Het glorieuze gobelin SPAANSCHE VOLK ALLEEN KAN HET PROBLEEM NIET OPLOSSEN Binnenkort nationalisatie der Nederlandsche Bank? TENTOONSTELLING IN HET RIJKSMUSEUM Verhouding met particuliere banken blijft practisch ongewijzigd Montpellier huldigde de Koningin om haar christelijke inspiratie 4 Zaterdag 14 December 1946 F)E laatste jaren is hier te lan- de uitdrukking „glorieus glas" in zwang gekomen. Zij ty- houding en waardecring hervon- in onze waardecring van de prachtige glasschilderkunst. In de lSe en 19e eeuw was deze kunst namelijk in tel en de beoefenaars ervan waren vervallen in een na bootsende en starre schablone. Wij wisten nauwelijks meer welke éclatante mogelijkheden in deze schitterende kunst te bereiken waren. Eerst de 20e eeuw is dit weer gaan zien en heeft de juiste houding en .waardeering hrvon- den. Mutatis mutandis is het in Frankrijk zoo gegaan met de ede le tapijtkunst. Officieel stond deze kunst ook in de lSe eeuw nog hoog in aanzien, maar artistiek deden zich toch' al^ duidelijke symptomen van een verval gelden dat in de 19e eeuw tot een vol komen decadentie zou leiden. Ook hier heeft de 20e eeuw met haar hernieuwden eerbied voor het handwerk èn met haar nieuw be grip voor de middeleeuwen een kentering teweeg gebracht, die be langrijke perspectieven opent. Na de tentoonstelling in het Rijks museum, die zoo'n fameuze open baring is geworden voor de edele en triomfantelijke aspecten van deze kunst, zullen wij mogen spreken van het „glorieuze gobe lin" en ieder landgenoot, die een klein beetje kunstgevoelig [s, zal begrijpen waarop wij doelen. Veel belangstelling XJ ET is waarlijk verbijsterend, wat in de groote zalenreeks van het Rijksmuseum is bijeenge bracht. Een wandeling langs deze doeken van vaak énorme afme ting brengt de eene verrassing na de andere, en al vergt zij een ste vige inspanning het naar boven staren is op den duur vermoeiend des te verheugender is de ge weldige belangstelling, die zich uit alle windstreken van het land hier dag aan dag openbaart. Trou wens, het zijn niet alleen Neder landers, die hier den cijns hunner bewondering betalen aan dit spe ciale facet, van Fransche cultuur. Men hoort Fransch en Engelsch spreken, Deensch en andere talen, die voor 't oor niet zoo gemakke lijk te determineeren zijn. Wanneer wij spreken van Go- thiek, dan meenen wij te werken met een hanteerbaar, vrij nauw* omschreven begrip. Op deze ten toonstelling wordt het ons weer eens tastbaar duidelijk, hoé veel omvattend en uiteenloopend dit terrein is. Men heeft het gevoel werelden te hebben doorloopen, wanneer men na de historie van Koning Clovis. een verwarrend en bijna onoverzichtelijk geheel van figuren dio elkaar overschrijden, enkele zalen verder stgat voor de zooveel rustiger beelden uit het hoofsche leven, waar de aardsche schoonheid het reeds van de he- melsche wint en wellicht nog ver rassender voor de tapijtpnreeks. „La Dame a la Licorne". waar een enkele vrouw, une grande dame*, bij elke voorstelliner in het mid delpunt staat cn ook door haar proporties domineerend werkt. Men zegt dat Jean de Chabannes— Vandenesse deze tapijten heeft besteld ter eere van zijn a.s- vrouw Claude Le Viste, weduwe van Geoffroy de Balzac. Als het een bewijs is, dat d#ze edelman men leeft in den tijd der^trou- badours veel van zijn bruid heeft gehouden, dan zou men ook tot de conclusie kunnen komen, •dat de kunstenaar, die de op dracht had uit te voeren, in be wondering "n vereerins: weinig voor die van zijn meester onder deed. De gratie van het Bourgon dische hof met zijn keur van Vlaamsche schilders wordt door deze Fransche gratie in stralend gebleven kleuren geëvenaard zoo niet overtroffen. Men moet