SPEELGOED EN VEEL TE BLIJFT SLECHT DUUR Nederlandsche eischen in hoofdzaak op economisch terrein Over Zwanenbroeders en Proosten Republikeinen veroveren de meerderheid in Congres 2 Hoe zijn thans de posttarieven? „Badende vrouw" kreeg een bad Duitsche mijnen in Nederlandsche economie ingeschakeld TYloottd Unieke instelling in Nederland Bewogen historie Vergoeding voor door geallieerden of M.G. gevorderde auto's Woensdag 6 November 1946 Nu Sinterklaas nadert Het schaarsche materiaal wordt ondoelmatig verwerkt (Van onzen specialcn verslaggever) tj* EN goede gewoonte in ons land is dat een kind twee keer per jaar jarig mag zijn: op zijn geboortedag en (tiet Sinter klaas of Kerstmis. Dan moet de jeugd een geschenk ontvangen, zegt de traditie en aangezien dus in December een paar millioer, cadeautjes gereed moeten zijn, beleven handel en industrie reeds maanden van te voren hun drukste periode. Voor den oorlog zorgde Japan voor porceleinen kinderser viesjes, Duifschland en Tsjecho-Slowakije stuurden de betere soorten massa-speelgoederen, de heel goede soorten locomotiefjes en stoommachines kwamen uit Engeland. Dat alles is voorbij. Er wordt in vele landen speelgoed ge maakt, maar Nederland kan het niet meer koopen: we zijn zoo arm als de mieren. Andere producten zijn noodiger dan speelgoed, dat in ons land ook gemaakt kan worden! De industrie is nog niet op gang. Er zijn weinig materialen, en het is triest om te zien hoe het beschikbare beetje wordt misbruikt om zooveel mogelijk te leveren en te verdienen. T-T EN wagentje met hoekige wielen, onvoldoende geschaafd, slecht Dat. het, ondanlis het feii, dat voor speelgoed alleen afvalhout gebruikt mag ivorden, mogelijk is ook goed speelgoed te fabriceeren, bewijst deze foto (P.) Het blijkt voortdurend, dat men no£ niet precies weet hoe thans de poststukken crefrankeerd moeten wor den. Daarom publiceeren wij nog maals de tarieven, zooals die gelden van 1 November af. De portie voor binnenlandsch post verkeer zijn verhoogd voor brieven t.e.m. 20 gram van 71A op 10 cent, voor locaal verkeer van 5 op 6 cent, briefkaarten van 5 op 7}A cent. voor locaal verkeer van 4 op 5 cent. Druk werken t.e.m. 50 gram van VA op 2 cent. Buitenland: brieven te.m. 20 gram van 12^ op 20 cent, briefkaarten van 7/2 op 12V2 cent en drukwerken van 2Y2 op 4 cent_ Voor aanteekenen voor binnen- en buitenland is in plaats van 10, 15 cent verschuldigd. De porti voor brieven naar België zijn ongewijzigd evenals de tarieven voor luchtpostverkecr met Indonc. siö. SLACHTOFFER VAN DEN S.D. OPGEGRAVEN In de bosschen bij Norg (Oosler- duinen) is opgegraven het lijk van den inspecteur van politie te Gro ningen R. Pentinga, die op 4 Decem ber 1944 door den S D. te Groningen werd gearresteerd en eenige dagen later in Norg werd vermoord. geverfd, met taalfouten in het op schrift, dat is te krijgen Het beste exemplaar gaat eerst naar de codee ring. waar het geprijsd wordt, en dient dan als monster Wat daarna bij den winkelier komt is nog slechter. Of men kan een voetbalspel koopen waarvoor de fabrikant ongeveer 25 mag rekenen Het monster ging er mee door, dóch de geleverde exem plaren draaien niet Maar omdat er t.e weinig speelgoed is, zijn de ouders verplicht dit soort dingen te koopen. De kinderen moeten toch iets hebben! „Het tegenwoordige speelgoed is dikwijls slecht en duur'', vertelde een vakman ,,Het zou anders kunnen zijn, als de be trokken instanties meewerkten." De commissie, belast met het vaststellen van de prijzen, moest be ginnen met rommel af te wijzen De heeren zijn helaas dikwijls niet vol doende