De „WilLiti Barendsz" bij nagereed voorvertrek Engeischen dragen Buitenzorg over „Spoken" in de ruine van Loenen's kerk Verbroedering der geleerden noodzakelijk Rubens-expositie in 1947 Tuschinski 25 jaar Op den preekstoel zat een uil Oriëntatie op Amerika gewenscht Permanente uitwisseling Weer naar Londen Het Centraal Plan Bureau Donderdag 24 October 1946 3 INTERESSANTE BIJZONDERHEDEN Een walvis weegt gemiddeld 130.000 kg. en bestaat voor 25% uit vet. Van één walvis verkrijgt men evenveel vet als de boter productie van 350 koeien in één jaar. VCPWWE Op de helft van hel I seizoen gooi een tonker r.oor de „W. BARENDSZ" om troon over te nemen Amsterdam EUROPA ATIANITISCHE ÖCEAAN AFRIKA Evenaar INDISCHE OCEAAN Z.-AMERIKA Her fobriektichip „WILLEM BARENDSZ" meel 15.000 ton en verwerkt zelf de ge-, vongen walvissen -"Hier worden 8 jager- "jschcpen toegevoegd Om de 20.000 ton troon tc bemachtigen moet de expeditie gemiddeld 100 dogen lang 11 walvissen per dog vangen De expeditie hoopt 20.000 ton traan naar Nederland te brengei ■ZUIDELIJKE IJSZEE 1 Seizoen der walvisvaart van 8 Dec. 8 Maart ZUIDPOOL CARTO 4620 De Enfcelschoji hobbori van daag Buitenzorg officieel aan do Nederlandsche troepen overgedragen Tevoren had een samenkomst plaats gehad tusschen den briga dier-generaal Scott. als vertegen woordiger dor Britschc strijd krachten te Buitenzorg, dr. P. J. A. Idonhurg en dr. Herman! als vertegenwoordiger van het Indo nesische ministerie van Binnen- landsehe /aken. Ondertusschen is I-Iermani, met oon delegatie, onder wie de repu- hlikeinsche onderminister van Fi nanciën, Loökman Hakim, per vliegtuig uit Batavia naar Sufna- tra vertrokken, om den toestand aldaar in oogenschouw te nemen. Von Papen vertrekt Y.in Papen zal uit Xeurenbeig ver trekken en naar Beieren gaan. Het is echter zoo goed als zekev dat hij door de Duitsehe politic gearresteerd zal worden om terecht te staan voor oen dona/.ificatie-gerechtshof. Kolo nel Andrus, de commandant, van do gevangenis tc Neurenberg zal hem naar Beieren doen brengen. Prizaohe woont nog op kamers in Neurenberg, waar hij wacht op €en oproep om te verschijnen voor het denazificatie-gerechtshof. Dezer dagen is de gemengde Tech nische Commissie \oor dc* uitvoering van het Belglsch-Ned. culturcele ver drag te Den Haag bijeengekomen De commissie is ten aanzien van de. uit voering van het Groot-Ncdcrlandsch Woordenboek tot overeenstemming gekomen; voor dit doel is een sub commissie ingesteld De commissie heeft voorts besloten den uitvoer van Belgische boeken naar Nederland zooveel mogelijk tc bevorderen, hoe wel men van meening is. dat de Bel gische zwarte markt hierbij een ern stige belemmering vormt Met het oog op een doeltreffende organisatie van tentoonstellingen en andere cul turcele manifestaties werd een artis tieke sub-eommissie ingesteld Over eengekomen werd in de tweede helft van 1047 een Rubens-tentoonstelling in Nederland te houden, en in België een expositie van werken van Brcit- ner 1c doen plaats vinden. Belgic en Nederland zullen in geval van vraag stukken van artistieke belcekenis ge zamenlijk bij de U.N O optreden. Op 29 Oct a.s bestaat bet bekende Amsterdamsche bioscoontheater Tu- schinskv 25 jaar Het gebouw is een ontmoetingspunt «ewee-t voor vele beroemdheden op filmisch gebied. Na het vermaarde vlag-incident op 31 Aug 1940 toen plotseling van het gebouw de Nederlandsche en de En- gelsche vlag hingen, werd het theater tijdelijk gesloten. Daarna vertoonde het onder den naam „Tivoli" uitslui tend Duitsehe films. De stichter van 't Iheater. Abraham Tuschinski is in den oorlog naar Po len vervoerd en omgekomen. Koningin bedankt voor schildersvereenigingen Indertijd heeft H.M. de Konin gin opdracht