Amersfoort viert Kerstmis Vele duizenden vulden de kerken Amersfoorts Mannenkoor Schaatswedstrijden aan de Rubensstraat Raad van Stoutenburg in vergadering bijeen Klokkenspel in Kerstnacht Nog altijd blijft Ruiten troef' Oude Meesters in d' Oude Lanteern ■Vrijdag 27 December 1946 /N den Kerstnacht luiden naar een oud volksgebruik de klokken. Hun galm stijgt op uit vijvers en meren, waarin de legende hen heeft laten verkwijnen bij de een of andere verschrikkelijke gebeurtenis in lang voorbije dagen. Wij hebben nog maar weinig overgehouden van deze mooie fcistelijkc gebruiken bij onze voor vaderen. Wij hebben geen tijd om stit.te zijn en te luisteren of ons oor niet ook den geheimzinnigen klokkenklank kan opvangen. Wij hebben haast geen tijd om ons te verheugen over het echte klok gelui op onzen stads- en kerktoren op Kerstavond. Het is te hopen, dat wij volgend jaar zoover komen, dat op een vastgesteld uur alle klokken, maar dan ook werkelijk alle klokken hun galm over de huizen van onze stad laten gaan, ook die van den O.L. Vrouwen-toren, welke beweeglijk zijn opgehangen. Het moet zoo worden, dat iedereen moet luisteren, dat iedereen met hun klank de blijdschap in het hart wordt' gehamerd, dat Vrede is op aarde voor de menschen van goeden wil. werking met de A.O V. kunnen aankondigen, dat op T Januari a.s. in de Markthal zal worden gege- iri. Hervormde kerk OM kwart voor elf riep de klok van de St. Joriskerk op tot den jeugddienst. Tegen drie uur in den morgen werd de klok van de „Ellëböogkerk" wakker. Om vier uur sloten zich aan de twee klokken van t Zand en die van den Berg. Om vijf uur bimmeld© kort het ietwat amechtige klokje van St. Henricus. O ja. het is tel kens weer mooi, als een bronzen klokkenmond zich opent en zijn lied zingt over stad en land. Maar mooier is hun eensgezind zingen. Op den heiligen Kerstavond zijn wij allen, van welk een gezindte wij ook zijn, het eens: Dan is vre de op aarde in aller harten. En dan stijgt eensgezind ook met den klokkenklank ons gebed ten he mel: God, schenk de volkeren werkelijk vrede! In den avond bespeelde onze beiaardier M. I- v. d. Werff ook het carillon. Wij zijn reeds ver trouwd geraakt met de wijze, waarop hij de bekende volkswij zen speelt. Op zulk een avond moeten zij den hoofdschotel vor men van het programma. Maar men wenscht er tusschen door ook graag iets anders te hooren Wij zijn niet op de hoogte van al die bijzonderheden, het carillon- spel betreffende. Maar ons dunkt, dat er toch, zoo niet in Neder land. dan toch zeker in Vlaande ren, aparte uitgaven bestaan van stukken, die voor Kerstavond zijn geschreven en gezet. Het is met een carillon in bescheidener mate zoo gesteld als met de radio: men weet niet wie luistert; 'maar men doet er goed aan. bij de sa menstelling van 't programma zoowel als bij zijn uitvoering zijn beste krachten te geven. Wij le ven in een tijd, die zich weer be zint op de schoonheid van eigen lied en spel. En wij hopen, dat ook onze beiaardier een volgen den Kerstavond toont, meer met onzen tijd mee te leven. Vroegmis OOK dit jaar waren de zoo stemmingsvolle nacht- of vroegmissen in de katholieke kerken weer intieme en toch feestelijke gebeurtenissen. De pa rochie O.L Viv-Hémelvaart moest wegens de groote vraag naar plaatsen en de beperkte kerk ruimte den vroegen dienst herha len èn de eerste, nachtmis begon op den Elleboog' reeds om 3 uur. Hi< zong het koor een driestem mige marinenmis. Maar ook hier kwamen later de jongensstem men er bijdie in den Kerstnacht pas de echte sfeer brengen. Het jongenskoor van deze keVlc is blijkbaar nog niet voldoende ge schoold. om den licelen dienst te verzorgen. Maar het verheugt, dat de dirigent de moeilijke taak o_p zich genomen heeft om een jon