DEMOCRATISEERING VAN HET DUITSCHE ONDERWIJS IEee woord Klein veefokkers toonen de behaalde resultaten VAN HET LINNEN VENSTER Politiek van geduld en standvastigheid, waarbij geen compromis te dulden valt Het déraillement Parade van de week van „Nieuwe ministers" VERHOOGING VAN INKOMSTEN VOOR LAGERE MILITAIREN A.P.V. „de Eendracht DIAMANTEN OP MIJN HOED. RASMUS de wonderdokter N.I.W.I.N.-comité Luxemburg wenscht grenscorrecties Prijsbeheersching in V.S. wordt opgeheven moohd onder getuige PAe hoofd-inspecteur lachte harte- lijk en zijn gelaat kreeg een nog tevredener uitdrukking „Hem arres teeren. mijnheer? Ik veronderstel, dat dat niet veel moeilijkheden zal opleveren. Ik zou zelfs niet verwon derd zijn, indien ik nog op dit oogen- blik de hand op hem kon leggen". Predikbeurten Tijdelijk meer werkuren in banketbakkerijen Int. socialistencongres te Bournemouth Verzetsgroepen maken jacht op terroristen V.S. roepen gezant in Albanië terug Tsjang beveelt vuren te staken op 11 Nov. 2 Zaterdag 9 November 1946 ONLANGS is een Amerikaansche commissie voor het onderwijs in Duitschland na een studiereis van een maand, gereed gekomen met haar rapport over de democratiseering van het Duitsche onderwijs. Het on derwerp is ook voo, ons belang wek kend genoeg, om kennis te nemen van de voorstellen dezer commissie. Er wordt zooveel gepraat over herop voeding van het Duitsche volk. l\/[ AAR hoe stellen de Amerikanen -k-■- in hun zóne zich deze opvoe ding voor? Allereerst zeggen zij, zal gebroken moeten worden met bet kastesysteem, waarbij de selectie voor het middelbaar onderwijs ge beurt op grond van de finantieele of sociaie posi'.ie van do families. Tot heden werd de nadruk gelegd op het klasse-onderscheid Democratiseenng van het onderwijs beteekent daarom allereerst, dat het schoolgeld voor het M.O wordt afgeschaft Verder: dat i het schoolleven in al zijn vormen zoodanig georganiseerd wordt, dat de scholieren ervaring opdoen van de democratische levenswijze. De be langrijke plaats van den onderwijzer moet erkend worden door toekenning van hoogere salarissen en eischen van een hoogeren algemeenen standaard van onderwijs Zooals het in ons land niet meer gaat om afgedankte koet siers, zoo gaat het in Duitschland niet langer om Bismarcks onderoffi cieren. Gelegenheid tot studie SPECIALE docenten en raadgevers uit Amerika en andere democra tische landen zouden veel kunnen bijdragen tot verruiming van den blik van de toekomstige onderwijzers en leeraren. Er moet gelegenheid gege ven worden tot studie in democrati sche landen In het leerplan van de universiteit behoort het algemeen onderwijs voor verantwoordelijk staatsburgerschap en voor begrip van de hedendaagsche wereld te worden opgenomen. De organisatie van universiteit cn 'studentenwereld moet zoodanig zijn, dat de studenten practische ervaring opdoen met den democratischen gang van zaken De vrijwillige organisaties van jongeren behcoren een groote mate van zelf bestuur te bezitten En wat het on derwijs aan volwassenen betreft, acht de Amerikaansche commissie het van groot belang, dat er een uitgebreid gebruik wordt gemaakt van documen taire films, die de werkwijze van de Voor den Zondan ER zijn bepaalde gesprekken, die altijd weer langs dezelfde lijn loopen, en altijd weer op hetzelfde punt derailleeren Het verwonderlijke is. dat menschen honderd keer zulk een déraillement kunnen forceeren, en daarna weer rustig het zelfde lijn tje langs kunnen gaan. Me dunkt, na die ontdekking gedaan te hebben, ga je toch trachten, de fout op te sporen. fZoo zal men, redeneerend vanuit de Almacht Gods (hoe kan dat nu ge beuren. God is toch almachtig altijd weer terecht komen bij het noodlot, dat met bet christelijk ge loof niets te maken heeft Ook zal men, zoo maar uitgaande van de Voorzienigheid, straks ontdekken, dat er een heidensche voorzienigheid is (in de