gegeven aan een door haar tot dat doel samenge stelde Commissie een onderzoek in te stellen naar de gedragingen gedurende den bezettingstijd van die vereenigingen, waarvan zij lid of beschermvrouwe is, of waar aan zij het recht heeft verleend het praedicaat „Koninklijke" te voeren. H.M. de Koningin heeft thans, na het advies van deze commissie te hebben ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig ge nootschap „Pulchri Studio" te 's-Grayenhage te bedanken en niet langer als beschermvrouwe van dit Genootschap en van de Maat schappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereeni- ging „St. Lucas" aldaar op te tre den. De beweegreden hiertoe ligt in het feit, dat. deze vereenigingen zich tijdens de Duitsehe bezetting bij de Cultuurkamer hebben aan gemeld. Het onderzoek der commissi^ naar een aantal andere vereeni gingen is nog gaande. Drie wagons met landschapsschil deringen en fresco's van Rottermanft uit de nieuwe Pinakotheek van MUn- chen. 5000 boeken uit de bibliotheek van Baldur von Schirach en acht ton boeken van de voormalige Academie van het Duitsehe Recht zijn op de centrale verzamelplaats te München aangekomen Ilct Nederlandsche vliegdekschip „Karei Doorman" arriveerde dezer dagen in de Indische wateren. Vice-Admiraal A S Pinke, com. mandant der Kon Ned Zeemacht in de Indische wateren verwel komt officieren en bemanning van HrMs. .Doorman", (P.) Gaan Rijksbureaux op in bedrijfschappen? Zullen de Rijksbureaux op den cluur opgaan in de bednjisschap- pen, die een publiekrechtelijk karakter zullen dragen? Prof dr. P Kuin. secretaris-generaal van hei ministeriq van Economische Zaken, die Dinsdagavond voor de radio over „De toekomst der Rijksbureauxsprak, wilde op deze vraag geen antwoord geven maar uit zijn betoog viel toch wel op te maken dat hij aan de mogelijkheid ongetwijfeld ernstig denkt. Prof Kuin stelde vast dat on danks de zeer vele critiek zelfs het bedriifsleven tot de overtuiging is ge. komen dat in dezen tijd van schaarschte. de Rijksbureaux nog niet gemist kunnen worden Er zal ook in de naaste toekomst een nuttige samen werking en wisselwerking tusschen de Rijksbureaux en de bedrijfsorga nisaties moeten komen. Nu dienen de Rijksbureaux veelal reeds als advies organen van de regeering en zij zijn ten deele al de knooppunten waar de gegevens, wenschen en verwachtin gen althans in vele concrete zaken van het georganiseerde bedrijfs. leven samenkomen. Ook zullen zij waarschijnlijk kun nen dienen als steunpunten voor de structuurpolitiek, die de regeering ten aanzien van het bedrijfsleven en de totale ontwikkeling der Nederland sche volkshuishouding denkt te voe ren. Hoewel dus een inkrimping van het lagere administratieve personeel verwacht kan worden zal aan een kern van specialisten en leidende functionnarissen op ieder Rijksbureau nog langen tijd, misschien wel per manent behoefte blijven. Een gröote zen ding dieren, be stemd voor 'den Londenschen dierentuin arri veerde in de London Docks. De giraffen wor. den man boord gebracht. P.) Eendoor radar geleide raketbom. Bovenstaande foto toont een Priva- teer"-bommenwerper van de Amerikaansche marinedie een door radar geleide raketbom afwerptDe radar- installatie, welke zich in de neus van de bom bevindt, zorgt ervoor, dat het projectiel precies op zijn doel belandt(p I\7 ELAAN, dacht de uil) kijkend naar de droeve resten van het afgebrande Loenensche kerkgebouw. De verkoolde balken en de scheef getrokken steenbrokken bevielen hem best, zoodat hij zijn intrek (Foto Lamme) nam in het geheimzinnige donker van de holle ruimte. Hij leefde er gelukkig, overdag droomend, in het duister krijschend en jagend. Ook de bewoners van het dorpje interesseerden zich voor