Be trou ivbaa rheidsri t Volgens welke normen werkt de Centrale Eereraad V.H.K.-sters zagen er zwart maar monter uit Duurtebestrijding mede een taak voor de burgerij Regeering koopt kalk in België Roode Kruis ontving Tilanus-medaille Jeeps stoven over zandvlaktes Groote gifhandel in graan ontdekt Max van Poli uit Indonesië terug Ook Sjahrir brengt dank aan Britten In kolonialen oorlog vechten Chineezen tegen Nederland WjDOJld onder getuige Beurscrisis in Amerika Grieksche guerilla's overvallen garnizoen Op spoorbrug door trein overrompeld Nazorg voor politieke delinquenten Maandag 25 November 1946 Zuivering der kunstenaars Wet laat slechts een smal pad, waarvan niet mag worden afgeweken Men schrijft ons van bevoegde zijde: RONDOM de zuivering van de kunstenaars ontstaat rumoer. Van bovoeede zijde verzoekt men ons opname van het navol gende: Een deei van het publiek, onbe kend met de geldende regeling en geneigd met een snel en gemak kelijk oordeel de zaken af te doen. laat liooron dat de Cen trale Eereraad voor de zuivering van kunstenaars een „slap colle ge" is geneigd om de spons te halen over allerlei ongerechtig heid. naar aanleiding waarvan kort na de bevrijding kunste naars zich vèr strekkende maat regelen zagen opgelegd. Blijkbaar, zoo meent dit deel van het pu bliek. heeft de Centrale Eereraad het er op gezet, zijn uitspraken te richten naar het devies „alles is vergeven en vergeten", met als gevolg, dat een artist als de pia nist Oor de Groot, in eersten aan leg door den Eereraad voor de Muziek voor tien iaar van open haar optreden uitgesloten, prompt door den Centralen Eereraad wordt vrij gesproken. Niet alleen in den wijden kring van het al- gemeene publiek, ook in den en- geren van de kunstbroeders wekt zulk een gang van zaken ontevre denheid. Men zoókt een zondebok en de Centrale Eereraad is daar toe thans uitverkoren. Terecht? Wie een gedegen ant woord op die vraag zoekt moet eerst achterom zien en zich re kenschap geven van do korte his torie der kunstenaarszuivering. Als in vrijwel alle beroepen heeft zich in kringen der kunstenaars tijdens de bezettin een reeks on geschreven wetten ontwikkeld, die tezamen een richtlijn vormden voor de jegens den vijand aan te nemen houding. Zulke „wetten" waren er niet Ineens. Zelfs ver anderde in den loop der jaren haar inhoud. Een bepaalde ge dragsvorm kon in 1941 wèl. in 1943 niet meer door den beugel. Hoe dat zij allengs groeide on der de kunstenaars van elke soort een overtuiging omtrent de grenzen van goed vadcrlandsch gedrag. En daarnaast groeide de overtuiging, dat de kunstenaar, die die grenzen te buiten ging. na de bevrijding deswege in het openbaar beoordeeld, en aan cor- rieeerenclo maatregelen onder worpen zóy moeten worden. Het begin VOO kwam de bevrijding. De taak om te vorwezenliiken. wat den kunstenaars in den ver zetstijd voor oogon had gestaan toetsing van persoonlijk godr-is aan de ongeschreven wetten van vaderla n dsc h e vera n t woord cl iik- heid viel toe aan het Militair Gezag, dat met grooto voortva rendheid overging tot het instel len van een aantal Eereraden -- voor muziek, toonecl. letterkun de. beeldende kunst architectuur en kleinkunst samengesteld uit kunstenaars en kunstlievenden. en telkens met een jurist als pre sident. Die Eereraden en daarop leggen wil nadruk, hadden geen enkelen geschreven norm. waar aan zil het persoonlijk gedrag van een kunstenaar konden moten. Zij vonden die norm m deels in eigen, deels in andorer overtuiging Ofschoon do Raden hun taak niet ernst en toewijding vervulden, moest, vooral ook door de nog uiterst gebrekkige ver bindingen. menig geval uitslui tend „op de stukken" wolden af gedaan. Lang niet altiic! was er gelegenheid, den kunstenaar per soonlijk te hooren of door getui genverklaringen