genskoor te scholen. Daar is het koor van St Fran- ciscus reeds verder gevorderd- Hier zongen de jongens den hee- len dienst, die begon met het mooie moment, dat een in het wit gekleed meisje door den mid- dengang naar voren schreed en Jiet Kerstkindje in de krib legde, "terwijl het koor een Marialied zong. Jongens en mannen gaven hun beste krachten bij de uitvoe ring van de driestemmige mis voor gemengd koor van Jos- de Klerk en zeker ook bij dé tijdens de stille missen uit te voeren lie deren en cantates. Het was onze bedoeling geweest, ook de Sint Ansfriduskerk te bezoeken, maar dit lukte niet. want reeds liep de klok togen vijven en op dat uur zou de dienst in de St. I-Ienricus- kerk beginnen. Wij waren er niet op uitgetrokken, om critiek te ge ven over de muzikale uitvoerin gen in dcfre vroege diensten; maar dif ruogen wij tocli constateercn* muzikaal was de dienst in de St. Henricus het best verzorgd. Reeds de keuze van een moderne vier stemmige mis bewees, dat dit koor vergevorderd is. En tijdens de stil le missen met beurtzang van koor en volk werd hot een svaar jube len van do heldere geschoolde jon gensstemmen. Behalve de oude be kende liederen, die men in geen Kerstnacht wil missen, was or ook weer nieuws, dat w-aardig aan sloot bij het bekende repertoire, zoodat met de verzorging van <ie- zen dienst hot Henricus-kcrkkoor zijn reputatie heeft hoog gehou den. Wio trouwens enkele dagen geledon do door dit koor voor Ijla- dio PCI verzorgde uitzending had beluisterd verwachtte niet an- ders. En het doet ons genoegen, dat wij reeds hier het a.s. concert van het Henricuskoor in sam.en- DOOR den Kcrkcraad der Ned. Herv. Gemeente werden tij dens de Kerstdagen in alle kerk gebouwen kerkdiensten gehouden en op den Tweeden Kerstdag al leen in de St. Joriskerk, waaraan liet Herv. kerkkoor medewerking verleende. Behalve deze kerkelij ke bijeenkomsten werden door ve lerlei instanties en organisaties verstfeestvieringen belegd. De kinderen der gezamenlijke Zondagsscholen kwamen op den Eersten Kerstdag in de St Joris kerk samen 0111 onder leiding van ds. Mackaay te luisteren naar de aloude Kerstboodschap. In de ver schillende wijken vonden onder linge wijk kerstfeesten plaats. I11 het Rijksopvoedingsgesticht werd door ds- Blok in den dienst des W001 ds voor de protestanten voorgegaan waarbij een zangkoor tje uit pupillen van Kinderzorg samengesteld, medewerking ver leende. In het meisjeshuis aan de Korte Beekstraat, werd door Hervormde Jongeren de gebruikelijke Kerst maaltijd gehouden voor de loge ment bewoners uit geheel Amers foort. Een maaltijd, die sedert ve le jaren op Kerst- en Paascli feest bereid wordt. Ds. Koolhaas en ds. Blok leidden den maaltijd. Op Kinderzorg \0nde11 eveneens Kerstfeestvieringen plaats. Be stuursleden, personeel en kinde ren verzamelden zich rondom den Kersthoorn waar het altijd weer nieuwe Kerstevangelie harten en zinnen vervulde. Ook in liet tehuis voor ouden van dagen der Ned. Herv. diaconie werd door wijkpre. dikanti diakenen en hun dames en de oudelieden het heilsfeest herdacht. •Tong en oud zijn ook dit jaar weer geroepen tot het feest. De verantwoordelijkheid is weer op gelegd in een nieuwe gehoorzaam heid, een evangelische gehoor zaamheid, zijn duizenden, jong en oud. tezamen de gemeente van Jezus Christus, gesteld. De op dracht werd gegeven. De belofte werd gehoord. De wereld in 1947 zal ondervinden of de belofte ook geloofd is. Gereformeerde diensten T N de Geref. kerk. L. Vrouwe- 1 straat werd het Kerstfeest in geluid met een wijdingsdienst, op Maandagavond. De beide predi kanten, ds. D. Zijlstra en dr. N. H. Ridderbos, spraken resp. over de onderwerpen „Uit armoe rijk dom" en „Uit rijkdom armoe." Het Geref. zangkoor onder lei ding van