GESLAGEN NIET VERSLAGEN Optimisme uit onwetendheid Oranje-mannen hielden twintig minuten stand Schaderegeling remt den nieuwbouw Invasie Binnen een kwartier vielen vijf Engelsche doelpunten Brilliant Engelsch voetbal in Huddersfield ENGELAND NEDERLAND 8-2 Huddersfield in cijfers EngeIsche voetbalsuperioriteit onaantastbaar Britsche marine weg uit Alexandrië Vermogensaanivas dekt één derde van de herstelrekening TYloohd onder getuige 2 Donderdag 28 November 1946 ONS elftal, dat tot den erooten wedstrijd in kort voor een hotel bii Harrogate in concentra tie was geweest, verscheen te 2.15 uur (3.15 uur Hollandschen tijd) on het veld en werd met een oor- verdoovend gejuich ontvangen. De talrijke militairen en Marva's. benevens véle burgers, hadden zich voorzien van toeters en bel len en bovendien hieven zij nug aan de hvmne van ..Wij zijn niet bang", zoodat het aspect van een internationalen wedstrijd be waard bleef. Nadat de volksliederen ge speeld waren en de burgemeester van Huddcrsfield met ambtsketen benevens een kolonel van de ma rine zich aan de spelers hadden laten voorstellen. Won Bas Paau- we den toss. Er was vrijwel geen wind en gedurende den wedstrijd bleef het droog. Gedurende de eerste twintig mi nuten wogen onze jongens bijna op tegen de Engelschen. d.w.z. zij hielden het tempo hij en namen herhaaldelijk het initiatief. Bo vendien konden wij vaststellen, dat de nieuwe spil Vermeer aller minst last van plan kenkoorts had en dat Kraak op dreef was. want binnen enkele mi nuten kreeg hii een kop bal van Law ton te ver werken en hii deed dat op waarlijk brillante wij ze. Onze mid denlinie had het zwaar te verduren en moest herhaaldelijk de verdediging ko- KRAAK HüDDERSFIELD. een stad van honderdtwintigdui zend inwoners, niet ver van Manchester, was Woensdag een beetje uit zijn gewone doen. De Huddersfielders hou den van een lange nachtrust en die werd wreed verstoord door luide kreten en liederen, die bij het krieken van den dag door de leege straten galm den. ..Hup Holland! Een-nul is niks! En waarom zouden wij treuren?" Het waren de Hollandsche jongens, juist uit Londen in Huddersfield aangekomen uit de kampen, zooals Wolver hampton. Zij hadden enorme rood-wit-blauwe vlaggen om de lendenen gedrapeerd, zij droe gen bellen en toeters en een geweldige overwinningsroes met zich mee. Wat het grootste deel niet bij zich had was ee/i toegangs bewijs voor de match. Vandaar dat het George Hotel, waar een deel van de officieele per sonen logeerde, een ware bele gering van Nederlandsche mi litairen te doorstaan kreeg. Den avond tevoren was Hud dersfield ook al in rep en roer gebracht. Talrijke Hollanders arriveerden in den laten avond en zelfs gedurende den nacht. Het was een complete invasie voor deze kleine stad met haar gebrekkige hotel-accomodatie. De weinige hotels waren al lang tot de nok toe vol. toen deze laatkomers zich meldden. De politie van Huddersfield móest er aan te pas komen, maar ook die zag geen kans de honderden vreemdelingen te herbergen. Een deel van hen strekte weldra de vermoeide ledematen uit in het politiebu reau, doch de stroom hield aan. De Y. M. C. A. werd inge schakeld en bijna tot den mor genstond waR de leiding van deze jongeliedenorganisatie be zig de Hollandsche gasten bij particulieren onder te brengen. De „Yorkshire Evening Post" trok zich echter een Hollander aan die een slaapplaats had gevonden in een wagon op het spoorwegemplacement. De ka ter na de groote nederlaag is er