Leiders der Grieksche guerilla roepen autonomen staat uit De nieuwe weg... door de lucht! Kinderen zijn weer aan het tollen gegaan Mijnwerkers in de V.S. reeds in staking Voor- en nadeeien der grenscorrecties Laat uw chronische kwalen niet exploiteeren GEVECHTEN AAN ALBAANSCHE EN JOEGOSLAVISCHE GRENS In December weer kinderzegels Toen het verkeer nog veiligwas Kinderspelen, motieven in beeldende kunst en literatuur Belangrijke steun aan export Regenliedje KINDERMODE Film over Mussolini gestolen Dinsdag 19 November 1946 3 GRIEKSCHE guerilla-leiders hebben een autonome staat ge proclameerd in de Flambo-bergen, tusschcn Greneva en de Albaansche grens. Zij hebben order gegeven dat alle mannen van de lichtingen 1939 en 1945 onder de wapenen moeten komen. Een aantal jongeren heeft aan dit bevel gehoor gegeven, zoo deelt het regeeringsbesluit voor voorlichting te Athene mee. De leiders van deze West-Macadonische autonome-beweging hebben bevolen dat de scholen zullen worden heropend. Godsdienstonderwijs is echter verboden. hevige strijd woedt fusschen onge veer zeshonderd ..opstandelingen uit de bergen" en geregelde legereenhe den. De guenlla-troepen zouden zwaar gewapend zijn en posten op den berg Skra hebben aangevallen. In een officieel bericht van de Grieksche regeering uit Salor.iki wordt gezegd, dat gewapende groe pen uit Joegoslavië Zondag een aan val hebben gedaan op Archangelos en dat de strijd zich later verder langs de Joegoslavische grens uitbreidde. Het Grieksche leger maakte hierbij gebruik van de luchtmacht. Maandag hebben de Grieksche strijdkrachten de stellingen om Archangelos gezui verd. de strijd duui> voort om Notia, Volgens radio Ankara zouden de Grieksche guerilla-strijders in het af- geloopen week-einde tien dorpen in West-Macedome op de regeerings- trocpen hebben veroverd. Verder meldde de radio, dat in een fabriek in de Atheensche haven Piraeus 200 machine-geweren waren ontdekt. Strijd breidt zich uit Een Grieksch parlementslid heeft (medegedeeld, dat elf dorpen in het gebied Karditsa-Trikkala-Kalamba door guenllatroepen werden be- F heerscht Zij heffen belastingen, ex- ploiteeren de openbare nutsbedrijven en leiden een plaatselijke regeering. Te Trikoukia. een bergdorp, dat ongeveer 30 km. ten Zuid-Oosten van Gravena ligt. werden bij bloedige botsingen met de gendarmen 38 guerillastrijders gedood. De verbinding op den weg tusschcn Larissa en Elasson werd verbroken, toen guerilla's een deel van den weg opbliezen. Verder naar het Zuiden, in de bergen van Vardousia, 40 km. ten Zuid-Westen van Lamia, plunder, den de guerilla's het dorp Pyrgos; zij ■namen de UNRRA-voorraden mee De Grieksche premier. Tsaldaris. heeft bevestigd, dat er aan de Grieksch-Joegoslavische grens een Uit betrouwbare militaire bron wordt vernomen, dat sinds gisteren een hevige strijd gaande is tus- schen bergopstandelingen en sterke strijdkrachten van het Grieksche leger in het gebied van den berg Skra. Een groot aantal rebellen is in den aanval. Zij maken gebruik van zware wapens en machinegeweren. Over den strijd zijn nog geen ver dere bijzonderheden bekend. Britsche en Amerikaansche offi cieren stellen zich ter plaatse op de hoogte. Steun uit het Noorden Tsaldaris heeft aan den Britschen en den Amcnkaanschen ambassa deur te Athene een memorandum overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de in het Noorden aan Grieken land grenzende landen steun hebben verleend aan dc Grieksche guenlla troepen Volgens het memorandum hebben zich sinds 1 October 27 inci denten aan de grens van Joegoslavië en 10 in het grensgebied van Grie kenland en Bulgarije voorgedaan. In het memorandum wordt uiteen gezet. dat de incidenten niet werden uitgelokt, en bewijzen aangevoerd door de stelling, dat in vele gevallen de aanvallen als eenig doel de dek king van