Luther overleed vierhonderd jaar geleden VyiooJut Tochtrijder voor eiken schaatssport verloren Volksopvoeding in Sowjet-Rusland; voor en tegen vorm van T NDERDAAD moest een DE figuur van Luther zou onvolledig be schreven zijn, indien geen melding werd gemaakt van zijn bijbelverta ling. die in 1534 gereed kwam. Haar stijl is beter dan de vertaling, die vele onnauwkeurigheden bevat, wat geen wonder is als men bedenkt, dat er zelfs iri onzen tijd nog be hoefte aan een nieuwe vertaling v\ordt gevoeld, maar ondanks dit bezwaar moet Luther beschouwd worden als de beste prozaschrijver van zijn tijd. De bijbelvei taling werd in grooten getale verkocht; er werd uit voorgelezen op alle godsdiensti ge bijeenkomsten, de Meistersingcr gebruiken haar voor haar gezangen onder gftuige 2 Vrijdag 27 December 1946 T\ EN achttienden Fe- bruari van dit jaar was liet vier eeuwen geleden, j dat Luther te Eisleben in het s Keurvorstendom Saksen, deL j zelfde plaats, waar hij 10 j November 1483 ïi'fls geboren, j overleed. In normale tijden zou deze datum zeker niet j onopgemerkt voorbijgegaan j zijn en ongetwijfeld zouden de couranten, als ze niet door papiergebrek tot allerlei be- j j perkingen gedwongen wa- j ren, den sterfdatum in her- j innering hebben gebracht. Nu de laatste dagen van het j ten einde spoedende jaar tot j overdenking stemmen, lijkt het gewenscht, alsnog aan- j dacht aan deze figuur van zoo veelzijdige beteekenis te schenken. HET is een bekend verhaal, dat Luther van vacantie terug- kcerende naar do universiteit te Erfurt, waar hij philosophie studeer de, onderweg, tijdens een onweer, in groot gevaar kwam te verkeeren. De zielsangst, die hij toen had uit gestaan. gevoegd bij de gewaarwor dingen tengevolge van den dood van een goeden vriend en tijdens een ernstige ziekte, bracht hem ertoe monnik te worden in het Augustij. nei-klooster te Erfurt, waar hij na een jaar noviciaat in 1506 de ge loften aflegde. Maar ook toen had hij bij de gedachte aan zijn tekort komingen en aan de goddelijke ge rechtigheid herhaaldelijk te kampen mot innerlijke onrust, die zelfs ri goureuze naleving der klooster voor schriften en harde arbeid niet ver mochten weg t.c nemen. Veel troost schijnt hij echter gevonden tc heb ben bij deu provinciaal der orde Johann Stan pita lie hem aanspoor de zich weer geregel aan de studie tc wijden en op \viet>s aanbeveling hij in 1508. naar Wittenberg kon gaan. waar hij eerst college gaf in ethica en na het. behalen van den titel baccalaureus biblica in Maart 1509 ook commentaren leverde op hot Oude en Nieuwe Testament. Het humanisme I "NE wetenschap verkeer. I 'in die dagen in een overgangsstadium van de scholas tiek naar het humanisme. In de Middeleeuwen was de geheele be schaving gegroeid uit den Katholie ken godsdienst; de wetenschap was niets anders dan een bepaalde ver schijningsvorm van het geloof. De Middeloeuwsche denkers, de scho lastici", gevoelden zich vóór alles on- deiwoipen aan de goddelijke we reldorde en vervielen door hun ge bondenheid aan het dogma der Kerk en door het achterwege laten van eigen wetenschappelijk onder zoek in eindclooze herhalingen. Allerlei oorzaken: het contact met de Möhammedaansche wereld met haar natuurwetenschappelijke ontwikkeling, de herleving van de studie der klassieke Oudheid, de ontdekkingsreizen, leidden tot het. ontstaan van een nieuwe wereldbe schouwing, waarvan de vrijheid van onderzoek en de vorming van een individueèlo mecning de voornaam ste elementen werden. De persoon lijkheid kon zich doen gelden tegen over de gemeenschap; boe sterker ze was, line meer kans ze had zich te kunnen handhaven. De invloed der zich vrij ontwikkelende weten, schap óp Luther's geestcshoudfcig is onmiskenbaar; zijn persoonlijkheid was sterk genoeg om hem mogelijk te maken zich staande te houden en zijn ideeën ingang te doen vinden. Niets wijst erop. dat Luther vóór zijn reis naar Rome in het najaar van 1510 de humanistische denkwij ze was toegedaan Wel toonde hij op zijn colleges groote