den heer Netelenbos ver leende medewerking. In de kerk Zuidsingel werd be halve de gewone diensten op Eersten Kerstdag Donderdagmid dag een Kerstfeest voor de kin. deren der Zondagsscholen gehou den. Leger des Heils 'T> ENEINDE aan de vele belang stellenden, die telken jare den Kerstvroegdienst plachten te bezoeken een plaats te bieden, had het Leger des Heils beslag gelegd op de Markthal- Te zes uur Eer sten Kerstdag ving de vroegdienst aan met een indrukwekkende pro loog, waaraan medewerkten een instrumentaal trio, een vocaal kwartet en een sopraan. Daarna werd de samenkomst, waarvan de leiding in handen was van ma joor Langelund, voortgezet met zang en prediking van het Kerst evangelie. Des middags te 3 uur werd een jeugddomonstratie ge. houden, waarin de kinderen van hel kinderhuis aan de Emmalaan medewerkten. Tiet programma be stond uit recitaties, samenspraken etc. Tweeden Kerstdag 's middags vierde een 150-tal kinderen in de zaal aan het Havik een Kerst feest. Interkerkelijke Jeugdraad A AN' den ooravond van Kerst feest werd om elf uur van wege den Interkerkelijken Jeugd raad een samenkomst belegd in de St. Joriskerk waar als liturg fungeerde ds. Gosse?, Doopsge zind predikant en als prediker ds Zijlstra, Gereformeerd predikant. Met Hervormd kerkkoor, onder leiding van den organist.eantor Adr. Schuurman, verleende daarbij zijn medewerking. De Lichtenborg i-\ F.T Kerstfeest bracht ook ver lichting in de harten van patiënten en personeel van „De Lichtenberg". In den vroegen Kerstmorgen zong het zusterkoór in de hall van het ziekenhuis ge wijde liederen. De kaarsen van den kerstboom wierpen hun stem mig licht in de hall. Het Ned. Hervormde Kerkkoor o-l.v. den heer Adr. C. Schuurman, concer teerde in den middag, waarna ds- Braakman een dienst leidde, op- .geluisterd door het zangkoor der zusters. Alle zieken, voorzoover daartoe in staat, woonden dezen dienst bij en luisterden aandach tig naar de Kerstboodschap. Voor ile zusters werd deze eerste Kerstdag besloten door een bijeen komst onder leiding van de Di rectrice, die Kerstverhalen voor las. Tweeden Kerstdag zong het zusterkoor tijdens de bezoekuren. Elisabeths Gasthuis HET is een goede gewoonte van onze koren om in den Kerst tijd met zang en spel den zieken troost en vreugde te brengen. De traditiegetrouw zongen weer en kele jongens en mannen van het St. Henricuskoor op den Eersten Kerstdag 's namiddags op de za len, in de hal en ook in het pa viljoen. Wie met hen verder trok hooide slechts weinig herhalin gen, een bewijs, dat het koor over een wol zeer uitgebreid repertoire beschikt.' Al die liederen on koor- wérken kregen een goede muzika le verzorging on brachten den zieken en ook hot verplegend per soneel voel vreugde. En de jon' gens en mannen zetten do kroon op hun zang met do verzorging san een feestelijk Lof in do kapel, dat door do radio-installatie in het huis werd gerelayccrd. zoodat allen mee kondon genieten. Hier was de Kerstzang mot orgelbege leiding wol 't mooist, vooral oen gedeelte uit een Fransche Kerst cantate. Met dit bezoek opende hot Sint Tlcnricus-kerkkoor eon rij van meer muzikale bezoeken: een da meskoor o-l.v. don heer M. Lorijn. een instrumentaal ensemble en ook 't Amersfoortsëh Mannenkoor zullen hun zoo welgeslaagd on even gretig ontvangen als gul go- geven zang en snol horhalen on zeker diepe dankbaarheid oogsten hij de zieken Zon en Schild LJ ET \mcrsfoorts Manner zong Dinsdagmiddag voor tienten en personeel van de si"'ir tingj.Zon en Schild", waarna men nog langen tijd gezellig bijeen bleef. Ook in bol paviljoen vierde men gezamenlijk hel Kerstfeest. Tweeden Kerstdag voerden het muziekcorps en het zangkoor van de stichting gewijde muziek uit, waarna een der doktoren het Kerstverhaal