Wloohd'— Kerstmis op Willem Barentsz Radio-programma Annammeezen beschieten verkeer in Cochin-China Ontmoetingen aan de Rivièra Te middernacht werd weer een walvisch gevangen Dollarleening voor Nederlandschen wederopbouw? Vcor» esi achtergrond in het Verre Oosten Grooter eenheid on der nationalisten onder getuige TUBERCULOSE-ONDERZOEK AAN DEN LOOPENDEN BAND 2 Zaterdag 28 December 946 De speciale verslaggever vaa de „Willff.ïi Barendsz" seinde ons: „De telegrammen uit Holland hebben ons ervan verwittigd dat bet hard vriest in het vaderland, maar hier is hot ongetwijfeld Kouder. In elk geval: de tempe ratuur voor rle echte Hollnndsrlie kerststemming is er wel; liet sneeuwt en er raast een gierende wind. Dan doet het goed om bin nen te zijn wie van de beman ning verlangt er niet naar?" „Reeds vroeg in don avond eigenlijk laat in den middag werd het werk „neergelegd" maar de messroom. cl ie wij voor deze gelegenheid feestelijk heb ben versierd laat niet toe, dat wij allemaal tegelijk bijeenkomen. Wij moeten het in ploegen doen nnar dat doet aan de broeder lijkè stemming, die er heerscht, mets af. Jammer dat de domi nee er niet is. Wij hopen, dat hij in Kaapstad al zoo ver hersteld is, dat hij zijn zegenrijk werk daar kap voortzetten." Maar wat nu op rle „Willem Barendsz"? Jan Strijhos neemt de taak van dominee Wrjsters over Hij spreekt een wijdings woord en doet liet met gevoel en overtuiging. Hij leest in ons hart, ais wij natuurlijk aan thuis denken. Onze gedachten gaan ook uit naar de nabestaanden van onzen vriend Kuiper, die bij het ongeluk met de „Walrus" te Kaapstad om het leven is ireko men. Donkelaar en Hoogenkainp zijn er betrekkelijk goed afgeko men. maar moesten toch in het ziekenhuis worden opgenomen Wij zenden hun een kerstgroet." ..In de messioom wordt het al voller en voller en de tempera tuur stijgt. Buiten is het jjzig koud. hier wordt de warme wijn rondgedeeld en worden sinaas appelen uitgedeeld. F.r wordt ac cordeon gespeeld, afgewisseld 'door orgelmuziek De stoere zee lui wisselen geen woord als de wijdingömuziek door het zaaltje ruischt De tongen komen echter weer los al? Strijbos een zijner .films heeft vertoond en de bin nengekomen kersttelegrammen worden uitgereikt. Pakketjes „Het hoogtepunt van deze Kerstviering is de vergassing van de vele kerstpakketjes, die onbe kenden ons hebben gezonden. Soms is het als of er een vergis sing in hel spel is, want Gen gra- cieuse hand heeft op een velletje postpapier geschreven, dat „Ik bij jullie terugkeer graag wat ZONDAG HILVERSUM I. 301.5 m. 9.30 Men vraagt en wij draaien!; 10.00 Sal Tas: ..Een terugblik over 1946"; 10.15 Nederlandsch Kamerkoor- 10.40 In den tuin der Poëzie- 11 00 Klein kunst; 12.30 De Zondagclub 12 40 Mannenkoor: 13.15 Kwintetspelers; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Kameror kest; 16.10 ,.The Skymasters"; 16 40 Sport. 17.00 G.G.-cabaret; 18.15 Sport 18.30 Nederl Strijdkrachten- 19 00 Prot. Studio-Dienst. 20.15 Werken van Smetana, Gounod. Delibes- Strauss. Coates en Denza; 20 55 Her sengymnastiek; 21.25 Amusementsmu ziek. 21.55 De toovenaar in de ber gen", sprookje voor jong en oud; 22.40 Variaties over Aan den oevei van een snellen vliet": 23.15 Peter Lescenco met orkest. HILVERSUM II 415,5 m 8 15 Hoogmis; 10.00 Orgelbespeling; 10.20 Ger Kerkdienst, 12.00 Gewijde muziek (gr.); 12.15 .,In 't Boeckhuys"; 12,30 Lunchconcert; 13.50 Sonate. Ruyneman (gr.) 14.00 „Nelson Messe" Haydn; 15.00 „Nieuwjaarsklokken". Een Kerstnovelle van Charles Dic kens- 15.45 Pablo Casals, cello; 16.15 Ziekenlof; 17.00 IKOR Kerkdienst: 18,45 Werken van Bach; 19.45 Sport: 20 08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Stichtsch