zelfstandigheid en oorspronkelijkheid, die hem een voor dien tijd uitgebreid gehoor be zorgden, maar zijn rechtzinnigheid zal toch wel een der oorzaken ge weest zijn. waarom men juist hem naar Rome zond om aldaar een in de Augustijner orde gerezen geschil te bespreken. Klaarblijkelijk heeft dit geschil hem geërgerd, maar Rome ergerde hem nog meer. Op de hem eigen wijze uitte hij zich daar over: met uien ben ik gegaan en met knoflook teruggekomen. Misstanden J- serieus Katholiek zich door het Rome der renaissance te. leurgcsteld gevoelen. Volgens -de toen gangbare opvatting was de Paus onbeperkt meester over de geestelijke en materieele schatten der Kerk. -Sedert tientallen jaren hadden de achtereenvolgende Pau sen van deze opvatting een zeer ruim gebruik gemaakt; zoo kozen ze bij voorkeur hun familieleden in hooge functies, waardoor zelfs jon- gemenschen van 14 of 15 jaar reeds den kardinaalshoed ontvingen. De kerkelijke waardigheden wer den daardoor gedegradeerd tot in strumenten van eer- en hebzucht; wuftheid en willekeur kenmerkte daarbij de regeering van vele pau sen. en het is dus geen wonder, dat op den duur de geheele kerkelijke hiërarchie daarvan doortrokken werd. Hervorming der kerk in hoofd ■en leden was dan ook het verlangen van al degenen, die begrepen, dat de eerbied voor den ..stedehouder van Christus" en de liefde voor de kerk tot in den grond geschokt wa ren. Maar alle doeltreffende pogin gen tot verbetering werden door do hoogste machthebbers en belang, hebbenden verijdeld. De toestand der kerk in Duitschland was van het bovenstaande een getrouwe co- pie: volgens een vermoedelijk van bisschop Berthold van Chiemsee af komstig geschrift waren vele Duit- schc bisschoppen onbekwaam en leidden zij een wereldsch leven, ter wijl voor allerlei kerkelijke functies de beste gegadigden werden gepas- i seerd. Kentering VEELAL worden dc ja ren 15131516, toen hfi op zijn colleges de Psalmen en de Brief aan dc Romeinen behandel de de tijd van kentering in Luther's el oof genoemd. Hij kwam openlijk op tegen- de misbruiken der hooge geestelijkheid en wendde zich lang zaam af van de scholastici. Van ketterfj kan nog geen sprake ge. - weest zijn. want, in 1515 werd hij benoemd tot districts-viearius over elf Augustijner kloosters in Saksen men roemde zijn vroomheid en 1516 ook zijn nobele houding tij dens een pest-epidemie te Witten berg. Luther maakte in de jaren 1515 1517 den indruk cenigermat,e over werkt te zijn; hij was nerveus en werd bij tijdeh door zijn oude ziele- angst gekweld." Bij een -paar promo ties deed hi.i uitspraken, die hij la tei beschouwde als het begin van zijn nieuwe theologie: uit eigen kracht kan de mensch Gods geboden niet houden; dc eenige voorberei. ding tot de genade is de uitverkie zing door God. Wij worden niet ge- echt vaardigd. omdat wij het goede doen, maar wij doen het goede, na dat wij gerechtvaardigd zijn. Een aautal jonge theologen en humanisten werden aanhangers de zer nieuwe theologie: dr. Karlstadt. Melanchton. ScheurI e.a. Zij ston den achter Luther, toen hij zijn ac tie tegen den door Leo X uitgeschre ven aflaat begon. 95 stellingen nE 95 stellingen in de Lalijnsche taal, dus alleen voor een geleerd dispuut en niet voo«- het groote publiek be. stemd zijn tot op zekere hoogte een samenvatting van zijn nieuwe theologie. De gi of-populaire wijze, waarop de volksprediker Tetzel af laten aan -den man bracht en de menschen wijsmaakte, dat ze zelfs \oor overledenen de genade konden vergrooten. wordt slechts terloops in de stellingen 18. 19. 