Waar op Nederlands bodem de oliepompen draaien Herfsttocht door West-Ve!uwsche buurtschappen Radio-programma Muziekonderwijs op school een zaak van het oor arja is dood Olie - ontginning te Schoonebeek levert per dag 300 ton Laat men geen zwaarwichtige concertgangers kweeken Men vindt er landelijkheid en eenvoud, sfeer en stemming Oude schaapskooien op bijna ieder erf Uit grootmoeders tijd 2 Donderdag 24 October 1946 IN de omgeving van Schoonebeek in Drente ma len de zwarte pompen de zwarte aardolie in open reservoirs. Gelukkig maar. want nu kan Uw verslaggever, die twee dagen lang rondgekeken heeft bij de B.P.M. in Drente en in Pernis, ten minste vertellen, dat hij met aardolie uit Neder land heeft kennis gemaakt. Doch het was maar op één plekje en overigens vindt men in Drente en Pernis alleen installaties. Hier en daar zit een kraantje en soms pakt een vriendelijke meneer een fleschje, tapt wat uit het kraantje en zegt: ruikt U maar, dit is petroleum of benzine. Je ruikt en zegt natuurlijk ja, want die meneer weet het precies. Maar de ingenieurs in Drente schamen zich een beetje, dat daar aardolie zoo maar in een reser voir wordt gepompt. Dat is niet netjes en het hoort niet. In een oüebedrijf hoort de olie meteen in een gesloten reservoir te komen. Als er weer materialen zijn, wordt het bedrijf in Drente pas, zooals het behoort. Dat is de eerste les, die de journalisten in Drente leerden. De tweede was niet minder op merkelijk. I Een oliepomp op Neclerlandsch I grondgebied in bedrijf35 ton I per dag wordt hiermede opge- I pompt „En als de olie nu ineens uit het boorgat spuit?" vroeg iemand, „Dan zouden wij een barre fout hebben gemaakt, want de olie mag niet spuiten. Een „spuiter", een bron dus, die olie en modder en gas boven den boortoren uit- gooit, mag niet voorkomen. Dat is alleen maar misère en verlies." Hoofdschuddend over zoo'n op vatting beklimmen we een boor toren, waar de boor met een vaart van zeventig tot honderd toeren per minuut draait in het boorgat, ergens onder den grond, acht, ne genhonderd meter diep. Er han gen een paar instrumenten tegen over de plaats, waar de boormees- ter staat. Waarom? Omdat ze aangeven, wat er beneden ge beurt. Het slijpsel, dat de boor- beitels uit het gesteente slijpen, wordt met water weggespoeld. En nu komt het: de boormees ter kan dank zij dat water de natuurkrachten beneden in be dwang houden. Diep beneden staat alles onder hoogen druk, en door modder te mengen in het water kan de boormeester den tegendruk verzwaren. Zoo drukt hij, als het noodig ls, het gas te rug, totdat ln den boortoren de afsluiter op het boorgat ls ge draald en de bon al zijn kracht mag afspuiten. Geen gas MAAR in Drente bevat het olieveld. dat misschien twaalf kilometer lang en drie of vier kilometer breed zal worden, geen.gas onder druk. Het ls een tam veldje. De olie komt niet vrij willig naar boven; ze moet opge pompt worden. De eerste bron, dicht bij Coe- vorden-, was wel heel lui. Die geeft een kubieken meter per dag, wat niet de moeite waard is. Maar volgende bonngen brachten meer op; de bronnen varieeren van twintig tot veertig kubieken me ter in opbrengst. Men boort dus voort, want het olieveld moet re gelmatig worden afgetapt, wil men er uithalen, wat er te halen ls. Berekeningen wijzen echter uit, dat geen enkel olieveld ter wereld meer dan een derde van zijn schatten prijs geeft. Op het oogenbltk levert Schoo nebeek ongeveer 300 ton olie per dag. Het zal meer worden, naar mate het aantal boorgaten toe neemt. Misschien