de ruïne, 's Avonds hoorden zij, die langs de bouwvallen wandelden, zacht steu nen en soms afgrijselijk kreunen. Verschillende geruchten deden de ronde, met het gevolg, dat de ge moederen danig in opschudding ge raakten. Velen waren ervan over tuigd. dat de voormalige kerk werd bezocht door een spook. Gelukkig bleken anderen bereid, een onderzoek in te stellen naar de herkomst van de mysterieuze gelui den. In het donker slopen zij naar de plaats des onhcils, zij klommen op eikaars schouders en keken naar binnen. Een resultaat behaalden zij echter niet. want jutrt op het oogen- blik, dat een der dapperen een blik naar binnen wilde werpen, krijschte het „spook" zoo angstwekkend, dat zijn belagers op de vlucht sloegen Des anderen daags slaagde een foto graaf er in, den kerkbewoner op het klankbord van wat eens de ireekstoel was, te doen pQseeren. De rust in Loenen is terug ge keerd.... Mysterieuze schat Op aanwijzingen van een par ticulieren detective heeft de Am sterdamsche recherche in een villa in Amsterdam-Zuid een ijze ren geldkistje, waarin zich een aantal byoux ter waarde van ongeveer 150.000, 150 ringen en een hoeveelheid industrie-goud bevond en in beslag genomen. Het staat vast, dat deze schat in 1943 in het bezit was van den bewoner, een Duitschen immi grant, die thans ln een krank zinnigengesticht vertoeft. Deze werd in Maart 1944 gearresteerd en ln verband met dreigende huiszoeking bracht de vader van den bewoner de kostbaarheden over naar een adres in Amster dam-West. Later is de helft, even voor de bevrijding, teruggehaald terwijl de rest daarna door een groep van de B S. in beslag is ge nomen. Over de herkomst van deze ju- weelen is nog niets bekend. Ridderkerk 500 jaar Ridderkerk, het stadje op het eiland IJselmonde bij Rotterdam, bestond Zondag 500 jaar. Ter ge legenheid van dit feit besloot de gemeenteraad, die in feestelijke zitting bijeen was. het nieuwe plein voor het raadhuis te noe men naar Magriete van Comene, „Vrouwe van Heestert ende Heemsroede, ambachtsvrouwe van Rieder Ambacht", die op 20 October 1446 het handvest uitgaf, waarbij de .administratie ende justitie" van het ambacht Ridder kerk geregeld werden. Bep v. Schaik sneller dan Hannie Termeulen Gisteravond organ iseerdc de A.D Z. in het A.M.V.J.-bad to Am sterdam zwemwedstrijden. die door het deelnemen van drie Bel gische zwemsters een internatio naal karakter droegen. De groote verrassingen van de zen avond waren wel de overwin ning van B. van Schaik. die op de 100 m. borstcrawl 1/10 seconde sneller was dan Hannie Termeu len en de goede lijd van Jannie de Groot op de 200 m. schoolslag in welk nummer zij als tweede achter Nel van Vliet eindigde in den tijd van 2 min. 57.9 sec. De tijd van Nel van Vliet was 2 min 54.5 sec. De Belgische deelneemsters, me). Caroen, mej. Vandekerckhove en mej Oeven wisten het niet tot overwinningen te brengen. Bij de heeren won Sindorf de 100 m. borstcrawl in den goeden tijd van 1 min. 0.9 sec., tweed" werd hier Slikker in den tijd van 1 min. 2.1 sec. Dc -100 m borstcrawl dames was voor Hannie Termeulen in 5 min. 36.1 sec. voor de Belgische Caroen die een tijd van 5 min. 46.6 sec noteerde. De estafette 3x100 rrt. wisselslag dames was voor de YD.Z in tien tijd van 3 min. 58 sec-, tweede was hier Meeuwen, derde de Bel gische combinatie. Tot slot werd nog een waterpo- lowedsttijd gespeeld tusschen ADZ «?n RDZ die door ADZ met 1—0 gewonnen werd. oprichting) achter den naam doch zelfs al zou het Bureau een dergelijke macht wel bezitten, dan nog zou het geheele appa raat ontbreken, noodzakelijk om eventueële 'verordeuingen door le voeren. Terwijl immers eenerzijds de rijksbureaux in vlug tempo worden geliquideerd, laten