21 en 29 aun- geioerd. Luther stelt den Paus ver antwoordelijk en zegt. dat de aflaat leen geldigheid heeft voor den Paus, lie van penningen \an den arme de Pieterskerk wil bouwen, terwijl hij zelf rijker is dan de rijk ste Crassus! Het verweer der Kerk tegen deze aantijgingen kan men niet an-i-rs dan weinig geslaagd noemen. Een groot aantal anti-theses werd ei te nen openbaar gemaakt en e\ enals .le 95 stellingen in het Duitsch ver taald en verspreid. Ze waren deels grof. zooals die van Tetzel, deels onverstandig, omdat ze als ware kerkleer bestempelden, wat Luther als persoonlijke politiek van den Paus het sterkst verworpen had. In het algemeen gesproken beging men de fout hem verre te onderschatten: dat gebeurde zelfs nog toen kardi naal Cajetanus hem in October 1518 te Augsburg een verhoor afnam, maar met zijn scholastieke beperkt heid tegen den belezen humanist het onderspit moest delven. De on verzoenlijke toon van al wie zich tegen hein verklaarden, had tenge volge, dat Luther zich met meer be slistheid te weer ging stellen en zich gaandeweg verder van het ker kelijk dogma losmaakte. Zijn vech- tersnatuur kreeg de overhand, zijn geschriften waren \olgens zijn eigen uitspraak onstuimig en oorlogszuch tig. zijn mondeling verweer toornig Luther te Augsburg in 1S18, waar kardinaal Cajetanus hem een ver. hoor afnam maar tegen den belezen humanist het onderspit moest del en fel. Vooi het fijne werk prees hij zich gelukkig met de hulp van den hoogst bekwamen Melanchton ,.die keurig en stil te werk gaat, bouwt en plant met beleid naar de gaven, die God hem schonk". In den ban TOEN woorden niet baatten, was het te verwachten, dat de Kerk naar machtsmiddelen zou grijpen; niet terstond echter gebeurde dit, want de verdere ontwikkeling werd sterk beïnvloed door de keuze van een opvolger van den .in Januari 1519 overleden Keizer Maximiliaan. De Pauselijke stoel streefde een tijdlang naar de candidatuur van Frederik den Wijze, landsheer en beschermer van Luther, dien men als gevolg van deze intrigues e entijdlang na genoeg ongemoeid liet. De uiteinde, lijke verkiezing van Karei V, de on gunstige rapporten mid den pause- lijken nuntius Aleander over toene- menden aanhang van Luther, Lu ther's felle ontkenning van dc on feilbaarheid der concilies tijdens een dispuut met dr Eek deden le kerk grijpen naar haar uiterste mnchtmiddel: don ban. En als hij dan op 10 December 1520 de banbul bui ten de Elsterpoort in Wittenberg in het vuur werpt, weet hij, .dat men hem beschouwt als een nationale fi guur. die Duitschland wil bevrijden van den invloed der prelaten te Rome. Hij wist zich gedragen door talloos velen uit ziïn volk, vooral ook door de vorsten en den adel in wie hij steeds zijn beschermers heeft gezien. Karei V, dien hij prees als het jonge edele bloed, koos evenwel niet zijn partij: de internationale po litiek drong den jongen keizer in verband met den dreigenden oorlog tegen Frans 1 weer in het vaarwater van den Paus. Zoo kwam het. dat Frederik dc Wijze opdracht kreeg Luther naar den Rijksdag te Worms mee te brengen. Men legde hem daar alleen het uitgeven van ket. tersche en opruiende geschriften ten laste en sprak de Rijksban over hem uit (Mei 1521), zoodat Luther niet alleen buiten de Kerk, maar ook buiten de wet kwam te staan. Onrustig leven DIT heeft hem niet be let nog 25 jaar, zij het dan verre van rustig, voort te leven. Zijn verdere bestaan werd wel zeer beïnvloed door Je politieke constellatie: Karel's ooilogeu tegen Frans 1 en tegen de Turken, ge- voegd bij de onzekere houding van den Paus. gaven Jen Protestanten een zekere vrijheid, omdat dc keizer de hulp der hervormde, vorsten en edelen niet kon missen. Luthcr be hoefde daardoor sleehts bü tus- schenpoozcn ondergedoken tc blij ven; na tien voor hem door innerlij ke onrust weer zeer moeilijke maan- den op den Wartburg vertoonde hij zich herhaaldelijk in het openbaar, al moest hij de uitbreiding van de nieuwe leer hoofdzakelijk aan zijn medewerkers overlaten. Talloozo uitspraken en geschriften hielden het contact echter levendig. In het algemeen drong hij hierin aan op- gehoorzaamheid aan de wereldlijke overheid en steunde hij vorsten en hóoggeplaatsten. In den Boerenop. stand van 1525 gaf hij hun den raad de roofzuchtige moordenaarsbenden met het zwaard uit te roeien en zoo werd hij mede de oorzaak, dat socia le en economische situatie der boe ren zeer onbevredigend bleef. Krietieke dagen beleefde de Her vorming omstreeks het jaar 