NEBSELAND BREEKT MET HET Jaar KOLONIALE van moeizame VERLEDEN onderhandelingen „Buitengewesten" op weg naar zelfstandigheid Tusschen twee werelden West-Indië werd niet vergeten 't Begon na de capitulatie van Japan Groote Oost werd de staat „Oost Indonesië" Geen stroovuur Soekarno Contact Lijdensweg Wantrouwen Repatrieering Motie Van Poll Clark Kerr Februari 1946 Hooge Veluwe - „Stap terug" Lord Killearn Troepentransport Linggadjati Té Pontianak komt ook Borneo aan de beurt Malino Meeningen Evolutie Den Pasar Nust 2 OUDEJ AARSBIJLAGE Dinsdag 31 December 1046 jet jaar 1946 is voor Nederland het jaar geweest, waarin het getoond heeft voorgoed te willen breken met het koloniale verleden en waarin het na moeizame onderhandelingen met de vertegenwoordigers der vroegere .koloniale volkeren" een geheel nieuwe constructie van het Rijk heeft voorbereid, waarin deze volkeren, als geheel gelijkberechtigd met het Nederlandsche volk, tot zelfbestuur kunnen komen. Zoo heeft Nederland blijk gegeven ernst te maken met het op 26 Juni 1945 te San Francisco1 geteekende Handvest der Vereenigde Volkeren, waar dit het een heilige plicht noemt het zelfbestuur der eertijds koloniale volkeren te bevorderen. Nederland heeft in het afgeloopen jaar in dit opzicht de wereld een voorbeeld gegeven en de regeering heeft getoond een grootsche visie te hebben op de toekomst. Het Indonesische probleem heeft in het jaar dat achter ons ligt niet alleen onze binnenlandsche politiek maar ook de gemoederen van ons volk beheerscht. Daarom achten wij het juist op dezen laatsten dag van het jaar, nu de onderhandelingen juist hun voorloopige bekroning hebben gevonend, nog eens in groote trekken te over zien hdfe de worsteling met dit probleem, een van de moeilijkste waarvoor ons volk zich in zijn historie gesteld zag, is verloopen OM de ontwikkeling dei' gebeur tenissen rondom het Indonesi sche probleem duidelijk te kunnen overzien moeten wij nog iets verdei terug gaan dan tot het begin van dit jaar. Dan moeten wij uitgaan van den 14en Augustus 19-15, den dag, waarop Japan, met ontzetting geslagen door de eerste atoombom men, tot capitulatie overging. Op dien dag werd het Indonesische pro. bleem voor Nederland van een felle actualiteit. Zeer simpel gesteld wai óe vraag, zooals die rond ging door ons volk: „Krijgen wij Indië terug". Dat de verhouding tot Indië "niet meer zoo zou zijn als vóór den oor log, was een idee, waarmee velen zich nog niet vertrouwd gemaakt hadden. Niettemin stond- het al lang vast, dat er groote veranderingen zouden komen. In haar vermaarde Londen- sche radio-rede van 7 December 1942 haa H. M. de Koningin zoowel Oost als West-Indië zelfstandigheid bin nen het Rijksverband toegezegd, maar met de practijk van dit denk beeld moesten veie Nederlanders zich in die dagen nog vertrouwd maken. Dat laatste- wisten de Indo nesiërs ook en de nationalisten op Java namen het zekere voor het on zekere en drie dagen na de Japan sche capitulatie, op 17 Augustus 1945, riepen Soekarao en Hatta de Republiek Indonesië uit, met' een voorloopige regeering van 21 perso nen, die door den Japanschen gene raal Terautsji werden benoemd. Dat Japan aan de wieg van de Indonesische Republiek heeft ge staan is een onmiskenbaar feit. De omstandigheden hebben daartoe ge leid, doch het is te betreuren. Ware dit niet zoo geweest, dan zouden de Nederlanders de Republiek spoedi ger hun vertrouwen geschonken heb. ben en zouden de besprekingen tus schen Nederland en de Indonesische nationalisten veel eerder in de goe de banen gekomen zijn. HET is in dit bestek onmogelijk de geschiedenis van de Repu bliek na te gaan, maar dat het geen doodgeboren kindje was, zooals ve le.. in ons land aanvankelijk beweer den, bleek al spoedig. Op 10 Sep tember stelde de Nederlandsche re geering een commissie in, die een Rijksconferentie moest voorbereiden, maar op 28 September toonde Soe- karno, door een eigen kabinet te