Zoo spoedig mogelijk cultureel contact, Japansche Pearl Harbour aanval op Alfred Nobel stierf voor vijftig jaar TïloDhd Wat denkt U van het Duitsche probleem? ....Uiterst! I gevaarlijk, n sfH 1 y i' Kempei - spionne te Batavia gearresteerd Drie Joodsche groepen van verzet Radio-programma meent prof. Banning M I zegt mevr. Verwey 1 VIJF JAAR GELEDEN Japan had haast Tijd winnen Actieve „No. 30" Engeland steunt het tooneel Naar Rusland onder getuige Zijn testament Vrijdag 6 December 1946 Cultureele betrekkingen met dat deel van het Duitsche volk dat worstelt om intern den nazigeest te vernietigen moet zoo spoedig en zoo intensief mogelijk worden hervat, schrijft prof" dr. W. Banning, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Mevrouw dr. Hilda Verwey- Jonker, Nederlandsclie gedelegeerde bij 'de U.N.O., is echter een andere meening toegedaan: Cultureel contact met Duitschland voordat voldoende cultureel contact met Oost- Europa is tot stand gekomen is uiterst gevaarlijk. Wij geven eerste de antwoorden van prof. Banning op onze enquête over Duitschland. I Gee/t V voor den toekomstigcn •*- staatsvorm van Duitschland aan een gecentraliseerde eenheidsstaat of aan een meer of minder los fede ratief verband van staten de voor keur? De vraag, of i k of welke an dore niet-Duitser de voorkeur^ geef aan een of anderen staats-* vorm, acht ik nogal eigenwijs, en een antwoord daarop nog erger. Do eerste vraag is: hoe donken do Duitschers daarover? of nauwkeuri ger: die Duitschers, die bereid zijn in een democratisch verbond met do andere Europeesche volken samen te werken? 2 Bent U van meening, dat de voordeelen van de grens-correc- tics groot genoeg zijn om op te we. gen tegen het. nadeel van een even- tucele storing in de toekomstige verhouding tot Duitschland? Deze vraag is mij to utilis- T 7" tisch gestold om r; haar te kun- nen beantwoor. den. Ik weet 2* het niet. Maar l jj; ik ben over- i tuigd, dat de jj. geestesgesteld- 4 heid dio het Nederlandsclie volk er toe Lwl-U brengt om deze grenscorrecties Prof. dr. te aanvaarden W. Banning (of moet ik zeg gen: dat wij het ons maar laten aan. ïeiiDen?) nog al ver afstaat van wat constructieve Europeesche politiek vraagt. Wij moeten vasthouden aan den rechtseisch, dat wat geplunderd en gestolen en zinloos verwoest i?i moet worden vergoed. Een Duitsche overheid met wie dit te regelen ware, is er helaas nog niet. Of wij nu, via de geallieerde macht, maar moeten nemen wat naar onze mee ning „redelijk" is? Ik zou liever een anderen weg inslaan: deze vra gen tot een onderdeel maken van een politiek die op een Europeesche rechtsorde is gericht. Incidenteele en gedeeltelijke maatregelen zijn ge woonlijk kortzichtig en fout. Geen wraakoefening O Moet Nederland deelnemen aan de bezetting van Duitschland? Weet ik niet. Als het helpen kan om een goede verhouding met een democratisch Duitschland te bevor deren, ja. Als de geallieerden het ons zouden vragen, om ook ons aan. deel aan een vrij beroerde karwei to leveren, ja. Maar wij moeten ons niet op blazen en opdringen, en zeker geen kans begeeren tot wraakoefe ning. /j Is het, voor ons land gewenscht en mogelijk om de economische betrekkingen met Duitschland zoo spoedig als maar eenigszins kan op een normale basis te brengen? Wel ke wegen moeten en kunnen daartoe naar Uw meening ingeslagen wor den? Als er een mogelijkheid bestaat om de economische betrekkingen met Duitschland binnen afzienbaren tijd op normale basis te vestigen, laat ons het met alle kracht doen. Uir, eigen belang, dat op dit onder- mnansche een zeker recht heeft. Als w.] het doen uit eieren belang, laat ons dan niet zeggen, dat wij het doen uit barmhartigheid of zoo iets. Maar ook hier: een constructieve Europeesche politiek moge sterker meespreken dan Nederlandsch eigen belang. Ik ben geen econoom en waag dus geeta oordeel over de we. gen tot economisch herstel. 