wordt het dui zend, vijftienhonderd ton per dag, gedurende één of twee jaren. Men mag het hopen, men mag er niet op rekenen. Olie is en blijft een gok. We zitten hier dicht bij de Duit- sche grens en zien duidelijk ook daar de boortorens. Dit aangren zende olieveld is ook in exploita tie. Levert het evenveel op als hier? vragen we onzen begeleider. Ongeveer een derdeVermoè- delijk omdat zij jen ander systeem gebruiken. Maar toch heeft de Duitsche olieproductie medege werkt om den oorlog te verlen gen. De bronnen bij Bentheim leverden de grondstof voor syn thetische rubber; de fabriek bleek, toen de strijd ten einde was, vlak in de buurt te zijn! Hebben ze dan niet alles op alles gezet om ook in Nederland olie te winnen? Dat wel, maar we schoten hier niet op. Tijdens de bezetting hadden we voor één boring zes tot acht maanden noodig. We zijn wel eens vijfhonderd meter dieper gegaan dan de bedoeling was! Nu duurt een boring zes tot acht weken en als het goede ma teriaal komt, doen we het ln evenveel dagen. Maar het ont breekt ons aan boren en pompen tot nu toe. Er is wel iets uit Duitschland gekomen, maar veel te weinig. Moeilijkheden HET is niet het eenige, dat de volledige exploitatie van dit olieveld vertraagt. Het transport levert enorme moeilijkheden op Zoo nu en dan moeten de pom pen worden stilgezet, omdat er geen afvoermogelijkheid is en dat, terwijl er reeds vier of vijf boorgaten zijn, waarvoor de pom pen nog ontbreken. Vervoer te water vergt tank bootjes. Er zijn er enkele geleend van Zweden en België en er va ren zelfs slaolie-booten, maar de reis naar de raffinaderij te Pernis eischt veel te veel tijd. Van Nieuw Amsteraam tot Has selt moeten in het Stieltjes-ka naal en de Dedemsvaart 48 brug gen en sluizen worden gepasseerd. 's Winters vriezen de kanalen dicht, hetgeen opnieuw tijdverlies geeft. De Spoorwegen zullen echter uitkomst brengen. Er wordt een nieuw lijntje aangelegd dwars door het veen, dat waarschijnlijk 1 November gereed zal zijn. Het veen wordt afgegraven, een em placement aangelegd er wer ken thans 250 man en weldra hoopt men de tanktreinen regel matig heen en weer te laten rij- den tusschen Schoonebeek en Pernis. Dan is de tijd, waarin men met deze boorgaten meer produ ceerde, dan kon worden vervoerd, ten einde. Het moet ook, want hi den kortst mogelijken tijd moet het twaalftal putten, dat nu In exploitatie is, stijgen tot om streeks 300 Voordeelen EN wat zegt roen van dit alles in het veenland? De brug- wachteres in Nieuw-Amsterdam is blij, dat er wat vertier komt in 't dorp en met haar ziet menig an der de voordeelen. Groot zijn die thans nog niet. want op het boor- terrein werken 200 man van de B.P.M.meest uit het westen des lands, omdat de maatschappij dit terrein beschouwt als een oplei dingsschool voor haar personeel. Voor boormeester moet men meer achter den rug hebben dan alleen de lagere school. Doch er zijn ook reeds een aantal arbeiders uit het veenland werkzaam en voor hen gelden dezelfde bepalingen als voor de overigen. Dus ook pen sioen! Hetgeen voor veenarbei ders tot nu toe niet bepaald re gel v/as. Voorlooplg beteekent de komst van de B.P.M. in deze streek slechts iets sneller toenemende bevolking en voor de kleine boe ren, op wier land geboord wordt, een hoogere opbrengst van hèt terrein, dat zij verhuren, zoolang het noodig ls voor de olie win ning. Dat. verhuren gaat niet al tijd van harte. Er moet soms lang worden onderhandeld, maar moei lijkheden doen zich niet voor. Schoonebeek went aan z'n zwar te rijkdam. VRIJDAG 25 OClTOBER HILVERSUM I. 301.5." M 9.00 Orkestwerken van CJhabrier. 