In 1946 bereidde Amersfoort zich voor op een groote toekomst Tusschen twee werelden Vele takken van sport werden druk beoefend Gemeentepersoneel verzette bergen werk Woningnood vormde grootste probleem CHRONOLOGISCH OVERZICHT van de belangrijkste gebeurtenissen in Amersfoort gedurende het jaar 1946 CULTUREEL LEVEN KWAM TOT GROOTEREN BLOEI Meer activeering van eigen krachten gewenscht Amersfoort-Middelburg vormde hoogtepunt van sportleven Rotherham adopteerde onze stad Bescheiden stap naar den vrede De Gemeenschap Volkscultuur Dinsdag 31 December 1946 OUDEJ AARSBIJ LAGE 8 Amersfoort behoort niet tot de groote groep van noodlijdende gemeenten in Ne derland. Het vervult ons met vreugde, dat wij deze conclusie als uitgangspunt kunnen nemen voor een beschouwing over de gebeurtenissen in onze stad ge durende het jaar 1946. LANGZAAM maar met vastbera. denheid heeft Amersfoort zich onder de bekwame dagelijksche leiding van het college van Burge meester en Wethouders, en de met kunde en overgave werkende nood- gemeenteraad en later mede door den arbeid van den door de burgerij verkozen Raad losgemaakt van de beklemming der vijf verschrik kelijke oorlogsjaren. Met volharding en enthousiasme verrichtten de ambtenaren van de verscheidene gerrfteentelijke instellTn. gen hun arbeid. De groote admini stratieve achterstand werd ingeloo- pen, zoodat nog in dit jaar de be grooting voor 1946 aan den Raad kon worden voorgelegd. De begroo ting voor 1947 staat op stapel en zal binnenkort in behandeling komen. Financieele positie Het werk in 1946 was vooral naar binnen gericht. Nu de gemeente huishouding vrywel is geconsoli deerd komen de moeilijkheden waar. mede ook het na-oorlogsche Amers foort worstelt, vaster omlijnd naar voren. Bij het Raads-debat over de ^Brandverzekeringsbelasting" werd een tip van den sluier, die tot nu toe de financieele positie van onze ge meente bedekt, opgelicht. Het beeld was niet rooskleurig. Amersfoort is niet noodlijdend, doch het water staat tot aan de lippen. Er is een financieele nood-toestand, die slechts met inspanning van alle krachten in het komende jaar over wonnen kan worden. Indien men daar niet in zou sla gen dan zou het gemeentebestuur zijn vrijheid van handelen voor een groot deel verliezen en de toekomst, plannen die men zich voor Amersfoort gesteld heeft zouden er ernstig door worden beïnvloed. In 1946 hebben wij niet nagelaten bij herhaling te wijzen op de vele mogelijkheden die de toekomst van Amersfoort in zich sluit. Dagelijks voelt men in onze stad den hartslag van ons land. Er is een intensief wegverkeer, een knooppunt van spoorwegen en zeker een niet onbe langrijk scheepvaartverkeer via den Eem over het IJselmeer naar alle hoeken van Nederland. Voortvarendheid Begrensd door Eem en spoorweg net wacht onze industrie-wijk op uit breiding. Amersfoort kan een gou den tijd tegemoet gaan. De bevol kingsaanwas zal dan van een histo rische beteekenis blijken te zijr/. Bij een dergelijke situatie waarbij voor Amersfoort de kansen voor het grijpen liggen nullen durf, strijd vaardigheid en inzicht van het ge meentebestuur noodzakelijk zijn. Üit Wethouder AJ. Spiekermann, die geruimen tijd 'loco-burgemeester was. 17 Januari: 3 Februari: 19 Februari: 26 Februari: 16 Maart: 22 Maart: 26 Maart: 12 April: 16 April: 26 April: 2 Mei: 4 Mei: 19 Alei: Afscheid van gemeente-secretaris mr. J. Thomas sen, die werd. benoemd tot secretaris van Prins Bernhard. Maritieme tentoonstelling. Duizenden bezoekers. S.D.A.P.-afdeeling houdt haar laatste vergadering (Partij v. d. Arbeid begint haar werk). Raad bekrachtigt restauratie van den Monniken dam. Amersfoortsche Gemeenschap gesticht. Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst gaat tot krachtige bestrijding van de scabies over (10.000 lijders in Amersfoort). Raad spreekt zich uit voor Plichtsbrandweer. Eerste Tribunaal-zitting. G.G. en G.D. begint den strijd tegen de diphterie. Raad benoemt den heer J. Haars tot gemeente secretaris. Jeugd verplaatst de Kei van den Hof naar het Plantsoen Zuid. Amersfoort herdenkt gedurende een aantal dagen de Bevrijding. In een reeks plechtige bijeenkomsten herdenkt men de dooden en onthult men op verscheidene plaatsen in onze stad gedenksteenen. Grootsche Maria-hulde op het terrein van Onze Lieve Vrouw ter Eem. Baanvak Amsterdam—Amersfoort electrisch. Raad neemt afscheid van loco-burgemeester en Wethouder B.Noordewier in verband met zijn benoeming tot Gedeputeerde van de Provinciale Staten van Utrecht. De heer J. Koopman wordt wethouder van Open bare Werken. Raadsverkiezing. P. v. d. A. komt als grootste partij uit de stembus, op den voet gevolgd door de K.V.P. Groote vooruitgang van de C.P.N. Engelsche schooljeugd bezoekt Amersfoort. Comité: Actie Jeugd van de Straat biedt honder den Amersfoortsche kinderen een heerlijke vacantie. September: Opleidingscentrum „Middeloo" begint zijn werk. Stichting Centrale Woningzorg'begint haar werk. De heer H. G. Huslage treedt op als directeur. Amersfoort krijgt zijn prijzen-commissie. Utrecht—Amersfoort electrisch. Oud-Katholiek-seminarie bestaat 250 jaar. November: Amersfoort boekt zijn 55.000ste inwoner. 1 November: Woonruimte-verordening wordt van kracht. Film „Slag om Arnhem" in Grand trekt duizenden bezoekers. 5 November: Installatie-plechtigheid burgemeester H. Molen dijk. Burgerij verwelkomt hem met indrukweKkend défilé. 7 November: Burgemeester spreekt het gemeente-personeel in Markthal toe. 18 November: Stadsbussen weer terug in het stadsbeeld. 2 December: De heer Y. Buys geïnstalleerd als voorzitter van den Raad van Arbeid. 4 December: Raad kaart na over den stadsautobusdienst. Interpellatie van de Communistische fractie over den gang van zaken bij den N.V. Stadsautobus dienst. 17 December: Raad keur( ontwerp „Stichting voor Arbeids- hygiëne" goed. Raad spreekt zich na langdurige discussies in meerderheid uit voor een Brandverzekerings belasting. Reinigingsdienst verkrijgt per 1 Januari 1947 zelfstandigheid. Sluitende gemeentebegrooting over 1946 door den Raad goedgekeurd. 18 November: Een groot aantal Amersfoortsche clandestiene slachters die door de actieve Amersfoortsche politie na een uitgebreid onderzoek in arrest werd gesteld moest zich voor den Officier van Justitie voor hun daden verantwoorden. 3 Juni: 9 Juli: 26 Juli: 30 Juli: Augustus: 1 October: 31 October: 14 October: 18 October: Wethouder J. Koopman, die het woningvraagstuk in studie nam. de dit jaar in den raad gevoerde debatten is wel gebleken, dat deze onmisbare factoren niet ontbreken. Met voortvarendheid heeft het ge meentebestuur met de daarvoor- aan gewezen ambtenaren, geadviseerd door ir. W. Dudok, gewerkt aan het uitbreidingsplan. Het plan is nu vrij. wel gereed. Straks zal het ontvouwd worden. Dan eerst zal goed naar buiten blijken, wat er aan internen arbeid in 1946 is gepresteerd. Er zijn voor Amersfoort groote veranderin gen op komst, zoowel op stedebouw kundig als op verkeers-technisch gebied. Herstel Gok naar buiten was er activiteit. De wil tot vernieuwing liet in alle deelen van onze stad zijn sporen achter. De door den oorlogstoestand verwaarloosde wegen, plantsoenen en, parken werden door den Dienst Openbare Werken verbeterd. Vooral aan de verfraaiing van dc plantsoe nen werd veel aandacht besteed. Voor dc door de oorlogshandelingen