a charge en a décharge zijn gedragslijn en zijn motieven nauwkeurig vast te stel len. Uitspraken Het is alleszins begrijpelijk, dat deze gang van zaken een mare van onbevredigdheid opwekte. Er waren kunstenaars, die bii „Collectieve uitspraak" tot staking hunner beroepsuitoefening gedu rende enkele jaren waren veroor deeld terwill zij van die uit spraak slechts door een dagblad- publicatie# kennis droegen: zij waren nimmer gehoord- Er waren apdere. individueel veroordeeld, die nimmer van de jegens hen bestaande bezwaren nauwkeurig op de hoogte waren gebracht, laat staan dat zil in de gelegen heid waren geWeeSt, zich van een raadsman te hunner verdediging te voorzien. Van allerlei zijden réeö dan ook de vraag, of het niet rechtvaardig ware. de mogelijk heid Van hooger beroep van de Uitspraken dér Eereraden open te stellen en de wijze van behande ling der zaken in appèl nauw keu rig te regelen. Wettelijk Minister Van der Leeuw be antwoordde die vraag bevesti gend. Hij diende bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet in, dat onder no. G. 84 als „Wet van 5 April 1940, betreffende Zuive ring van de Kunstenaars" het Staatsblad bereikte. Op 25 April Volgden drie Ministeriëele Be schikkingen: Staatsblad G. 95, Uitvoerende artikel 5 der Wet en regelende de procedure voor de Eereraden; Staatsblad G. 9R, uit voerende artikelen 12 der Wet en regelende de procedure voor- den Centralen Eereraad. en tenslotte Staatsblad G. 97. uitvoerende ar tikel 19 der Wet en regelende de tenuitvoerlegging der uitspraken van de Eereraden en van den Centralen Eereraad. Drie normen Wat in de bezettingsjaren onge schreven recht geworden was. werd hiermede geschreven recht. Voortaan had een. Eereraad (en ook de Centrale Eereraad) het ge drag eens kunstenaars niet meer te toetsen aan eigen of anderer overtuiging, doch aan vaste, wet teliik geformuleerde, normen. Welke? Op die vraag geeft ar tikel 1 der Wet ondubbelzinnig antwoord- Wil Gén Eereraad of de Centrale Eereraad een kunste naar ccnigei'lei maatregelen op leggen. dan moet wettig en over tuigend ziin bewezen verklaard, dat hli óf zich in dienst heeft gesteld van do vijandelijke propa ganda dan wel die heeft be vorderd; óf ziin beroep op zoodanige wii- zo beeft vervuld, dat mede daardoor nationaal-socinlisti- sche beginselen of denkbeel den ingang zouden hebben kunnen vinden; óf op andere wijze als kunste naar den «iiand hulp heeft verleend. Daarnaast zegt artikel 1 lid 4 der Wet. dat ..geen maatregelen worden genomen indien de kun stenaar uit noodzaak heeft ge handeld of met het oogmerk en in de redelijke veronderstelling, daardoor uiteindelijk een zooda nig Nederlandsch belang te die nen, dat verdere beroepsuitoefe ning gerechtvaardigd kan worden geacht". Het is duidelijk, dat, voortaan de Eereraden (en de Centrale Eereraad) aan deze normen strikt de hand hebben te houden cn dat menige gedraging, die naar ongeschreven overtuiging niet door den vaderlandschen beugel kan. niettemin onmogelijk gebracht kan worden onder een van die drie normen, waaraan de Raden die gedraging uitsluitend hebben to toetsen. In de stukken is bovendien gewoonlijk weinig of geen bezwarend materiaal als getuigenverklaringen, schrifturen en dergelijke te vinden, welke de Centrale Eereraad zou kunnen gebruiken om de. den kunstenaar Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over „Economische Zaken" vermeldt, dat de regeering jn België 175.000 ton z.g. Doornikscne poederkalk heeft gekocht, dat is niet minder dan 3.500.000 zakker, van 50 K.G. Verscheidene Kamer leden blijken ongerust te zijn over dezen grooten aankoop, die h.i. de Nederlandsche kalkindustrie belang, rijke schade zou berokkenen, waar- door deze een groot deel van haar arbeiders zal moeten ontslaan. bezwarende