9 30 Pianomuziek van Rachmaninoff, 10,00 Morgenwijding. 10.20 I$e Regenboog. 11.00 Jodelklanken 'gr). 11.30 Marschmuziek 11.45 Familieberichten uit Indië 12.00 Franzosische ouver- türe in c kl. t., Bach 12J35 Lyra Trio. **13.15 Batho'Dekker en zijn ensemble, 14.20 Concert door het '.Kamerorkest. 16.00 Eddy Walis speelt 17.00 Metro- póle-Orkest. 17.35 Muzikaal babbeltje door Wouter Paap. 18.15 Harry James. 18.30 Progr voor de Nederl Strijd krachten. 19.15 Nederlaudsche compo nisten dér lichte muze op de zwarte schijf 19,30 „Waarvoor wij vochten", hoorspel. 20.08 Drie divertimenti. Haydn 21.00 Men vraagt en wij draaien! 21.45 Dansmuznek rond 1900. 22.15 Jazz-uitzending. 22h40 Avondwij. ding, 23.1524 00 Symphonisch Vrij dagavond Concert. HILVERSUM II. 415J5 M 8 15 Gewijde muziek 9.00 Platennieuws uit de U S.A (Gr.) 9.530 Orkestwer ken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Con cert door: Simon Kooiman, fluit. Piet Dado, violoncello en Albertus War- nars. piano. 11.45 Spaansche piano muziek. 13,15 Cinderella Ensemble. 14.00 Zangrecital 14.40 Concert door Everard van Roóijen, fluit en Gusta van Royen. clavecimbeL 15.15 Ger hard Hücch. bariton, met, orkestbe geleiding. 16 30 Kamerkoor. 17.00 Thema niet variaties v twee violen. 17.15 Musando Trio 18.40 ..Goede'be kenden van vroeger" IV 19 30 Orgel concert. 20.05 De Bijbel jn de muziek 21.00 Promenade Orkest nlangs heeft de minister van On- derwijs in de Kamer enkele mededeellngen gedaan over veran deringen, die voor het middelbaar onderwijs op til zijn. Eén daarvan was, dat op de middelbare school het muziekonderwijs zal worden in. gevoerd. Indien bet zoover komt, krijgt daarmee een jarenlange ontwikke ling haar officieel karakter. Op me nige school kende men reeds het zRQ- „één uur muziek-", meestal na schooltijd of als laatste lesuur. Vele goede kunstenaars brachten dan mu. ziek en legden het instument uit, dat zij bespeelden. Vele scholen ook be zóchten de jeugdconcerten, uitge voerd door een orkest, waarbij de di. rigent sprak over de programma- stukken en de samenstelling van zijn ensemble. Het is te hopen, dat. het muziekonderwijs op de middelbare school, zooals men zich dat op het ministerie voorstelt, een uitbreiding van dit werk zal beteekenen en een begin voor de plaatsen, waar het nu ontbreekt. De jeugd moet met. de muziek, kla66ieke en moderne, ken. nis maken, moet in de traditie van de muziek worden opgenomen. Want indien het al elders geldt, op dit ge bied is bovenal waar, dat men er veel mee moet omgaan om het al meer te leeren waardeeren en lief te krijgen. De Engelsche ervaring op dit punt is voor ons veelzeggend. In Londen trekken de groote sympho. nie-concerten meer bezoekers dan ooit. Gaf men ze eerst in een zaal voor 3000 menschen, nadat- deze was uit. gebrand, verhuisde men naar een zaal met 8000 zitplaatsen. En die stroomt geregeld vol. Men neemt aan, dat het vooral de twintigjarige traditie van muziek op school is, die menschen heeft gekweekt, welke niet meer buiten de muziek kunnen, voor wie muziek een bestanddeel van hun leven is geworden, een genot in hun vrijen tijd. Nu in ons land de aandacht voor het muziekonderwijs op de mid delbare school toeneemt is het goed zich duidelijk voor ogen te stellen wat men ermee wil. Wanneer de pae. dagogie zich met de kunst gaat bezig houden, loopen we vele risi co's. Op zich zelf is dat geen reden om er niet aan te beginnen, wel om goed uit te kijken. De omgang van