deskundig om de groote ver. scheidenheid van aangeboden artike len te beoordeelen Mecanodoozen ONZE zegsman verhaalde van een mecanodoos, die een fabrikant kan leveren tegen een winkelprijs van 13.50 Goed werk, zoodat bij de eerste aanbieding een order volgde van 500 stuks Later kwam er een briefje van den fabrikant met het verzoek dit speelgoed to verkoopen voor 14.50. want de codeering had dien prijs vastgesteld Een poppenwagen, aangeboden voor 39.50 werd door de co- deeringscommissie gesteld op ƒ47.50. Wij hebben autootjes gezien, prach tig afgewerkt, met groote aanhang wagens. die een forschen indruk maken en toch zoo licht zijn. dat elk kind er mee kan spelen. „Onge schikt", zegt de codeeringscommissie, die een rommelig wagentje prijst voor 9.75. Maar de vakman zegt er van: ..Prachtig voor export. Zooiets zou, als de codeering meewerkte, overal verkoopbaar zijn!" Een tweede grief in vakkringen is deze: men stelt een prijs vast en controleert dan nooit meer of de fabrikant zich houdt aan het monster, dat hij ingezonden heeft. Het kan anders F) AT het anders zou kunnen be- wijst Zwitserland. Daar is in de oorlogsjaren een speelgoedindustrie ontstaan, die het beste van het beste kan leveren. Men heeft ons electri- $che locomotieven en hijschwerktui- §ea laten zien, die het ideaal zouden &ïjn van eiken jeugdigen knutselaar. Een locomotiefje, trekt met gemak vijftien koligram. het kan tegen een extra stootje en de constructie is zoo. dat er geen kortsluiting ontstaat. Ons land kan deze treintjes niet koopen. Het zou ze wel kunnen bouwen in licentie, ook voor export, want de kostprijs in Nederland ligt veel lager dan in Zwitserland. Maar., een aangevraagde vergunning is na een jaar nog niet binnenAanvragen voor machines, die uit de herstelbe talingen zouden te verkrijgen zijn, blijven zelfs na een jaar nog onbe antwoord! Intusschen veroveren an dere landen .de buitenlandsche markt. Kan men het 't Rijksbureau voor keramische producten, waaronder speelgoed ressorteert, wel kwalijk nemen, dat het van speelgoed niet zooveel verstand heeft? Van een kop en schotel naar een electrisch loco motiefje is wel een heele sprong! Als de speelgoedindustrie zich ging toeleggen op betere productie, als de codeering wat meer oog kreeg voor de nooden en behoeften van de jeugd cn als de betrokken instanties wat zakelijker werden, zou de speelgoed voorziening in ons land er beter voor staan Luxe auto verbrand Twee jonge menschen vonden den dood Gisteravond omstreeks kwart over zeven is er ter hoogte van het viaduct, dat deel uitmaakt van den Rijksweg, onder voormalig Overschie, een ont zettend ongeluk gebeurd, waarbij twee slachtoffers zijn te betreuren. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een met steenen beladen vrachtauto in botsing gekomen met een luxe wagentje, waar in twee personen gezeten waren. Door den schok vloog de luxe auto in brand en was weldra één vlammenzee. De inzittenden moe ten wanhopige pogingen hebben aangewend om het portier te ope nen en zoodoende te ontsnappen. Vermoedelijk heeft de steenenlast van de vrachtauto zulks belet. De bestuurder van de vrachtauto heeft nog al het mogelijke gedaan om hulp te bieden, maar tengevolge van de door de benzine aangewakkerde vlam men moest hij lijdelijk toezien, hoe de in de cabine opgesloten menschen een zekeren dood tegemoet gingen. Toen de geneeskundige dienst met een tweetal wagens arriveerde, vond men niets anders dan de verkoolde resten van twee vermoedelijk jonge menschen, van wie de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Het stoffelijk