des te grooter om geweest men versterken, als het snelle binnentrlo der Engelschen weer or. jacht ging en steeds van plaats wisselend, onberekenbaar op Kraak's veste afstoof. Potharst en Van der Linden volgden geluk kig den goeden raad van Karsl Lotsv on en trapten den bal als de situatie te benauwd werd over de lunen. Een heel goede beurt later zouden er nog veel meer volgen maakte Wilkes in liet eerste kwartier, toen hii er alleen van door ging. Johnston en Hardwick rasseerde en een goed schot lostp. dat echter uitmuntend door Swift gestort werd. Het onvermijdelijke Onze verdediging kreeg het echter steeds moeilijker en na 21 minuten kwam het onvermijdelij ke. Een tot in de perfectie uitge voerde reeks manoeuvres bracht Lawton alleen in ons doelgebied en ditmaal moest Kraak zwichten (1—0). Het was de inzet van een En- gelsch overwicht, dat verder ge durende den geheelen striid bleef bestaan. Nog geen drie minuten na het eerste doelpunt kopte Lawton bii een hoogen voorzet van den rechtsbuiten Finney den bal opnieuw in de Hollandsche touwen (20). Doorspelen en niet omkijken, tanden op elkaar, men zag dat «lit de spelers stuk voor stuk beziel de. En zii speelden door. zoo. dat het koele Engelsche publiek er plezier in kreeg en de Hollanders ook ging aanmoedigen. Een for midabel schot van Drager had een beter lot verdiend en ook Wilkes had pech. toen bii uit een voorzet van denzelfden speler iuist naast schoot. Onze jongens werden gedwon gen tot snel handelen en het hooge tempo verminderde de accurates se. Er ontstonden kleine slordig heden. doch van elk daarvan maakten de Engelschen dankbaar gebruik. Na een half uur loste Carter een hard schot. Kraak wil de den bal wegstompen. onder schatte de snelheid, miste en het was 30. Twee minuten later bracht Mannion den stand op i0 en toen Lawton gebruik maakte van een misser van Potharst. die uit gleed en den voorsprong tot 50 had opgevoerd, zonk h.et Holland sche enthousiasme bijna in het niet. De verrassing Toen echter zorgde Bergman voor dc verrassing. Od een voor zet van Dra ger toeloo- nend. kreeg hii den bal op den schoen en tfia Swift's handen ver dween het leer in het Engelsche doel. Swift deed boos. Hii was ge hinderd door het blitzlicht van een foto graaf. maar alle anderen jubelden van blijd schap over dit verdiende tegen- punt. Een tweede sensatie ontstond toen Potharst een schot van Law ton met de handen uit het doel sloeg Lawton zelf een strafschop mocht nemen en Kraak den kei hard ingeschoten bal ving en weg werkte. Toch slaagden de Engelschen er bii een voorzet van Finney nogmaals in het Nederlandsche doel te vinden, zoodat de achter stand met de rust reeds 61 was. Na de rust Daarna hebben de profs zich iets minder ingespannen, hetgeen echter niet verhinderde, dat zij volkomen de meerderen bleven. Enkele Hollanders, zooals Dra ger. die een snlertte gescheurd had. zakten af. Smit. hoe gerouti- BERGMAN (Van onzen specialen verslaggever) P)E historische strijd welke gisteren op een uiterst zwaar en glad terrein tot kort voor den aanvang had het hard geregend en voor de doelen stond veel water in Huddersfield is gestreden en slechts door 32.000 toeschouwers werd bijge woond, waaronder 1500 Nederlanders, werd feitelijk in de laatste 20 minuten van de eerste helft beslist. Tot dien hadden onze Oranje-jongens, die \{oor het eerst met genummerde shirts speel den, moedig stand gehouden. Toen kwam het fatale kwartiertje, dat den Engelschen een zestal sublieme