den Nederlander met de kunst is een bizonder geval. Het is geen flirt en geen vroolijke partij, geen plezierig genieten van elkaar en geen avon tuur, geen argeloos genot van lichaam en ziel. De Nederlander en de kunst: dat is het zwaarwichtig debat, het vooral ernstige gesprek, de vingerwijzing naar omhoog, het afsteken naar de diepte. Zijn ont moeting met de kunst is de ontmoe ting van een probleem: Beethoven, Wagner, Mahler, ook wel eens voor. zichtig een modernen componist. Wij zijn rijk aan zwaarwichtige concert bezoekers. En wanneer dan nog de school zich ermee gaat bemoeien: is dan het eind te zien 'van de diepzin. nigheden der muziekgeschiedenis, de tragiek der componisten-levens? Wordt dan ook deze kunst niet een pijnlijke worsteling, een opwaarts zwoegen of diepgaand boren? En hebben wij dan niet over twintig ja ren een uitgebreider schare van ge rimpelde concertgangers, die muziek „genieten" als probleem, waarbij zwaar te denken valt, te zoeken naar bedoelingen, te weten van his torische situaties, te begrijpen van artistieke inborsten? Laten wij hopen, dat muziekonder wijs op de school een ander gevolg zal hebben. Moge het geen „vak" worden met alles wat daarbij behoort aan schoolsche traditie. Moge het niet in de eerste plaats een beroep I doen op het intellect en het geheu gen en de leesvaardigheid van de jeugd, via boeken, schrifen, dictaten, uittreksels. Muziekonderwijs op de middelbare school is een zaak van het oor. De mensch wil ook met zijn ooren leven de wind door de boomen, de hemel, sche muziek van de knallende moto ren der T.T. races, psalmenthe lady-crooner, het bioscooporgel. Wij zullen daarbij gaarne de muziek voe- ken van orkest, strijkkwartet, koor, solist, welke muziek heden.te zeer ontbreekt. Muziekonderwijs, dat is: het oor doen verlangen naar de mu ziek, zoodat het er tenslotte niet meer buiten kan! Dr. J. C. Brandt Corstius. Cocteau in Amsterdam Vrijdag 25 October gaat als we reld-première bij Tuschinsky de nieuwste film van Jean Cocteau „liet meisjo en het monster" (La belle et ln bete). Cocjte.au zelf zal een bezoek aan ons fcand brengen en op 28 October'lnAmsterdam arriveeren. i DE GROENE RAND LANGS DE „VALE" HOED j\/| EN heeft de Veluvve wel eens vergeleken met een.valen hoed, 1 oorzien an een móoien rand. Daarmede bedoelde men dan, dat het centrale gebied met zijn donkere bosschen en eenzame heidevel den aan alle zijden werd omzoomd door het lieflijke groen der cul tuurgronden. l)e vergelijking is nog niet zoo gek; alleen kan men van meening verschillen over de vraa^ wat nu liet mooiste is: die ,.vale" hoed óf de „lichte" rand on dan hangt bet er maar van af of ge het als de landbouwers van do lage groengronden moet hebben of dat ge als pensiongast voor een paar weken in bosch en hei wilt vertoeven. Er is nog een ander standpunt en dat is het meest zui vere: hoog èn laag zijn mooi, als ge slechts oogen hebt om te zien. A LS wij aanstalten maken om het hooge Veluweterras ten Noordwesten van Ede te verlaten, hebben we van de hoogste toppen van den nu eens stijgenden, dan weer dalenden weg nog even het uitzicht op de blauwe boschran- den van Roekei en Otterlo, don ker liggen aan onze rechterhand de hoogten van het praehisto- risch zoo belangwekkende Honds- log (natuurlijk spookt het hier en op gezette tijden loopt er vol gens het landvolk een „lillijkerd" rond), dan gaat het langzaam maar ononderbroken naar bene den. Helde, heuvels en bosschen laten we achter ons, we kunnen vele kilometers achtereen de voe ten stil op de