naar de Florentijnen en de Japanners om een gratie te vinden in-de vrouwenvereerirjr. die men deze Fransche hoofsch- heid op één lijn geplaatst kan worden. Meer perspectief VEEL meer dan in de historie van Koning Clovis waar het perspectief vrijwel geen rol speelt en de figuren welhaast op elkaar gestapeld zijn teneinde ze in één en hetzelfde vlak te houden, is hier reeds eenigc diepte gegeven, hoewel de wand met zijn twee dimensies toch nog regeert. De zucht tot vertellen door de eeuwen heen een belangrijke trek in de beeldende kunst doet zich ook in de kunst van het tapijt in hooge mate gelden, en het spreekt vanzelf, dat de Bijbelverhalen en de legenden daarin een belangrijk aandeel nemen, Niet voor niets zijn de oudste drie tapijten, die op deze tentoonstelling te zien zijn. en zeker niet de minste, afkomstig uit de kathedraal van St. An gers, gewijd aan de Openbarin gen van Johannes. Oorspronk<?r lijk l>eeft deze reeks een wand beslagen van 150 meter breedte; thans is er nog 100 meter van over). De Bijbelsche stof vormt ook het hoofdmotief van de fa meuze tapijten 'met hun typische architectuur uit de kathedraal van Reims. Wereldlijke motieven Gaandeweg nemen de wereld lijke motieven de overhand en de ontwikkeling, die het gobelin met steun van de absolute vor sten in Frankrijk, doorloopt, krijgt rneer en meer een proble matiek karakter. Ook cfe primi tieven namen bij hun tafereelen bepaalde schilderijen en minia turen tot voorbeeld, maar zoo lang deze zelf zich beperken tot betrekkelijk weinig kleuren en zich bepalen tot twee dimensies, levert dit geen gevaar op voor het eigen leven van de tapijt- kunst. Zij raakt echter op dwaal wegen (vaak verblindend mooie!) wanneer zij het driedimensionale schilderij meer en meer op den voet giat volgen, en zich beij vert om de kleur tot in haar fijnste schakeeringen en tus- schentinten te verfijnen. Het Zwitsersche blad Ga- zette de Lausanne be- vat in zijn nummer van 19 j November een gesprek met een persoonlijkheid uit Ar gentinië (het is begrijpelijk, dat zijn naam verzwegen wordt) over de situatie ih Spanje, dat zulke belang wekkende gegevens bevat, dat wij het onze lezers niet willen onthouden. —„Dus, U künt er ziek in het te genwoordige Spanje niet meer oriënt eer en? „Wel", zegt de man. met wien wij spreken, „ik ben in Spanje geboren, ik heb er mijn halve leven gewoond, ik heb er mijn ziken. ik ben er ieder jaar heen gegaan maar neen, ik weet er den weg niet meer. Buiten Spanje gelooft men, dat het land verdeeld is in aanhangers van Franco en in communisten. En ik vind er noch den een noch den ander. Ongetwijfeld, er zijn wat partijfunctionarissen van de Phalanx, eenige hooge militairen er. een aantal geestelijken, die verwoede aanhangers van Franco zijn. Maar er zijn er evenveel, die tegen hem zijn en wat be treft de kringen van landbouw, industrie en niet te vergeten vooral den handel, die zouden graag willen, dat er een regiem kwam van persoonlijke en rna- terieele *zekerheid. dat' den ar beid en het behoorlijk function- neeren van de voedselvoorzie ning zou garandeeren. Zij zouden willen, dat er een eind kwam aan do afschuwelijke corruptie in de' Partij en in de officieele instellingen, waardóór zij geruï neerd werden. Deze kringen, groot *cn klein, verlangen naar vrede en stabiliteit; zij hebben een even grooten afkeer van de com munistische dictatuur als van die van Franco. Onder de arbeiders, dat is zoo, zijn veel extremisten, om zeer begrijpelijke redenen trouwens. Hun looncn zijn laag, hun rant soenen onvoldoende en de prij zen heel hoog. Maar de arbeiders zijn ook verdeeld in hun politie ke sympathieën. Er zijn commu nisten van Moskou, communis