5 Is nu het oogenblik al gekomen om de clutureele betrekkingen met Duitschland te hervatten of moet de heropvoeding van het. Duitsche volk eerst een eindweegs gevorderd zijn? Ook onze taak De cultuereele betrekkingen met dat deel van het Duitsche volk, dat wortetelt om intern den nazigeest te vernietigen en een democratischen geest te doen groeien, moeten zoo spoedig en intensief mogelijk hervat. Ik sprak deten zomer met een rector van een "Universiteit in de Engelsche TUINKALENDER 6 DECEMBER. Een zeer deco ratieve naaldboom, die winter en zo mer prijkt met zijn zilverblauwe naalden, is de blauwe Atlas.Ceder of Cedrus atlantica glauca. Deze ceder, die van het Atlasgebergte afkomstig is, is zeer geschikt om ergens apart in een grasveld te planten. Door zijn kleur geeft deze boom aldaar een mooi effect Een andere ceder, die ook voor dit doel kan worden ge bruikt, is de grijs-blauwe Cedrus Deodara. die neerhangende takken bezit en van oorsprong uit de Hima laya komt S. L. Dr P. Kasteel, gouverneur van Curacao, is na een bezoek aan ons land naar Wcst-Indië teruggekeerd. zöne. Deze man en wie naast hem staan, vechten op zeer zware posten voor een zaak dio mede de onze is: een federalistisch democratisch Eu ropa. Wat zou ons het recht kunnen geven, om hen to laten mislukken? Acht U die heropvoeding in een U democratischen zin mogelijk en vruchtdragend, gezien de mentali teit van liet Duitsche volk en welko wegen moeten daarbij, naar Uw ?neem ninq worden ingeslagen? Do heropvoeding van het Duitscho volk moet in de eerste plaats van de Duitschers zelf komen de rest is hoe goed wellicht bedoeld illusie of farizeïsme. De kerken hebben m.i. een goed voorbeeld gegeven: zij staan achter dat deel der Duitsche Christenheid, dat de eigen schuld be leed <?n een nieuw begin wenscht to maken. Intellectueele, politieke en sociale organisaties behooren het zelfde te rlocn. Eerste voorwaarde is: Geef het Duitsche volk een perspec tief van een nieuw begin. Alle detail- maatregelen behooren dit cene doel te bevorderen. Daartoe zullen de be zetters en ook wij in Nederland, bo ven het egoïsme uit moeten denken, en groote politiek voeren. j 1. Het best lijkt mij een niet te los federatief verband; 2. De grens, correcties zijn redelijk, maar hadden beter tot stand kunnen komen in onderling overleg tusschen twee de. wocratische landen, dus op een veel later tijdstip; 3. We moeten niet te veel zónes creëerenAls Nederland, schc troepen als onderdeel Van een Geallieerd leger kunnen optieden is er m.i. geen be zwaar tegen; 4. Er zou een Ne derlandsclie handelsver te. genwoordiging in alle zónes kunnen komen, die probeert oude banden te herstellen en die naar nieu we afzetmoge lijkheden en grondstoffen uitkijkt5. Cul tureel contact met Duitschland voort, dot voldoende cultureel contact met Oost-Eu.ropa is tot stand geko men is uiterst gevaarlijk. Vele Ne derlanders zijn nog altijd^gencigd de beschaafdeDuitschers te verkie zen boven de barbaarscheRussen; 6. Er is zooiets als een geestelijke wedergeboorte noodig. Deze kan al. leen in het Duitsche volk zelf ont staan. Voorwaarden hiertoe zijn: niet te groot medelijden: rechtvaar, diii bestuur zonder corruptie: de Duitschers zelf mede-verantwoorde, lijklieid geven vooral bij herstel van het normale, economische leven. Mevr, dr, H, Ver- wey-Jonker /A' den naclit van 7 op 8 De cember, nu vijf jaar geleden, overrompelde de Japansche luchtmacht de Amerikaansche vlootbasis Pearl Harbour met het afschuwelijke gevolg, dat zeven van de acht slagschepen, die hier voor