overschot van de twee slachtoffers is naar de algemecne begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam vervoerd. De luxe auto was blijkens dc letters uit de pro vincie Zuid-Holland afkomstig. Rombrandts „Badende Vrouw", die zich in do National Gallery be vindt, heeft bij een schoonmaak beurt een bad gekregen dat ver schillende kunstliefhebbers, blij kens ingezonden stukken in de „Times", aanleiding gegeven heeft tot kritiek. Men kan bij de exposi tie van dc verjongde Nachtwacht moeilijk anders verwachten. BEN VAN EYSSELSTEIJN Het blijspel van Ben van Eyssel- steijn ,,De Dubbelganger" is onder den titel „Double Redoubled" io Glasgow opgevoerd in tegenwoor digheid van den schrijver, die met zijn vrouw per K.L.M. naar Schot land was gevlogen. Zij waren do gasten op een lunch, aangeboden door de Schotsche P.E.N.-club, en maakten een autorit langs de Schot, sche meren. Het stuk is voor drie weken op het repertoir genomen en boekte reeds veel succes. Vervolg van pagina 1) HET letsel dat aan de nationale economie door de Duitsche bezettingsmaatregelen is toegebracht, zoo wordt in het Ne derlandsche memorandum aan de Groote Vier gezegd, heeft der gelijke afmetingen aangenomen, dat een herstel in den vorm van toewijzing van Duitsch gebied, tengevolge van den omvang die deze annexaties zouden moeten aannemen, practisch niet te ver wezenlijken zou zijn. De Nederlandsche regeering heeft daarom gemeend de compensatie in hoofdzaak op andere wijze te moeten zoeken. Zij heeft zich daarbij laten leiden door de gedachte dat het Nederlandsche volk traditioneel tegen annexionisme is gekant, en zij wenscht bovendien geen oplossing die de kiem in zich zou kunnen bergen van toekomstige conflicten. T_T ARER Majesteits regeering be- oogt daarom, zoo gaat de nota verder, haar territoriale eischen te be perken tot kleine grenscorrecties, en wil verder dc toegebrachte schade in hoofd zaak op economisch terrein nastreven. Zij is zich daarbij wel bewust dat van een volledige vergoeding der schade op deze wijze geen sprake kan zijn. Met dc inwilliging van de gestelde eischen zal het vraagstuk van de economische be trekkingen tusschen Nederland en Duitschland echter nog niet zijn opge lost. Bij de behandeling van het Duit sche vraagstuk zullen van Nederland sche zijde nog andere problemen aan de orde worden gesteld. Het wordt volstrekt noodzake lijk geacht dat de mijnen, waar van Nederland de concessies op- cischt. geëxploiteerd worden bin nen de Nederlandsche economie. De handel in de geproduceerde kolen zal uitsluitend een Neder landsche handel moeten zijn, en de financieele afwikkeling zal moeten plaats vinden binnen den Neder- landschen valuta-kring. Loopende exploitatieultgaven in Duitschland, zooals mijnwerkersloonen. zullen in marken worden uitbetaald. Het Nederlandsche kapitaal dat in de mijnen zal worden gestoken, zal als pre ferent moeten worden beschouwd, zoo wel tegenover oude aandeelhouders als tegenover bestaande crediteuren. De regeering denkt zich de conces sies voor een tijdvak van veertig of vijf tig jaar. Indien Duitschland na dien tijd weer een normale economie heeft zal een definitieve regeling moeten worden getroffen, indien niet, dan zal de termijn mogelijk verlengd moeten worden. Op de nog niet geëxploiteerde kali-concessies bij Wesel en Xan- then wordt eveneens aanspraak ge maakt. Controle op tarieven SINDS het Duitsche imperialisme een wereldgevaar werd, met na me na den eersten wereldoorlog, onder vonden de Nederlandsche havens een oneerlijke mededinging van Hamburg. Bremen en Emden. Kenmerkend voor