beschadigde huizen werden de nood zakelijkste voorzieningen getroffen en in de oude stadskern kreeg een aantal pcrceelen een nieuw gewaad. Planken en bordpapier maakten ge leidelijk plaats voor vensterglas, hoewel „ruiten" ook voor Amers foort nog „troef" blijft. De „Mon nikendam" bleef in 1946 nog geslo ten. In 1947 zal dit voor de gemeen schap dienstbaar gemaakte histori sche bouwwerk zijn bruikbaarheid en aantrekkelijkheid bewijzen. Zakenleven Het particulier initiatief bleef niet achter. Waar het maar even mogelijk was en de vereischte ver gunningen werden verkregen, res taureerde men of verbeterde men den bestaanden toestand van win kelpanden en huizen. Er viel een op- lering te bespeuren in de Amers foortsche zakenwereld. Hoewel nog met velerlei moeilijkheden worste lend, trachtten Amersfoortsche za kenlieden het publiek zooveel moge lijk terwille te zijn. W oningprobleem Een probleem met veel facetten was in 1946 voor Amersfoort de woningnood. De wethouder van Openbare Werken, de heer J. Koop man, heeft zich in een rede via de Radio-Centrale gericht tot de inge zetenen van Amersfoort. Hij wees de burgerij daarbij vooral op den socialen kant. van het vraagstuk. In derdaad ontbrak dit jaar aan de on derlinge hulp nog wel het een en ander. De eenige oplossing van het probleem is woningbouw, doch de mogelijkheden daarvoor zijn nog zeer" gering. Zelfs voor 1947 kreeg Amersfoort een zeer klein percen tage voor nieuwbouw toegewezen. Van de enthousiaste plannen met betrekking tot den nieuwbouw in het Soesterkwartier zal dus nog niet veel komen. Garnizoen Amersfoort heeft dit jaar heel veel recruten zien komen en gaan. Talrijk waren de parades en met muziek begeleide militaire marschen door onze stad. Amersfoort is weer een op en top garnizoensplaats ge worden. Prins Bernhard vereerde ons garnizoen eenige keeren met een bezoek. Het verband tusschen mili tairen en burgerij is te gering en de organisatie, die in die richting werkzaam was, ontplooide niet veel activiteit. Er zou ongetwijfeld meer voor deze van huis en hof verstoken burgers in uniform door de burgerij kunnen worden gedaan. Wellicht een taak voor 1947? Nieüwe burgemeester Hoewel wy zeker geen afbreuk willen doen aan de bekwaamheid van de beide loco-burgemeesters B. Noordewier en A. J. Spiekermann, was het toch ook voor ons een ver blijdend bericht, dat de wethouder van onderwijs te Groningen, de heer H. Molendijk per 1 November tot burgemeester van onze stad zou worden benoemd. Tal van zaken die op afdoening wachtten, konden nu worden afgehandeld. Ongetwijfeld had de benoeming van den heer Mo lendyk ook een gunstige uitwerking op de burgerij. Meer nog dan voor heen bleek de wil tot vernieuwing vooruitgang bij de burgerij aanwe zig. Wel werd de volledige ontplooi ing van de activiteit nog door ver scheidene factoren afgeremd, doch de werklust van de burgerij in al haar geledingen, een werklust die zich ook in het zoo gevarieerde ver- eenigingsleven manifesteerde, be looft veel goeds voor de toekomst. Het politieke en geestelijke leven in onze stad stond in 1916 op hoog peii. Ook tijdens de verkiezingen waarvoor ten gemeentehuize bergen werk werden verzet kenmerkte de strijd zich door een wederzijdsche waardeering. Op geestelijk gebied was er in onze stad een verbreeding gn ver dieping, zoowel kerkelijk als bui tenkerkelijk. De groote politieke gebeui*tenissen in ons land vonden hun weerklank in onze stad in protestvergaderingen en adhaesie-betuigingen." Ook de vakverenigingen ontplooiden groote activiteit. c. F. Aan den Appelweg werden siacht- offers van het verzet geëerd. In het interieur van hef mannendccl