pedalen houden en Prachtige schaapskooien houden de herinnering wakker aav. de dagen van weleer Verlof voor militairen in Indonesië Indien in Nederland de echtge- noote van een militair 'die zich in Indonesië bevindt, oWerlijdt of wegens ernstige ziekte langen tijd in een ziekenhuis opgeno'men moet worden, kan deisoldaat een verlof van één maandkrijgen. Als de ziekte van de vrouw kans op doodelijken afloop biedt kan een verlof van vier tot zes weken worden verleend. Bij het achterblijven van min derjarige kinderen kan de mili tair terugplaatsing naar Neder land verzoeken. In alle gevallen geschiedt de reis naar Nederland per vliègtuig. American Relief for Holland Tijdens het be zoek, dat Mrs. Leonards, t de stichteres van her „American Reliej for Hol land" en vice- presidente van het onlangs op gerichte United Services to Hoi- land" aan Ne derland brengt, stelde zij zich op de hoogte van den nood in de getroffen gebie den Mrs Leo nards bezichtigt een bunkervw- ning te Westka- pelle. (P.) daardoor des te beter van het langs glijdende landschap genie ten. We komen nu in het land van de oude buurtschappen, die een breede, groene zoom leggen langs den valen hoed De windmolen van Wekerom, die daar zoo plot seling zonder belt of onderbouw uit een bietenveld oprijst, is met de verspreid liggende huizen een duidelijke aanwijzing, dat we hier op een punt gekomen zijn, waar de bewoning zich heeft verdicht tot een gehucht of buurt. Het zijn landbouwers, boeren, die hier wo nen en vlak langs den weg huizen de neringdoenden. „De Aanleg" is natuurlijk een café-tje... Even vefder, bij de brug over de Valksche beek, staat de school en dan komt er een viersprong van wegen, waar de ruines van den Boerenbond herinneren aan den oorlog. De R.A.Fr-jagers hebben daar met hun raketbontmen in den winter van '44 '45 huis gehou den en maakten het complex on bewoonbaar voor de Duitsche di visiestaf, die er zich juist wilde vestigen Oude havezathen NOG een kilometer verder Noordwaarts krijgen we dan aan onze linkerzijde een mooie, oude boerderij, waarbij nog en kele grachtfragmenten uw aan dacht vragen en eveneens temid den van grachten ligt vijf minu ten verder aan den anderen kant van den weg een fraai met klimop begroeide villa. Deze twee huizen, de boerderij en het tieerenhuis, zijn de overblijfselen van de vroe gere havezathen Laer en Hars- camp, vele eeuwen een bezit van de adellijke Veluwsche familie Van Delen. Aan het huis Laer (de boerderij heet nog altijd „de Laer") was verbonden het erfelijk buurtrich- terschap over de o n v e r d e e 1- de heide- en veldgronden, behoo- rende aan de geërfden van Laer, Wekerom, Eschoten en De Valk. Deze gronden, plm. 1800 H A. groot, zijn in 1854 onderling ver deeld. Aan het huis Harscamp was het erfelijk buurtrichterschap verbon den over de onverdeelde gronden, (feuilleton j Een verhaal 46 uit het [aar 1945 door Frank Anders Voorzichtig betastte ik haar bee- nen: die waren niet gebroken. Ik kon nu ook onder de kast komen en naar het hoofdeinde kruipen Zij zag mij dankbaar aan. Die balk had haar veel pijn gedaan. Ik bracht nu mijn mond dicht bij haar oor en vroeg haar zacht waarom ik fluisterde, wist ik niet of zij dacht vervoerd te kunnen worden Zij verstond mij. maar het was duidelijk, dat alle woorden als uit een nevelige verte tot haar kwamen. Zij zweefde ojvden rand van bewusteloos heid. Ik trachtte haar nu weg te trekken, maar voelde, dat haar klee- ren vhst zaten aan den grond door een kleine stalen la. d»e bij den val van de kast ér °°k