deze concurrentie waren de uitzonde ringstarieven ten gunste van deze ha vens bij de spoorwegen en de kanalen. In de havens werd een tariefpolitiek ge voerd die eveneens de Nederlandsche scheepvaart benadeelde. Aan deze un faire concurrentie moet thans een einde worden gemaakt. Een loyale uitvoering van de op te stellen regelingen zal al leen mogelijk zijn door een algemeene controle op de tarieven. De Nederlandsche regeering acht het van het hoogste belang dat de Duitsche monetaire politiek de Nederlandsche levensbelangen zal ontzien. Sinds Duitschland in 1931 overging tot een reglementeering van het buitenlandsche betalingsverkeer werden de in dat op zicht genomen maatregelen in toene mende mate in discrimineerenden zin toegepast ten nadeele van den Neder- landschen handel en zelfs ondanks de toendertijd sterke economische positie van ons land kostte het groote moeite tengevolge van de Duitsche deviezen- bepalingen de Nederlandsche belangen te beveiligen. De nota vat dc handels-politieke eischen als volgt samen: De positie van Nederland als transi to-land en internationaal handelsland werd door energie en kunde der bevol king en geographische ligging van het land verkregen. Voor den oorlog werd deze positie aangetast en gedurende den oorlog vernietigd door Duitschland. Thans zal deze positie weer hersteld moeten worden, doch hiertoe is een waarborg vereischt, dat Duitschland niet meer de gelegenheid krijgt de Ne derlandsche welvaart aan te tasten. Dit kan gezien worden als een voordeel voor Nederland, maar dit is een voor deel. dat gebaseerd is op eischen van recht en billijkheid. Twee en half jaar voor sigarenfabrikant De Veeirendaalsche sigarenfabri kant J. W. van Schuppen, beschul digd van heulen met de. Duitschers, lidmaatschap N.S.B.. Ec. Front, eed op Mussert. is veroordeeld tot 2 jaar cn 6 m. met aftrek, met verlies van burgerrechten. Parlementsleden uit drie landen bijeen Op 30 November en 2 December zal in het Senaatsgebouw te Brussel, onder voorzitterschap van graaf Car. ton de Wiart. voorzitter der Inter parlementaire Unie. een bijeenkomst worden gehouden van Belgische, Ne derlandsche en Luxemburgsche par lementsleden. Van ieder der deelne mende landen zal 'n spreker de rege ling van het lager onderwijs in het eigen land behandelen, voorts zal een afgevaardigde het woord voeren over de economische samenwerking tus schen de drie landen De Nederlandsche delegatie zal waarschijnlijk bestaan uit de volgen- de personen: Van de Eerste Kamer de leden Rei- nalda, van de Kieft en Molenaar; van de Tweede Kamer de leden Serrarens voorzitter der groep Nederland), Ruys de Beerenbrouck, Bachg. Neder- horst, freule Wftewaal van Stoetwe gen, Peters. Schmal, van der Feltz, mevr. Fortanier-de Wit, van den Heuvel. Kortenhorst, van der Goes van Naters. Smeenk, Schilthuis, Joe- kes, Hofstra. Lucas. Goedhart, mej. Tendeloo, Roolvink en Donker. Knaapje, dat met kruit speelde, verbrand In Duiven (Gld.) vond een driejarig jongetje een hoeveelheid buskruit. Met een lucifer bracht hij het in een hon denhok tot ontbranding. Omwonenden, die op het geluid van de explosie toe snelden, vonden het kind over het ge- heele lichaam in vlammen. Nadat eer ste hulp geboden was. werd het kind naar het ziekenhuis te Zevenaar over gebracht, waar het aan de bekomen brandwonden is overleden. Duo-passagier gedood Doordat een militaire vrachtauto met een snelheid van ongeveer vijftig kilo meter door de Anna Paulownastraat te Den Haag reed en niet tijdig genoeg kon uitwijken voor een motorfiets, die van het Anna Paulownaplein kwam ontstond