voorbije jaren meermalen ons gepresenteerd) die een wonderlijke aantrekkingskracht heeft Door deze schade wijs geworden, krijgt een mensch oog voor dat vreemde woord: Niemand kent den Vader dan de Zoon en dien het de Zoon wil openbaren. Het Christelijk geloof kan nooit en nergens om Christus heen. Doet het dit wel, dan volgt het déraillement. In Christus alleen is te zien Gods Almacht en Voorzienigheid Wat Zijne liefde wil bewerken, ontzegt Hem zijn vermogen niet V. D.' M. (Vervolg van pag. 1) Nederland heeft daarom even als België en Luxemburg verzocht om bij de besprekingen over Duitschland aanwezig te mogen zijn. Bevin heeft op 22 October in het Engelschc Lagerhuis verklaard, dat geen definitieve beslissingen geno men kunnen worden zonder dat d landen zijn gehoord, die actief met Duitschland in oorlog zijn geweest. Daar zijn echter ook andere landen bij dan dc Westelijke buren van Duitschland. Wij gcloovcn, dit dc Groote Vier wel bereid zullen zijn van de Ncdcrlandsche verlangens kennis tc nemen, maar wij moeten ons er wel rekenschap van geven, dat deze slechts eenig gewicht in dc schaal leggen voor zoover zij niet in strijd komen met de belan gen van een der Groote Vier. En het kon wel eens zoo zijn, dat onze belangen ondergeschikt gemaakt worden aan die van een machtiger mogendheid. Do Ncdcrlandsche eischen zijn deze weck bekend ge maakt, maar ingewilligd zijn ze daar mee nog niet. De eisch, welke het meest tot dc verbeelding spreekt die der „grenscorrecties'' loopt zeker kans op tegenstand te stuiten in den boezem der Groote Vier Reeds eerder hebben wij uiteenge zet waarom wij dv. en eisch weinig gelukkig vinden TERWIJL de kopstukken der in ternationale politiek in New York bijeen waren hebben zij van dichtbij de groote nederlaag kunnen meemaken, die dc democraten bij de VERKIEZINGEN IN AMERIKA hebben geleden. Dc Republikeinsche overwinning mag wel worden uitge legd als een verschuiving naar rechts. De door Roosevelt voorge stane planmatige economie, die reeds door Truman gedeeltelijk was prijsgegeven, zal nu waarschijnlijk nog meer in discrcdiet raken en het ongebreideld kapitalisme zal grootc- re kansen krijgen. Dc ideologische tegenstelling tot Rusland, welke de verkiezingen ongetwijfeld heeft be ïnvloed, is door dezen uitslag nog eens geaccentueerd. Dc kansen op een Amcrikaansch-Russischc toe nadering voor den wereldvrede van zulk een eminent belang ach ten wij door deze Republikeinsche overwinning dan ook zeker niet yergroot. democratische instellingen demon- streeren. De radioprogramma's zullen veel publieke discussies en vraagge sprekken moeten geven. Welbewuste leiding T J1T dit rapport blijkt, dat de Ame. U rikanen welbewust het Duitsche onderwijs pogen te leiden De midde len zijn: hulpverleening op onderwijs gebied, het zenden van deskundigen, het handhaven van voorlichtingscen tra, opleiding van onderwijzers, cul- tureele leiders en studenten in Ame rika. En voorop bij dit alles staat de erkenning door de commissie, dat de heropvoeding slechts effectief kan zijn bij een economie, die den Duit- schers hoop biedt, dat de huidige be lemmeringen voor materieele zeker heid zullen worden overwonnen. Wie het Duitsche onderwijs van vroeger, waarvan wij de funeste ge volgen hebben ondervonden, heeft gekend, ziet hoe hier de Amerikanen met hun nuchteren werkelijkheidszin en hun democratische levenshouding een poging wagen tot verandering. En terecht besluit het rapport met de opmerking, dat het hier gaat om een politiek van geduld en standvastig heid. waarbij geen compromis te dul den valt inzake de vrijheid van on derwijs, de vrijheid van het woord en van de publicatie. Dr. J C. Brandt Corstius. Mede namens zijn echtge- note, dankt ondergeteeken- de voor de buitengewoon hartelijke ontvangst hem door de burgerij van Amers- foort bij zijn komst in de Gemeente bereid. H. Molendijk, Burgemeester