ten van de oppositie (Trotskvïs- ten e. d.), verder de groote anar chistische partij (die zonder twij fel vee] beter past bij het S'paan- srhc karakter dan de communis tische discipline) en tenslotte nog Je beide vleugels van de socialis tische partij, waarvan de link- sche samenwerking met de com munisten wil. iets. waar de rechtsche fel tégen is." „En de republikeinen?" De reiftiblikeinen? Die zijn er nauwelijks! Een paar dozijn libe ralen, die thuis pralen of in hun café's, maar die geen, enkele or ganisatie hebben. Zeker, de par- 'tjj van Azana is nog altijd wel georganiseerd (clandestien na tuurlijk. zooals alle partijen bui ten de Phalanx), maar zij wekt geen geestdrift en zij heeft niet den steun van bet leger. En het leger heeft den sleutel van de situatie in handen." Het leger beslist „Zou de legerleiding den ko ning niet graag terugzien?" „Ja, onder de oude officieren van hoogen rang telt men er heel wat. die aanhangers zijn van de monarchie. De jongere of ficieren zijn opgevoed in de be ginselen van den modernen au- toritairen staat (die in Spanje eerder clerico-militair is dan wat men gewoonlijk onder fascis tisch verstaal), maar de Duitsche militairen zijn er zelf nooit toe gekomen 011 het Hitler-rcgiem omver te werpen. "Rn in Spanje is het wel ongeveer net zoo. De discipline en den eed dien zij heb ben afgelegd, houden hen om te beginnen terug. Bovendien velen hunner zijn bang om hun post te verliezen, hun bevoorrechte situatie, hun hoogere rantsoenen of hun meer of minder wettig aandeel in de zaken kwijt te ra ken. Hun betaling op zichzelf is riiet schitterend, maar vandaag ten dag komt het in de aller eer ste plaats op invloed aan. De mi litair kan clan grondstoffen, aan transportmiddelen komen, hij kan zich vrij door het heele land bewegen (wat* een burger alleen Schijnbaar bereiken de tap'jtcn misdoende' een oogverblindend effect, in wezen offeren ze bun eigen zelfstandigheid meer en rneer op, al brengt deze tentoon stelling menig treffend staal, dat nog altijd tot bewondering dwingt. Moderne uitingen 1\/T ET het eind van de 19e iVI eeuw besluit het historische gedeelte van deze tentoonstelling, maar gelukkig is dat niet\ het laatste woord, dat het Fransche gobelin heeft te spreken. Met gerechten trots kunnen de Fran* schen er op wijzen, dat in de hui dige periode de mogelijkheid is hervonden om de aloude technie ken tot nieuw leven te brengen. De kunstenaars en uitvoerders leggen zich daarbij groote» beper kingen op. Het aantal kleuren, dat tot in de honderden was toe genomen. is weer tot een beschei den cijfer teruggebracht. Men ge bruikt doorgaans uitsluitend wol, terwijl vorige generaties (ook in de middeleeuwen trouwens) aan de .wollen "draad vaak een zijden ■dito toevoegden. En toch zijn de effecten, die de modernen herei ken. in hooge mate éclatant. Men denkt vaak aan glanzende zijde, fluweel of damast en ziet. dichtbij gekomen, dat de gebezigde draad wol is en niets dan wol. Beperkingen in 'de composities zijn er alleen in dien zin, dat men het vlak weer zooveel mogelijk eerbiedigt- Overigens kost het blijkbaar moeite voor meer dan één, om niet te gaan zwelgen in de formaten en het monumentale nog to overtroeven. Zelfs Savin, die overigens blijk geeft den juis- ten stijl te kennen, maakt af en tóe reuzen, die Assyrisclie afme tingen krijgen. Anderen klaroenen met de kleur, zoodat het iemand groen en geel voor de oogen wordt (men bedenke intusschen dat de kleuren in de toekomst nog heel wat verzwakken). Wie d tentoonstelling in omgekeerde volgorde teruggaat, na de moder nen in zich te hebben opgenomen vindt plotseling veel van het oude werk mat en dof. en zelfs weinig interessant