Kamerorkest; 21.00 Luisterspel; 21.15 „In Holland stait een huis". MAANDAG HILVERSUM I 301.5 m. 9.30 RN IO. Werken van Frederick Delius; 10.20 De Regenboog; 11.15 Sophie Both-Haas. sopraan en Cor van Bo ven, piano; 12.35 Jan Corduwener; 13.15 Voor het Platteland; 14.00 Kees. van de Kraan. hobo. en Herman Kruyt, piano; 14.30 Voor de Vrouw; 14.45 Song of Norway. Operette ge baseerd op 't leven, van Grieg; 15.30 Voor de kleuters; 15.45 Luchero-Trio; 16.30 Voor de jeugd; 17.45 Het Rijk ovcr zee; 18.15 Albert Préjean zingt; 18.30 Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Het Urgentie programma van de Por. tij van den Arbeid, door Koos Vor- rink; 19.15 Vocaal Ensemble „Con Anima"; 19.45 Landbouw C. Boude- wijn: „De kunstmestvoorziening in 1947".. 20 20 Vaarwel 1946! Oude- jaars-flitsen; 21.30 Koninklijke Mili taire Kapel; 22 10 Theo Olof, viool en Jean Antonietti. piano; 22.45 „Een te rugblik over 1946", door I>s. J. J. Bus- kes Jr HILVERSUM II. 415.5 m. 8.30 Morgenconcert; 9.50 Fransche Ka mermuziek. 11.15 Van oude en nieu we schryvers. 11.35 „Holanda Sextet,": 12.20 J v Weelden. orgel; 13.15 Rhap- sodia Sextet. 14.00 Voor jonge moe ders. 15.00 Vioolrecital door Myra Spruit-Verhoeven; 15.45 Londensch Philharmonisch orkest; 16 00 Bijbel lezing; 16.45 NCRV-koor- 17.05 Rot.- terdamsch Strijkkwartet: 18.00 „Man- dolinata"; 18.40 Sport. 19 15 Meester werken voor klavier- 19.40 Onder de Leeslamp; 20 05 Wognum's Zangkoor; 21.00 Jaarsluiting door Mr. A. v. d. Deure; 22 30 Mme Roeseen-Champion clavecimbel; 23.0024.00 Avondcon cert (gr). Vrouwelijke gezant Mevrouw Carmen Vial de Se- noret is benoemd tot buitengewo ne gezante en gevolmachtigd mi nister van Chili te 's-Gravenhage. bananen zou hebben", maar ba nanen groeien er nu eenmaal niet aan de Zuidpool. Het is aan doenlijk de briefjes van de on bekende geefsters te lezen, zoo vol belangstelling zijn zij voor on? wel en wee: „Ik ben 19 en jii?" schrijft er een. „Ik houd van alle zeelui lees ik in sier lijk handschrift van een ander velletje. „Al die onbekende geef sters danken wij allemaal harte lijk." „Juist te middernacht wordt onze kerstviering gestoord. De silene loeil. Dat is het teeken. dat weer een walvisch door .1e slipway aan boord getrokken wordt Nu is hel met de rust ge daan. Toch hebben wij nog even tijd om den kok op onze handen te dragen in letterlijken en figuur lijken zin, want hij heeft gezorgd, dat wij vandaag op kerstdag kip, plumpudding en likeur kre gen. Kerstmis op de „Willem Barendsz zulien wij nooit verge len." jyj R STKKNBKRGHE. die mo menteel in New-York ver toeft, heeft meegedeeld, dat er met de Internationale Bank on derhandelingen worden gevoerd over een leening van 500 mil- lioen dollar voor de financiering van den wederopbouw van ons |{\nd. Wanneer deze leening tot stand komt zal zij de eerste zijn, die de bank verstrekt en dus in zekeren zin, een „experiment" zijn. Mr. Stcenberghe bleek tevreden te zijn over de besprekingen, die tot dusverre gevoerd zijn met Amerikaansche industrieelen en bankiers over industrieele en fi- riancieele samenwerking tuö- sehen on* land en de V.S. in het kader van het Instituut voor Nederlandsch-Amerikaansche sa menwerking. Wat betreft de samenwerking tusschen het Instituut en de American Overseas Corporation, deelde rar Stcenberghe mede, dat deze niet tot stand is geko men, aangezien het ondoenlijk bleek het bijzondere karakter van het Instituut, dat zich het ma ken van winst niet ten doel stelt, te verccnigen met dat van de American Overseas Corpora tion. die wel voor dit doel is op gericht. Het Instituut streeft er in het bijzonder naar om den bouw te stimuleeren van groote