vertelde. Allen heb ben het gebodene zeer gewaar deerd. Militair Hospitaal N E vereeniging van oorlogs' slachtoffers uit Winterswijk heeft don patiënten van het mili tair hospitaal aan den Hoogewég een Kerstfeest bereidt waarbij ds. Rijnsburger de leiding had. Ds. Dijkhuis uit Aaltcn leidde den Kerstdienst waarna bovengenoem de vereeniging «le zieke en gewon de militaire» tiacteerde op appels, kransjes, e.d. Op gen Kerstdag ga ven jongens van de II.B.S. een uitvoering in het hospilaal, die door omstandigheden slechts door woinigeg werd bijgewoond. Uitspraken Tribunaal Het Amersfoortsche Tribunaal deed Dinsdagmiddag uitspraak tegen Louise J. v. d. Bogert te Amersfoort, die er van beschuldigd werd vertrouwelijk te hebben omgegaan met den beruchten beul van het P.D.L. Amersfoort, den Pool Kotella. Gedetineerde Van den Bogert werd veroordeeld tot interneering gedurende twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Zij zal het zonder de kiesrechten en het recht tot bekleden van openbare ambten moeten stellen. De N.S.B.-er Martinus Gozcn van Terwisga uit Amersfoort kreeg een jaar met aftrek en werd uit de kies rechten ontzet. De eerstvolgende Tribunaalzitting is vastgesteld op 3 Jan. 1947. Gladheid veroorzaakt ongeluk Mevrouw P. viel Dinsdagavond ten gevolge van de gladheid op den Hooglandscheweg en liep een lichte hersenschudding op. Zij werd door de G.G. en G.D. naar huis gebracht. HAD DARWIN GELIJK0 Deze foto. welke gemaakt werd in den dieren tuin fe St. Louis (Ver Staten) verwierf een prijs in de jaarlijksche foto prijsvraag in de klasse „humor". (P.) Zoo romantisch Gerrit van den Burg met zijn mannen werkt, zoo 011 romantisch liet hij een door hem samengesteld strijkorkest musiceeren. Dit feit, op zichzelf geen verwijt, gaf aan het haast tradioneel geworden kerstconcert van AM.K op tweeden Kerstdag in de St. Joriskerk een zekere tweeslachtigheid. Hij. die In zijn directie van de vocale werken zoo vaak zijn vreugde aan dén vollen koorklank uitte, gunde zijn strij kers niet den tijd om een warmen oon uit te zingen. En daarnaar raagt juist Arcangelo Corelli's eenvoudige muziek. Deze uitvoe ring deed me ietwat 'huiverig te- ugdenken aan dien tijd. dat wij soortgelijke werken als dit Kerst- concerto grosso uit 't barok-tijd perk onder de leiding van weten schappelijk geschoolde bezeten stijlzuiveraars zeer strak en on bewogen moesten musiceeren. Zoo -rg was 't nu hier niet, maar meer doorleefd en warmer hoor ik toch juist deze heerlijke muziek van Corelli liever. Daar verdraagt de Suite in a klein van Georg Phi lipp Telemann voor fluit-solo strijkorkest beter deze houding Piet van der Hurk gaf er een vlotte uitvoering van en het or kest begeleidde hem volgzaam. Aan de begeleiding van Mevr Dora van DoornLindeman ont brak in den beginne nog het een en ander zoodat het eerste deel van de echte kerststemming ade mende Aria uit Cantate nr. 151 van J. S. Bach voor sopraan, fluit en strijkorkest pas bij de reprise een gave uitvoering genoot Een heerlijk brokje muziek, een echte zangerige Bach! E11 Mevr. v DoornLindeman won voelbaar aller harten met den stralenden en diep doorvoelden zang van haar mooie stem Meer dan met de reeks Bretonsche noëls, die Gerrit v. d Burg naar de bewer king van Fr. Darcieux kundig ge orkestreerd had. Kostelijk naïeve teksten en wijzen, voor welker vertolking zich echter volgens mijn gevoel beter sereene kinder- stemmen leenen, ofschoon ik moet toegeven, dat mevr v. Doorn—Lindeman in haar dictie grooten eenvoud betrachtte Mannenkoor moge mij vergeven dat ik eerst de gasten besprak, ofschoon zijn zang natuurlijk het hoofddeel van het programhia vormde. Van de twee uit vroeger jaren bekende Palestrina-koren bekoorde ook nu weer vooral het