anker lagen, bui ten gevecht werden gesteld. De Arizona en de Oklahoma zon ken, de West-Virginiu, Califor nia en Nevada werden zeer zwaar beschadigd cn de Mary land, Tennessee en Pennsylva- niè liepen schade op. De verraderlijke aanval er was geen oorlogsverklaring aan vooraf gegaan brak de ruggegraat van de Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee. Japan veroverde met één klap de heerschappij ter zee in dit deel van de wereld. En in dienzelfden nacht bombar deerden de Japanners de vliegvelden op de Philippijnen zoo grondig, dat de meeste Amerikaansche bommen werpers werden vernield. Zoo begon de oorlog tegen Ame- rijca„ Maar de Japansche oorlogshit sers hadden Engeland niet vergeten! Want gelijktijdig verschenen Japan sche oorlogsschepen voor Hongkong en langs de kust van Malakka. De eerste Japansche troepen werden ontscheept bij Singapore. Patani en Kota Baroe en daarmede was de aan val op Singapore begonnen. Drie da gen later incasseerde Engeland een ontzaglijken klap, toen de beide slag schepen ..Prince of Wales" en ,.Re-, pulse'*, waarover de Britsche admi raal Sir Tom Phillips het bevel voer de. door torpedo-vliegtuigen tot zin ken werden gebracht. Daarmee was de Engelsche vloot 'van haar grootste kracht beroofd. Hoe verraderlijk de Jappen ook den strijd begonnen, dat het tot oorlog zou komen wist men Vier dagen van te voren was bekend geworden, dat de Japansche diplomatieke vertegen woordigers in de Vereenigde Staten en in de geallieerde landen opdracht hadden gekregen alle geheime be scheiden te verbranden. En op 7 De cember richtte president Roosevelt een persoonlijke boodschap tbt Hiro- hito om dezen te bezweren niet nog meer dood en verderf over de memchheid te brengen. In de Ver eenigde Staten vroeg men" zich af of dit appèl nog zou kunnen baten Het qntwoord van Japan jfolgde binnen enkele uren: Pearl Harbour. Daarna werd de oorlog verklaard, ook voor Nederland. JAPAN wist. dat het 2een tijd mocht verliezen, omdat het een oorlog begon, die slechts te voeren was. als onmiddellijk gebieden wer den'veroverd. waar olie. tin. rubber, bauxiet, suiker en rijst konden wor- den buitgemaakt cn als men rond het voor luchtaanvallen zoo kwetsbare eilandenrijk van de „zonen des he mels" een enormen veiligheidfgordel kon vestigen. Geen vijandelijk vlieg tuig zou Japan mogen naderen. Daar. om kozen de oorlogsmakers van den tenno deze wijze van aanvallen. En zij hadden een succes, dat waar schijnlijk de eigen verwachtingen overtrof, toen onmiddellijk de mach tige vloten der Engelschen en Ame rikanen van hun stootkracht werden beroofd. Want de aanvallen konden geheel volgens plan verloopen. Hierbij kwam nog. dat de Jappen een ontzag lijke overmacht bezaten in de lucht. De Engelsche marine had het vheg- kampschip „Ark Royal" in November naar Singapore gedirigeerd, maar op weg daarheen werd het getorpedeerd in de Middellandsche Zee en de ,In- domitable". die opdracht kreeg het te vervangen, werd in de haven van Kingston op Jamaica, waar het aan den grond liep. zoo beschadigd, dat het naar Ekigeland moest terugkeeren om te dokken. Toen de aanval begon waren aan geallieerde zijde op Ma lakka nog geen tweehonderd bom menwerpers gevechtsklaar en bestend er een nijpend gebrek aan luchtja- gers. Ket^ was onmogelijk luchtver- kenningen te 'laTén uitvoeren voor de viool, terwijl de Jappen elke tegen hen gerichte vlootbeweging nauw keurig uit de lucht volgden. Zij za gen alles! D0ZE omstandigheden verklaren de rchi'ir emdelooze reeks van overwinningen, welke de eerste jaren van den oorlog Japan brachten. Zij verklaren ook de wijze, waarop van het eerste oogenblik af verzet gebo den werd tegen den opdringenden vijand. „Tijd winnen" was het