In een strafcel en in „Ezra's Toren" Amerikanen racen per uur rnooAd Radio-programma CONFRONTATIE MET WERELDPROBLEMEN Soepen uit Oost-Europa Aan Kerstman, Sprookjesland Ook Denemarken heeft een nationalistisch probleem D onder getuige Onze schilderijen in de USA 2 Donderdag 12 December 1946 Arthur Koestier is in alle opzichten het product van een chaotischen tijd. In 1905 te Boedapest geboren, in Weenen opgevoed, had hij vóór zijn 21ste jaar al in Palestina en in Cairo gewerkt. Vervolgens werd hij journalist in Duitschland en nam deel aan de Noordpool-expecSitie van de ,,Graf Zeppelin". In 1931 sloot hij zich aan bij de communisten, reisde door Midden- Azië en bracht een jaar in de Sovjet-Unie door. In 1936 vinden wij hem als oorlogscorrespondent van de News Chronicle in Spanje, waar hij op beschuldiging van spionnage door Franco ter dood veroordeeld wordt, maar tfenslotte tegen een anderen gevangene uitgewisseld. Hij treedt uit de Communistische Partij en geeft in Parijs een anti-communistisch en anti-fascistisch weekblad uit. Als de tweede wereldoorlog uitbreekt, wordt hij opnieuw gevangen genomen, maar op voorspraak van Engelsche vrienden weer losgelaten, waarop hij dienst neemt in het Engel sche leger. Op het oogenblik is hij 41 jaar oud en woont hij in het Noorden van Wales. X-J ET is stellig geen wonder dat iemand, die zooveel doorge maakt heeft, boeiende hoeken kan schrijven! Toch is het niet aan de weergave van zijn spannende avonturen, dat Koestiers romans hun waarde ontle-enen. Die waar de is een gevolg van het feit, dat hij zijn ervaringen niet alleen be leefd heeft, maar ook doorleefd. Op zijn zwerftochten is hij telkens in aanraking gekomen met fun- darncnteele problemen van onzen tijd en blijkbaar heeft hij niet ge rust voor hij tot dc kern daarvan was doorgedrongen. Het was hem niet te doen om het zien, maar om het begrijpen. In de beide bo vengenoemde boeken legt hij re kenschap af van zijn confrontatie met twe£ dezer problemen: den Sovjet-stuat cn het Zionisme, ech ter niet in den vorm van ccn be toog, maar in die van een roman. Niet van buiten-af- du^maar van binnen-uit. In hoeverre zijn visie volledig en juist is, kan ik niet beoordeelen; in het verband van zijn verhaal is zij echter volkomen overtuigd, en daarop komt het bij een roman toch in de eerste plaats aan. Nacht in den middag M ACHT IN DEN MIDDAG 4 (een niet geheel bevredigen de weergave van ..Darkness at noon" uit 1910: er zijn trouwens meer bezwaren tegen Koos Schuurs vertaling) brengt ons in aanraking rnet den psychologi- schen achtergrond van de z.g. Moskouschc sabotage-pröccssen. Op de eerste bladzijde van het boek wordt de hoofdpersoon Roe- basjow, in zijn cel opgesloten: op do laatste wordt hij in de kel ders der gevangenis geëxecuteerd. Daartusschcn in ligt de geschiede nis van zijn gevangenschap, zijn verhoeren en van de psychische ontwikkeling die hem er toe brengt niet-gepleegde misdaden te bekennen en daarvan zelfs in een openbare rechlszitting getuigenis af te leggen. Met waar meester schap wordt dezen zielcgang ons gcteckend. Onontkoombaar, mee- doogenloos. voltrekt zich de con sequentie der geschiedenis en de logica van hot Partijbeginsel aan dezen man. die zelf ccn belang rijk aandeel heeft gehad aan dc overwinning der Russische revo lutie. In de eenzaamheid van zijn cel trekt het verleden aan hem voorbij: hij wordt er zich van be wust hoe hij zelf ook meedoogen- loos het Partijbeginsel heeft toe gepast en anderen daaraan ontr- offerd. Zelfs zijn minnares Arlo- wa moest onschuldig sterven, op dat hij zijn werk voor de revolu tie zou kunnen voortzetten. Nu zit hij zelf gevangen als een geval van ..politiek mecningsver- schil". Dat hij doodgeschoten zal worden, staat van te voren reeds vast: wanneer zijn