wonderbaarlijk fijne tekst-imita torische stemweefsel van In'no- centes, dat ik van 't koor nog nimmer zoo goed hoorde Er wa ren nog meer herhalingen, die men echter steeds gaarne weer op een Kerst-uitvoering beluister. Het in tekst en melodie lichtvoe tige Oud-Holl. Nyt Oostenlanden klinkt echter door zooveel man- nenkelen vertolkt te zwaarwich tig en vraagt om de onbezwaarde frischheid van jeugdige kelen. Enkele der koralen liet Gerril d. Burg die zijn mannen we derom uitstekend leidde van lied tot lied, door een bazuinkwartet meespelen. Het klonk goed. Maar beter klonk het, toen dit kwartet een weldoordachte begeleiding blies in het Offertorium „Inveni David" van Anton Bruckner. Reeds bij de eerste klanken van Als afsluiting van de actie Ruiten is Troef', werd j.l. Vrij dag het ingezamelde glas naar Berlicum (N.B.) vervoerd. Door het gunstige aanbod van den beer W. Wolfsen, beschikte men over een goed gesloten vracht auto, die het glas. zonder ook maar één ruit te breken, in Ber licum afleverde. Maar ruiten al leen is niet voldoende! Daarom startte de tweede auto van Ge meente-Werken met bestem ming Geldermalsen om stopverf te halen. Deze was door de wel willende bemiddeling van den Betuwschen Oliehandel te Zalt- Bommel opgehouden, speciaal voor dit doel. Ook arriveerde de ze auto behouden met een res tant glas en de stopverf, bene vens een tweetal Soester schil ders. die zich beschikbaar had den gesteld om hulp (e verlee tien in Berlicum. Daar werden zij ontvangen door het gemeen tebestuur. dat allen aan een Bta- bantsche koffietafel noodigde. Aan dezen disch \oerde de ge- meente-secretaris van Berlicum hot woord. In een kort weder* v oord memoreerde de Wethou der van Sociale Zaken van Soest 991 de vorig jaar reeds gehouden glas-actie in Soest, met bestem ming Ubbergen, die toen een groot succes was. Dat er nu nog betrekkelijk veel vrij groote rui len zijn ingezameld, verheugde hem zeer, doch hij sprak de hoop int, dat nog meer ruiten be schikbaar zouden worden ge steld. omdat nog niet alles is ge dicht. Bij een bezichtiging van het dorp bleek dat de aange voerde SO M2 glas. nog lang niet voldoende zijn. Veel directe nood i6 gelenigd, maar nog is het niet genoeg. Laat de lauwen en laatkomers bedenken, dat bij de heerschen- de koude met de weinig brand stof en het ruitengebrek de warmte vervliegt en dat schil derijen ook zonder glas hun hoe danigheid behouden. Elders bestaat hieraan drin gende behoefte. Laat even op Volksherstel weten, dat u nog wat glas hebt te missen bet wordt weggehaald. Mocht bet mogelijk zijn op korte teimijn nogmaals met een zending glas naar Berlicum te gaan. het zou een zegen zijn. deze muziek was 't, alsof na al die lieflijkheid der liederen de poor ten open gingen toe een andere majestueuze klankwereld. Ik kan niet anders dan Mannenkoor en dirigept zeer dankbaar zijn voor deze stralende vertolking, waar mede zij een korte maar toch be langrijke bijdrage hebben gel verd tot de Bruckner-herdenking in Amersfoort. En ik sluit met uitspreken van de hoop, dat Man nenkoor meer werken van dezen componist in zijn repertoire moge opnemen. De tot de laatste plaats met aandachtig luisterenden gevulde St. Joriskerk bewees, hoe geliefd de concerten van AM.K zijn. Dit keer stelde het koor zich in den dienst van een echt vaderland sche zaak en bestemde de op brengst voor het comité „Eere schuld en dankbaarheid". D. Gerritsen bij 't begin en Majoor Aalmoezenier Ds. Groenewegen aan 't slot lichtten het streven van het comité toe en pleitten voor een gulle gift, die zeker iedereen dankbaar voor het op dezen middag gebodene zal heb ben gegeven. HANS M. SCHEIFS WIJ zijn zoo gewoon geraakt de kunstzaal „d Oude Lan teern" te zien als omlijsting voor moderne kunst, dat