de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa ties nog steeds op zich wachten. Deze laatste zouden op het gebied der „planning" juist zulk bijzon der vruchtbaar werk kunnen doen. want wanneer de bedrijfs- genooten eenmaal zoover zijn ge komen, dat ze het nut der orde ning zijn gaan inzien, dan is nie mand beter dan zijzelf in staat de importproductie-, afzet- en exportplannen van den eigen be drijfstak te ontwerpen. Zou men eenmaal zoover zijn dan zou de taak van het C.P.B. veel meer worden het coördineeren van al deze, door de bedrijfsgenooten zelve ontworpen „deelplannen". Eerst dan zal de controverse tus schen het bedrijfsleven en „Den Haag" kunnen worden overwon nen en eerst dan zal het C.P.B. de uiterst belangrijke taak. die het bureau zonder twijfel heeft, goed kunnen vervullen. Najdorf wint te Praag Het internationale schaaktournooi te Praag is gistermorgen beëindigd. Met 10V2 punt uit veertien partijen heeft de Argentijn Najdorf ie eerste plaats bezet. De tweede plaats wordt gedeeld door Stolz en Trifunovich. die elk negen punten verzamelden. Foltys en Glogorich volgen met ieder S'.'j punt. Golomek 6V2 punt. Pach- man en Sajtar ieder 6 punten. Ka- tetov en Kottnauer ieder 5'A punt, Guiinar.l en Zita ieder 4Vz punt. Opoccnsky en Rohachek ieder 3J4 punt. r7 ATFRDAGOCHTEXD om acht uur zal de „Willem Barendsz" het moederschip van dc Nederlandsche walvisch-expeditie de ankers lichten voor een Zuidpoolreis die ongeveer zeven maanden zal duren. Na een maandenlange periode van voorbereidenden arbeid begint daarmede het zwaarste werk: de strijd met de nog onoverzichtelijke moeilijkheden in een bar en eenzaam gebied, vanwaar men hoopt terug te keeren met een waardevolle lading, die onze \etpositie aan merkelijk en zonder kostbare deviezen kan verbeteren." Vierhonderd Nederlandsche kinde ren, die als vluchtelingetjes gedu rende den oorlog in Australië ver. blijf hielden, zijn op weg naar huis met de ..Voleudam" Bhjkens bo venstaande foto is de stemming aan boord opperbest P Zware straffen tegen cleviezensmokkelaars Dc economische' polilie-rechtcr te Amsterdam heeft gisteren enkele he kende deviezensmnkkelanis tot rw.n. re straffen veroordeeld .1. C. A. Hel mig die grootè zaken deed in Zwit sersche franken, werd verooi deebl tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en f 10.000 boete subs, zes maanden hechtenis: C. F Jibben kreeg één jaar en 4.000 boete: 1 D Rienen zes maanden met aftrek en f 3.000 boete: N. A. van Gelderen f 2 000 hoelc en I. .1 da Costa twee maanden met aftrek en f 1.000 boete. Ir. J. van den Broek overleden Ir. J. van den Broek, directeur van de Billiton-Maatscbappij. is in Den Haag op 63-iaripni leeftijd overleden. HU was minister van 'financiën in verschillende Londen sche kabinetten. Voor het eerst werd hem hor vervullen van deze hooge functie opgedragen op 15 September 1942. Op 2 Februari 1944 is hij her benoemd vervolgens nogmaals op 19 Juli 1944. In Februari 1945 trad hij definitief af. Ir. van den Broek trof reeds in oorlogstijd voorbereidende maatre gelen voor de geldsaneering. Hij was" voorzitter van lief Nederlandsche co mité voor gebiedsuitbreiding. Jar. Fabricius is ook in Amster dam gehuldigd Na opvoering van zijn „Een ridder kwam voorbij" door de Leidsche Studenten in het Minerva- paviljoen te A'dam hebben Jaap v d. Poll. Albert van Doorn en Henri A. van Eysden den 75-jarige toegespro ken Voor alles is gezorgd WAAR ongeveer 350 mannen, verspreid over het „fabrieks- schip". twee vliegtuigen en acht jagers kleinere schepen die voor het eigenlijke vangen wor den gebruikt deel van de expe ditie uitmaken, heeft men tal van voorzorgen moeten treffen. Er is gezorgd voor cultureele en spor tieve ontspanning, alsmede