fabrieken in Nederland, die be stemd zijn voor het monteeren van in le V.S. in massa gepro duceerde onderdeelen, doch het beschouwt het niet als zijn taak om voor bepaalde Nederlandsche ondernemingen of personen het vertegenwoordigingsrecht te ver werven van Amerikaansche maatschappijen. \7 OLGENS het Fransche Iegercommando te Saigon zijn 24 "personen gedood en een onbekend aantal gewond bij aan vallen van hinderlagen uit op autobussen, die zich op Kerstdag op wegen in Cochin-China bevonden. Priesters, vrouwen en kin deren behooren tot de gedooden en gewonden. In Fransche militaire kringen te Saigon beschouwt men deze aanvallen als een poging van Annamietische extremisten om het verkeer op den weg in de randgebieden van Cochin-China tot staan te brengen. Een Indochir.eesche woordvoer der te Parijs heeft verklaard, dat de pers-attaché van de zich in Frankrijk bevindende Victnamee. schc delegatie. Dang Tsjan Lieu, door de Fransche politie te Mar seille is gearresteerd. Alle pogin gen om te vernemen, waarom hij gearresteerd werd, zouden ver geef sch geweest zijn. Volgens den woordvoerder een lid van de Indochineesche autonome beweging zou een ander lid van de Vieinameesche delegatie door een Franschen bur ger aangerand en zwaar gewond zijn. Een woordvoerder van de Viet- nameesche delegatie te Parijs deelt mede. dat vijandelijkheden tusschen Vieinameesche strijd krachten en rivaliseerden natio nalistische grocpeeringen in het gebied van Lao Kay. nabij de Chi- neesche grens, bij het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen rr In het laboratorium van de nationale adviescommissie voor luchtvaart fe Langley Field, Virginia (Ver. Staten) worden proeven genomen met ',ef eerste bestuurbare raket-projectiel. Het gevaarte, daf ruim vier meter lang is, 600 pond weegt en een snelheid van 600 mijlen per uur kan be reiken, is uitgerust me} instrumenten, welke gedurende de vlucht per radio vanaf den begaven grond bediend kunnen worden. Het projectiel is „Tiamat" genoemd naar een godin uif de Assyrische-Babylonische my thologie, wier embleem een gevleugelde draak was Het moment, waar op de raket-kogel het luchtruim kiest(P.) fransche en Victnameesche troe pen gestaakt zijn. Hij verklaarde voorts, dat Nguyen Thuong Tain, leider van de uitgeweken nationa listische groepeering „Dan Dong" voorgesteld had om besprekingen te beginnen, die een verecniging ten doel hebben van de „Dan Dong" met de „Dong Minh Hoy" en de Vietminh, de sterkste partij in de coalitie-regeering van den Vietnameeschen president. Ho Tsji Minh. Zeven Victnameesche arbei ders- en politieke organisaties hebben aan den Franschen minister van koloniën, Moutet een resolutie gezonden, waar in wordt verzocht om onmid dellijke stopzetting der vijan delijkheden. hervatting der onderhandelingen tusschen de regeeringen van Frankrijk en Vietnam en de samenstelling van een Fransch-Yietnamee- sche commissie, die een onder zoek naar den toestand moet instellen. „Verzoenende brieven" Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft twee verzoenende brieven gepubliceerd van de hand van Ho Tsji Minh. den president van de republiek Vietnam en geadresseerd aan den Franschen commissaris' Roger Saintenv, waarin hii hem verzoekt middelen te vinden om de atmos feer op te klaren en aan den Franschen bevelhebber generaal Morlière te Hanoi, waarin li ij ver zekert, dat bepaalde door den be velhebber in to dienen voorstellen 20 December door het kabinet van Vietnam zullen worden bespro ken. Naar het heet zijn deze brie ven in den middag en den avond van den dag, waarop de aanvallen op de Fransche troepen begonnen, den geadresseerden in handen ge komen. Volgens dit