lan-j11Pifro van het Sint Picter. en Bloklands langdurige Gasthuis werden tentoonstellingen van beeldende kunst gehouden. ALS ik aan het eind van dit jaar in het boek van mijn herinnering blader, lijkt het be gin zoo ontzettend ver te liggen, met zijn na den haast ondragelijk geworden geestelijke nood der oor logsjaren pril ontluikend cultu reel leven- Het gebrek aan zaal- ruimte, was in de eerste maanden nog niet verholpen- De groote stroom van ontspanning en ver strooiing zoekenden schakelde het Grandtheater aanvankelijk uit voor andere voorstellingen dan die van meer of minder goedo films. Amicitia moest nog een langdurige reiniging en verbou wing ondergaan. Zoo bleef, aange. zien de „Valk" onherroepelijk zijn VOETBALLEN was en bleef ook in 1946 in Amersfoort de meest geliefde sport. Er wonen veel voetballers in onze stad, er zijn vijf clubs, welker verrichtingen week aan week belang stellend worden gadegeslagen. h.V.C., de tweede klasser, is de voornaamste vereeniging. Langen tijd hield heel voetballievend Amersfoort den adem in. Er waren goede kansen voor de rood-witten, tot Unitas hun op het laatste oogenblik de kans op het kampioenschap ontnam. A.P.W.C. heeft het den leiders van haar afdeeling in de vorige competitie moeilijk gemaakt en de paars-gelcn staan er ook nu weer goed voor. Met „Amersfoortsche Boys" ging het bijzonder slecht. Velen zullen zich de degradatiewedstrij den herinneren. Nu, aan het begin van het nieuwe jaar. moeten we weer pessimistisch zijn. „Amsvorde" handhaafde zich nog net in d.e vierde klasse en geeft blijk deze indeeling waardig te zijn. Dan is er nog de vierde klasser „Quick", dat evenals het vorige jaar, niet hoog grijpt. En tot slot hebben we k.V.V.A-, een elftal met jeugdige spelers, dat kampioen werd en promo veerde. Tot de andere veel beoefende veldsporten knnnen we hockev rekenen. A.M.H.C. heeft het Amersfoortsche publiek tal van malen onthaald op fraaie wed strijden. Vooral de dames boekten goede resultaten. Ongekende bloei Korfbal beleeft een ongekenden bloei en ook'in Amersfoort stijgt het aantal beoefenaars. De hand balvereeniging „Amersfoort" kreeg dit jaar een zusje, name lijk de handbal groep van A.A.V. De athleten hebben hun best ge V (Vervolg van pagina 2) En dan, de verdragen waren nog niet in kruiken en kannen, er bleef nog het een en ander: het statuut van Triest, de vaart cp den Donau om maar enkele punten te noemen te regelen over Hier lag de beslissing bij de Groote Vier en de ervaring van het jongste verleden was wel een uiterst ongunstige prognose voor de naaste toekomst. Te ongunsti ger, omdat de bijeenkomst van de ministers der Groote Vier zou sa menvallen met de tweede Alg. vergadering van de Uno. Een keer ten goede MAAR de pessimisten hebben ongelijk gekregen. Wat voor de wereld o zoo noodig was, maar wat in October, toen de.Vredes conferentie uiteenging, nog on mogelijk scheen, ja, wat nog nie mand verwachtte eenige weken, nadat voorzitter Spaak de tweede Assemblée had geopend, is ge beurd: de verhouding tusschen de Groote Vier heeft een keer ten goede genomen, de tegenstelling tusschen Oost en West, die wij :n den loop van dit jaar steeds scherper hebben zien worden, schijnt voor het oogenblik ver zwakt en de gevolgen van dit ver heugende verschijnsel zijn ge weest. in de eerste plaats, dat ae vredesverdragen nu gereed zijn op de ratificatie na en in de twee de plaats, dat in de discussie ter Assemblée een zoodanige keer is gekomen dat de vergadering is kunnen eindigen in een harmonie, die alle sombere profetieën uit het begin van dit jaar te schande heeft gemaakt. Wij hebben in dit overzicht niet de gelegenheid om de