1530, toen Karei V tijdelijk van zijn inter nationale zorgen bevrijd den rijks dag van Augsburg bijeenriep op een moment, dat onder Je Protestanten verdeeldheid hecrschte. Een deel hunner richtte tot den keizer de door Melanchton geredigeerde con fessie, een bylijdenis van een zeer gematigd karakter, waarin men trachtte te bewijzen, dat men niet Lulher als Jonker Georg. schuilnaam van den Hervormer op den Wartburg onchristelijk had gehandeld, maar waarin de afwijzende houding' te- geenover Je bisschoppelijke en de Pauselijke macht toch zoo scherp was. dat de Keizer zijn neiging tot het sluiten van een compromis be dwong en Je nieuwe leer veroor. deelde. Deze uitspraak herstelde de eenheid der Pro testa nlsche vorsten, die nu weldra hel Schmalkaldisch verbond sloten (27 Februari 1531). De hernieuwing van het conflict met Frankrijk bracht ook nieuw respijt voor de Hervorming: Je 8 eh m a 1 k a l dis che bondgenooten moesten eerst in 1540 na den dood van Luflier naar de wapenen grij pen. Prozaschrijver i-n zoo werd ze van een geweldigen ii-vloed voor de verbreiding der nieuwe leer. Luther stierf te Eisleben in een tijd, toen donkere wolken zich voor het Protestantisme samenpakten; Karei had na den vrede van Crépy dc handen geheel vrij en de Her vormden waren opnieuw onderling verdeeld. Het werd hem bespaard het begin van den oorlog, dien hij aRijd had willen vermijden te bele ven. Hij werd met groote plechtig, heid tc Wittenberg begraven in de zelfde slotkerk, die zoo bekend ge worden is dooi de daad van 31 Oc tober 1517. CH. H. VAN AKEN. Cijfer elf en het schaatsenrijden schijnen onverbreekelijk aan elkaar verbonden te zijn (Van onzen'specialen vêrslagger.' DE schaatsenrijder, die eenmaal onder de bekoring is geraakt van het tochtrijden in Friesland, is voor eiken anderen vorm van ijssport verloren. Hij heeft hoogstens een welwillend air de dédaris voor „krullen draaiers" en ijs-hockeyers, maar elke slag, die hij doet op de locale ijsbaan, beschouwt hij vanuit den ge zichtshoek van het tochtrijden in het koude, vlakke Noorden. Weersvoorspellingen en ijsberichten bij de radio-nieuwsberichten zijn belangrijker op dit moment dan Linggadjati en de mijnwer- kersstaking van Lewis, kortom hij is bewogen door een soort koorts. Hij wordt pas iets rustiger, als hij in den trein naar Fries land zit en dan wordt hij bezeten door de vrees, dat het op het kritieke moment zal gaan dooien. Maar dit jaar leek het daar niet op; je zag en hoorde het vriezen' in den slecht verwarmden trein; immers de vorst toekende elk kwartier fraaier en dikker ijsbloe men op de ruiten, die kraakten in hun sponningen, zoodat het ge- zegde: liet vriest, dat het kraakt niet op losse gronden blijkt tc be rusten, Het cijfer elf en het tocht rijden schijnen onverbrekelijk ver bonden te zijn in Friesland; als jonger broertje van de beroemde Elfstedentocht is de laatste jaren de Elfmei'entocht geboren, die een waardig representant is. Was hij, zooals oorspronkelijk vastgesteld was. op Zaterdag 21 December ge houden, dan was het heelemaal een plezierrit geweest vanwege het Zwitsersche weer. Maar Zon- Het prachtige traject over de elf Friesche meren (rok duizenden lief hebbers Een kijkje bij den contro lepost Heep. (P.) dag loeide het uit het ZAV., en om niet met het praedicaat van mooi- weerrijders gedoodverfd le wor den, zijn we dien dag het Hecger meer overgeworsield en hebben ons tenslotte bij een warmen haard met veel oud-vaderlandsche dranken in Workum weer bijge spijkerd. Maandag 23 December was hft dan de langvérwachte dag. De be volking van het anders zoo rus tige Sneek is met een derde of nog meer vermeerderd. Files rijders in allerlei costuums voor de cafó's op de veemarkt om de controle- kaart rpachtig te worden- Opge bonden wordt bij de schilderach tige Waterpoort, die vandaag geen schepen doorlaat, maar duizenden rijders ziet passeeren. Het weer is helder, alle voorspellingen ten spijt vriest het, er staat een straf fe wind uit Zuidelijke richting. Als er dan toch