bericht was generaal Morlière den aan hem gerichtcn brief juist aén het le zen, toen het eloctrische licht uit ging ten gevolge van do sabotage op do clecfrisclie centrale te Ha noi, die een onderdeel was van den Vietnameeschen aanval op de stad. door Anthony Berkely 53 Laten wij het dan probeeren", zei Mouse enthousiast. „Wij met ons beiden. Een kan juffrouw Sin- el. ïr en de ander den onbekenden man voorstellen Mouse weigerde standvastig rekening te houden met de mogelijkheid, dat de majoor wer kelijk schuldig zou zijn en sprak daarom steeds over een onbekenden dader. Mijnheer Chittervvick was het niet geheel met zijn voorstel eens. „Ik geloof, dat het beter zou zijn, in dien wij nog een derden persoon met ons mee konden nemen. Voor juf frouw Sinclair te spelen, beteekent voor ons beiden tijdverlies. Daaren tegen is het beslist noodig, dat een van ons een reconstructie geeft van mijn aandeel in het drama". „Wij zouden dus een van de dames mee moeten nemen". „Je zuster", stelde mijnheer Chit terwick voor. Maar Mouse schudde zijn hoofd. „Neen, Agatha is een schat, maar zij maakt van de ernstigste zaken een grapje. Met haar zouden we de goede sfeer met kunnen opwekken. Het moet Judy zijn", „Dat moet toch veel te pijnlijk voor haar zijn", merkte mijnheer Chitterwick op. „Zij zou het ons nooit vergeven, indien wij haar uitsloten", antwoord de Mouse Daarop werd de volgende afspraak gemaakt. Zij zouden vroeg in den morgen met den wagen van Mouse vertrekken, zcodat zij. na eerst ge luncht te hebben, om twee uur in het Piccadilly Hotel konden zijn. De kleine tragi-comedie zou dan kunnen beginnen op denzelfden tijd. als het werkelijke drama begonnen was. „En het 1S het best. als we den nacht ook in de stad doorbrengen", voegde Mouse er aan toe. ..voor het g val ons den volgenden dag nog iets te binnen schiet, dat een herhaling van de reconstructie noodig maakt. Helaas is onze Londensche woning in Augustus gesloten, zoodat »k je niet te logeeren kan vragen Wij kunnen beter even naar een hotel telegra- feeren" „Indien je er geen bezwaar tegen Kbbt naar Chiswick te komen", zei mijnheer Chitterwick, „ik weet zeker, dat 't mijn tante veel plzier zou doen, jou en mevrouw Sinclair te mogen ontvangen". „Dat is heel vriendelijk van je", antwoordde Mouse. „Wij logeeren natuurlijk graag bij je". Mijnheer Chitterwick zond een op gewonden telegram naar huis. Den volgenden morgen werd de t ht naar Londen zoo snel afgelegd, dat zij volop tijd hadden om op hun gemak te lunchen. Bemanning liet „Rijn" zelf zinken In het heetst van den oorlogs- strijd bevond bet Nederlandsche stoomschip „Rijn" van de N.V maatschappij Houtvaart" te Rot terdam zich te Abö in Finland- Het gevaar, dat het schip door de Duitschers gestolen zou worden werd al grooter en grooter en ten slotte zoo' nijpend dat de beman ning besloot het schip zelf naar den kelder te zenden. Ditbetee- kende een streep door de reke ning der Duitschers. Eenige jaren beeft het schip on der water gezeten maar thans is het gelicht. De Hudson van L. Smit cn Co's sleepdienst heeft het op Tweeden Kerstdag te Abö op sleeptouw genomen met bestem ming Rotterdam. Daar zal bet binnen eenige dagen anivceren mi na gerepareerd le zijn vveei zijn plaat? in de vloot vhii de ^maatschappij „Hout vaart" inne. men- Gedurende den voorafgaanden avond hadden mijnheer Chittervvick en Mouse een zoo nauwkeurig moge lijke tijd-tabel van de tragedie opge steld. Daar mijnheer Chittervvick tij dens zijn bezoek aan het Piccadilly Hotel verschillende malen toeval ligerwijs de klok geraadpleegd had. was het niet al te redelijk geweest om van elke afzonderlijke gebeurte nis bij benadering den tijd aan