van Amersfoort Amersfoort, 8 Nov. 1946. Het gezelschap „Dc Komedian ten" komt Donderdag 14 Novem ber in het Grand Theatre met „Nieuwe ministers", een blijspel vin den schrijver André Bira- beau. De medewerkenden zijn Johan Kaart, Magda Janssens, Johan Valk, Gerh. Alexander, Willem Faas6en. Piet Urban, Nanna Symons, Mimi Lindtvelt, Rini van Slingelandt, Jan Blaa- ser e.a. De regie is in handen van Jo han Kaart. Liefhebbers van kleinvee kunnen hun hart ophalen op de tentoonstel ling van de Amersfoortsche Klem- veefokkers Vereen iging, die Zater. dag en Zondag in het Verkooplokaai v.h. Menko in de Langestraat 10'.) wordt gehouden. Vrijdagmiddag hebben de keur meesters Itun taak verricht. Wij heb- ben hen aan het werk gezien en kon. den vaststellen, dat alvorens zij hun „vrij goed", „goed" en „zeer goe r' uitspraken, (lo ingezonden exempla ren nauwkeurig werden bekeken op lichaamsbouw haarkleur, gewicht, oogen, stand der ooren en beencn Alleen kostwinners komen er voor in aanmerking Aan verlofsmilitairen beneden den rang van tweede-luitenant, die verplicht in werkelijken dienst zijn en wier inkomsten na hun opkomst belangrijk minder bedragen dan vóór hun opkomst het geval was, kan volgens een beschikking van den minister van Oorlog een aanvulling op de militaire inkomsten worden toege kend. In bijzondere gevallen kan ook" aan vrijwilligers, die geen be roepsmilitair zijn een dergelijke tegemoetkoming worden toege kend. Dc aanvulling wordt niet toege kend aan hen, die als dienstplich tige van de lichting 1945 of van een later jaar in werkelijken dienst zijn. Voor deze tegemoetkoming kunnen slechts in aanmer king komen zij. die kostwin ner of medekoslwinner zijn. De aanvulling bedraagt niet meer dan het verschil tusschen de militaire inkomsten en dc vroege re burgerlijke inkomsten van den militair cn ook niet meer dan noodig is om de totale gezinsin komsten aan te vullen tot ten hoogste: f 3000.voor een gezin zonder kinderen; f 3200— voor een gezin met één kind; f 3400.— voor een gezin met twee kinderen; f 3600. voor een gezir. met drie kinderen; f 3800.voor een gezin met vier kinderen; f 4000— voor een gezin met vijf kinderen. Onder burgerlijke inkomsten van den militair of van de leden van het gezin worden verstaan de volle inkomsten zonder aftrek van loonbelasting, verplichte premies, e.d. Voor hen. die in de inkom stenbelasting zijn aangeslagen, geldt het inkomen waarnaar do aanslag is geschied of vermoe delijk plaats heeft. De militair, die voor een aan vulling op zijn militaire inkom sten in aanmerking wenscht te komen behoort de aanvraag in te dienen bij zijn compagnies- of overeenkomstigen commandant. Deze regeling wordt geacht met ingang van 1 Januari 1946 in wer king te zijn getreden. ff Dezer dagen is opgericht do Amersfoortsche Postduiven ver- eeniging ,.De Eendracht". Tot Voorzitter werd gekozen de heer H. Lambrechts, tot secretaris dc heer J. A. van Walsum. Frans Halsstraat 27 cn tot penning meester dc heer A. R. Poocl. Dc aandacht wordt er op ge vestigd dat een 'centraalhok voor verdwaalde postduiven is ge plaatst hij den heer W. v. d. Ven nen, Woestijgerweg 146, die te vens als beheerder is aangesteld. Op 30 Nov. en 1 Dec- wordt een vereenigingstentoonstclling ge houden in café .,De Hoofdpoort". Leusderweg 46. Damcompetitie begonnen Voor de le klasse N.D.B. is thans dc competitie-indeeling 1946/17 bekend. ADV speelt deze competitie rnet drie tientallen, ïi.l. le. 2e en 3e klasse. ADV I is ingedeeld rnet de vol gende vereenigingen: Nijkerk I, Bunschoten I, Loosdrecht I, Loe- nen 1, Bussum 2, HDG 2 (Hilver sum) en IlOD I (Hilversum) Van het le tiental van ADV, welke uit de volgende spelers bestaat; Chr. v. Berkenbosch, H. Damhab, W. v. Aarst, Th. Werd- ler, A. Morren, J. Vos. W. Schim mel, D. de Waal, A. L. Massop, L. F. Vingerhoed. Reserve: L. W. Nagelrnakers verwachten wij goede resultaten. De eerste wedstrijd wordt ge speeld as. Dinsdag te Hilversum tegen II DG 2. Expositie Willem van Dam In de expositie-zaal van „Sier kunst" aan den Utrechtschevveg wordt hedenmiddag een tentoom stelling geopend van nieuwe werken van den Amersfoort- schen kunstschilder Willem J. van Dam. De opening geschiedt om halfvijf met een inleidend woord van den heer C. A'. Schilp. Noteert U even GRAND: Kinderen dc baas 2.30. 