voor lichamelijke en geestelijke verzor ging, waarbij vooral de medische dienst extra vermelding verdient. Naast de scheepsarts maken een chirurg, een verpleger en vier hel pers deel uit van de bemanning Zij beschikken over een klein hos pitaal benevens een behandelka mer, waarin een schaduWlooze operatielamp en een röntgenap- paraat niet ontbreken. Ook dc apotheek is welvoorzien. Zelfs van een belangrijke11 hoeveelheid van het nog zoo moeilijk te ver krijgen penicilline. Moeilijkheden, zooals de scheeps journalen der 17e eeuwsche vval- viscljvaardors ze vermelden, heeft men weten tc voorkomen. Het zal op de .Willem Barendsz" wel niej. gebeuren' dat .de Commandeur op dringend verzoek van eenige der schepelingen hun toestond hem den baard af te likken, waaraan zijn bevroren adem zich in ijs- pegeltjcs had afgezet", want ei- is een installatie aan boord waar mede men van zeewater bruik baar zoetwater maakt en boven dien beschikt men over 2000 ton drinkwater, dat. evenals het in voorraad te houden voedsel, aan de hoogste eischen voldoet. De „fabriek" A LS de walvisch door een ja- 1 gër is geharpoeneerd, wordt hij bij de Willem Barendsz aan boord gebracht, waar $ri.eh hel enorme dier ontleedt en in ge deelten naar de onder het dek ge legen traan kokerij transporteert Ilier l>e\ inden zich zestien draai ende kook ketels, die door een gelijk aantal stoommachines be diend .vorden. Voorts zijn er se paratoren en andere hulpmidde len. die zorgen, dat het noe dieper gelegen reservoi» gevuld wordt met de kostbare traan. Rondwandelend usschen de enor me installatiesi er gat en we bijna op een schip te zijn, zoozeer gelijkt de traankokerii op een groote fabriek, waarin reeds nu de machines proef draaien. Hoewel de expeditie een com mercieel doel heeft, reizen ver schillende wetenschappelijke wer kers mede, om in het weinig be kende Zuidpoolgebied onderzoe kingen te doen. waartoe hun zelfs laboratoria ter beschikking staan. Naast een meteoroloog treffen we op de Willem Barendsz twee chemici, two natuurvorschers en een tweetal biologen aan, onder wie de Utrechter dr. E. S. Slijper, die gepromoveerd is op een proef schrift over walvisschcn. Voorts gaan een cineast en een journa list mede. van wie laatstgenoem de voor regelmatige berichtgeving aan Nederland zal zorgen en de redactie voert van ..De Walvisch- courant'. een blad. dat dagelijks aan boord zal verschijnen Volgens mededeeling van den gezagvoerder, kapitein K. Visser, worden tal van organen, levers en klieren der visschen ingevroren voor hormoonpreparaten-produc tie in Néderland en zelfs zal men op dezelfde wijze een kleine hoe veelheid vvalvisch-vleesch thuis brengen om hiermede proeven met de Nèderlandsche consumen ten te nemen. Als alles gaat zooals men zich dit voorstelt, zal de expeditie, zoo deelde de eerste administrateur Hansen het op de Woensdag ge houden persconferentie mede. on geveer 20.000 ton traan opleveren, zijnde twee-derde deel van de voor-oorlogsche productie. Moge deze schoone verwachting worden verwezenlijkt in een wel slagen der expeditie die, naar de Kleurenfilms van opératies In Stockholm zijn met mede werking van een hersenchirurg en een hartspecialist kleurenfilms gemaakt van twee operaties, n.l. het wegnemen van een hersenge- zwel en het verwijderen van een aorta-vernauwing. Bij de laatste operatie werd de aorta boven en, beneden de vernauwing doorge-" sneden en de einden werden aan elkaar genaaid. Deze uiterst ge vaarlijke operatie is voor 't eerst door Clarence Crafoord, die haar nu ook demonstreerde, uitge voerd. Prof. Vening Meinesz: Tn zijn werkkamer op het Kon Ned Meteor. Inst, te De Bilt heeft prof. dr F H Vening Meinesz ons een uitvoerig verslag gegeven