vormen, niet van zins te zyn op die conferentie te wachten. De Indone sische kwestie groeide al spoedig tot een vraagstuk van internationaal formaat. De Australische havenar beiders weigerden Nederlandsche schepen met Indonesische bestem ming te laden en demonstreerden tegen het Nederlandsche „Imperia lisme". Eenigen tijd later zou de Oekraïne de zaak zelfs in den vei ligheidsraad brengen, waar zij overi. gens, na langdurige besprekingen (in Februari 1946), van de agenda werd gevoerd. Een dag na de vorming van Soe- karno's kabinet landden Britsche troepen op Java. Generaal Christi- son. legde een sensationeele verkla ring af, waarin hij mededeelde, dat hij de regeering Soekarno rustig zou laten zitten, hoewel hij den volgen den dag mededeelde, dat hij haar ook niet zou erkennen. Inmiddels constateerde Christison, dat heel Java onder Soekarno's controle stond en op zijn uitnoodiging arriveerde op 5 October de luitenant-gouver neur generaal Dr. van Mook op Java. Raadsheer Dr. Van der Plas noodig- de Soekarno tot een bespreking uit, maar hij werd prompt door de Ne derlandsche regeering (Minister Logemann) gedesavoueerd, zooals eenigen tijd later ook Dr. Van Mook in een dergelijke situatie gedesa voueerd zou worden, want nog langen tijd (tot 4 November van dit jaar) is de Nederlandsche regeering op het standpunt blijven staan, dat reclitstreekfich contact met Soekar no, die van collaboratie met de Ja panners beschuldigd werd, als on waardig van de hand moest worden gewezen. Toch bleek de Nederland? sche regeering zich op een progres sief standpunt te plaatsen en dit was voor den Gouverneur-generaal Jhr. Mr. Starkenborch Stachouwer, die inmiddels uit het Japansche gevan genenkamp was bevrijd, aanleiding om zyn ontslag in te dienen. Na een verklaring van Soekarno cn Hatta, dat zij tot onderhandelen bereid waren, kwam op 1 November 1945 het eerste contact tusschen de Nederlanders en de Republikeinen tot stand, in een conferentie, waar aan Dr. Van Mook, Dr. v. d. Plas. h. Idenburg en van Indonesische zijde Soekarno, Hatta, Sjarifoedin, Soebardjo en Hadji Agoes Salim deel namen. Op 6 November werden de eerste Nederlandsche voorstellen gepubliceerd, die door Soekarno ech ter, als onvoldoende, van de hand gewezen werden, (parlement met aanzienlijke Indonesische meerder heid en een aan den G.G. onderge schikte Raad van Ministers). Met deze eerste mislukking is de lange lijdensweg der onderhandelin gen begonnen. Spoedig, nadat op 14 November het kabinet Soekarno was afgetreden, kwam nu echter Sjahrir op den voorgrond, die kabinetsfor mateur werd en die nu voortaan van Indonesische zijde de besprekingen zou voeren. Sjahrir verklaarde zich onmiddellijk tot samenwerking met de Nederlanders bereid en de opti mistische verwachtingen, die hij daarmee bij vele Nederlanders wek- te, zijn tenslotte juist gebleken. Want Sjahrir. is het geweest, die met Van Mook en Schermerhom de oplossing van het steeds nijpender wordende Indonesische probleem heeft mogelijk gemaakt. Wij mogen niet verhelen, dat wij wel eens aan het welslagen der be sprekingen, die met enkele onder brekingen, tot November van dit jaar hebben geduurd, getwijfeld hebben. Eenige malen, na aanvan- kelijke toenadering, «onden de twee partijen weer verder van elkaar dan ooit. Het was het gebrek aan weder, zijdsch vertrouwen (de nationalisten waren nog niet meteen van de goede bedoelingen der Nederlanders over tuigd) dat telkenmale een rem bleek, tot tenslotte Schermerhorn en Sjah rir er in slaagden de basis van ver trouwen te leggen, zonder welke een redelijke oplossing van het probleem* onmogelijk gebleken zou zijn. Wij moeten daarbij ook niet ver geten, dat de progressieve stroo ming in de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk voortdu rend door reactionnaire stroomingen in ons land werd geremd, waarvan wij „Indië in nood'' als de meest markante vertegenwoordigster noe men. Daarby komt, dat