vriend Iwanow die aanvankelijk het vjerhoor leidt hem daarvoor tracht te behoeden, veroorzaakt dit slechts diens eigen executie. Het gaat er slechts om of Roebasjow gerangschikt, moet worden onder categorie A of cate gorie O- A wil zeggen: admini stratief geval, dat niet in de open* Prof. dr. Vf. A. P. Smit over Arthur Koestier baarheid komt; O. daarentegen: openbare rechtszaak, waarbij dc beschuldigde voor het laatst nog de Partij dient „als een waarschu wend voorbeeld door aan de mas sa te toonen, in eigen persoon lijkheid, de gevolgen waartoe op positie tegen de partij-politiek on vermijdelijk voert." Belemmende logica DE koude, volstrekt onbarm hartige logica, waarmee van Roebajow geëicht wordt om ter wille van de Partij aan zijn eigen ondergang mede te werken, van een adembenemende be klemming. Prachtig wordt de kern van de kwestie door Iwa now geteckend .wanneer hij uit eenzet: „Er zijn slechts twee be grippen van menschelijke ethica en die staan lijnrecht tegenover elkaar. De ecne ervan is Chris telijk cn menschelijk, verklaart den individu voor heilig en be weert dat de regels der reken kunde niet mogen worden toege past op menschelijkc eenheden. De andore bouwt op het grond beginsel dat ecn gemeenschap pelijk doel alle middelen recht vaardigt, en niet alleen toestaat maar verlangt, da.t de individu op iedere nijze' ondergeschikt is en opgeofferd wordt voor de ge- mecnchap die er over mag beschikken als over een proef konijn of ecn offerlam. De eerste opvatting kan worden genoemd anti vivisectie-moraal cn de tweede vivisectie-moraal. Bedrie gers en dilettanten hebben altijd getracht beide opvattingen door een te mengen; in dc practijk is het onmogelijk". Roebasjow eindigt met volle dig Ie capitulecren. Hij aan vaardt. de consequentie vuri het beginsel dat hij zelf steeds heeft toegepast. Maar cn dat wordt voortreffelijk weergegeven in liet aangezicht van den dood gaat hij toch aan de juistheid van dit beginsel twijfelen. Diep in zijn ziel blijft er iets 'tegen deze logica protesteeren. Toch onderwerpt li j zich: als hij on gelijk heeft gehad, wil lnj voor zijn fouten betalen. En hij schaart zich in dc rij van dc „besten" onder de slachtoffers sabolage-processo.n, die zich stil hielden om do Partij een laat- sten dienst te bewijzen maar ..de bosten hadden zelfs elk een Arlowa op hun geweten". De zeldzaam scherpe psycho logische ontleding maakt „Nacht in den middag" tot een fasci- neerend boek, dat ons bovendien meer van Sovjet-Rusland doet begrijpen dan een heele reeks theoretische uiteenzettingen. Thieves in the night HIEVES in the night.dat -*■ eerst enkele maanden gele den verschenen is, blijkt in vele opzichten aan het vorige boek verwant. Ook hier de scherpe T/ OOR de huisvrouw dte eens wat afwisseling wil brengen in het dagelijksche menu geven wij vandaag eemge recepten voor voed zame soep, afkomstig uit Cost- Europeesche landen BORSCHTSCH Oekrainische manier: Als U wat beenen of een mergpijp van den slager krijgt, neemt u er dan eens zooveel soepvleesch bij als de bon. nenvoorraad het toelaat en maakt U dan deze soep. die door haar voedzaamheid het hoofdbestanddeel van den maaltijd kan vormen. Doe de beenen en hef. vleesch in de pan met zooveel water als voor de soep noodig is, voeg er waf krui. den bij zooals peterselie, selderie, tijm, laurier, een gesneden ui en twee aardappelsLaat alles onge veer een uur op een klein vuur ko ken, voeg er dan nog drie flinke preien, drie wortelen, drie knolle tjes, (Wee bieten en een kleine ivit/e kool bij. Wanneer het vleesch zacht is ivordt de soep afgemaakt met een blikje tomatenpuree en drie a. vier lepels azijnDe borschtsch is het lekkerst wanneer ze ongeveer vier uur op het vuur heeft gestaan, Poolsche manierLaaf in een flink stuk boter gaar