van zijn reis door Amerika en ons daarbij perspectieven geopenbaard op het gebied van internationale wetenschappelijke samenwerking schappen in Amerika groote vorde- De hoogleeraar vertelde allereerst over de sympathieke ontvangst hem door de Amerikaansche univer siteiten bereid „Het doel van mijn reis was. in de ee-"ste plaats polshoog te te nemen van de wetenschappelijk? vorderingen in dat deel van de we reld. waarvan wij zes jaar afgesloten waren en in de tweede plaats op te komen nu de vestiging van Neder landsche oriëntatiepunten in de V.S toont, aldus prof Vening Meinesz. het is noodzakelijk dat Nederland np de hoogte blijft en zoo het mogelijk is, een actieve rol speelt in de wetenschappe lijke onderzoe kingen van we reld-hervormden aard door Ame rika verricht en nog te verrich ten, En dat ,s reeds voor een deel gelukt. In eerste in stantie was er voor te zorgen daj Nederland een blijvende uitwisseling toe- Pro dr. F. H. Vening Meinesz gestaan wordt niet alleen van stu denten en hoogleeraren Aan dq laat ste zijn echter verschillende moeilijk heden verbonden Zoo zijn o^n de Amerikaansche universiteitenV- mede door het foi-Lt dat de wetenschap in de Statos zoo'n hooge vlucht heeft genomen over vol. Nochtans was prof Vening Meinesz er in geslaagd de toezegging te krij gen van verschillende universiteiten om Nederlandsche studenten op te nemen. Daartoe zal men in Nederland 'Ie mogelijkheid openstellen om stu denten die reeds hun doctoraal exa men achter den rug hebben, te solli- citeeren Indien men het deviezenprobleem kan overwinnen, verwacht prof Ve ning Meinez, dat er ca 50 studenten 'n Amerika hun studie kunnen vol tooien Contact punten \/T en wil met deze uitwisseling be- 1 reiken, dat er een eenheid ont staat tusschen deze fwee wetenschap pelijke werelden, die van groote be- eekenis kan zijn omdat ons land fi nancieel totaal berooid is en o.m dank zij zijn wetenschappelijke vor deringen kan blijven meepraten in de wereldordening En ten tweede wil men en dit geldt voor alle andere landen op dit halfrond door oriëntatie op dc V.S een inzicht krijgen in de toegepaste wetenschap op industrie en nijver heid. In Amerika heeft de industrie zich n.l. omringd eu dat zal een steeds ver dei groeiend proces zijn cloor de eigenlijke wetenschap, doch meer nog door de toegepaste wetenschap Het /al nu zaak zijn dit proces in Ne derland te bevorderen, niet alleen omdat het direct materieel voordeel geeft maar meer nog. opdat men 'ich kan rangsschikken onder de toonaangevende mogendheden Het is overigens gebleken, dat al leen op het gebied der oorlogsweten. ringen gemaakt waren, doch dat op andere gebieden Nederland practisch niets ten achter staat. Geleerden-bond Hierop sluit direct aan de moge lijkheid om te komen tot stich ting van een wereldbond van natio nale wetenschappelijke organisaties Vele geleerden verkeeren in angst over de huidigé situatie, nu zij mach tige instrumenten vervaardigen doch niet geraadpleegd worden over het gebruik ervan. Kunnen de geleerden over de geheele wereld zich verceni- gen. dan zullen zij een leidinggevende taak krijgen, hun invloed kunnen doen gelden bij volksleiders en het gevaar voor oorlog nivelleercn mede door het feit, dat geleerden die elkaar ln dc wetenschap zoo nauw teurfen er met veel voor voelen hun landen tegen elkaar in het harnas te jagen Spiekend ov»r prof Vening Mei nesz' eigen terrein hoopte hij over ca 2 jaar weer in staat te zijn. in samen werking met onze marine bodemon derzoek en slingerproeven te kunnen nemen in den oceaan tusschen Indo nesië en Japan alsmede in de zeeen tusschen Sumatra en Britsch-Indie. Bijondcrlingen afspraak met de ge leerden in de V S is bepaald dat elke natie een bepaald gebied zal onder zoeken om daarna de gegevens uit te wisselen Zoo voleindigt Amerika zijn onderzoekingen m W -Indie. om daar na m de Stillen oceaan te gaan expe rimenteeren. Weersinstituut In opdracht van het K.N.M.I heeft de hoogleeraar in W.