wind moet zijn, is het een voordeel, omdat we dan T7 EN van de terreinen, vvaarop het bolsjewistisch regiem, sinds het .n 1917 aan de macht kwam. werke lijk ontzaglijke en bewonderenswaar dige resultaten heeft kunnen boeKen, is dat van d<= volksopvoeding. Vah het begin af hebben ck? nieuwe heer- schers over Rusland alle krachten in gespannen. om het analphabetisme, dat onder het tsaristisch regiem regel was voor de overgroote meerderheid van het Russische volk, te bestrijden en weg te werken. En wij herhalen het het succes, dat zij hiermede gehad hebben is geweldig geweest: het analphabetisme is ook in wat vroeger d<» meest achterlijke streken van het geweldige rijk waren, althans onder de opgegroeide en opgroeiende jeugd, volkomen uitgeroeid. Was vroeger een zeer groot deel van de jonge Russen, die moesten op komen voor hun nummer werkelijk /erstoken van iedere intellectuecle vorming, ook van de meest primi tieve, tegenwoordig heeft vrijwel iedere Russische ooldaat minstens een lagere school achter den rug Waar een modern leger, waar de modeine oorlogvoering eenvoudig niet meei te denken zijn zonder althans een mini mum van intellectueel^ scholing, kan men zonder overdrijving zeggen, dat de bolsjewistische volksopvoeduig een van de zeer groote factoren is ge weest voor de Russische overwinnin gen in dezen oorlog. Hoe ontzaglijk uitgebreid die taak van de volksopvoeding is geworden, kunnen wij demonslreeren aan eenige cijfers, die wij ontleenen aan een be schouwing van André Pierre in de- Gazette de Lausanne van 4 December, waaruit WÜ trouwens nog meer ge gevens voor dit artikel hebben geput. Veertig milliard OP de begrooting van de Sovvjet- Unie voor 1946 is voor onder wijs en opvoeding het respectabele Dedrag van 40 milliard roebel uitge trokken. een getal, dat op .zichzelf natuurlijk weinig zegt, vandaar dat door Anthony Berkely 52 Een succes?" herhaalde Judith, met meer twijfel dan beleefdheid. „Natuurlijk", verzekerde mijnheer Chitterwick haar. „Misschien was mijn optreden wat drastisch, maar ik heb mijn doel bereikt. Ik heb niet slechts haar bril onderzocht, maar bovendien heeft zij dien van mij in haar handen gehad" ,,Maar... maar welk nut had dat?" vroeg Judith verbaasd. Mijnheer Chitterwick's oogen schit terden nu. „Haar bril is een bedrog. Het zijn gewone glazen! Ik verwacht te dat al half en half. Zij heeft zich vermomd. Ik weet nog niet met welk doel, maar dat zal ik wel uit vinden. In ieder geval is zij een ver dacht persoon, die wij in het moeten houden". „Hoe is het mogelijk, mijnheer Chitterwick! Maar waarom gaf U haar bovendien Uw bril nog? W^t had U daarmee voor?" „Ik bezit nu een paar prachtige vingerafdrukken van haar op de gla zen", antwoordde mijnheer Chitter wick trots. Judith keek hem met ontzag aan. Mijnheer Chitterwick vertelde niet. wat Rb niet juffrouw Goolc's vinger afdrukken zou doen, of wat hij er van verwachtte. Misschien wist hij het zelf ook niet... HOOFDSTUK IX' De misdaad geconstrueerd De volgende twee dagen werden door mijnheer Chitterwick feitelijk met nietsdoen doorgebracht. AVel had hij lange gesprekken met Mouse ge had, maar nieuwe gezichtspunten wa ren daarbij niet aan het licht geko men. Zijn bril had hij naar Moresby ge zonden met de vraag hem een foto der vingerafdrukken toe te zenden en na te gaan of deze bij Scotland Yard bekend waren. Een naam had hij in zijn brief niet genoemd, want ten slotte had hij geen afdoend bewijs, dat er met juffrouw Goole iets niet in orde was. Na eenige dagen ontving hij een vriendelijk antwoord vah' Moresby met de gevraagde foto's. De vinger afdrukken. aldus schreef de hoofd inspecteur, waren bij de Engelsche politie niet beken^l Niet wetende wat nu te doen, besloot mijnheer Chitter wick ten slotte de foto's naar de Amerikaansche politie te zenden. Juf frouw Goole had immers eenige jaren in Amerika gewoond en men kon nooit weten Het was Mouse, die mijnheer Chit terwick ccn nieuw idee voor een verder onderzoeken aan de hand deed. „Wc praten maar en praten