smoren: twee fijn gesneden bicten, twee preien, een groen kooltje, een ui, wat pe terselie en selderie. Voeg het be- noodigde wafer toe, een kopje ge raspte biet, waf kruiden en een stuk soepvleesch. Laaf ijjt alles zoo lang koken tof het vleesch en de groenten gaar zijn. Voor het opdie nen kan er nog wat geraspte biet en gehakte peterselie aan toegevoegd worden. HONGAARSCHE KAASSOEP Neem per persoon een eetlepel bloem, roer dit op het vuur met een stuk boter tot een papje, doe er evenveel geraspte kaas bij. vervol gens de noodige- vloeistof (wafer of bouillon), eventueel vermengd met melkAls dc soep goed kookt aan kleine stukjes gebroken selderie bijvoegen, en alles laten koken tot het gaar is. ZUURKOOLSOEP Kook een half pond rookworst, aan stukjes gesneden, en een half pond zuurkool in het noodige soep water gaar. Voeg vaar smaak zout toe. Fruit een fijn gesneden ui in vet lichtbruinvoeg per persoon een eetlepel meel toe en laat dif mee- fruiten. Roer het nat van de soep hierbij en laat dit even doorkoken, voeg wat peper of paprika toe. Maak de soep af met de zuurkool en worst, teekening van tegengestelde standpunten, ook hier de 'mce- doogenloos getrokken conclusies, ook hier de critiek van den hoofdpersoon op zijn eigen over tuigingen. Toch is „Thieves in the night" minder tol ecn een heid geworden dan „Darkness at noon" waar alles geconcentreerd is op enkele dagen uit het leven van ecn hoofdpersoon. Hier krijgt het verhaal ecn loseeren, soms bijna journalistiekun bouw, waar door het als roman minder be vredigt. Wij zouden kunnen spreken van drie concentrische sferen, waarin wij vrijwel tege lijkertijd worden binncngelëid: oe Joodscho gemeenschap in Pa lestina nis geheel, de Joodscho kolonie van „Ezra's Toren" en do ziel -van don half-Jood Jozef, die zich na een anti-ecmitische ondervinding bij het volk van zijn vader heeft aangesloten. Meesterlijk weet Koestier ove rigens ook in dit boek zonder veel woorden, eenvoudig door de teekening van enkele typen en de weergave van een gebeurte nis of een gesprek, duidelijk te maken wat er in Palestina gist en waar het uiteindelijk om gaat. Voor con oogenblik leven wij mee in wat daar gebeurt. Wij ne men deel aan de stichting van de nieuwe kolonie Ezra's Toren op een rotsigen. verwaarloosden heuveltop aan de verdediging daarvan in den eereten nacht te gen ecn aanval van Arabische nationalisten aan de moeilijk- linden van den eersten tijd aan den groei en den bloei van deze volkomen communale ge meenschap. Wij kcBicn in aan raking met de mystiek-fanatieke liefde der kolonisten voor het land hunner vaderen zijn ge tuige van de regeneratie derner- vense verkommerde vluchtelin gen uit Euopa (het hoek speelt tusschen 1937 en 1939), die hier hun zelfvertrouwen terugwinnen en van „Joden" tot „Hebreeën" worden maken de gevolgen mee van beperking en stopzet ting der immigratie. Maar nven- zeer maken wij kennis met de orthodoxe Joodeche groepen, die het met de vrijzinnige kolonisten allerminst eens zijn met de Arabieren met de Engelschen. (Dat ecn zoo onbewimpelde cri- tiek-op de politiek der Engel schen en hun bevoorrechting der Arabieren mogelijk is in een te Londen verschenen hoek. wordt ccn onbedoeld eerbewijs voor de Engelsche persvrijheid!). Bij de terroristen J-J ET terugkomen Op de Bal- 1 1 four-verklaring veroorzaakt onder de'Joden 'n scherpe schei ding. De meesten willen voor hun zaak opkomen langs lega ten weg; een kleine (maar steeds groeiende) groep echter kiest voor den actieven tegenstand de terreur, als eenige mogelijkheid om invloed te oefenen: „A na tion of conscicntous objectors can 't survive. We have to for ce them to take us seriously, hen they'll do business with us". Jozef (on met hem blijkbaar ook Koestier) aanvaardt tenslot te dc juistheid