uitgeschoven war. Al deze tegenslagen hadden mij ze nuwachtig gemaakt en ik rukte dan ook aan de la om die los te krijgen. Toen riep Marja eensklaps „neen, neen!" Angst stond in haar oogen te lezen. Ik dacht, dat zij bang was, dat door mijn trekken en duwen de heele kast omlaag zou komen en daarom bekeek ik de constructie van de la wat nauwkeuriger Er was een slot op en de sleutel stak er nog in. Vermoedelijk stond zij juist voor de kast on had de la open getrokken, toen de bom viel Er la gen dossiers in en die tilde ik op om te zien hoe lang de la was. Toen riep Marja: „Niet aankomen!" Zij bewoog zich zoo heftig, dat ik haar kleeren hoorde scheuren onder den scherpen stalen rand van de la. Zij had zich half opgericht en strekte de handen uit naar de dossiers, die'ik nog in mijn hand hield Kreunend sloeg zij echter weer tegen den grond. Toen begreep ik eerst het gevaar lijke van onze situatie. Wij waren in het huis van een Duitscher Misschien lag hij ook onder het puin. Daaraan had jk niet eerder gedacht, omdat ik had aangenomen, dat Marja alleen was. Maar wat zij hier ook deed. wij moesten zoo snel mogelijk weg. Aan stonds zouden hulpbrigades komen en zoodra het bekend werd, dat de wo ning van een Duitscher getroffen was, zou het hier gonzen va,n Gestapo mannen om tegen plundering te waken en om archieven en dossiers in veiligheid te brengen. Ik heb Marja weggedragen. Zij was bewusteloos en dat maakte het klau teren over het puin gemakkelijker Ik ben naar haar kantoor gegaan en heb haar daar op een bank gelegd. Haar pols was heel zwak en ik zag nu ook hoe groot de wond was. De kast was iets te laat gevallen, want daarvoor werd zij blijkbaar reeds ge troffen Toen ik haar daar zag liggen dacht ik wat het voor mij zou be teekenen. wanneer zij doodging. Er was zooveel, dat ons samen bond en dat. geen waarde meer zou hebben, wanneer een van ons er niet meer zou zijn. Op dat moment meende ik, dat alles wat ik deed en waarom en waarvoor ik leefde, weinig zin meer zou hebben, zonder Marja Ik wilde haar niet missen; ik wilde haar mee nemen naar mijn huis en haar daar verzorgen. Die gedachte alleen al deed mij goed Alles'werd onbelangrijk bij dat eene doel: haar beter maken en haar bij mij hebben Later heb ik haar ook naar mijn huis gedragen, maar toen was zij al dood en tenslotte heb ik haar 's nachts naar haar kamer bij juffrouw ,Blies- ter gebracht, haar verscheurde klee ren meegenomen en in mijn kachel verbrand, omdat het 200 triest was haar ln die bebloede flarden te zien liggen (Wordt vervolgd) aan de geërfden van Harscamp. Westeneng en Westerhuis. een ge bied van 2800 H.A. Oude tijden kenmerken zich doorgaans door voor ons eigenaardige gebrui ken en overeenkomsten: zoo moest de bewoner van het huis te Harscamp jaarlijks een kan wijn en een pond bijenwas leveren aan de kerk te Otterlo. Later werd deze belasting in natura vervan gen door een bedrag in geld. Zooals reeds werd opgemerkt, zijn de grachten der vroegere ha vezathen nog te zien en bij Hars camp bewonderen wij voor het huis de majestueuze eiken, gewel dige boomreuzen, die hun armen breed uitstrekken over den water spiegel alsof zij deze laatste her innering der feodale middeleeu wen ln bescherming willen ne men Harderwijker karweg I N het centrum van de buurt schap Harscamp bulgen wij bij de eerste wegsplitsing in Noor delijke richting af en we bevinden ons dan tusschen Harskamp en Stroe op een gedeelte van den oer ouden karweg, die van Arnhem nagenoeg liniaalrecht over de Ve- luwe naar Harderwijk