te ge ven. De beide heeren en Judith had den de gegevens van de tabel uit het hoofd geleerd, opdat de reconstructie zoo juist mogelijk zou kunnen ge schieden. De bedoeling was, het plan twee maal uit te voeren, eenmaal met in achtneming van de juiste t'jden. den tweeden keer in een sneller tempo. Gedurende de eerste reconstructie zou mijnheer Chitterwick zichzelf spelen, tijdens de tweede moest Mou se zijn rol vervullen. Om beslag te kunnen leggen op dezelfde tafels w ren zij vroeg naar het Hotel gegaan. Terwijl mijnheer Chittervvick daar alleen aan zijn tafeltje zat, voelde hij zich uiterst opgewonden. De meeste menschen hebben hun voorgevoelens en om een onverklaarbare reden was nu mijnheer Chitterwick tot de con clusie gekomen, dat bij deze gelegen heid het lot van majoor Sinclair zou worden beslist; indien hij onschuldig was. zou dit gedurende deze recon structie blijken; gebeurd^ cr niets, dan moest hij hangen (Wordt vervolgd) Gielen brengt hulde aan studentenverzet Naar aanleiding van de beëin diging der studentenzuivering, up grond van het „teekenen" beeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den Neder landschen Studentenraad 'n brief gezonden, waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: „Zooals U bekend is. deel ik het oordeel van de Tweede Kamer, dat de maximale uitsluitingsterniijnen voor studenten-teekenaars tot een te lange uitsluiting zouden lei den. Daarmede wil echter niet ge zegd zijn. dat de grondslagen der studenzuivering door mij ver keerd geacht worden. Ik wil in. tegendeel van deze gelegenheid gebruik maken om nogmaals te getuigen van mijn groote waar deering voor de leiders van he t studentenverzet, die deze grond slagen voor het eerst hebben ge formuleerd en voor allen, die aan dit verzet hebben deelgenomen- Ik meen te mogen aannemen, dat zij allen zullen hegrijpen, dat rle gedeeltelijke beëindiging van de studèn.tenbeoordeeling slecht? voortspruit uit een geleidelijke wijziging der zuivcringsmaatsta- ven. maar geen vermindering be teekent in de appreciatie van hun verzetshouding" (Van onze medische medewerkster) LJ OE groot de toeneming der tuberculose in ons land sinds 1939 is. kan op het oogenblik nog niet worden uitgedrukt; dat zij groot, 'zeer groot is. lijdt geen twij fel. Dat de bestrijding" door tekort aan sanatoriumruirnte, vooral ook door onvoldoende woonruimte, niet zoo vlot gaat als onder nor malp omstandigheden het geval zou zijn, is duidelijk. Dit alles vormt voor de verantwoordelijke instanties een groote zorg. De con- sullalieburcaux draaien op volle toeren, maar hebben reeds de han den vol aan hun vaste klantjes, terwijl zij voortdurend nieuwe ge val hui toegezonden krijgen door de huisartsen. Van een systema tisch onderzoeken der gehecle be volking kan dan ook op deze wij ze niets komen. Toch zou dat de ideale methode vormen, om ver- dorp uitbreiding te voorkomen, om gevallen op te sporen nog vóór er sprake is van eenige klaent. Doorlichten Het doorlichten van de longen i? daartoe de beste methode, ta melijk tijdroovend echter. Boven dien worden hiervoor vele zeer deskundige longartsen vereischt Een .belangrijke besparing in tnd en artsen wordt bereikt door een nieuwe werkwijze, waarbij micro- longfoto's aan den loopenden band volgens een soort Leica-principe worden genomen Door een groep goed geoefende technisene krach ten kpnncn circa honderd foto's per uur gemaakt worden, d vv.z. drie duizend per week hii vijf werkdagen van zes uur. Dit kan met één toestel worden uitgevoerd. Met zestig dergelijke toestellen zou de geheele bevolking van Neder land dus binnen een jaaf onder zocht kunnen zijn. In Eindhoven hii Philips stond juist vóór den oorlog zoo'n appa raat klaar, maar men hoedde zich wel het den bezetter te toppen. Gedurende de laatste Jaren van den oorlog heeft men in Enge- land inmiddels de proef genomen, zoowel met hef Engelsche Philips- loestel als met dergelijke apnara- ten van P.ngelsch en Ameri- kHunseh fabrikaat. Het principe is hetzelfde. Men installeert de Röntgcnam- bulance, die uit een tweetal wa gens bestaat een met toestel cn administratie, de tweerie met foto. grafische en technische uitrusting in een fabriek, waar te voren Fietsend en zingend naar Z.