van deze opvat ting en hij sluit zich bij de ter- reur-grocp aan. Evenals Roebas jow trekt hij de consequenties van het beginsel dat hij gekozen heeft, al heeft hij nog veel meer dan deze een open oog voor de relativiteit daarvan. Als half- TUINKALENDER 12 DECEMBER. In December of in Januari kunnen voor vermeerde ring van verschillende boomen en heesters stekken worden gesneden Hiervoor komen in aanmerking: de Sneeuwbal. Vlier, Jasmijn, Deutzla, Diervilla. Ribes. Aalbessen. Kruisbes sen, Liguster, Wilg, Populier en nog verschillende andere gewassen. In een lengte van 25 a 30 centimeter worden de stekken uif. éénjarige twij gen gesneden. Daarna worden ze in de aarde in den tuin ingekuild en In Maart ter bestemder plaatse in den grond gestoken. M i N i i li Jood ziet hij scherp de fouten van de Joden, („I do not even love my people. I rather dislike them. Self-hatred is the Jew's patriotism") en voelt hij de waanzinnige disharmonie van ccn stad als Tel Aviv, die hun groote trots is. Toch weet hij zich voor goed met hen verbon den en evenzeer al6 zij heeft hij het Palestijnsche land liefgckro- gen. Aan het einde van het boek doet hij mee aan de clandestiene stichting van weer een nieuwe kolonie, tegen alle wetten en reglementen in: „als dieven in den nacht". De Joodsche drang valt niet meer te stuiten. LEEST men deze boeken nu in de eerste plaats ah romans, of als documentaires omtrent probic. men waarbij wij allen ihdirect be trokken zijn en die. daarom ome intense blcangstelling hebben? Ik durf hierop geen positief antwoord geven. Maar in ieder'geval hangt hun fasclncercndc werking ten nauwste samen met den roman, vorm. Want dat wij zoozeer ge boeid worden, is een gevolg van het feit, dat wij niet gesteld wor den tegenover een theoretisch pro bleem. maar tegenover levende menschen in wie dat- probleem zich pmctisch manifesteert. De roman vorm is hier essentieel. Daarvoor spreekt Koestier van hart tot hart. ARTHUR KOESTLER, Nacht in den mldrlag; verf. Koos Schuur (De Bezige Bij, Amsterdam 1940). ARTHUR KOESTIER Thieves in the night. MacmillanLondon '46). EEN speciale beambte van het hoofdpostkantoor in Londen is dezer dagen weer met zijn jaar- lijksch weerkeerende taak voor Kerstmis begor/ren. Hij beheert de afdeeling onbestelbare brieven, en in December ontvangt hij sta pels brieven die op een of andere wijze aan het kerstmannetje zij-n geadresseerd. Zij vermelden op de enveloppe: „Kerstman, Londen, Engeland," „Kerstman p.a. Pos terijen", of „Mijnheer Kerst man". Een brief was geadresseerd: „Kerstman, p.a. Posterijen, Sprookjesland", en luidde: „Lie ve Kerstman Breng mij asje blieft een autoped en een pren tenboek. Moeder zegt dat ik niet stout ben geweest." De brieven worden door een nauwgez.etten beambte zorgvuldig gestempeld met „onvoldoende ge adresseerd". Een brief met het adres „Aan Kerstman. Noord pool" werd officieel naar het bu reau voor onbestelbare brieven gezonden met het stempel „geen bestelling" Een meisje schreef: „Lieve Kerstman Ik ben het heele jaar zoet geweest. Ik weet dat speelgoed schaarsch is, maar wilt u uw best doen? Onze schoor steen is erg nauw, maar ik zal de keukendeur van de knip laten cn mijn kous rechts van den schoorsteen hangen. Ik zal een stuk kerst-cake op de tafel neer zetten". De pianist Henk te Stroke, die met Willem Noske meer. dan 100 concerten heeft gegeven in Indië, is per vliegtuig iq Holland teruggekeerd. Noske is. zooals rq^ds gemeld, doorgegaan naar Australië. E oorlog heeft in allerlei landen sterke nationalistische stroomingen in het leven geroepen, de oude verhoudingen hebben overal ter wereld hun tijd gehad, allerwegen waar afhan kelijkheid bestond probeert men tot onafhankelijkheid te gera ken en er is vrijwel geen staat, die hiervan niet in