een botsing. De duorijder, een 50-jarige Hagenaar, werd met een zware hersenschudding naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht waar hij is overleden. Een door de Duitsche bombardementen verwoest gebied in de Londen- sche city met een oppervlakte van ongeveer 25 vierkante K.M., ivordt gebruikt als verzamelplaats van puin en steenen, afkomstig 'van ge bombardeerde huizen en schuilkelders, welke opgeruimd wordenDit puin, dat op sommige plaatsen een hoogte van meer dan 10 meter be reikt, zal worden gebruikt bij den opbouw van nieuwe huizen in de Engelsche hoofdstad(p.) l)E Amerikaansche republikeinsche partij heeft bij de verkie- zingen voor het Congres den democraten een zwaren neder laag toegebracht. In het Huis van afgevaardigden hebben zij de meerderheid behaald. Het ziet er naar uit dat zij ook in den Se naat, waarvan een derde der leden periodiek is afgetreden, het grootste aantal zetels zullen bezetten. DE democraten zullen na tuurlijk winnen," had Tru man gisteren verklaard toen hij zijn stem uitbracht. De voorloo- pige uitslagen stellen hem echter in het ongelijk. In Haetford (Connecticht) De leden van de U.V.Vzijn druk bezig met het breien van babykleertjes, waarmede vele moeders op den dag der blijde gebeurtenis in liet Prinse lijk gezin verrast zullen worden. (Anefo P.) moest de democraat J. E. Conn als candidaat wijken voor Robert Baldwin, voormalig gouverneur. In West-Virginia hebben de repu blikeinen uit democratische krin gen versterking gekregen door het verzet van dc mijnwerkers onder leiding van John L. Lewis. Zij hebben hier reeds een zetel in het Huis van Afgevaardigden op de democraten veroverd. Te Phi ladelphia (Pennsylvanië) wijzen de tot nog toe bekende uitslagen op een meerderheid van de repu blikeinen. Drie uur na de sluiting der stcmbureaux erkenden de de mocraten officieel dat Tho mas E. Dewey als gouverneur van den staat New York was herkozen. Zijn kansen voor het presidentschap in 1948 zijn hiermee aanzienlijk ver groot, Herbert Lehmann, de voorma lige directeur-generaal van de UNRRA, moest in den staat New York voor den republikein Irving M. Ives wijken. Het democra tische biad „Philadelphia Record" voorspelde na de nederlaag van den democratischen candidaat Jo seph Guttey tegen den republi kein Edward Martin een republi keinsche overwinning in Penn sylvanië die „de afmetingen van een aardverschuiving" gaat aan nemen. Feuilleton onder getuige door Anthony Berkely 10 TOT verbazing van mijnheer Chit- terwick vervulde de lounge nog steeds haar functie van het lesschen van Londens dorst. Theedrinkers hadden nu beslag op de zaal gelegd. Maar geen van al die bezoekers had ook maar het minste idee. dat achter die decoratieve schermen een doode lag; en daar zij het niet wisten, wa ren zij onbezorgd( Gelach en gepraat klonk van alle zijden. Er was meer noodig dan een doode om 'de dage. lijkschc sleur van de lounge van het Piccadilly Palace te verbreken Er was nauwelijks iemand, die er op let te, dat mijnheer Chitterwick en Mo resby achter de schermen verdwenen. Het scheen, dat de inspecteur, die de leiding had, zich wat ongerust had gemaakt over mijnheer Chitterwick's afwezigheid Hij begroette hem ten minste met een gebaar van opluchting en wilde hem juist een vraag stellen, toen Moresby hem in de rede viel ..Het is in orde. Parker Ik heb al met mijnheer Chitterwick gespro ken". Verrast draaide de inspecteur, die nog geen acht op mijnheer Chitter wick's metgezel had geslagen, zich om. „U hier, mijnheer Moresby? Ik had U in het geheel niet verwacht!" „Mijnheer Chitterwick belde