gedragingen, onom- stootcliik te doen vaststellen. Een orgaan als het Openbaar Ministe rie. aan hetwelk bii andere met rechtspraak belaste instanties die taak is opgedragen, ontbreekt daarenboven bii deze zuivering. Taak volbracht Nochtans: de Eereraden hebben hun taak allang volbracht. Zou de wet van 5 April 1946 in Mei 1945 gegolden hebben, menige uit spraak van menigen Eereraad had stellig anders geluid. Waar echter de Eereraden. aan de hand van hun strenge ongeschre ven normen, hun uitspraken reeds vóór 5 April 1946 hadden gedaan en de Centrale Eereraad die uitspraken thans aan minder strenge, géschreven normen moet toetsen daar is het onvermijdelijk dat hij het publiek de indruk ontstaat, als zou de Centrale Raad de bedoeling hebben, do spons te halen over het verleden. Niet aldus! De Raad is volstrekt aan zijn wettel ijken grondslag gebonden en hoeft tot plicht, elke gedraging aan dien grondslag to meten. I-Iii is bovendien gebonden aan een nauwkeurig voorgeschre ven procedure, die. gelijk dat in een rechtsstaat past. ook den be schuldigde de volle maat geeft. Waar uit deze gebondenheden uitspraken voortvloeien, die in- .druischen tegen de uit de bezet tingsjaren omtrent de grenzen van goed vaderlandse!) gedrag ge- groéide ongeschreven overtuigin gen. daar treft de eritiek niet den Centralen Eereraad, maar den wetgever die dien Raad een smal pad heeft aangewezen, waarvan bii zooals vanzelf spreekt, geen duimbreed mag afwijken. In eenige aardappelopslagplaatsen in de Centrale Markthallen Am sterdam heeft brand gewoed. De brandweer tijdens het blusschlngs- werk. (P) De Nederlandsche Verèeniging EHBO heeft aan het Nederlandsche Roode Kruis de groote gouden dr. C. 13. Tilanus-medaille uitgereikt, ie hoogste onderscheiding die deze verceniging kan vcrleenen. De aan leiding van deze onderscheiding '.s vooral het prachtige werk, dat het Roode Kruis in het voorjaar van 1945 voor de hulpbehoevende Ne derlanders heeft verricht. Prinses Juliana mocht als eero. voorzitster van het Ned. Roode Kruis deze medaille uit handen van den voorzitter der EHBO.vereeni- ging, dr. Oterdoom, ontvangon. Op 21 November vergaderde de Cultureele Studiecommissie van het Comité voor Belgisch-Ned.- Luxemburgsche samenwerking. Julius Hoste, voorzitter van hel Comité, verzocht den heer J. Capart het voorloopig voorzit terschap te willen aanvaarden, terwijl Herman Teirlinck en F. Maret resp. tot voorloopig vice- voorzitter en secretaris werden benoemd. De commissie werd in drie secties verdeeld, nl. een litte raire, een artistieke en een We tenschappelijke. (Van onzen spéèialên verslaggever) stnallê Bröbnntsche wegen iv&rèn glad, toen de DiCSOl van den Leger, voorlichtingsdienst met. een aantal journalisten startte naar de con troleplaatsen in Brabant eil Limburg waar tri} ophieuw in de gelegenheid zouden worden gesteld een overzicht te krijgen Van de prestaties der deelnemers aan den militairen betrbuwbaafhèidsfit. Men zal zich uit de vorige reportage herinneren, dat wij om ongeveer twaalf uur in don nacht van Vrijdag op Zaterdag het parcours in Breda hadden verlaten. generaal Zwart met zijn partner, sergeant Hoekemever. Capriolen-rit De deelnemende jeeps moesten echter nog oen extra-terrcinrit maken. De journalisten werden in de gelegenheid gesteld het acht kilometer lange parcours dwars door de duinen van Drunen en door de bosschen bij Udénhöut te bezichtigen. Wij hotsten 011 hot sten per jeep door sïöoten en greppels. We stonden doodsang sten uit, toen we dwars door de bosschen reden cn zwiepende tak ken en stevige boomen onpasseor- hare hindernissen schenen. Op de duinvlakten stoof hei zand hoog op en de hellingen, die vaak hoe- kén van 70 a 80 graden vormden met den bega tien grond, schenen ons het toppunt van gevaar toe. Maar de jeeps