bevel. Tijd winnen, tot de op gang komende oorlogsindustrie den aanvoer van voldoende materieel mogelijk zou maken. Kleine tegenacties konden den opmarsch vertragen en die tegen acties zijn gevoerd ten koste vaak van groote verliezen, ook aan Neder- landsche zijde. De onderzeeër O. 16, die op 11 December vier troepen- transpoi tschepen tot zinken bracht in de Golf van Siam, ging op 15 Decem ber verloren. -Slechts één man kwam na 55 uur zwemmen aan wal. En de K. 17 heeft nimmer kunnen rappor teeren van haar actie op 13 Decem ber bij Kota Baroe Zij behooren tot de eerste offers, die van ons land zijn geëischt in dezen strijd. Doch de groote tegenaanvallen zijn mogelijk gemaakt door de kleine ac ties, die Japan de kans benamen óm zijn plannen op t'jd te voltooien. De overrompeling van de Ameri kaansche vloot bij Pearl Harbour heeft ten slotte gefaald, omdat de te genaanval. die zij onmogelijk moest maken, toch nog kon komen. Dank zij hen. die in de overwinning ge loofden! 1 i I j,,! k Nieuws uit Indonesië y*1 ONLANGS is te Batavia in pre ventieve hechtenis gesteld tWilhelmina van H. gcb. Koot en gescheiden echtgenoote van een officier. Met deze arrestatie voorkomen, dat Kempei-spionnc „no. 30", wier activiteit velen noodlottig werd. zich door een huwelijk met een buitenlander Het gebouw van de Nobel-Stiftung te Stockholm. Hier zetelt de or- ganisatie die de nalatenschap be heert van Alfred Nobel, den dyna- miet-koning en weldoener, wiens vijftigsten sterfdag thans herdacht wordt. Arts Council IN don loop van October heb- A ben mr. F. Cleveringa en on- dergeteekende, respectievelijk! lid van het dagelijksch bestuur en voorzitter van de Neclerland- sche Amateur Tooneel Unie, een studiereis naar Engeland onder nomen om aldaar een onderzoek in te stellen naar den stand van, zaken van het amatcurtooncel. Zij zijn diep getroffen door 'de groote belangstelling die bij het Engelsche volk bestaat voor het tooneel ii. hot algemeen, en die in de oorlogsjaren zoo sterk is toegenomen. Het volk. dat leefde in een voortdurende spanning en te lij- len had van bombardementen ilcor vliegtuigen en vliegende- projectielen, had behoefte aan cultureele ontspanning en zocht die zoowel in tooneel als in mu ziek. De acteurs hebben alles ge daan. wat in hun vermogen lag om dit verlangen te bevredigen en in de moeilijkste omstandig heden het beste te geven, waar toe z.j in staat waren. Voor de eerste maal in de En gelsche geschiedenis heeft ook de staat zich daadwerkelijk be zig gehouden met het tooneel en door de stichting van de CEMA, Council for the Encouragement of Music and the Arts, getracht om muziek, tooneel en beelden de kunsten naar plaatsen te brengen, die onder normale om standigheden verstoken zouden zijn gebleven van elk cultureel genot. Wat de KNS A voor de troepen was, was de CEMA voor de burgers; het was de plicht van de CEMA om aan zwaarbe proefde en in veie gevallen ge- evacueerde landgenooten kunst \an een hoog gehalte te bren gen. Doorgaan Met het beëindigen van den ooi^og hield ook de CEMA op te bestaan, doch regeering en volk begrepen, dat het noodig zou zijn bet werk van de CEMA' voort te zetten cn derhalve werd een organisatie opgericht, die den mam draagt van Arts Coun cil of Great Britain, 'meestal af gekort tot Arts Council. Zij heeft in de eerste plaate tot taak om de kunst, die. zooals in zoovele landen, geconcentreerd was in enkele groote steden, over het geheele '.and tc brengen, en dus om bij het tooneel te blijven, zorg te dragen, dat men ook in kleinere plaatsen kennis kon maken met het beste, wat En geland op tooneelgebied heeft te bieden. Dat dit systeem, hoezeer ook toegejuicht, wel eens ave rechts uitkomfe. bleek toen Lau rence Olivier, die