mij op", verklaarde Moresby, ,,en daarom kwam ik hier om hem behulpzaam te zijn". Dit was de waarheid, maar niet de geheele waarheid „Oh!" de inspecteur keerde zich op nieuw tot mijnheer Chitterwick. „U kent mijnheer Moresby dus". „Zeker, zeker", antwoordde mijn heer Chitterwick, „ik ken hem". „Dan is het in orde Ik begon al le denken, dat U er vandoor was Ge tuigen verdwijnen dikwijls nog voor dat wh hun namen en adressen ge noteerd hebben. Zij schijnen te den ken, dat er iets oneervols in schuilt, in een zaak gemengd te worden". „Mijnheer Chitterwick behoort niet tot dat soort menschen", verklaarde Moresby, „en. Parker, wat denk je van de zaak?" Parker keek verbaasd ..Wat ik er van denk? Wel, hef is duidelijk ge noeg, niet?" „Wat is duidelijk genoeg?"' Parker keek opnieuw verbaasd. „Zelfmoord natuurlijk"'. „Hm!" Moresby keek in de richting van liet lijk. Je hebt het lichaam nog niet verplaatst, wel? „Neen! Ik heb de verklaring van den dokter gehoord en op dezen ge tuige gewacht" Hij wees op mijnheer Chitterwick Moresby wendde zich tot den dok ter. „En wat is Uw oordeel?" „Wel. klaar als een klontje. Het buisje houdt zij nog in haar hand ge klemd Zelfmoord!" „Dat zullen wij wel uitmaken". merkte Moresby op met een joviali teit, die de scherpte var» zÜn woorden verloren deed gaan „Ik bedoel, wat is de doodsoorzaak?" „Al even voor de hand liggend", antwoordde de dokter, niet het minst uit het veld geslagen Hij was nog een jonge dokter en voelde zich niet spoedig beschaamd. ..Pruisisch zuur. Je kunt bet meters ver ruiken" „Hm!" zei Moresby, maar hij gaf geen blijk van afkeuring „Ik wil dat buisje hebben", voegde hij er aan toe. „Ik zal het U geven", zei de dokter, „verstijving der spieren is nog niet ingetreden". Moresby stapte haastig naar voren. „Dank U, dokter, ik haal het liever zelf uif haar hand" Een oogenblik lang stond hij de hand van de doode aandachtig te bestudeeren, maar maakte geen aanstalte het buisje uit haar vingers te nemen ..Misschien is het beter eerst den fotograaf zijn werk te laten doen", merkte hij op. „heb je iemand meegebracht, Par ker?" Parker knikte. ..Hij is op het kan toor Men had er bezwaren tegen, dat hij de lounge in uniform zou be treden De verschijning van een po- litie-agent kan het dividend voor de aandeelhouders van het Piccadilly Palace in gevaar brengen" „Laat dan de Yard opbellen en zeg, dat ze Grey met zijn camera sturen. Oh, ja. en Matthews moet ook maar meekomen". (Wordt vervolgd In verschillende gebieden van Zuid-Drenthe, welke van overstroomingen te lijden hebbenworden werkzaamheden ter verbetering van den water afvoer verricht. Arbeiders bezig met het graven van een af waterings- kanaal. (p.)' i TV 7 u Prins Bern hard onlangs geïnstalleerd werd tot „Zwanenbroeder" van d Y de lllustre Lieve Vrouwenbroederschap willen wij onze lezers eenige historische gegevens over dit genootschap mcdedcclen. De oprichting der Lieve Vrouwebroederschap moet als een der vele gods- vruchtige daden der geloovige Christenen in de middeleeuwen worden bc schouwd. Zij dateert uit 13IS. Dc stichtingsbrief wordt nog in het archief dcc Broederschap bewaard. helft R.K., en dc helft Protestant, ouder dan 23 jaar. De oudste vier Broeders van elke geloofslijn voeren den titel van Proost: worden zij te oud dan worden zij benoemd tot Proost Honorair. Be halve de 36 Broeders kunnen in elke lijn nog twee candidaten worden be noemd ouder dan 20 Jaar. Daarnaast kunnen een onbepaald aantal candi- dandi worden benoemd en kan de eere- titel Zwanenbroeder worden verleend aan vorstelijke personen. Alle