6.45, 9 u. Zo. 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. CITY: De Wil Je Brigade. 2 30. 7 en 0 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9 uur. REMBRANDT: Opa gaat trouwen en De zilveren duivel. Za. 2.30, 6.45 en 9 uur. Zo. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. 9 NOV. S.O.S.-familieavood Amici- tïa. 8 uur; Opening expositie Wil lem .1 van Dam. Sierkunst. 3 uur. Klein veefokkerstent, Langestr. 109. Zat. cn Zondag van 1423 uur. 10 NOV. Humanistisch Verbond. Mr. B. Agter. Humanisme en huwe lijk Volksgebouw. 12 Nov. Ned. Reisver. afd. Amers foort. Zwitserlandavond s'Prinsen- hof, 8 uur. enz. enz. De kleinste afwijking bleek voldoende, om een oogenschijnlijk volmaakt dier toch maar een „goed" of soms zelf een „vrij goed" toe te kennen. Dat ondanks deze strenge keuring toch een aantal exemplaren het „zeer goed" kregen toegewezen pleit voor het gehalte van de inge zonden dieren. Het mooiste dier van de tentoon stelling is een „Rus", ingezonden door A. J. van Eek. De wisselbeker uitgeloofd voor het mooiste jonge dier eigen fok, werd eveneens door deze „Rus" gewonnen. De eerste prijzen voor het mooiste dier van de verschillende rassen werden als volgt toegekend: Vlaaui. sche reus inz N Platje, voorzitter AKV; Lotharinger, inz II Hilfrink; Fransehe Hangoor, inz J C v d Veer; Groot Chinchilla, inz C van Oers; Groot zilver inz .T v d Ent; Wceners wit, inz J S Alders; Weeners blauw, inz A de Jong; Papilion, inz C C Tlieger: Havanna, inz A v 't Hoen- derdaal; Zilvervos inz H Wolfswin kel; Klein Chinchilla, inz C de boer, Tan, inz A J van Eek; Klein Zilver, inz J F van Burgsteden; Rus, inz A J v Eek; Angora, inz B de Groot; Rex, inz W. Melgert. „Het Nederlandsche lied" voor den omroep Onder auspiciën van de Ncdcr landsche Jeugd Gemeenschap zal waarschijnlijk in de maand De cember een aanvang worden ge maakt met een telkens wcerkee- rende radio-volkszang uitzending. Deze uitzendingen zullen plaats hebben in het kader van de mu ziekprogramma's van de Stich ting Radio Nederland in Over gangstijd, des Zaterdagsmiddags om 'de 14 dagen, gedurende 20 minuten. De bekende Amerfoortsche volkszanggroep onder leiding van Mej. Rensko Niewcg, is bereid gevonden deze programma's te verzorgen. De heer H. van Uchelcn te Amersfoort slaagde aan de Tech nische Hoogcschool te Delft voor het ingenieurs-e$amen civiel in genieur. TT ET mag waar zijn, dan dat menig toegewijd huisvader met be zorgdheid 't oogen- blik aan ziet komen waarop zijn vrouw of dochter 'n nieu wen hoed dreigt noodig te hebben, het moet erkend, dat onze straten er minder fleurig uit zouden zien, zon der de laatste mo delletjes uit. Lon den en Parijs. Er is dan alle veront schuldiging voor de dure hoofddek sels waarmee het vrouwelijk geslacht zich tooit, en zelfs voor de extrava gante producten waarop capricieuse mod c.ont werpers hun rijke fantasie botvieren, en die als regel dan geen hoofddeksels meer zijn maar, oma. mentcn ter ver fraaiing van het kapsel. De huisvader voor noemd kan zich kwesties uitgeschakeld zou deze echter getroost voelen dat hem geen hoed bijna honderdduizend gulden eischen worden gesteld als door deze moeien kosten. Amerikaansche jongedame. Zij Het is zonder twijfel een bijzonder draagt een hoed van zwart fluweel, ontwerp. Het meest bijzondere die afgezet is met een-en-zeventig echter dat ze niet eens leelijk is, voor roosvormig geslepen diamanten, ge. een zoo dure hoed. Het is integen- decltelijk aan een snoer om den ooi deel een zeer smaakvol modeldat gelegd, gedeeltelijk op het fluweel onze lezeressen zou kunnen inspi- cn op het zilveren garnituur gehecht, reeren. Zonder de diamanten dan, In Nederlandsch geld deviezen- wel te verstaan „Rasmus de wonderdokter" een tooneelspel in 3 bedrijven door Paul Saraua behandelt doorweven met een liefdesgeschiedenis tusschen een wonderdokters zoon en een dorps doktersdochter den strijd tusschen kwakzalverij en de medische weten schap. 