-Afrika HA. een' Hollander" riep ik te gen den man met een fiets, zoo zwaar beladen, nis alleen Hol landers kunnen doen. die tegen een helling optornde ij\ de omgeving van Toulon, ,,Verr..k", teas het ant woord en ik keek in het stomver baasde gezicht van Willem Schro der. een rasecht en Groninger, Toen tici mijn oog op een bordje in den vorm van een pijl, dat aan de voor- zi,dr van de fiets prijkte. Holland —Afrika", stond cr op. En als ue gezamenlijk verder gaan, dort hij mg zi/n verhaal. Ecu verhaal als zoovele andere landgenooten H kunnen vertellen uit Rotterdam, Middelburg, Roermond of Arnhem. ALLES verloren in den oorlog; daarna loopen van bureau A naar stichting B. Invullen van formulieren in drievoud, viervoud zesvoud en het kleinste gemeene veelvoud daarvan. Totdat het mo ment komt waarop je zegt: en nu eruit, de wijde wereld in om elde* s een bestaan te zoeken En „va i daar deze fiets met dat bordje", zoo eindigde Wim zijn somber re laas. In Genua wil hij de boot ne men naar den overkant en dan dwars door het Zwarte Werelcl deel naar Zuid Afrika. „De tan den op elkaar, dan komen we wel," was zijn laatste woord We waren juist boven aan de helling en met eep dertig kilometer vaartje suisde hij naar beneden waar een bocht in den weg hem aan mijn gezicht onttrok „Kijk. ook een Hollander", zei de mijnheer, die achter mij stond in de rij voor het loket Poste res tante van het postkantoor in Nice. Op zichzelf niet zoo belang rijk. want er wonen honderden landgenooten in deze prachtige Rivièra-stad ware het niet dat de eigenaar van de stem Albert Reens was. Deze naam zegt echter weinig, ook in Frankrijk. Maar de initialen zijn dezelfde als van zijn pseudoniem: Albert Rousseau Albert Rousseau musicus, compo nist van chansons, tekstdichter en verzetsman. Een Hollander, die deelnam aan het Fransche verzet Is geen zeldzaamheid, maar één. wiens liedjes in de Folies Bergères gezongen worden loopt men niet iederen dag tegen het lijf. „Violon. qui pleur' le soir", is zijn laatste liedje. Reeds 20 jaar woont Albert Reens in Frankrijk. Hij zou nar gens anders willen wonen, zoo vertelt hij want wie Marianne leert kennen gaat van haar hou den. En wie kan gescheiden leven var. zijn liefste? Geen wonder dat hr enthousiast deelnam aan de „résistance". Nu de oorlog is ge wonnen componeert en dicht hij weer. U kunt vele landgenooten in Frankrijk ontmoeten, weinigen echter wier naam in dit land iets beteekent en slechts één., wiens naam in de Folies Bergères ge noemd wordt. „Sarie Marais is zoo ver van mijn hart", klonk het op de ave neu de la Victorie, den prachtigen boulevard met de luxueuze cafe's en winkels in 't centrum van Nice Rond mij kijkende zag ik een slank blond meisje, dat dit lied zong tezamen m:t 'n eveneen - blenden jongeman Beiden bege 'eidden zij hun zang op een gui taar. Aandachtig luisterde het verwende Nicoise publiek naar de frissche stemmen uit het verre land in het Noorden waarvan ve len wellicht niet méér weten dan dat het „Olland" heet. Een opwin dende rumba volgde, daarna een cowboy-song en het concert werd besloten met een Fransch liedje. De oogst