het gezag Conferentie fe Batavia Soetan Sjahrir spreekt vergadering van Sjahrir aanvankelijk weinig solide scheen en ook hij zelf met allerlei tegenstroomingen te worste len had. Er zijn complotten tegen hem en Soekarno op touw gezet en op 29 Mei van dit jaar is Sjahrir zelfs ontvoerd, waarna Soekarno voor eenigen tijd zelf het heft alleen in handen heeft genomen. Ook de weinig vlotte gang van zaken met de repatrieering der in de Japansche kampen verblijvende Nederlanders zette bij velen in ons land kwaad bloed. Tenslotte kwam op 3 Januari met de „Almanzora" de eerste groep van 1900 repatrieeren- den in ons land aan. Na dien tijd is de repatrieering regelmatig voort gezet. Op 15 November waren in totaal 73.000 evaeué's naar Neder land gerepatrieerd. Het aantal nog te evacueeren personen wordt ge schat op 5000 tot 20.000. De totale kosten per evacué bedragen naar schatting ongeveer f 1.170.Bij een deze maand in de Tweede Kamer aangenomen motie Romme werd met klem op de repatrieering der resteerende evaeué's aangedrongen. De Nederlandsch-Indonesische be sprekingen zijn pas goed begonnen op 19 December 1945, nadat Van Mook in Nederland was geweest en met Schermerhorn en Logemann in Londen besprekingen had gevoerd. Op 16 Januari nam de Tweede Ka nier een motie Van Poll aan, waarin de Kamer, van oordeel, dat ze niet over voldoende gegevens beschikte, aandrong op het zenden van een par. lementaire commissie naar Indone sië. De motie werd aanvaard met 49 tegen 30 stemmen. De linksche groe peeringen, die tegen gestemd had den, weigerden in een dergelijke commissie zitting te nemen, zoodat een zuiver „rechtsche" commissie, onder leiding van den heer Max van Poll, naar Indonesië vertrok. In Februari kwam ook de Engel- sche bemiddelaar Archibald Clark Kerr (later Lord Inverchapel) op Java aan en in dezelfde maand wer den de nieuwe voorstellen van de Nederlandsche regeering openbaar gemaakt: een gemeenebest Indone sië als deelgenoot in het koninkrijk en samengesteld uit landen met ver schillende graden van zelfbestuur. Dit plan kende twee phasen: een tijdelijk deelgenootschap en daarna een vrije beslissing. Volgens deze voorstellen zou er dus in een niet ver verwijderde toekomst een oogen. blik komen, waarop Indonesië zich vrijelijk geheel los van Nederland zou kunnen maken. (Dit was de tijd bom, waarop de Commissie Generaal doelde in de Memorie van Toelich ting op het accoord van Linggadjati. Deze tijdbom is nu verwijderd, daar volgens het Linggadjati Nederland en Indonesië blijvend in een Neder landsche Unie worden samen ge bracht) Op de Februari-voorstellen van de Nederlandsche regeering zijn de par tijen het niet eens geworden. Op 2 Maart moest Sjahrir aftreden, maar hij kwam met uitgebreider volmach ten en met een kabinet op breeden basis terug. Op 9 Maart landden de eerste Nederlandsche troepen op Java, ter aflossing van EngeLsche, hetgeen ontstemming bracht onder <le progressieven in Nederland en een protest van Sjahrir uitlokte. Achteraf is wel gebleken, dat dit protest van Sjahrir slechts formeele waarde had, daar hij zelf overtuigd was van de noodzakelijkheid dier landingen. De onderhandelingen, di© op 13 Maart opnieuw waren begonnen waarbij Clark Kerr als bemiddelaar optrad, leidden er toe, dat men een poging deed door rechtstreeksch contact tusschen de afgevaardigden der Republiek en de Nederlandsche regeering tot een snelle oplossing te komen. Van Mook en Clark Ken- kwamen met afgevaardigden der Re. publiek naar Nederland, waar op 23 en 24 April de bekende conferentie met de Nederlandsche regeering op de Hooge Veluwe werd gehouden, die echter geen positief resultaat op leverde. De vorm van de erkenning der Indonesische Republiek bleek een onoverkomelijk struikelblok. Vermeld dient hierbij te worden, dat in deze dagen de Nederlandsche staatslieden ook naar Londen zijn geweest om daar met Attlee en Bevin besprekingen te voeren over de liquidatie