do oude mees ters in hun vergulde en gekrulde lijsten werkelijk even vreemd aan. doen; terwijl deze wanden van nature toch met oude kunst ver trouw d zijn geweest. Het zijn in hoofdzaak zeventiend' eeuwers bier bijeengebracht, en die onder ling vooral dien leeftijd gemeen hebben. De variatie is zeer groot en men kan voor de zooveelste maal vast stellen, dat bet onderscheid tus schen de groote en kleine mees ters een min of meer fictief on derscheid is, ja zelfs dal tusschen oud en nieuw. Wie, die den naam Dalens niet direct kan thuisbren gen, zou er zijn hand voor in het vuur durven steken, dat dit ijs gezicht uit de 17e of wel uit di 10e eeuw stamt? l'k voor mij kies voor de Romantische School maa: dan toch verwonderlijk dicht bij geest en sfeer van de oude IIol landers. Jan Hackaeri behoort ze ker niet tot de „grooten" maar mag ons dit beletten aan dit be koorlijke landschap ons hart te schenken- Ik voor mij sla het hoo- ger aan dan het landschap met paarden van den beroemden Wou werman. Het „romantisch" land schapje van J. van Ruysdael wint liet van beide, maar zijn oom Sa lomon zegt mij in zijn fraai door zichtig riviergezicht (de Vecht?) toch nog meer. Een eeuw verder en men ziet een landschap van J. van Os, dat aan Cuyp herin nert en op Voerman preludieert Hoe onze 17e eeuwers bet ge laat tot spiegel \art de ziel en van hun reflexies konden maken, is af te lezen aan hei bezielde, krach tige vrouwenportret van N. Mae: 11 ook aan de twee groepen bid dende mannen uit 1637, zijvleugels blijkbaar van een altaarstuk een onverbiddelijke zakelijkheid, die aan onzen Xederlandschcn aard nimmer vreemd is geweest (het linkerluik is sterker dan het rechter). Er is niets nieuws onder de zon. Wat belet ons, om dat curieuze stukje van Van Bvlaait. den Utrechter, waarin 1 ij schertst met de schutterij, in verband te bren gen met liPt sur realisme? Qua esprit wel een van de juweeltjes dezer tentoonstelling, cïie overi. geus ook goed werk van Breke- lenknm, v. Ostade, D. Ténlers II Hals. iie) fraai werk van W. van Mieris on een zeegezicht niet een zijner schoonste van L. Backhuisen bevat. Tenslotte nog een viertal res* wet abele ziekenkamertafereelen ;n den tfien eeuwer Cornelis Proost.. "A.S B BAKER NAAR DE BOYS B. Bakker die geruimen tijd was opgesteld als spil van HVC heeft ersclirijving aangevraagd naar Amersfoortsche Boys De Boy* keeper Hoek d'e zooals enkele da geleden in een der plaa'seliike bieden was verniel ver-'-krlJving aangevraagd naar AI''TC blijft Amersfoortsche Boys-doel ver dëdigen. Het is dc Amersfoortsche IJsvereeni- ging gelukt, om in samenwerking met den K N.S B nog juist voor het inval len van cfen dooi proefwedstrijden te organiseeren op de baan aan dc Ru bensstraat. Het ijs was in vrij goede conditie, doch daar er te weinig be kendheid aan de wedstrijden was ge geven. bleef men van deelname van bekende rijders verstoken. Slechts twee werkelijk goede rijders. P. Blauw uit Stompetoren en C. Kuiper uit Heer Hugowaard, verschenen aan den start. De voornaamste uitslagen luidden: 500 m klasse A. 15. 16 en 17 jaar: 1 P. Blauw (Stompetoren) 56.4 sec 2. G. H Pon (A'foort) 1 min. 2 4 sec. 3. W. A. Brandscn (A foort) 1 min. 7.8 sec.; 4 D. Obbcs (Lcusden) 1 min. 9.1 sec.. 5. Joh. Smit (A'foort) 1 min. 9.4 sec. Klasse B. 18 en 19 jaar: 1 C Kui per (Heer Hugowaard) 56.2 sec.; 2. H. Aal (A'foort) 1 min. 3.6 sec 3. J Otto (Pernis) 1 min. 4.1 sec.: 4. E. de Haan (A'foort) 1 min. 6 4 sec.: 5. A. Middelhoven (A'foort) 1 min. 10.2 sec. 1500 m. Klasse A 15. 