den een of anderen vorm den terugslag ondervindt. Dat de vroegere koloniale landen, dat Engeland, dat Frank rijk, dat de V.S., dat wij zelf niet te vergeten, met dit probleem te worstelen hebben, is bekend genoeg. We zijn echter wel eens geneigd te vergeten, dat ook Denemarken voor een derge lijk vraagstuk is gesteld, dat dit land het te kwaad heeft met de onafhankelijkheidsneigingcn van een deel der bevolking van de Faroereilanden. Deze eilanden, bewoond door ccn bevolking van Scandinavi sche afkomst, die leeft van vischvangst en van schapenteelt in de eerste plaats, maar omdat zich er de laatste decenniën ook ecn vrij belangrijke textielindus trie heeft ontwikkeld, zijn zij ge durende den oorlog, d.w.z. on middellijk na den Duitschcn overval op Denemarken, door de Engelschen bezet; hun strategi sche ligging voor de kust van Schotland en in het algemeen in het Noordon van den Atlanti- schen oceaan gaf hier alle aan leiding toe. Economisch is deze bezetting voor de bevolking van groote betcckenis geweest: niet alleen hebben zij de opbrengst van hun vischvangst en het vleesch van hun schapen voor goed geld kunnen verkoopen aan de bezettingstroepen, maar bo vendien raakten zij door het ge scheiden zijn van Denemarken heolemaal georiënteerd op de Angelsaksische wereld, econo misch, zoowel als politiek, ter wijl zij cultureel eveneens sterk op Engeland of op zichzelf aan- I DE Amerikanen willen trachten een nieuw wereld- snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen. Een Republic YP-84 Thunderjet, één van de nieuwste jagers van de Amerikaansche luchtmacht, heeft pas bij een proefvlucht met een snelheid van 977 km. het Ameri kaansche record verbeterd en wordt nu in gereedheid gebracht voor een aanval op het wereldsnelheidsrecord, dat op S September van dif jaar door een Britschen Gloster Meteor van 970 op 985,6 km per uur is ge bracht Deze XP-84, die op verzoek van de Amerikaansche militaire autori teiten is ontworpen om proeven te nemen met den nieuwsten en groot, sten door de General Ellcctric ge bouwden motor, de TG 189, berus tend op het straalaandrijvingsprln. cipo, is de opvolgster van do P-47 Thunderbolt, die in den oorlog veel van zich heeft doen spreken en toen ook veel boven ons land is' waarge nomen. Dc Thunderjet is een mfd. dendekker met can yleugclspanvvijd- te van 11 .meter en een totale longte van 11,4 meter. Do actieradius be draagt 1900 km en dc hoogtegrens ruim 12.000 meter. liet kenmerkende verschil met an. derc toestellen van dit soort is, dat dc luclitv anger niet aan do zijkanten, doch in den neus is gebouwd. Daar door lijkt do Thunderjet op ecn groote buis, waardoor de lucht on der de cockpit door in den straal, aandrijvingsmotor, die in het staart, deel van don romp is ingebouwd, blaast. 990 K.M. per uur Met dit toestelletje nu, dat op éón der proefvluchten^pen snelheid van 990 km heeft weten te behalen zal nu getracht worden het wereldsnel heidsrecord te verbeteren. Wil een MS '9 H i j i l-'.J "I ui li m>: jw&g&ÉÈaS HUt' U vU-fef •- :u O: Deze foto toont, duidelijk aan, dat bij de XP84 de mdtor achterin zit. De luehtvanger zit in den neus onder de cockpit. De XP—84, de Amerikaan sche jager waarmee de poging om het wereldrecord te breken zal worden ge- daan, bij een proefvlucht. dergelijk record erkend worden, dan moot het voldoen aan do door de Fédération Aéronautique Internatio. nale gestelde eischen. Het vliegtuig,zal een drie km lange baan moeten afWggen, waarbij hef' viermaal het Iraject aflegt, tweemaal met dei>. wind in den rug cn tweemaal met te genwind, op niet meer dan 75 meter hoogte. De officiecle snelheid wordt ge vormd door het gemiddeldo van de openecnvolgcude vluchten, welke snelheid electrisch wordt geregis. treerd en in horizontale vlucht ge maakt