijd krachten op 1 Juli 1940. waarbij de 14000 ton metende „Karei Doorman'', gebouwd in 1913, als „zwaarge- wichtfungeert en dus boven aan de lijst, staat. Een bemanning van 730 koppen, tuce kanonnen van 10,2 c.mzestien mitrailleurs van 40 en cverl veel mitrailleurs van 20 m.m., alsmede twintig „Fireflg"-vliegtuigen vor men de bewapening van de „Doorman"De snelheid is zeventien mijl! oudste „beestje". Dc kleinste Onmiddellijk daarop volgen de twee lichte kruisers „Tromp" en „Jacob van Hcemskerck", elk 3350 ton metend. De eerste 18 thans negen jaar oud, de tweede zeven jaar. Het aantal „koppen" bedraagt reep. 360 en 376, de beewa pening van de „Tromp" bestaat uit: 6 kanonnen van 15 cm., 4 van 7,5 cm., 6 mi trailleurs van 20 mm en 6 torpe- dolanreerbnizen van 533 mnj Van de „Heemskerck" is dit: 10 kanon nen van 10,2 cm. 8 mitrailleurs van 40 mm en 8 van 20 mm. De snelheid vin de beide kruisers is 32 mijl. bijna het dubbele van de „Doorman". Lang zullen deze lichte kruisers niet meer op de tweede en derde plaats prijken, want in aanbouw zijn „Do Zeven Provinciën" en de Eendracht" (e\-„Kijkduin"). elk S350 ton metend. De torpedoboot jagersTwee, de „Banckci 1" (1725 ton) en de „Van Galen' (1750 ton) zijn in 1041, do vier anderen, de „Evert- sen" (1706 ton). „Piet Hein" (1796 tuu). „Tjerk Hiddes" (1750 ton) on „Kortonaer"' (1796 ton) in 1042 gebouwd. Hun snelheid is maar een kwart mijl minder dan die dei lichte kruisers In totaal be vinden zich 1340 „kop,pen" aan boord van deze „jagers", waar van do bewapening uit 4 of 6 ka nonnen van 12.7 cm uit mil rail lours van 10 en 20 m.m. cn uit of 10 torpodolanceerbuizon be staat Wat de kanonneerboritcn be treft de oudste is de „Gruno" (533 ton), die in 1013 is gebouwd on die du« twee wereldoorlogen l.pcft meegemaakt Neon, de Gruno" nog niet eens de klein ste van dc vloot van acht' dat is' ie .Oneen Wilhelmina" (ge-, iiV r» in 1942* die 325 ton meet, maar die elf mijl sneller is dan 't echter 29 jaar jonger. Ook do „Soernba" en „Flores", beide ge bouwd in 1025. behooren nog tot 1c in dienst zijnde kanonneerboo- len. Zij meten elk 1457 ton, maar hun snelheid bedraagt slechte» 15 mijl. De bewapening van deze ((oudjes" loopt niet ver uiteen. De „Jan van Brakel", dateerend uit 1936, is evenmin snel te noemen met haar 15 mijl. Gelukkig houdt op in 1039 van stapel geloopen „Van Kinsbergen" de eer tegen over de kleinste op: ook deze ze ven jaar oude kanonneerboot haalt 25 mijl. Tenslotte bezitten we nog de in 1941 gebouwde „Van Speyk" en de „Joh an Maurite", dc jongste, die thans drie jaar telt. Daarnaast is de in Delfzijl gezonken K2 hiertoe te rekenen. Onderzeebooten Van de negen onderzeebooten /ijn de „Tijgcrhaai" on „Zwaard- visch", die beide 1170 ton water- verplaatsing hebben, het grootst. Zij liepen in 1943 en 1944 van sta pel, doch zijn met hun 15J/£ mijl minder snel dan de 937 ton metende 021, 22. 23, 24 en 27, die 19 mijl halen en in de jaren '40 '41 van stapel liepen. De „Dol fijn" (632 ton), eveneens in 1041 gebouwd, haalt „slechts" 11 yz nii.il, zoodat de K XIV en K NV, natoerend uit 1932, met 17 mijl hierbij nog een goed figuur ma ken. Zeer snel zijn de twee motor- to'-pedobooten MTB 229 en 433, waarvan de laatste ook nog met twee dieptebommen is uitgerust. Deze loopeii beide 42 mijl. De pa- Irouillebooten (S 3 t/m S 6) halen 36 mijl. de &7 en S8 30 mijl. Ziehier een opsovnming van on ze „vloot", zooals deze thans is sa mengesteld. Het zou in dit bestek te ver voeren om ook de „lichtere" onderdcelen van dn marine Ie be spreken; voldoende is de weten- welke deel uitmaken van onze schap dat op dc 30 mijnenvegers, zeestrijdkrachten een kleine 1000 man dienst doen. (VI IJ Til V"rd e'ing van textiel Deze- lagen !.i.- 'k iu de krant, lat er weer tex iHpunten zullen ivonlen aangewezen en ook dat ii t er me' de textiel nog niet roos- ■I maar weinig te verdoelen is en als lal weinige nu maar op oeg hclioor- i.ike wijze vvleHd werd zou ieder wat krijgen Dit buit h pr zeer veel te wensHien over. Dooi de radio rd gezegd: Als iets op texiiel- gebiej wil hphben iun>>l je er als de kippen bij zijn Ik woon op een dorp en ver van de winkels. Is er in de stad of op hei dorp iets te koop. dan kom »k altijd 'e laat. Het gevolg is, dat mijn inan cn ik al onze punten nog hebben en wij hebben evenals ieder ander wel aan een en ander gebrek. Als straks de nieuwe textiel* punten er zijn grijpen wij er weer naast Die er als de kippen bij kun nen zijn (familie vrienden of ken nissen van textielhandelaren weten het logischerwijze het eerst) komen opnieuw aan de beurt. Moest dat nu voo! kunnen komen bij een zoo groo te tcxtielschaarsehtc? Dp schoenen distributie waar het voorheen ook treil'ig mee gesteld was loopt nu op lolletjes cn is een eerlijke verdee ling Zou er nu niet iemand te vin den zijn. die zoo geniaal is een eer lijke textieldistributie te ontwerpen. Mevr. R.—R.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3