infiltratie in Griekenland van ..anarchistisch-communistische benden" hadden. Volgens de laatste berichten trek ken gewapende ongeregelde troepen over de Joegoslavische grens Onbe vestigde berichten voegden hieraan toe, dat een Grieksch bataljon gister avond reeds in een gevecht was gewikkeld met deze troepen. Amcrikaansche arbeiders in I de bruinkoolmijncn staken reeds vanaf Maandag, drie dagen eer der dan Lewis, den leider der mijnwerkers vak vereeniging, had 9angegeven. Vijf mijnen van de „Pittsburgh Consolidation Coal Compagny" moesten sluiten ten- gevolge van het wegblijven van 13.000 mijnwerkers. Functionaris- een van deze maatschappij fichre- f ven de afwezigheid der mijnwer- j kers niet alleen toe aan het sein J van Lewis, doch ook aan de ope- i rung van het bcrenjachtscizoen in Pennsylvania. Het Amerikaansche departe- 1 ment van justitie heeft medege- .dteld, dat een federale rechter een hevel heeft uitgevaardigd, dat John Lewis zal beletten Don derdag zijn overeenkomst met de regeering op te zeggen. De sta king dep mijnwerkers is echter reeds begonnen. Ken hooge Amerikaansche re- geeringsautoriteit heeft ver klaard, dat het nu de beste tijd is om uit te maken wie het machtigst is, de regeering of de vereenigdo mijnwerkersbond, waarvan Lewjs president is. De- I, ze verklaring bevestigt het ver- \i moeden, dat president Truman i. voornemens is „het uit te vech ten" met Lewis, die. ofschoon hij zich blootstelt aan arrestatie, al- ft Ook dit jaar zullen in de laatste maand van het jaar weer kinderze gels verkrijgbaar worden gesteld. De netto-opbrengst komt. zooals bekend, ten bate van het hulpbehoevende kind. i Dit maal zijn de zegels ontworpen door mej A. J. W. Bieruma-Oosting. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde ril. een kind te paard in een draaimolen. De zegels zullen verkocht worden van 2 December t.e.m 4 Januari, ter wijl zij tot 31 December 1947 hun gel digheid voor de frankeering behou den. De zegels zijn verkrijgbaar in de yolgende waarden en kleuren: 2 cent (4- 2 c.) grijs; 4 cent (-f 2 groen; 746 cent (-j- 2',< c rood; 10 cent t-f 5 c.) violet-rood; 20 cent (4- 5 c blauw. Beeldgrootte:' 21 x 18% mm.; ze gelgrootte 24 x 31% mm. De uitvoe ring geschiedt in rotogravuredruk met watermerk; kamtanding 12% x 12. (Vervolg van pag. 1) Het moet toch mogelijk zijn om de exploitatie-rechten van be paalde voo,- ons belangrijke mij nen en fabrieken te verkrijgen zonder dat wij per se de souve- reiniteit over dat gebied behoe ven te bezitten. Het is toch wel heel vreemd, dat terwijl op het ogenblik een steeds groote,- ge deelte onzer bevolking begint in te zien. dat wij met opgeven van b' (een doei van) onze souvereini- teit in Indonesië toch nog tal - van economische voordcelen kun nen behouden en verwerven. Men kan zeggen, dat door het wegtrekken van inhammen in de grens het verkeer tusschcn be paalde Nederlandsch'e gebieden (Drente en Overijsel, Limburg en de Achterhoek) aanzienlijk zal worden verbeterd, doch j waarom zal men niet door het aanleggen van internationale wegen deze zelfde voordeelcn kunnen verkrijgen? W-'j betwijfelen clan ook ten zeerste of de eventueele voor deelcn welke onze regeering aan de annexatie verbonden ziet niet op andere wijze zouden kunnen worden verkregen, zonder dat hierdoor ons land in de toekomst voor een hoeveelheid internatio nale problemen en conflicten, welke niet te overzien is, zal worden geplaatst. Ie 400.000 mijnwerkers Donderdag zal aansporen in staking te gaan als regeering en mijneigenaren niet aan zijn eischen tegemoet komen. Theoretisch zijn de "mijnen nog steedö in handen der regeering en volgens een oorlogswet kan ieder, die een staking tegen de regeering uitroept tot 5000 dollar boete en een jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. B. en W. van 'sGravenhagc stellen den gemeenteraad voor aan de Ned. Opera te Amster dam die vermoedelijk dit sei zoen 40 maal in Den Haag op treedt een subsidie te verleencn van ten hoogste f 20.000, d.i.