raasden er over. langs cn door, alsof het een ple- zierritje gold. De deelnemers, die het terrein echter niet kenden, hadden ér nogal moeite mee. Het was een grappig gezicht de tientallen jeeps door de zandvlakten te zien razen. Hier en daar bleef cr een enkele steken. De anderen be' schouwden dat als een Onveilig signaal en stoven er met een wij den boog langs. Een der voertuig jes kwam in een kuil terecht en een inzittende soldaat sloeg met het hoofd tegen den ruitenwis- schcr. Hij liep een hoofdwond Op maar reed het geheel© parcours uit en nasseerde op tijd de finish. Invasie Daar was het intusschen op een Fransche invasie-haven gaan lij' ken. Do drukte was er enorm «m het aantal bcmodderde en besto ven auto's steeg met de minuut. 7 ATERDAGMORGEN vroeg ^hoorden wij, dat radiowagens verscheidene berichten hadden opgevangen van chauffeurs, die in het nachtelijk duister met hun wagens waren blijven steken. Vooral het parcours op de Zuid- Ilollandscbe eilanden was zeer zwaar geweest. Takelwagens wa ren vrij dikwijls uitgerukt om van den dijk gegleden auto's op het rechte phd te brengen. Het derde gedeelte van de tocht leidde van Breda via Valkens- waard, Roermond, Sittard, Heer len. Vaals en Slenaken naar Val kenburg. waar de deelnemers 40 minuten rust gegund werden. Veel uitvallers In Valkenburg bleek, dat er een flink aantal uitvallers was en dat het meerendeel der deelnemers zich kansioos kon beschouwen. Slechts een betrekkelijk klein de- declte had nog weinig sti'afpun* ten, de meesten waren reeds over de limiet van 75 heen. Onder de eerste groep kon zich generaal Kruis rekenen, die het. parcours werkelijk schitterend reed. Gene raal Zwart van den Dienst der Genie had pech gehad en veel strafpuntén opgeloopen. De meisjes van het V.H.K. za gen er zwart, maar monter uit- Slechts één wagen had moeten opgeven, de andere twee hadden een góede kans. Eén van de meis jes weigerde het stuurrad aan haar partner over te geven. Het ging best, vond zij. Om 8.34 Zaterdagmorgen ver trok de eerste wagen voor het laatste gedeelte van het traject, Dit leidde over tal van secundaire wegen in Zuid-Limburg Via Roer mond reden de auto's Noord-Bra bant weer binnen. Sint Michiels gestel werd gepasseerd en prach tig op tijd de eersten waren zelfs nog iets te vroeg kwamen de wagens Tilburg binnen. Tot degenen, die het eerst de finish op den Heuvel te Tilburg bereikten, behoorden generaal Kruis en zijn echtgenoote. die om 13.52 uur do eindstreep passeer den. Enkele minuten later volgde De C.C.D. nam in Tilburg een partij van ongeveer 3500 K.G, rogge "in beslag, die frauduleus vervoerd werd. De rogge was af komstig van een molenaar te Waspik en bestemd voor een col lega te Tilburg Deze laatste bleek reeds langen tijd en gros clande stien in alle mogelijke graansoor ten te handelen. Het nader onder zoek heeft uitgewezen, dat min stens 50 personen hij dezen zwar ten handel betrokken zijn, Om ongeveer half zes waren de meeste deelnemers binnen. De uitslag kon echter nog niet be kend gemaakt worden. Wel werd het aantal uitvallers op zestig ge* schat. Wij hadden eenige gesprekken rnet deelnemers. Allen waren het er over eens, dat de tocht ge slaagd genoemd kon worden. On der hen waren ook enkele mili tairen. die in Amersfoort gelegerd zijn. Wij spraken o.a. met de wachtmeesters Gijsbertsen -en Kampkorst van de Cavalet'ieschool dio het parcours in een zooge naamde 15 cwt-'er, een lichte truck, gereden hadden. Zij vonden het een prachtigen wedstrijd en verheugden zich, er over dat alle ..Amersfoorters" het er goed had den afgebracht. Don deelnemers werd na afloop in de Cadi-Club te Tilburg een lunch aangeboden, waarna alben in de bernoclderde en vuile, maar betrouwbare voertuigen, naar hun garnizoenen terugkeerden. Die naar honderd