voerde. Tegenwoordig is deze handels route uit vorige eeuwen bijna ge heel verhard en onderscheidt zich in geen enkel opzicht van andere grind- en macadamwegen, doch even ten Noorden van Stroe vindt men een gedeelte van den karweg nog in ongerepten staat terug en vooral ter hoogte van het oude „Wlltfortstergoed" Boeschoten volgen wij gaarne het fietspad, dat de eerbiedwaardige kronkel sporen vergezelt. Wekerom, Harskamp en dan Stroe, de derde buurtschap, die onze aandacht vraagt. Voorzoover ons bekend is, heeft Stroe geen kasteelen of havenzathen gekend, maar wel hebben in deze streek de oudste nederzettingen van ons land zich bevonden en dat was lang. lang voordat er nog kastee len bestonden. De bodemvondsten hebben een en ander onthuld uit dat grijze verleden en langs de bovenloop van de thans uitge droogde Houtbeek werd b.v. een groote vuursteen-werkplaats uit- den voorhistorlschen tijd ontdekt. Daar fabriceerde de smid uit het Steenen tijdperk de primitieve wapenen en •gebruiksvoorwerpen, pijlspitsen, lanspunten, mesjes enz. De omliggende stuifzanden (ook al oude woonplaatsen) wer den voor het meerendeel beboscht door den Staat, de lager gelegen streken worden in beslag geno men door de groote en'kleine landbouwbedrijven. Vele huizen zijn van ouden datum en sommige hoeven bewaren nog zuiver het oud Saksische type. Met hun schuren en schotten, bemoste hooi- en korenbergen vormen ze een schilderachtige noot in het landschap en zij houden mede de herinnering levendig aan den tijd Uit een bietenveldje rijst de motezj van Wekerom op. der aartsvaderlijke zwervende herders. kudden ei| Toen er nog schapen waren OPVALLEND zijn ir> dit vea band dan ook de vele, dia wijls zeer mooie schaapskooien die men op elk erf bijna aantrefS Soms liggen er twee of drie vlali bij elkander langs den weg, dom. melend onder de herfstige boo. men. Deze kooien of „schotten* brengen ons het groote belans van de schapenhouderij op dj zandgronden in vroeger tyden even in de herinnering. De schrale Veluwsche bodem eischtl voortdurende bemesting en daal de kunstmest nog niet bekend was, 'hing de boer geheel en £fl van den stalmest af. De schapen waren daarvan dj grootste producenten, omdat hui] voedselvoorziening (de kudden werden geweid op de gemeen, schappelijke heidevelden) weinig zorg vereischte en nagenoeg niet; kostte. Bovendien leverden de die ren wol voor dekens en kouseni zoodat het voor de hand ligt, da| de schapenhouderij ten nauwste verband hield met het bestaan van den zandboer. Thans is dat alles anders gewon den. Wel ziet men bij de boerde] rijen hier en daar enkele scha pen, maar ze grazen als koebeesj ten ln een netjes afgerasterd! welde, de karakteristieke kooiei] worden als schuur gebruikt en al ziet men op sommige hofsteden de antieke kluitschop nog wel eens op de deel aan een haal; hangen, het oude patriarchale bei drijf is verdwenen. Intusschen is Stroe wel een buurtschap, die telkens oude her, inneringen opwekt: men vind] hier sfeer en stemming, pure lam delijkheid en weldadig aandoet^ den eenvoud. Fraai liggen terzijde van den weg de boerenbehulzin. gen met de groote achterdeuren en de rieten daken. Aan den ach, terkant van de „bakhuizen" vlndl men hier en daar nog den ultge, bouwden steenen oven. waarin men de groote „kleln-roggen* placht te bakken. Ook dit behoorf tot het verleden en het tegen, woordige geslacht kent niet eens den smaak van dit kostelijke, grijze. eigengebakken brood] Waarom zou men zelf al die moefi te doen, als de bakker toch elkeil dag aan de