- circa f 500 per voorstelling. In een woning aan de Dapper- straat te Amsterdam zijn 70.000 siga retten in beklag genomen. Onderzoek de Geer nadert voltooiing Mr- W. P. Bakhoven advocaat fiscaal aan het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, heeft verklaard dat het onderzoek in do zaak van oud-minister dc Geer zijn voltooiing nadert. Er zijn meer clan 60 getuigen gehoord zoowel in Nederland als in het buitenland, o.a. Engeland Duitschland Met uitzondering van minister van Kleffens. die op het oogenblik in New York ver toeft, zijn alle ministers gehoord, die deel hebben uitgemaakt van het laatste kabinet-de Geer. Ook met ihr. de Geer is contact gezocht. Uit den aard der zaak zal hem eerst na het getuigenver hoor gelegenheid worden gegeven zijn standpunt naar voren te brengen. „In hef jaar 1S96 werd dc maximumsnelheid in Londen verhoogd van vier tot vijftien mijl per uur In dat jaar ook werd de man-met-de-roode-vlag die voor tedere» wagen moest uitloopen. werkloos'*. Wij, levend in het stroomlijntijdperk. kunnen ons niet meer voorstellen welke revolutie dit besluit bcteekende: van vaarden-suk keldrafje naar auto- snelverkeer. De meeste Engel- schen weten het natuurlijk ook niet meer, maar ieder jaar wordt hun ge heugen opgelriseht door een herhaling van de beroemde „race1' (ach ja, wij zetten dit woordje reeds tusschcn aan- halingsteekens!) van Londen naar Brigh ton. Zondag was het de vijftigste keer dat allerlei schier voor-histo rische vehikels uit de musea loerden gehaald om te too- nen, met welke ..razende" snelheid zij zich langs de wegen spoedden. Onze toto toont hoe de oudgedienden de Westminsterbrug in volle vaart „ne men", op den ach tergrond de be roemde Big Ben. - Aanvragers van consumenten- crediet. die er bezwaar tegen heb ben hun formulieren door den werk gever te laten teekenen, kunnen vol staan me, een afzonderlijke verkla ring van hun patroon. Griep, asthma en rheuma zijn abonnements ziektes bij uitnemendheid ij IE gevoelige menschen, die gauio een verkoudheid krijgen, zijn veelal ook kouwelijk van aard en rheumatisch aangelegdDe Franschen met de translucide logica van hun taal, noemen dan ook een verkoudheid ,.unc rhumehetgeen duidelijker dan in eemge andere taal de verwantschap met „le rhumatismelegt. En daarmee zijn we beland bij het tweede kwaaltje of moefen we zeggen „kwaal"? F\E rheuraatiek steekt ook altijd den kop op in herfst en lente. In de meeste gevallen zijn de menschen er niet ernstig ziek van. maar ze voelen zich verre van behaaglijk. Ook het rheuma sluit vaak aan hij een verkoudheid of een griepje, zetelt in slijmvliezen van keel en neus om zich daarna in de spieren en in de vliezen, die de gewrichten bekïeedcn. te nestelen. En dan gaat het weer net als bij de ooren en de luchtpijpen, de plaatsen, die eenmaal aangetast, zijn geweest, zijn er bij elke volgende gelegenheid weer het eerste bij De Fokkerfabrieken hebben plannen ontworpen voor den bouw van an straalvliegtuigdat een snelheid zal kunnen bereiken van 800 km per uur. Het model van „Het Spook" zooals de naam van deze machine zal zijn, is op de luchtvaarttentoonstelling te Parijs te bezichtigen. Het is of elke infectie het lichaam gevoeliger maakt voor een volgen, den keer. Hier zien ze dus het om gekeerde van hetgeen bij vele an. lere infecties wordt waargenomen. Mazelien, kinkhoest of roodvonk krijgt men maar eens in zijn leven. Daarna heeft, er zich in het bloed antistof gevormd, voldoende om voor de rest van het leven die bepaalde infectie to weren. Zelfs de jonge zuigeling krijgt mot het rnco. derlijk bloed nog een voorraadje van die antistoffen mee