meer. Toch geloof ik, dat men Lurqat en de zijnen, die wel als de groot meesters der modernen worden beschouwd, niet moet overschat ten. Ik ben heelèmaal niet zeker, dat Lurgat met zijn brillante fan tasterijen op den goeden weg is Een der schoonste voorbeelden van de Fransche tap*]* weef kunst', een gobelinwaarvan men zegt dat het om streeks 1500 door Thomas Bohier, kamerheer van den koning is besteld bij de ateliers genaamd „de oevers van de Loire". Het maakt deel uit. van een serie „Hoofsche landelijkheid,". Uit het feit, dat eenigen tijd geleden de beurshandel in de aandeelen van de Nederlandsche Bank is stopgezet, valt af te leiden, dat binnen niet al te langen tijd een wetsvoorstel tot nationalisatie van onze centrale bank verwacht kan worden. Het heeft zin zich af te vragen, of met deze nationalisatie een min of meer grondige wijziging van ons geld- en bankwezen te ver wachten valt. Het lijkt ons, dat men deze vraag onmiddellijk ontkennend kan beant woorden, omdat het nationaliseeren an de Nederlandsche Bank vermoe delijk nagenoeg geen principieele veranderingen .in ons monetair sys teem zal brengen, doch uitsluitend bestaande nog niet wettig vast gelegde regelingen zal legalisee- ren. Immers sedert het vorige jaar berust het uiteindelijke beheer van de Nederlandsche Bank voor zoover het monetaire aan gelegenheden betreft b\j den mi nister van financiën, zoodat het op dit punt weinig zal uitmaken of men de Bank nationaliseert of niet. Omdat de monetaire politiek van de centrale bank een zeer grooten invloed uitoefent op de welvaart van een land, kan men deze politiek on mogelijk voeren indien de richtlij- evenmin als sommige anderen met hun rhetorische en individua- listiséhe gewelddadigheden. Een kunst als deze zal pas dan tot de vroegere hoogte kunnen stijgen, als het experiment heeft plaats gemaakt voorevenwicht in de vormgeving en een zinrijke beel dentaal. toegepast op thema's die door de massa worden gedragen Het is intusschen al veel waard, dat deze kunst, die eertijds tot de „arts mineurs" werd gerekend thans in het centrum der belang stelling is getrokken cn weer zul ke eminente beoefenaars vindt. C. A- S nen niet overeenstemmen met de aljremeene economische landspoli- tiek. Iets anders is het echter of de ver. houding tusschen de Nederlandsche Bank en de particuliere banken door de nationalisering gewijzigd zal worden. Op het oogenblik is de ver houding aldus, dat de particuliere bajiken éénmaal per maand een overzicht van den gang van zaken aan de Nederlandsche Bank doen toekomen, terwijl zij verder de ver plichting hebben (by gentleman's agreement) om .credieten boven één millioen gulden door de Nederland sche Bank te laten goedkeuren. Ter loops zij. echter vermeld, dat ban ken nagenoeg nooit credieten van een dusdanigen omvang verleenen. Dwang DE Nederlandsche Bank kan, in dien zij. dat wenscht, de parti culiere banken steeds dwingen om haar wil te volgen, omdat zij indien een particuliere bank weerspannig zou zijn, in de eerste plaats haar het herdisconteeren van wissels onmo gelijk zóu kunnen maken en in de tweede plaats, doch dit geldt eerst sedert betrekkelijk korten tijd, haar het recht om als deviezenbank op te treden kan ontnemen. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat bij de nationalisatie van de Nederlandsche Bank dergelijke verhoudingen wettelijk zullen worden geregeld. Doch wij gelooven niet dat, ge zien de huidige politieke verhoudin gen inaons land, aangenomen mag worden, dat de bevoegdheden van de Nederlandsche Bank om zich te mengen in het beleid der particu liere banken voorloopig zullen wor den uitgebreid. Indien men, wat wel zeer waar schijnlijk is. de nationaliseering van de Bank of Engeland als voorbeeld zal nemen, zullen de aandeelhoude-'s hun aandeelen zien converteeren in Staatsobligaties, waarbij, evenals dat in Engeland het geval is geweest, eventueel discussies kunnen ont staan over de Vraag, in welke ver houding zij moeten worden omge ruild. 