onder auspi ciën van de Arts Council voor aen eersten keer optrad in Man chester. daar uiterst koel door het publiek werd ontvangen, om dat hij, zonder de bemoeiingen \an de Arts Council, Manchester de eer van zijn bezoek nooit waardig had gekeurd. De werkzaamheden van de Arts Council zijn vele. En graag wil ik de gelegenheid benutten om er enkele op te noemen, die een duidelijk beeld geven van dit instituut, dat voor het Engel sche volk zoo belangrijk is. Daarover een volgend maal. Mr. J. DE BLIECK OP 10 Decefriber 1896 overleed in zijn villa in San Rcmo, 63 jaar oud, de Zweed Alfred Nobel, millionnair cn uitvinder van het dynamiet. Enkele weken na zijn dood werd zijn testament geopend cn van dat oogenblik af is zijn naam onverbrekelijk verbonden aan het begrip: pacifisme. De man, die de grondstof liad uitge vonden voor de moderne, ver schrikkelijke oorlogswapenen, had zijn gcheelc reusachtige vermo gen, ten bedrage van 32 millioen Zwcedsche kronen, bestemd voor humane doeleinden. Een jaar en enkele dagen voor zijn dood pp 27 November 1895 had No bel in Parijs zijn testament opge steld en onderteckend. Omdat hij dit docoment zonder notaris had opgesteld, noodigde hij op dien dag vier landgenooten uit in de Zweedsche Club in de Lichtstad. Ilun las hij zijn laatsten wil voor, waarna hij dien eerst zelf ondertcekcnde en daarna zijn toehoorders verzocht om zijn liandteekening tc bekrachtigen. GEBOREN op 21 October 1833 in Stockholm, bracht Nobel zijn jeugd door in Rusland, in welk land zijn vader, met steun van dc Russische regeering, hoog- ovenbedrijven bad gesticht. In 1859#keerde hij terug naar Stock holm, waar hij chemie studeerde. Reeds toen zocht hij naar een ontpfoffingsmiddël, dat zich leende voor transport. Hij interes seerde zich hiervoor in verband met dc exploitatie van mijnen, waarin" zijn vader belangen had. Militaire doeleinden waren hem dan ook geheel vreemd. Dat zijn proeven, niet van ge- Naar ontbloot w&rcn werd hij in 1864 gewaar, toen zijn laborato rium m de lucht vloog cn het maar weinig scheelde of hij was daarbij om het leven gekomen. Drie jaar later slaagde hij: hij drenkte infusoriënaarde met nitroglycerine, zoodat. een plasti sche maSsa ontstond, welke in explosiekracht niet voor nitro glycerine onderdeed en ver- voorbaar was. Bij Hamburg, in Zweden, Frankrijk, Italië, Rusland, ja overal ter wereld ontstonden Nobels buskruit- en dynamietfa- brieken. De wapenindustrie wierp zich op zijn patenten: binnen weinig jaren was de Zweed schatrijk Wanneer Nobel zich voor het eerst met het pacifisme bezig hield is niet geboekstaafd. En de bewering, dat de schrijfster van bet boek' „De Wapens Neer", Bertha von Suttner, Nobel tot medewerking aan haar vredes pogingen zou hebben gebracht, schijnt slechts ten deele waar te zijn. Vast staat dat het behoud van den vrede Nobels diepste Wensch was. Zijn uitspraak, dat hij wellicht door zijn uitvinding iets had bijgedragen tot den eeuwigen vrede heeft wellicht iets weg van een innerlijke recht vaardiging. Als bewijs hiervoor voerde hij zelf aan, dat op den dag, waarop twee legers elkaar in een seconde kunnen vernieti gen, alle beschaafde landen wel voor een oorlog zouden terug schrikken. Door de uitvinding van- het dynamiet, aldus Nobel, Feuilleton door Anthony Berkely 36 W' EL, al die nonsens over Lynn, als zou hij zijn tante vergif tigd hebben." Lord Milborne plukte aan zijn grijze snor en keek bijna even ongelukkig als mijnheer Chit terwick. „Dwaasheid, natuurlijk. Ken den knaap s.nds zijn jongensjaren. Doet geen vlieg kwaad. Een ver schrikkelijk verwarde boel". De sug gestie, dat mijnheer Chitterwick voor deze verwarring aansprakelijk zou zijn, was gemakkelijk .te ontkennen. De