on is in ,de eerste zes maan- den nog ongevoe. lig voor de mees- j te infectieziektes. Sneciaal voor de kinderziektes, die zijn moeder zelf gehad heeft cn waarvoor haar bloed dus de tcgenlichamen antistof fen) heeft opgebouwd. Aangezien de griep geen immuniteit nalaat omdat het lichaam daartegc 1 gcui anti stoffen kan opbouwen, is ook de de jonge zuigeling daartegen niet beschermd en een gewone verkoudheid van den volwassene kan voor den zuigeling een griep met doodelijke complicaties beteeke. nen. (Daarom met verkoudheden altijd bijzonder voorzichtig in de nabijheid van een baby! In de ziekenhuizen Ziek worden II mag een verkouden zuster slechts met een dubbel gaasmaskertje voor mond en neus de babvzaal binnen gaan. Dit is een goed middel, dat hierbij allen aanbevolen zij. die ionge kinderen te verzorgen hebben, hetzij eigen moeders of kindervorzorg. sters). Die ziektes, die geen immuniteit nalaten, integendeel overgevoelig heid oproepen, noemt men de aller, gische ziektes, de ziektes waar het lichaam anders op reageert (Gr. alios anders, ergein werken), dan verwacht zou worden. Uit den aard der zaak behooren vele der abonnementsziektes tot deze groep. WANNEER men liet vrachtverkeer door de lucht van thans vergelijkt met do situatie, zooals deze was vóór den oorlog, blijkt direct welk een groote invloed in de afgeloopen vijf jaar is uitgegaan van Amerika. Het massale vervoer door de lucht uit militaire noodzaak, is hier zekor niet vreemd aan. Constructeurs van vliegtuigen moesten derhalve rekening houden mefc geheel andero maatstaven, dan voordien gesteld werden aan passagiers vervoer. Asthma f? en J—'zieki I-JET is een wonderlijke geschie- A A denis met de kinderspelen. Heel oud zijn ze al en van ge slacht op geslacht zijn ze be waard gebleven. Hoewel de we reld technisch met reuzenschreden naar een wellicht volmaakter?) toekomst gaat. weert de jeugd in de oude spelen alles wat naar vernieuwing haakt. Een vlieger blijft een vlieger, oen tol een tol zoo is het met de hoepels, knikkers en ballen. Epn kinderspel komt als een dief in den nacht. Als een epedi- mie grijpt het plotseling de kin deren in ons land van noord naar zuid, van oost naar west.. Nu dc bladeren vallen en de tempera tuur reeds winters aandoet, rom melt het kind thuis in hoeken en gaten gooit den boel op zolder overhoop om tenslotte juichend met een tol te voorschijn te ko men. Even later jengelt het kind om een stokje en een touwtje en dan zwiert de tol weer over de straten, voortgejaagd met het klappend zweepje. Een groep jongens vermaakt zich met het beuken". De priktollen snorren van de touwtjes. In tie witte krijt- eirkel liggen de follen in afwach ting van dc verlossing. Geiui li klinkt op als er een „voltreffer" is en de tollen buiten den cirkel rollen. In de literatuur Zoo oud als onze vaderlandsche letterkunde is, zoo lang heeft zij zich bezig gehouden met do kin derspelen. Hoe zuiver en goed beeft Hildehrand 'f gezegd op de eerste bladzijde van zijn „Camera Obscura": „Niets, niets ter wereld doet hem aan Of baart hem ongemak Dan stuiters, die te water gaan Of ballen over 't dak." liet kind wordt inderdaad voor een onbepaalden tijd gegrepen door het spel. Het komt. er niet los van en de attributen worden hem heilig. Menig kind zal nu gaar^slapen met den tol onder het kussen. Tal van namen Van de vele spelen die in onze literatuur en beeldende kunst zijn besproken en uitgebeeld, is dat van het tollen, het spelen met don top, het nonnen, tolsetten en hoe bet dan ook verder werd be titeld, wel een van de bekendste. Mej. dr. Drost heeft in haar boek „Het Nederlandsch'e Kinderspel vóór de 17e eeuw" over bet tol setten vele interessante bijzonder heden verteld. In hct# boek „Kin derspelen voorheen en thans" van A. Ilallema en J. D. van der Wei de lezen wij: „In de