't Stuk, dat speelt in Denemarken, verkreeg gisteravond in Amicitia door 't frissche openspel van Ras mus en de goed gekaraktiseerde norsche figuur van den dorpsdokter, kortom door het voortreffelijke spel van de leden van het Amersfoort sche tooneel ensemble de juiste typeering. Tenslotte blijkt de kracht van den wonderdokter zich uitsluitend te bepalen tot de zalfjes zijn plaats te midden van het volk zijn diep menschelijke kijk op de samenleving stelde hem voor dit volk torenhoog boven den dokter die in zijn ivoren toren der wetenschap zijn hart ge sloten hield voor de problemen van zijn patiënten. Beide „dokters" vin den elkaar, hetgeen na de 4 taferee- len op 't tooneel tot de gelukkige op lossing leidt. Met hier en daar kleine oneffenheden is dit tooneelspel door de A. T. E.-ers zeer goed aangevoeld en weergegeven. De regie was bij Frans Teunis in goede handen. Grimme en decor lieten niets te wenschen over. De aanwezigen toonden zich dankbaar gestemd. Leden Zweedsch-Danstheater bezochten 'd Oude Lanteern De leden van het Zwcedsch Danstheater, die Donderdag avond in het Grand Theatre op traden, bezochten Vrijdagmorgen voor hun vertrek naar Bussuin, de poppenexpositie van Harry van Tusschenbroek in do Oude Lanteern. De bezoekers waren vol lof en waardeering voor dit uitermate kunstzinnigewerk. Mo gelijk hebben zij hier inspiraties opgedaan voor nieuwe balletten. In ieder geval heeft het hun niet gespeten, den weinigen vrijen tijd. die zij genieten aan deze tentoonstelling besteed te heb ben. Burgerlijke stand Geboren: Theodora Sophia Ma ria, d. v. J. J. de Vos en W. H. M. Hazelaar. Paula Johanna, d. A. C. M. van Zeist en J. C E van Berkum. Pietër, z. v. C D de Boer en G. Snecboer. Getrouwd: IJ. M. Hefting en E. W Sterrenberg. Overleden: Pieternella KI aren- beek oud 71 j. echtg. van C. Blie- kendaal. Jan Gerrit Mulder, oud 22 j. echtg. van M. E. Hermans. Hendrik Johannes Zoeteman, oud 69 j. echtg. van M. I. van Unkel. Willem Johannes Koning, oud 60 j. echtg. van B. van de Gronde. Tijmen Donselaar. oud 1 dag. z. van E. Donselaar en M. de Kruyff Albertus Johannes Antonius van Goor, oud 23 j. ongehuwd. Cor- r.elis Arens, oud 20 j. ongehuwd. Medische Zondagsdienst DOKTOREN alleen te raadple gen bij spoedgevallen: j. a. Hen driks, Tesselschadelaan 3, tel. 6013. J. Kuiper, Kon. Wilhelmina- straat 5 tel. 5625. APOTHEKEN: Vlezenbeek, iVarkensmarkt 19A tel. 3736. VERLOSKUNDIGEN Zr. Vern- hout, Soesterweg 232, tel. 3374, Zr. Perk, H. v. Vianrlenstr. 2 tel. Bunschoten In het te Bunschoten opge richte plaatselijke comité voorde N.I.W.J.N., hetwelk een aantal dames omvat, zullen als be stuursleden fungeeren Mevr. Em- men, presidente. Zr. Schreuder, penn.esse en Mej. J. Boeker, secr.esse. Luxemburg is van plan in de ver gadering van do Groote Vier een wijziging van zijn grens met Duitsch land te vragen, meldt het agentschap Belga uit New York. Men wenscht do valleien van do grensrivieren Sure en Moezel geheel binnen Lu xemburgse]! gebied to trekken. De, Amerikaansche regeering heeft besloten bijna allo nog be staande controlo op loonon en prtizen op te heffen, heeft van daag een hooggeplaatst rogee- ringsambtenaar to Washington verklaard Er zal c-en uitzonde ring worden gemaakt voor huren, suiker, siropen en rijst. Door dezen maatregel zullen kolen, rubber, staal