viel mee: 368 frs. De Nicois heeft wel wat over voor een vroolijk lied, want hij neemt het leven licht en de blonde Mo- kummer zag menig donker oogen paar toebehoorende aan een knappe Nicoise, cp zich gericht. Nel Quist en Piet Slop verlieten het Vaderland in October en zwierven al zingende en spelende over den boulevard Adolphe Max. in de Belgische hoofdstad, de Champs Elysées, de Cannebière en de Croisette te Cannes. De die naren van Hermandad in he' land van de vrijheid en broeder schap knijpen een oogje toe als de troubadours rond zich een kring toehoorders hebben verza meld De kust van Zuid-Frankrijk is echter niet het doel van hun reis. Over enkele weken steken zij de blauwe zee over naar Algiers en van daar gaat 't. via Marokko Liberia en den Congo naar het land van herkomst van Sarie Marais Fack behartigt onze Uno-zaken Nu op 1 Januari het mandaat van mr. E N. van Kleffens als vertegenwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad afloopt, ligt hol in de bedoeling van de regeering te New-York een per manente vertegenwoordiging bij do Uno in te stellen. In afwachting hiervan is de heer R. Fack, ge zantschapssecretaris, die tol dus verre aan mr Van Kleffens in den Veiligheidsraad was toege voegd, voorlnopig belast wordt met de waarneming van de UNO zaken. Scheepstijdingen IJmuiden, 23 Dec. Aangekomen- Orestes v. Dublin. Confid v. Guern sey. Vliestroom v. Fowey, Ary Schef- fer v. Lissabon. Sigvard v Kelsing- 24 Dec. Jelo v. Oslo, Hada van Newcastle. StarkenJ>orgh v. Manches ter. Argo v. Helsingfors. Velzen van Emden. Deo Duce v. Kopenhagen. 23 Dcc. Vertrokken. Marta Hal- lingdal en Normandia n. R'dam. Ca- ribia n. Kopenhagen Stad Vlaardingen 23/12 v Philadel phia te R'dam. Alphoid 22/12 le Rio de Janeiro, Agatha 14/12 v. Balik Papan, Adinda 15/12 te Balik Papan. Antonia 18 12 te Hongkong. Brasjagi 17/12 v Durban n Java. Papendrecht 23/12 te 'Abadan. Prins Willem van Oranje n. Dublin p. 21/12 Malta. Stal 21/12 te Catania, Tjisadane 19/12 v. Hongkong. 0:estes 23/12 te A'dam. Aiy Seheffer 23/12 te A'dam. Deo Duce 24 12 te A'dam. Caribia 23/12 v. A'dam n Kopenhagen. Rossum 20/12 te St Thomas, Prins Willem IV 2112 v Curacao n. Punfa Cardon, Primo 21:12 v. Paiamaribo n. Trini dad. Stuijyesant 23/12 v Lissabon Tjipondok'23/12 te Vlissingen. Velzen 24/12 v. Emden te A'dam. Öipheus 24/12 v. Emden te A'dam. Orpheus baineveh 2t '12 v. Gibraltar. Salawati 19 12 fe Batavia. Sumatra 18/12 van Eoston, Tabian 23/12 van Suez, in ccn toespraak propaganda ee- maakt wordt voor dit vrijwillig onderzoek. Dan passeeren de ar beiders de administratie, worden in het kanrtsvsteem geregistreerd en krijgen de helft van de dubbmo kaart mee. Deze wordt in ccn gleuf van het toestel gestoken, zoodat het nummer mecgefotogra- feerd wordt. Verwisseling der fo to'? wordt daardoor uitgesloten. Het toestel weigert n-l„ als de kaart er niet goed ingestoken is. „De kin goed neerdrukken, adem even inhouden," Klikt „Klaar, volgende." Elke film, die klaar is, wordt door den fotograaf van de groep direct ontwikkeld. Bij de rijdende installatie gaat tevens een mon teur met reparaticmaterjaal mee- De foto wordt genomen door de Röritgen-assistcnte. Voor dit be roep bestaat een opleiding, die 2 jaar duurt. Om met een rijdende groep mee te gaan is wat extra ervaring zeer gcwenscht. De samenwerking in de groep dient volkomen te zijn. Een dokter gaat namelijk niet mee. Die be kijkt de foto's aan het eind van eenige dagen aan den loopenden hand. De film. die 45 fotootjes be vat, wordt langzaam afgedraaid achter een vergrootglas, zoodat het beeld ongeveer 12x15 c.m. wordt. Onduidelijke of verdachte foto's worden genoteerd, de num mers