poëzie zoowel als in dc kluchten en andere tooneelwerken onzer vaderlandsche letteren, op oude prenten en schilderijen, o^ muurtegels en wandtapijten zieT men den drijftol, priktol, bromtol of welke andere vorm van tol dan ook, menigvuldig genoemd en afgebeeld. Mej. Drost noemt zelfs een tiental verschillende namen j voor dit eenvoudige speeltuig der Nederlandsche jeugd in het ver leden: top, dol, dop. tol (Holland), keusel (Oosten des lands), drijf- dop voor drijftol eiï ijsdop voor priktol (Leuven) katerrol, nonnc. worptol. toupie en trompe, de laatste in dc meer Fransch spre kende deelen der Zuidelijke Ne derlanden." Verder zijn er nog de dialecti sche namen, zooals in Den Bosch: potdeksel, jagertje, spillebeen, sokkelooper. tocsje en koekerel. Bij Vader Cats Hoezeer ook de dichters gegre pen zijn door het kinderspel inzonderheid het tollen blijkt wel uit de talrijke uitlatingen in bun werken. In dc 17e en lSe eeuw zijn het Cats. Van Effen, Huygens. Langendijk, Luiken, Vondel en anderen die er over schrijVen. En op het bekende doek „Kinderspelen" van Pieter Brueghel de Oude is ook de tol lende jeugd niet vergeten. Aan Vader Cats' „Kinderspel" ontleenen wij: „De tol draeyt lustigh op de vloer Gegeessclt met een vinnig snoer. En hoe dat iemant harder slaet, Hoe dat hy beter omme-gaet" Zoo heeft het tolspel zijn ka rakter door de eeuwen been be houden.. En al zijn buis, broek en rok van het spelende kind nu anders van vorm en maaksel, het spel is onveranderd gebleven. Dc kinderen van den modernen tijd drukken hun neuzen tegen de ruiten van de winkels in de stad. waar in de étalages de mooie gele, roode en groene tollen aan lokkelijk liggen uitgestald. Als vader dan 's avonds thuis komt en uit zijn zakken zoo'n fraaien tol opdiept, dan heerscht er vreugde in het gezin. Een vreugde die geen grenzen kent. alê blijkt dat vader bet „beuken" nocr niet verleerd is. De priktol snort thuis over de gladde tegels van het gangetje en gelukkig om de vreugde van zijn kinderen denkt vader aan het gedichtje van Hil dehrand: „Hoe zalig als de jongenskiel Nog om de schouders glijdt! Dan is het hemel in de ziel, En alles even blijd." heel beruchte allergische iekte is het asthma. Hier is do infectie niet altijd een ziekteverwek kende kiem, het kan ook een eiwit- bestanddeel uit de voeding zijn of de \ulling van een kussen, het haar van de kat of de blaadjes van een plant. Al deze stoffen kunnen bij overge voelige menschen den asthma.aanval opwekken. En iedere patiënt heeft zijn eigen overgevoeligheidsverwek. kers. dc zoogenaamd specifieke al lergie. Daarom wordt dikwijls ge. tracht op te sporen, welke stof de reactie in een bepaald geval teweeg brengt, zoodat de ptiënt Jie stof kan mjjden. Natuurlijk beteekent deze behan deling voor den patiënt slechts: min. der aanvallen, geen genezing. Wel heeft men ook met extracten van de verwekkers inspuitingen gegeven en in een aantal gevallen op die wijze den patiënt er tegen geïmmuniseeid. Griep, asthma, rheuma. het zijn alles allergische ziektes. .Tot nu roe is het niet gelukt dc patiënten zoo te behandelen, dat hun reactio op deze ziektes totaal verandert, dat ze hun kwalen de baas worden. Het is daarom, dat deze ziektes de ahonnementszicktes bij uitne. mendheid zijn, dc ziektes die teUeiis in denzelfden vorm hun slachtoffers weer bezoeken. Het is ook daarom, dat het aantal middelen en vooral middeltjes, dat legen deze kwalen wordt aanbevolen en geadverteerd, legio is Het zjjn de ziektes waar een groot deel der be schaafde mcnschheid aan lijdt, chro. nisch aan lijdt en waar dus veel geld aan te verdienen is. Het is van belang, -dat de lijdende menschheid dif inziet en zijn kwalen niet laat exploiteeren. We zullen aan het eind van deze reeks trachten tot een logischen opbouw van de oor zaken te komen. S. JOLES, Arts. Matthews