en metalen niet langer onder de prijscontrole vallen. door Anthony Berkely - 13 „Hè?" zei mijnheer Chitterwick verbaasd. „Wel. mijnheer", zei Moresby, ver genoegd lachend. ..loop de zaal eens In en let °P het vierde tafeltje links van den tweeden pilaar" Mijnheer Chitterwick keek hem een oogenblik aan en liep toen ach ter het scherm vandaan. Binnen een minuut was hij terug ..Hoe is het mogelijk!" stootte hij uit „Iemand gezien, dien U kent?" vroeg Moresby. Mijnheer Chitterwick kon slechts knikken ..Eigenaardige knapen, die moorde naars", merkte de hoofd-inspecteur op. HOOFDSTUK III Observaties van een criminoloog Het daarop volgende half uur hield mijnheer Chitterwick zich voorname lijk bezig met andere menschen uit den weg te gaan De ruimte tusschen de schermen scheen geheel met leden van de politie gevuld te zijn. In de eerste plaats was er de fotograaf, die verschillende opnamen van de doode vrouw maakte Ook de man van de vingerafdrukken was druk bezig en pakte verschillende dingen voor een nader onderzoek in. Mijnheer Chit terwick zag, dat hij' ook vingeraf drukken van de doode nam. Moresby onderzocht intusschen den inhoud van de handtasch en gaf af en toe orders Een daarvan was gericht tot een detective, die de opdracht kreeg den roodharigen man jn dc lounge niet uit het °°g te verliezen. Inspec teur Parker en twee van zijn onder geschikten verrichtten het gebruike lijke routine-werk En tenslotte was er mijnheer Chitterwick zelf. die voelde, dat dit de kans van zijn leven was en dat hij misschien nooit weer in staat zou zijn, Scotland Yard in een geval van moord aan het werk te zien. Gedurende dit half uur. waarin Moresby een brief in de tasch van de doode ontdekte, die hem blijkbaar zeer veel belang inboezemde, was er echter niemand, die eenige notitie van mijnheer Chitterwick nam. En toen het hem daarna gelukte, een ge sprek met Parker aan te knoopen, bleek deze weliswaar zeer vriendelijk gestemd te zijn tegenover den man, die als voornaamste getuige van de politie zou moetpn optreden, maar daarom nog niet mededeelzaam, voor zoover het eventueel nieuw ontdekte feiten betrof. Toeschietelijker bleek Moresby, die zich kort daarop tot mijnheer Chit terwick wendde „Indien die rood harige knaap i<-, wien wij denken, be vindt zich in de tasch van de doode een brief van hem, waarin hij be vestigd hier mej haar om half vier een onderhoud te zullen hebben", vertelde hij „Hij wist natuurlijk, dat de brief te voorschijn zou komen cn daarom js hij hier, zoo onschuldig mogelijk, precies om half vier ver schenen" ,.Oh. ik begrijp het", zei mijnheer Chitterwick dankbaar voor de inlich ting ,,En natuurlijk mocht niemand weten, dat dat „Dat hij al om half drie verscheen" viel Moresby hem in de rede, ...U hebt het door mijnheer" ..Hij moet een uitstekend acteur zijn om zichzelf in een dergelijke si tuatie te durven begeven" merkte' mijnheer Chitterwick oP „Nu, wij zullen hem de kan-- geven om aan te foonen, wat hij als tooneel- speler waard is", zej Moresby HTOT nog toe hebben we in Ne- -*• derland weinig gezien cn ge hoord van films uit het geboorte land van dc bekende komieken Watt cn Half Watt. Deze week kunnen we in Grand eens kennis maken niet een product van dc Deensche filmindustrie. „De kin deren de haas", zooals het heet, heeft als grondslag een weinig origineel verhaaltje met een vrij simpele intrige, dat echter een ze kere charme krijgt door het luch tige ongedwongen spel van de jeugdige acteurs, die gevonden werden onder het Deensche om- roepjongenskoor. De verfilming was technisch uitstekend, dikwijls te technisch waardoor dc sfeer, die. dc Franschen altijd zoo uitste kend weten te treffen, nog wel eens ontbreekt. Dit gemis aan stemming werd nog geaccenteerd door het ons vreemd in de ooren klinken der Deensche taal. De Nederlandsche teksten waren ontzettend slecht, maar dat