doelpunten bezorgde, waarin de voetbalkunstenaar Lawton een machtig aandeel had. Wel wist Bergman nog voor de rust een tegenpunt te scoren, doch toen de eerste helft verstreken was en onze jongens met een 61 achterstand de kleedkamer opzochten was het duidelijk dat de kans op een behoorlijk resultaat verkeken was. AI moge de uiteindelijke 82 nederlaag oppervlakkig een zeer zware zijn, achteraf bezien kunnen wij niet ontevreden zijn. Er is door ons vertegenwoordigend team behoorlijk gevoetbald en om tegen de Engelsche achterhoede nog twee doelpunten te scoren is tenslotte op zich zelf een prestatie. Daarbij komt tevens dat de algemeene opinie luidt dat de uitslag voor de Engelschen ietwat te zwaar is. Met 62 zouden zij genoeg gekregen hebben. De leden van het Nederlandsche elftal bekijken het voefbnlveld van de Huddersfield Town A.F.C, voor den wedstrijd legen Engeland. P neerd ook. kreeg tempoverlies en Vermeer werd nu danig van het kastje naar den muur gestuurd: Wilkes echter bleef do volkomen gelijkwaardige van zijn tegenstan- •-~-ra ders. rnaar zondek steun kon ook hii het uiteraard niet bolwer ken. Spe ciaal de hei de midden- spelers on Lawton ee- noten onvol- g doende be waking. Lawton zwierf over al. kwam zelfs op dc buitenplaats terecht en gaf van daar een voor zet aan Carter, die zonder man- keeren voor dc rest zorgde (71). En een half uur na de rust word het door Lawton zelfs .8—1. De Hollanders hadden echter het laatste woord. Kort voor het einde, toen Wilkes het alleen wil de probeeren doch door drie man werd belaagd, gaf hii handig te rug aan Kick Smit die deze kans voortreffelijk enutte en den eindstand op 8—2 bracht. SMIT Van omen specialen verslaggever) LJOEVEEL schoten kopballen LJ meegerekend! zijn er in de big matchin Huddersfield op de heiligdommen van Kraak en Swift gelost? Hoeveel maal is de bal inge. gooid, hoeveel corners zijn er ge.no. men en hoe groot was het aantal vrije schoppen? Voor de rust zagen de Engelsche aanvallers kans om Kraak 21 maal op een schot of kopbal te tracteeren. Zes maal verschalkten zij den IJ mm. denaar, zoodat zij een percentage van bijna 30 bereikten. En onze voorhoede? Acht maal wisten Roo. zen c.s. het tot een schot of kopbal te brengen. Slechts een keer werd Swift geslagen, hetgeen beteekent dat ons vijftal twaalf en half procent van het aantal kansen benutte. Na de rust de „profs" spaarden zich toen schiep Engeland zich vijftien kans i op een doelpuntzoo. dat zij met twee doelpunten bijna 13 net benutte. Ondanks Ltriï- ger's blessure bracht de Oranjevoor hoede het tot, zestien schotenwaar. van er een d&el trof ruim G pet.). Gezien den hoogen uitslag is het merkwaardig, dat Nederland meer hoekschoppen te nemen kreeg dan Vit de Engelsche pers Wilkes: de beste rechtsbinnen van het vasteland De Engelsche pers wijdt heden morgen beschouwingen aan het brilliante Engelsche voethal, dat gisteren te Huddersfield te zicri was. Algemeen wordt gezegd, dat Engeland iets van het verloren prestige heeft herwonnen door meesterlijk voetbalspel in oulc „Corinthische stijl". Hoewel zij vooropstellen, dat het Neder landsche elftal zwak was, prijzen sportjournalisten bepaalde indivi- ducelo spelers. Uierhij staat Wil kes voorop, die wordt toegejuicht als de beste rechtsbinnen van het vasteland. In een beter elftal zou hi| naar de meening van enkelen Mannion en Carter geëvenaard hebben. De Daily He rald zegt. dat „het Engel-*®® sche team als de vroegere meesters speelde' en