kilometer meer of minder maakte immers niets uit. De heer Max van Poll, lid van de commissie-generaal is op Schiphol gearriveerd. De talrijke journalisten, die den commissaris bestormden, ten einde hem te overreden iets te zeggen over zijn misHe en over ziin kijk op rio situatie, hadden weinig succes Op besliste. wijze weerde hij hen af en weigerde hoe dan ook, zich uit te laten over het brandende vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoederen bezig houdt. ,.Het eenige, dat ik U kan zeggen is, dat er niets te zeggen is", zei hij lachend, terwijl hij jn de gereed staande auto plaats nam Charles Spaak, broer van den Belgisehen min. van Buit. Za ken heeft het scenario geschreven voor een film over Rubens. Vict.or Frineen vertolkt de hoofdrol en voert de regie. Min. Kamiel Huys- man en de kunstschilder Is. baron Opsomer. heiden grooto Rubens- kenners, hebben hun steun toege zegd. Tijdens een afscheidspartij ter core van de Britsche troepen te Batavia heeft Sjahrir hun dank gebracht in de volgende woor den: Oorlog heeft' u hier naar toe gebracht. De taak, dio gij diende te vervullen, had niet onmiddel lijk betrekking op het leven van ons volk, maar het lot bracht u hierheen tegelijk met het begin van een groote omwenteling de beweging tot emancipatie van ons volk. Loyaliteit voor uw bondgeno ten eonerzijds en erkenning van du rechtmatige aspiraties van een volk, waarmee u 'moest sa menwerken om uw taak te ver vullen anderzijds, hebben u, naar Ik meen. niet de gelegenheid ge geven uw verblijf hier ten volle Ie kunnen genieten. Onder waarachtige omstandig heden, zclfo in onvriendschappe lijk contact of in strijd mot ons hebben wij 11 loeren bewonderen en waardceren. Door uw per soonlijke kwaliteiten bobt u ons in kennis gebracht met een aan tal aantrekkelijke eigenschappen van dc Westersche cultuur, die ons volk tevoren van de blanken, die het kende, zelden heeft waargenomen. Ik bedoel uw be leefdheid, vriendelijkheid en waardige zelfbehoersching." Herplaatste wachtgelders krygen invasie-voorschot De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat her plaatste wachtgelders, die als amb tenaar of arbeidscontractant vatn September 1944 tot en met 15 Oc tober 1945 zonder wezenlijke onder breking in overheidsdienst werk zaam zijn geweest, aanspraak heb ben op het z.g. invasievoorschot. „Vooral de Chineezen, die in In donesië leven hebben het groot ste belang bij een spoedige oplos sing van de Indonesische moei lijkheden", zei de Chlneesche ad vocaat mr. Oei Tjioe in een ver gadering van de Ver. „Nederland- Indonesië" in 's-Gravenhage. „Im mers de Chineezen zijn het eerste het kind van de rekening, wan neer het republikeinsche gezag zou worden weggevaagd en anar chie in het binnenland zou gaan heerschen." -Hot eenige alternatief voor een verwerping van de basis overeenkomst, zoo meende mr. Oei, ie een alles verwoestende koloniale oorlog, waarin de*. Chineezen zich gedwongen zullen zien mee te vechten, doch niet aan Nederlandsche zijde." Mr. Oei betoogde voorts, dat, wanneer de overeenkomst door het Nederlandsche volk met een minimale meerderheid zou wor den aanvaard, de reactie der In donesische bevolking er een van teleurstelling en twijfel zou zijn. Ook dit zou vruchtbare samen werking onmogelijk maken. De onder te ekening van het Fransch- Nederlandsch cultureel verdrag op het ministerie van Buitcnlandsche Zaken te Parijs. Mr. Star Busman, zaakgelastigde van Nederland' in Frankrijk, teekent hel verdrag. Links van hem, Georges Bidault, die in naam van Frankrijk teekende en rechts mr. Dumainp, chef van het, protocol. Achter mr Duinanie staat Dr. J. J. Gieleri, de Nederlandsche minister van Onderwijs, Kunsten en Weten, schappen. (P.) STADSNIEUWS De Prijzen commissie tc Amers foort vestigt dc aandacht op het volgende: Zóoals U wel bekend zal zijn, behoort het tot de taak van het directoraat-generaal van de prij zen om op prijsovertredingen te letten en eventueel proces-ver baal op te maken. Echter ook voor U ligt hier een taak. le. dat LI er op let, dat alle artikelen geprijsd zijn, zoorlat enm U maar niet een willekeu rige prijs kan vragen. Tevens wordt, hierdoor de controle van den prijzencontróledienst gemak kelijker uitvoerbaar. 