van den oorlog met Japan en het terugtrekken der En- gclsche troepen uit Indonesië. In het jachtslot ,,Sf Hubertus" op de „Hooge Veluwe" werden belang, rijke besprekingen gevoerd ober de Indonesische kwestie. Dr Van Mook verwelkomt de Commissie Generaal bij haar aankomst te Batavia. sche delegatie, waarbij Lord Killearn als bemiddelaar optrad. Op 14 Octo ber werd de wapenstilstand tusschen Nederland en Indonesië gesloten en kwam vast te staan, dat de Britsche troepen vóór 30 November terug getrokken zouden zijn. Op 4 Novem ber verklaarde de Nederlandsche regeering, dat zij ook bereid was niet Soekarno te onderhandelen (on derscheid tusschen Sjahrir en Soe karno niet bevorderlijk voor een vruchtbaar overleg) en op 15 No vember kwam het basis-accoord van Linggadjati tot stand. Op 21 Mei verklaarde minister Logemann in de Kamer, dat Neder land bereid was de Republiek Indo nesië te erkennen als onderdeel van een federatief gemeenebest Indone sië (vrijstaat), dat zelf overeen komstig de regeeringsverklaring van 10 Februari als deelgenoot zou optreden in het koninkrijk der Ne derlanden, naast Nederland, Surina me en Curacao. Nederland was be reid Java en Sumatra zelfbestuur toe te kennen, maar dc Indonesiërs kwamen met tegenvoorstellen en eischten de volledige souvereiniteit over Java, Sumatra. Bali en Zuid- Celebes. De vrije Indonesische staat zou een bondgenootschap met Nederland kunnen sluiten In Nederland noemde men dit „een ern- stigen stap terug" en in deze dagen verklaarde Van Mook, dat de grens der concessies was bereikt. Hierna (na de ontvoering van Sjahrir, die overigens spoedig weer vrij kwam, had Soekarno de regee ring in handen genomen) komen wij met het Indonesische probleem in een impasse. Vermelding verdient nog, dat op 3 Mei de motie van den inmiddels uit Indonesië terug ge- keerden heer Van Poll in de Kamer werd aangenomen, waarin als oor deel van de Kamer werd uitgespro ken, dat voor Indonesië een auto nome bestuursvorm wenschelijk werd geacht. Tevens werd de uitzen ding van troepen naar Indonesië ge regeld, waartoe wijziging der Grond wet noodig was (uitzending buiten het grondgebied in Europa). In Augustus werd de Indonesische kwestie opnieuw met kracht ter hand genomen. De regeering Beel kondigde uitzending van een Com missie Generaal aan en op Java ar riveerde een nieuwe EngeLsche be middelaar, Lord Killearn. Op 2 Sep tember publiceerde de commissie Koets, die een inspectietocht door de Republiek had kunnen maken, een gunstig luidend rapport, waarin o.m. werd verklaard, dat het grootste ge deelte der Indonesische bevolking achter de leiding der Republiek stond. Op 16 September werden de onderhandelingen hervat. Op 24 September vertrok het eer ste deel der Zeven-Decemberdivi- sie (zoo genoemd naar den datum der koninklijke rede in 1942) naar Indonesië. Een volgend transport met de „Boissevain" had relletjes en stakingen in Amsterdam ten gevol ge, waarbij een soldaat om het leven kwam. Op 2 October trad een nieuw kabinet Sjahrir op en op 7 October begon de Commissie Gene raal (Schermerhorn. Var Poll, De Boer, met den !t. G.G. Van Mook) haar besprekingen met de Indonesi- Wat het accoord van Linggadjati behelst, het rumoer dat het in ons land heeft verwekt, de verklaringen en de toelichtingen die er op gege ven zijn, het ligt alles nog te vcrsch in ons aller geheugen, dan dat wij er hier nog veel over zouden zeg gen. De Tweede Kamer verklaarde zich accoord met de motie Romme- Van der Goes en aanvaardde daar mee het accoord, echter zooals het Ls uitgelegd in de Toelichting van de C.G. en in de regeringsverklaringen van 10 en 19 December. In grove trekken kunnen wij de toekomst zoo zien, dat het koninkrijk der Neder landen wordt omgevormd tot een Koninklijke Unie. die behalve - het koninkrijk der Nederlanden (Neder- Dat het koloniale tijdperk voor goed voorbij is heelt ook iets te zeggen voor Westrlndië. Daarom mag hier niet onvermeld