beweert ver der. dat het brilliante aanvalsspel de Nederlan- pi dors verbaas-wff de. „Smit en 'ilkes". zoo^Ls^lê^^ï PAAUWE Wilkes", zoo schrijft dit blad toonden bruikbare kundigheden, doch als elftal waren de Nederlanders niet bijzonder." de Engelschen. Safety first" dach ten Scott en Hardwick en liever dan een kans op een doorbraak weg te geven, speelden zij den bal over de zijof doellijn. En de middenspelers van Engeland volgden dit voorbeeld ijverig. Voor de rust was de corner, verhouding 53 in ons voordeeler na 7—6. Nog sterker spreekt het safety first"-principe uit 't aantal ingooien. Voor de rust gooiden de Engelschen in totaal zes maal in, onze jongens echter elf maal. En na de rust mos het van hetzelfde laken een pok: veertien ingooien voor ons, wederom zes voor de Engelschen. Scheidsrech ter Martin heeft het erg gemakkelijk gehad. In totaal werden er 22 vrije schoppen genomen wegens hands, buitenspel of free-kickVoor trust kreeg Engeland- vijf en ons land ze ven vrije schoppen te nemen de meeste wegens buitenspel na rust Engeland zeven en wij drie. FELE Hollanders zlin erg optimistisch geweest, orer den strijd tegen "e Engelsche profs in Huddersfield. Een optimisme uit onwetendheid! Wanneer men onze spelers regelmatig ziet uitkomen in de competities en er dan ook nog aardige internationale succes je s worden behaald, zooals tegen Luxemburg en België, dan is'men geneigd te denkendat wij Hol landsche voetballers heele Pieten en niet te slaan zijn. Wij zien echter geen wedstrijden van de Engelsche league, (nu heelemaal niet meer). Het zijn Engelsche profs, zeggen wij naïef, maar daarom spelen zij ook systeem en dat is nu juist het geheim. Nederland speelt dat systeem niethet ver. rast altijd door zijn opportunisme, zijn initiatiefzijn geweldigde momenten van snelheid en doortastendheid. Ach arme, zoo hebben wij gedacht. Nu pas zijn wij heel klein geworden, erkennend, dat wij maar voetbalpeu ters zijn in vergelijking met deze En gelschen. Geen wonder trouwens. Wonderspelers SCOTT Dat kunnen wij na deze. toch wel zeer interessante ontmoeting, gemak kelijker erkennen. Tommy Lawton en zijn tien wonderspelers zijn dc uitver korenen uit een reeks beroepsclubs, die flinke bedragen uittellen om de beste van de ma beste voetbal- Iers bij zich te krijgen. Zij doen niet an- ders en zij denken prac- tisch over niets anders dan over voet bal. Hun heele leven wordt er naar geregeld. Zij doen en zij laten er alles voor, want het goede le ventje van een prof duurt niet zoo heel lang. Wil men een dergelijke school vergelijken met een als de on ze? Dan is men hoogmoedig en hoog moed komt voor den val. De wedstrijd Engeland—Nederland is. in verhouding tot andere interna tionale wedstrijden, door weinig land- genootcn bijgewoond en daarom voe len wij ons meer dan ooit verplicht te verklaren, dat onze Oranjeploeg ze ker niet door hoogmoed tot den val is gekomen. Het tegendeel is waar. Alle elf hebben gezwoegd, zij hebben zich leeg gespeeld. Neen, slecht gespeeld hebben zij niet, dit ter voorkoming van al te snel geformuleerde opvattingen, dat wij een snertploeg zouden hebben. Het Engelsche spel heeft n.l. ook de eigenschappen, die men geneigd is al leen aan de Hollanders toe te denken. Lawton en zijn medespelers hebben ook initiatief en doorzettingsvermogen en ook snelheid. En dit wordt dan nog geschraagd door een enorme techni sche vaardigheid die, in systematische banen geleid, tot het hoogste effect geraakt. Zij spelen