Oranje vorsten hebben tot dusver dezen titel aanvaard. Een der Proosten wordt voor een jaar Regeerend Proost, waarbij de geloofstichtingcn elkaar elk jaar afwis selen. De Griffier wordt uit de Broe ders voor zes jaar verheven en beheert het archief met de vele kostbare stuk ken: rekeningen (waaronder er bij zijn van Gerven Bosch den schilder van het Broederschapshuis), bisschoppelijke aflaten. De nieuw verkoren Candidaten en candidandi betalen bij hun intrede 300, die de Broederschap belegt. Op 't moment is deze intrede-som faculta tief gesteld. Alle Broeders en candidaten dragen het ordeteeken: een Lelie tusschen door nen: de Proosten aan purper lint, de Broeders aan groen en candidaten en candidandi aan wit lint. Het lidmaat schap is thans geen kwestie meer van adel maar v.n.l. van verdiensten. Elk jaar worden tusschen Kerstmis en Paschen aalmoezen uitgedeeld: elke Proost krijgt daartoe 400 brooden. On der de Broeders vinden we namen van: Prof. dr. R. de Josselin de Jong, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen; onder candidaten en candidandi: Prof. dr. J. F. Nuboer, G. M. Fentener van Vlis singen. HET doel der instelling was: God's Barmhartigheid door Maria's voor spraak te verwerven. Zooals men ziet is dit een zuiver R.K. doel. dat men wilde bereiken door gebed en naasten liefde. Bij hun intrede moesten de broe ders op het Evangelie trouw zweren. Door legaten en giften geraakte de Broederschap in goeden financieelen staat. In 1483 werd het huis, waarin dc Broederschap gevestigd was, eigen dom. Jaarlijks waren er plechtigheden, waaraan de broeders in veel statie deel namen. De naam Zwanenbroeder kwam later in zwang, toen op de jaarlijksche maaltijden een zwaan werd verorberd. Doch het was niet altijd gemakkelijk deze kostbare vogels te bemachtigen en de schenkers betitelde men met „Zwa nenbroeder". Zwanenbroeder Onder dc goede vrienden der Broe derschap waren er. die regelmatig zwa nen schonken of leverden. Doch er kwamen strubbelingen in 1553, na het overlijden van keizer Maximiliaan. Zijn gemalin weigerde zwanen toe te zeggen en vele boden keerden met leege han den van het landgoed te Vianen terug. De broeders hielden echter vol en al was er dan wel eens een maal zonder zwaan-gebraad, meestentijds kreeg men deze dieren toegewezen. Ook Prins Willem van Oranje zond in 1562 twee zwanen met de toezegging, dat hij die elk jaar zou schenken. Na het jaar 1580 echter zijn er geen zwanen meer op tafel geweest. De Her vormingen van Luther in Duitschland brachten den ommekeer in de Broeder schap. De nieuwe geloofsovertuiging overwoekerde het Roomsch-Katholicis- me en bracht tweedracht in dc gelede ren van de geloovigen. Het heiligdom van de Broederschap deelde het lot van vele kloosters en kerken, hoewel vele kostbaarheden gered konden worden. De uitreikingen aan armen (brood en geld) moesten worden stopgezet, doch de Broederschap bleef voortbestaan. In 1580 trof nog een zwaren slag de Broe derschap, toen de Spanjaarden goud- en zilverwerk opeischten en de brand in 1584 vernietigde nog een deel van het gebouw. In het geheim Na de rampjaren van den godsdienst- krijg, bij het „Twaalfjarig Bestand" werkte dé Broederschap na verkoop van vaatwerk en kristal in het geheim weer verder, onder het spiedend en be straffend oog van Ds. Voetius, die op zijn beurt weer eangevallen werd door Ds. Maresius. Men wilde de Broeder schap niet opheffen, omdat men een „Roomsch complot" vreesde. Frederik Hendrik, wiens vader lid der Broeder schap was geweest, wist echter te be werkstelligen. dat ook Hervormden lid zouden