16 en 17 jaar I. P. Blauw (Stompetoren) 3 min 3 2 sec 2. G. H Pon (A'foort) 3 min. 20 sec ;3 D Obbes (Lcusden) 3 min. 48.1 sec.. 4. Joh. Smit (A'foort) 3 min. 48 2 sec.; 5. Scheerder (A'foort) 3 nun. 49 sec. 1500 m Klasse B. IS en 19 jaar: 1. C. Kuiper (Heer Hugowaard) 2 min. 56.5 sec»; 2. J. Otto (Pernis) 3 min. 27.2 sec.. 3. H. Aal (A'foort) 3 min 38.1 sec.; 4. E. dc Haan (A'foort) 3 min. 39.5 sec.; 5. Middelhoven (A'foort) 3 min. 48 4 sec. Tot besluit reed dc 16-jarige P. Algemeene militaire Pensioenbond Men schrijft ons: Vrijdagavond j.l. hield de afdee- ling Amersfoort van den Algemee- ner- Miltairen Pensioenbond. een vergadering in Amsvorde. Van de gelegenheid 'die gegeven was tot het stellen van vragen over pen sioenrechten werd druk gebruik ge maakt. Bij de voortgezette behande ling sphetste de voorzitter de on gunstige omstandigheden, waarin vele gepensionneerden en weduwen zich bevinden. Ook zij, «die na (le inwerkingtreding van do wetten na 1922 zijn gepensionneerd komen thans ernstig in het gedrang. Het Hoofdbestuur heeft zich tot. den Mi nister van Oorlog. Marine en Over- ze.osche gebiedsdelen gewend en tevens den noodtoestand voorge dragen aan de commissie „aanpas sing pensioenen", die daarvoor in het loven is geroepen. Bij bet onder houd dat ofls Hoofdbestuur met de ze commissie mocht hebben bleek begrip voor bun pleidooi te bestaan, alsmede voor de oud-Indisch strij ders. die zoo schriel worden behan deld. Er is gegronde hoop geves tigd. dat voor de geponsionneerde militairen en weduwen een behoor lijke regeling zal worden getroffen. Het Bestuur betreurt liet dat in onze afdeeling nog meerdere ge- nensionneerde militairen zijn. die zich niet hij den Bond hebben aan gesloten. die tocli ook hunne belan gen behartigt Willen wij hopen, dat zij vriiwHlig tot ons komen, be sloot «le voorzitter. Politie-varia E. G. F werd op den 'Ijs baan door zekeren B. met een schaats zoodanig op den arm ge slagen, dat hij zijn arm eenige dagen rust moei gunnen. De eigenaar van een luxen auto had deze voor een perceel aan den Braamweg staan, ter wij) hij even binnen was. auto had dezen voor een perceel Voor het bevriezen had hij eenige dekens op de motorkap gelegd. Hoe groot was zijn verbazing, toen de'ze dekens in dit korte tijdsbestek ontvreemd waren. —Op de Burgemeester Gro- thestraat stond een D.K W. auto geparkeerd aan de rechterzijde. Eigenaar was K. T. uit Hilver sum. Een groote vrachtauto kwam \un een erf gereden en mede doordat de bestuurder niet goed uitkeek, kwam de vrachtauto in botsing met den luxen auto, waar door deze ernstig beschadigd werd. Mevr. D. inoest een bood schap doen en plaatste haar rij wiel tegen de winkelruit. Toen zij buiten kwam, bemerkte /.ij dat haar rijwiel verdwenen was, doch dat er een ander voor in de plaats stond. Van A. B. aan de Soester- bergschestraat. werden 2 konijnen uit een schuur ontvreemd. Blauw een extra rit over 1500 m tegen den Amersfoortcr B. Bouma. Ook dit maal werd Blauw eerste. Zijn tijd was 2 min. 59 sec. Bouma volgde met Cbl sec. verschil. De heer Kalt reikte in het clubgo* bouwtje enkele prijzen uit. Commandant Ch. Doorman bezocht Amersfoort Nieuwjaarsdag, 's avonds achti uur, zal de leider van het Leger des Heils in Nederland, Komman- Jant Charles Durman, een openbare samenkomst leiden in het gebouvfr Havik 25. De Kommandant, die vorig jaar December het bevel over het Ne- derlaildsche territorie kreeg, was tot dat tijdstip leider van hot Brit- sche Red Shield Work in de nabije Oost, Italië, het vasteland van Europa en andere lauden. Van 19291936 was de Komman dant muziek-secretaris van Enge land. Het Leger des Heils telde toentertijd daar te lande 22.000 mu zikanten en evenveel zangbrigade- Ie den. BINNENBRAND DOOR KORTSLUITING Donderdagavond brak vermoe delijk door kortsluiting brand uit in de stoffeerder!) en meubelma kerij Ivories aan den Leusderwcg 16S. Matrassen, kapok, meubels e.d. waren een welkome prooj voor de vlammen. Toen de