maar", merkte hij op, „en zeker van dit en zeker van dat, maar eenigen vooruitgang maken we niet". Mijnheer Chitterwick moest dit tot zijn spijt toegeven. ,.Ik vrees, dat ie gelijk hebt, De mogelijkheid is, dat wij hier zoo weinig aanknoopingspun- ten hebben. Sommige criminologen schijnen hun beste theorieën op eeni gen afstand van het tooneel van de misdaad tc kunnen ontwikkelen, maar wat mijzelf betreft...." „Het tooneel van de misdaad", peinsde Mouse hardop. „Wel. ten slotte hebben we dat. n°8 niet opge zocht". Mijnheer Chitterwick greep deze kans tot meer activiteit onmiddellijk aan. „Wij. mogen geen gelegenheid voorbij laten gaan", zei hij energiek. ..Ik moet toegeven dat ik er op het oogenblik het not niet van kan inzien maar de Franschen hebben cen me- thode om een misdaad op de plaats, waar deze gebeurde, te reconstru- eeren en zij schijnen daarbij af en toe succes te hebben". Wordt vervolgd wij er ter nadere adstructie aan toe voegen. dat dit 14 milliard roebel 'nooger is dan het vorig jaar. Wal de omvang van deze .rege'eringstaak be treft: op het oogenblik bezoeken 29 339 000 leerlingen een lagere of middelbare school, het hooger onder wijs wordt gevolgd door 653 000 siu- dtnten. terwijl tenslotte de technische scholen van allerlei aard een geza- menli)ke bevolking hebben van 1.030.000 Van dit laatste type scholen zijn er in de Sovvjet-Unie dan ook maar liefst 3328. wat gezien den sterk technocratischen inslag van het mo derne Russische leven niet behoeft te verwonderen. Van vecl meer beteekenis echter dan deze op zichzelf indrukwekkenae cijfers is het feit, dat dit heele on. derwijs, deze heele volksopvoeding in dienst, is gesteld van één bepaalde ideologie, de co.mmunistische of, nauwkeuriger gezegd, de Stalinisti sche. Wie zouden beter dan de tegen woordige machthebbers in Rusland weten, dat .-wie de jeugd heeft, de toekomst hoeft"? Geen neutraliteit jp-J ET is zoo langzamerhand van al- 1 1 gemeene bekendheid, dat de Partij de laatste maanden bezig |S op allerlei gebied de teugels, die in en door den oorlog slapper waren gaan hangen, waren uitgerekt of soms met opzet waren gevierd, weer strakker te gaan aanhalen. Er gaat, e^h golf van „zuivering" door de Sowjel-Ume en het intellectuele leven bliift daar. van wij hebben daarop al eens eerder de aandacht gevestigd al lerminst verschoond; het is er. inte gendeel, een van de meest voor ae hand komende en belangrijke objec ten van. In dit verband spreekt het wel vanzelf, dat de argusoogen van de Partij ook op het onderwijs zijn ge richt. Bij den aanvang van den cur sus in September gaf de Prawda het parool uit: „weg met' de neutraliteit en het boekenformalisme uit het on derwijs en deze leus werd door het blad nader uitgewerkt in een be schouwing. die te karakteristiek is. om haar niet m haar geheel ovei te nemen. „De uitroeiing van het formalisme is nauw verbonden met het probleem van de ideologische vorming van onze jeugd. De Partij, de Staat, Kameraad Stalin hebben een geweldige belang stelling voor de communistische op voeding van de opgroeiende genera- tie. In de onlangs door het Centrale comité van de Partij aangenomen re solutie met betrekking tof, de tijd schriften „De Sfer" en Leningrad wordt de beteekenis van de opvoe- dino van de jeugd duidelijk onder streept. He/ Sowjet-regiem kan niet dulden, dat men de jeugd zou opvoe den in een geest van onverschillig heid voor de Sowjet-politiek Wij hebben de (vak een nieuwe generatie van menschen te vormen, die vol fris. schen ijver is, die gelooven in hun werk, die niet bang zijn voor bezwa ren en klaar staan om ze uit den weg te ruimen". De Prawda wijst er vervolgen* op. dat de volksopvoeding in dezen geest gedurende den oorlog door de ouders, de docenten en de organen van de Partij al tr zeer is verwaarloosd en versloft zij constatee:t. dat hic-nn onmiddellijk verandering moet Ro men en spoort de ministers van on derwijs der onderscheiden republie ken van de Unie en de Academie van paedagogische wetenschappen aön om