schuldige bewoog zich zenuw achtig in zijn stoel. „Maar-, ik zag, dat hij het deed. weet U?" ..Nonsèhs! Mijn beste jongen, ik weet. dat je volkomen eerlijk bent, maar je hebt ongelijk. Het is duide lijk. dat je iemand met juffrouw Sin clair zag, maar het was Lynn niet. Hij kan het niet geweest zijn" „Ik ben bang. dat er geen vergis sing mogelijk is." zei mijnheer Chit terwick, ,.ik herkende hem direct, toen ik hem zag." „Maar Sinclair zweert, dat hij pas om half vier in het Piccadilly Hotel kv/am en daar zijn tante dood vond; en wat Sinclair zegt. kan je gerust gelooven." ..Maar zijn vingerafdrukken op het buisje dan." verdedigde mynheer Chitterwick zich, ..die kunnen toch niet over het hoofd gezien worden?" Hij wenschte de zaak in het geheel niet te bespreken, maar men heeft nu eenmaal plichten tegenover een gastheer. „Een toeval," merkte lord Milborne op. „Lynn's advocaat maakr zich daarover niet veel zorgen. Het is jouw verklaring omtrent de hand die je boven het kopje zag bewegen en dat die hand aan Lynn toebehoorde, dié ons moeilijkheden bezorgt. Ik had gehoopt, dat Judy je tot betere in zichten had gebracht." „Ik praaf er liever niet over, wer kelijk niet", smeekte mijnheer Chlt. terwick bijna. ..ik verkeer in een uiterst pijnlijke positie en ik kan U verzekeren, dat ik er heel wat voor over zou hebben, indien ik met die heele geschiedenis niets te maken had. Maar zooals de zaak er nu voor staat. moet ik de waarheid vertellen. Ik begrijp, dat men mij met de beste bedoelingen naar hier heeft gelokt, maar ik moet zeggen, dat mijn posi tie onmogelijk is. Indien U mij wilt verontschuldigen, vertrek ik morgen met den eersten trein". Mijnheer Chitterwick had zich door zijn ge voelens laten meeslepen en had daar door heel wat zelfbewuster gesproken dan hij zich. voelde. Lord Milborne keek hem teleurge steld aan en wist klaarblijkelijk niet, wat te doen. „Ja. natuurlijk, indien je het zoo beschouwt.Hij scheen een beslissing genomen te hebben. ..Wel, we zullen er niet meer over praten. Natuurlijk. Sinclair beteekent voor jou niet, wat hij voor ons be teekent. Speel je billard?" „Niet zoo best"', antwoordde mijn heer Chitterwick bescheiden ...maar.." ..Mijn vrouws broer dacht, dat je misschien wel een spelletje zoudt willen spelen. Ik geloof, dat hij in de billardzaal wacht. Ik zal je er wel even brengen". Voor de zooveelste maal werd mijnheer Chittprwick door lange gan gen gevoerd en toen de deur van de billardzaal achter lord Milborne dichtviel en hij mef Mouse alleen ge laten werd. zonk hem het hart in de schoenen Het Nvas maar al te duide lijk. wat men met hem van plan was. Hij'werd van den een aan den ander overgeleverd in de hoop, daf waar de een zou falen, de volgende misschien succes zou hebben. Nadat deze jonge man hem onderhanden had genomen, zou hij beslist aan de overredings pogingen van de oude dame worden blootgesteld. Wordt vervolgd) was dit oogenblik aanzienlijk dichterbij gekomen. XN zijn testament heeft Nobel uit deze en andere gedach- tengangert dc uiterste consequen ties getrokken; het luidt in zijn essenliecle punten: over mijn vermogen wordt op de volgende wijze beschikt. Het kapitaal, door den executeur in solide papieren belegd, moet a'5 fonds beheerd worden, waarvan de rente jaarlijks diengenen als prijs ten deel valt, die in het af- geloopen jaar aan de mcnschheid de grootste diensten hebben be wezen, De rente wordt in vijf ge lijke deelen verdeeld, waarvan één deel is bestemd voor hem, die op het, gebied der natuurkunde de belangrijkste uitvinding tot stand bracht,- één deel voor hem, die de belangrijkste ontdekking op het -• gebied der geneeskunde heeft ge daan: één deel voor hem. die in de literatuur het: voortreffelijkste