speelt niet tegen Nederland Gistcrmiddan is te Sheffield het Engelsche voetbalelftal tegen Ne derland gekozen. Het luidt als volgt: Doel: Swift (Manchester City); achter: Scott (Arsenal) en Hard- wick (Middlesbrough) aanvoerder; midden: Wright (Wolverhamp ton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Johnston (Blackpool); voor: Finney (Preston North end), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middles brough) cn Langton (Blackburn Rovers) Reserves: Hagan (Shef field united) en Cockbum (Man chester United). Het Engelsche elftal is op een uitzondering na' hetzelfde elftal, lat met 72 van Ulster, met 10 van den Ierschen VrijstaaLen on langs met 3—0 van Wales gewon nen heeft en dus het sterkste elf tal, dat Engeland momenteel ln het veld brengen kan. Dat dc linkshalf na diens min der goede prestatie tegen Walès vervangen zou worden, was te voorzien. Hiervoor heeft men den aanvoerder van Blackpool, John ston, gekozen. Het zal velen verbazen. d»at ook ditmaal Matthews gepasseerd is, als gevolg van het feit. dat de keuzecommissie een winnend elf tal zoo weinig mogelijk heeft wil len veranderen. Na de bevrijding ging het scherm op en zagen wij, dat t luchtgoederenvorvocr aan de an dere zijde van den Oceaan een voldongen feit was geworden, in casu dat er een scherpe splitsing tot stand was gekomen tusschcn vracht- en passagiersvervoer. Dit uitte zich in dc z.g. „special air freighters" cn „special airfreight lines". Had vóór den oorlog de K.L.M. in het geringe luchtvrachtvcrvocr van toen een belangrijk aandeel, een cn ander bleef toch beperkt tot incidcnteele artikelen en govallcn. Z?or zeker was het bloemonver- voer van groot belang, doch een verruiming van exportmogelijkhe den stond toen nog niet zoo op den voorgrond. Thans, is dc situ atie gewijzigd cn schept lucht vracht, buiten de gebruikelijke voordeelcn: van snel vervoer, te vens dc mogelijkheid van vervoer van dat soort artikelen, welke vroeger niet vervoerd werden, aangezien deze goederen niet binnen den gestelden tijd over gebracht konden worden. Vracht-ul i egtu 'gen Wanneer eenmaal speciale vracht-vliegtuigen ln dienst zul len zijn genomen, zullen artikelen als: levende dieren, fijnere instru menten, waardevolle en bederfe lijke goederen in massa vervoerd kunnen worden, wat den handel als zoodanig een ander aspect geeft. Het zal den handelsman inmid dels .mogelijk zijn geen of een kleinen voorraad aan te honden welke steeds aangevuld wordt (small stock). Dit biedt hem liet voordeel van geringe opslagkos ten, geen renteverlies op goederen, welke langen tijd blijven liggen, lage verzekeringspremies tijdens hot vervoer, etc. Uit den aard der artikelen welke thans reeds vervoerd wor den. blijkt wel, dat het in dc toe komst wenschelijk zou kunnen zijn. indien er speciale vrachttoe stellen komen, welke op hun beurt zelfs wellicht weer aangepast moeten worden aan het vervoer van een bepaald artikel. Regelmatig worden thans reeds do volgende goederen vervoerd: Snijbloemen. Planten. Groente en fruit, Sièrvisschen. Textiel (confectie), Tijdschriften en cou ranten. Geneesmiddelen (penicil line. insuline.)» Waardcgoedercn (goud, effecten, schilderijen, sie raden), Modeartikelen. hij het veroveren van een bepaal de markt. Hoewel het bedrijfsleven zich' na de vijf oorlogsjaren met grooto moeite herstelt, blijkt uit het aan bod van lading (monstercollecties, enz.) zeer duidelijk, dat het. bezig is, Holland een eerste) plaats te doen innemen temidden dor an-' dere landen. Een belangrijke steun verleent het vervoer door de lucht aan den export van dat soort artikelen, dat wegens het snelle bederf vroeger in verafgelegen streken geen in gang kon vinden. Thans is het b.v. mogelijk, ver* sche snijbloemen to oxporteeren naar Zuid- en Noord-Amorika, oesters naar Oost- en