moet worden. Ter vergelijking een lijstje met de snelheidsrecords sind8 1922: KM 1922: Ver. Staten, brig..gen. Mitchell 356,75 1923: Ver. Staten, Luit. R. L. Maughan, 378,53 1923: Ver. Staten, Lit. H. G. Brow, 415,15 1923: Ver. Staten, Luit. A. J. Williams 426,54 1924: Frankrijk, Serg. Bonnot 445,57 1928: Italië, Maj. Mario de Bernardi. (met. watervliegtuig) 509,798 1929: Engeland, A H Orlebar, (watervliegtuig) 572,357 1931: Engeland, Luit, G. H. Stainforth, (watervlieg tuig) 651,195 1934: Italië, Francisco Agello, (watervliegtuig) 705,089 1939: Duitschl.. Fritz Wcndel 750,752 1945: Engeland, Capt. H. J. Wilson 970,008 1946: Engeland, Capt E. Do naldson 985,6 Feuilleton door Anthony Berkely 41 WAT denkt U van de zaak?" vroeg mijnheer Chitterwick belangstellend. De ander lachte kort. „Ik weet echt niet. wat ik er van denken moet. Juffrouw Sinclair kennende moet ik de mogelijkheid vten zelfmoord uit sluiten; en toch Enfin, dat is wat U zult moeten uitzoeken". Het was nu mijnheer Chitterwick's beurt om verrast te kijken. „Ja. Na tuurlijk. Zonder twijfel zal ik mijn uiterste best doen Maar de moeilijk heid is Wel, ziet U. voor derge lijk werk is een specialist noodig en daf ben ik zeker niet". „Is dat zoo9" vroeg de jonge man met een veelbeteekenend lachje. „Natuurlijk", antwoordde mijnheer Chitterwick ernstig. „En daf geval met de vergiftigde chocolade dan, waarover de kranten Indertijd schreven'" merkte Mouse op. ,.En?" zei mijnheer Chitterwick. „Ik weet er alles van". ,.U weet er alles van? Maar hoe dan?" „De zoon van den hoofdcommissa ris van politie js een kennis van me". „Oh!" zei mijnheer Chitterwick. ,.Ik denk dus niet. dat we ons over Uw capaciteiten bevreesd behoeven te maken". „Neen. neen", protesteerde mijn heer Chitterwick en trachtte Mouse er van te overtuigen, dat hij die zaak in het geheel niet had opgelost, maar dat de oplossing van zelf gekomen was. Mouse echter bleek mijnheer Chit terwick wel wat al te bescheiden te vinden en voordat deze eigenlijk be sefte, wat er gebeurd was. werd hun samenwerking met een handslag be sloten, waarbij mijnheer Chitterwick de rol van chef-detective toebedeeld kreeg. „Nu goed dan", zuchtte mijnheer Chitterwick, het onvermijdelijke aan vaardend. „U kunt mevrouw Sinclair de verzekering geven, dat lk alles zal doen. wat ik kan, hoe weinig dit ten slotte ook zal blijken te zijn. mijn heer Hef spijt me werkelijk, dat ik Uw naam nog niet ken". „Oh, noem me maar Mouse", zei de jonge man, „iedereen doet dat" Vervolgens gingen zij de heele zaak nog eens na. Het was in het bij zonder majoor Sinclair's alibi, dat mijnheer Chiftrewick onder de nieu we omstandigheden interesseerde. In dien er bewezen kon worden, dat hij het Piccadilly Hotel nict voor half vier betreden kon hebben, zou de onschuld van den maioor natuurlijk vastgesteld zijn, hoe de ware toe dracht van de zaak er dan verder ook uit mochf zien. Helaas was hij niet in staat geweest zijn alibi door een getuige t<? doen bevestigen. Volgens zijn eigen verklaring had de majoor in zijn club de Rainbow in Picca dilly geluncht. Omstreeks kwart over twee. nadat hij juist klaar was met eten, werd er voor hem opgebeld en begaf hij zich naar de telefoon. De man aan het andere einde van de lijn maakte zichzelf bekend als Eccles, een knaap, die samen met den majoor in Oxford had"'' gestu deerd. Majoor Sinclair was verrast, want hoewel zij op hetzelfde college waren geweest, konden zij nauwelijks vrienden worden genoemd. Hun lief hebberijen gingen geheel verschillen de richtingen uit. Desondanks had de majoor beleefd gevraagd, hoe het met Eccles ging en wat hij van hem wenschte. Eccles vertelde hem, dat het verhaal te lang was om hef tele fonisch af te doen, maar dat hij den majoor gaarne persoonlijk wilde