oorzaken van deze gunstig lijkende veran dering na te speuren: wij moeten volstaan met het verschijnsel als zoodanig te signaleeren. Maar aan één belangrijke oorzaak mo gen wij toch niet stilzwijgend voorbijgaandekenteringin de Russische politiek. Al weer kunnen wij ons niet gaan verdiepen in de redenen, die tot deze verandering van front in Moskou hebben geleid, wij kun nen alleen als onze meening uit spreken. dat zij een heel complex van binnen- en buitenlandsche, misschien ook zelfs van persoon lijke factoren vormen Ook is het nog onmogelijk. 0111 uit te ma ken. of wij hier te doen hebben met een blij venden ommekeer dan wel met een tijdelijk terug wijken. dat in afzienbaren tijd weer door een hervatten van de oude politiek van wantrouwen en agressie zal worden gevolgd, een „reculer pour mieux sauter" der halve. Zeker is echter, dat op dit oogenblik een ontspanning is inge treden. wat dus mogelijkheden voor een goed gebruiken daarvan opent. Nog geen pais en vrèe HET voorzichtig optimistisch geluid, dat wij in deze beschouwing hebben laten hoe ren, is geenszins de uitdruk king van onze overtuiging geen lezer zal het daarvoor trouwens houden dat het nu overal in de wereld pais en vrêe is gewori den. Nog altijd zijn er vele kwes ties open en van zoo intrinsiek be lang voor de machtspolitieke ver houdingen bovendien, dat elk daarvan ieder oogenblik tot het ontstaan van een extra spanning, van een uiterst gevaarlijke situa tie zelfs kan leiden. Voor Europa is het meest be langrijke dezer onopgeloste pro blemen zonder eenigen twijfel hel Duitsche vraagstuk, dat eenvou dig om een oolnssing schreeuw' Tezamen met het in omvang na tuurlijk veel kleinere, maai in beteekenis voor de verhoudingen der grooten onderling er dicht bij komende Oostenrijksche pro bleem, zal het in de komende maanden de toetssteen vormen van den wil tot een werkelijken vrede. Open staat ook nog het pro bleem van de Middellandsche zee met zijn vele facetten: Franco- Spanje, de situatie in Grieken land, dc beheersching van de Zee engten, het Arabisch nationalis me en het verlangen der 'Joden naar een Nationaal Tehuis (de kwestie-Palestina kort gezegd) Egypte en den Soedan. Buiten Duitschland en Oostenrijk is het hier aan die zee. die Dr. Kuyper indertijd de Oude Wereldzee heeft genoemd, dat de belangen der groote mogendheden het meest onmiddellijk tegen elkaar botsen; de gebieden, welke aan deze zee liggen vormen een van de belan rijkste wrijvingsvlakken van de tegenwoordige internationale po litiek. De nieuwe wereldzee EN naast die oude zee de oceaan, die het laatst in de rij der wereldzeeën zijn politieke beteekenis heeft gekregen, maar die juist, omdat hij zoo laat is ge komen, tegelijk in het voorste ge lid van het gebeuren is komen te staan: de Pacific. Oude koloniale politiek, modern economisch im perialisme het jonge, maar daar om des te fanatieker nationa lisme, communisme a la de Sow- jetunie. democratie naar Angel saksische wijs. socialisme in La bourtrans, kapitalisme in den geest der Amerikaansche Repu blikeinen. het beweegt zich hier alles in bonte warreling dooreen, terwijl de factoren van naakte machtspolitiek, die er doorheen spelen, het geheel nog kaleidosco- pischer, nog duizelingwekkender maken. Wij behoeven hierop niet nader 111 te gaan: ook wij Neder landers dragen immers een deel van dit ontzaglijke vraagstuk op onze schouders en wij weten maar al te goed, hoe zwaar dit is. Wij vatten samen: het heeft op het oogenblik den schijn, dat wij ondanks alles in het afgeloopen' jaar toch een stap vooruit heb ben gezet op den weg, die ons van de wereld van den oorlog naar die van den vrede moeten voeren. Maar