blijven, dac in de Troonrede van dit jaar reeds gezegd is, dat ook in West- Indië een drang naar vernieuwing dor staatsinstellingen leeft en de regeering het plan heeft alles te doen, wat binnen de grenzen der Grondwet mogelijk is, om daaraan tegemoet te komen. In den zomer van dit jaar kwamen twee delega? ties uit West-Indië naar ons land orn hervorming van den bestuurs vorm te bepleiten. Het Memorandum van de Cura- oaosche Statencommissie, onder léi> ding van Dr. M. F. da Costa Gome^ en de petitie van de door den Raacl van Bestuur van Curasao gezondeS commissie sommen een aantal weqi sclien op. Deze gingen veel minder ver dan de eischen van de Indone sische Republiek. De Raad van Be-» stuur stelde zich nadrukkelijk op t standpunt der Rijkseenheid. De re- geeringsvoorlichtingsdienst deelde mede, dat de besprekingen, die in Juli beëindigd waren, zich bepaald hadden tot die voorloopige voojzie» ningen, waarvan verwezenlijking mogelijk zou zijn binnen het bei staande grondwettelijk verband. iand, Suriname en Curasao) de Ver* eenigde Staten van Indonesië omvat. De Vereenigde Staten van Indone sië zullen bestaan uit de Republiek Indonesië (Java, Sumatra, Madoera) benevens Borneo en de Groote Oost« Daarmee Ls een belangrijke stap ge zet op den weg naar een staatsrech telijke hei-vorming van ons Rijk. Da komende Rijksconferentie (die dar» beter Unie-conferentie kan heetenX zal deze hervorming nog nader uit werken. De B, DE groote aandacht, die de Ne. derlandsche regeering in het fgeloopen jaar aan de Indonesische kwestie moest wijden kon niet al leen geconcentreeid blijven op de Republiek Indonesië. Want Neder- landsch-Oost-lDdië omvat nog meer eilanden dan Java en Sumatra en met deze eilanden samen zou de republiek tenslotte de Vereenigde Staten van Indonesië moeten vor men, zooals in een groote conceptie den leidenden figuren bij de onder handelingen ongetwijfeld altijd voor oogen heeft gestaan. De onderhandelingen met de .buitengewesten", zooals ze vroeger werden genoemd, begonnen op 16 Juli in het plaatsje Malino op Cele bes, waar voor het eerst in de ge schiedenis van den Archipel vertes geruwoordigers uit alle deelen van Indonesië (Java en Sumatra uitge zonderd) bijeen waren, nadat Neder land het gezag in deze gebieden (Borneo en de Groote Oost) van de Geallieerden had overgenomen en de St^at van Beleg was opgeheven. De luitenant.Gouverneur Generaal Dr. Van Mook hield bij deze gele enheid te Makassar en bij de ope ning der conferentie ook te Malino redevoeringen, Waarin hij er den nadruk op legde, dat het koloniale tijdperk voorgoed tot het verleden behoorde en dat de Nederlandsche politiek gericht was op een zelf-be- sturend Indonesië. Boven een een heidsstaat, zoo zei hij. prefereert de Nederlandsche regeering een fede ratie, die geheel Indonesië, met in begrip van Java en Sumatra, om vat. De conferentie werd bezocht door 26 afgevaardigden uit vijftien ge bieden. Er werd met wederzij Isch begrip geconfereerd en met een fe deratief systeem konden vrijwel al len het eens zijn. In groote trekken zag men de federatie opgebouwd uit vier autonome gebieden: Java, Sumatra, Borneo, de Groote Oost. Over de vraag of de federatie 'n on derdeel zou vormen van het Ko ninkrijk der Nederlanden waren niet allen het eens. Er waren ook afge vaardigden voorstander van een bilateraal verdrag tusschen het Ko ninkrijk en de Veretuiigde Staten van Indonesia. Een aantal afgevaar digden wilde alleen deel uitmaken van deze Vereenigde Staten als het rijksverband behouden bleef. Ook over den duur van den overgangs tijd. na welke algeheele autonomie zou zijn verkregen, was men het niet eens. Een deel van de afge vaardigden wilde een termijn van vijf jaar, anderen een van tien jaar cn weer anderen wilden de beslis sing over deze vraag overlaten aan een bijeen te roepen Ryksconferen. tie. Bij de met algemeene stemmen aangenomen resoluties sprak de bijeenkomst als haar