Wcst-Indiö, enz. Het luchtvrachtvervoer staat aan het begin van een geheel nieuw te volgen weg, wolke tot de moest, ongedachte mogclijkho-» den zal lolden. Dienende functie Uit het bovenstaande blijkt dus, dat een vervoersmaatschappij als dc K.L.M. een dienende functie moet vervullen ten opzichte van don handel. Zij schept daardoor voor handel en industrie nieuwe exportmoge lijkheden en is haar behulpzaam DE kinderklceding vormt wel het grootste probleem, want wanneer wij hoopvol gestemd dat jasje, dat er verleden jaar wer kelijk nog mee door kon, te voor schijn halen, blijkt het in negen van de tien gevallen, dat het kind in de afgeloopen (vettere) maanden zoo gegroeid is dat het te kort en vaak ook te nauw is geworden. •Als wij nu bij het maken op den groei gerekend hebben en flink wat stof langs do naden aanknipten, dan zijn de "moeilijk heden spoedig overwonnen. Wij tornen het manteltje uit elkaar, leggen de naden uit en persen deze tot slot onder een vochtigen doek, met een heet strijkijzer na. Bij stoffen jurkjes van eenvou- digen snit kunnen wij de gele genheid meteen te baat nemen om de stof te keeren. Als de stof waschecht is kunnen wij de ge tornde deelen in wat water met azijn opfrisschen. Na de wasch- beurt persen wij de lappen nog eens op, alvorens het jurkje weer in elkaar te naaien. Regene, regene, giete Dat de goten vlieten En de straten onder staan. Water komt tot in de stallen Koeien, kalveren, ziet men alle Met de varkens baden gaan. 't Schaap is op het veld zoo nat Ja, zoo druipnat als een kat Die in water heeft gelegen Voerman schuilt, maar ach zijn paard Dat is nat van kop tot staart. Door dien regen, regen, regen En de hond al met den herder Moeten door den regen verder Regene, regene, giete Dat de goten vlieten Dat de straten onder staan En de menschen schuilen gaan Spoedige ratificatie van Indonesische overeenkomst? Een officieel communiqué, dat be vestigt. dat de commissie-generaal besloten heeft deze week naar Ne. derland te vertrekken, vermeldt, dat zij hiertoe is overgegaan om zoo spoedig mogelijk de onderteekening van de overeenkomst te bevorderen. De commissie-generaal verwacht korten tijd in Nederland te blijven om de Nederlandsche regeering op alle punten in te lichten en dan weer zoo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keeren Welke plannen hebben Fransche communisten? In hun antwoord op het voorstel der communistische partij om te be. raadslagen over een regeering van communisten en socialisten hebben de Fransche socialisten geantwoord, dat het aan d^ communisten is om de geheele natie mee te deelen, hoe zij zich een regeering voorstellen en met wie zij willen samenwerken. De communisten moeten nauwkeurig zeggen, wat voor plannen zij hebben, zij moeten als grootste partij hier omtrent inlichtingen aan de natie verstrekken. Petionnement van „Ned.-Indonesië" Een delegatie uit de vereeni ging Nederland—Indonesië heeft Ion minister-president, den mi* nister van Overzcescho gebieds- deelen en den voorzitters van Eerste en Tweede Kamer een peti tionnement, onderteekend door 233.408 Nederlanders aangeboden, waarin aangedrongen wordt op oen overeenkomst met eeQ gelijk waardig Indonesië, welke de we zenlijke elementen der democra* tic waarborgt en de Indonesische verlangens naar onafhankelijk heid bevredigt. De Amst. Filmjiga zou in „Kritc- rion" te Amsterdam als voorfilm la- teil draaien „The Yellow Caesar" van Alh. Cavalcanti. Dit werkje, een persiflage (spot) op het leven van Mussolini, schijnt echter in den trein gestolen te zijn. Er werd nu een do cumentaire in de plaats ervan ge draaid. Het Bpzonder Gerechtshof te Groningen heeft de S S.-er K Jager, die o.m deel uitmaakte van Rauters lijfwacht, tot 20 jaar Rijks-werkin richting veroordeeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3