spreken. Geheimzinnig voegde hij er aan toe, dat het voor hen beiden om de kans van hun leven ging en. dat de majoor er spijt van zou hebben, indien hij deze voorbij liet gaan. Ver deren uitleg weigerde hij Indien de majoor er meer over wilde hooren, hoest hij hem maar in zijn Eccles' kontoor bezoeken. Eigenlijk meer ui* nieuwsgierigheid dan omdat hii de zaak bijzonder «-erieus nam, haa majoor Sinclair daarin toegestemd. Eccles gaf hem het adres en zeidc er bij. dat het kantoor op de bovenste verdieping lag. Daar hij hef pas had betrokken, was er nog geen naam bord. Voor hpt geval hij nog niet aanwezig mccht zijn hij moest nog iemand spreken verzocht hij den majoor om eenige minuten op hem te willen wachten. Langer zou hij zeker niet wegblijven. (Wordt vervolgd Ecn aantal NcderianJschc schil derijen, waarbij zich 48 meesterwer ken van 16e en 17e eeuwscho schil ders bevinden, zullen achtereenvol gens in veertien Amerikaansche steden tentoongesteld worden. De schilderijen zijn afkomstig uit par ticulier bezit en vertegenwoordigen een gezamenlijke waaide van een millioen dollar, zoo wordt uit Washington gemold. De schildorijen, die door de na zi's uit Nederland waren wegge haald en door het. Amerikaansche leger teruggevonden en geretour neerd werden, zijn uit erkentelijk heid naar de Vereenigde Staten ge zonden. De eerste tentoonstelling heeft plaats in Washington Artsen kregen 1076 nieuwe auto's Aan artsen zijn tot 1 November 1076 nieuwe auto's verstrekt, d.i. 21,6 van alle door het ministerie van Verkeer, gedistribueerde nieuwe wagens. Volgens opgave van het staatstoezicht op de volksgezondheid zouden er op 1 November nog 552 artsen zc-ndcr vervoermiddel zijn. Maatregelen zijn getroffen dat behoudens stagnatie bij den import ook deze groep binnen enkele maanden van een auto wordt voor zien. In verband met de zeer groote ur gentie werden de eerste 659 binnen gekomen wagens voor artsen gere serveerd. Aangezien deze wagens vrijwel uitsluitend tot de lichte ty pen behoorden en de behoefte van de plattelandsartsen het grootst was, is een betrekkelijk groot aan tal kleine wagens aaa deze artsen toegewezen. HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.18 Operaprogramma. 9.30 Pianoconcert. 10.00 Morgenwijding 11.45 Familie berichten uit Indonesië. 12.00 Brahros- prögramma. 12.30 Sportagenda. 13.15 Concert door het Stafmuziekcorps van de Amsterdamsche Politie. 14.00 Kookkun-t. 15.20 ..Paul Vlaanderen griipt in". 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Denk om de Bocht. 19.15 Nederlandschc com ponisten 19.30 .,Ons Vrijzinnig Pro- testantsch Geloof" 20.08 Sonate voor twee piano's 21.30 Buitenlandsch Weekoverzicht. 21 45 Omroep-Orkest, 22.15 Jazz-uitzending. HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 9.50 Beroemde dirigenten dirigeerèn 10.20 „Het eeuwige mas ker". 11.45 Wiener Slngerknaben. 12 03 Viool-recital. 13.45 „Van man tot man". 14.00 Rubaiyat fDie Sprüche der Weisheit) van den Per- zischen dichter Omar Khayyam. 14.30 „Uit het boek der boeken" 1G 00 Ne- derlandrch kamerkoor. 16.45 „Drie eeuwen Fransche balletmuziek' 18.15 ..Wat het buitenland leest 20.15 „Moord in dc pauze", luister spel 20.55 Piano Trio Maurits Frank. 21.30 Moord in de pauze", luister- spel.22.20 „Muziek uit Canada". gewezen raakten. Het natuur lijke gevolg van dit alles was, dat de band met Denemarken bijzohder dun werd en dat zich dardelijk na den oorlog een ster ke separatistische beweging on- i.er de bevolking van de eilan den, speciaal onder die van het hoofdeiland StromÖ voordeed, waarvan dc leider een zekere Thorstein Petersen werd. Autonomie IN Kopenhagen begreep men die ontwikkeling, welke de eilanden tijdens den oorlog had den doorgemaakt en de regee ring was van den beginne af nan bereid, om hieraan