oordeel uit, dat ook na den overgangstermijn een blijvende en vrijwillige samen werking tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Indonesië gewenscht was. Sinds Malino (wij laten kort heidshalve thans Panknlpinang bui ten beschouwing) zijn wij thans weer heel wat verder gekomen. De groot sche conceptie van Linggadjati om vat ook Borneo en de Groote Oost- als zelfstandige Staten in de Ver eenigde Staten van Indonesië, die met het koninkrijk der Nederlanden een Koninklijke Unie zullen vor men. Zooals de Republiek Indonesië langs revolutionnairen weg tot stand is gekomen, zoo zulleïi de twee andere partners in de Ver eenigde Staten van Indonesië langs den weg der evolutie worden ge. grondvest. Voor Borneo zal dat bin nenkort geschieden op een confe rentie te Pontianak. Voor de» Groote Oost is het in de laatste dagen-voor Kerstmis gebeurd op de conferentie te Denpasar tusschën de Nederland sche regeering (vertegenwoordigd door dr. Van Mook) en Indonesische afgevaardigden. De eilanden van de Groote Oost hebben te Denpasar de nieuwe staat Oost-Indonesië gevormd, die acht millioen inwoners heeft. De afge vaardigden ter conferentie zullen her vooiloop'g parlement vormen, dat Tadjoeddin Noor tot voorzitter heeft gekozen. Tot voorloopig staatshoofd is Soekawatti gekozen en deze heeft len afgevaardigde van Zuid-Celebes Nadjamoeddin Daeng Malema tot kabinetsforma teur benoemd. Als nu binnenkort op de conferentie van Pontianak ook de staat Borneo ingesteld zal zijn en dus alle drie de deelgenoo- ten in de Vereenigde Staten van Indonesië hun staatkundigen vorm hebben gevonden, kan de Rijkscon ferentie, welke wordt voorbereid, de nieuwe constructie van ons Rijk (de Unie) in grooter verband onder het oog zieu. wij voor de taak zijn ge steld. om in een zeer kort be-' stek samen te vatten wat het jaar 1946 op het terrein van de inter nationale politiek heeft laten zien, beseffen wij eerst recht hoe veel er gebeurd is en hoe moeilijk het is, om dit alles in enkele hoofdlijnen aan te geven; ons op dit oogenblik te verdiepen in de- tailsiheeft heelemaal geen zin. „Tussclfen twee werelden" heb ben wij boven deze beschouwing geschreven. En inderdaad, het is naar onze meening een van de meest essentieele trekken, welke het jaar, 'dat achter ons ligt, ei gen zijn, dat het een heel belang rijk onderdeel vormt van den weg. dien de menschheid heeft af te leggen, om uit de wereld van den oorlog te geraken in die van den vrede. Driehonderd vijf en zestig dagen van dien overgangs tijd, die overigens niet op 1 Jan. van dit jaar begon, noch op den laatsten dag van dit jaar is ge ëindigd, hebben wij thans achter den rug en de eerste vraag, die alle menschen zich zullen stellen is deze; zijn wij in den loop van dit jaar vooruitgegaan in de goe de richting,.of zijn wij blijven ste ken op het pad, ja hebben wij soms zelfs een of meer stappen te rug moeten doen? Het is voor den tijdgenoot, die maar een klein stukje ziet van al les wat zich voor zijn oogen af speelt, die slechts een gering ge deelte opvangt van wat voor zijn ooren bestemd is, wien maar een brokstuk ter kennis komt van het ontzaglijk vele, wat er te weten is, uiterst moeilijk op zoo besliste en beslissende vragen 0 voor zichzelf en anderen een antwoord te ge ven, dat werkelijk hout snijdt Bescheiden vooruitgang TOCH meenèn wij onder alle voorbehoud, dat wij reeds maakten, te mogen constateeren. dat de eindindruk die ons van dit jaar van overgang is bijgebleven, er een van bescheiden vooruit gang in de goede richting mag heeten. Ten bewijze hiervan ves tigen wij allereerst de aandacht op het verheugend groote ver schil. dat er geweest is, tusschen den gang van zaken tijdens en de resultaten van de eerste Alge meene vergadering van de Uno, die in Januari te Londen bijeen kwam en het gebeurde op de tweede Assemblée van dezelfde organisatie, die in December te New York is geëindigd. In Londen was de problematiek, waren