van begin tot eind in een moordend tempo. Zij kunnen in allerlei standen trappen, zij spelen altijd in de lengte van het veld. Zij nemen nooit het risico, dat hun den bal afgenomen kan worden en plaat sen terstond en met onfeilbare zeker heid, naar den, niet vrijstaanden maar vrij loopenden man. Zij zijfl forsch en sterk en zij hebben in deze samenstel ling al bij herhaling gespeeld. Stopperspil Daarbij komt nog, dat hun systema tiek, hun wetenschappelijk voetbalspel. geleid heeft tot absolute doorvoering van het stopperspil-systcem. Onze middenvoor Roozen. werd den gehee len strijd door geschaduwd en afge remd door Franklin. Van onzen mid- voor, ook al wist hij soms vrij te ko men. dreigde practisch geen! gevaar meer.. Lawton daar- entegen wasf volkomen vrij Na afloop van1 den strijd ver klaarde hij ons. in jaren,; niet zoon f heerlijken wed-1 strijd te heb ben gespeeld Geen wonder! In elke league- ontmoeting heeft Tommy, dc goalgetter van Chelsea, een Cerbe rus voor zich staan, die geen seconde aflaat. Vermeer had echter opdracht ook wel de verdediging te steunen, maar vooral mede te werken aan den open aanval. Wij willen niet in theoretische be schouwingen vervallen over de vraag, of onze voetbaltoekomst in stopper- systemen ligt. Bij deze gelegenheid kon men niet anders kiezen, omdat LAWTON wij er nog niet aan toe zijn. Men wordt van den cenen dag op den an deren geen stóppéfspil, die het tegen keien als Lawton kan opnemen. Als duivels Er waren dus twee klassen in het veld en de Hollandsche klasse was de minste. Maar gespeeld hebben onze tongens als duivels. Gedurende de eerste twintig minuten kon men zelfs nier spreken van een Engelsch over wicht. Ze hielden ze bi), ze haalden ze in. zc overtroffen hen soms in schijnbewegingen en vooral Wilkes heeft niet één, maar tallooze malen zijn tegenstanders om den tuin geleid, en. soms in combinatie met Smit, vaak met Bas Paauwe, het Engelsche doel reëel in gevaar gebracht. I Twee levensredders beloond riEZER dagen vertrokken uit Londen de politie-agent Ja- i mes Young en Peter Findlay. leerling van de Zeevaartschool, beiden inwoners van Londen, voor een korte vacanfie naar Tjecho- Slowakije. Zij gingen als gasten van de Tsjechoslowaaksche regee. ring als erkentelijkheid voor hun l moed van cenige weken geleden, toen zij beiden in de Thames do- ken, nief ver van Lambethbridge, om een Tsjechische vrouw van jj den verdrinkingsdood te redden. Een Tsjechische regeeringsafge- vaardigde in Londen Mr. Er- ban vond, dat beiden een be. looning verdienden voor hun moed Hij regelde alles en per K.L.M. vertrokken de twee red- ders van Croydon naar Amster- dam, waar ze aansluiting hadden op het vliegtuig voor Praag, om hun welverdiende vacantie te ge- j nieten. „Het was een internationale klucht," schrijft dc sportredacteur van de „Daily Express". Na vijf minuten realiseerde ik me reeds, dat do Nederlanders zouden wor den weggespeeld, omdat hun half backs en backs niet tot den aan val overgingen. Ook dit blad stelt het spel van Wilkes in een gun stig licht. Het Britsche voetbal, aldus de „News Chronicle" was*het beste, wat in langen tijd te zien was. „Nederland werd in allo fasen overspeeld. Individueel waren do spelers vindingrijk en practisch. doch als team waren zii niet ge lijkwaardig aan de Engelsche tweede klasse Nederland verdient sympathie voor het optornen tegen een En gelsch elftal onder zulke ontmoe digende omstandigheden. Het blad vraagt zicbi af, hoe de