er voor te zorgen, dat dit inderdaad spoedig gebeurt. „De juiste geest" EEN dergelijke aanmaning van de Prawda in een tijd van zuive ring kan moeilijk worden misver staan. Er zijn dan ook van de zijde van het onderwijs reeds twee reac ties oP gevolgd. In de eerste plaats heeft de rector van de universiteit van Leningrad, prof. Woznesjensky zich gehaast om te verklaren, dat aan zijn universiteit alles in oide is, op één uitzondering na. dat de hoog leeraren hun onderwijs geven in den eenig juisten geest, dat zij de juiste leerboeken gebruiken, dat het comité van de Partij er goed functionneert en dat de studenten geregeld de door communisten voor hen gehouden po litieke bijeenkomsten bezoeken. Die eene uitzondering, waar de hoogge leerde rapporteur op doelt, is de phi- lologische faculteit Hier houden zijn collega's zich inderdaad te veel afzij dig van de actueele problemen en be_ handelen' op hun colleges onderwer pen. die te weinig met hei leven van het land te maken hebben, hier ver kondigen eenige studenten zelfs „de onpolitieke, verderfelijke theorie van de kunst om de kunst" Ook met de historie en met de kunstgeschiede nis js het niet heelemaal in orde, maar de regeering kan gerust zijn; rector Woznesjensky waakt en zal er voor zorgen, dat de vlek op zijn uni versiteit spoedig zal zijn verdwenen. Partij-wetenschap MINSTENS zoo karakteristiek is de andere reactie. Zij bestaat uit een adres, dat het geheele onder wijzend personeel van Moskou heeft gezonden aan Stalin en waarin zij hem de verzekering geven, dat zij ai- les in het werk stellen, „om het Rus. sische volk voor te gaan in den strijd voor' de concrete toepassing van de theorieën van Marx en Lenin" Deze opvoeders geneeven zich niet om hier aan toe te voegen: ..bij het onderwij zen van de jeugd vergeten wij geen oogenblik, dat alle wetenschap is we tenschap van de Partij, dat het onder wijs niet kan worden losgemaakt van de politiek van de Partij, die de le vende grondslag is van het Sowjet- regiem" Bij de lezing van dit, fraais rijzen den bewoner van West-Europa cje ha ren te berge, vooral op dit oogenblik, nu hij net een geestelijken en licha- melijken strijd van 25 jaar tegen fas cisme en nationaal-socialisme achter den rug heeft. Deze twee uitla tingen, die van den voor de Overheid buigenden en bukkenden rector „magnificus", die zijn collega's aan brengt. en die van de gelijkgescha kelde docenten, maken hem boven dien in eens duidelijk, waarom de Sowjet-Unie nog niet tot de Unesco is toegetreden Dr. C. D. J. BRANDT TUINKALENDER 27 DECEMBER. Zoowel de CU. via als verschillende cactussen en an dere kamerplanten kunnen in sterke mate worden aangetast door wollui zen Deze beestjes gelijken veel op kleine witte vlokjes wol en ontleenen daaraan hun naam, Ze zuigen rfe sap. pen ui de bladeren en scheuten op en scheiden daarbij bovendien rog een zoetstof a), waardoor de plantendee- len worden bedekt en waarin dikwijls zwammen gaan rvoekeren Deze wol- luizen kunnen worden bestreden door aanstipping met een penseeltje met eenige druppels- brandspiritus S. L. Elfrnerentocht het eerste stuk tegén den wind in hebben. Zoo heel veel last heb je er niet eens van, want de lange file van schaatsenrijders in één compacte massa. ,,Kalverstraat" Maar dat is dan ook het eenige nut. want door het vaiieercnde tempo van de verschillende rijders doet het gekrioel veel denken aan de Kal vorst raat met opstoppingen, verkeerd uitwijken en zelfs een verkeersregelaar in IJlst incluis; Nog erger wordt dit op de snïalle slootcn naai' het Pieke- en Hisse- meer, soms treffen rijders elkaar met* de vlijmscherpe schaatsen, vallen en verwondingen zijn het gevolg. Maar niemand heeft daar vecl aandacht \oor, in dicht sa- mengeslóten stormcoionne gaat het op Oudega aan. op welks to ren de vlag wappert als teeken van welkom. De controletent wordt ongeveer omver gedrongen door de honderden rijders, die de conlmie-stempel begeeren en na een kwartier kan men verder, als tenminste de schaatsen niet van je boenen