in idealistische richting presteerde; één deel voor hem, die de belang, rijkste chemische uitvinding deed en één deel voor hem, die het meestp of het beste lot stand heeft gebracht voor de verbroedering der volkeren en voor de afschaf fing of cle vermindering der staan de lepers, zoowel als voor het tot stand komen van vredescongres sen Het is -myn uitdrukkelijke ivensch, dat er bij het toekennen der prijzen geen rekening zal wor. den gehouden rAet de nationali teit. Aan het Zwitsersche weekblad „Die Weltwoche" ontlcenen wij de Nolgende gegevens over dc drie Joodsche verzetsbewegingen in Palestina te weten de Haganah, Irgoen Zwai Leoemi en de Stern- groep. De Haganah wint haar leden uit de gelederen van dc arbeiders partij. Haar sterkte wordt op plm. 50.000 tot 75.000 man geschat, die volledig uitgerust zijn ny>t pisto len, karabijnen, machinegeweren en mortieren, in eigen geheime fabrieken vervaardigd. De Haga nah erkent het gezag van de offi- cieele Zionistische besturen en staat afwijzend tegenover daden van geweld. Ten tijde der Turk- sche overheersching in Palestina ontstaan, begon zij aanvankelijk als een zelfverdedigingsorganisa tie van de geïsoleerde Joodsche koloniën in het aan Turkije be- hoorende Palestina. In 1935 scheidde zich een oppositiepartij onder Wladimir Jabotinsky. do zoogenaamde revisionisten, van de zionistische beweging af cn stichtte de „nieuwe zionistische organisatie", in navolging waar van twee iaar later in Palestina do nationale militaire organisatie (Irgoen Zwai Leoemi) door twee studenten David Raziel en Abra ham Stern, werd opgericht. De NMO legt zich vooral toe op het binnensmokkelen van immigran ten uit MiddÓn-Europa- De tegen woordige leider is Manahem Be- bin, een jong advocaat uit War schau. De Stern-groep, de derde, meest extremistische groep, „de strijders voor dc vrijheid van Israel" scheidde zich in 1910 onder lei ding van Abraham Stern van de NMO af. omdat zij weigerde het na rle oorlogsverklaring aan Duitschland aan Palestina aange boden verdrag met Engeland te erkennen, zoolang de poorten van Palestina niet voor do Joden wer den geonend. In 1942 werd Stern doodgescho* ten en door ir. David Friedmann opgevolgd. De Stern-groep heeft vooral haar aanvallen op Engel sche politjci en Joodsche spion nen gericht. aan de strafvervolging zou ont trekken. „No. 30" heeft Japan gediend, zooals weinig andere vrouwen van Nederlandschen bloede. Over wegend. dat er zeer geringe kans bestond, dat Japan tenslotte met België in oorlog zou komen, schaf te zij zich, kort na 8 Maart 1942, Belgische papieren aan. Zjj trad in dienst van den politieken in lichtingendienst te Bandoeng, on der leiding vnn den Japanner Matsui en don Indonesiër Djana- koem- Al spoedig bleek, dat .,110. 30" een zeer goede spionne was en de aandacht van de Kempeitai viel op de blondine, die deswege officieel bii deze instelling in dienst trad. Tot ongeveer 4 maanden voor de Japansche capitulatie heeft zij haar spionnage uitgevoerd, in sa menwerking vaak met andere Kemperspionnen. meer of minder beruchte collaborateurs, dio nu ook gegrepen zijn o-a. Flinzner, Hellemond, Quix, Bruning en Co- hen. Toen werd haar Nipponzon verduisterd door den Kempei-man Tomisu. die belast was met aan gelegenheden betreffende Europe anen. Deze Tomisu was verloofd met een dochter van de zich thans eveneens in arrest bevindende mevr. Gravc-Miwa. Laatstgenoem de was aangeklaagd door ,,110. 30" en uit wraak wist zii haar a.s. schoonzoon te bewegen de vrouw van IJ. op Bdntjouj gevangen te zetten. Na de capitulatie van Japan zag zij kans door middel van de Rap- wi met een Iv.D-P.