2e. dit U zich, wanneer U maar vermoedt, dat men L" te veel laat betalen, wendt tot de prijzoncom- iniasie, die alle ingediende klach ten gaarne onderzoekt. Deze klachten kunnen inge diend worden mondeling op het spreekuur, dat iedere Maandag avond van 7 tot 8 uur gehouden wordt in het stadhuis, Wester singel 43; en schriftelijk aan de secretaresse, stadhuis, kamér 8, Westsingel 43. Er wordt echter nog wel na drukkelijk opgewezen, dat de klachten voorzien moeten zijd van naam en adres. Gefingeerde adressen hebben geen zin. door Anthony Berkely 26 MAAR met Uw getuigenis ..-•! Ik kan U Vertellen, mijnheer Chitterwick, dat de advocaat van den majoor er eerst zeker van was, dat hij zijn cliënt vrij zou krijgen, maar toen hij Uw verhaal hoorde wel, toen begon hij er anders over te den ken. dat kan ik U verzekeren". ..Heeft U het hem verteld?" vroeg mijnheer Chitterwick verrast. „Ik meende, dat U mijn getuigenis ge- helm wilde houden tot de terecht zitting". „Ja zeker, voor het publick, maar niet voor de verdediging. Dat doen wij nooit, mijnheer, het zou niet eer. lijk zijn tegenover den verdachte". Mijnheer Chitterwick knikte en kreeg voor de eerste maal een hoogen indruk van de Engelsche justitie. Zij vervolgden hun gesprek cn bekeken de zaak nog eens van alle kanten Moresby, die geen medelijden, met den majoor had, bleek zeer vee) sympathie voor de echtgenoote van dezen man. die hij als „een echte dame" beschreef, ;0 koesteren. „En hoewel zij natuurlijk zeer overstuur is", voegde hij er aan toe, ,,zlt zij toch niet bij de pakken neer. Zij stelt alles in het werk om haar man vrij te krijgen en ik had met den moed haar te vertellen dat het nutteloos is". „Arme vrouw, arme vrouw", zei mijnheer Chitterwick en schudde meewarig het hoofd. „Hoe ziet ziJ er uit?" ..Zij is een knappe vrouw en zeer charmant. Eenige dagen geleden moest ik haar opzoeken om na te gaan of die juffrouw Goole ons in alles de waarheid had verteld. Zij hield me toen „Bedoelt U het verhaal, dat juf- frouw Sinclair's secretaresse ons ge daan had?" vroeg mijnheer Chitter wick lichtelijk verrast. „Het had toch weinig hüf de juistheid daarvan nog eens vast te stellen?" „Dat doen wij altijd, mijnheer. Elke mededeeling van haar heb ik getest. Het is een van onze regels om iedere verklaring, hoe onbelangrijk ook. door getuigen te doen bevestigen, jn. dien dit ten minste mogelijk is". Mijnheer Chitterwick bewonderde opnieuw de groote eerlijkheid van het Engelsche politiesysteem Helaas vergat hij daardoor den hoöfd-in- specteur naar zijn verdere ervaringen met de vrouw van majoor Sinclair te vragen. „U vertelde", zei mijnheer Chitter wick een oogenblik later. ..dat U ma joor Sinclair's advocaat bezocht had. Is hij er al in geslaagd dien Ameri- kaanschen neef van den majoor te ontdekken?" De raadsman van den majoor had het nuttig geacht, zich zoo mogelijk in verbinding fe stellen met dezen neef. maar hoewel het hem, naar Moresby vertelde, gelukt was vast te stellen, dat deze, eenige jaren nadat juffrouw Sinclair hem uif het'oog verloren had. in Amerika aan het to'oneel gegaan v/ös, kon zijn tegenwoordige verblijfplaats niet ontdekt worden. Advertenties in de Amerlkaansche bloden hadden geen resultaat opgeleverd, evenmin als het onderzoek, dat door den New York- schan vertegenwoordiger van den advocaat was ingesteld