deur komt. Een enkele boer van den ouden stempel mag misschien nog vast houden aan de traditie, de mees ten bekommeren zich weinig meer om overgeleverde gebruiken en wat dies meer zij. Het moderne nivelleeringsproces heeft, wat dij aangaat, ook in de West VeluvA sche buurtschappen zijn werk grondig gedaan. Jac. G. Voor de Vrouiv W" lezen de boekqjp van Pearl Buck en zien films van gesluierde vrou wen uit ljet nabije oosfen met een superieur glimlachje en zeggen dan een tikje medeliidend: „Zoo was het daar vroeger; hoe is het moge lijk-" En dan denken wij stilletjes: „Wat een geluk voor die vrouwen, dat onze Westersche zeden hen bereikten." Laten wij niet al te zelfgenoegzaam zijn. Ook in onze lage landen kon den de banden der conventie wel eens knellen. WANNEER U. modern V/erkende v v vrouw, bijvoorbeeld vijftig jftig iaar geleden geleefd had en uw va- canfiedagen braken aan. hoe weinig zoudt u van uw zomerreis kunnen jjenicten wanneer geen medelijdende mannelijke bloedverwant zich over uw hulpeloosheid ontfermd had. De moeilijkheden voor de vrouw alleen begonnen reeds met de trein reis. Men stapte in alsof de mede reizigers lucht waren en zette zich. Kwam een hulpvaardige hand ter hulp bij het binnendragen der ba gage. dan werd dit beloond door een ijzig negeeren dier beleefdheid, want een woord van dank. of zelfs een vriendelijk knikje zou de repu tatie van een respectabele vrouw in gevaar brengen. Deelnemen aan een gesprek, waar in de medereizigers u betrokken, I Goede mraanieresi was geheel ondenkbaar, nóg minder dat u zich verstouten zou zelf een onschuldige vraag te stellen aan een der medepassagiers. Tochtte het. dan liet u het toch ten; kon u den naam van het station niét tijdig van hel bord aflezen, dan moest u het risico maar nemen uw plaats van bestemming voorbij te rij den - om des fatsoens wille. Had u ten laatste het doel uwer reis bereikt, denk dan niet dat het dan zoo gemakkelijk viel eenige pas sende ontspanning te vinden. Na tuurlijk mocht u wel de musea be kijken en de kerken bezoeken, doch als de dorst u kwelde, dan kon u niet even in uw eentje op dat zon nige terras neerstrijken, zelfs niet u daarbinnen in een bescheiden hoek je terugtrekken. Tot zulk een ver maak was mannelijk geleide voor geschreven. Ook een schouwburg of concertzaal kon niet door eenzame dames bezocht, worden. WJ AT restte u op die manier van het vacantiegenoegeiv? De vrouw moest zich op haar een zamen tocht als een doofstomme gedragen. Geen wonder, dat een on gehuwde vrouw zich ontevreden met haar lot ging voelen. Thuis was het al niet veel beter. Ondenkbaar, dat zelfs een reeds bedaagd meisje al leen ging wonen Men bleef onder moeder's vleugelen, ook al waren de slapen al vergrijsd. Kwam men een mannelijken ken nis tegen onderweg, ook al was hij de intieme vriend van uw broer, dien u bijna dagelijks in den huise- lijken kring ontmoette, dan zou H geen woord mei hem durven wisse len. 4 Een jonge dame. die op straat door een man werd aangesproken, al was het slechts om op het mooie weer attent te worden gemaakt, verloor haar goede reputatie. Gelukkig veranderde dc tijd en werden wij van veel knellends be vrijd. maar hebben wij wel reden om de Spaansche schoonc. in de scha duw van haar fraai gesmeed tralie venster te bekijken* alsof zij een ge kooide leeuwerik was? Het is ook daar immers sinds lang voltooid verleden tijd en wij behoeven niet zoo ver terug te gaan om veel ge lijkenis met ons eigen lot te ont waren. V

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2