over de brug zijn wij nog lang niet: laat ons den kreet ..hei" nog maar voor ons houden! Dr. C. D. J. BRANDT. daan. Nicf alleen leverden de districtswedstrijden enkele kam pioenen op, maar bovendien orga niseerde Me vereeniging een goed geslaagden veldloop. De Amersfoortsche wandelaars hebben er menig kilometertje op zitten. De hoogtepunten van hun activiteit waren de Vierdaagsche Ie Nijmegen en de Avond-Vier- daagsche. De zwemvereenigingen ont plooiden een ongekende bedrijvig heid. A.Z. en P.C. maakte een tour naar België. De polospelers behaalden menige overwinning. Dan werden er nog tournooien en zwemfestijncn georganiseerd, het geen eveneens geschiedde door de A.Z.C. Neptunus. dat eerst En- gclschen en later Deenschen en Zweedsclien zwemmers en zwem sters gastvrijheid bood en later een trip naar Londen maakte. De „Pedaal ridders" brachten leven in dc sportbrouwerij door een Ronde van Amersfoort voor amateur^ te organiseeren. De Amersfoortsche motorsport liefhebbers konden in „Birkho- ven" hun hart ophalen, waar een terrcinrit gehouden werd. Op merkelijke prestaties van loop Bovee en Mobi Vierdag verdienen vermelding. In de diverse stamcafé's werden op het groene laken goede resul taten behaald. „Dc Vergulde. Wa gen" zag zich op het nippertje hel kampioenschap ontglippen. Dr damliefhebbers genoten van een interessante simultaanseance in het „Volksgebouw". De scha kers speelden in de „Markthal" tegen de drie grootmeesters N'ai- dori Yanowski en Szabo. Mevr. Heemskerck slaagde er in Gro- ningen in haar landskampioen schap schaken te behouden De gymnastickvereenigingcn lieten ook van zich hooren, even als de schermers, die in toonzaal, v. d. Mevden zelfs een tournooi organiseerden. Er werden enkele tennistour- nooien gehouden en de tennissers hebben onderling veelvuldig hun krachten gemeten. De tafeltennis sport trok tot nu toe-weinig be langstelling. Het is jammer, dat e, ook tijdens de stedenontmoc- ting Amersfoort-Middelburg niets van dn beoefening van deze sport is gekomen. Wat de hokssporf betreft, is Amersfoort ongetwijfeld vooruit gegaan. In „Amicitia" werden wedstrijden gehouden en ook wer den er demonstraties gegeven au het jiu-jitsu. De krachtsportverceniging „Her cules" trok de belangstelling, toen zij in „Prinsenhof" worstelwed strijden organiseerde. Wim Slijkhuis arriveerde als eerste in den veldloop van A.A.V. Steden-on tmoeting Voorts wijden wij nog eenige aandacht aan de stedenontmoe- ting \mcrsfoortMiddelburg, die nog versch in ons geheugen ligt Zoowel Middelburgers als Amers- foorters zullen in de toekomst poorten sloot voorloopig alleen het zaaltje over van het wijkge- bouw aan het Laurens Coster- plcin. Hier werd in de eerste maanden de cyclus Parool-concer ten beëindigd, die haar artistiek hoogtepunt vond in het optreden van het Radio-strijktrio met als noviteit een interessant \werk van den Nederlander Hugo Gédron. De herrezen Orkestvereeniging concerteerde op 14 Maart reeds in Amicitia, dat daarmede weer in het cultureele vereenigingsleven werd opgenomen. Al betreft het hier een stichting van eigen ini tiatief, toch kan ik niet nalaten de oprichting van de Vereeni ging voor Huisvrouwen op 14 Fe bruari te releveeren, die van meet af aan in weerwil van allerlei kinderziekten met haar maande, lijks terugkeerende openbare speelavonden een belangrijke fac tor ging worden in het muziek leven van onze stad. ïntusschen zette het comité „Kunst in Amersfoort" met een helaas verminderd succes het stre ven voort om het cultureele leven in onze stad weer op gang te brengen. Kort voor de Meifeesten nam de na lange voorbereidende besprekingen eindelijk opgerichte Gemeenschap dit werk over. De door haar voor onze stad georga niseerde manifestatie ,,De kunst trekt door het vrije land" leed achteraf bezien aan een te over* laden programma. Het élan der initiatiefnemers vond jammer ge noeg niet den gewenschten weer klank. Bij de Meifeesten van het komende Viaar zal men zeker van de opgedane ondervindingen pro. 