Moskou- mos. KiiSiü® kocping e,l£jjfÜ Sparta hel$ zouden helv ben gemaakt; tegen dit zoo; schitterende j Engelsche elf! tal. De Chro j nicl ei vindt del prestaties van Wilkes j en Smit ver mei diens- waard en de Daily Tele graph zegt. dat Wilkes zijn repu tatie gerechtvaardigd heeft. De „Daily Mail" vond het Engelsche voetbal voorbeeldig en vestigt spe ciaal de aandacht op Wilkes, die qua haltechniek slechts zeer wei nig bij Carter ten achter slaat. Dit blad roemt Drager, De 'Vroet en „de levendige Kraak, die een zeer goede doelman is." DRüGER „Engeland won op zijn sloffen" linie. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat het geheele Britsche mari nepersoneel de marinebasis te Alexandrië in Egypte heeft ont ruimd. Ook de oorlogsschepen, Uitrustin gen en installaties zijn uit de stad te ruggetrokken. De ontruiming is een van de laatste phases van de uitvoe ring der op 7 Mei bekend gemaakte regeling tusschen Egypte en Enge land. De marinebasis is naar Malta verplaatst, verzekert de „Daily Graphic" zijn lezers en verklaart, dat het too- neel gereed was voor een score in dubbele cijfers in cle tweede speci- helft. Men kan echter van geen enkel Engelsch team verwachten dat het doorgaat met het maken van goals tegen tegenstand van kennelijk lagere klasse, zoo ver volgt dit blad. Acht was genoeg. Het hadden er achttien kunnen zijn. De „Daily Mirror" deelt ver heugd mede, dat do Engelsche voetbaltrots. die getaand was door de Russen en Zweden, thans weer hoog gestegen is. „Onze backs", aldus dit blad, „hadden een eer ste klas middenvoor tegenover zich. doch toen zij eenmaal ge wend waren aan het modderige veld hieven zii hem goed de baas." „De Nederlanders kregen een voet- balles", schrijft de „Evening Stan dard" in haar avondeditie boven het wedstrijdverslag EngelandNeder, land. „Zooals we verwachtten, werd het een debacle voor de gasten. De Engelsche voorhoede speelde schitte rend voetbal. De aanvallende spil van Nederland werd den bezoekers fataal. Slechts de Nederlandsche binnenspelers toonden eenige klasse. Hun veredigingssysteem werkte als een zeef en zou eigenlijk nog moer doorboord moeten zijn. „De Star" zegt: „Nederland goed geslagen'* en vervolgt: „De Neder landsche backs werden op den duur door den Engelschen aanval volko men overwerkt. De voorhoedo der bezoekers was goed, doch ontving te weinig steun van haar midden. Noodwoningen in geteisterd gebied (Van onzen specialen verslaggever) WESTKAPELLE op Walcheren, waar de Engelsche vlieg tuigen den zeedijk vernielden, Engelsche oorlogsschepen de zwaarste Duitsche bunkers in flarden schoten en na bombarde ment en watersnood geen huis gespaard was, telt na één jaar wederopbouw bijna evenveel inwoners als voorheen. delijker, laten we hopen ook een eenvoudiger regeling, welke den Een dorp bestaande uit nood woningen en barakken, maar toch een dorp. En burgemeester jhr. mr. A. F. C. de Casembroot 'constateert uiet voldoening: „De zaak loopt goed. Maar", voegt hij er aan toé, ,,'.nen heeft een nieuwe regeling gemaakt voor tv ewijzing van materiaal, die een ton papier kost en niets uit werkt. En men moet ons geen ar chitecten sturen uit Holland, die geen arbeiderswoning kun nen maken, welke in de sfeer van ons oude dorp past. Dan moeten we weer gaan debat- teeren en debatten zijn tijd- roovend en ondermijnen het vertrouwen. Nu gaat het zoo, dat de dorps timmerman een plattegrond maakt voor een woning. Dat tee- keningetje geven de menschen dan aan den