1 Op het interne beleid van de Bank zal de nationaliseerin^ vermoedelijk, evenals dat in Engeland het geval is geweest, in het geheel geen invloed heb ben. Samenvattend moet men dus con- cludeeren. dat een nationalisatie van de Nederlandsche Bank niets anders is dan het wettelijk regelen van een aantal bestaande toestanden, terwijl het uiterst onwaarschijnlijk Ls, dat ecnigszins belangrijke wyzigjngen in ons monetair bestel en in ons bankwezen, er het gevolg van zullen zijn.' kan met een vrijgeleide), hij kan zich met een opdracht naar het buitenland laten sturen, hij kan deviezen krijgen, enz. Zeker, de partijfunctionarissen hebben de zelfde rechten, maar hun «ter is aan het verbleeken. Zij houden nog één voorrecht: de opvoeding of beter de niet-opvoeding van hun kinderen. Bij voorbeeld; in d'? treinen van "het weekend kunt u heele troepen kinderen zien, die heel op hun gemak in de coupé's zitten, terwijl stoeten oude menschen moeten staan. Ziet u, dit is Spanje niet. Al die laarzen, al dat marchceren al dat zingen met zijn afgebeten rnythme, dat is een heel verschil met wat men onder de Spaan- sche cultuur placht te verstaan." „Maar de geestelijkheid, pro testeert, die niet?" „Ja wel. zeker, die protes teert. Er is zelfs een groote ver rassing geweest: de Jezuiet Her- reza. gedetacheerd bij tiet Vati- euan. heeft voor de leiders van de Katholieken een boodschap van den paus meegebracht, waar in hun wordt aangeraden, or.i een opbouwende katholieko be weging te organiseeren zon der Franco: Maar toch, u weet, ze zijn bang voor een burgeroor log, bang om hun klooster* nog maals te zien verbranden, bang voor massamoorden. Ziedaar wat zo terughoudt." Vrees voor oorlog „De vrees voor een nieuwen burgeroorlog is dus de grootste troef voor Franco „Zonder eenigen twijfel. De meeste Tienen, diê hem veraf schuwen, zijn toch nog altijd be nauwder vo'or een nieuwen bur geroorlog Daarom 6likken zij al les. En do Partij, de militairen en de geestelijkheid profitecren van het bestaande regiem. Alle anderen lijden er onder, het eco nomisch leven even goed als het cultureele. De pers staat onder censuur, het contact met het buitenland is zeer beperkt. Om uit zijn land te komen heeft de Spanjaard een verklaring noodig van den consul uit do plaats, waarheen hij wil gaan. om een paspoort te krijgen moeten er twee aanhangers van het regiem zijn, die voor hem instaan. Men behandelt iedereen als verdachte. En u kent. den Spaanschen trots! Voor het oogenblik kan de mo derne, georganiseerde -dictatuur met haar politie, 'met al haar machtsmiddelen het regiem nog in stand houden. Maar de eco nomische en sociale toestand wordt met den dag slechter. De gevoelens van wrok nemen hard toe. Er zijn nog altijd een massa politieke geVangenen en duizen den lieden, die wel zgn. vr.j jmr.dloopen. maar zich dagelijks voor controle bij de politie moe ten melden. Ik spreek hier na tuurlijk niet ov.cr misdadigers. Maar als je dan weet, dat een decreet van 1939 het lidmaat schap van een partij, die in 1934 volmaakt wettig was. tot een ■misdaad heeft verklaard, dan hoeft u zich niet te verbazen, wanneer men vele lieden, die zich „vandaag" volkomen bèhi- géHjk voelen in hun „wettige" positie, „morgen" tot misdadi gers verklaart." „Gelooft U aan een nieuwen burgeroorlog?" „Ik ben geen profeet en ik houd hem niet voor onvermijde lijk. dat de eenigen. die oyer de