zijn getrapt. En direct daarop de Oudelgaarster Brokken en Makke Brekken, de wind schuin tegen* op keihard ijs. De tanden op elkaar, de uitbundige stemming die bij de start heersch- te, is verdwenen, men hoort niets anders dan het monotone gekras van de schaatsen en soms een doffe val op het ijs. Rijders met imposante ijscostuums (en vooral „Noren") doen onzekere slagen en kijken bewonderend naar de Friee zen, die op gymnastiekschoenen in volmaakt evenwicht tegen den wind in jakkeren. En zoo gaat het naar het Heegermeer, waar we links af moeten, zoodat we den wind schuins achter krijgen en dus iedereen plots een zeer goede rijder is, al maken sommigen da verende smakken over niet-gezie- ne schotsen of sneeuwijs met ge broken schaatsen als resultaat. De Heegercontróle was een weldaad vergeleken bij Oudega. Daarna het zwaarste stuk: pal tegen den wind in naar Sloten over het meer De Kalversti'aatdrukte is minder geworden, de compacte massa is uiteen gevallen in ploeger) met hetzelfde tempo en nu gaat het er maar om een goeden gangma* ker te worden. Grijnzend en drei gend wuiven de rietbosjes, in het ijs gestoken ter makeering van d® baan, ons tegen, meter na meter inktzwart ijs met witte bubbels moet veroverd worden, menig rij der blijft stilstaan en kijkt boos naar zijn schaatsen, alsof die da oorzaak zijn van zijn niet verder kunnen. Emmers water Hijgens en zwetend bereikt me nigeen bet oude Sloten, waar em mers water leeggedronken worden door de uitgedroogde rijders maar heeft men eenmaal de Langesloot gehad, dan is de tegenwind over wonnen en de derde stempel be reikt. In vliegende vaart over de Groote Brekken en Koevorder Brekken, de dreigende pluimen van bet Slotermeer knikken nu: „goed zooo. goed zoo." en alras een blijde inkomst op de Lang- weerderwielen vanwege de mu ziek en de vele vlaggen. Sommi gen stellen zich op in het pavil joen achter warme chocola of ranja, maar de meesten aanvaar den terstond het laatste traject over de Goengarijpster Poeien, Sneekermeer en Houtesloot op Sneek aan. om in hetzelfde café van 's morgens de laatste stempel en de medaille te veroveren, die door charmante dames met lief tallige glimlach aan de transpi- reerende rijders worden uitge reikt en terstond alle pijn in voe. ten en rug doen vergeten. De sfeer Men pioet deelnemer geweest zipi om de sfeer te kunnen genie ten. Stel u voor, duizenden rij ders van allerlei slag, die allen hetzelfde doel hebben: de 80 km, volbrengen op het Friesche ver- voermidde, de schaats, langs \1 moren. Het stille Friesland is plotse ling overbevolkt met rijders, die wind en scheuren in het ijs trot- seeren. Want in dat opzicht is de Elfrnerentocht een waardig pen dant van zijn grooten broer. De Friezen „opgelegd" of aan een stok in waardige houding en strakke gezichten, met heel ge- wonp jasjes aan en de dikke ijs muts over de ooren, de .famkeV' in een moderner ijscöstuum met broek en wind jak, de Ho'! anders gemeenlijk in fraaie uitdossing met Zwitsersche namen op nun mouw, maar met schaatscapaci- teiten die maar al te vaak omge- kc-eid evenredig daaraan zijn. De degelijke koek-eh'-zoopjes met warme melk en de heerlijke Frie sche koek, waar allesbehalve kies keurige rijders uit eikaars kop pen en glazen drinken om maar haastig weg te komen. De con troleposten, waar heviger veldsla gen geleverd worden dan bij de van den oorlog. distributierijen in de ergste dagen Maar hoven alles het trotsehe gevoel één van die vele duizenden te zijn, herkenbaar aan de op de borst gebonden deelnemerskaart on later de medaille. Dat wil heel wat zeggen voor een Hbllander, die gewoonlijk niet veel voelt voor uiterlijke ken teekenen, maar otf dezen dag deze aversie volkomen aflegt (Ongecorrigeerd) De Argentijnsche voetbal ploeg San Lorenzo, die verleden Zondag nog de sterkste Spaan- sche club Atletico Avaicon met 4—1 geslagen had. is op verras- sende wijze voor 50.000 toeschou wers door Real Madrid met zelfde cijfers geslagen.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2