-Indië de mo gelijkheden nagegaan voor de Vesti ging van een weers-instituut op Suri name ten dienste van het vliegver keer Tv»ee uitgebreide rapporten zullen eerstdaag- de gouverneurs van Cura cao en Suriname hierom bereiken Naar wij vernemen bestaan er plannen voor een tweede bezoek van het Concertgebouworkest aan Engeland in Let begin van 1917. Juffrouw gescalpeerd Een buffetjuffrouw in een ijssalon aan de Jan Everrsenstraat te Am. .sterdam wilde gistermiddag nieu wen voorraad scheppen uit de ijs machine die nog in beweging was. De draaiende stang greep de haren van het 21.jarige meisje en rukte een groot deel van do hoofdhuid mede na behandeling in het Wilhel. mina-Gasthuis kon het slachtoffer huiswaarts keeren. Voor de tweede maal, eerst voor 1946, nu voor het komende jaar, heeft het Centraal Plan Bureau een schets gegeven van de econo mische ontwikkeling van ons land. Dit laatste plan bevat ech- echter meer. het geeft tevens eenige mogelijkheden volgens wel ke ons land de oorlogsschade in de komende zes jaar zal kunnen inhalen. Zonder op de beteekenis van de afzonderlijke cijfers van het glo bale plan hier ter plaatse nader in te gaan kan de vraag worden gesteld, welke beteekenis aan deze cijfers moet worden toege kend. Het is bijvoorbeeld bekend, dat in het eerste plan werd ge schat, dat in den loop van 1946 de arbeidsproductiviteit 80 van het vooroorlogsche peil zou bedra gen, doch in het plan 1947 zien wij. dat dit percentage omstreeks 70 zal zijn. Zonder ons te wilfen verdiepen in de vraag welke ge volgen een dergelijk verschil voor de leiders van een Centraal Plan Bureau in de Sovjet-Unie ten ge volge zou hebben gehad, lijkt het gezien de beteekenis, welke een Centraal Plan Bureau in een stel sel van geleide economie heeft van groot belang na te gaan hoe een dergelijke fout kan ontstaan. EXACTE GEGEVENS ONT BREKEN. Allereerst natuurlijk, omdat de samenstellers van het plan met Onnauwkeurig materiaal moeten werken bij gebrek aan exacte ge gevens. Dit zegt echter niets tegen het plan, want niemand in ons land heeft de beschikking .over beter materiaal dan het C. P. B zoodat wij zonder Plan Bureau zonder twijfel minder van den feitelijken toestand zouden weten dan nu het geval is. Het bezwaar tegen het C.P.B. moet men dan ook minder zoeken in het gebrek aan gegevens daar ook voor den oorlog in ons land en elders de regeering bij het bepalen van haar economische politiek door gaans te kwampen had met een een groot gebrek aan juiste statis tische cijfers doch in het feit dat het C.P.B. geen enkele be voegdheid heeft de realiseering der plannen te doen bevorderen. Dit zou slechts mogelijk zijn In dien de Staten Generaal, na in hoofdlijnen een plan voor econo mische politiek te hebben aan vaard. aan het C.P.B. de Uitwer king daarvan en de maatregelen, welke genomen moeten worden om deze uitvoering mogelijk te maken, zou delegeeren. Wat nu dit laatste betreft, niet alleen heeft tot dusverre het Cen traal Plan Bureau nog geen en kele executieve macht wij le ven zelfs in de wonderlijke si tuatie, dat het Bureau formeel juridisch nog niet bestaat, van daar het steeds angstvallig ver melden van de letters i.o. in heer A. Warnderink Vinke, direc teur der N V. Mij- voor de Wal- vischvaart in zijn Woensdag tot de pers gehouden rede zeide: nieuwe wegen zal openen voor de welvaart van ons vaderland cn werk zal bieden aan duizenden vakbekwame arbeiders.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3