staat, ongetwiifeld- Zoolang er geen constitutie is, die de rechten waarborgt en precies de verant woordelijkheid vaststelt van allen,- regeerders en geregeerden. zoo lang er geen wettige oppositie mo gelijk is, zal die oppositie altijd illegaal zijn cn genPigd om ge weld te gebruiken. Het regiem is in gevaar, omdat het streng is, omdat hel zichzelf veroordeelt, omdat het geen correcties toelaat Geen staatsgreep „Zouden de Spanjaarden met geweld het regiem van Franco om. ver kunnen werpen?" Scheepstijdingen Hilversum 1112 van R'dam naar Buenos Aires. Van Osjade 10/12 te Guanta; Westerdam 13/12 van New York te R'dam verw Duivendijk 9-12 te Barranquilla; Indrapoera 10/12 te Suez; Maaskerk p 10/12 Las Palrnas; Volendam 9 12 te Mombasra. 18/12 te Suez en 31/1. te Southampton verw Aalsdijk 7 12 te Limitin; Aruba 8 12 van Trinidad; Barendrecht n. Aruba p 10/12 PrawJe Point; Kerkplein thuisreis 14/12 te Aden verw.Keile haven ca. 21/12 van Landana te Rot terdam verwacht- Prins Mauri'ts 18 12 van Chicago te Rotterdam verwacht Talisse p 11 12 Gibraltar. Rondo 11/12 te Port Said; Celebes 11/12 van Lon den; Picter de Hoogh 10/12 te Va lencia. Theseus 11/12 te A'dam, Juno 12/12 te A'dam; Kemphaan 11 12 van Amcterdam n Antwerpen; Venus 11/12 te Istanboel; Iris 9/12 te Cadiz: Noordwijk 10 12 van Ponta del Gada naar Plymouth; Tiberius 11 '12 te Pa ramaribo; Luna 10/12 van New- York naar W* Indië; Trajanus 11/12.van New Orleans naar W Indie; Pericles 11/12 van Montevideo. „Er kunnen natuurlijk aan slagen. incidenten voorkomen. Maar het is niet erg waarschijn lijk, dat de weinigen, die over de macht beschikken voor een staats greep, hem zullen plegen, n.l. de militairen. Znkunnen immers geen betere positie krijgen dan die zij hebben. Zij zijn nitt onte vreden enzij hebben de wa pens. De anderen zijn ontevreden, maarhebben geen voldoende machtsmiddelen. Jrlet is overigens wel duidelijk, dat er een echte cn een Zoogenaamde onclergrondsche beweging is. De laatste groep wordt eenvoudig gevormd door bandieten. Die sluipen buiten de steden rond, die zitten in dc ber gen, die verstoppen zich in de dorpen, waar zij hun handlangers hebben. Het is zeker, dat veel van deze elementen naar een nieuwen burgeroorlog haken; zij voeren trouwens nu al een guerilla. Een omwenteling ten voordeele van uiterst links zou of een nieuwen oorlog of een nieuwe dictatuur ten gevolge hebben of beide!" „Wat zijn de kansen voor de republikeinen?'' „Er zijn onder hen veel fat soenlijke lieden, maar te veel theoretici, zooals de voormalige minister van Justitie, Fernando de los Rios. De anderen zijn secretarissen, zoo nis Martinez Barrio, of zwakke figuren zonder persoonlijkheid^ zooals Giral. Prieto, de Baskische socialist, zeer intelligent on zeer populair, heeft het dan ook beter geoordeeld om geen zitting te ne men in het kabinet-Giral, dat trouwens stuit op den tegenstand van het leger, dat op het oogen blik het lot van Spanje in dc hand houdt. Ilelaas is het de hand van een verblinden egoïst-" Alleen maar anti „Hoe denkt men in Zuid-Ame- vika over Spanje en over Franco „Wij houden nog altijd van de Spanjaarden, van hun land. •cat zoo rijk is aan hulpbronnen, van hun nobelen treest. hun moed, hun opofferingsgezindheid. Maar wij begrijpen niet hun gebrek aan constructief organisatievermogen. Alle Spanjaarden zijn anti-Franco of anti-communist, dus alleen a n t i-iets. Noch dc een, noch de ander is in staat om een positief program op te stellen. En wie zou de verzekering kunnen geven, dat onder een meer liberaal regiem de individuen, hoe achtenswaar dig ook op zichzelf als individu, voldoende sociale tucht zouden hebben om zich vrijwillig te schik ken onder