komt niet voor rekening van de Denen. We worden in deze film opge nomen, in het moederlooze gezin van dokter Ryding, waar de kin deren de baas spelen tot Lene Bang er komt als kinderjuffrouw. De kinderen gaan haar zien als een tweede moeder, in tegenstel ling tot de aangekleede kleerhaak (aldus Mathilde) die hun vader als hun tweede moeder gekozen heeft die voor hun maar een tante blijft. Tot Pa eindelijk de oogen open gaan cn zoo krijgt ook de ze film haar gelukkig einde. On danks haar tekortkomingen doet deze aantrekkelijke geschiedenis, doorspekt met heerlijke kwajon gensstreken, ons verlangen naar een nadere kennismaking met de Deensche filmproductie. City Het theater aan den Westsingel brengt ons de romantische Fran sehe film „Dc wilde brigade", van Marcel I Herbier. Deze film, waarin Vera Korène en Charles Vanel de hoofdrollen vertolken, zal niet nalaten op ve len indruk tc maken. Het is een verhaal van den militairen stand uit het Czaristische Rusland. In dien tijd, vlak voor den vorigen wereldoorlog wordt de vrouw van een kolonel vermoord in de wo ning van een zijner luitenants. Het uitbreken van den oorlog ver hindert een duel tusschen den ko lonel en den luitenant. Na den oorlog vinden ve een groot ge deelte van de vroegere „grooten" terug in Parijs, als cabarettiers of taxi-chauffeurs en het uitgestelde duel dreigt het levensgeluk van den luitenant en dc dochter van den kolonel, die elkaar na vele jaren lief kregen, tc verwoesten. Dc liefde, zegeviert tenslotte over den haat Er zijn goede fragmen ten in ,.De wilde brigade", doch de slecht-gespeelde tragische scènes zullen velen teleurstellen. Rembrandt Zooals gewoonlijk worden er ook deze week in „Rembrandt" twee hoofdfilms vertoond. De eerste. „De zilveren duivel" is van het avontuurlijk genre. Rond een wild paard spoelt zich een span nende cowboy-geschiedenis af. Er wordt vervaarlijk met lasso's gegoocheld en menigmaal spre ken de pistolen hun lugubere taal. Dat tenslotte het recht zegeviert, behoeft geen betoog. De tweede film „Opa gaat trouwen", ver plaatst ons in het huiselijk leven van een groot gezin, waarvan de leden met allerlei eigenschappen behept zijn. Er is een zoon, die een loodgieters-complex heeft, een zoon met een swing-hobbv, een opa, die op zijn ouden dag „haast" nog trouwt, al is het voor ccn „goed doel" enz. Al met al een aardig en afwisselend program- Geref. Kerk 10 u. Ds. P. N. Kruyswijk (H'sura) 5.30 u. Ds. D. A. Zijlstra. L. Costerplein 10 u. Ds. N. II. Ridderbos, 5.30 u. Ds. P. N Kruyswijk. Tulpstr. 9 u. Ds. D. A. Zijlstra. 5.30 u. Dr. N. II. Ili cl derbos. Vrije Geref Gcm. 9.30 en 5 u. God6dicnstoef. 13 Nov. 2.30 en 7 u. Ds. M. A. Mierag (Krimpen a. d. IJssel). Dankstond voor bet gewas. Rem. Gcm. 10.30 Dr. R. Mie- dema. Doopsgez. Gem. Os. S. Gosses Gzn. Evang. Luth. Kerk Ds. Mak king (Leiden). Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 Dr. J. Nieweg. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds. J. Drenth. Chr. Sience Society 10 u. Iioll. dienst, 11.15 Eng. dienst. Repatrieeren van oorlogs vrijwilligers bij de Zeemacht Bij circulaire Zeemacht 1241a, uit gegeven te Soerabaia. is bepaald daar oorlogs-vrywilligers niet 3-jarig verband zullen repatrieeren na 2JA jaar in dienst te zijn geweest, tenzij ze in Ned. Inlië willen demobilisee- ren. Oorlogs.vrijwilligers niet 3-jarig verband zullen repatrieeren op zoo danig tijdstip dat zij hun tropenver- lof (2 k 3 maanden) in Nederland genieten, voordat het 3-jarig verband is beëindigd, tenzij ze in Nei. Indië willen demobiliseeren. In een beschikking van den mi. nister van Sociale Zaken is bepaald, dat het eigenaars van banketbakke rijen niet tevens broodbakkerijen vergund is: Van 15 toni. 28 November door manelyke arbeiders van 18 jaar en ouder gedurendo elf uur per dag uu ten hoogste 60 uur per week arbeid te laten verrichten. Van 15 