zooveel mo gelijk tegemoet te komen, o.a. door het verleenen vin een ver< gaande autonomie. Van deze be reidheid deed zij dan ook aan stonds blijken, toen in Januari van dit jaar een delegatie van zeven man van dc Faroer in De nemarken aankwam, om over den tockomstigen status van de eilanden te. onderhandelen. Des alniettemin raakten die bespre kingen al gauw op een dood punt, want de delegatie, waarvan er drie tot de separatistische be weging behoorden, stolde eischen, die den Denen tc ver gingen, o.a. het recht voor den Landdag der eilanden om belastingen op te leggen, vervanging van den Deen- schen gouverneur door een raad van 5 leden, waarvan slechts één de Deensche regeering zou vertegenwoordigen en niet te vergeten het recht voor de Fa- roer, om zich te allen tijde vol komen af te scheiden, zoodra de 'meerderheid der bevolking zulks zou wenschen. Zoover wilde de Decnscho regeering. die wij herhalen het nict zuinig was geweest met haar concessies, echter niet gaan en het eind van het lied was, dat de onderhande lingen werden afgebroken. Op de eilanden zelf was onder- tusschen ook een actie tegen het separatisme ontstaan, er was een partij van do Eenheid gevormd. Deze kreeg den steun van de So cialisten en daar deze beide par tijen in den Landdag over 12 van do 23 zetels beschikten, wisten zij door te drijven, dat de Deensche voorstellen aan ecn referendum' zouden worden onderworpen, een referendum, dat overigens niet beslissend, maar uitsluitend ad- viseerend zou zijn. een soort van opinieonderzoek dus. De uilslag van dit referendum was bepaald teleurstellend voor de partijen, din het, hadden door gedreven: de Deensche voorstel len werden met ccn meerderheid van 150 stemmen verworpen, maar.meer dan 30 van de kiezers bleef thuis, wat op zich' zelf al merkwaardig moest hee- ten. Afscheiding T) E separatisten, die uit dezen uitslag' moed hadden geput om verder te gaan, dienden nu in den Landdag oen voorstel tot volledige afscheiding in cn dit werd op 24, Sept. met 1211 stemmen aangenomen, dank zij het feit, dat één socialist de zijde der scparisten koos. De af scheiding werd afgekondigd en een commissie benoemd voor het maken van een grondwet. De Deensche regeering echter legde zich bierbij niet neer. De Koning ontbond den Landdag; verkiezingen voor een nieuwen werden op korten termijn uitge schreven. Een Deensche-delega tie onder leiding van den minis ter, van justitie, Elmquist, ver trek naar de eilanden, een Deensch oorlogsschip, dc Thetis, werd naar wateren in de buurt ervan gedirigeerd. ïntusschen hadden dc separa tisten op het hoofdeiland Stromö de markt maar vast in banden genomen. Hun leider Petersen had zich door een voor dit doel uitgezochten en bijeengeroepen landdag zeer groote, practisch wel dictatoriale volmachten la ten geven. De interne spanningen op de eilanden werden er maar des te heviger door. Begin November zijn nu de verkiezingen voor den nieuwen Landdag gehouden. Het aantal zetels hierin was om redenen van technischon en administra tieven aard teruggebracht tot 20 Hiervan hebben do separatis ten 8 zetels gekregen, de beide oudere partijen hebben ieder hun 6 zetels behouden. Dit beteekent dus. dat in den nieuwen Land dag een behoorlijke meerderheid van 12 tegen 8 stemmen tegen de afscheiding is. De vraag is nu 'natuurlijk maar. of dictator tic Petersen cn de zijnen zich bij dif resultaat zullen neerleggen. Ecn andere vraag ik ook, of Engeland en de V. S. zich nog u)i eenigerlei wijze zullen gaan bemoeien met dit alles. In het verdedigingssysteem van het Noorden van den Atlantischen oceaan, zooals de Amerikaansche militairen dit voor zich zien, zouden de Farócr ecn belangrijke plaats kunnen innemen. Dr. C. D. J. BRANDT,

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2