architect, die hun is toegewezen en deze werkt het uit. Woningwetwoningen moeten we hier namelijk bouwen in overleg met de aanstaande be woners. Want zelf bouwen doen dü menschen niet. Iemand, die een paar duizend gulden heeft, wacht rustig af. De huidige scha dere,geling remt den particulie ren nieuwbouw". Financiën Burgemeester de Casembroot bracht onder woorden, wat in de getroffen gebieden iedereen wel wil uitschreeuwen. In Den Ilaag is dit trouwens over be kend. Men werkt er aan een dui- Feullleton door Anthony Berkely 20 TOEN ik een meisje was", merkte zijn tante weinig ter zake cloend op. „logeerden wij ieder jaar bij den hertog van Dorset. Je grootvader werd altijd voor de jacht uitgenoodigd. Ieder jaar. En natuur lijk ging ik met hem mee." „Ja tante. Maar indien U er zeker van bent. dat zij mij slechts yraagt..." ..Indien ik goed genoeg was om bij den hertog van Dorset te logeer en. ben jij goed genoeg om bij zoo'n gravin-van-niks op bezoek te gaan", gaf juffrouw Chitterwick te kennen. „Ja. oh ja. Zonder twijfel. Maar ik meende...." „Nonsens!" zei z'n tante. Aldus vertrok mijnheer Chitterwick. Hij nam mee, buiten de gebruikelijke benoodigdheden, een heetwaterkruik (want zelfs in Juli kan je nooit weten), een dlkkenflanellen borstrok (want zijn grootvader was aan long ontsteking overleden), een wit katoe nen nachtmuts (die aan zijn vader had toebehoord en mijnheer Chitter- wick's weinige haren moest bescher men) en twee doode motten (die bij vergissing waren ingepakt). Natuurlijk zou mijnheer Chitter wick. nadat zfjn tante eenmaal het besluit genomen had, jn ieder geval de reis gemaakt hebben; maar geluk kig voor zijn mannelijken trots had hij een feit ontdekt, dat de logeer partij zoo aanlokkelijk voor hem maakte, dat hij bijna geloofde er zelf toe besloten te zij'n. Riversmead Priory, aldus was hij te weten geko men, lag slechts enkele kilometers van Earlshaze verwijderd. Dit schonk hem de mogelijkheid eens een kijkje te nemen op het landgoed, dat waar schijnlijk de oorzaak var» de misdaad van majoor Sinclair was geweest. Bo- "iridien zou hii in staat zijn uit de eerste hand inlichtingen te krijgen over de jeugd en het karakter van den majoor, omstandigheden, waar voor hij zich als amateur-criminoloog zeer interesseerde Zijn trein was te laat en daar de Priory op grooten afstand van het station lag. was mijnheer Chitterwick nog juist op tijd om zich voor het diner te kleedcn Hij werd ontvangen door een zeer deftigen butler, die hem naar zijn kamer op de eerste verdieping bracht. Mijnheer Chitterwick was een ver legen man. De gedachte, deze sta tige trappen te moeten afdalen naar een vertrek vol vreemdelingen, maakte hem nen/eus. Toen hij voor de laatste maal aan zijn das trok en volkomen overbodig zijn spaarzame haren borstelde, wenschte hij nooit gekomen te zijn. Hij was een rustige man, volkomen tevreden met zijn tante, zijn criminologie en zijn post zegelverzameling en uit.logeeren- gaan was voor hem een ongewone ge beurtenis. Er was echter niets aan te doen: naar beneden moest hij. En dus ging hij. De anderen wachtten hem reeds in de groote hall, die aan het beneden einde van den trap lag, op. Mijnheer Chitterwick had geen tijd om de schitterende betimmering, de prach tige gebrandschilderde ramen en de blank gepoetste harnassen op te mer ken. want zenuwachtig vroeg hij zich af, wie van het groepje, dat in een der verste hoeken gezeten was, nu wel de gastvrouw, de vriendin van zijn moeder, zou