November tern. 4 Decem ber en op 23, 24, 30 en 31 December door jongens van 16 en 17 jaar mag tien uur per dag cn ten hoogste 55 uur per week gewerkt worden. Voor de tweede maal sedert den oorlog wordt te Bournemouth op 9 en 10 November een internationaal soclalistencongres gehouden Duitsch land wordt nog niet toegelaten Ne derland wordt vertegenwoordigd door J. Willems en Van der Goes van Na- ters. De geheime radio-omroep van de Joodsche verzetsgroepen „Stem van Israel" heeft meegedeeld dat ©en „jacht van de Hagaha op de terro risten van de Irgoen Zwai Leoemi De Vereenigde Staten hebben hun politieken vertegenwoordiger i-n Al banië terug geroepen omdat Albanië niet bereid is, overeenkomsten aan te gaan die voor het land geen en kelen last beteekcuen. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft order gegeven op 11 Novem ber in China en Mandsjoerije het vu ren te staken om het gezag cn het geduld van de regeering bij het tot stand komen van den vrede met de (V/ordt vervolgdcommunisten te toonen. Soefi Beweging. Openbare Eere- dienst 11 uur „Sierkunst". St. v. 0. Ilagenlaan 1. Herv. Kerk St. Joriskcrk v.m. 10 u. en n.m. 5 u. ds. Koolhaas. Nieuwe kerk v.m. 10 u. ds. Pannebakker. N.'m. 7 u. ds. Steenbeek. Emma-kerk v.m. 9 u. en v.m. 10.30 u. ds. Gerritsen. N.m. 5 u. ds. Vermaas. Gymnasium BergkapBl dienst vm. 10.30 u. ds. Braakman. Kapel Zon en Schild v.m. 10 u. ds. Nauta. Rusthuis ..De Lichtenberg" nm. з.30 u. ds. Braakman. Jongerendiensten Kerk (Ap pelweg) vm. 10.30 u. de Heer M. Germans. Wijkgebouw v.m. 10 u. de Heer C. Vos. Gebouw Immanuel v.m. 10.30 de Heer II. Schuring. Jeugdhuis v.m. 10 u. dc Heer J. D. P. van Garderon. LEUS'DF.N v.m. 10 uur ds. Hofstede. Donderdag 14 November n.m. 6.30 11. ds. Hofstede. Dankstond voor het gewas. SOEST Ned. Herv. Gemeenet Oude Kerk 10 uur Ds. E. Groe ne veld. F.mmakerk 10 uur Ds. C. G. II. Blok (Amersfoort). Zondags- schooldienst. 17 uur Ds. J. v. d. Velden (Hil- versumL Hees. 10 uur Ds. Jac. Vermaas (Amersfoort). Zonnegloren 10 uur Ds. Mole naar (Halfweg). EItheto 9.45 uur Kinderkerk. Evangelieatiesamenkamsten: Zondag 10 Nov. 19 uur in hui ze Buitenzorg. Woensdag 13 Nov. lOVz uur in de zaal v. d. Broek. Chr. Geref. Kerk 10 uur Ds. L. de Bruyne. 17 uur. Leesdienst. Geref. Kerk 10 uur Ds. A. Brouwer. 17 uur idem. Wilhelvninakerk 10 u. Ds. II. van don Berg; 17 uur. idem. Ver. Vrijz. Godsdienstigon, Afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie on Kunst, Rembrandt laan 10.30 uur Ds. W. Mackenzie, Amster dam. Woensdag 13 November Dank- flag voor het gewas Chr. Geref. Kerk 10 uur Ds. R. Dijkstra, van Broek o. d. Akkerwoude, 19 uur idem. SPAKENBURG. Zondag 10 November. Geref. Kerk (gebouw Volksbelang) voorm. 10 uur Ds. H. Torenbeek cn nam. 2.30 uur Dr. II. D. Visser. Geref. Kerk (art. 31 D.K.O.) voorm. 10 uur Student W. G. Raven, nam. 2,30 uur Ds. J. Waagmeester, van Baarn en 's avonds half 7 Stu dent W. G. Raven. Geref. Kerk (Chr. School Hemd ijk) vm. 10 uur Ds. D. G, Molenaar, van Renswoude cn nam. 2.30 uur Ds. P G. Molenaar. Chr. Geref. Kerk Eomdijk, voorrn. 10 uur Leesdienst 011 'savonds 7 uur Ds. J. II. Velem i. Geref Kerk tart. 31 D.K.O. Eemdijk) voorm. 10 uur Ds. R. Zijlstra en nam. 2.30 Ds. R. Z jlstra. Vrijdag 15 November Geref. Kerk (art. 31 D.K.O.) Noorder- kerk nam. 3.45 uur Ds. A. B. Roukerna (Huwelijksbevesti ging). BUNSCHOTEN. Zondag 10 November Nod. Ilerv. Kerk vm. 10 uur Ds. A. E. Kolkert on js avonds half 7 Ds. A. E. Kol kert. Geref. Kerk voorm. 10 uur Dr. H. B. Visser en nam. 2.30 uur Ds. II. Torenbeek. Chr. Geref. Kerk voorm. 10 m,m- Ds J. II. Vclcma en nam. 2.30 uur Ds. J H. Velemn. HOEVELAKEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. v. d. Wal (Wa peningen). 2.30 uur Ds. Klomp, (Barneveld). Geref. Kerk (gcb. Bouwlust) 9.30 en 3 uur leesdienst.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2