Niet, dat het om een erfeniskwestie ging. wan» ondanks alle dreigemen ten had juffrouw Sinclair haar ge- heele bezit aan den majoor nagela ten. Deze laatste had intusschen ver klaard. dat als het onwaarschijnlijke zou gebeuren cn hij ongehangen werd, deze neef he; landgoed zou moeten erven Vnor zijn echigenoote zou hij natuurlijk bepaalde schikkin gen treffen, maar de familietraditie moe-i gehandhaafd bliiven. ook al heette de neef niet Sinclair maar Benson. Na dit alles verteld te hebben, nam Moresby afscheid van mijnheer Chit terwick ep raadde hem aan in de ze. ven weken, die hem nog van de zit ting scheidden, niei van een trap te vallen of onder een autobus te loo- pön (Wordt vervolgd) De klachten worden strikt ver trouwelijk behandeld. Tevens vestigt de commissie er nogmaals de aandacht op, dat zij elleen klachten in behan deling kan nemen betreffende prijzen van artikelen, die noodig zijn voor het levensonderhoud, de huishouding en het dage- l'.jkfich gebruik, alsmede betref fende prijzen gevraagd voor het verrichten van diensten op dit gebied. Ouderavond Meisjesschool Men schrijft ons. 4'rij dagavond j.l. werd in de Meisjesschool; Bisschopsweg. een ouderavond gehouden, waarvoor veel bolangstelling bestond. Mevr. de Jager opende de ver gadering, waarna, zij het woord gaf aan mej. Heuvel, het nieuwe schoolhoofd. Onder haar leiding werden door de meisjes der 6e klasse eenige liederen gezongen. Vervolgens hield de heer Wes tenberg, hoofd 1. school te Schagen, voor een aandachtig gehoor, êcn zeer interessant© causerie, met als onderwerp „Volksonderwijs". In de hierop volgende pauze, konden de ou ders het schriftelijk werk hun ner kinderen bezichtigen en werd Gj thee geserveerd. Na de piuze werden weder onder lei.ling van mej. Heuvel een drietal boerendansjes, een tooneelstukje en een qua the main gespeeld en nog een paar Fran sche liedjes gezongen. (Van onzen financieelen redacteur) NOG steeds houdt de beurscrisis in de Vereenigde Staten de pen. nen in beweging en in het laatste nummer van de Economische Statis tische Berichten wijdt dr, Th. L. M. Thurlings een belangwekkende be schouwing aan dit onderwerp. Het is inderdaad opmerkelijk, dat de aan- deelen van de staalindustrie, welke in Augustus op 90 van haar ca paciteit werkte en zich genoodzaakt zag haar productie nog verder op te voeren, toch een krachtige koersda ling ondergingen. Hieruit volgt wel, dat men het niet aan een ongunsti- gen stand van de productie of van de productievooruitzichten kan wij ten, dat de stemming ter beurze in Amerika zoo flauw is. \7 OOR den oorlog vormden ifti- mers de nog niet uitgevoerde orders van de U. S. Steel ^en van de belangrijkste indices voor de econo mische conjunctuur, doch heden ten dage schijnt het pessimisme overal te overhecrschen. Het is zoo opval lend te moeten constateeren, dat men in beurskringen eenerzijds vrees koestert voor dalende prijzen, daar men hierin een bedreiging van de •rentabiliteit der ondernemingen ziet. terwijl men anderzijds bevreesd is dat een prijsstijging tot loonsstij- gingen en dus tot winstverminderin gen aanleiding zal geven. Het is een feit, dat de beurs wan neer zij in een pessimistisch stadium verkeert, alle berichten in pessimis- tischen zin interpreteert (men kan b.v. van een vergrooting van de pro ductie zeggen dat nu wel spoedig een „bottle-neck" zal ontstaan) ter wijl men, indien de geest eenmaal optimistisch is, elk bericht op roos kleurige wijze uitlegt. Amerika inderdaad een reden tot pessimisme aanwezig kan Zijn- valt uit de daar momenteel heerschende min of meer para doxale toestanden gemakkelijk te verklaren. Om immers een volledige bezetting van het vergroote produc tieapparaat te kunnen handhaven en een werkloosheid te kunnen voor komen, moet de som van particu