brand" weer arriveerde hadden bewoners en buren den brand reeds gedeel telijk gebluscht. De brandweer deed met een slang op de water leiding dc rest. Het perceel brand de van binnen geheel uit. Burgerlijke stand '24 December Geboren: Dick Cornelis, z. v. C. .1 van O.oijcn en C. \V. Vist Hendrik, z- v. A. Snijders en M» van Gulik; Maria, d. v. G. Ruiten beek en A. Flos. Getrouwd; G. C. de Booij en J. Balk: C. Westcrhoff en A. B. Grü- ter; C. A. Slootcr en .T. van den Brink: G. Jansen en M. van Zoe- ren; G. A- van Luijn en A. M. Ouderling. Hoevelaken Predikbeurten Zoiulag 29 Dt'ci'nher N frier* landsche Hervormde Kerk 10 uur en 2.30 uur ds. Van Amstel. Geref. Gem. Gebouw „Bouw- lust" 9.30 en 6.30 uur Lecsdienst. Medische dienst Voor de gemeenten Hoevela ken en Hoogland (waaronder cok Hooglanderveen) wordt voor aanstaanden Zondag de artsen- dienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dokter W. Verbeek te Hoogland, telefoon nummer K 3493—260. Deze waar neming geldt voor de praktijk van dr. F. W. Klaarcnheek al- hire. oorthuizen Autobotsing eischte een doode en vier gewonden Dinsdagmorgen vond er op don Rijksweg nabij „De Akker" te Voorthuizen een zeer ernstig ver keersongeval plaats, hetgeen aan één persoon het leven kostte. De „bus" van dc Nederlandsche Spoorwegen van de lijn Amers foortEdeWageningen reed met 18 inzittenden komende uit de richting Amersfoort, in volle vaart op een militaire auto, welke met groote snelheid uit de richting Apeldoorn kwam. Beide wi-gciis werden zeer zwaar be schadigd doch van de chauffeurs werd alleen de-militair licht ge wond. Twee passagiers uit de „spoorbus" werden zwaar ge wond enkele andere licht ge wond. In de militaire auto be vond zich een lifter, militair v. L. uil Zuartobroek, die met verlof naar huis ging. Deze werd op slag gedood. Dr. tón Bokkel Hun- nink uit Voorthuizen en Dr. v. d. Horst uit Barneveld verleende de eerste hulp aan.de slachtof fers. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van Stoutenburg de .de Ruiter" on der voorzitterschap van jhr mr J K H de Beaufort. Behandeld werden achtereenvolgens' Notulen Bcgrootingswijziging 1946. Belegging van gelden Wijziging der hondenbelasting verordening. Toepas sing der Kon besluiten F 55 en G 13 er. wijziging der kinderbijslagverorde- ning Vaststelling der begrooting 1947. Wijziging der legesverordening. Be- krachtininn besluit benoeming wethou ders. Vaststelling van een verordening op de straatbelasting. Vaststelling be drag per Iccrhnq t b.v lager onderwijs, asl.stclling vergoeding nrt 10 L. On- •rwijswet 1920 voor b'>rondere scho or. over 1945 Subsidie landbouwon- d'Twiis 1946 Verhuring v. d. onder- wiizTSwpijjJng. Benoem ng van leden dor Comm'sslc tot wering van school- rzuim. Bonocnvng van leden der Commas'* «-an Toezicht op het lager ondcrwus Al!* nuntcn werden met al gemeene stemmen aangenomen. Het oorstol tot wijziainq van het ambte- --o-i -efHncnt werd verworpen. Tijdens de rondvraag vroegen en 1 verkregen de heeren Kleinveld en Boersen inlichtingen resp. over de mo torbrandspuit en dc huisslachtingen. Daarna sloot de voorzitter d* «-«rqnde- ring. 1onsden Nieuwe burgemeester voor Leusden en Stoutenburg Met ingan<r van 16 Januari 1947 is benoemd tor burgemeester van ile gemeenten T,eusrlpn en Stouten burg. iIp heer M .1 E Kwint, thans burgemeester van do gemeenten i i*der, Rnrwnuts waarder en Rietvi (Z H.). De heer Kwint is als gempent^-corTo-M'-is van Huizen (N.H.), als hoofdambtenaar ter se cretarie van Wnhern en als burge- •tooster-secretaris van Koudekerk Z.H werkzaam geweest. De heef Kwint, is op 3 Juli 1891 te Bunnik geboren, is \'ed. Hervormd en staat de gematigd rechtsche heginselea voor.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3