hun verplichtingen als burger? Ik geloof, dat dit een van de voornaamste redenen iiy. waar om het regiem-Franco blijft be staan. Daar komt bij, laten we dit vooral niet vergeten, de onmoge lijkheid om het van binnen uit te laten springen. Precies als het Hitler-regiem kan het alleen maar door dc kracht van het leger „ge liquideerd" worden, oop dezelfde manier dus als het tegen den wil van de meerderheid der Spanjaar den is gekomen. Na den burger oorlog had men dc menschen nog kunnen winnen voor Franco, wanneer ipen degenen, die mis daden hadden begaan, had ge straft. maar do rest rechtvaardig had behandeld. Maar het regiem heeft zich zelf ontcerd door zijn mecdogenloozc vervolgingen, zijn systematische onderdrukking. Het heeft den Christelijken geest, dien het heette to vertegenwoordigen, verraden. Momenteel is het Stalin, die de beste steun is Noor Franco. Dat blijkt een paradox, maar het is zeker; de buitenlandschc politiek van Engeland en de Ver. Staten, heeft Franco noodig in de Mid* dellandschc Zee. Dit is de reden, dat hij blijft-" „En wat denken de Spanjaar den zelf van hun regiem?" „Zij denken, wat ik IJ net verteld hebmaar zij houden hun mond om door te kunne gaan met denken! Vandaag dc ciag zijn er in Europa alleen nc. maar een paar kleine landen, zoo als Zwitserland. Zweden, Nedei land, Noorwegen, Denemarken, waar men denken kan wat men wilen zeggen, wat men denkt. Dat is tenminste de indruk, die een „vreemdeling" medeneemt uit Europa Zooals wij reeds gemeld hebben is de Koningin door de theologische fa culteit van Montpellier benoemd tot cere-doctor. In een kort interview heef de promotor prof. dr. Leenhardt aan een verslaggever van het ANP dc cc denen tot het aanbieden van deze doctorsbul verklaard. Prof. Leenhardt verklaarde, dat zijn faculteit allereerst Hare Majesteit een bewijs van dankbaarheid heeft willen toonen voor de belangstelling, welke zij aan d°.i dag heeft gelegd voor de theologische faculteit van Montpellier. Dit bleek o a.. toen vijftien jaar gele den de studenten. buiten medeweten der professoren. Koningin Wilhelmina een bijdrage hadden ^gevraagd voor den bouw eener kapel. De vostin had aan dit verzoek gehoor gegeven cn van haar gave werd toen het meubi lair der.kapel g-kocht. Bovendien hadden de studenten, die uit de ..Lage Landen" colleges te Montpellier kwamen volgen, den band met Nederland versterkt. Daarbij had men zich gedurende de bezettingsjaren nauw met Nederland verwant ge voeld. door dc verzetsbeweging, wel ke niet alleen hier. maar ook in Mont pellier krachtig was. Wat echter vooral de faculteit bewogen had om Hare Majesteit tot eere-doctor tc benoemen, dat was wat professor Leenhardt noemde J'inspiration chrétien- ne". welke zoo duidelijk tot uiting kwam in de toespraken door de ^rstin tot haar volk gehouden en wel speciaal in haar Kerstredevoc- ringen. Paarse toga Dc overhandiging van de bul ging gepaard met die der paarse toga (de kleur der theologie) afgezet met drie hermelijnen banen; het eereteeken der Fransche doctores. De faculteit van Montpellier werd opgericht in 1.598. als academie 'van Montauban voor letteren, kunsten en wetenschappen. Tijdens de vervolgingen, na de her roeping van het edict van Nantes, trok men zich terug in een klein dorp je in de buurt van Montauban. Toen de vervolging nog scherper vormen ging aannemen, werden de predikanten in een seminarium te Lausanne opge leid. Onder Napoleon I werd de aca demie van Montauban hersteld. Eerst zetelde zij nog twee jaar in Genève, daarna kwam zij op haar oude stand plaats terug, waar rij tot 1919 bleef. In dat jaar is zij naar Montpellier overgebracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 4