worden aangeschreven en de betrokken persoon nog eens aan een uitvoeriger onderzoek onder, worpen. Blijkt er iets niet in orde te zijn. dan krijgt de huisarts be richt. die het geval verder op de normale wijze behandelt. Capaciteit Onder de auspiciën van het mi* nisterie van Oorlog in Engeland, waarbij dr. C F. Koch de actieve leider van den Geneeskundigen Dienst was, werd in het laatste oorlogsjaar een Nederlandsche groep in de gelegenheid gesteld, dit onderzoek in de puntjes te loeren op een cursus, die door den longspecialist van hot Westmin ster Hospitaal te Londen, dr. Peter Kerley, werd gegeven. De bedoe ling was, het Nederlandsche leger volledig te onderzoeken. De capa citeit blijkt echter zoo groot', dat dc groep, die nu tn Amsterdam aan het werk is, behalve de mili- tairen reeds een groot aantal stu denten en andere burgers voor de lens heeft genomen. Indien met dit onderzoek op nog wat groot ere schaal kan toepas sen, zal er een belangrijken stap vooruit zijn gedaan lot de syste matische bestrijding der longlu- berculoso van ons volk. e Mitser slechts voldoende vêrpieegkrachien zullen zijn, om do sanatoria op gang te houden en. er niet meer, zooals op het oogen blik. heele vleugcis van zieken, huizen en sanatoria gesloten staan, wegens gebrek aan verpleegsters. „De samenwerking in de groeD dient volkomen te zijn." Moge ook hij de bestrijding dc* '"berculose de samenwerking tusschen over heid en bevolking volkomen zijn, dan zullen in Nederland de cijfers weer spoedig dc laagste ter we reld zijn, zooals zij dit voor den oorlog waren. Vnor de kinderen Hoe de eerste pruik ontstond De eerste pruikendrager was Bo dewijk de Heilige, koning van Ft ankrijk, die rn 1270 stierf. Toen hg van zijn kruistocht naar Palesti na terug kwam, schrok zijn moeder koningin Hiunca van Castilië, om dat haar geliefde zoon kaalhoofdig geworden was rloor hef klimaat van het Oosten. Zij was echter vinding, rijf en wist raad om het euvel bij den koning te verhelpen. Bij iede re.persoon aan het hof, die haar had van gelijke kleur a/s haar zoon of daar op gelijkendsneed zij een haarlok af Die lokkin naaide zij met geoefende hand zelf aan el kaar, zodat zij heel spoedig een nieuwe haardracht voor haar zoon in elkaar had gezet. De navolgers van deze eerste pruikenmaakster erkenden zowel boat verdiensten voor hun vak als die van koning Bodewijk, die im mers de eerste klant was op dit ge. bied. Zij kozen hem tot hun schuts patroon en dat is hij tot op de hui d/ge dag gebleven. 't Scheelde maar een letter" t .V 170.) toen ons land door een Frans leger bezetwerd, dat l ijhè'd. Gelijkheid en Broederschap lx acht, zoals het toen heette, ge beurde het nog al eens dat wij onze „bevrijders' cr olijk tussen namen. 'Zo werd destijds aan generaal Pichegru, die aan net hoofd van het Franse lener stoAd, een gastmaal aangeboden. Er werden veel klin. kende toespraken gehouden, waar onder wel een zeer opmerkelijke, die u(fmuntte door allerlei taalfouten, die er in voorkwamen. Dat werd echter dezen Hollander uit de pro vincie. die (leze rede hield, wel vei- qaven. daar hij niets anders dan lof inhield voor de Fransen. Alleen aan het eind moet generaal Piche gru zeer zuur lebben gekeken, toen hij hoorde: Généralvous êtes ie plus grand zéro (héros) du monde", waarbij het woordje zéro (nul) in. plaats van héros (held) genoemd werd, waardoor de zin luidde: „Ge nei aal, U bent. de grootste nul van da wereld RAADSELS 1 Hoe oud wordt de aman? 2. Hoe kan men vier soldaten tn één schoen zetten? •uaq^aJl 91 hf iidoips u.aq uba q|9 jooq 5 99 -) siqoais idni^ -joop az luc.u Mnn jpjq uag :SüjssoÊi0

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2