'fijt trekken. De Gemeenschap heeft ons ook den lang verbeiden: „Beyaard" geschonken, 'n maand blad, dat o.m. een overzicht biedt van wat er op cultureel gebied ge beurt- De inzet van het nieuwe seizoen bracht ons het Grandtheater te rug en een nieuw Amicitia. Bei de organiseerden tooneel* en mu ziekuitvoeringen van prima ge halte en verrichtten daarmee prachtig cultureel werk. Jammer, dat een aantal van de beste voor stellingen niet het verdiende be* zoek kregen. Van de op muzikaal gebied werkende vereenigingen verras ten de Oratoriumvereeniging en het Tdonkunstkoor later ook officieel vereenigd met een. verblijdend frissche uitvoering van Haendel's „Messias" Het Mannenkoor handhaafde dezer dagen in het Kerstconcert zijn reputatie als koor primae classis. Het Amersfoortsch Kunstenaars Genootschap, het oude Gilde, toon de in de in November gehouden tentoonstelling vooruitgang ijj vergelijking met dc Mei-expositie. De verwachtingen aangaande do „Ploegh" zijn nog hangende, aan gezien er van een herfst ten toon stelling niets is gekomen In het Mannendeel van het Pieter Blok- lands-Gasthuis. dat voor tentoon stellingen bijzonder geschikt "is, exposeerde nég Wim Wijnman en werden Herman Kruydor en Alb. Fiks waardig herdacht. Op het gebied der echte volks cultuur ontplooide „het Neder- landsche lied" met .eenige open bare zangavonden in de Markthal, die tijdens de Meifeesten haar te genwoordige gedaante had ont vangen, een verheugende activi teit. Hel massale, bevrijdingsspel' voor den toren was ook voor een groot deel aan de spontaneïteit van deze groep te danken. Met tentoonstellingen, muziek, uitvoeringen en lezingen van dich ters deed de „Oude Lanteern" van zich spreken. Het is te hopen, dat de stijgende lijn ook in het ko mende jaar kan worden volgehou den. Teleurgesteld heeft tot nu toe de nieuw opgerichte centrale „Ka tholiek Amersfoort De door deze groep georganiseerde avonden toonden- geenszins het verwachte artistieke gehalte. Hopelijk over wint K. A. spoedig de kinderziek. ten, opdat Amersfoort nog in dit seizoen werkelijk verrijkt worde met waardevolle avonden uit dien ouden hoek, die al te lang zich zwijgzaam heeft gehouden. Wij zijn dit jaar een goed stuk" verder gekomen in Amersfoort. Om tot een nog grootere intensi- veering van het cultureele leven te kunnen komen, is noodzakelijk een grootere activeering van eigen krachten. Stimuleerend werken der officieele instanties en een groeiend verantwoordingsbewust- zijn van onze kunstenaars tegen over de gemeenschap kunnen hier helpen. HANS M. SCHEIFES. nogmaals met pleizier een der gelijke ontmoeting tegemoet zien. Tenslotte wijzen wij op het con tact. dat is opgenomen met de gemeente Rotherham in Enge land, die sportief Amersfoort adopteerde. De eerste resultaten zijn bekend: de commissie, die Rotherham in November bezocht, kon zeer optimistische mededee- lingen doen. Wij willen dit overzicht beëin digen met een verlanglijstje voor 1917. 1 Minstens één eerste klas voetbalclub, 2, Verbetering van den sport- terreinennood. 3. Meer onderling contact tus schen de sportverenigingen. I Veel mooi weer. vooral bij AmersfoortRotherham Wanneer aan deze verlangens wordt voldaan, dan kunnen we met recht spreken van een „ge lukkig nieuwjaar".

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 5