de stemming en de sfeer zoodanig, dat men ook zonder geboren pes simist te zijd de vraag mocht stel len, of de Uno, dit jongste pro duct van internationale staten organisatie niet in zijn wieg ge smoord zou worden, of deze eerste vergadering niet tevens de laat ste zou zijn. Meer nog misschien dan ten aanzien van de Alg. ver gadering gold dit pessimisme met betrekking tot den Veiligheids raad, die veeleer dan het hoogste orgaan in den dienst van den vre di en veiligheid der menschheid te zijn, was geworden tot den voorhof van een nieuwen oorlogs tempel, waar in kijvende debai ten en op een luiden ruzietoon, die tot ver buiten de muren er van kon worden beluisterd, de stellingen werden opgeworpen en betrokken, die opnieuw de wereld in twee kampen zouden verdeelen Hier was het, dat het „ijzeren gordijn" werd neergelaten, hier was het dat de groote tegenstel ling tusschen West en Oost, tus schen de Angelsaksische staten en de Sowjetunie, zoo al niet ont. stond dan toch eerst recht haar voor ieder zichtbare vormen aan- nam, hier was het ook, dat de ideologische tegenstelling tus schen de democratie van het Wes. ten en de democratie van het Oosi ten (vroeger zouden wij dit an. ders hebben geformuleerd, maar na den oorlog is iedereen demo craat. en bijna iedereen socia. list geworden!) gestalte kreeg! Sfeer van verdeeldheid WAT in het begin van dit jaar vorm en gedaante aannam, werd in de maanden die volgden tot een steeds scherper beeld, zoo scherp.tenslotte, dat het de werke lijkheid werd. waarvoor niemand meer de oogen kon sluiten. Zoo ontstond de sfeer van verdeeld» heid en allen en alles omvattend wantrouwen waarin de eerste conferentie der Groote Vier in Parijs tot een volslagen fiasco werd. de tweede alleen in de oogei). van den gewilden optimist of van den man, {lie bereid is den schijii voor .de werkelijkheid te nemen, tot een draaglijk resultaat leidde. De sfeer bovenal ook, waarin de Vredesconferentie van Parijs haar zittingên begon, waar dé vredesverdragen met Finland^ Hongarije. Roemenië, Boelgarijë en Italië tot stand moesten ko. men. d.w.z. waar de Een en twin tig 'konden goedkeuren, wat de Groote Vier* in hun „wijsheid" reeds hadden beslist. Zoo en niet anders wilde het de procedure, welke al een jaar vroeger te Pots dam door de Groote Drie was aanvaard Zoo ergens dit jaar, dan trad wel op de „vredes"-conferentie aan het licht, niet alleen hoe scherp de tegenstellingen in tus schen waren geworden, maar ook, dat het lot van de wereld stond en viel met de eendracht tusschen de werkelijk grooten. Maar tevens bleken daar in Parijs nog twee andere dingen: le dat de wereld werkelijk maar één alles overheerschend verlan gen had: den vrede; 2e dat de open diplomatie, pro duct van onzen democratischen tijd, nog niet zoo functionneerdë als gewenscht was, noch die ze genrijke uitwerking had. die de generatie van den Eersten We- reldoorlog ervan had verwacht. Want het compromis laat zich makkelijker vinden in intiemen kring binnenskamers dan op hefc podium der openbaarheid voor het front van de publieke opinie. Geheime diplomatie EN zoo grepen de Groote Vier, toen de conferentie-vastgeloo- pen scheen, terug naar het oude, beproefde middel der geheime di plomatie met als resultaat, dat de Vredesconferentie toch pog tot een weliswaar niet in alle opzich ten bevredigend, maar in de gegeven omstandigheden nog dragelijk te noemen resultaat kwam en de vredesverdragen ten minste in hoofdzaken gereed kwa men. Wij drukken ons met opzet zoo voorzichtig mogelijk uit, want het logisch en onvermijdelijk ge volg van het feit, dat haast iedere bepaling ervan product is van een compromis, dus van geven en ne men, is geweest, dat noch de overwinnaars noch de overwon nenen (eerètgenoemden niet als geheel noch ieder afzonderlijk) tevreden (kunnen) zijn met wat er tenslotte bereikt is. (Vervolg op pagina

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 4