zijn. Voor geen geld van de wereld zou hij een flater hebben willen slaan. Gelukkig werd dit probleem voor hem opgelost. Een dame in een aar dig toiletje, met opvallend blond haar. blauwe oogen en een ontwape- nenden glimlach, stond op en liep mijnheer Chitterwick tegemoet. „Goeden avond, mijnheer Chitter wick". zei ze vriendelijk en lachte daarbij zoo betooverend. dat het wel scheen, alsof zij haar geheele leven op dit speciale oogenblik gewacht had. ..Het spijt me. dat ik "iet aan wezig was om U |e ontvangen. Het is geweldig sportief van U om ons vreemdelingen met Uw bezoek te vereeren. Kom mee en drink een cocktail". Mijnheer Chitterwick maakte een kleine buiging en volgde haar naar het gezelschap. Deze vrouw moest een schoolvriendin van zijn moeder geweest zijn, zoodat zij minstens zes tig jaar oud zou moeten zijn en toch leek zij geen dag ouder dan dertig Wonderbaarlijk zijn de wegen van de Britschp politie, maar veel en veel wonderbaarlijker zijn de wegen der vrouwen, overdacht mijnheer Chit terwick. En prompt daarop «-choot het bem te binnen, welk een dwaze fout hij gemzakt had. Natuurlijk was dit lady Milborne niet, het was haar dochter. (Wordt vervolgd) oorlogsslachtoffers precies zal vertellen, waaraan zij toe zijn. Want Nederland zal bij zijn wederopbouw niet kunnen vol staan met alleen maar nood- en woningwetwoningen. De huidige materiaalschaarsch- 1p werd oorzaak, dat geen toe stemming kan worden verleend voor woningen, die grooter zijn dan 500 kubieke meter. Maar als die toestemming wel werd gege ven zouden de gegadigden nog niet gaan houwen, omdat zij niet weten, wat er gaat gebeuren •met de rentelooze hypotheken, waarmede dc regeering op het oogenblik het verschil overbrugt tusschen de waarde op 9 Mei 19-10 en d© bouwkosten van thans. Dc problemen, die de finan ciering \an den wederopbouw met zich brengt, zijn vele en po gingen om tot een snelle oplos sing te komen, brachten menig maal teleurstellend resultaat. Aanvankelijk is er nogal in re- giebouw gewerkt Dan kregen de aannemers materialen en kon den zij een bepaalden opslag in rekening brengen. Deze regeling is. echter vastgeloopen. Milliarden Totale vergoeding van oor logsschade is op het oogenblik niet mogelijk. Het gaat om 100.000 totaal vernielde gebou wen en 45.000 zwaar bescha digde, welker herstel meer dan I 3000zal kosten. De geheele aanwas van het Nederlandschö vermogen ten bedrage van drie en een hall milliard dekt do herstelrokening nog niet voor een derde gedeelte. Drie factoren hcheerschen den wederopbouw-. materiaal, ar beidskrachten en de financieel© regeling. Materiaal is er veel te weinig. Vooral de hout-positie is troosteloos. Het aantal geschool de bouwvakarbeiders is lager dan voor den oorlog en de ar beidsprestatie ligt in vele geval len eveneens onder het peil van 1940. Proeven met in de fabrie ken gebouwde woningen, die op de bouwplaats veel minder ar beid vergen, worden genomen en in 19-17 komen er eenige duizen den gereed. Nederland is er nog lang niet! Maar als men dagenlang wan delt in de half of geheel verniel de dorpen en stadjes, waar thans de ergste noodgevallen worden geholpen en de menschon weer klein, maar droog behuisd zijn, dan kan men zich niet onttrek ken aan den indruk, dat er lang zaam aan iets tot stand komt. «Vele voorbereidingen zijn ge- reedé Bouwen, bouwen is de leus! Zal de organisatie zóó worden, dat er ook in hoog tempo kan worden gebouwd?

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2