-pas naar Australië uit tc wijken, tot zij dacht, dat men hier te lande haar geheel cn al vergeten had. Zij keerde terug en lien in den val. Doch niet dan nadat de Kampei- favoriete zich in Britsche kringen wederom favoriete had gemaakt. Zij bewoog zich in de „box-club" en geraakte verloofd met een hoofdofficier van de „Austral. In vestigation of War Crimes." De Ncderlandsche aanklager bij het tribunaal te Tokio heeft documenten overgelegd, waaruit blijkt, dat de Japanneezen plan nen hadden 0111 niet alleen het Verre Oosten, doch vrijwel het geheele westelijk halfrond aan hun heerschappij tc onderwerpen. Volgens die plannen hadden zij hun invloedssfeer willen verdee- len inHwep-categorieën: ten eerste het door Aziaten bevolkte gebied, dat gemakkellijk kon worden on derworpen en onafhankelijkheid zou verkrijgen, behalve in econo misch opzicht, ten tweede het door blanken bevolkte gebied, dat zou komen te staan onder een negental „Algemeeno Regeerin gen" welke rechtstreeks met de keizerlijke regeering te Tokio zouden zijn verbonden. Japan zou een gedeelte van Canada en den Amérikaanschen staat Washington stellen onder een Japanschen bestuurder van Alaska. Ook midden-Amerika zou onder een Japanschen be stuurder komen te staan, waar omtrent men een overeenkomst met de Nazi's zou sluiten. Fransch Nieuw-Calédonië zou worden ge steld onder den bestuurder van den Zuidelijken Stillen Oceaan". Volgens de documenten zouden Duitschland cn Italië de hege monie in het gebied van den At- lantischen Oceaan, Europa en Afrika onder elkaar moeten ver doelen, terwijl de Sowjets voor- loopig Midden-Azië voor hun re kening mochten houden. ZATERDAG 7 DECEMBER HILVERSUM I. 301,5 M. 7.0t» Nieuws. 9.15 Hallé-orkest. 10.20 ,,Dr. Jekyll én Mr. Hyde". 10.35 Uitzen ding voor arbeiders in de Continu- bedrijven. 11.45 Familieberichten uit Indonesië. 12.00 Een reisje door Europa l"2 35 Marschcn en ouvertu res 13.00 Nederl. Strijdkrachten. 13.30 Carillonklanken. 13.40 Volksliederen 14.00 Concertgebouw-Quintet. 14,45 Radio Philharmon.seh orkest. Beetho ven, Milhaud, Chabrier. 15.45 A. Mor. riën bespreekt „Wij hebben vleugels" door Adriaan van der Veen. 16.00 Huismuziek, 16.25 Zonnevlekken en het weer, Prof. Dr. S W. Visser. 16,40 Kinderkoor. 17.00 Artistieke staalkaart. 17.30 Om en nabij de twin tig. 18.15 Jan Corduwener. 18.30 Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Trio van der Pas. Van de Vegt. Van Isterdaal. 19 30 Uitzending voor rijpere jeugd. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsch land. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 En nu Oké. 21.30 Socialistisch commentaar, door K. Voskuil. 21.45 „The Ramblers". 22.15 Jane Eyre Een hoorspel naar het boek van Charlotte Bronte. 22.50 Conchita Martinez zingt. 23.15 Hobby-Hoek. HILVERSUM II. 415,5 M. 7.00 Nieuws. 8.15 „Pluk den deg". 9.00 Vrouwenspiegel 9.50 BBC Sympho- nie-Orkest. 10.20 Kwartet in F. Beet hoven. 10 45 Vondel en Maria. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Opera-aria's van Mascagni. 12.00 Angelus. 12.03 Cor Kalkman, tenor, Alberj Bode, bas, Elisabeth Doyer, piano. Schubert, Mendelssohn, Stojowski, Tsjaikofski. 12 30 Lunchconcert, 13.45 Tooneelkij- ker. 14.00 Nat Conella, 15.15 Operet- ten 15.45 Nieuwe pianomuziek door Steil Andersen. Prokofieff. Thomson, Copland, cle Menasce, Mc, Bride. 16.15 Verkeersvliegers in opleiding. 16.30 Gr'egoriaansch. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Dinermuzlek 18.15 Weekover zicht door Paul de Waart. 19.00 Nieuws. 19,15 Gramofoonmuziek. 19 30 Buffalo Bill VII. Verhalen uit de Far West in wekelijksche afleveringen. 20.05 De gewone man zegt er 1 zijne van. 20 30 Lichtbaken. 21.00 Pot. pourri. 22 00 Muzikale Tombola. 23.2t Maurice Maréchal. cello.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2