worden. Na eenige onderhan delingen ging de Broederschap hiermee accoord en zag daardoor zijn bezittin gen beveiligd. Het karakter veranderde nu in zooverre, dat de Broederschap op humanitairen grondslag bleef voortbe staan. met eerbiediging van elkanders geloofsovertuiging. Zoo is het gebleven tot op heden. In den oorlogstijd trok het zwerk bo en de Broederschap weer dicht: de N.S.B. wilde alle bezittingen in beslag nemen, doch dank zij handige manipu laties werden de schatten gered, slechts het geldelijk bezit werd verbeurd ver klaard. Dis is dan ook de oorzaak, dat, nu de Broederschap weer voor 't eerst na zes jaar bijeengekomen is, geen uitdeeling is gehouden. De Broederschap thans Op het oogenblik wordt de Broeder schap gevormd door 36 Broeders, de Jongeren Vredes Actie opgericht Tijdens een conferentie van jonge ren, welke op 23 November bfj /Zwolle is gehouden, is de Algemeene Jongeren Vredes Actie opgericht. Na goedkeuring van het reglement is de volgende beginselverklaring opge steld. „De A.J.V.A. is 'n groep van jon geren tot een leeftijd van 30 jaar, die zich vereenigd voelen, doordat dat zij allen de meening zijn toegedaan, dat een moderne oorlog in strijd is met de menschelijke waardigheid, met den wil van het overgroote deel cn met het werkelijk belang van de ge heele menschheid Zij heeft tot taak belangstelling te wekken voor de problemen van deze maatschappij, opdat men tot inzicht kan komen van de werkelijke oorza ken van den oorlog". De A.J.V.A. werkt samen met de Algemeene Nederlandsche Vredes- actie Luxemburgsch elftal Voor den wedstrijd tegen Zuid- Nederland op 10 November a.s. te Luxemburg is de Luxemburgsche ploeg als volgt samengesteld: Doel: Michaux (£tade), achter: Dumonfc (Union Lux) en Marehetti (Chiers), midden: Feyer (Nieder- korn). Feller Victor (Stade) en Wagner (Stade): voor: Feller Paul (Stade), Libar (Stade), Kettel (Sta de), Schumacher (The National) en Schammel (Union Lux). Oranje-team vliegt naar Engeland Naar wij vernemen, zal het Ne- derlandsch elftal op Maandag 25 No vember a.s. per vliegtuig naar Enge land reizen. De terugreis vindt, even eens door de lucht, op Vrijdagoch tend na den wedstrijd plaats. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking Van den minister van financiën inzake de vergoeding voor gevorderde motorrijtuigen Deze beschikking is toepasselijk op alle door de geallieerde strijdkrach ten of door het militair gezag gevor derde motorrijtuigen. In het algemeen geldt voor oudere typen van m eigendom gevor derde motorrijtuigen als grondslag van de vergoeding de catalogusprijs van 1939, vermeerderd met 35 of wanneer geen catalogusprijs 1939 be kend is. de verkoopwaarde van het type in het overeenkomende bouw jaar. Voor vrachtauto's cn autobussen wordt de vergoeding bepaald naar den catalogusprijs Van het chassis, vermeerderd met 35 en een rede lijk bedrag voor de carrosserie. Voor motorrijtuigen van de jaarklasse 1945 neemt men tot grondslag den catalo gusprijs van het bouwjaar. In geen geval zal de vergoeding hooger komen dan de catalogus prijs 1946 van hetzelfde of het meest benaderende type motorrij tuig of chassis. Het bedrag zal worden verminderd met een bedrag voor afschrijving en een reductie, welke afhangt van den algemeenen toe?tand van het gevor derde motorrijtuig Vooi de in gebruik gevorderde motorrijtuigen js een regeling getrof fen. welke vooTziet in een maande- lijksche vergoeding van 2 van het hedrag. dat zou zijn uitgekeerd, in dien het motorrijtuig "in eigendom zou zijn gevorderd

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2