liere investeeringen, particuliere uitgaven en overheidsuitgaven op peil blijven. Om dit peil te handha ven kan men eenerzijds een grooten export gaan stimuleeren, wat ech ter onherroepelijk met zich mee brengt, dat men het verarmde bui tenland credieten moet gaan ver strekken, óf men kan ter vergroo- ting van de binnenlandsche markt de reëele loonen gaan verhoogen. Indien men niet een keuze maakt uit een dezer alternatieven, zal on herroepelijk vroeger of later de to tale vraag afnemen en een depres sie intreden. HettfS wel opvallend, dat de democratische partij, die voor het stimuleeren van den ex port was, bij de laatste verkiezing in de V. S. een nederlaag leed, ter wijl de conservatieve isolationisten bij deze verkiezing den steun van vele vroegere democraten ontving. Hier moet wel achter hebban ge- zeten, dat zij venvachten, dat in- djen niet een grootsch export- en eredietprogramma wordt ontwik keld verhooging van de binnen landsche consumptie onvermijdelijk is. Gezien dit dilema is het te begrij pen, dat in beurskringen een zeker pessimisme heerscht en hoewel een krachtige politiek in staat zou z\jn de problemen op te lossen, ziet het er voorshands nog niet naar uit, dat i dit inderdaad zal geschieden. Politie-vara Uit een perceel aan dén Soes- terweg is een rijwiel ontvreemd. Na twee uur werd v. d. K. aan gehouden, die bezig was dc fiets te domonteeren. Gedurende de afwezigheid van de bewoners is in een woning aan den Leusdcrweg ingebroken. Ongeveer 1G00, alle distributie bescheiden wat sigaron on siera den werden ontvreemd. Bewoners van de Hcinsiuslaaii kregen ook nachtelijk bezoek. Hier was de buit, een schrijf machine een kijker cn twee fles- schen drank. P. uit I-Iooglaiid, fabrieksarbei der bij Vollenhove aan do groote Koppel, kreeg, toen hij een ma chine wilde repareoren een heeteh straal stoom vermengd met meel. in de oogen. Hij Is naar liet St. Elizabeths Ziekenhuis ovorge- bjracht. Vierentwintig Grieksche gendar mes zijn gedood bij een overval van 150 guérillastrijders op een garni zoen der gendarmerie. Volgens berichten van het com mando van het tweede legercorps is de veldslag tusschert geregelde ■eil criierilla-troepen om Dcskati gis teren beëindigd. Zes opstandelingen werden gedood cn drie gewond, terwijl elf hunner, onder wie een der leiders en een vrouw, gevangen genuemen werden. Tn een botsing nabij Castoria (West.MaCedöiiië) worden drie opstandelingen ge dood. Joegoslavië heeft scherp gepro testeerd tegen de schending van do grenzen door Grieksche vlieg tuigen. Twee inwoners van 's Hêrtogen- bosch gingen Donderdagavond rle herstelwerkzaamheden in oogen- schouw nemen, welke dien dag aan de spoorbrug over dé Dieze hadden plaats gehad. Terwijl zjj. op de brug stonden naderde een trein uit Nijmegen, Op het nip pertje kon één der mannen zich nog in veiligheid stellen. Van den tweeden is tot nu toe échter geen spoor te bekennen. Aangezien cle train onderzocht werd, en hieraan niets te hespeu ren viel, vermoedt men, dat de man bij do poging om zich te red den van de brug tc water is ge raakt. De ministers van Justitie én Sociale Zaken hebben besloten ln het leven te roepen een „Centrale commissie nazorg politieke delin quenten". welke tot taak zal heb ben het stimuleeren en coördinee- ren van de bemoeiingen van de overheid, de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten en daar mee in contact staande organen. In deze commissie hebben zij benoemd tot voorzitter mr. dr. F. Hollander, tot vice-voorzitter K. Toornstra, tot secretaris mr. A. H. Heering en tot leden: mr. R. Prins, dr. J. v. d. Grient, mr. W. P. van Lindonk mr. Ph. H. M. Werner, mr. J. van Doorn, mr H. M de Vries, dr. J. Th. A. H. v. d. Putten en mr. J. Le Poole.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2